مفاتیح الحیاه؛ کلید های یافتن سعادتمندی در زندگی

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مفاتیح الحیاه؛ کلید های یافتن سعادتمندی در زندگی

سلام به همه ی دوستان عزیز
کتابی رو تهیه کردم تحت عنوان "مفاتیح الحیاه" ایه الله جوادی آملی
این کتاب واقعا درس زندگی طبق سنت و سیره معصومین (ع) برای ما هست.
تمامی مباحث رو با روایات از معصومین براتون نقل میکنم.
سرفصل های زیاد و عالی رو داره... میخوام تو این تایپک شما رو با محتوای این کتاب مفید و ارزشمند اشنا کنم.

"بسم الله الرحمن الرحیم"

در فصل اول این کتاب به "اهمیت تفکر و تدبر" ، "تدبیر در امور" ، "پرهیز از تکلف" و "سنجش و خرد ورزی" اشاره شده:

ابتدا درباره "اهمیت تفکر و تدبر" شروع میکنم:

رسول خدا(ص) می فرماید: هر گاه خواستی کاری کنی، از روی خرد و دانش باشد و از کار بدون تدبر و دانش بپرهیز! چرا که خدای جلیل می فرماید: در سوگند های خود همانند آن زن نباشید که بافته اش را پس از آن که محکم می کرد از هم می گسست و رشته رشته میکرد!

و هم چنین رسول الله (ص) می فرماید: دو رکعت نماز سبک با تدبر، از نماز در تمام شب بهتر است
و باز می فرمایند: نشانه خردمند این است که هرگاه خواست سخن بگوید تدبر میکند؛ اگر مفید بود سخن می گوید و سود می برد و اگر زیان بار بود خاموش می شود و در امان و سلامت می ماند.

به فرموده امام صادق (ع) فردی نزد پیامبر امد و عرض کرد:
ای رسول خدا! توصیه و سفارشی به من کن.
آن حضرت سه بار از او پرسید: اگر سفارشی کنم انجام می دهی؟ و او در هر سه بار پاسخ داد: آری ای رسول خدا
حضرت فرمود:
به تو سفارش میکنم که هرگاه خواستی کاری را انجام دهی درباره سر انجام آن تدبر کن! اگر مایه رشد و هدایت بود انجام بده و اگر مایه گمراهی بود از آن بپذیر!

در حدیثی امام رضا (ع) می فرمایند:
"عبادت به فراوانی نماز و روزه نیست!" عبادت واقعی، "تفکر در کار خدای جلیل است"....

"تدبیر و تدبر در امور"

امیر المومنین علی (ع) می فرماید:
استواری زندگی به برنامه ریزی نیکو و سنجه آن دور اندیشی نیکوست.

امام صادق (ع) می فرماید: سه چیز فرد را در دستیابی به مقامات عالی باز می دارد: کوتاهی، همت، کم تدبیری و ناتوانی در اندیشه.
امام جواد (ع) می فرماید: فاش کردن چیزی پیش از استحکام آن باعث فسادش می گردد.

"پرهیز از تکلف"

رسول خدا در حدیثی می فرماید: من متکلفان را دوست ندارم.
مهمانت را به چیزی وادار مکن که بر او دشوار است. خودت را برای مهمان به سختی نینداز.
گرامیداشت برادر دینی به این است که شخص هدیه اش را بپذیرد و از آن چه داد بدو هدیه دهد و خود را برای او به زحمت نیندازد.

امام صادق (ع) می فرماید: سزاوار نیست مومن خود را ذلیل کند. پرسیدند چگونه؟ فرمود: به کاری می پردازد که در توانش نیست!
هم چنین از حضرت نقل شده:
سخت گیری و وسواسی گری از اخلاق صالحان و شعار پرهیزگاران نیست.

خداوند به پیامبر فرمود بگو:
من از شما مزد رسالت نمی خواهم و من از متکلفان نیستم.
پیامبر هم فرمود:
ما پیامبران و اولیاء از تکلف بیزاریم! پس تقوا پیشه کن و صبر و استقامت داشته باش تا خدا تو را از تکلف بی نیاز کند و سرشت ایمانی به تو دهد و
سرگرم غذایی نباش که پایانش مدفوع است و پوشاکی که پایانش پوسیدگی و خانه ای که پایانش ویرانی و مالی که پایانش به ارث ماندن و دوستانی که پایانش جدایی و عزتی که پایانش ذلت و متانت و هیبتی که پایانش ستم و ناسپاسی و عیشی که پایانش حسرت است!

فصل دوم : "یادگیری و دانش اندوزی"

"اهمیت دانش اندوری"

به فرموده رسول خدا (ص) یا عالم باش یا در حال آموختن دانش و وقت خود را در بیهودگی و خوش گذرانی صرف نکن!
امیر المومنان(ع): حکمت و دانش را فرا بگیر هر چند از مشرکان باشد. حکمت و دانش را فرا گیر هرچند از زبان دیوانگان باشد.
بر شماست که دانش بجویید؛ چرا که دانشمند گرامی است. هرچند به خاندانی منصوب نباشد و گرامی است هرچند تهی دست باشد و گرامی است هرچند جوان باشد.

"فضیلت تعلیم و تعلم"
رسول خدا (ص): آموزش علم به دیگران برای رضای خدا حسنه است و یاد گیری آن عبادت و گفت و گوی علمی تسبیح و کاربرد دانش و جهاد و نیز آموزش دادن آن به کسی که نمی داند صدقه و بخشیدن آن به کسی که صلاحیت دارد سبب قرب الهی است، زیرا دانش، آموزنده حلال و حرام و روشن گر راه بهشت و همدم تنهایی است.

امیر المومنین (ع):
هرکس در راه کسب علم دو گام بردارد و دو ساعت نزد عالم بنشیند و از اموزگار دو کلمه بشنود، خدا برای او دو بهشت واجب گرداند، چنان که خدای متعال فرمود: برای کسی که از مقام پروردگارش بترسد دو بهشت است.

"یاد گیری علوم مورد نیاز"

رسول خدا وارد مسجد شد و دید گروهی گرد مردی را گرفته اند.
پرسید او کیست؟ گفتند: علامه است ای رسول خدا!
آن حضرت پرسید: در چه چیز علامه است؟ گفتند: نسب های عرب و تاریخ آن ها و ایام جاهلیت و شعر و ادبیات عربی می داند.
رسول خدا فرمود: این دانشی است که هرکس آن را نداند برای او زیانی ندارد و هرکس آن را بداند برای او سودی ندارد!
کنایه این که: مسلمان و جامعه اسلامی باید برای فراگیری دانش، اولویت بندی کنند و به دانشی بپردازند که برای دنیا و اخرت او سودمند باشد یا زیانی را بزداید...

امام علی(ع): بهترین آموختنی ها برای جوانان و نوجوانان چیز هایی است که در بزرگسالی به آن نیازمند می شوند.
امام باقر (ع): در یادگیری دانش بر یکدیگر پیشی بگیرید. به خدا سوگند یک حدیث درباره حلال و حرام که از شخص راست گویی فرا گیرید از دنیا و طلا و نقره آن بهتر است.

برخی علوم مورد نیاز: آموزش علوم دینی_ آموزش عقاید_ آموزش قران_ آموزش حدیث_ آموزش فقه و واجبات_ آموزش حرفه و صنعت_ آموزش شعر دینی_ آموزش مهارت

"آداب تعلیم و تعلم"

آموختن از شایستگان_صبوری_شرم نکردن_ جواز تملق در تعلم_ دوری از انگیزه های دنیایی_ یادداشت کردن_پرسش گری_ آموزش به دیگران_ یکسان نگری در تعلیم_ آسان اموزی_ پاداش تعلیم

فصل سوم در رابطه با کار و تلاش هست که در روز های آتی براتون عنوان میکنم:ok:

"اهمیت کار و تلاش"
در بسیاری از روایات از کار و تلاش برای روزی حلال به عبادت برتر تعبیر شده است؛ علی (ع) آن را از سحرخیزی در راه خدا کمتر ندانسته و امام رضا (ع) نیز اجرش را بیش از جهاد در راه خدا دانسته و در حدیثی قدسی، نه دهم عبادت معرفی شده است.

رسول خدا میفرماید: اگر مرد بر دوش خود هیزم کشد و نیازش را با آن تامین کند و بیش از نیاز خود صدقه دهد بهتر از این است که از دیگری درخواست کند، زیرا دست دهنده بهتر از دست گیرنده است.
و همچنین می فرمایند: کسی که بر اثر خستگی از کار و تلاش به خواب رود آمرزیده شود و کسی که برای کسب روزی خود و خوانواده اش مسافرت کند، روز قیامت در سایه عرش خداست.

"کارگری سیره انبیا و امامان"
علی (ع) می فرماید: خدای عز و جل به داوود وحی فرمود که تو بنده خوبی هستی به شرط آن که از بیت المال ارتزاق نکنی و با دستان خویش کار کنی. داوود 40 روز گریست؛ آن گاه خداوند به آهن وحی فرمود که برای بنده ام داوود نرم شو. آهن به فرمان خدا برای او نرم شد و داوود هر روز زرهی می ساخت و آن را به هزار درهم می فروخت و از بیت المال بی نیاز شد.

ابوعمرو شیبانی میگوید: امام صادق (ع) را دیدم که بیلی در دست و پوششی درشت بر تن داشت و در باغ خود کار میکرد و عرق از بدنش فرو می ریخت.
عرض کردم: فدایت شوم! بیل را به من بدهید تا به جای شما کار کنم.
فرمود: منچنان دوست دارم که شخص، در گرمای آزار دهنده آفتاب برای تامین نیاز های زندگی خود زجر بکشد.

"پرهیز از تنبلی و کم همتی"
امام صادق (ع) به برخی فرزندانش می فرماید: از دو خصلت تنبلی و بی قراری بپرهیز که این دو مانع بهره گیری تو از دنیا و اخرت می شود.
سست نباش تا آن که تو را می شناسد تحقیرت نکند و سربار مردم نباشید.
منفور ترین مردم نزد خدا کسی است که شب خواب و ورز بیکار باشد.

"سحر خیزی و کار"
رسول الله (ص) میفرماید: سحر خیزی مبارک است و همه نعمت ها به ویژه روزی را می افزاید.
صبح گاهان در پی نیازمندی هایتان بروید، چرا که آسان بدست می آیند.

"مدیریت در کار"
امام صادق (ع): مسلمان را جز سه چیز اصلاح نکند: دین شناسی، شکیبایی در گرفتاری ها و مدیریت نیکو در زندگی.
کار های بزرگ و مهم را خودت انجام بده و کارهای کوچک را به دیگران بسپار.
باید میزان تلاش تو برای معاش بیشتر از ضایع کنندگان وقت و کمتر از تلاش آزمندی باشد که به دنیایش دلخوش و مطمئن است، پس تلاش خود را در مسیر شخص با انصاف و عفیف قرار ده تا برتر از افراد سست و ناتوان باشی و آن چه را که شایسته ی مومن است به دست آوری (در عین حال به لطف خدا امید وار باش) زیرا کسانی که مالی به آن ها داده شود ولی سپاس نگزارند در حقیقت مالی ندارند.

"اهمیت حفظ جان و سلامت"
رسول خدا می فرماید: یا علی! هرکس شراب را برای غیر خدا ترک کند، خدا او را از شراب بهشتی سیراب سازد. علی(ع) پرسید: برای غیر خدا؟ حضرت فرمود: آری، به خدا سوگند هر کس آن را برای حفظ جانش ترک کند خدا او را بدین سبب سپاس می گزارد.

امام صادق (ع): سلامتی نعمتی پنهان است؛ هرگاه باشد فراموش می شود و هرگاه از دست رود به یاد آید.

"عوامل سلامت"
کنترل غذا خوردن و رعایت بهداشت_شب زنده داری_سفر_سکوت_

"استراحت بدن"
افزون بر رعایت سلامتی جسم و جان، باید به استراحت و آرامش اعضای بدن نیز توجه شود و در به کار گیری آن ها اعتدال رعایت شود.
امیر المومنین می فرماید: با فشار بر قلبت جلوی فهمت را مگیر، چرا که هر عضوی از بدن به استراحت نیاز دارد.

"پرهیز از آسیب رساندن به بدن"
علی (ع) درباره بیماری که گزارش درستی از بیماری خود به پزشک نمی دهد می فرماید: کسی که بیماریش را از پزشک پنهان کند به بدنش خیانت کرده است.

"برخی شیوه های درمان"
رسول الله (ص): ای علی! آغاز و پایان غذایت نمک باشد زیرا نمک شفای هفتاد درد است که کمترینش جذام و پیسی است.
امام صادق (ع): ما اهل بیت را در بیماری فقط از خرما پرهیز می کنیم... زیرا رسول خدا، علی(ع) را در بیماری اش از خوردن خرما پرهیز داد.
امام رضا (ع): آب جوشانده برای هر چیزی مفید است و هیچ زیانی ندارد.
امام کاظم (ع): بیماری ها را جز سه چیز درمان نکند: دعا، صدقه و آب خنک.

"پرهیز از درمان با حرام"
از حضرت صادق(ع) درباره دارویی که با شراب آغشته شد پرسیدند. آن حضرت فرمود: به خدا سوگند دوست ندارم به آن نگاه کنم تا چه رسد به این که با آن مداوا کنم! چرا که آن همانند پیه و گوشت خوک است؛ ولی متاسفانه برخی مردم خود را با آن مداوا می کنند...

"عوامل شادابی و شکوفایی"
امام کاظم (ع): سه چیز چشم را روشنی می بخشد: نگاه به سبزه، نگاه به آب جاری و نگاه به چهره ی زیبا.
رسوا الله(ص): استعمال بوی خوش دل را قوت می بخشد.
علی (ع): استعمال بوی خوش، شست و شو کردن، نگاه به سبزه و سوارکاری مایه شادابی و شکوفایی اند.

"اهمیت نظافت و بهداشت"
رسول خدا می فرماید: اسلام پاکیزه است، پس خود را پاکیزه کنید چرا که جز پاکیزه به بهشت وارد نشود...
نظافت از ایمان است و ایمان با صاحبش در بهشت اند.
پشت در خانه خاکروبه جمع نکنید که آن جای شیاطین (آلودگی) است. بدترین بندگان چرکین هایند. خدا چرکین بودن و ژولیدگی را دشمن می دارد.
حضرت علی (ع) می فرماید: خانه هایتان را از تار های عنکبوت پاکیزه نگه دارید چرا که مایه فقر است.

"شست و شوی تن"
رسول خدا در احادیثی می فرماید: حق خدا بر هر مسلمانی این است که در هر هفته یک بار سر و بدنش را شست و شو دهد. هیچکس نباید شب با دست چرب بخوابد و اگر چنین کرد شیطان به او آسیب رساند جز خودش را سرزنش نکند.
هرگاه از خواب بیدار شدید سه بار استنشاق کنید، تا آلودگی های بینی زدوده شود.
امیر مومنان می فرماید: بوی بد و ازار دهنده را با آب بزدایید و خود را وارسی کنید که خدا بندگان چرکین و آلوده اش را که هم نشینانش از نشستن با او کراهت دارند، دشمن می دارد.

"نظافت و بهداشت عمومی"
جاهای عمومی_آب ها_ ظرف ها_ دفع بهداشتی زباله ها_ آب مصرف شده_ عطسه_ سنگ پا_ روغن آلوده_ اخلاط دهان و بینی

"اهمیت پوشش"
رسول خدا (ص): آدیمزاد حق دارد لباسی داشته باشد تا عورت او را بپوشاند.
پوشش و لباس نشان بی نیازی است.
تن با 3 چیز شاداب و پروریده می شود: بوی خوش، لباس ملایم و نوشیدن عسل.

علی(ع) می فرماید: لباس، زیبایی را نمایان می سازد.
لباس پاکیزه غم و اندوه را می زداید و برای نماز نیز لازم است.

"نهی از برهنگی"
امام صادق(ع): کسی که در حمام بدون لنگ باشد و دیگری به او نگاه کند، رسول خدا هر دو را لعنت کرده است.
رسول الله (ص): ای علی! خدا عریان شدن و بدون لنگ زیر آسمان غسل کردن و ورود در نهر آب و حمام و حمام را نمی پسندد.
علی (ع): هرگاه برهنه می شوید، شیطان با چشم طمع به شما می نگرد، پس خود را بپوشانید.

"آداب پوشش"
رسول الله می فرماید: کفش راحتی و سبک بپوشید و همانند اهل کتاب نباشید (نعلین بپوشید و موزه مپوشید)
کفش خوب و لباس پاکیزه بپوشید.
هرگاه خواستی کفش و لباس بخری، خوب و نوی آن را برگزین.
مردان و زنان امت من از پوشیدن کفش ها و نعلین های پاره پاره و وصله دار دریغ نکنند خدا بر آنان آسان گیرد.
هرگاه لباستان را در آوردید، بر آن بسم الله بخوانید و هرگاه لباستان را در آوردید آن را تا بزنید.

"پوشش های پسندیده"
علی (ع): لباس های پنبه ای بپوشید؛ چرا که آن لباس رسول خدا و اهل بیت است و آن حضرت لباس پشمی و مویین را جز هنگام بیماری نمی پوشید.
البته این بدان معناست که هریک از لباس پشمی و پنبه ای در مورد مناسب خود سزاوار پوشیدن است.

"پوشش های ناپسند"
رسول الله(ص): هلاک زنان امت من در دو چیز سرخ فام است: طلا و لباس نازک
و همچنین می فرماید: ای علی! هر مردی از همسرش اطاعت کند خدا او را به رو در جهنم افکند. علی(ع) پرسید: این چه اطاعتی است؟
فرمود: در پوشیدن لباس نازک به وی اجازه دهد.
امام صادق(ع): کفش باریک و نوک دراز نپوشید؛ چرا که آن کفش فرعون است و نخستین بار او آن را پوشید.

"لباس شهرت"
امام حسین (ع): هر کس لباس شهرت بپوشد خدا روز قیامت لباسی از آتش بر او بپوشاند.
امام صادق(ع): خدا لباس شهرت را دشمن دارد؛ هم چنین می فرماید: برای خواری مرد همین بس که لباسی انگشت نما و بد نام کننده بپوشد.

"اصلاح و پیرایش"
رسول خدا (ص): موی خوب و زیبا از پوشش های خداست، پس آن را گرامی بدارید.
از ویژگی های مومن، زیبایی و آراستگی در عین نداری است.
موی سفید نورانیت است؛ آن را نکنید.
رسول خدا پیوسته موهایش را شانه می زد و آراسته می کرد و گاهی زنانش موهای او را شانه می زدند و مرتب و آراسته می کردند.
رسول خدا به آینه یا آب نگاه میکرد و موی سرش را شانه می کرد.
رسول خدا به زنان می فرماید: برخی از ناخن هایتان را نگه دارید که برایتان زینت است.

"بوی خوش و ارایش"
امام صادق(ع): هزینه کردن برای بوی خوش اسراف نیست.
رسول خدا می فرماید:استشمام بوی خوش از سنت من است و هرکس از سنت من روی گرداند از من نیست.
روز جمعه خود را خوش بو کنید؛ هرچند از شیشه عطر همسرانتان باشد.
بخشش را بپذیرید و بهترین بخشش عطر و بوی خوش است؛ هم سبکبار است و هم خوشبو.
رسول خدا با بهترین عطر خود را خوشبو میکرد و آن مشک و عنبر است.

"زینت و اراستگی"
امام باقر(ع): سزاوار نیست زنان آراستن خود را برای همسرانشان تعطیل کنند، هرچند به آویختن گردنبندی باشد.
رسول خدا (ص): انگشتر عقیق به دست کنید، زیرا تا بر دست شماست غم نمی بینید.

موضوع قفل شده است