جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفاوت حدیث ضعیف با حدیث جعلی چیست؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  10,911
  حضور
  87 روز 5 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  18
  صلوات
  40474

  پرسش تفاوت حدیث ضعیف با حدیث جعلی چیست؟
  احادیث معصومان از طریق گزارش راویان که پی در پی از هم شنیده و در کتابهای یکدیگـر دیده‌اند، به ما رسیده است. این راویان به دو گروه قابل تقسیم‌اند و یک دسته نیز خود را در میان اینان جای داده‌اند:

  1ـ راویان راستگو و مورد اطمینان.
  2ـ راویان ناشناخته یا غیر قابل اطمینان.
  3ـ راویان دروغ‌پرداز و حدیث‌ساز.

  گروه نخست مورد اعتماد و احادیث آنها قابل استناد است و آنچه نقل می‌کنند به معصوم (علیه‌السلام) نسبت داده می‌شود و مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

  گروه دوم روایانی معمولی هستند که ممکن است به سبب کم‌اطلاعی و یا کم‌دقتی حدیثی را به درستی نقل نکنند یا معنای ناموجهی را به معصوم (علیه‌السلام) نسبت دهند. اما خود، حدیثی را به دروغ نمی‌سازند و بر معصوم (علیه‌السلام) افترا نمی‌بندند. احادیث این دسته ضعیف خوانده می‌شود و قابل اعتماد نیست و به تنهایی اعتبار لازم را برای استناد در مقام عمل ندارند. اما این به معنای جعلی و ساختگی بودن این احادیث نیست و حتی در موارد بسیاری حدیث آنان به وسیلۀ قرینه‌ها و نشانه‌های دیگر ـ مانند موافقـت با عقل و قرآن و احـادیث دیگران ـ حجیّت و اعتبــار می‌یابد. گفتنی است گاه ضعف روایت به سبب عدم اتصال حلقه‌های راویان به یکدیگر است که آن نیز در برخی موارد قابل حل است.

  دستۀ سوم که به دروغ حدیث می‌سازند و آن را با احادیث دیگر محدثان در می‌آمیزند، تعدادشان اندک است. حدیث‌شناسان بسیاری از این گروه و احادیث آنان را شناسانده‌اند. روایات این دسته، جعلی یا موضوع نامیده می‌شود و در صورت آشکار شدن آن به هیچ روی قابل استناد نخواهند بود.
  ویرایش توسط صدرا : ۱۳۹۱/۰۳/۱۴ در ساعت ۱۹:۵۳
  حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
  بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
  حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
  ( صفات الشيعه ص 8 )

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  وَ الَّذينَ آمَنُوا أَشَدُّ حُبًّا لِلَّه
  نوشته
  1,268
  حضور
  26 روز 8 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  40
  صلوات
  4541  سلام به همه دوستان
  حدیث ضعیف اعم از حدیث جعلی است؛ یعنی هر حدیث جعلی، ضعیف هست، اما هر حدیث ضعیفی، جعلی نیست. ممکن است حدیثی از جهت سند یا متن دچار ضعف باشد اما این ضعفش با قرائن دیگر جبران شود (مثلا با شهرت فتوایی یا قرینه متنی از آیات قرآن و روایات معتبر یا ...) اما ضعف نوع احادیث جعلی، قابل جبران نیست.

  احادیث ضعیف به یک معنا احادیثی هستند که به تنهایی قابل اعتماد نیستند و نمی توان به تنهایی و بدون قرینه اعتباریه دیگر به آنها تمسک نمود؛ البته ممکن است ضعف سندی برخی احادیث با قرائن دیگر (مثلا شهرت فتوایی یا تایید به وسیله آیات قرآن و روایت معتبر) برطرف شود اما به تنهایی قابل اعتماد و تمسک نیستند.

  احادیث جعلی بخشی از احادیث ضعیف محسوب می شوند ، نه همه آنها. احادیث جعلی را اصطلاحا «الموضوع» یا «الاحادیث الموضوعة» می نامند (یعنی حدیثهای ساختگی)؛ که بدترین نوع احادیث ضعیف است. کتابهایی هم با این عنوان (یا عنوانی شبیه آن) نوشته شده و برخی احادیث جعلی در آن گردآوری شده مانند:

  «الاحادیث الدخیلة» اثر استاد محمد تقی شوشتری
  «الموضوعات» اثر ابوالفرج بن الجوزی (508-897ق)
  «اللئالیء المصنوعة فی الاحادیث الموضوعة» اثر جلال الدین سیوطی (849-911ق)
  «الدر الملتقط فی تبیین الغلط» اثر حسن بن محمد معروف به صاغانی (577- 650 ق)

  با توجه به اطلاعاتی که از روات در کتب رجالی معتبر موجود است، می توان بخشی از وضاعان حدیث و جاعلان آن را شناسایی کرد چرا که به این افراد نوعا در کتب رجالی اشاره شده و به عنوان وضاع حدیث معروف و مشهور گشته اند مثل مغیرة بن سعید که در روایت امام صادق (ع) به عنوان شخصی که از حدیث جعل می کرد و به امام باقر (ع) نسبت می داد معرفی شده (رجال کشی/ج1/ص228)

  در کتب رجالی اینگونه افراد با عباراتی شبیه: غال (=غلو کننده)، کذاب (= بسیار دروغگو)، وضاع للحدیث (= کسی که حدیث جعلی درست می کند) و مانند آن معرفی شده اند.  برای اطلاعات بیشتر لینک زیر را مطالعه فرمایید:
  http://www.porsemanequran.com/node/22826

  ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۱/۰۳/۱۴ در ساعت ۱۶:۳۶

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۸
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,111
  حضور
  29 روز 7 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8985

  تفاوت حدیث ضعیف با حدیث جعلی چیست؟
  تعریف حدیث ضعیف
  به حدیثی «ضعیف» می‌گویند که هیچ یک از تعریفهای صحیح, حسن و موثق بر آن منطبق نباشد. به عبارت روشن‌تر حدیثی که سلسلۀ سند آن فاقد اتصال باشد یا راویان آن افراد مجهول الحال یا فاسق و دروغگو باشند, حدیث ضعیف خواند ه می شود.
  همۀ محدثان حدیث ضعیف را مردود و مفاد آن را غیر قابل استناد می‌دانند. حدیث ضعیف خود دارای انواع گوناگونی همچون موقوف, مقطوع, مرفوع, مُرسَل, مجعول و ... است. به گونه‌ای که بیشتر تقسیمات حدیث در «مصطلح الحدیث» ناظر به گونه‌های حدیث ضعیف است.
  تعریف حدیث مجعول
  دسّ به معنای :پنهان کردن چیزی زیرچیزی دیگر،واژه روشنی که بر حدیث مجعول دلالت می کند ،واژه (مدسوس یا مختلق) می باشد . دراین گونه از وضع شخص واضع نسخه ای از یک کتاب حدیثی را هدف قرار داده و احادیث مورد نظر وساختگی خود را در کنار احادیث مقبول آن کتاب می نشاند و سپس ، آن را عرضه می دارد .
  روشهای شناخت احادیث معتبر و تمیز احادیث جعلی:
  ۱.شناختن راویان حدیث و اطمینان به عدالت و ضبط آنها
  ۲.مراتب روایت کنندگان بدین معنی که از صحابه یا از تابعان باشند.و تفاوت ایشان در مقام و منزلت و بازشناختن آنان از یکدیگر که در پذیرفتن یا رد احادیث اهمیت دارد.
  ۳.سندها یا زنجیره های حدیث از لحاظ اتصال یا انقطاع آنها. به عبارتی راوی، روایت کننده ای را که از او حدیث را نقل کرده دیده یا ندیده باشد
  ۴.تحقیق در خصوص اینکه چگونه راویان، حدیث را از یکدیگر فرا میگیرند از قبیل قرائت یا کتابت یا مناوله یا اجازه
  ۵. اینکه راستی آن حدیث بر ظن غلبه کند.

  التماس دعا

  تفاوت حدیث ضعیف با حدیث جعلی چیست؟

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۴۸
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,454
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8494  با سلام خدمت کاربران گرامی اگه بحث راکافی میدونین کارشناس بحث اونرا جمع بندی کنه.

 8. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود