کلید ازدواج در دستان دختر و پسر

تب‌های اولیه

35 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کلید ازدواج در دستان دختر و پسر

از مهمترین مانع ازدواج در عصر حاضر، مسأله اقتصادی است...

خود دختر و پسر باید گلیم خود را از آب بکشند...

ان شاء الله مسئولین زحمت خود را می کشند اما...

تا کی این قفل ازدواج رمزگشایی خواهد شد؛ الله اعلم...

پسر جرأت پیش قدم شدن برای امر خیر ندارد چون از تعداد سکه ها واهمه دارد...

و از طرف دیگر خانواده پسر انتظار دارند که جهیزیه ی عروسشان کامل باشد...

هیهات! که از چنین دیدگاه دوطرفه، ازدواجی انجام شود...

احترام به والدین واجب است اما...

اگر بخواهم ازدواجم مطابق میل آنها باشد پیوندی حاصل نخواهد شد مگر آنکه...

خود پسر و دختر مصمم باشند...

آیا مانعی بزرگتر از انتظارات بی جا وجود دارد...؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطالب خود را ارسال نمایید

و از هرگونه بحث حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

:Gol:

شما باید این بعد رو هم در نظر بگیرید که نه دختر خانوم میخواد زندگی سختیو با آقا پسر بگذرونه نه آقا پسر میتونه سختیهای زندگی بدون درآمد کافیرو تحمل کنه...تصمیم به ازدواج بدون داشتن حداقل امکانات یه تصمیم کاملا احساسیه...
ولی خوب قطعا نه آقا پسر راضی میشه مهریه سنگین رو قبول کنه نه دختر خانوم زیر مهریه سبک میره...نه خانواده پسر قید جهیزیرو میزنه نه خانواده دختر قید خونه و ماشین پسرو میزنن...
این مساله ساده ای نیست...
از کارشناس عزیز هم معذرت میخوام قبل ایشون این پستو گذاشتم-الان متوجه این موضوع شدم...)

سلام. فکر کنم یه کم البته سیاه نمایی کردین.من اطرافم واقعا خانواده های مذهبی زیادی رو دیدم ک هیچی نداشتن و خانواده هاشون هم کمک شون کردن ک ازدواج کنن و نه دختر کلاس مهریه بالا گذاشته و نه پسر جهزیه سنگین خواستن ... نمیشه چون ندیدین بگین همه اینجورین و وای چ زمانه ای و چرا ازدواج نمیکنن و این حرفا ... هرکی مرد باشه و پا تویه راه سختی بذاره خدا از جایی ک اصلا فکرش رو نمیکنه روزی میرسونه ... این دو دو تا چار تا ها مال کسایی ک ب خدا اعتقاد نداشته باشن ... از بچه مذهبی ها بعیده ... موفق باشین ...

جزیره مجنون;583510 نوشت:
من اطرافم واقعا خانواده های مذهبی زیادی رو دیدم ک هیچی نداشتن و خانواده هاشون هم کمک شون کردن ک ازدواج کنن و نه دختر کلاس مهریه بالا گذاشته و نه پسر جهزیه سنگین خواستن ...

دیگه خیلی کم از این خانواده ها میتونین پیدا کنین
امروزه خواستگاری که میری نمیپرسن اعتقاداتت چطوریه میگن خونه و ماشین چی داری !

[=arial black]بنظرم نه ، باید در ازدواج حد اعتدال رو گرفت
آقا پسری که بتونه درآمدی ماهیانه (حتی حداقل ترین) دربیاره با توجه به نیاز جامعه شیعی و نیاز شخصی خودش باید اقدام به انتخاب همسر کند و به بهانه هیچی ندارم و .... توجه نکند
ولی اگر آقا پسری هم نه سربازی داره نه شغل مناسب و سرمایه، هنوز صبر کنه و کاری نکنه که هم خودش و هم دختری رو بیچاره کنه!!

مهدی7;583521 نوشت:

من خودم تاحالا خواستگاری نرفتم!
ولی دوستام که رفته بوودن خواستگاری دختران مذهبی
مادردختر بهش گفته شغلت مورد پسنذ ما نیست
هروقت شرکت زدی دختراما بهت میدم
امیدوارم بعضیا از توهم دربیان که امروزه با بی پولی وبیکاری ازدواج محال

مهدی7;583521 نوشت:
نمیدونم والا حتما رفقایه من جزو جمعیت کشور حساب نمیشن ک از این سوالا از خواستگاراشون نمیپرسن !!! من ک زیاد میبینم شماها رو نمیدونم ... سیاه نمایی نفرمایین و تنبلی خودتونو گردن خانواده ها نندازین... البته ببخشید صریح صحبت کردم ...

جوان مذهبی;583542 نوشت:
آقا پسری که بتونه درآمدی ماهیانه (حتی حداقل ترین) دربیاره با توجه به نیاز جامعه شیعی و نیاز شخصی خودش باید اقدام به انتخاب همسر کند و به بهانه هیچی ندارم و .... توجه نکند
ولی اگر آقا پسری هم نه سربازی داره نه شغل مناسب و سرمایه، هنوز صبر کنه و کاری نکنه که هم خودش و هم دختری رو بیچاره کنه!!
یه تبصره هم اینجا اضافه کنین اگه خانواده پسر بتونن یه ذره زوج جوان رو حمایت کنن هم میتونن برن ازدواج کنن مثل من و همسرم ک یه سال از درس مون مونده بود و با پشتیبانی پدر شوهرم خونه دانشجویی گرفتیم ... سخت بود ولی واقعا شیرین بود و الان اون دوران گذشته جزو بهترین خاطرات مونه چون وقت باهم بودن زیادی داشتیم ... پسرایه مذهبی لطف کنن بهونه های بنی اسرائیلی واسه مجرد موندن شون و شونه خالی کردن از زیر بار مسئولیت نیارن ... مرد باشن و قبول کنن ک نمیخوان ب احکام اسلام عمل کنن ... آفرین ب همتون ...

جزیره مجنون;583586 نوشت:
پسرایه مذهبی لطف کنن بهونه های بنی اسرائیلی واسه مجرد موندن شون و شونه خالی کردن از زیر بار مسئولیت نیارن ... مرد باشن و قبول کنن ک نمیخوان ب احکام اسلام عمل کنن ... آفرین ب همتون ...

این حرف شما رو قبول ندارم که به همه نسبت میدید،

برای من کسی حاضر نیست خواستگاری هم بره !

بعضی وقتا پسر و دختر خوبن و میخوان طبق دین عمل کنن ، منتها خانواده هاشون سنگ اندازی میکنن، فکر میکنن اگه الان ازدواج کنن از گشنگی میمیرن!

ابن-الخمینی;583604 نوشت:
این حرف شما رو قبول ندارم که به همه نسبت میدید،

بعضی وقتا پسر و دختر خوبن و میخوان طبق دین عمل کنن ، منتها خانواده هاشون سنگ اندازی میکنن، فکر میکنن اگه الان ازدواج کنن از گشنگی میمیرن!

سلام در این مورد به شما حق می دم ، برخی از والدین متاسفانه سخت گیری های نابجا می کنند ...

فقط یه سوال ، تا حالا ازشون پرسیدین علت اصلی مخالفت شون چیه ؟

اگه هنوز باور ندارند شما توانایی اداره زندگی رو دارید ... با عملکردتون شاید بتونید این باور رو در والدین تون به وجود بیارید ...

۞ ͜ ۞;583607 نوشت:
سلام در این مورد به شما حق می دم ، برخی از والدین متاسفانه سخت گیری های نابجا می کنند ...

اگه هنوز باور ندارند شما توانایی اداره زندگی رو دارید ... با عملکردتون شاید بتونید این باور رو در والدین تون به وجود بیارید ...

بنظرم حق با والدینه
وضعیت این دهه به مراتب با دهه های گذشته فرق کرده و مسلما باید خانواده ها نگران فرزندانشان باشند !!
بقول ابوی بنده ازدواج مثل هندوانه است نمیدونی داخل اش چطوریه؟ بعد ازدواج مشخص خواهد شد که آیا شیرینه و مرغوب یا قابل استفاده نیست!
علت اصلی عقب افتادن ازدواج ها و رضایت والدین هم علاوه بر مسائل اقتصادی آیا پسر و دختر میتواند زیر یک سقف یک زندگی مشترکی شروع کنند؟ و آقا میتواند مدیریت کند؟ خانم میتواند شوهرداری کند؟

۞ ͜ ۞;583607 نوشت:

علیکم السلام

میگن هیچی نداری ، میگم انتظار دارین من چی داشته باشم؟
واقعا این انتظارات خیلی بیجا هست
وضع مالی خانواده مون هم خوبه الحمد الله

ولی انتظاری ندارم، میگم حالا ۲ ۳ سال یکی پیدا شه عقد باشیم، تا من یکم اوضاعم رو به راه شه

میگم دین ما میگه ، احادیث داریم که ازدواج کن پولدار شو
جامعه میگه پولدار شو تا بهت زن بدیم
قبول هم دارن
اما ....

زمان جنگ هم پسر با اینکه خط مقدم میجنگید براش خواستگاری میرفتن، اما الان رهبر گفته جوونا بخاطر جمعیت و مسائل دیگه ازدواج کنن، حرکتی در جامعه دیده نشده از طرف بزرگ ترها، تک و توک یه کارایی میکنن

جالب اینه که ما خودمون ۶ ۵ سال با پدربزرگ مادر بزرگمون بودیم

پدر مادرم اینقدر برای من زحمت کشیدن که خودم هم اصلا روم نمیشه بگم کمک کنید بهم، خیرم رو میخوان و اینو واقعا قبول دارم، مادرم هم یه بار گفت نمیشه چشمت به جیب پدرت باشه بگی زن میخوام، انصافا این حرفش زد نابودمون کرد، در حالی که حرفی هم نزده بودم و انتظاری هم ندارم .......

جوان مذهبی;583654 نوشت:
علت اصلی عقب افتادن ازدواج ها و رضایت والدین هم علاوه بر مسائل اقتصادی آیا پسر و دختر میتواند زیر یک سقف یک زندگی مشترکی شروع کنند؟ و آقا میتواند مدیریت کند؟ خانم میتواند شوهرداری کند؟

بقول آقای رائفی پور، چطور پسره میتونه بره خوابگاه با پسرای سیبیل کلفت تو به اتاق زندگی کنه، اونوقت با دختری که دوستش داره نمیتونه زیره یه سقف زندگی کنه؟؟؟
من خودم خوابگاه میرفتم

سلام خدمت شما

جوان مذهبی;583654 نوشت:
بنظرم حق با والدینه

برخی از والدین متاسفانه سخت گیری های نابجا می کنند ...

جوان مذهبی;583654 نوشت:
بقول ابوی بنده ازدواج مثل هندوانه است نمیدونی داخل اش چطوریه؟ بعد ازدواج مشخص خواهد شد که آیا شیرینه و مرغوب یا قابل استفاده نیست!

با این کلام تون زیاد موافق نیستم

اگه طرف مقابل هر چقدر هم بتونه خوب برای شما نقش بازی کنه ... تو مراسم خواستگاری که گفتگو صورت میگیره و بعد که تحقیق در مورد شخص صورت میگیره میشه به یه شناخت نسبی رسید (اینطوری نیست که چشم بسته انتخاب کنیم)

هندوانه سر بسته کجا ووووووووووووووووو ازدواج کجا ...

جوان مذهبی;583654 نوشت:

بله متاسفانه همینطوره ...

به نظرم در این قسمت هم والدین بی تقصیر نیستند ... چون متاسفانه به علت نداشتن آگاهی درست نتونستند فرزندان شون رو مراحل مختلف زندگی آماده کنند

از اونجا که والدین به این مسئولیت توجه کافی رو نداشتند ، الان خود آقا پسر یا دختر خانم این وظیفه به عهده شون هست که مهارت ها و توانایی های اداره و مدریت زندگی رو فرا بگیرند ...

ابن-الخمینی;583655 نوشت:
علیکم السلام

میگن هیچی نداری ، میگم انتظار دارین من چی داشته باشم؟
واقعا این انتظارات خیلی بیجا هست
وضع مالی خانواده مون هم خوبه الحمد الله
...

و باز هم مساله همیشگی : "اقتصاد"

خُب اگه شما بتونید یه کاری رو برای خودتون داشته باشید به نظرم مسیرتون هموارتر میشه

تازه علاوه بر این ، وقتی خانواده می بینند شما این دست تون تو جیب خودتو هست و به پول والدین احتیاج ندارید شما رو باور می کنند ...

اگه دانشجو هستید مثلا می تونید کلاس خصوصی بذارید (ریاضی راهنمایی ، دبیرستان ...) و یا کار های دیگه ...

۞ ͜ ۞;583665 نوشت:
برخی از والدین متاسفانه سخت گیری های نابجا می کنند ...

قبول دارم ولی برخی نه اکثر والدین

۞ ͜ ۞;583665 نوشت:
ا این کلام تون زیاد موافق نیستم

اگه طرف مقابل هر چقدر هم بتونه خوب برای شما نقش بازی کنه ... تو مراسم خواستگاری که گفتگو صورت میگیره و بعد که تحقیق در مورد شخص صورت میگیره میشه به یه شناخت نسبی رسید (اینطوری نیست که چشم بسته انتخاب کنیم)

هندوانه سر بسته کجا ووووووووووووووووو ازدواج کجا ...

اینا همه اش حرفه و زمانی که میخواهیم عمل کنیم میبینیم با واقعیت فاصله داریم طبیعیه ما جوان ها رویایی و بلند پروازی ایم و همیشه اونی که میخواهیم نخواهد شد!!!!!

سلام
مطالب رو خوندم
خوب به نظرم سخت گیری خانواده تا یه حدی منطقیه ،اما نمیشه بیخیال هم باشن....
میشناسم زوجی رو که دوران دانشجویی ازدواج کردن ولی الان بامسافرکشی به سختی زندگیشو میچرخه با اینکه معماری خونده و خانم هم لیسانس حقوقه ....
خانوادشون از اول اسون گرفتن که زود برن سر خونه زندگیشون اما مشکلاتی که الان دارن واقعا داره اذیتشون میکنه....
ادم نمیدونه نظر قطعی بده باید تو هر شرایطی که هستی سعی کنی موقعیت رو بسنجی بهترین تصمیم رو بگیری....با فکرو رویا و خیالبافی نمیشه....

۞ ͜ ۞;583676 نوشت:
و باز هم مساله همیشگی : "اقتصاد"

خُب اگه شما بتونید یه کاری رو برای خودتون داشته باشید به نظرم مسیرتون هموارتر میشه

تازه علاوه بر این ، وقتی خانواده می بینند شما این دست تون تو جیب خودتو هست و به پول والدین احتیاج ندارید شما رو باور می کنند ...

اگه دانشجو هستید مثلا می تونید کلاس خصوصی بذارید (ریاضی راهنمایی ، دبیرستان ...) و یا کار های دیگه ...

اگر اشتغال کوچولو پیدا بشه مسلما باید خانواده ها شروع کنند به ازدواج فرزندان شنا البته باید پسر ها هم پایان خدمت هم داشته باشند!!!

Z A H R A;583687 نوشت:
سلام
مطالب رو خوندم
خوب به نظرم سخت گیری خانواده تا یه حدی منطقیه ،اما نمیشه بیخیال هم باشن....
میشناسم زوجی رو که دوران دانشجویی ازدواج کردن ولی الان بامسافرکشی به سختی زندگیشو میچرخه با اینکه معماری خونده و خانم هم لیسانس حقوقه ....
خانوادشون از اول اسون گرفتن که زود برن سر خونه زندگیشون اما مشکلاتی که الان دارن واقعا داره اذیتشون میکنه....
ادم نمیدونه نظر قطعی بده باید تو هر شرایطی که هستی سعی کنی موقعیت رو بسنجی بهترین تصمیم رو بگیری....با فکرو رویا و خیالبافی نمیشه....

احسنتم خوب گفتین!!!!!!!

ابن-الخمینی;583604 نوشت:
این حرف شما رو هم من قبول ندارم.تا حالا نشده چیزی ازشون بخواین و مخالفت کنن؟چطوری ازشون گرفتین؟ این یکی رو هم همون جوری ازشون بخواین ... فکر نمیکنین یه کم هم خودتون کم گذاشتین ؟ ... موفق باشین ...

جوان مذهبی;583685 نوشت:
اینا همه اش حرفه و زمانی که میخواهیم عمل کنیم میبینیم با واقعیت فاصله داریم طبیعیه ما جوان ها رویایی و بلند پروازی ایم و همیشه اونی که میخواهیم نخواهد شد!!!!!

برای همینه که گفته میشه : تلاش + مشورت + توکل

ما باید کارمون رو بکنیم و بعد بسپاریم به خدا ...

جزیره مجنون;583691 نوشت:
این حرف شما رو هم من قبول ندارم.تا حالا نشده چیزی ازشون بخواین و مخالفت کنن؟چطوری ازشون گرفتین؟ این یکی رو هم همون جوری ازشون بخواین ... فکر نمیکنین یه کم هم خودتون کم گذاشتین ؟ ... موفق باشین ...

من یه بار دو بار سه بار نگفتم
نمیخوام شخصیت نداشتم بیشتر خورد شه

توکل بر خدا

جوان مذهبی;583688 نوشت:
اگر اشتغال کوچولو پیدا بشه مسلما باید خانواده ها شروع کنند به ازدواج فرزندان شنا البته باید پسر ها هم پایان خدمت هم داشته باشند!!!

هرکس با توجه به وضعیت و محیطی که داخش قرار داره سعی میکنه بهترین مسیر رو ترسیم کنه و طبق اون حرکت کنه ...

اکثر جوون ها با این موضوع آشنایی ندارند که چه طور می تونند درآمد مناسب کسب کنند

و متاسفانه بنده به دوستان خودم هم پیشنهاد حرکت برای شروع یه کار رو میدم ، میگن ما بیشتر دوست داریم یه کار پشت میز با حقوق ثابت رو داشته باشیم

آدم باید خودش به فکر خودش باشه ... کسی برای آدم قدم بر نمی داره ...

جزیره مجنون;583586 نوشت:
نمیدونم والا حتما رفقایه من جزو جمعیت کشور حساب نمیشن ک از این سوالا از خواستگاراشون نمیپرسن !!! من ک زیاد میبینم شماها رو نمیدونم ... سیاه نمایی نفرمایین و تنبلی خودتونو گردن خانواده ها نندازین... البته ببخشید صریح صحبت کردم ...

آدرس بدین بیایم از اونجا زن بگیریم !

من نظرم مدیریت و سرکوب غریزه هست
چون ازدواج دیگه امری محال
چون دخترا همشون پول میخان
من که خودم تاحالا خواستگاری نرفتم چون هیچی ندارم
من الان دارم به شدت با نفسم مبارزه میکنم

ابن-الخمینی;583693 نوشت:
من یه بار دو بار سه بار نگفتم
نمیخوام شخصیت نداشتم بیشتر خورد شه

توکل بر خدا

البته من فکرکنم خانوادت چون میدونند اگه با دست خالی برن برات خواستگاری تحقیرمیشن بیخیالش شدن
من که نرفتم تاحالا ولی آمارش دستم هست خیلیا پای تلفن ردت میکنند بخاطربیکاری و بی پولی
مطمین باش خواستگاریم بری بخاطر بی پولی ردت میکنند
اینم بهت بگم خانواده های مذهبی توقعاتشون خیلی بیشتر از غیرمذهبیاست درظاهرمیگن انتظاری نداریم ولی همه چیزمیخان من خودم از این هفته میخام هفته ای دوبار روزه بگیرم خیلی موثر در کنترل ومهار نفس مخصوصا نماز شب

مترصد;581410 نوشت:

با عرض سلام خدمت همه دوستان عزیز
نکات خوب و قابل تاملی در این تاپیک گذاشته بودید و به نظرم رسید چند نکته مطرح کنم
1 - همیشه انتخاب ما انتخاب یک مورد خوب نیست بلکه معمولا انتخاب ما بین مواردی است که هریک مشکل خاص خود را دارد لذا باید این را ذهن خود خارج کنیم که اگه پولدار شدیم دیگه مشکلی نداریم پس این همه طلاق یا حتی طلاق عاطفی در بین پولدارا برای چیه؟
2 - آیا زندگی را فقط پول می چرخاند مهر و محبت و عشق و عقل و فهم و درک و قناعتو...چه نقشی دارند
3 - اگر دختر و پسر قانع باشد با حداقل همان حقوق مسافر کشی هم می توان زندگی کرد و الا با پولدار شدن هم نمی توان زندگی کرد
4 - کی میخواهیم پولدار شویم با این وضعیت تورم و...پس ظاهرا باید قید ازدواج را با این تفکر باید بزنیم
به نظر بنده ابتدا باید دید خود را اصلاح کنیم و هر چیزی را در جایگاه خودش قرار دهیم پول در زندگی تاثیر دارد ولی چقدر ایمان اخلاق فهم و درک و شعور عقل و...هریک چقدر تاثیر گذار است
سپس تا زمانی که موردمناسب خود را یافتیم تقوی پیشه کنیم و از خداوند بخواهیم که کمکمان کند البته نباید دست روی دست بگداریم برخی خانواده ها همین که ببینند پسر جربزه کارکردن را دارد با ازدواج موافقت می کنند برای کار و رشد عقلی و فکری و ایمانی و اخلاقی خود حرکت کنیم و در این مسیر خانواده را با راهکارهای مناسب قانع کنید خداوند دنیز تفضل خود را انشاءالله نصیبمان میکند و مشکلات حل می شود
منتطر نظرات و راهکارهای عملی شما هستم:help::please:
در پناه قران و عترت موفق باشید
یا علی

باد سلام خدمت همه دوستان
باتلاش همه دوستان و جوانان انشاءالله این مشکلات حل شوند

مترصد;581410 نوشت:

سلام

در اینکه توقعات و رسومات نابجا و بهانه جویی های خانواده ها و ... چوبی است لای چرخ جوان هایِ در شرف ازدواج، حرفی نیست. اما نمیشود گفت بزرگترین مانع ازدواج همین مسئله است چون اولا این مسئله همگانی نیست یعنی اینطور نیست که بگوییم در همه خانواده ها این تفکر وجود دارد ثانیا دست جوان ها در این مسئله بسته نیست و میتوانند خودشان رمزگشای این قفل باشند چنانچه خیلی از جوان ها چنین کاری کرده اند.

لذا کسی که قصد ازدواج دارد ابتدا باید سراغ افکار خانواده خود رفته و سنگ های خود را با آنها وا بکند و عقیده آنها را با خود یکی کند سپس برای انتخاب همسر تلاش خود را مضاعف کرده تا بتواند نیمه گمشده اش را پیدا کند.

البته این مسئله به این معنا نیست که ما از خانواده ها انتظار داشته باشیم با هر شرایطی حاضر به ازدواج فرزندان خود به خصوص دخترانشان باشند چون آنها هم حق دارند به آینده دختر خود فکر کرده و نگران باشند. لذا حداقل چیزی که از یک جوان انتظار میرود این است که شاغل باشد یا حداقل جوهر کار کردن داشته و این را بتواند به خانواده طرف ثابت کند. مثلا کسی که در حال تحصیل است طبیعی است که امکان اشتغال تمام موقت را ندارد و اگر بخواهد برای ازدواج اقدام کند باید به نحوی جوهر خود را نشان دهد. مثلا مشغول شدن به یک کار پاره وقت یا تلاش بیش از حد در تحصیل یا ... میتواند دل خانواده دختر را گرم کند. ولی اگر ما بدون دار و ندار و شغل و مدرکی بخواهیم اقدام کنیم، طبیعی است که جواب رد بشنویم.

پیروز و سربلند

نظرات دوستان رو خوندم با خیلیاش موافقم ولی خب من بیشتر خانواده ها رو مقصر می دونم تا خود جوونا، بالاخره اون جوونام تو اون خانواده و با اون طرز فکر بزرگ شدن، حالا درسته که محیطم تاثیر می ذاره ولی هیچی موثرتر از خانواده نیست

مثلا من خودم خیلی دلم می خواد مهریه ام کم باشه ولی خانوادم همچین چیزی رو قبول نمی کنن و مهریه کم رو دلیلی بر خیانت مرد می دونن (در صورتی که مهر مامانم حتی برا زمان خودشونم خیلی کم بوده خب مگه بابای من خیانت کرده که خودش از همچین چیزی می ترسه؟ ) و وقتی اینو می گم توجیهشون اینه که زمانه عوض شده

و از طرف دیگم می گم جهیزیه ام فقط چیزای ضروری که بازم مورد تمسخر قرار می گیرم، خب از نظر من اسراف هست ولی نظر اونا اینکه هرکس در شان خودش، و جهیزیه کم رو هم دلیلی بر تو سری خوردن از خانواده شوهر می دونن

من خیلی تا حالا باهاشون بحث کردم با اینکه بابام بخاطر این طرز فکرم تشویقم می کنه ولی در عمل هیچ تاثیری نداره

من دلم نمی خواد با مهر زیاد و جهیزیه آنچنانی از همون اول زندگیم رو، رو آب بسازم ، درست خواهرم با همچین مهر و جهیزیه ای ازدواج کرد و شکر خدا مشکلی ندارن خب اون طرز تفکرش با من فرق می کنه و یه سری مسائل دیگه که شاید اینکارا لازم بود

به هر حال حداقل در مورد من درصد زیادی از خواستگارام رو خود خانوادم رد می کنن ( البته نه بخاطر مسئله مادی ) و من تنها سخت گیری که می کردم برا سن و نوع شغل بود که بعدا فهمیدم خیلی چیزای مهم تری وجود داره و بی خیال همین چیزام شدم

امیدوارم یه روزی بیاد که ما بخاطر دیگران زندگی نکنیم و تنها مقیاسمون سخنان خدا باشه... آمین

راهنما;585747 نوشت:
باد سلام خدمت همه دوستان
باتلاش همه دوستان و جوانان انشاءالله این مشکلات حل شوند

ان شاءالله

اما...

(إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم-خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند) رعد/11

در مورد بعضیا یه مانع بزرگتر از انتظارات بیجا هست و اون پیدا نکردن فردی با خصوصیات اخلاقی مورد نظره که انتظارات هم عقلانی هستن نه یه چیز رویایی

به نام الله

سلام

دوستان عرضی دارم .

مشکلات رو اسلام همیشه ریشه ای حل میکنه ، متاسفانه کارشناسان ، روحانیون و دکترها و اقتصاددانان و .... میگن :

مشکل فرهنگیه
مشکل اقتصادیه
مشکل روانشناختیه !

عجب دارم از روحانی که میگه مشکل مثلا از خواسته ها و ... است .

سروران گرامی ، بخدا ، مشکل از دینداری ماست ! فقط همین !

فقط تصور کنید دختر و پسر متدین که بخوان ازدواج کنن و حقیقتا ، معیارهای دین اسلام رو در نظر بگیرن ، اونوقت واقعا مشکلی هست ؟

اصلا اقتصاد و فرهنگ و ،،،، ماثر هستند ؟

مشکل اینه که خدا از ما فقط تقوا خواسته اما ما فکر میکنیم مشکلاتمون از اقتصاده ! از فرهنگه !

مشکل از دینداری و تقواست ! نگین منکه نماز میخونم و مومن هستم و غیره و غیره ، اتفاقا شیطان یقه دینداران رو بیشتر میچسبه !

برا همینه که من مثلا دیندار اینهمه به مانع میخورم !

کسیکه به ریسمان خدا چنگ بزنه ، مگه میشه ، مگه ممکنه مشکل پیدا کنه ؟

خوب بیاندیشیم .

موضوع قفل شده است