نماز من به خاطر ساعت کاری قضا می شود؛ چه باید کرد؟

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام علیکم.
اگر مایلیید وضعیت من رو بدونید این تاپیک قبلی من هست.
http://www.askdin.com/thread43220.html
یکی از دوستان همینجا دکتر فرهنگ رو به من معرفی کرد و چند تا از سخنرانی هاش هم گوش کردم. یک روش برای رسیدن به هدف گفت که عالی بود. روی برگه باید اهداف رو بنویسیم تا 5 تا بیشتر نباشه البته توضیحات دیگه زیاد داره میتونید جوان و انتخاب هدف رو دانلود کنید و به اینطور که یکی از سایت ها نوشته بود خود دکتر هم از استفاده مجانی از سخنرانی ها راضی است. خلاصه ماهم نوشتیم کار مرتبط با کامپیوتر تا یک ماه آینده سر 5 روز یه کار پیدا شد(البته الان 20 روز دیگه مونده منم پاکش نکردم شاید یکی دیگه پیدا شد!) اما فست فودی بود من هم گفتم دیگه حتما خدا خواسته همینو. الان از صبح ساعت 10-11 اونجام تا ظهر ساعت 2-3 و بعد از ظهر از 5:30 تا بعد از یک نیمه شب و حتی خواب شبم به زور 6 ساعت میشه روز هم شاید وقت نکنم بخوابم. وقت هیچ کاری هم ندارم. کارش واسم خوبه چون هم زرنگ میشم هم از افسردگی در میام و صحبت کردن و روابط اجتماعیم قوی میشه.اما مشکل من نماز صبح است که اگر شب بخوام از 2:15 دقیقه مثلا بخوابم هر چقدر این گوشی زنگ میزنه بیدار نمیشم. قبلا شاید هفته ای یک بار داره اما الان داره نمازم هر روز قضا میشه. یکی دو روز اول هم از سرما بیدار شده بودم تونستم بخونم اما خوابم کلا 2 ساعت شد و خیلی بد گذشت اون روز و بعد از نماز هم خوابم نمیبره.

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

با عرض سلام خدمت شما دوست خوبم
تاپیک:
درد و دل:مشکلات خانوادگی، درس نخواندن، ناامیدی و...

را خوندم و بسیار از وضعیت بوجود آمده برای شما بسیار ناراحت شدم امیدوارم که با راهنمایی های دوستان بتوانید بر مشکلات خود غلبه کنید
اما در مورد سوالتون به نکات ذیر توجه نمایید:

قبل از هر چيز در خصوص اهميت نماز و نماز صبح بايد بگوئيم كه امام صادق علیه السلام فرمودند شفاعت ما به کسی که نماز راسبک بشمارد نمی رسد و رسول خدا (صلى الله عليه وآله) فرمودند: «فَمَنْ صَلَّى الْمَغْرِبَ وَ الْعِشَاءَ الآْخِرَهَ وَ صَلَاهَ الْغَدَاهِ فِى الْمَسْجِدِ فِى جَمَاعَهٍ فَكَأَنَّمَا أَحْيا اللَّيلَ كُلَّه»
هر كسى كه نماز مغرب و عشا و نماز صبحش را در مسجد بصورت جماعت بخواند مانند آن است كه تمام شب را به شب زنده دارى و عبادت گذرانده است»
خواندن نماز صبح آنهم در اول وقت، شايد از نمازهاى ديگر مشكل باشدچرا كه كندن از رختخواب گرم و لذت خواب در ابتداى راه سخت است ولى نماز گزار مى تواند با كمى تمرين و ممارست از منافع سحر و صبح بهره مند گردد و از فيض نماز اول وقت نماز صبح بى نصيب نماند امام صادق (عليه السلام) مى فرمايد: «فَإِذَا صَلَّى الْعَبْدُ صَلَاهَ الصُّبْحِ مَعَ طُلُوعِ الْفَجْرِ أُثْبِتَتْ لَهُ مَرَّتَينِ تُثْبِتُهَا مَلَائِكَهُ اللَّيلِ وَ مَلَائِكَهُ النَّهَار». (پس هرگاه نمازگزار نماز صبح را با طلوع فجر به جاى آورد دو مرتبه براى او نوشته مى شود، هم فرشته صبح و هم فرشته شب مى نويسند (نماز صبح را فرشته روز و فرشته شب هر دو مشاهده مى كنند)».
بايد توجه داشت از دست دادن سلب توفيق از نماز صبح معلول علتهاى مختلفى مى باشد كه پس بررسى اعمال و رفتار خود در طول شبانه روزعلت اصلى آن را يافته و در رفع آن كوشش نمود.
لذا قبل از بيان راههاى غلبه بر اين مشكل به عنوان مقدمه به بيان عوامل سلب توفيق از نماز صبح پرداخته و راهكارهايى جهت حل اين مشكل مطرح مى نمائيم.
عوامل سلب توفيق از نماز صبح به دو گروه عمده دسته بندى مى شود:
الف: عوامل مادى‏
كه برخى از اين عوامل شامل موارد ذيل مى باشد
1- فقدان برنامه ريزى و نظم در زندگى
2- پرخورى در شب
3- كسلى و تنبلى افراد
4- غرق شدن در مسائل مادى و دنيويى
5- خوردن غذاهاى نامناسب در شب
برخى از غذاها بگونه اى مى باشند كه اعصاب و بدن را سست مى نمايند لذا اگر شب ها از ماست، دوغ، كشك و مانند آن استفاده شود خواب بر انسان چيره شود و يا خوردن غذاهاى چرب و سنگين موجب سنگينى خواب مى گردد و اين امور باعث مى شود انسان براى بيدار شدن از خواب دچار مشكل گردد.
ب: عوامل معنوى‏
1- ضعف در خداشناسى‏
يكى از مهمترين عوامل معنوى كه موجب مى شود تا انسان نسبت به نماز صبح به سختى از خواب بيدار گردد، عدم معرفت و شناخت نسبت به خداوند متعال و الطاف وى مى باشد.
فرض كنيد اگر با يكى از مسولين كه حل مشكل تان در دست اوست قرارى گذاشته ايد. و يقين داريد كه وى در همان ساعت مقرر منتظر شما است. آيا واقعا شب به راحتى مى خوابيد و دير بر سر قرار حاضر شده و يا با كسلى با وى مواجه مى شويد؟
اگر انسان واقعا نسبت به الطاف الهى كمترين معرفتى داشته باشيم و بداند كه كسى كه قرار است به هنگام نماز با وى صحبت كند همانى است كه ما را از نيستى به دنيا آورده و تمامى نعمت هاى خود را نيز بر ما ارزانى داشته تا به نهايت كمال و درجات بالاى بهشتى دست پيدا كند. او همانيست كه اختيار كمى و زيادى روزى ما را دارد همانى است كه مرگ و زندگى ما در يد قدرت اوست و... با اين حال آيا نسبت به نماز با بى حالى برخورد خواهيم كرد و يا آنكه سر از پا نشناخته و با تمام وجود به اقامه نماز عاشقانه خواهيم پرداخت.
2- گناه‏
بعضى از گناهان كه معمولا دامنگير جوانان از جمله دانشجويان مى باشد از قرار ذيل است.
- ديدن صحنه هاى و تصاوير غير اخلاقى از طريق اينترنت، ماهواره، تلفن همراه و...
- چشم چرانى
- برقرارى روابط نامشروع با جنس مخالف
- استفاده از غذاهايى كه حلال نيستند.
- استفاده از غذاهايى كه پاك نيستند.
- دروغ گفتن
- استهزاء و تحقير ديگران
- ايجاد مزاحمت و آزار همكلاسى ها ودوستان و همکاران و...
3- ضعف اراده: سحرخيزى اراده و عزم مى خواهد. دوست داشتن تنها كافى نيست، بايد با تصميم جدى خوابيد.
با توجه به آنچه گفته شد راهكارهاي حل اين مشكل در هفت محور قابل ارائه مى باشد:

با توجه به آنچه گفته شد راهكارهايى حل اين مشكل در هفت محور قابل ارائه مى باشد:
اول: فعاليت هاى روزانه‏
1- تنظيم برنامه اى منسجم و منظم جهت جلوگيرى از خستگى مفرط
2- انتقال فعاليت هاى شبانه به بعد از نماز صبح چراكه كه معمولا اين گونه فعاليت ها تا پاسى از شب به طول مى انجامد و باعث خواب ماندن از نماز صبح مى شود.
3- از سيستم مراقبه، مشارطه، محاسبه استفاده كنيد، يعنى با خود شرط نمائيد كه گناهى انجام ندهيد سپس در طول روز مراقب اعمال خويش باشيد (چه در زمان حضور در كلاس و كتابخانه و خوابگاه و...) و شب هنگام محاسبه كنيد تا ببينيد تقوى را رعايت نموده ايد و در طول روز آيا گناهى مرتكب شده ايد و در صورتى كه تقوى را رعايت ننموده ايد توبه نموده و با خود شرطى را بگذاريد تا ديگر مرتكب آن گناه نشويد.
4- تماشاى صحنه و فيلم هاى مبتذل و آلوده به گناه و همين طور رفتن به محيطهاى نامناسب را ترك نمائيد.
5- از گفتگو با جنس مخالف، نگاه كردن به آنها، خنديدن در منظر نامحرم جدا خوددارى كنيد.
6- از آنجا كه ممكن است ارتكاب برخى از گناهان به دليل عدم اطلاع از آنها باشد، لذا جهت فراگيرى واجبات و محرمات دينى مطالعه بيشترى نموده و به كتابهاى ذيل مراجعه فرمائيد:
- مطالعه رساله عمليه مرجع تقليد خود
- كتاب واجبات و محرمات در شرع اسلام/ آيت الله مشكينى/ دفتر نشر الهادى/ 1378 ش
- گناهان كبيره شهيد دستغيب (ره)
دوم: خوراك شبانه‏
در خصوص خوراك شبانه نكات زير را رعايت فرمائيد:
1- شام را در ابتداى شب بخوريد زيرا هر چه وقت خوردن شام به اول شب نزديك تر بوده و با وقت خواب فاصله داشته باشد هم خواب راحت ترى خواهيد داشت و هم براى نماز صبح با مشكل كمترى مواجه خواهيد شد.
2- بلافاصله قبل از خواب چيزى نخوريد:
اگر در فاصله ى زمانى كمتر از دو ساعت به خوابيدن، چيزى بخوريد وبعد به رختخواب برويد بدن شما درگير هضم غذا خواهد بود و اين امرتواند در خواب شما اختلال ايجاد كند و يا اصلا زمان به خواب رفتنتان را طولانى كند.
3- سعى كنيد زود بخوابيد، زيرا تحقيقات نشان داده است كه خواب يك سوم ابتداى شب كاملتر و با آرامش تر مى باشد و لذا خستگى را از تن انسان، بهتر خارج مى كند.
4- پر خورى نكنيد: بايد از افراط و تفريط در خوردن پرهيز شود. كم خورى غير از نخوردن يا بد خوردن است.
5- غذاى مناسبى ميل نمائيد: كيفيت غذا جورى باشد كه اعصاب و بدن سست نشود. شب ها از ماست، دوغ، كشك و مانند آن استفاده نشود يا در كنار آن ها چند دانه خرما يا كشمش يا مويز و مانند آن تناول شود. هر كس بايد با توجه به مزاج خود، برنامه غذايى مناسبى براى خود داشته باشد. دقت كنيد چه غذاهايى قوت مى بخشد، چه غذاهايى سستى و نسبت به چه غذاهايى حساسيت داريد. مثلا خرما براى بعضى مزاج ها سازگار نيست زيرا موجب جوش صورت و دمل مى شود.
6- از خوردن مال حرام پرهيز نمائيد.

سوم: چگونگى خواب و استراحت براى بيدار شدن در سحر
خواب به اندازه و كافى براى ترميم انرژى هاى از دست رفته و آمادگى براى فعاليت هاى مجدد روز بعد ضرورى است و راهى وجود ندارد جز تنظيم يك برنامه دقيق. بنابراين راه كارهاى ذيل را رعايت فرمائيد:
1- زود بخوابيد: بگونه اى برنامه ريزى نمائيد كه حداكثر تا ساعت ده شب در رختخواب خود باشيد.
2- خواب قيلوله و قبل از ظهر- كه استحباب شرعى هم دارد- ترك نشود. اين خواب مختصر، ولى بسيار مفيد است. اگر قبل از ظهر ميسر نيست با فاصله اى بعد از ناهار انجام گيرد. اگر اصلا خواب روز ميسر نيست حداقل بايد دقايقى دراز كشيد.
3- محل استراحت خود را طوى طراحى و انتخاب كنيد كه مُشرف به پنجره و فضاى باز باشد تا تغييرات جوّى (رنگ آسمان و تغييرات نور هوا) براى شما ملموس باشد.
4- اگر اطرافيان شما دير مى خوابند، شما سعى كنيد محل خواب خود را در جائى كه سر و صداى كمترى دارد و مزاحمتى براى شما نيست انتخاب كنيد و هر چقدر زودتر بخوابيد و هرچه خواب شما با آسودگى و در محيطى آرام صورت گيرد، بالطّبع برخاستن شما براى كارهاى صبح، بهتر و و مقدورتر خواهد شد.
5- محيط خوابتان را براى بيدار شدن مساعد كنيد:
جايى كه در آن مى خوابيد و صبح قرار است در آن بيدار شويد خودش مى تواند يك عامل براى سحر خيزى باشد. هر چند اين عامل در افراد مختلف متغير است اما مثلا داشتن يك اتاق خواب منظم و مرتب و تميز مى تواند بسيار در سحرخيز بودن شما موثر باشد و نظم اين اتاق سبب شود كه شما احساس كنيد، سر زمانى كه با خود قرار گذاشته ايد بايد از خواب بيدار شويد.
6- به اندازه كافى بخوابيد: اين يكى از عوامل اصلى است كه سبب مى شود افراد با زود از خواب بيدار شدن مشكل داشته باشند، در اصل داشتن خواب كافى، زود بيدار شدن از خواب را چندين بار آسان تر ميكند.
7- بر تمرين دادن بدن اصرار داشته باشيد: سعى كنيد هميشه راس يك ساعت خاص از خواب بيدار شويد بيدار شدن از خواب در يك ساعت خاص مى تواند سبب ايجاد عادت براى بيدارى در آن ساعت در بدن شود و فراموش نكنيد سحرخيزى تنها يك عادت است.
8- به بدن خود گوش دهيد: بدن شما خيلى خوب مى تواند احتياجاتش را به شما اطلاع دهد، اگر هنگامى كه صبح از خواب بيدار مى شويد هنوز احساس خستگى مى كنيد سعى كنيد شبها زودتر به رختخواب برويد بدن شما كم كم يك الگوى معين براى خوابيدن و بيدار شدن پيدا مى كند و كاملاً بر آن منطبق خواهد بود.
9- آداب خواب را رعايت كنيد، از جمله: وضو گرفتن، خواندن سوره هاى توحيد و معوذتين، ذكر صلوات و تسبيحات اربعه و تسبيح حضرت زهرا) عليها السلام (، آيه الكرسى، به خصوص خواندن آيه ى آخر سوره ى كهف و نيز توسل به امام زمان براى محروم نماندن از فيض نماز اول وقت و... از جمله امورى است كه خواب مؤمن را همراه با هدف و انگيزه مى كند و اين توجه و هدفمندى در بيدارى صبح تأثيرگذار خواهد بودالبته اگر بجا آوردن همه ى آداب خواب برايتان سخت است، به هر ميزان كه مقدورتان مى باشد انجام دهيد.
چهارم: براى بيدار شدن‏
براى بيدار شدن مى توانيد از ساعت استفاده كنيد. اگر زنگ ساعت شما را بيدار نمى كند بهتر است تا مدتى كه خود عادت به بيدار شدن كنيد، به يكى از نزديكان سفارش كنيد كه شما را در ساعت مقرر بيدار كند.
پنجم: به هنگام بيدار شدن‏
به هنگام بيدار شدن ممكن است كسلى تمام وجود انسان را فرا گرفته باشد، لذا براى رفع اين كسلى و خواب آلودگى مى توانيد كارهاى زير را انجام دهيد:
1- در رختخواب به خودتان براى بيدار شدن دروغ نگوئيد:
هميشه سعى كنيد بلافاصله بعد از بيدار شدن رختخواب خودتان را ترك كنيد، اين كه مثلا 10 يا 20 دقيقه ى ديگر از جايم بلند خواهم شد در حالى كه بيدار شده ايد اصلا به شما كمكى نخواهد كرد و هر چه بيشتر در زمانى كه بيدار شده ايد در رختخواب بمانيد بدنتان تمايلش براى بازگشت به خواب عميق بيشتر مى شود.
2- بعد از بيدار شدن به پاس اين نعمت سجده شكر بجاى آوريد
3- پس از بيدار شدن سپس مسواك بزنيد.
در روايات آمده پيامبر (صلى الله عليه وآله) هر شب سه بار مسواك مى كرد: يك بار پيش از خواب، يك بار وقتى از خواب براى نماز شب برمى خاست، و يك بار پيش از آنكه براى نماز صبح از خانه بيرون رود.
4- مى توانيد يك دوش آب سرد بگيريد
5- مقدارى نوشيدنى مانند چاى و آب و يا ميوه ميل كنيد
6- به فضاى باز رفته و نفس عميق بكشيد و 15 ثانيه نگه داريد
7- انگيزه خود را براى بيدار شدن افزايش دهيد مثلاً اگر به خوردن چيزى علاقه داريد، آن را براى صبح بگذاريد و يا اگر دوستى داريد با او قرار بگذاريد كه يكديگر را بيدار كنيد.
ششم: محيط زندگى و تحصيل‏
بايد توجه داشت كه بسيارى از عوامل سلب توفيق از نماز صبح ممكن است برخاسته از شرايط زندگى، دوستان، محيط و جو حاكم بر آن باشد كه مى تواند در وضعيت روحى افراد تأثير گذار باشد. بنابراين:

اولا: سعى كنيد در محيط کار و زندگى خود با افرادى كه بيشتر اهل معنويت، نماز و دعا و با نشاط هستند معاشرت داشته باشيد و از آنها بخواهید که شما را برای نماز بیدار کنند و از گعده دوستانه كه توأم با گناه و رفتارهاى غيراخلاقى است اجتناب كنيد.

ثانيا: تا آنجا كه ممكن است در فضاهاى معنوى همچون مساجد نمازهاى مستحبى را بجا بياوريد. چراكه فضاهايى كه معنوى باشند، ناخودآگاه انسان را تحت تأثير قرار مى دهند و به طور غير مستقيم، بدون حساسيت فرد، سبب تأثير گذارى مى شوند.
هفتم: بالا بردن انگيزه و اشتياق به نماز
وقتى بدانيم نماز به معناى ارتباط و سخن گفتن مستقيم با خداوند بزرگ است و اين بالاترين توفيقى است كه يك انسان مى تواند از آن برخوردار باشد، سعى مى كند همواره خود را آماده سازد.
قرآن كريم مى فرمايد: «... وَالَّذِينَ يؤْمِنُونَ بِالاْخرِهَ يؤْمِنُونَ بِهِ وَهُمْ عَلَى صَلاَتِهِمْ يحَافِظُونَ».
(... آنها كه به آخرت ايمان دارند به آن (قرآن) ايمان مى آورند و مراقب نمازهاى خويش مى باشند.»
در اين باره نكات ذيل را رعايت فرمائيد:
1- كتاب هايى درباره اهميت و ارزش نماز مطالعه كنيد، تا شناخت شما در مورد نماز بيشتر شود
2- بدانيد به هر اندازه كه كارهاى خوب در اين دنيا خود را سخت نشان دهد در آخرت پاداش ان به همان اندازه بيشتر خواهد بود كما اين كه امام باقر (عليه السلام) فرموده اند: كار نيك و عمل خير بهمان نسبتى كه در قيامت سنگين و موجب سنگينى ميزان انسان مى شود براى مردم دنيا سنگين و دشوار است. و كار زشت بر اهل دنيا خفيف و سبك است (زود انجام مى دهند) همچنان كه در آن جهان خفيف و موجب سبكى ميزان اعمال مى شود.
3- اين نكته را بايد توجه داشته باشيد كه عمر گذرا مى باشد و فرصت ها به سرعت از دست مى رود و بهترين فرصت براى خود سازى و رسيدن به كمال همين دوران جوانى مى باشد.
4- سيره چهارده معصوم، اولياء دين و علما دينى و حالات آنها را به هنگام برپايى نماز مطالعه نمائيد و به دنبال اين نكته باشيد كه چه انگيزه اى موجب مى شد تا آنها با چنين شور و حالى به نماز بپردازند.

سلام علیکم
ممنون از نکات مفیدی که ارائه کردید.
راهکارتون برای کسانی که شرایط شغلی مشابه جناب سلامت دارن چی هست؟

ن

kobram;583065 نوشت:
راهکارتون برای کسانی که شرایط شغلی مشابه جناب سلامت دارن چی هست؟

با عرض سلام و تشکر از دقت نظر شما

دوستانی که شغل آنها تا نیمه شب طول می کشد
1- در صورتی که می توانند ساعات کاری خود را تغییر دهند و الامی توانند به عنوان مثال برنامه ریزی نمایند که تا صبح بیدار مانده و بعد از اذان و نماز صبح بخوابند و کمبود خواب خود را جبران نمایند
2 - باید خواب خود را به نوعی تنظیم نمایند که تمامی خستگی آنها بعد از نیمه شب نباشد پس باید در فواصل مختلف به اندازه کافی استراحت داشته باشند و آرام آرام این رویه را برای خود تبدیل به عادت نمایند
3 - باید از دوستان خود یا اشخاصی که در دسترس آنها می باشد تقاضا نمایند که آنها رابه هر نحوی که شده بیدار نمایند تا آرام آرام این رویه به عادت تبدیل شود همچنین با دوستان مدهبی و محافل مذهبی رفت و آمد نمایند که تاثیرات بیشتری از این طریق بر انسان ایجاد می شود .
4- با استفاده از دعا و اذکار و آیاتی که ذکر شده و ترک گناه و انجام توبه از خداوند برای بیدار شدن یاری بطلبند
- دستورات غذایی ذکر شده را رعایت نمایند
- به نکاتی که در پیامهای قبلی گفته شده توجه نمایند...
5 - توسل به اهل بیت را هرگز فراموش ننمایند
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یاعلی

راهنما;583390 نوشت:
ن

با عرض سلام و تشکر از دقت نظر شما

دوستانی که شغل آنها تا نیمه شب طول می کشد
1- در صورتی که می توانند ساعات کاری خود را تغییر دهند و الامی توانند به عنوان مثال برنامه ریزی نمایند که تا صبح بیدار مانده و بعد از اذان و نماز صبح بخوابند و کمبود خواب خود را جبران نمایند
2 - باید خواب خود را به نوعی تنظیم نمایند که تمامی خستگی آنها بعد از نیمه شب نباشد پس باید در فواصل مختلف به اندازه کافی استراحت داشته باشند و آرام آرام این رویه را برای خود تبدیل به عادت نمایند
3 - باید از دوستان خود یا اشخاصی که در دسترس آنها می باشد تقاضا نمایند که آنها رابه هر نحوی که شده بیدار نمایند تا آرام آرام این رویه به عادت تبدیل شود همچنین با دوستان مدهبی و محافل مذهبی رفت و آمد نمایند که تاثیرات بیشتری از این طریق بر انسان ایجاد می شود .
4- با استفاده از دعا و اذکار و آیاتی که ذکر شده و ترک گناه و انجام توبه از خداوند برای بیدار شدن یاری بطلبند
- دستورات غذایی ذکر شده را رعایت نمایند
- به نکاتی که در پیامهای قبلی گفته شده توجه نمایند...
5 - توسل به اهل بیت را هرگز فراموش ننمایند
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یاعلی

سلام بلاخره در این ساعت تونستم بیام جواب بنویسم. از پاسخ های خوبتون ممنونم. بعدا دوباره میخونمشون تا بیشتر اجراشون کنم. فکر کنم اگر واقعا بخوام بتونم یک کاریش بکنم. اگر جواب نداد دوباره پاسخ میدم.
سلامت;582197 نوشت:

سلام

اگر متأهل نیستید، ازدواج کنید.

اما اگر متأهلید از همسرتان بخواهید شما را بیدار کند چون همسرتان ممکن است زودتر خوابیده باشد در نتیجه مشکلی برای بیدار شدن برای نماز صبح ندارد...

سلامت;582197 نوشت:
سلام علیکم.
اگر مایلیید وضعیت من رو بدونید این تاپیک قبلی من هست.
درد و دل:مشکلات خانوادگی، درس نخواندن، ناامیدی و...
یکی از دوستان همینجا دکتر فرهنگ رو به من معرفی کرد و چند تا از سخنرانی هاش هم گوش کردم. یک روش برای رسیدن به هدف گفت که عالی بود. روی برگه باید اهداف رو بنویسیم تا 5 تا بیشتر نباشه البته توضیحات دیگه زیاد داره میتونید جوان و انتخاب هدف رو دانلود کنید و به اینطور که یکی از سایت ها نوشته بود خود دکتر هم از استفاده مجانی از سخنرانی ها راضی است. خلاصه ماهم نوشتیم کار مرتبط با کامپیوتر تا یک ماه آینده سر 5 روز یه کار پیدا شد(البته الان 20 روز دیگه مونده منم پاکش نکردم شاید یکی دیگه پیدا شد!) اما فست فودی بود من هم گفتم دیگه حتما خدا خواسته همینو. الان از صبح ساعت 10-11 اونجام تا ظهر ساعت 2-3 و بعد از ظهر از 5:30 تا بعد از یک نیمه شب و حتی خواب شبم به زور 6 ساعت میشه روز هم شاید وقت نکنم بخوابم. وقت هیچ کاری هم ندارم. کارش واسم خوبه چون هم زرنگ میشم هم از افسردگی در میام و صحبت کردن و روابط اجتماعیم قوی میشه.اما مشکل من نماز صبح است که اگر شب بخوام از 2:15 دقیقه مثلا بخوابم هر چقدر این گوشی زنگ میزنه بیدار نمیشم. قبلا شاید هفته ای یک بار داره اما الان داره نمازم هر روز قضا میشه. یکی دو روز اول هم از سرما بیدار شده بودم تونستم بخونم اما خوابم کلا 2 ساعت شد و خیلی بد گذشت اون روز و بعد از نماز هم خوابم نمیبره.

سلام
وقتتون بخیر
قبل از هرچیزی بگم از صمیم قلب خوشحال شدم وقتی متوجه شدم به لطف خدا کار پیدا کردید یه گام خیلی بزرگ برای بهبود شرایطتون برداشتید، از شما حرکت از خدا برکت... چقدر خوبه که مشکلاتتتون رو بررسی میکنید و در عین حال برای رفعشون اقدام میکنید و با این روحیه انشالله میتونید به اهدافی که حالا با امید و انگیزه برای خودتون تعیین کردید برسید.
دوستان خیلی خوب راهنماییتون کردند، اینم از من داشته باشید :اگه بدونید ممکنه اخرین نماز صبحتون باشه بازم موبایلتونو خاموش میکنید و میرید میخوابید؟!
اینجوری به قضیه نگاه کنید با یه عزیز مهربون قرار دارید در اوج خستگی هم که باشید بازم فکر حرف زدن و وقت گذروندن با کسی که خیلی دوسش دارید بهتون انرژی میده، از خدا عزیزتر و مهربونتر سراغ دارید؟!
میتونید وقتی نمازتون قضا شد خودتونو جریمه کنید ، مثلا 1 روز روزه بگیرید، دقت کردید چقدر ماه رمضون نماز صبحا کمتر قضا میشه ، گذشته از اینکه شیاطین در غل و زنجیر هستند، به نظر من یه دلیلش اینه هرکی سحر خواب بمونه باید بدونه سحری خوردن روزه بگیره! 1روز میگیره ،2 روز میگیره ، باور کنید روز سوم اصلا بدونه زنگ ساعت برا سحری بیدار میشه!
بدون تعارف بگم شما ادم توانمندی هستید پس انشالله از پس اینم برمیاید.
در پناه حق
:Gol:

امام صادق(علیه ا لسلام) فرمود:

عا لمى ‌نزد عابدى رفت و به او گفت نماز خواندنت

چگونه و در چه حد است؟

عابد گفت: مانند منى را از نمازش مي‌ پرسند؟!

در صورتيكه من از فلان زمان و فلان وقت عبادت خدا مي‌كنم.

عا لم گفت: گريه كردنت چگونه است؟

گفت چنان مي‌گريم كه اشكهايم روان مى‌شود.

عا لم گفت: همانا اگر خنده كنى و ترسان باشى،

بهتر است از اينكه گريه كنى و ببا لى.

هر كه به خود ببا لد چيزى از عملش بالا نرود (پذيرفته نشود).

اصول كافى ج: 3 ص: 428

امام صادق(علیه ا لسلام) فرمود:

عا لمى ‌نزد عابدى رفت و به او گفت نماز خواندنت

چگونه و در چه حد است؟

عابد گفت: مانند منى را از نمازش مي‌ پرسند؟!

در صورتيكه من از فلان زمان و فلان وقت عبادت خدا مي‌كنم.

عا لم گفت: گريه كردنت چگونه است؟

گفت چنان مي‌گريم كه اشكهايم روان مى‌شود.

عا لم گفت: همانا اگر خنده كنى و ترسان باشى،

بهتر است از اينكه گريه كنى و ببا لى.

هر كه به خود ببا لد چيزى از عملش بالا نرود (پذيرفته نشود).

اصول كافى ج: 3 ص: 428

مجنون ازروي سجاده کسي رد شد،

مرد نماز شکست و گفت:

مشغول عبادت خدا بودم چرا اين رشته بريدي؟

گفت: عاشقِ بنده‌اي هستم، تو را نديدم،

تو عاشق خدايي ، مرا ديدي !؟

یه سوال ساده:
اگر به شما بگویند ساعت 5 صبح بلیط پرواز هواپیما دارید آیا بیدار می شوید؟؟؟

متاسفانه وقت ندارم که دونه دونه جواب بدم اما واقعا از همه دوستان ممنونم. مشکل من صدای زنگ بود که از سنگینی خواب باهاش بیدار نمیشدم من هم نرم افزار باد صبا دارم یک دعا واسش دانلود کردم صداش هم خیلی بلنده و تونستم بیدار بشم. حالا تا چند روز پیش میرم اگر اوضاع خوب بود که هیچ اما اگر باز هم نشد حتما دوباره اینجا میگم.

خوب همونطور که خودتون میدونید و کارشناسان عزیز هم گفتن نماز اول وقت یه چیز دیگست...!
اما واقعا اگر ریتم خوابتون رو اینطوری بهم بزنید نهایتا بعد 2-3 سال مشکلات خیلی بدی پیدا میکنید که باعث میشه از بعضی واجبات دیگه مثل روزه گرفتن هم باز بمونید...من فقط خوساتم از این بعد هم این مساله رو بیان کنم...اما خوب قطعا اولویت رو بگذارید روی توصیه های کارشناس عزیز...
و من الله توفیق

سلام
یه بار ما داشتیم میرفیم تهران دم دمای صبح که نزدیک اذان شده بود راننده حال و حوصله توقف کردن و نداشت
مسافرا هم انگار نه انگار که مسلمون باشن هیچکی هیچی نمی گفت!! (فک کنم خوشحالم شدن که اتوبوس نایستاد)
حالا من که دیدم داره صبح میشه و از طرفی چون نمی خواستم تو اون تاریکی داد و بیداد کنم الکی خودم و رسوا کنم به دوستم همینطوری گفتم: می دونی چرا صدام ایرانیا رو میکشت؟
دوستم گفت نه!!!!!!
گفتم صدام می گفت اینا کافر اتش پرست بی نماز هستن همه شون باید کشت!!:Khandidan!:

یهو دیدم بغل دستیهام از خواب بیدار شدن منو نگا میکنن1 بعدم دوستم بلند گفت اقا راننده صبح شد نماز نگه نمیداری؟
راننده که انگار خواب بود گفت الان!... این نزدیکی هیجایی نیست که نگه بدارم که !
بعد اون بغل دستیهام که گمونم ترسیده بودن گفتن عب نداره نگه دار همینجا می خونیم نگه دار !

اخر سرم فقط من و دوستم و همون چندتا( که گمونم ترسیدن صدام اونا رو بکشه!) نماز خوندیم!!!!:Khandidan!::khaneh:
[SPOILER]
این یعنی تا وقتی ترس تو دل کسی نباشه اون ادم نماز اول وقت نمی خونه!
[/SPOILER]

عزرائیل;585229 نوشت:
سلام
یه بار ما داشتیم میرفیم تهران دم دمای صبح که نزدیک اذان شده بود راننده حال و حوصله توقف کردن و نداشت
مسافرا هم انگار نه انگار که مسلمون باشن هیچکی هیچی نمی گفت!! (فک کنم خوشحالم شدن که اتوبوس نایستاد)
حالا من که دیدم داره صبح میشه و از طرفی چون نمی خواستم تو اون تاریکی داد و بیداد کنم الکی خودم و رسوا کنم به دوستم همینطوری گفتم: می دونی چرا صدام ایرانیا رو میکشت؟
دوستم گفت نه!!!!!!
گفتم صدام می گفت اینا کافر اتش پرست بی نماز هستن همه شون باید کشت!!:Khandidan!:

یهو دیدم بغل دستیهام از خواب بیدار شدن منو نگا میکنن1 بعدم دوستم بلند گفت اقا راننده صبح شد نماز نگه نمیداری؟
راننده که انگار خواب بود گفت الان!... این نزدیکی هیجایی نیست که نگه بدارم که !
بعد اون بغل دستیهام که گمونم ترسیده بودن گفتن عب نداره نگه دار همینجا می خونیم نگه دار !

اخر سرم فقط من و دوستم و همون چندتا( که گمونم ترسیدن صدام اونا رو بکشه!) نماز خوندیم!!!!:Khandidan!::khaneh:
[SPOILER]
این یعنی تا وقتی ترس تو دل کسی نباشه اون ادم نماز اول وقت نمی خونه!
[/SPOILER]

یعنی انقد بلند گفتین که بغل دستی هاتون از خواب بیدار شدن؟

زینب خاتون;585418 نوشت:
یعنی انقد بلند گفتین که بغل دستی هاتون از خواب بیدار شدن؟

عزراییل همین نزدیکی ها باشه و ادمیزاد بره تو خواب ناز با خبال تخت لالا کنه!....میشه این!!؟ :Khandidan!:

عزرائیل;585426 نوشت:
عزراییل همین نزدیکی ها باشه و ادمیزاد بره تو خواب ناز با خبال تخت لالا کنه!....میشه این!!؟ :Khandidan!:

ننننننه!البته فرشته ها دچار گناه نمیشن چون گفتن بیدار کردن کسی که بهتون نگفته برای نماز صبح، درست نیست.

زینب خاتون;585428 نوشت:
ننننننه!البته فرشته ها دچار گناه نمیشن چون گفتن بیدار کردن کسی که بهتون نگفته برای نماز صبح، درست نیست.

این چه حرفیه...مثلا خونه داره اتیش میگیره تو نباید یکی رو که بهت گفته اگه بیدارم کنی من ازت راضی نیستم و بیداری کنی ؟...می سوزه خب!

ینم بگم روزانه به اندازه یه هواپیمای بویینگ (که حدود 700 تا 800 نفر مسافر میبره) تو ایران مردم می میرن!!!...می دونین چرا؟

چون بیشترشون نماز نمی خوندن و چوب خطشون دیگه پر شده بود!

پیامبری از عزارییل پرسید چطوری هم زمان همه جای دنیای میری و جان این همه رو میگیری؟
عزراییل گفت:من نمیرم که!!.. اونا خودشون میان! وقتی که عمرشون تموم بشه یه لیستی به دستم میاد که این ها را در فلان جا فرا بخوانو جونشون و بگیر !!

هر کس نماز و خوب بخونه عمر خیلی درازی داره و زود نمیمیره چون خدا می دونه که اگه انسان زود بمیره به بلای بدی تو قبر مبتلا میشه!
تموم جوون مرگ مفاجاتی رو چک و لقد میکنن مثل سربازی باید برای هر چیزی صف بشی!!....یک بلایی هست اون دنیا!

هر روز که بیدار شدین بگین خدا رو شکر که دوباره برگشتیم تو دنیا

عزرائیل;585436 نوشت:
این چه حرفیه...مثلا خونه داره اتیش میگیره تو نباید یکی رو که بهت گفته اگه بیدارم کنی من ازت راضی نیستم و بیداری کنی ؟...می سوزه خب!

ینم بگم روزانه به اندازه یه هواپیمای بویینگ (که حدود 700 تا 800 نفر مسافر میبره) تو ایران مردم می میرن!!!...می دونین چرا؟

چون بیشترشون نماز نمی خوندن و چوب خطشون دیگه پر شده بود!

پیامبری از عزارییل پرسید چطوری هم زمان همه جای دنیای میری و جان این همه رو میگیری؟
عزراییل گفت:من نمیرم که!!.. اونا خودشون میان! وقتی که عمرشون تموم بشه یه لیستی به دستم میاد که این ها را در فلان جا فرا بخوانو جونشون و بگیر !!

هر کس نماز و خوب بخونه عمر خیلی درازی داره و زود نمیمیره چون خدا می دونه که اگه انسان زود بمیره به بلای بدی تو قبر مبتلا میشه!
تموم جوون مرگ مفاجاتی رو چک و لقد میکنن مثل سربازی باید برای هر چیزی صف بشی!!....یک بلایی هست اون دنیا!

هر روز که بیدار شدین بگین خدا رو شکر که دوباره برگشتیم تو دنیا

البته همه اونایی که جوون مرگ شدن بی نماز نبودن ولی حرفای خوبی زدین.من قول میدم همیشه نمازهامو بخونم.

techies;585197 نوشت:
خوب همونطور که خودتون میدونید و کارشناسان عزیز هم گفتن نماز اول وقت یه چیز دیگست...!
اما واقعا اگر ریتم خوابتون رو اینطوری بهم بزنید نهایتا بعد 2-3 سال مشکلات خیلی بدی پیدا میکنید که باعث میشه از بعضی واجبات دیگه مثل روزه گرفتن هم باز بمونید...من فقط خوساتم از این بعد هم این مساله رو بیان کنم...اما خوب قطعا اولویت رو بگذارید روی توصیه های کارشناس عزیز...
و من الله توفیق

خودم موندم چیکار کنم میگم کار رو بگم کمش کنه که نمیکنه. بش گفتم حقوقمو نصف کن یک کارگر دیگه بیار واسه صبحها گفت نه حالا دوباره بهش میگم نمیدونم چکار کنم چون کم خوابی خیلی بده.
البته خدا بزرگه.

نماز اول وقت، اقتدا به حضرت ولیعصر علیه السلام است.
یعنی نمازمان با نماز امام زمان، عرضه می شود اگر اول وقت باشد.
بنابراین احتمال "مقبول شدن" بسیار زیادی دارد.

هرکاری در وقت خودش زیباست.
زیبا عمل کنیم.

فرض کن شما با نامزدت قرار داری!
شما ساعت شش میری سرقرار!
اون ساعت هشت میاد!!!!
وقتی می رسه میگه: "سلام من خیلی دوستت دارم!!!!!"
شما باور می کنی؟!
قطعا میگی "دوست داشتنت بخوره تو سرت! اگه دوستم داشتی به موقع میومدی!"
حالا فکر کن دیراومده بعدش میگه: "بریم یه انگشترطلایی برام بخری؟!؟!؟!؟"

یعنی دیر اومده کادو هم می خواد!!!!

حالا ما هم نمازو با دوساعت تاخیر می خونیم....تو نماز میگیم "ایاک نعبد و ایاک نستعین"!!!!!!!!!!!
بعدش میگیم "ربنا آتنا فی الدنیا حسنه....یا ولی العافیه اسئلک العافیه"
دیر اومدیم از خدا کادو هم می خوایم!!!!
پس وقتی دعاهامون مستجاب نشد زیاد هم نباید تعجب کنیم!

دوستان بنده ساعات کاریمو یکم عوض کردم صبح ها نمیرم ظهر ها از سه میرم تا 12 -یا 1 مشکل خواب تقریبا حل شد اما مشکل نماز نه چون باز هم وقتی ساعت 2 میخوابم اگر ساعت 5 بیدار بشم هم خیلی سخت میشه هم اگر شد خوابم داغون میشه و اون روز عصبی و کم طاقت میشم.

دوستان به نظرتون این کارمو باید ول کنم؟

سلام
نمی تونید خوابتونو کلا به بعد از اذان صبح منتقل کنید؟ تا ظهر نزدیک 7 ساعت برای خوابیدن وقت دارید

سلام دوست عزیز.
اگر گوشی آندرویدی دارید نرم افزار باد صبا رو روی گوشی تون نصب کنید که این نرم افزار رو روی اوقات شرعی شهرتون تنظیم میکنید و موقع اذان که فرا برسه خودش اذان میگه.صداشم معمولا بلنده و احتمال بیدار شدن تون بیشتره.
برای بیدار شدن سر یه ساعت هم میتونید موقع خواب آیه آخر سوره کهف رو هم بخونید که برای همین منظور خوندنش توصیه شده.
درباره کم خوابی تون هم، هروقت فرصت خوابیدن براتون پیش اومد بخوابید و اون فرصت رو به چیز دیگه یا کار دیگه ای اختصاص ندید

اگر این کار وقتتان را زیاد میگیرد ممکن نیست بتوانید شیفت شب را کمتر کنید؟
اگر اینطور شود خیلی راحت تر متوانید به اعمال عبادی هم برسید
بدن انسان یک ویژگی ای که دارد این است که سریعا عادت میکند.
نمیتوانید مدتی به هر زحمتی که هست موقع اذان صبح بیدار و بعد نماز بخوابید تا شاید بدنتان عادت کند؟
یا نمیتوانید اگر با صدای گوشی بیدار نمشوید به کسی بسپارید که شما را بیدار کند؟

kobram;591988 نوشت:
سلام
نمی تونید خوابتونو کلا به بعد از اذان صبح منتقل کنید؟ تا ظهر نزدیک 7 ساعت برای خوابیدن وقت دارید

چرا اما اینطور دیگه به هیچ کار نمیرسم آخه ثبت نام کردم هنرستان تا غیر حضوری واحد های باقیماندمو پاس کنم دیپلم بگیرم اما اصلاً وقت نکردم کتابارو بازشون کنم. کارمم جوریه که اونقدر خسته میشم میام خونه رنگم زرده اصلا انرژی کاری ندارم.

آرزوی وصال313;592156 نوشت:
اگر این کار وقتتان را زیاد میگیرد ممکن نیست بتوانید شیفت شب را کمتر کنید؟
اگر اینطور شود خیلی راحت تر متوانید به اعمال عبادی هم برسید
بدن انسان یک ویژگی ای که دارد این است که سریعا عادت میکند.
نمیتوانید مدتی به هر زحمتی که هست موقع اذان صبح بیدار و بعد نماز بخوابید تا شاید بدنتان عادت کند؟
یا نمیتوانید اگر با صدای گوشی بیدار نمشوید به کسی بسپارید که شما را بیدار کند؟

خونمون که چند سالی هست فقط خودم نماز میخونم کسی بیدار نیست. در مورد عادت هم من چند بار بیدار شدم اما کلاً عصبی میشم. حالا فعلا همینطوری دارم پیش میرم هفته ای دو بار میتونم معمولا بیدار بشم. تلاش میکنم مشکل رو هرجوری شده حل کنم. ممنون از همه دوستان.

سلام گناه نکن!! خودت خود به خود بیدار میشوی

سلام
هنوز هم دنبال کار میگردین؟ موردی پیدا نشد که ساعت کاری بهتری داشته باشه؟
البته خوب درس خوندن در کنار کار، اونم غیر حضوری، کار واقعا سختیه. از روزی پنج دقیقه شروع کنید تا ذهن و جسمتون عادت کنه با وجود خستگی بتونه درس بخونه

kobram;593904 نوشت:
سلام
هنوز هم دنبال کار میگردین؟ موردی پیدا نشد که ساعت کاری بهتری داشته باشه؟
البته خوب درس خوندن در کنار کار، اونم غیر حضوری، کار واقعا سختیه. از روزی پنج دقیقه شروع کنید تا ذهن و جسمتون عادت کنه با وجود خستگی بتونه درس بخونه

سلام. نه دیگه نمیگردم. دکتر روانشناس هم رفتم گفت فعلا درس رو ول کن این کار واست بهتره. چون فرصت خواب ندارم چه برسه به درس! راست میگه. کار فست فودی هست همش مشغولم با مشتری زیاد صحبت دارم. توی جمع هستم و حالم خدا رو شکر بهتره.
اما دو تا نکته یکی اینکه نماز صبح. دوم وقت کار شخصی هم زیاد ندارم. نمیخولام قضا شدن نماز صبح عادت بشه. حتی بعضی وقتا نماز ظهر یک ساعت عقب میوفته چون مثلا مثل امشب تا صبح بیدار میمونم برا نماز صبح تا قبلش این سایت شایدم یکم سخنرانی گوش کردم یا مطلب خوندم. آخرش هم با خواب آلودگی نماز زیاد جالب نمیشه! نماز ظهر هم دیر میشه. روز هم خسته میشم! نمیدونم چکار کنم دیگه!
ممنون از شما واسه پیگیریتون.

سلامت;601123 نوشت:
سلام. نه دیگه نمیگردم. دکتر روانشناس هم رفتم گفت فعلا درس رو ول کن این کار واست بهتره. چون فرصت خواب ندارم چه برسه به درس! راست میگه. کار فست فودی هست همش مشغولم با مشتری زیاد صحبت دارم. توی جمع هستم و حالم خدا رو شکر بهتره.
اما دو تا نکته یکی اینکه نماز صبح. دوم وقت کار شخصی هم زیاد ندارم. نمیخولام قضا شدن نماز صبح عادت بشه. حتی بعضی وقتا نماز ظهر یک ساعت عقب میوفته چون مثلا مثل امشب تا صبح بیدار میمونم برا نماز صبح تا قبلش این سایت شایدم یکم سخنرانی گوش کردم یا مطلب خوندم. آخرش هم با خواب آلودگی نماز زیاد جالب نمیشه! نماز ظهر هم دیر میشه. روز هم خسته میشم! نمیدونم چکار کنم دیگه!
ممنون از شما واسه پیگیریتون.

سلام
به نظر من در کنار اینکه این کار رو دارید، دنبال کار دیگه هم باشید. چون این کار، کاری نیست که طولانی مدت بشه روش حساب کرد، تاثیرات زیادی روی سلامتی تون داره. ولی دنبال کار گشتن هم طوری باشه که به این کار آسیبی نزنه.، طوری که تا زمانی که کار بهتری پیدا نکردید، از این شغل استفاده کامل رو بکنید.
موضوع قفل شده است