صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هدایت دختر نوجوان به تدین کامل

نوشته
    729
    حضور
    36 روز 19 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    3410

هدایت دختر نوجوان به تدین کامل

دوستان سلام

هر مسلمانی باید در جهت هدایت خانواده خود به سمت دین داری تلاش کند.
    بنده خواهر زاده ای دارم که دختر است و 14 سال دارد. از همان کودکی اش رابطه دوستانه ای در عین حفظ احترام و جایگاه، با او داشته ام و دارم و این سبب شده است که تا اینجا از بنده خوب تاثیر بپذیرد.
    ایشان دختر محجبه و عفیفی است.

بنده الان از 2 جهت نگران ایشان هستم:
    1- به نظر بنده می رسد که الان رابطه دوستانه بنده با ایشان، کاملا جوابگو نیست و نیاز به یک الگوی مناسب دارند ولی کاملا مطمئن نیستم.
    از طرفی بنده مذکر هستم و نمی توانم الگوی دقیق و مناسبی برای همه مسائل ایشان باشم.
    از طرفی دیگر، والدین ایشان متدین هستند اما تدینی که در عرف جامعه پذیرفته شده ولی کامل نیست. مثلا نامحرم آشنا و غیر آشنا برای آنها تفاوت می کند و ممکن است که در عین حفظ حجاب، با نامحرم آشنا صحبت های غیر ضروری و گاهی بگوبخند های ساده داشته باشند که این در شرع پذیرفته نیست.
    بدین جهت فکر می کنم مادر ایشان نیز نمی تواند الگوی کاملی برای ایشان باشد. با نامحرمان نیز ارتباطی ندارم تا بتوانم کسی ، فضای شهر ما نیز چندان جلسات خاص و مناسبی برای بانوان ندارد

2- به دلایلی نیز بنده نمی توانم با ایشان ارتباطی مانند گذشته داشته باشم.
    از سویی طلبه هستم و باید ممحض در برنامه علمی-پژوهشی خود باشم و تکالیف خود را به نحو احسن انجام دهم و این وقت بنده را برای پرداختن به سایر امور محدود می کند. البته چند ماهی است به دلیل فعالیت سنگین علمی دچار مشکلاتی شده ام که لازم بود برای مدتی کوتاه فعالیت علمی خود را کاهش دهم و به لحاظ ذهنی استراحت کنم تا مشکلات برطرف شوند و این فراغت بالی را بوجود آورد تا هم بیشتر با ایشان در ارتباط باشم و هم به تحقیقات جنبی ساده ای بپردازم که نتیجه آن هم برای منظومه علمی بنده مفید باشد و هم بتوانم با استفاده از آن تدین صحیح را به ایشان نشان دهم.
    در این مدت، مطالعات خوبی داشتم و حتی به طور خاص مجموعه نظرات بعضی بانوان مومنه و متدین را در این سایت و چند سایت دیگر بررسی کردم ولی در آخر متوجه نشدم که چنین عقاید و تدینی، بیشتر ماحصل نوع تربیت آنها بوده است یا بیشتر حاصل ارتباط و اتصال آنها با قرآن و فضاهای مذهبی بوده است. از این طریق بنده می توانم بفهمم که باید تلاش بیشتری برای معرفی الگوی صحیح به ایشان بکنم یا اینکه بیشتر سعی کنم تا ایشان را با مطالعه و حشر و نشر با قرآن و فضاهای مذهبی آشنا کنم.
    از سوی دیگر نیز به نظر حقیر می رسد که باید ارتباط خود با ایشان را به گونه ای مدیریت کنم که به دلیل روحیه حساس این برهه از زندگی، از جهتی ارتباط زیاد نباشد تا دچار وابستگی نشوند و عطش عاطفی در ایشان وجود داشته باشد که بعدها در زندگی خود به مشکل برخورد نکنند و از جهت دیگر این ارتباط و محبت کم نباشد تا از این جهت سیراب شده باشند و به دنبال رفع نیاز خود در بیرون از خانه نگردند.

از مشاور محترم راهنمایی می خواهم که دقیقا بفرمایند که به صورت عینی چگونه باید رفتار کنم و چگونه باید تدین کامل را به ایشان نشان دهم؟
    از چه راهبردها و راهکارهایی استفاده کنم؟

علی علی
    برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
    اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
    بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی

2. صلوات ها 11

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58301

با نام و یاد دوست

هدایت دختر نوجوان به تدین کامل

کارشناس بحث: استاد صابر

5. صلوات ها 7

نوشته
    140
    حضور
    3 روز 11 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    886

با سلام و احترام خدمت شما و تبریک عید سعید غدیر
    برادر عزيز، پايبندي به روش منطقي مشورت، نشان از ذهن منطقي شماست. به همراهي با شما افتخار مي‌كنيم . ای کاش همه افراد به اندازه شما احساس مسئولیت می کردند و برای نجات انسانها تلاش می کردند. در پاسخ به مطالبی که فرمودید چند نکته را یادآور می شویم و در نهایت راهکارهایی بیان خواهیم کرد. 1. توجه داشته باشید که تربیت دینی کار بسیار مشکلی است آن هم با شرایط فعلی که بر جامعه حاکم است و رسانه ها قلب فرزندان ایران زمین را تسخیر خود کرده اند. در این شرایط، والدین نقش بسیار مهمی در این تربیت ایفاء می کنند. سطح دینداری والدین هرچه باشد بالا یا پایین فرزندشان نیز مانند آنها همین درجه را انتخاب می کند. 2. در روایات معصومین (علیهم السلام) داریم که بچه ها به دایی میروند و حتش اسن یک ضرب المثل مشهور است. خواه زاده شما نیز شانس بزرگی آورده که دایی او یک فرد دیندار و خدا محور است و ایشان باید به این قضیه افتخار کند. 3. مهمتر از نکته قبل اینکه شما به عنوان دایی قصد هدایت و نجات خواهر زاده خود را دارید. این تربیت قطعا تاثیر دارد و چون ارتباط صمیمی با او دارید می توانید روی او نفوذ داشته و تاثیر گذار باشید. 4. اما باید این سئوال را پرسید که واقعا تا چه حد نفوذ دارید یا می توانید تاثیر گذار باشید؟ تا چه حد می توانید با ورود به زندگی خواهر و شوهر خواهرتان این تغییرات را ایجاد کنید؟ اگر یک موقع شوهر خواهرتان از شما یک مترسک دینی بسازد یا از شما بخواهد در زندگیشان وارد نشوید، آن موقع چکار می کنید؟ سئوال مهمتر اینکه اساسا چقدر از این هدایت سهم شماست و چقدر سهم والدین او؟ اینها همه سئوالات مهمی هستند که در راهکارهای پیشنهادی عرض خواهیم کرد. راهکارهای پیشنهادی 1. در ابتدا اجازه دهید سئوال آخر را پاسخ دهیم. اساسا همانطور که می دانید تبلیغ دین و تربیت افراد از نزدیکان آغاز می شود. بنابراین وظیفه دارید تا حدی که برایتان مقدور است با او رابطه برقرار کنید و ایشان را به مباحث دینی و ... دعوت کنید. اما باید سعی کنید این رابطه شما در نظر دیگران رابطه برجسته و شک برانگیزی نشود و حتی خود خواهر زاده تان نیز دلیل این رابطه بیشتر را نفهمد. 2.باید توجه داشته باشید که شما همیشه در کنار او حضور ندارید. خیلی از مواقع تحت تربیت والدین خود قرار دارد. لذا نباید توقع داشته باشید که بتوانید زیاد او را کنترل کنید. بنابراین از روش های کنترل از راه دور مانند دادن کتاب یا در خواست اول وقت خواندن نمازها شروع کنید. 3. در مواردی که فرصت خوبی پیدا کردید با او صحبت کنید. عقائد او را بررسی کنید و به او در زمینه های مختلف شناخت و آگاهی دهید. بحث حجاب را برای او مفصل جا بیندازید و آسیب های بد حجابی را مورد تاکید قرار دهید. 4. شرایط سنی ایشان را در نظر بگیرید و طبق آن برخورد کنید. ایشان در حال حاضر در سن بلوغ قرار دارد و حالات این دوره نیز می تواند تاثیر گذار باشد. لذا ممکن است بعضی مسائل را به راحتی قبول نکند و نیاز به استدلال دقیق داشته باشد. 5. خریدن چادر نماز برای ایشان، هدیه دادن کتاب های مناسب از جمله کتاب های شهید مطهری(طبق سیر مشخص و سن ایشان) و هدیه هایی که ممکن است قلب ایشان را به شما متمایل کند تاثیر شگرفی دارد . 6.راه دیگر استفاده از خواهرتان است. اگر بصوت مستقیم نتوانستید روی خواهر زاده تان تاثیر کنید با یک گفتگوی مستقیم با خواهرتان ضرورت هدایت نوجوان و آسیب های فرهنگی موجود را تفهیم کنید. این تاثیر گذاری نیز بسته به نوع بیان شما و پذیرش خواهرتان می تواند موثر باشد. 7. از تذکرات مستقیم، بیان های کنایه آمیز و ایجاد تلخی جدا خودداری کنید. 8. روایات تاکید فراوانی بر هدایت انسان ها دارد اما باید دانست که تا چه اندازه وظیفه دارید. درست است که به خواهر زاده تان از علاقه مندید و دوست ندارید مسیر کج را انتخاب کند ولی باید دانست که اگر تا جایی تلاش کردید و تلاش شما نتیجه نداد اولا ناامید نشوید و ثانیا اگر این کار موجب بر هم خوردن روابط فامیلی می شود بیش از این هیچ تکلیفی بر عهده شما نیست. سربلند و پیروز باشید.

7. صلوات ها 9

نوشته
    809
    حضور
    33 روز 4 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    1
    گالری
    55
    صلوات
    3874

به نام خدا
    سلام
    خواهر زاده شما در اين سن بيشتر تحت تاثير دوستان قرار مي گيرند و به دنبال جلب توجه دوستان هستند البته خانواده تاثير دارد اما نه مثل سالهاي قبل.بهتر است با فضاها و دوستان مذهبي آشنا شوند.و در كنار اين به مطالعه نيز بپردازند.اما اگر محدودشوند به مطالعه احتمال دارد پس از مدتي دلزده شوند يا تحت تاثير جو جامعه يا دوستان غير مذهبي قرار گيرند .

شما نيز بيشتر مي توانيد نقش تشويقي ايفا كنيد.به يا دداشته باشيد با ورود به دبيرستان ازخانواده و شما بيشتر دور مي شوند و نقش دوستان بيشتر مي شود.

ومن الله توفيق

شهر خالیست زعشاق بود کز طرفی***مردی از خویش برون آید و کاری بکند

کو کریمی که ز بزم طربش غمزده ای***جرعه ای درکشد و دفع خماری بکند

یا وفا یا خبر وصل تو یا مرگ رقیب***بود آیا که فلک زین دو سه کاری بکند

9. صلوات ها 8

علاقه
    عشقم شهداست و هرچی ک بهشون نزدیکم کنه...
    نوشته
    407
    حضور
    8 روز 21 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1459

سلام دوستان.منم با یکی از برادرزاده هام همین شکلی هستم یعنی خیلی دوسش دارم و سعی میکنم رویه مخ اش کار کنم ولی متاسفانه چون ما شهرستانیم و دور از ایشون هستم وقتی اونجا باشم خوبیم ولی وقتی برگردم شهرمون دوباره همون آش و همون کاسه ست ... ب نظر من تویه این سن ک شما گفتین دخترا خیلی ب محبت جذب میشن وقتی باهاشون دوست بشین و نه فقط بحث مذهبی بلکه تویه همه دغدغه هاش کمک اش کنین مطمئن باشین ایشونم واسه مشاوره تویه کاراشون حرف شما رو نسبت ب بقیه بیشتر قبول میکنن ... موفق باشین ...
    حالا تمام دغدغه ام این شده حسین
    این اربعین کرب و بلا میبری مرا

11. صلوات ها 7

علاقه
    خدا هنر فلسفه دین مادر...
    نوشته
    534
    حضور
    31 روز 17 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    23
    صلوات
    3743

نقل قول نوشته اصلی توسط مکلف نمایش پست ها
    بیشتر ماحصل نوع تربیت آنها بوده است یا بیشتر حاصل ارتباط و اتصال آنها با قرآن و فضاهای مذهبی بوده است
    سلام
    محیط اطراف بیشترین تاثیرو داره البته بعلاوه نان حلالی که پدر بر سر سفره میاره!!!
    ولی خوب متاسفانه الان خیلی کم پیش میاد پدر و مادر الگوی مناسبی برای فرزندانشون باشن
    بیشتر دوستان مذهبیم تحت تاثیر محیط و دوستانشون به مذهب گرایش آوردن یا یه جرقه مثلا یک سفر معنوی و...

به نظر من یک برنامه مطالعاتی براشون بزارید با مدیریت خودتون
    مخصوصا زندگینامه های بزرگان دین و علم و بعد هم کتابهایی که ریشه اعتقاداتشون درست بشه مثل کتابهای شهید مطهری!
    یا علی

13. صلوات ها 2

نوشته
    1,862
    حضور
    190 روز 7 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    7960

نقل قول نوشته اصلی توسط مکلف نمایش پست ها
    دوستان سلام

هر مسلمانی باید در جهت هدایت خانواده خود به سمت دین داری تلاش کند.
    بنده خواهر زاده ای دارم که دختر است و 14 سال دارد. از همان کودکی اش رابطه دوستانه ای در عین حفظ احترام و جایگاه، با او داشته ام و دارم و این سبب شده است که تا اینجا از بنده خوب تاثیر بپذیرد.
    ایشان دختر محجبه و عفیفی است.
    سلام علیکم
    ازشما کاربر گرامی و محترم به خاطر احساس مسئولیت و تکلیفتان سپاسگزارم ،اجرکم عندالله
    با توجه به نوشته شما مشخص است که خودتان اهل فکر و منطق هستید و شاید مطالب بنده حقیر زیره به کرمان بردن باشد اما برحسب تجربه چند موردی را خدمت شریفتان عرض میکنم
    به نظر بنده حقیر در تربیت دینی یک دختر خانم عوامل متعددی دست به دست هم میدهد که مهمترین آنها خانواده و خصوصا پدر است!
    دختران به خاطر روحیه و عواطفی که دارند از نظر عاطفی بیشتر نیاز به محبت ،خصوصا جنس مخالف دارند! و هیچ محبتی به اندازه محبت پدر نمیتواند این وظیفه را انجام دهد،وقتی پدر از کودکی محبت همراه با اقتدار به موقع داشت دخترش هم از نظر عاطفی سیراب میشود هم اینکه چون پدر را دوست دارد کاری برخلاف نظر پدر انجام نمیدهد،وقتی دختر از نظر عاطفی وشرعی توسط یک محرم در خانه تامین شد دیگر محبت های نامحرم برایش جذابیتی ندارد تا به موقع ازدواجش فرا برسد
    پدر و مادر هردو میشوند الگو های اصلی و بعد از آن دوستان دختر الگوهای مهمی برای آن هستند،دوستان تاثیر فوق العاده ای در سنین نوجوانی بر ایشان دارند
    ببینید این نکته را در نظر داشته باشید که ایشان در سن بلوغ هستند و نیاز دارند به اینکه یک دوست همجنس داشته باشند تا بتوانند از نیازهای درونشان با او صحبت کنند،یک نفر که کامل ایشان را درک کند ،خب از طرفی شما تاکنون تقریبا نقش دوست را خیلی خوب برای ایشان ایفا نموده اید که خیلی خوب بوده است اما شما یک آقا هستید و آخر نمیتوانید مانند یک دوست همجنس ایشان را کامل درک کنید،از اینجا به بعد باید سعی کنید دوستان سالم و جمع های سالمی برایشان پیدا کنید تا در آنجا به رشدشان ادامه دهند در عین اینکه نباید رابطه اتان را با ایشان قطع کنید زیرا دوست داشتن شما باعث میشود ایشان سعی کند خودش را شبیه شما کند و میتوانید بهترین الگو برای ایشابا شید و حتی خیلی از مشکلاتش را با شما ر میان بگذارد و شما کمکش کنید، اما کم کم باید دوستان و گروه های همجنس سالم و مذهبی را جایگزین خودتان کنید، مثلا ممکن است یک مربی خوب در مسجد محل داشته باشید که با دانش آموزان حلقه دارند ،به ایشان معرفیشان نمایید، بنده به تجربه میگویم واقعا یک مربی خوب خانم و یک گروه دوستان خوب تاثیر زیادی در ایشان خواهد داشت،خصوصا مربی خوش اخلاق و دلسوز خانم ! پس باید ایشان را با گروه های مناسب و مربیان خوب خانم آشنا کنید آنان که واقعا مذهبی هستند و حتی دوستانی که کمی بزرگ تر از ایشانند
    همچنین ایشان باید تا چند سال دیگر نیز ازدواج نمایند زیرا ازدواج به هنگام و خوب میتواند خیلی برایشان مفید بوده و در ادامه مسیر به ایشان کمک کند

البته در این زمینه حرف خیلی زیاد است که احساس میکنم از حوصله این تاپیک به در باشد

ان شالله در مسیر الهی ثابت قدم و سربلند باشید
    التماس دعا،یازهرا(س)
    ویرایش توسط یارب : ۱۳۹۳/۰۷/۲۳ در ساعت ۱۰:۴۰
    در پیوند ازدواج قرار نیست دو‌نفر به هم برسند

قرار است باهم به خدا برسند

«همسر یعنی همسفر تا بهشت»

15. صلوات ها 2

نوشته
    729
    حضور
    36 روز 19 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    3410

دوستان سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط صابر نمایش پست ها
    راهکارهای پیشنهادی 1. در ابتدا اجازه دهید سئوال آخر را پاسخ دهیم. اساسا همانطور که می دانید تبلیغ دین و تربیت افراد از نزدیکان آغاز می شود. بنابراین وظیفه دارید تا حدی که برایتان مقدور است با او رابطه برقرار کنید و ایشان را به مباحث دینی و ... دعوت کنید. اما باید سعی کنید این رابطه شما در نظر دیگران رابطه برجسته و شک برانگیزی نشود و حتی خود خواهر زاده تان نیز دلیل این رابطه بیشتر را نفهمد.
    2.باید توجه داشته باشید که شما همیشه در کنار او حضور ندارید. خیلی از مواقع تحت تربیت والدین خود قرار دارد. لذا نباید توقع داشته باشید که بتوانید زیاد او را کنترل کنید. بنابراین از روش های کنترل از راه دور مانند دادن کتاب یا در خواست اول وقت خواندن نمازها شروع کنید.
    3. در مواردی که فرصت خوبی پیدا کردید با او صحبت کنید. عقائد او را بررسی کنید و به او در زمینه های مختلف شناخت و آگاهی دهید. بحث حجاب را برای او مفصل جا بیندازید و آسیب های بد حجابی را مورد تاکید قرار دهید.
    4. شرایط سنی ایشان را در نظر بگیرید و طبق آن برخورد کنید. ایشان در حال حاضر در سن بلوغ قرار دارد و حالات این دوره نیز می تواند تاثیر گذار باشد. لذا ممکن است بعضی مسائل را به راحتی قبول نکند و نیاز به استدلال دقیق داشته باشد.
    5. خریدن چادر نماز برای ایشان، هدیه دادن کتاب های مناسب از جمله کتاب های شهید مطهری(طبق سیر مشخص و سن ایشان) و هدیه هایی که ممکن است قلب ایشان را به شما متمایل کند تاثیر شگرفی دارد.
    6.راه دیگر استفاده از خواهرتان است. اگر بصوت مستقیم نتوانستید روی خواهر زاده تان تاثیر کنید با یک گفتگوی مستقیم با خواهرتان ضرورت هدایت نوجوان و آسیب های فرهنگی موجود را تفهیم کنید. این تاثیر گذاری نیز بسته به نوع بیان شما و پذیرش خواهرتان می تواند موثر باشد.
    7. از تذکرات مستقیم، بیان های کنایه آمیز و ایجاد تلخی جدا خودداری کنید.
    8. روایات تاکید فراوانی بر هدایت انسان ها دارد اما باید دانست که تا چه اندازه وظیفه دارید. درست است که به خواهر زاده تان از علاقه مندید و دوست ندارید مسیر کج را انتخاب کند ولی باید دانست که اگر تا جایی تلاش کردید و تلاش شما نتیجه نداد اولا ناامید نشوید و ثانیا اگر این کار موجب بر هم خوردن روابط فامیلی می شود بیش از این هیچ تکلیفی بر عهده شما نیست. سربلند و پیروز باشید.
    جناب صابر،
    بنده انشاءالله به تک تک راهکارهای شما توجه خواهم کرد و حالا برنامه خود را مبتنی بر پیشنهادات شما عرض می کنم، لطفا بررسی نمایید:

1- بنده قبل از طلبگی در مواردی ایشان را به مدرسه برده و بر می گرداندم و گاهی نیز به پارک می بردم. ولی بعد از طلبگی تقریبا قطع شد.
    الان می خواهم آرام آرام در اندازه ای که وقت دارم، ایشان را دعوت به قدم زدن و پیاده روی بکنم و با وی بیشتر حرف بزنم.

2- می خواهم دعوت کنم که با هم به جلسات هفتگی تفسیر یکی از اساتید اخلاق برویم.

3- قبل از به وجود آمدن مشکلاتم، گاهی به صورت بی هدف، کتابهای داستان و زندگی شهدا و ... هدیه می دادم.
    تجربه ام نشان می دهم که کتابهای حقیر را خوب مطالعه می کردند.
    الان می خواهم به صورت هدفمند و منظم برای ایشان کتاب تهیه کنم اما بنده به صورت موضوعی و حسب نیاز و برنامه ریزی خود مطالعه می کنم فلذا متاسفانه دست بنده از سیر مطالعاتی که مناسب ایشان باشد و بتواند ایشان را به مرحله خودآگاهی و عقلانیت برساند، خالی است.
    مخصوصا به دنبال کتابهایی هستم که روحیه ولایت مداری و انقلابی را آهسته آهسته در ایشان ایجاد کند.

4- مواردی هست که فرصت صحبت باشد اما معمولا بنده در مشکلات با ایشان همدردی کرده ام یا به صورتی نرم به بعضی علایق ایشان تلنگر زده ام، نمی دانم دقیقا چگونه باید سر صحبت در مورد عقاید را با ایشان باز کنم.

5- خواهر بنده هر چند گاهی نظرات و عقاید حقیر را افراطی می داند اما از ارتباط بنده با دختر خود راضی است و به صورت غیر مستقیم و با روش های خود بنده را نسبت به ارتباط و هدایت خواهرزاده ام تشویق می کند.
    گاهی بنده کتابهایی را به خواهرم هدیه می کردم تا ایشان از طرف خود به خواهر زاده ام هدیه کنند. غیر از این چه راه دیگری پیشنهاد می کنید؟

6- قبلا به تشویق پدر و مادرشان و البته تشویق های گاه و بیگاه بنده به دنبال حفظ قرآن بودند که الان مدت کوتاهی است رها کرده اند. برای شروع مجدد غیر از تشویق چه باید کرد؟

پ.ن: ایشان از لحاظ تقید به دین و شریعت خوب هستند، مثلا چادری هستند و سعی می کنند کمتر با نامحرم در ارتباط باشند و اهل نماز اول وقت و جماعت هستند، اما بنده از سویی می خواهم سعی کنم که ایشان انقلابی باشند و از سوی دیگر می خواهم من باب پیشگیری مقدم بر درمان است، از مسائلی که به خاطر شرایط بیرونی ممکن است اتفاق بیفتد پیشگیری کنم

علی علی
    ویرایش توسط مکلف : ۱۳۹۳/۰۷/۲۲ در ساعت ۲۲:۳۲
    برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری

17. صلوات ها 3

نوشته
    729
    حضور
    36 روز 19 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    3410

دوستان سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط ناگفته هاي ناب نمایش پست ها
    به نام خدا
    سلام
    خواهر زاده شما در اين سن بيشتر تحت تاثير دوستان قرار مي گيرند و به دنبال جلب توجه دوستان هستند البته خانواده تاثير دارد اما نه مثل سالهاي قبل.بهتر است با فضاها و دوستان مذهبي آشنا شوند.و در كنار اين به مطالعه نيز بپردازند.اما اگر محدودشوند به مطالعه احتمال دارد پس از مدتي دلزده شوند يا تحت تاثير جو جامعه يا دوستان غير مذهبي قرار گيرند .

شما نيز بيشتر مي توانيد نقش تشويقي ايفا كنيد.به يا دداشته باشيد با ورود به دبيرستان ازخانواده و شما بيشتر دور مي شوند و نقش دوستان بيشتر مي شود.

ومن الله توفيق
    از مشارکت شما در این بحث متشکرم

تشویق را انجام می دهم اما در مورد فضای مذهبی و دوستان دست من بسته است:
    بنده با نامحرم ارتباطی ندارم فلذا چندان آشنایی با فضاهای مذهبی بانوان ندارم و آنچه می شناسم از طریق مادر و خواهرانم است که فکر نمی کنم این فضاها خیلی خوب باشند، یعنی برنامه صحیح و کاملی ندیده ام. ندیده ام که روحیه انقلابی داشته باشند.

نقل قول نوشته اصلی توسط جزیره مجنون نمایش پست ها
    سلام دوستان.منم با یکی از برادرزاده هام همین شکلی هستم یعنی خیلی دوسش دارم و سعی میکنم رویه مخ اش کار کنم ولی متاسفانه چون ما شهرستانیم و دور از ایشون هستم وقتی اونجا باشم خوبیم ولی وقتی برگردم شهرمون دوباره همون آش و همون کاسه ست ... ب نظر من تویه این سن ک شما گفتین دخترا خیلی ب محبت جذب میشن وقتی باهاشون دوست بشین و نه فقط بحث مذهبی بلکه تویه همه دغدغه هاش کمک اش کنین مطمئن باشین ایشونم واسه مشاوره تویه کاراشون حرف شما رو نسبت ب بقیه بیشتر قبول میکنن ... موفق باشین ...
    از مشارکت شما در این بحث متشکرم

بنده نیز می خواهم بیشتر محبت کنم، اما این ابراز محبت باید مدیریت شود تا ایجاد وابستگی نکند.
    شاید تعجب کنید اما در موارد مشاوره ای دیده شده که دختر یا پسری به محارم خود وابسته شده و نمی تواند ازدواج کند و تلخ تر آنکه گاه این وابستگی ها به جاهای باریک کشیده شده است.
    الحمدلله از سن 7-9 سالگی محبت فیزیکی را آرام آرام کاهش دادم و الان خیلی نادر و ضعیف انجام می دهم، آیا این درست است؟
    در محبت کلامی نیز از لفظ های حساس استفاده نمی کنم.

بیشترین محبت بنده به صورت هدیه دادن، همدردی کردن و همراهی در علایق مناسب بوده است.

نظرتان چیست؟

علی علی

19. صلوات

نوشته
    729
    حضور
    36 روز 19 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    3410

دوستان سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط آرامش نمایش پست ها
    سلام
    محیط اطراف بیشترین تاثیرو داره البته بعلاوه نان حلالی که پدر بر سر سفره میاره!!!
    ولی خوب متاسفانه الان خیلی کم پیش میاد پدر و مادر الگوی مناسبی برای فرزندانشون باشن
    بیشتر دوستان مذهبیم تحت تاثیر محیط و دوستانشون به مذهب گرایش آوردن یا یه جرقه مثلا یک سفر معنوی و...

به نظر من یک برنامه مطالعاتی براشون بزارید با مدیریت خودتون
    مخصوصا زندگینامه های بزرگان دین و علم و بعد هم کتابهایی که ریشه اعتقاداتشون درست بشه مثل کتابهای شهید مطهری!
    یا علی
    از شرکت شما در این بحث متشکرم

آیا شما سیر مطالعاتی مناسبی برای این سن را می شناسید؟
    چند نوع سیر مطالعاتی شهید مطهری وجود دارد. متاسفانه بنده از شهید مطهری فقط کتابهایی که نیاز داشتم را خوانده ام.

نظرتان در مورد سیر مطالعاتی استاد صفائی حائری چیست؟

به نظر شما بهتر نیست که ایشان را در سیر مطالعاتی همراهی کنم؟ چگونه؟
    یعنی چطور می توانم ایشان را تشویق کنم که با هم کتابهایی را بخوانیم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط یارب نمایش پست ها
    ببینید این نکته را در نظر داشته باشید که ایشان در سن بلوغ هستند و نیاز دارند به اینکه یک دوست همجنس داشته باشند تا بتوانند از نیازهای درونشان با او صحبت کنند،یک نفر که کامل ایشان را درک کند ،خب از طرفی شما تاکنون تقریبا نقش دوست را خیلی خوب برای ایشان ایفا نموده اید که خیلی خوب بوده است اما شما یک آقا هستید و آخر نمیتوانید مانند یک دوست همجنس ایشان را کامل درک کنید،از اینجا به بعد باید سعی کنید دوستان سالم و جمع های سالمی برایشان پیدا کنید تا در آنجا به رشدشان ادامه دهند در عین اینکه نباید رابطه اتان را با ایشان قطع کنید زیرا دوست داشتن شما باعث میشود ایشان سعی کند خودش را شبیه شما کند و میتوانید بهترین الگو برای ایشابا شید و حتی خیلی از مشکلاتش را با شما ر میان بگذارد و شما کمکش کنید، اما کم کم باید دوستان و گروه های همجنس سالم و مذهبی را جایگزین خودتان کنید، مثلا ممکن است یک مربی خوب در مسجد محل داشته باشید که با دانش آموزان حلقه دارند ،به ایشان معرفیشان نمایید، بنده به تجربه میگویم واقعا یک مربی خوب خانم و یک گروه دوستان خوب تاثیر زیادی در ایشان خواهد داشت،خصوصا مربی خوش اخلاق و دلسوز خانم ! پس باید ایشان را با گروه های مناسب و مربیان خوب خانم آشنا کنید آنان که واقعا مذهبی هستند و حتی دوستانی که کمی بزرگ تر از ایشانند
    همچنین ایشان باید تا چند سال دیگر نیز ازدواج نمایند زیرا ازدواج به هنگام و خوب میتواند خیلی برایشان مفید بوده و در ادامه مسیر به ایشان کمک کند

البته در این زمینه حرف خیلی زیاد است که احساس میکنم از حوصله این تاپیک به در باشد
    دقیقا به همین دلیل فکر می کنم که یک الگوی مناسب می تواند خیلی کمک کند اما متاسفانه کسی را نمی شناسم. به نظر شما چه باید

ببینید ایشان مسجد می روند و کمابیش در حلقه ها شرکت می کنند اما این حلقه ها به گونه ای نیست که بتواند روحیه انقلابی در شخص ایجاد کند. به عبارتی عموما حلقه ها و فضاها مناسب کسانی است که به نحوی از فضای مذهبی دورند.
    برای ایشان باید یک سطح اطلاعات و معرفت بالاتری عرضه بشود اما چگونه؟
    حقیر نمی دانم.

علی علی
    ویرایش توسط مکلف : ۱۳۹۳/۰۷/۲۳ در ساعت ۱۴:۰۱

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۰۹/۰۷, ۱۴:۱۴ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری