هدایت دختر نوجوان به تدین کامل

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
هدایت دختر نوجوان به تدین کامل

دوستان سلام

هر مسلمانی باید در جهت هدایت خانواده خود به سمت دین داری تلاش کند.
بنده خواهر زاده ای دارم که دختر است و 14 سال دارد. از همان کودکی اش رابطه دوستانه ای در عین حفظ احترام و جایگاه، با او داشته ام و دارم و این سبب شده است که تا اینجا از بنده خوب تاثیر بپذیرد.
ایشان دختر محجبه و عفیفی است.

بنده الان از 2 جهت نگران ایشان هستم:
1- به نظر بنده می رسد که الان رابطه دوستانه بنده با ایشان، کاملا جوابگو نیست و نیاز به یک الگوی مناسب دارند ولی کاملا مطمئن نیستم.
از طرفی بنده مذکر هستم و نمی توانم الگوی دقیق و مناسبی برای همه مسائل ایشان باشم.
از طرفی دیگر، والدین ایشان متدین هستند اما تدینی که در عرف جامعه پذیرفته شده ولی کامل نیست. مثلا نامحرم آشنا و غیر آشنا برای آنها تفاوت می کند و ممکن است که در عین حفظ حجاب، با نامحرم آشنا صحبت های غیر ضروری و گاهی بگوبخند های ساده داشته باشند که این در شرع پذیرفته نیست.
بدین جهت فکر می کنم مادر ایشان نیز نمی تواند الگوی کاملی برای ایشان باشد. با نامحرمان نیز ارتباطی ندارم تا بتوانم کسی ، فضای شهر ما نیز چندان جلسات خاص و مناسبی برای بانوان ندارد

2- به دلایلی نیز بنده نمی توانم با ایشان ارتباطی مانند گذشته داشته باشم.
از سویی طلبه هستم و باید ممحض در برنامه علمی-پژوهشی خود باشم و تکالیف خود را به نحو احسن انجام دهم و این وقت بنده را برای پرداختن به سایر امور محدود می کند. البته چند ماهی است به دلیل فعالیت سنگین علمی دچار مشکلاتی شده ام که لازم بود برای مدتی کوتاه فعالیت علمی خود را کاهش دهم و به لحاظ ذهنی استراحت کنم تا مشکلات برطرف شوند و این فراغت بالی را بوجود آورد تا هم بیشتر با ایشان در ارتباط باشم و هم به تحقیقات جنبی ساده ای بپردازم که نتیجه آن هم برای منظومه علمی بنده مفید باشد و هم بتوانم با استفاده از آن تدین صحیح را به ایشان نشان دهم.
در این مدت، مطالعات خوبی داشتم و حتی به طور خاص مجموعه نظرات بعضی بانوان مومنه و متدین را در این سایت و چند سایت دیگر بررسی کردم ولی در آخر متوجه نشدم که چنین عقاید و تدینی، بیشتر ماحصل نوع تربیت آنها بوده است یا بیشتر حاصل ارتباط و اتصال آنها با قرآن و فضاهای مذهبی بوده است. از این طریق بنده می توانم بفهمم که باید تلاش بیشتری برای معرفی الگوی صحیح به ایشان بکنم یا اینکه بیشتر سعی کنم تا ایشان را با مطالعه و حشر و نشر با قرآن و فضاهای مذهبی آشنا کنم.
از سوی دیگر نیز به نظر حقیر می رسد که باید ارتباط خود با ایشان را به گونه ای مدیریت کنم که به دلیل روحیه حساس این برهه از زندگی، از جهتی ارتباط زیاد نباشد تا دچار وابستگی نشوند و عطش عاطفی در ایشان وجود داشته باشد که بعدها در زندگی خود به مشکل برخورد نکنند و از جهت دیگر این ارتباط و محبت کم نباشد تا از این جهت سیراب شده باشند و به دنبال رفع نیاز خود در بیرون از خانه نگردند.

از مشاور محترم راهنمایی می خواهم که دقیقا بفرمایند که به صورت عینی چگونه باید رفتار کنم و چگونه باید تدین کامل را به ایشان نشان دهم؟
از چه راهبردها و راهکارهایی استفاده کنم؟

علی علی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صابر

[=&quot]با سلام و احترام خدمت شما و تبریک عید سعید غدیر :Gol::Gol::Gol::Gol::Gol:
[=&quot]برادر عزيز، پايبندي به روش منطقي مشورت، نشان از ذهن منطقي شماست. به همراهي با شما افتخار مي‌كنيم [=&quot]. ای کاش همه افراد به اندازه شما احساس مسئولیت می کردند و برای نجات انسانها تلاش می کردند. [=&quot]در پاسخ به مطالبی که فرمودید چند نکته را یادآور می شویم و در نهایت راهکارهایی بیان خواهیم کرد. [=&quot]1. توجه داشته باشید که تربیت دینی کار بسیار مشکلی است آن هم با شرایط فعلی که بر جامعه حاکم است و رسانه ها قلب فرزندان ایران زمین را تسخیر خود کرده اند. در این شرایط، والدین نقش بسیار مهمی در این تربیت ایفاء می کنند. سطح دینداری والدین هرچه باشد بالا یا پایین فرزندشان نیز مانند آنها همین درجه را انتخاب می کند. [=&quot]2. در روایات معصومین (علیهم السلام) داریم که بچه ها به دایی میروند و حتش اسن یک ضرب المثل مشهور است. خواه زاده شما نیز شانس بزرگی آورده که دایی او یک فرد دیندار و خدا محور است و ایشان باید به این قضیه افتخار کند. [=&quot]3. مهمتر از نکته قبل اینکه شما به عنوان دایی قصد هدایت و نجات خواهر زاده خود را دارید. این تربیت قطعا تاثیر دارد و چون ارتباط صمیمی با او دارید می توانید روی او نفوذ داشته و تاثیر گذار باشید. [=&quot]4. اما باید این سئوال را پرسید که واقعا تا چه حد نفوذ دارید یا می توانید تاثیر گذار باشید؟ تا چه حد می توانید با ورود به زندگی خواهر و شوهر خواهرتان این تغییرات را ایجاد کنید؟ اگر یک موقع شوهر خواهرتان از شما یک مترسک دینی بسازد یا از شما بخواهد در زندگیشان وارد نشوید، آن موقع چکار می کنید؟ [=&quot]سئوال مهمتر اینکه اساسا چقدر از این هدایت سهم شماست و چقدر سهم والدین او؟ [=&quot] [=&quot]اینها همه سئوالات مهمی هستند که در راهکارهای پیشنهادی عرض خواهیم کرد. [=&quot]راهکارهای پیشنهادی [=&quot]1. در ابتدا اجازه دهید سئوال آخر را پاسخ دهیم. اساسا همانطور که می دانید تبلیغ دین و تربیت افراد از نزدیکان آغاز می شود. بنابراین وظیفه دارید تا حدی که برایتان مقدور است با او رابطه برقرار کنید و ایشان را به مباحث دینی و ... دعوت کنید. اما باید سعی کنید این رابطه شما در نظر دیگران رابطه برجسته و شک برانگیزی نشود و حتی خود خواهر زاده تان نیز دلیل این رابطه بیشتر را نفهمد. [=&quot]2.[=&quot] [=&quot]باید توجه داشته باشید که شما همیشه در کنار او حضور ندارید. خیلی از مواقع تحت تربیت والدین خود قرار دارد. لذا نباید توقع داشته باشید که بتوانید زیاد او را کنترل کنید. بنابراین از روش های کنترل از راه دور مانند دادن کتاب یا در خواست اول وقت خواندن نمازها شروع کنید. [=&quot]3. در مواردی که فرصت خوبی پیدا کردید با او صحبت کنید. عقائد او را بررسی کنید و به او در زمینه های مختلف شناخت و آگاهی دهید. بحث حجاب را برای او مفصل جا بیندازید و آسیب های بد حجابی را مورد تاکید قرار دهید. [=&quot]4. شرایط سنی ایشان را در نظر بگیرید و طبق آن برخورد کنید. ایشان در حال حاضر در سن بلوغ قرار دارد و حالات این دوره نیز می تواند تاثیر گذار باشد. لذا ممکن است بعضی مسائل را به راحتی قبول نکند و نیاز به استدلال دقیق داشته باشد. [=&quot]5. خریدن چادر نماز برای ایشان، هدیه دادن کتاب های مناسب از جمله کتاب های شهید مطهری(طبق سیر مشخص و سن ایشان) و هدیه هایی که ممکن است قلب ایشان را به شما متمایل کند تاثیر شگرفی دارد . [=&quot]6.راه دیگر استفاده از خواهرتان است. اگر بصوت مستقیم نتوانستید روی خواهر زاده تان تاثیر کنید با یک گفتگوی مستقیم با خواهرتان ضرورت هدایت نوجوان و آسیب های فرهنگی موجود را تفهیم کنید. این تاثیر گذاری نیز بسته به نوع بیان شما و پذیرش خواهرتان می تواند موثر باشد. [=&quot]7. از تذکرات مستقیم، بیان های کنایه آمیز و ایجاد تلخی جدا خودداری کنید. [=&quot]8. روایات تاکید فراوانی بر هدایت انسان ها دارد اما باید دانست که تا چه اندازه وظیفه دارید. درست است که به خواهر زاده تان از علاقه مندید و دوست ندارید مسیر کج را انتخاب کند ولی باید دانست که اگر تا جایی تلاش کردید و تلاش شما نتیجه نداد اولا ناامید نشوید و ثانیا اگر این کار موجب بر هم خوردن روابط فامیلی می شود بیش از این هیچ تکلیفی بر عهده شما نیست. [=&quot]سربلند و پیروز باشید. :Sham:
[=&quot]

[="Tahoma"][="Black"]به نام خدا
سلام
خواهر زاده شما در اين سن بيشتر تحت تاثير دوستان قرار مي گيرند و به دنبال جلب توجه دوستان هستند البته خانواده تاثير دارد اما نه مثل سالهاي قبل.بهتر است با فضاها و دوستان مذهبي آشنا شوند.و در كنار اين به مطالعه نيز بپردازند.اما اگر محدودشوند به مطالعه احتمال دارد پس از مدتي دلزده شوند يا تحت تاثير جو جامعه يا دوستان غير مذهبي قرار گيرند .

شما نيز بيشتر مي توانيد نقش تشويقي ايفا كنيد.به يا دداشته باشيد با ورود به دبيرستان ازخانواده و شما بيشتر دور مي شوند و نقش دوستان بيشتر مي شود.

ومن الله توفيق[/]

سلام دوستان.منم با یکی از برادرزاده هام همین شکلی هستم یعنی خیلی دوسش دارم و سعی میکنم رویه مخ اش کار کنم ولی متاسفانه چون ما شهرستانیم و دور از ایشون هستم وقتی اونجا باشم خوبیم ولی وقتی برگردم شهرمون دوباره همون آش و همون کاسه ست ... ب نظر من تویه این سن ک شما گفتین دخترا خیلی ب محبت جذب میشن وقتی باهاشون دوست بشین و نه فقط بحث مذهبی بلکه تویه همه دغدغه هاش کمک اش کنین مطمئن باشین ایشونم واسه مشاوره تویه کاراشون حرف شما رو نسبت ب بقیه بیشتر قبول میکنن ... موفق باشین ...

مکلف;582125 نوشت:
بیشتر ماحصل نوع تربیت آنها بوده است یا بیشتر حاصل ارتباط و اتصال آنها با قرآن و فضاهای مذهبی بوده است

سلام
محیط اطراف بیشترین تاثیرو داره البته بعلاوه نان حلالی که پدر بر سر سفره میاره!!!
ولی خوب متاسفانه الان خیلی کم پیش میاد پدر و مادر الگوی مناسبی برای فرزندانشون باشن
بیشتر دوستان مذهبیم تحت تاثیر محیط و دوستانشون به مذهب گرایش آوردن یا یه جرقه مثلا یک سفر معنوی و...

به نظر من یک برنامه مطالعاتی براشون بزارید با مدیریت خودتون
مخصوصا زندگینامه های بزرگان دین و علم و بعد هم کتابهایی که ریشه اعتقاداتشون درست بشه مثل کتابهای شهید مطهری!
یا علی

مکلف;582125 نوشت:
دوستان سلام

هر مسلمانی باید در جهت هدایت خانواده خود به سمت دین داری تلاش کند.
بنده خواهر زاده ای دارم که دختر است و 14 سال دارد. از همان کودکی اش رابطه دوستانه ای در عین حفظ احترام و جایگاه، با او داشته ام و دارم و این سبب شده است که تا اینجا از بنده خوب تاثیر بپذیرد.
ایشان دختر محجبه و عفیفی است.

سلام علیکم
ازشما کاربر گرامی و محترم به خاطر احساس مسئولیت و تکلیفتان سپاسگزارم ،اجرکم عندالله
با توجه به نوشته شما مشخص است که خودتان اهل فکر و منطق هستید و شاید مطالب بنده حقیر زیره به کرمان بردن باشد اما برحسب تجربه چند موردی را خدمت شریفتان عرض میکنم
به نظر بنده حقیر در تربیت دینی یک دختر خانم عوامل متعددی دست به دست هم میدهد که مهمترین آنها خانواده و خصوصا پدر است!
دختران به خاطر روحیه و عواطفی که دارند از نظر عاطفی بیشتر نیاز به محبت ،خصوصا جنس مخالف دارند! و هیچ محبتی به اندازه محبت پدر نمیتواند این وظیفه را انجام دهد،وقتی پدر از کودکی محبت همراه با اقتدار به موقع داشت دخترش هم از نظر عاطفی سیراب میشود هم اینکه چون پدر را دوست دارد کاری برخلاف نظر پدر انجام نمیدهد،وقتی دختر از نظر عاطفی وشرعی توسط یک محرم در خانه تامین شد دیگر محبت های نامحرم برایش جذابیتی ندارد تا به موقع ازدواجش فرا برسد
پدر و مادر هردو میشوند الگو های اصلی و بعد از آن دوستان دختر الگوهای مهمی برای آن هستند،دوستان تاثیر فوق العاده ای در سنین نوجوانی بر ایشان دارند
ببینید این نکته را در نظر داشته باشید که ایشان در سن بلوغ هستند و نیاز دارند به اینکه یک دوست همجنس داشته باشند تا بتوانند از نیازهای درونشان با او صحبت کنند،یک نفر که کامل ایشان را درک کند ،خب از طرفی شما تاکنون تقریبا نقش دوست را خیلی خوب برای ایشان ایفا نموده اید که خیلی خوب بوده است اما شما یک آقا هستید و آخر نمیتوانید مانند یک دوست همجنس ایشان را کامل درک کنید،از اینجا به بعد باید سعی کنید دوستان سالم و جمع های سالمی برایشان پیدا کنید تا در آنجا به رشدشان ادامه دهند در عین اینکه نباید رابطه اتان را با ایشان قطع کنید زیرا دوست داشتن شما باعث میشود ایشان سعی کند خودش را شبیه شما کند و میتوانید بهترین الگو برای ایشابا شید و حتی خیلی از مشکلاتش را با شما ر میان بگذارد و شما کمکش کنید، اما کم کم باید دوستان و گروه های همجنس سالم و مذهبی را جایگزین خودتان کنید، مثلا ممکن است یک مربی خوب در مسجد محل داشته باشید که با دانش آموزان حلقه دارند ،به ایشان معرفیشان نمایید، بنده به تجربه میگویم واقعا یک مربی خوب خانم و یک گروه دوستان خوب تاثیر زیادی در ایشان خواهد داشت،خصوصا مربی خوش اخلاق و دلسوز خانم ! پس باید ایشان را با گروه های مناسب و مربیان خوب خانم آشنا کنید آنان که واقعا مذهبی هستند و حتی دوستانی که کمی بزرگ تر از ایشانند
همچنین ایشان باید تا چند سال دیگر نیز ازدواج نمایند زیرا ازدواج به هنگام و خوب میتواند خیلی برایشان مفید بوده و در ادامه مسیر به ایشان کمک کند

البته در این زمینه حرف خیلی زیاد است که احساس میکنم از حوصله این تاپیک به در باشد

ان شالله در مسیر الهی ثابت قدم و سربلند باشید
التماس دعا،یازهرا(س)

دوستان سلام

صابر;583000 نوشت:
راهکارهای پیشنهادی 1. در ابتدا اجازه دهید سئوال آخر را پاسخ دهیم. اساسا همانطور که می دانید تبلیغ دین و تربیت افراد از نزدیکان آغاز می شود. بنابراین وظیفه دارید تا حدی که برایتان مقدور است با او رابطه برقرار کنید و ایشان را به مباحث دینی و ... دعوت کنید. اما باید سعی کنید این رابطه شما در نظر دیگران رابطه برجسته و شک برانگیزی نشود و حتی خود خواهر زاده تان نیز دلیل این رابطه بیشتر را نفهمد.
2.باید توجه داشته باشید که شما همیشه در کنار او حضور ندارید. خیلی از مواقع تحت تربیت والدین خود قرار دارد. لذا نباید توقع داشته باشید که بتوانید زیاد او را کنترل کنید. بنابراین از روش های کنترل از راه دور مانند دادن کتاب یا در خواست اول وقت خواندن نمازها شروع کنید.
3. در مواردی که فرصت خوبی پیدا کردید با او صحبت کنید. عقائد او را بررسی کنید و به او در زمینه های مختلف شناخت و آگاهی دهید. بحث حجاب را برای او مفصل جا بیندازید و آسیب های بد حجابی را مورد تاکید قرار دهید.
4. شرایط سنی ایشان را در نظر بگیرید و طبق آن برخورد کنید. ایشان در حال حاضر در سن بلوغ قرار دارد و حالات این دوره نیز می تواند تاثیر گذار باشد. لذا ممکن است بعضی مسائل را به راحتی قبول نکند و نیاز به استدلال دقیق داشته باشد.
5. خریدن چادر نماز برای ایشان، هدیه دادن کتاب های مناسب از جمله کتاب های شهید مطهری(طبق سیر مشخص و سن ایشان) و هدیه هایی که ممکن است قلب ایشان را به شما متمایل کند تاثیر شگرفی دارد.
6.راه دیگر استفاده از خواهرتان است. اگر بصوت مستقیم نتوانستید روی خواهر زاده تان تاثیر کنید با یک گفتگوی مستقیم با خواهرتان ضرورت هدایت نوجوان و آسیب های فرهنگی موجود را تفهیم کنید. این تاثیر گذاری نیز بسته به نوع بیان شما و پذیرش خواهرتان می تواند موثر باشد.
7. از تذکرات مستقیم، بیان های کنایه آمیز و ایجاد تلخی جدا خودداری کنید.
8. روایات تاکید فراوانی بر هدایت انسان ها دارد اما باید دانست که تا چه اندازه وظیفه دارید. درست است که به خواهر زاده تان از علاقه مندید و دوست ندارید مسیر کج را انتخاب کند ولی باید دانست که اگر تا جایی تلاش کردید و تلاش شما نتیجه نداد اولا ناامید نشوید و ثانیا اگر این کار موجب بر هم خوردن روابط فامیلی می شود بیش از این هیچ تکلیفی بر عهده شما نیست. سربلند و پیروز باشید.

جناب صابر،
بنده انشاءالله به تک تک راهکارهای شما توجه خواهم کرد و حالا برنامه خود را مبتنی بر پیشنهادات شما عرض می کنم، لطفا بررسی نمایید:

1- بنده قبل از طلبگی در مواردی ایشان را به مدرسه برده و بر می گرداندم و گاهی نیز به پارک می بردم. ولی بعد از طلبگی تقریبا قطع شد.
الان می خواهم آرام آرام در اندازه ای که وقت دارم، ایشان را دعوت به قدم زدن و پیاده روی بکنم و با وی بیشتر حرف بزنم.

2- می خواهم دعوت کنم که با هم به جلسات هفتگی تفسیر یکی از اساتید اخلاق برویم.

3- قبل از به وجود آمدن مشکلاتم، گاهی به صورت بی هدف، کتابهای داستان و زندگی شهدا و ... هدیه می دادم.
تجربه ام نشان می دهم که کتابهای حقیر را خوب مطالعه می کردند.
الان می خواهم به صورت هدفمند و منظم برای ایشان کتاب تهیه کنم اما بنده به صورت موضوعی و حسب نیاز و برنامه ریزی خود مطالعه می کنم فلذا متاسفانه دست بنده از سیر مطالعاتی که مناسب ایشان باشد و بتواند ایشان را به مرحله خودآگاهی و عقلانیت برساند، خالی است.
مخصوصا به دنبال کتابهایی هستم که روحیه ولایت مداری و انقلابی را آهسته آهسته در ایشان ایجاد کند.

4- مواردی هست که فرصت صحبت باشد اما معمولا بنده در مشکلات با ایشان همدردی کرده ام یا به صورتی نرم به بعضی علایق ایشان تلنگر زده ام، نمی دانم دقیقا چگونه باید سر صحبت در مورد عقاید را با ایشان باز کنم.

5- خواهر بنده هر چند گاهی نظرات و عقاید حقیر را افراطی می داند اما از ارتباط بنده با دختر خود راضی است و به صورت غیر مستقیم و با روش های خود بنده را نسبت به ارتباط و هدایت خواهرزاده ام تشویق می کند.
گاهی بنده کتابهایی را به خواهرم هدیه می کردم تا ایشان از طرف خود به خواهر زاده ام هدیه کنند. غیر از این چه راه دیگری پیشنهاد می کنید؟

6- قبلا به تشویق پدر و مادرشان و البته تشویق های گاه و بیگاه بنده به دنبال حفظ قرآن بودند که الان مدت کوتاهی است رها کرده اند. برای شروع مجدد غیر از تشویق چه باید کرد؟

پ.ن: ایشان از لحاظ تقید به دین و شریعت خوب هستند، مثلا چادری هستند و سعی می کنند کمتر با نامحرم در ارتباط باشند و اهل نماز اول وقت و جماعت هستند، اما بنده از سویی می خواهم سعی کنم که ایشان انقلابی باشند و از سوی دیگر می خواهم من باب پیشگیری مقدم بر درمان است، از مسائلی که به خاطر شرایط بیرونی ممکن است اتفاق بیفتد پیشگیری کنم

علی علی

دوستان سلام

ناگفته هاي ناب;583204 نوشت:
به نام خدا
سلام
خواهر زاده شما در اين سن بيشتر تحت تاثير دوستان قرار مي گيرند و به دنبال جلب توجه دوستان هستند البته خانواده تاثير دارد اما نه مثل سالهاي قبل.بهتر است با فضاها و دوستان مذهبي آشنا شوند.و در كنار اين به مطالعه نيز بپردازند.اما اگر محدودشوند به مطالعه احتمال دارد پس از مدتي دلزده شوند يا تحت تاثير جو جامعه يا دوستان غير مذهبي قرار گيرند .

شما نيز بيشتر مي توانيد نقش تشويقي ايفا كنيد.به يا دداشته باشيد با ورود به دبيرستان ازخانواده و شما بيشتر دور مي شوند و نقش دوستان بيشتر مي شود.

ومن الله توفيق

از مشارکت شما در این بحث متشکرم

تشویق را انجام می دهم اما در مورد فضای مذهبی و دوستان دست من بسته است:
بنده با نامحرم ارتباطی ندارم فلذا چندان آشنایی با فضاهای مذهبی بانوان ندارم و آنچه می شناسم از طریق مادر و خواهرانم است که فکر نمی کنم این فضاها خیلی خوب باشند، یعنی برنامه صحیح و کاملی ندیده ام. ندیده ام که روحیه انقلابی داشته باشند.

جزیره مجنون;583207 نوشت:
سلام دوستان.منم با یکی از برادرزاده هام همین شکلی هستم یعنی خیلی دوسش دارم و سعی میکنم رویه مخ اش کار کنم ولی متاسفانه چون ما شهرستانیم و دور از ایشون هستم وقتی اونجا باشم خوبیم ولی وقتی برگردم شهرمون دوباره همون آش و همون کاسه ست ... ب نظر من تویه این سن ک شما گفتین دخترا خیلی ب محبت جذب میشن وقتی باهاشون دوست بشین و نه فقط بحث مذهبی بلکه تویه همه دغدغه هاش کمک اش کنین مطمئن باشین ایشونم واسه مشاوره تویه کاراشون حرف شما رو نسبت ب بقیه بیشتر قبول میکنن ... موفق باشین ...

از مشارکت شما در این بحث متشکرم

بنده نیز می خواهم بیشتر محبت کنم، اما این ابراز محبت باید مدیریت شود تا ایجاد وابستگی نکند.
شاید تعجب کنید اما در موارد مشاوره ای دیده شده که دختر یا پسری به محارم خود وابسته شده و نمی تواند ازدواج کند و تلخ تر آنکه گاه این وابستگی ها به جاهای باریک کشیده شده است.
الحمدلله از سن 7-9 سالگی محبت فیزیکی را آرام آرام کاهش دادم و الان خیلی نادر و ضعیف انجام می دهم، آیا این درست است؟
در محبت کلامی نیز از لفظ های حساس استفاده نمی کنم.

بیشترین محبت بنده به صورت هدیه دادن، همدردی کردن و همراهی در علایق مناسب بوده است.

نظرتان چیست؟

علی علی

دوستان سلام

آرامش;583365 نوشت:
سلام
محیط اطراف بیشترین تاثیرو داره البته بعلاوه نان حلالی که پدر بر سر سفره میاره!!!
ولی خوب متاسفانه الان خیلی کم پیش میاد پدر و مادر الگوی مناسبی برای فرزندانشون باشن
بیشتر دوستان مذهبیم تحت تاثیر محیط و دوستانشون به مذهب گرایش آوردن یا یه جرقه مثلا یک سفر معنوی و...

به نظر من یک برنامه مطالعاتی براشون بزارید با مدیریت خودتون
مخصوصا زندگینامه های بزرگان دین و علم و بعد هم کتابهایی که ریشه اعتقاداتشون درست بشه مثل کتابهای شهید مطهری!
یا علی

از شرکت شما در این بحث متشکرم

آیا شما سیر مطالعاتی مناسبی برای این سن را می شناسید؟
چند نوع سیر مطالعاتی شهید مطهری وجود دارد. متاسفانه بنده از شهید مطهری فقط کتابهایی که نیاز داشتم را خوانده ام.

نظرتان در مورد سیر مطالعاتی استاد صفائی حائری چیست؟

به نظر شما بهتر نیست که ایشان را در سیر مطالعاتی همراهی کنم؟ چگونه؟
یعنی چطور می توانم ایشان را تشویق کنم که با هم کتابهایی را بخوانیم؟

یارب;583388 نوشت:
ببینید این نکته را در نظر داشته باشید که ایشان در سن بلوغ هستند و نیاز دارند به اینکه یک دوست همجنس داشته باشند تا بتوانند از نیازهای درونشان با او صحبت کنند،یک نفر که کامل ایشان را درک کند ،خب از طرفی شما تاکنون تقریبا نقش دوست را خیلی خوب برای ایشان ایفا نموده اید که خیلی خوب بوده است اما شما یک آقا هستید و آخر نمیتوانید مانند یک دوست همجنس ایشان را کامل درک کنید،از اینجا به بعد باید سعی کنید دوستان سالم و جمع های سالمی برایشان پیدا کنید تا در آنجا به رشدشان ادامه دهند در عین اینکه نباید رابطه اتان را با ایشان قطع کنید زیرا دوست داشتن شما باعث میشود ایشان سعی کند خودش را شبیه شما کند و میتوانید بهترین الگو برای ایشابا شید و حتی خیلی از مشکلاتش را با شما ر میان بگذارد و شما کمکش کنید، اما کم کم باید دوستان و گروه های همجنس سالم و مذهبی را جایگزین خودتان کنید، مثلا ممکن است یک مربی خوب در مسجد محل داشته باشید که با دانش آموزان حلقه دارند ،به ایشان معرفیشان نمایید، بنده به تجربه میگویم واقعا یک مربی خوب خانم و یک گروه دوستان خوب تاثیر زیادی در ایشان خواهد داشت،خصوصا مربی خوش اخلاق و دلسوز خانم ! پس باید ایشان را با گروه های مناسب و مربیان خوب خانم آشنا کنید آنان که واقعا مذهبی هستند و حتی دوستانی که کمی بزرگ تر از ایشانند
همچنین ایشان باید تا چند سال دیگر نیز ازدواج نمایند زیرا ازدواج به هنگام و خوب میتواند خیلی برایشان مفید بوده و در ادامه مسیر به ایشان کمک کند

البته در این زمینه حرف خیلی زیاد است که احساس میکنم از حوصله این تاپیک به در باشد

دقیقا به همین دلیل فکر می کنم که یک الگوی مناسب می تواند خیلی کمک کند اما متاسفانه کسی را نمی شناسم. به نظر شما چه باید

ببینید ایشان مسجد می روند و کمابیش در حلقه ها شرکت می کنند اما این حلقه ها به گونه ای نیست که بتواند روحیه انقلابی در شخص ایجاد کند. به عبارتی عموما حلقه ها و فضاها مناسب کسانی است که به نحوی از فضای مذهبی دورند.
برای ایشان باید یک سطح اطلاعات و معرفت بالاتری عرضه بشود اما چگونه؟
حقیر نمی دانم.

علی علی

مکلف;583548 نوشت:
به نظر شما بهتر نیست که ایشان را در سیر مطالعاتی همراهی کنم؟ چگونه؟
یعنی چطور می توانم ایشان را تشویق کنم که با هم کتابهایی را بخوانیم؟

سلام علیکم
سعی کنید کتابها را باهم مباحثه ای بخوانید ،تقریبا یه چیزی تو مایه های مباحثات حوزه،البته نه تا آن حد وسیع
مثلا یک کتابی که معرفی میکنید به ایشان بگویید دو فصل اول را هردو میخوانیم بعد فصل اول را شما درموردش بحث کن و فصل دوم را من بحث میکنم،یعنی کتاب را مباحثه ای بخوانید که هم برکات بیشتری دارد هم میتوانید پی به شبهات ذهن ایشان ببرید
گاهی نیاز است از ایشان سوال کنید تا ایشان دنبال راه حل برود و ذهنش خلاق شود،مثلا بگویید به نظرت حجاب سخت نیست؟ یعنی شما بشوید جبهه مخالف و او موافق بعد در آخر نتایج درست را جمع بندی نمایید

مکلف;583548 نوشت:
برای ایشان باید یک سطح اطلاعات و معرفت بالاتری عرضه بشود اما چگونه؟

سعی کنید ایشان را همراه خود ببرید پای درس اخلاق اساتیدی که عمومی هستند یعنی از حالا ایشان را با نفس گرم استاد آشنا سازید
در مورد مربی و دوست برای ایشان نیز میتوانید از طریق خانم های دوستانتان یا خواهرهای دوستانتان که مطمئن هستند اقدام نمایید تا آنان اگر کسی را میشناسند به شما معرفی کنند
یک مورد دیگر هم اینکه میتوانید از الان تشویقشان کنید بروند حوزه! البته اگر علاقه مند باشند چون آنجا هم بستری خوبی برایشان فراهم است برای یادگیری علوم و هم اینکه میتوانند از اساتید و مربیان و دوستان خوب بهرمند شوند

البته واقعا این اقدام شما و تلاش شما برای هدایت ایشان قابل تقدیر است ،اگر همه افراد در جامعه احساس تکلیف میکردند و به رشد معنوی اقوام کمک میکردند قطعا مشکلات جامعه خیلی کمتر میشد
،اجرکم عندالله
یازهرا(س)

دوستان سلام

یارب;583575 نوشت:
سعی کنید کتابها را باهم مباحثه ای بخوانید ،تقریبا یه چیزی تو مایه های مباحثات حوزه،البته نه تا آن حد وسیع
مثلا یک کتابی که معرفی میکنید به ایشان بگویید دو فصل اول را هردو میخوانیم بعد فصل اول را شما درموردش بحث کن و فصل دوم را من بحث میکنم،یعنی کتاب را مباحثه ای بخوانید که هم برکات بیشتری دارد هم میتوانید پی به شبهات ذهن ایشان ببرید

مشکلی از بابت روش ندارم
مشکل چگونگی تشویق و ترغیب برای این مطالعه و مباحثه است؟

فکر می کنید چگونه می توانم فایده و جذابیت آن را برای ایشان بیان کنم؟

یارب;583575 نوشت:
در مورد مربی و دوست برای ایشان نیز میتوانید از طریق خانم های دوستانتان یا خواهرهای دوستانتان که مطمئن هستند اقدام نمایید تا آنان اگر کسی را میشناسند به شما معرفی کنند
یک مورد دیگر هم اینکه میتوانید از الان تشویقشان کنید بروند حوزه! البته اگر علاقه مند باشند چون آنجا هم بستری خوبی برایشان فراهم است برای یادگیری علوم و هم اینکه میتوانند از اساتید و مربیان و دوستان خوب بهرمند شوند

بسیار متشکرم
نمی دانم چرا تا به حال این به فکر بنده نرسیده بود!

بنده هم می خواهم که ایشان به حوزه بروند، اصلا یکی از دلیل های بنده برای ایجاد این تاپیک این بود که دیدم در آینده نگری ایشان حوزه جایگاهی ندارد.
ولی باید این موضوع را به نحوی پیش ببرم که خودشان به این نتیجه برسند که بهتر است به حوزه بروند.
فکر می کنم تشویق و ترغیب نسبت به حوزه چندان مناسب نیست. باید طوری کار شود که مطلوبیت های خود را در حوزه ببینند.

علی علی

مکلف;583689 نوشت:
بنده هم می خواهم که ایشان به حوزه بروند، اصلا یکی از دلیل های بنده برای ایجاد این تاپیک این بود که دیدم در آینده نگری ایشان حوزه جایگاهی ندارد.
ولی باید این موضوع را به نحوی پیش ببرم که خودشان به این نتیجه برسند که بهتر است به حوزه بروند.
فکر می کنم تشویق و ترغیب نسبت به حوزه چندان مناسب نیست. باید طوری کار شود که مطلوبیت های خود را در حوزه ببینند.

سلام علیکم
احسنت ،دقیقا نظر بنده هم همین بود
ببینید وقتی ایشان دوستانی داشتن که خط فکریشان شکل گرفته است نا خود آگاه روی ایشان اثر میگذارد ،یعنی مربی و دوستان ایشان میتواند این انگیزه را در ایشان ایجاد کند تا نسبت به ورود به حوزه احاس عطش کنند یعنی خودش حوزه را یک جور نیاز میداند برای ادامه مسیرش! ،سیر مطالعاتی هم که با ایشان داشته باشید میتواند در ایجاد انگیزه برای ایشان موثر باشد،باید ایشان را با فضای حوزه علمیه خواهران آشنا کنید ،با برنامه هایی که دارد، و این میطلبد که یکی از خانمهای طلبه که میشناسید هرچند وقت یک بار ایشان را ببرند در برنامه های جذاب حوزه ،البته مراقب باشید یک نوع آرمان گرایی هم از حوزه در ذهنشان ایجاد نشود! یعنی حوزه باید وسیله باشد نه هدف! چون خیلی ها وارد حوزه شدند اما نتوانستند به هدف برسند(توضیح این موضوع مفصل است که از حوصله اینجا خارج است اگر نیاز دیدید میگویم)
من همیشه معتقدم ما به نوجوانان اسلام عملی یاد ندادیم!! بچه های امروزی فقط میشنوند اما کمتر عملی یاد میگیرند باید عملی یاد بگیرند!

در ضمن سعی کنیدبا فضای شهدا هم آشنایشان کنید و اگر برایتان مقدور بود باهم یک سفر بروید مناطق،طلائیه ،هویزه ،شلمچه...با برنامه بروید ،آنجا شهدا خودشان مسیر را به افراد نشان میدهند
مدتی پیش جایی بحث حجاب داشتیم بنده دیدم همه دارند راهکارهای امربه معروف میدهند برگشتم گفتم چرا ما اصل را رها کردیم فقط به فرعیات چسبیدیم!امر به معروف خیلی مهم است خیلی و باید باشد اما اگرما توحید نوجوانان را درست کنیم خود به خود حجاب هم به دنبالش میآید،ولایت پذیری هم به دنبالش میآید و...

در ضمن باید یادمان باشد ما فقط وسیله ایم! مقلب القلوب کس دیگریست ! تغییر قلبها به دست ما نیست پس دعا و توکل و توسل در این امور جایگاه مهمی دارد! اگر خداوند بخواهد کارها و حرفهای ما اثر خواهد کرد ان شاالله

یازهرا(س)

دوستان سلام

یارب;583714 نوشت:
باید ایشان را با فضای حوزه علمیه خواهران آشنا کنید ،با برنامه هایی که دارد، و این میطلبد که یکی از خانمهای طلبه که میشناسید هرچند وقت یک بار ایشان را ببرند در برنامه های جذاب حوزه

مشکل بنده همین است. حقیر خانم طلبه ای نمی شناسم و با نامحرم جز به صورت خیلی محدود و کنترل شده در این سایت و یک سایت دیگر، ارتباطی ندارم.
از بین دوستان طلبه هم نمی دانم همسر یا خواهر کدام یک مطمئن هستند.

تلاش خود را تا آنجا که باعث ارتباط و ایجاد مفسده نشود، می کنم.

شاید باید از خواهرم بخواهم که ایشان را با این محیط ها آشنا کند ولی خواهرم روحیه انقلابی ندارد که در انتخاب فضاها چنین ملاکی را در نظر بگیرد.
شاید هم خوب باشد که بعد از مدتی، ایشان را با محیط فضای مجازی مذهبی چون این سایت آشنا کنم.

نمی دانم، از این لحاظ واقعا درمانده ام.

علی علی

دوباره سلام
با توجه به سنشون کتاب های شهید مطهری رو باید از آسان به سخت مطالعه کنند یعنی از کتاب داستان راستان و...
اما اگه فک میکنید فعلا انگیزه خوندن این جور کتابارو ندارن یعنی هنوز به لزوم فراگیریشون پی نبردن به نظر من از کتابهای دیگه ای باید استفاده کنید
مثل برخی رمان های ارزشی و یا زندگی نامه های بزرگان که به آدم خیلی انگیزه میدن و سطح کمال گراییشونو بالا میبرن
البته بستگی به سطح فهم و علاقشون به این جور مسائل داره!

اینکه گفتید چطوری فایده این جور چیزا رو براشون بیان کنم خوب دو حالت داره
شما میتونید مستقیم براشون منبر برید و از خدا و پیغمبر بگید از اینکه چرا ما اصلا به این دنیا اومدیم و ...و بزارید فک کنه و جوابتونو بده
یا روش غیر مستقیم مثل یه کتاب جذاب براشون تهیه کنید و بهشون هدیه بدید و تاکید کنید حتما مطالعه کنند

متاسفانه سر و کله زدن با نوجوونا خیلی سخته مخصوصا اینکه طوری بار اومده باشن که اصلا دغدغه این جور مسائلو نداشته باشن و غرق در...:Ghamgin:
واقعا خوشحالم از اینکه کسی پیدا شده که به فکر آینده یه نوجوونه و دغدغه انقلابی شدنشو داره.

یا علی

به نام خدا

مکلف;583545 نوشت:
چندان آشنایی با فضاهای مذهبی بانوان ندارم و آنچه می شناسم از طریق مادر و خواهرانم است که فکر نمی کنم این فضاها خیلی خوب باشند، یعنی برنامه صحیح و کاملی ندیده ام. ندیده ام که روحیه انقلابی داشته باشند.

اگر در فضاي مجازي كند و كاو كنيد موسسات فرهنگي-انقلابي مناسبي در شهرتان مي بيابيد.مانند طرح«بينش مطهر» كه در برخي استانها اجرا مي شود.
در تاپيك اوقات فراغتمان را چگونه مديريت كنيم سعي شده چنين موسسات و فضاهاي فرهنگي-انقلابي معرفي شوند كه متاسفانه دوستان همراهي نكردند شما هم اگر مورد مناسبي پيدا كرديد دراين تاپيك به اشتراك بگذاريدلطفا.

يا علي

آرامش;583779 نوشت:
دوباره سلام
با توجه به سنشون کتاب های شهید مطهری رو باید از آسان به سخت مطالعه کنند یعنی از کتاب داستان راستان و...
اما اگه فک میکنید فعلا انگیزه خوندن این جور کتابارو ندارن یعنی هنوز به لزوم فراگیریشون پی نبردن به نظر من از کتابهای دیگه ای باید استفاده کنید
مثل برخی رمان های ارزشی و یا زندگی نامه های بزرگان که به آدم خیلی انگیزه میدن و سطح کمال گراییشونو بالا میبرن
البته بستگی به سطح فهم و علاقشون به این جور مسائل داره!

اینکه گفتید چطوری فایده این جور چیزا رو براشون بیان کنم خوب دو حالت داره
شما میتونید مستقیم براشون منبر برید و از خدا و پیغمبر بگید از اینکه چرا ما اصلا به این دنیا اومدیم و ...و بزارید فک کنه و جوابتونو بده
یا روش غیر مستقیم مثل یه کتاب جذاب براشون تهیه کنید و بهشون هدیه بدید و تاکید کنید حتما مطالعه کنند

یا علی

مشکل آسان به سخت این است که نظم موضوعی را ندارد و مطالب به صورت منظم در ذهن جای نمی گیرد

متشکرم
فکر می کنم روش غیر مستقیم بهتر باشد.

ناگفته هاي ناب;583813 نوشت:
به نام خدا

اگر در فضاي مجازي كند و كاو كنيد موسسات فرهنگي-انقلابي مناسبي در شهرتان مي بيابيد.مانند طرح«بينش مطهر» كه در برخي استانها اجرا مي شود.
در تاپيك اوقات فراغتمان را چگونه مديريت كنيم سعي شده چنين موسسات و فضاهاي فرهنگي-انقلابي معرفي شوند كه متاسفانه دوستان همراهي نكردند شما هم اگر مورد مناسبي پيدا كرديد دراين تاپيك به اشتراك بگذاريدلطفا.
يا علي

بله صحیح می فرمایید اما بنده کار تشکیلاتی کرده ام و می دانم که بسیاری از چنین طرح هایی به رو مناسبی اجرا نمی شود.
بابت لینک بسیار ممنونم

علی علی

مکلف;583391 نوشت:
جناب صابر،
بنده انشاءالله به تک تک راهکارهای شما توجه خواهم کرد و حالا برنامه خود را مبتنی بر پیشنهادات شما عرض می کنم، لطفا بررسی نمایید:

1- بنده قبل از طلبگی در مواردی ایشان را به مدرسه برده و بر می گرداندم و گاهی نیز به پارک می بردم. ولی بعد از طلبگی تقریبا قطع شد.
الان می خواهم آرام آرام در اندازه ای که وقت دارم، ایشان را دعوت به قدم زدن و پیاده روی بکنم و با وی بیشتر حرف بزنم.

2- می خواهم دعوت کنم که با هم به جلسات هفتگی تفسیر یکی از اساتید اخلاق برویم.

3- قبل از به وجود آمدن مشکلاتم، گاهی به صورت بی هدف، کتابهای داستان و زندگی شهدا و ... هدیه می دادم.
تجربه ام نشان می دهم که کتابهای حقیر را خوب مطالعه می کردند.
الان می خواهم به صورت هدفمند و منظم برای ایشان کتاب تهیه کنم اما بنده به صورت موضوعی و حسب نیاز و برنامه ریزی خود مطالعه می کنم فلذا متاسفانه دست بنده از سیر مطالعاتی که مناسب ایشان باشد و بتواند ایشان را به مرحله خودآگاهی و عقلانیت برساند، خالی است.
مخصوصا به دنبال کتابهایی هستم که روحیه ولایت مداری و انقلابی را آهسته آهسته در ایشان ایجاد کند.

4- مواردی هست که فرصت صحبت باشد اما معمولا بنده در مشکلات با ایشان همدردی کرده ام یا به صورتی نرم به بعضی علایق ایشان تلنگر زده ام، نمی دانم دقیقا چگونه باید سر صحبت در مورد عقاید را با ایشان باز کنم.

5- خواهر بنده هر چند گاهی نظرات و عقاید حقیر را افراطی می داند اما از ارتباط بنده با دختر خود راضی است و به صورت غیر مستقیم و با روش های خود بنده را نسبت به ارتباط و هدایت خواهرزاده ام تشویق می کند.
گاهی بنده کتابهایی را به خواهرم هدیه می کردم تا ایشان از طرف خود به خواهر زاده ام هدیه کنند. غیر از این چه راه دیگری پیشنهاد می کنید؟

6- قبلا به تشویق پدر و مادرشان و البته تشویق های گاه و بیگاه بنده به دنبال حفظ قرآن بودند که الان مدت کوتاهی است رها کرده اند. برای شروع مجدد غیر از تشویق چه باید کرد؟

پ.ن: ایشان از لحاظ تقید به دین و شریعت خوب هستند، مثلا چادری هستند و سعی می کنند کمتر با نامحرم در ارتباط باشند و اهل نماز اول وقت و جماعت هستند، اما بنده از سویی می خواهم سعی کنم که ایشان انقلابی باشند و از سوی دیگر می خواهم من باب پیشگیری مقدم بر درمان است، از مسائلی که به خاطر شرایط بیرونی ممکن است اتفاق بیفتد پیشگیری کنم

علی علی

با سلام و احترام خدمت شما
نکاتی که فرمودید را مورد بررسی قرار می دهیم:
1و2. بنده از ارتباطات خانوادگی شما بی اطلاعم اما فکر می کنم با این ظرایط برنامه ریزی سخت و منسجم برای ایشان قدری سخت به نظر برسد. از طرفی ایشان به درس مشغول هستند و خود شما نیز مشغول درس هستید و شاید نتوانید زیاد وقتی برای این کار بگذارید. البته اصل کار بسیار خوب است اما مواظب باشید که به تحصیل شما و خوهر زاده تان لطمه ای وارد نشود.
در مورد پارک رفتن همنطور که عرض کردیم ایشان نباید متوجه شوند که شما قصد هدایت یا ارشاد ایشان را دارید بلکه باید خیلی ظریفانه عمل کنید. برای درس اخلاق هم سعی کنید برنامه قطعی و منظم برای ایشان تنظیم نکنید چون ظرفیت یک دختر 14 ساله ممکن است از رفتن به درس اخلاق کمتر باشد. البته بازهم بستگی به شرایط دارد. لذا توصیه می شود فقط به ایشان اعلام کنید ،اگر اظهار تمایل کرد ایشان را با خود و بهتر است با مادرش ببرید و الا اصرار نفرمایید که نتیجه عکس خواهد داد.
3. سیر مطالعاتی شهید مطهری سن بندی دارد و می توانید طبق آن عمل نمایید البته از آثار علامه مصباح یزدی(حفظه الله) نیز غافل نشوید.
4.صحبت کردن در مورد عقائد را می توانید با ذکر یک مثال یا داستان شروع کنید و مطالبی در مورد توکل و توسل بر اهل بیت(علیهم السلام) برایشان بیان کنید. بعد کم کم وارد فضای عقیدتی شوید و به تقویت اصول دین و معنویات بپردازید. البته تمام این ها یک طرف قرار دارد و بیان آسیب های اجتماعی مانند آسیب های اینترنت و دشمن هم یک طرف . حتما بخشی از صحبت را به شناسایی دشمن و جلوگیری از آسیب ها بپردازید. البته اطلاعاتتان باید کامل باشد.
5. راه مناسبی به نظر می رسد از این طریق عقائد خواهرتان را هم تقویت خواهید کرد.
6. مسئله حفظ قرآن را سعی کنید برجسته کنید و مطالبی از این قبیل بیان کنید که حافظ قرآن مانند خود قرآن می شود. اما بهتر است این مسئله را از طریق مادرشان بیشتر پیگیری کنید و علاقه و انگیزه ایشان را مورد بررسی قرار دهید البته مواظب باشید که حتما ایشان علاقه به حفظ داشته باشد و الا این تلاش ها نتیجه ای ندارد و باید به فکر عرصه ای دیگر بود.
همانطور که عرض شد بیان آسیب های اجتماعی دشمن و تاکید بر ولایت فقیه و رهبری به زبان ساده بسیار مهم است.
موفق باشید.

[=Microsoft Sans Serif]

صابر;583000 نوشت:
از تذکرات مستقیم، بیان های کنایه آمیز و ایجاد تلخی جدا خودداری کنید

یه خانم چادری ( از محارم بنده ) تو آشنایان ما بود من با خودم گفتم قبول میکنه ... رفتم با ملایمت و لطافت بهش مستقیم تذکر دادم ... برای مخالفت با من ( که به نظرم این مخالفت و دهن کجی به حضرت بقیه الله و دین و خدا بود )دخترش را بدون چادر با مانتوی کوتاه فرستاد مقابل من ...

صابر;583000 نوشت:
روایات تاکید فراوانی بر هدایت انسان ها دارد اما باید دانست که تا چه اندازه وظیفه دارید. درست است که به خواهر زاده تان از علاقه مندید و دوست ندارید مسیر کج را انتخاب کند ولی باید دانست که اگر تا جایی تلاش کردید و تلاش شما نتیجه نداد اولا ناامید نشوید و ثانیا اگر این کار موجب بر هم خوردن روابط فامیلی می شود بیش از این هیچ تکلیفی بر عهده شما نیست.

با شما موافقم

با تشکر از جناب tamahdi69
حقیقت این است در جامعه امروزی بهترین موثرترین سبک های برخورد با افراد چه در تربیت فرزند یا در برخورد با افراد جامعه سبک های غیر مستقیم است. روش های غیر مستقیم نه تنها دارای هجمه و حمله نیست بلکه فرصت برای فکر کردن طرف مقابل برای اصلاح رفتار را آسان می سازد.
سربلند باشید.

دوستان سلام

صابر;584283 نوشت:
3. سیر مطالعاتی شهید مطهری سن بندی دارد و می توانید طبق آن عمل نمایید البته از آثار علامه مصباح یزدی(حفظه الله) نیز غافل نشوید.

متاسفانه سیر مطالعاتی شهید مطهری متناسب با سن های مختلف را پیدا نکرده ام.
متن کتب علامه مصباح یزدی دامت برکاته ثقیل است. شاید بعدا بتوانند از کتب ایشان استفاده کنند.

از لطف شما بسیار ممنونم. ان شاءالله یک جمع بندی کرده و بعد هم شروع می کنم

علی علی

با تشکر از دوستانی که در این موضوع اظهار نظر فرمودند
در مورد موضع بیان شده از نظرات بسیار خوب دوستان استفاده کردیم ولی آنچه خیلی مهم است اینکه تا ایشان علاقه به مطالعه پیدا نکند به لحاظ سطح فکری و دینی سخت رشد می کند لذا سعی کنید اول ایشان را به مطالعه علاقه مند کرده و بعدا کتاب های متعدد را معرفی کنید.
برای ایجاد انگیزه از رقابت بین خودتان و ایشان می توانید استفاده کنید و یا می توانید هدیه ای برای اتمام هر کتاب در مدت خاص (البته بدون فشار) تعیین کنید که البته تهیه هدیه نیاز به پشتیبانی مالی دارد.:Cheshmak:
به هر حال هم سیر مطالعات شهید مطهری و ساده تر از آن سیر مطالعاتی استاد صفائی حائری پیشنهاد خوبی است.
موفق و پیروز باشید.

موضوع قفل شده است