صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا قابیل قصاص شد؟

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

اشاره آیا قابیل قصاص شد؟

آیا قابیل قصاص شد؟
    در برخی منابع مانند قصص الانبیای ابواسحاق نیشابوری گفته شده است که حضرت آدم قابیل را قصاص کرد.و در برخی منابع آمده است که حضرت آدم می خواست قابیل را قصاص کند ولی او فرار کرد و قصاص نشد. و حتی در برخی منابع دیگر مانند اثبات الوصیه آمده است که قابیل زنده ماند و صاحب فرزندانی شد و یک تهدید برای شیث نبی و فرزندانش شد.
    واقعا قضیه چه بوده است؟
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۲۸ در ساعت ۰۰:۲۳

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58333

با نام و یاد دوست

آیا قابیل قصاص شد؟

کارشناس بحث: استاد سید محسن

5. صلوات ها 3

علاقه
    علم
    نوشته
    1,267
    حضور
    24 روز 18 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2647

با سلام
    قران کریم به داستان این دو برادر اشاره میکند و در ایات 27 تا 29 سوره مائده چنین میفرماید.
    داستان دو فرزند آدم را به حق بر آنها بخوان هنگامی که هر کدام عملی برای تقرب به خداوند انجام دادند اما از یکی پذیرفته شد و از دیگری پذیرفته نشد برادری که عملش مردود شده بود به برادر دیگر گفت به خدا سوگند تو را خواهم کشت برادر دیگر گفت من چه گناهی دارم زیرا خداوند تنها از پرهیزکاران میپذیرد( مائده 27)
    اگر تو برای کشتن من دست دراز کنی من دست به قتل تو نمیگشایم چون از پروردگار جهانیان میترسم(مائده 28)
    من میخواهم با گناه من و خودت از این عمل بازگردی و بار هردو را به دوش کشی و از دوزخیان گردی و همین است سزای ستمکاران(مائده 29)
    در اینکه ایا قابیل قصاص شد یانه ظاهرا چنین امری اتفاق نیفتاده است و تعابیر مختلفی در کتب تاریخی و تفسیری وجود دارد که به ان اشاره میشود.
    حضرت ادم وقتی که با خبر شد پسرش به دست قابیل کشته شده است بسیار ناراحت شد و چهل شبانه روز برای هابیل گریه کرد و طبق برخی از روایات چنان داغ کشته شدن هابیل بر حضرت آدم و حوا سنگین بود که تا 500 سال دارای فرزند نشدند. پس از مدتی از طرف خداوند بر حضرت آدم وحی نازل شد که فرزندی را به عنوان جانشین هابیل به تو عطا میکنم و خداوند نام او را هبة الله گذاشت که همان حضرت شیث بود و نسل فرزندان آدم از او تداوم یافت. ( علامه طباطبایی، تفیسر المیزان، ج 5 ص 521؛ عماد زاده قصص الانبیا از آدم تا خاتم کتابخانه اسلام چاپ 36 ج 1 ص 124)
    برخی برای توجیه قصاص قابیل گفته­اند در زمان حضرت آدم تعداد فرزندان او كم بود، مثلاً آدم و حوّا و قابيل و هابيل بودند و شايد چند نفر ديگر. ثانياً قصاص قاتل به تقاضاي اولياي دم است. ظاهراً هابيل فرزندي نداشت و ولي دم حضرت آدم بود. اگر آدم تقاضاي قصاص نكند، لزومي نداشت كه قابيل قصاص شود. وانگهي شايد هنوز حكم قصاص براي حضرت آدم نيامده بود.
    در اثبات الوصیه مسعودی دارد که حضرت آدم با دیدن محل کشته شدن هابیل قابیل را لعنت نمود و منادی هم از اسمان ندا داد که بر تو ای قابیل لعنت( اثبات الوصیه مسعودی ص 17) باز در همین کتاب امده است که حضرت ادم در زمان رحلت فرزندان خود را جمع کرد و به انان وصیت نمود از جمله وصایای ان حضرت به شیث این بود که از برادرش قابیل برحذر باشد و با ادلاد او حشر و نشر ننماید(همان ص 19) این مطلب نشان میدهد که قابیل تا زمان مرگ پدرش حضرت ادم در قید حیات بوده است و قصاصی هم در کار نبوده است. همچنین در برخی گزارشات هست که وی اتش پرستی را باب کرد پس باز میتوان گفت قصاص نشد(همان ص 23)
    در نقل دیگری دارد که پس از رحلت حضرت ادم در صحبتهایی که بین شیث و قابیل ردو بدل شد قابیل باز برادرش شیث را تهدید کرد که تو را خواهم کشت(الانصاف فی النص الائمه ص 78)
    اما بنابر نقل کتاب تورات در نزد یهودیان قابیل از ترس قصاص و کشته شدن فراری و سرگردان بوده است.( علامه طباطبایی المیزان ج 5 ص 529)
    در تفسیر جوامع الجامع آمده است که قابیل از خشم پدرش و از رنج کشتن برادر و سرگردانی با این که پوست بدنش سفید بود به رنگ سیاه تغییر یافت.( تفسیر جوامع الجامع ج 2 ص 45)
    تفسیر شیعه و سنی بر این امر اذعان دارند که قابیل فراری و سرگدان بوده است ظاهرا زندگی قابیل مخفیانه و پنهانی بوده است و فرزندانی هم از خود به جا گذاشته بوده است در منابع آمده است که او اولین کسی بود که آتش پرستی را باب کرد همچنین او که از خواهر و برادران خود دور بود گاهی دل تنگ آنان میشد اما به خاطر قتل برادرش و از ترس قصاص خود را به آنان نشان نمیداد از این رو همیشه آتش را دشنام میداد که چرا قربانی برادرش با سوخته شدن به درگاه الهی قبول شد اما از او پذیرفته نشد (زیرا طبق تفاسیر هابیل گوسفندی را هدیه کرد و قابیل خوشه گندمی و علامت قبولی هدیه آتش گرفتن و سوختن بود که هدیه هابیل سوخت اما هدیه قابیل طعمه حریق نشد) بنابراین قابیل بر آتش لعنت میفرستاد در این بین شیطان بر او ظاهر شد و خود را فرشته الهی معرفی نمود و به قابیل گفت علت اینکه آتش هدیه هابیل را سوزاند و قبول شد به علت این بود که برادرت هابیل در خفا آتش را میپرستید و اینجا بود که قابیل را به آتش پرستی ترغیب نمود و قابیل بر آتش سجده کرد( تفسیر طبری ج 2 ص 398-399؛ تفسیر مجمع البیان ج 7 ص 11-12) بعدها اولاد قابیل به آتش پرستی و شرب خمر و زنا آلوده شدند و همانها حضرت نوح را تمسخر میکردند و در جریان طوفان حضرت نوح نابود شدند.( مجمع البیان ج 9 ص 143)
    با توجه به گزارشات فوق که از منابع تاریخی و تفسیری بیان شد به نظر میرسد قول فراری بودن و مخفی شدن قابیل از انظار پدر و برادران و خواهران خویش از ترس قصاص به صواب نزدیکتر است خصوصا برخی منابع توصیه حضرت آدم به شیث، مبنی بر دوری از قابیل را بیان نمودند. این امر نشان میدهد که قابیل تا زمان رحلت حضرت آدم ابوالبشر در زمین میزیسته است.

7. صلوات ها 7

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

سلام و تحیت
    ضمن تشکر از شما کارشناس محترم ولی اگر به سوال من دقت کنید من هم این اقوال را می دانستم هدف من از پرسش سبک سنگین کردن این سه احتمال بود:
    1-قصاص شد.
    2-فرار کرد.
    3- بخشیده شد.

نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
    با توجه به گزارشات فوق که از منابع تاریخی و تفسیری بیان شد به نظر میرسد قول فراری بودن و مخفی شدن قابیل از انظار پدر و برادران و خواهران خویش از ترس قصاص به صواب نزدیکتر است خصوصا برخی منابع توصیه حضرت آدم به شیث، مبنی بر دوری از قابیل را بیان نمودند. این امر نشان میدهد که قابیل تا زمان رحلت حضرت آدم ابوالبشر در زمین میزیسته است.
    چرا از نظر شما این احتمال نزدیکتر است اگر دقت کرده باشید من قول قصاص شدن شدن او را از قصص الانبیای ابو اسحاق نیشابوری آورده بودم به احتمال زیاد این قول باید در منابع دیگری هم باشد.اگر لطف کرده و روایت فرار و سرگردانی او را به طور کامل بگذارید من جزئ به جزئ اشکالات آن را بیان می کنم.
    با تشکر از صبوری شما

9. صلوات ها 2

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

با سلام
    السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
    یه سوال هم من داشتم....

میگم قابیل و حضرت شیث و سایرفرزندان حضرات آدم و حوا با چه کسانی ازدواج کردند و صاحب فرزند شدند؟
    تا جایی که من می دونم اون موقع، بشری غیر از آدم و حوا نبود!
    السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

11. صلوات

علاقه
    علم
    نوشته
    1,267
    حضور
    24 روز 18 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2647

نقل قول نوشته اصلی توسط لبیک یا علی النقی نمایش پست ها
    یگم قابیل و حضرت شیث و سایرفرزندان حضرات آدم و حوا با چه کسانی ازدواج کردند و صاحب فرزند شدند؟
    تا جایی که من می دونم اون موقع، بشری غیر از آدم و حوا نبود!
    با سلام
    در مورد اینکه نسل بشر چگونه تداوم یافت چندین قول و نظر وجود دارد برخی بر این باورند که ازدواج انان با خواهران خود بوده است و این اشکال مطرح میگردد که مگر ازدواج با خواهر حرام نیست؟ جواب این است که در ان دوران چنین حکم و شریعتی هنوز نیامده بود کما اینکه تا زمان حضرت یعقوب ازدواج با دو خواهر هم اشکال نداشت که این پیامبر الهی هم دو خواهر تواما همسر او بودند. برخی از روایات هم ازدواج اولاد اولیه حضرت ادم را با فرشتگان میدانند مثلا در حدیثی از امام صادق هست که هابیل با ملکی به نام حوراء ازدواج کرد و از او شیث به دنیا آمد. برخی هم میگویند ازدواج آنان با جن بوده است. به نظر میرسد ازدواج با خواهر و ملک معتبر تر باشد.

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۰۷/۲۷ در ساعت ۱۷:۳۸ دلیل: غلط املائی

13. صلوات ها 2

علاقه
    علم
    نوشته
    1,267
    حضور
    24 روز 18 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2647

نقل قول نوشته اصلی توسط عصران نمایش پست ها
    من قول قصاص شدن شدن او را از قصص الانبیای ابو اسحاق نیشابوری آورده بودم
    با سلام و احترام
    لطفا ادرس مطلب فوق از قصص نیشابوری را ارائه فرمایید؟

15. صلوات

علاقه
    مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
    نوشته
    2,628
    حضور
    73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    8025

نقل قول نوشته اصلی توسط عصران نمایش پست ها
    آیا قابیل قصاص شد؟
    در برخی منابع مانند قصص الانبیای ابواسحاق نیشابوری گفته شده است که حضرت آدم قابیل را قصاص کرد.و در برخی منابع آمده است که حضرت آدم می خواست قابیل را قصاص کند ولی او فرار کرد و قصاص نشد. و حتی در برخی منابع دیگر مانند اثبات الوصیه آمده است که قابیل زنده ماند و صاحب فرزندانی شد و یک تهدید برای شیث نبی و فرزندانش شد.
    واقعا قضیه چه بوده است؟
    سلام علیکم و رحمة الله،
    در حدیثی یکی از اهل کتاب از معصوم علیه‌السلام پرسید آن چه کس بود که یک چهارم کل مردم جهان را به قتل رساند؟ حضرت علیه‌السلام فرمودند که قابیل بود که هابیل را کشت و در آن زمان فقط چهار انسان وجود داشتند. از این حرف ایشان معلوم است که با کشته شدن هابیل تنها افرادی که می‌بایست قابیل را قصاص می‌کردند خود حضرت آدم علیه‌السلام بودند و حضرت حوا سلام‌الله‌علیها. هم قابیل به راحتی می‌توانسته است بگریزد و هم اینکه دیگر در آن زمان آن ملعون تنها فرزند ایشان بوده است. قصاص که در آن حیات است یک دستور اجتماعی است برای تربیت جامعه و حفظ سلامت جامعه مگرنه محل عدالت خداوند در قیامت است، اینکه وقتی کل جمعیت روی کره‌ی زمین افرادی انگشت‌شمار باشند و همه‌ی آنها هم نسبت خویشاوندی درجه‌ی ۱ با هم داشته باشند می‌بایست قوانین اجتماعی متفاوتی از قوانین اجتماعی جامعه‌ای مانند جوامع بشری امروزی حاکم باشد مطلبی کاملاً روشن است، کافی است دقت کنیم که حکمت قوانین اجتماعی چیست.
    پس حقیر هیچ لزومی در قصاص قابیل نمی‌بینم، شما اگر می‌بینید بفرمایید تا روی آن فکر کنیم.
    یا علی

ویرایش توسط باء : ۱۳۹۳/۰۷/۲۶ در ساعت ۰۶:۴۶
    بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
    ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
    نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
    هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

نقل قول نوشته اصلی توسط باء نمایش پست ها

سلام علیکم و رحمة الله،
    در حدیثی یکی از اهل کتاب از معصوم علیه‌السلام پرسید آن چه کس بود که یک چهارم کل مردم جهان را به قتل رساند؟ حضرت علیه‌السلام فرمودند که قابیل بود که هابیل را کشت و در آن زمان فقط چهار انسان وجود داشتند. از این حرف ایشان معلوم است که با کشته شدن هابیل تنها افرادی که می‌بایست قابیل را قصاص می‌کردند خود حضرت آدم علیه‌السلام بودند و حضرت حوا سلام‌الله‌علیها. هم قابیل به راحتی می‌توانسته است بگریزد و هم اینکه دیگر در آن زمان آن ملعون تنها فرزند ایشان بوده است. قصاص که در آن حیات است یک دستور اجتماعی است برای تربیت جامعه و حفظ سلامت جامعه مگرنه محل عدالت خداوند در قیامت است، اینکه وقتی کل جمعیت روی کره‌ی زمین افرادی انگشت‌شمار باشند و همه‌ی آنها هم نسبت خویشاوندی درجه‌ی ۱ با هم داشته باشند می‌بایست قوانین اجتماعی متفاوتی از قوانین اجتماعی جامعه‌ای مانند جوامع بشری امروزی حاکم باشد مطلبی کاملاً روشن است، کافی است دقت کنیم که حکمت قوانین اجتماعی چیست.
    پس حقیر هیچ لزومی در قصاص قابیل نمی‌بینم، شما اگر می‌بینید بفرمایید تا روی آن فکر کنیم.
    یا علی
    سلام علیکم
    دوست محترم من کاری به اینکه قصاص شدن یا نشدن قابیل کار درست یا غلطی بوده است ندارم.ما در اینجا می خواهیم اقوال مربوط به قصاص و فرار و بخشش را از نظر تاریخی بررسی کنیم و ببینیم که وجود طایفه ای به نام بنی قابیل صحت دارد یا نه.

18. صلوات

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

با سلام و احترام
    لطفا ادرس مطلب فوق از قصص نیشابوری را ارائه فرمایید؟
    سلام
    آدرس صفحه را که نمی توانم چون ممکن است چاپها متفاوت باشد و تطابق نکند. شما در آن کتاب همان بخشی را که مربوط به آدم و هابیل و قابیل است ببینید.در ضمن اگر زحمتی نیست روایات مربوط به فرار قابیل را به طور کامل بیاورید تا بتوانیم آنها را بررسی کنیم.

20. صلوات

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۵/۳۱, ۱۳:۵۵ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری