جمع بندی بررسی ابعاد چت با نامحرم

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی ابعاد چت با نامحرم

با سلام

چت کردن با نامحرم در مسائل مختلف از نظر شرعی ، عرفی ، اخلاقی ، اجتماعی و ..... سایر ابعاد چه حکمی دارد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

جوان مذهبی;580616 نوشت:
چت کردن با نامحرم در مسائل مختلف از نظر شرعی ، عرفی ، اخلاقی ، اجتماعی و ..... سایر ابعاد چه حکمی دارد؟

دین اسلام برای روابط نامحرم حدودی خاص وضع کرده است. از جمله آن احکام، چگونگی ارتباط با جنس مخالف است. این ها همه به سبب این است که اسلام از جانب کسی برای هدایت انسان‌ها فرستاده شده که خالق فطرت و غریزه با تمامی استعدادهای بهینه و ذخیره شده در انسان است.
بر اساس معارف اسلامی، هر عاملی که موجب تحریک انگیزه‌های شهوانی در جامعه گردد و به آرامش روحی و روانی و عفت عمومی، صدمه وارد کند، مورد تأیید اسلام نیست.
اسلام می‌خواهد انواع لذت‌های جنسی در محیط و درون خانواده شکل گیرد. از این طریق آرامش روحی و روانی و پیوند‌های عاطفی نیز برقرار بماند. با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود.

در مورد روابط دختر و پسر نامحرم نیز آسیب‌های بسیاری وجود دارد که نمی‌تواند مورد غفلت واقع شود، خواه از طرف دختر و پسر و خواه از طرف خانواده یا جامعه.
با توجه به این نکته می گوییم :
ارتباطات غیر ضروری از مناسب ترین زمینه های نفوذ شیطان است. ناخود آگاه انسان را به روابط غیر اخلاقی سوق می دهد . تجربه های مکرر نشان داده ، این گونه گفتگوها اگر در آغاز هم قصد سوء و خلاف و لغزشى در میان نباشد، در ادامه راه به مسیر نادرست مى ‏انجامد. از این رو این گونه ارتباطات از نظر اخلاقی پسندیده نبوده و باید ترک شود. زیرا ارتباط با جنس مخالف ، هر چند به صورت چت باشد، آسیب‏ زننده و چراگاه شیطان است و آثار و تبعات زیان باری هم به دنبال دارد که باید از آن پرهیز شود.
به همین خاطر برخی مراجع فرموده اند:
با توجه به اینکه ارتباط دختر و پسر نامحرم، چه از طریق تلفن و چه از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راه های دیگر غالبا منشأ فساد است، جایز نیست و گناه است. (1)

پی نوشت :
1. سؤال تلفنی از دفتر آیة الله خامنه ای. (7740001-0251)،آیت الله بهجت ،استفتاآت ،ج4 ،سوال 5293 .

برخی از آثار ارتباط با جنس مخالف، هر چند به صورت چت باشد، عبارتند از :(آسیب ها را با زوایه آسیب دختران توضیح می دهیم و البته عکس آن یعنی آسیب های وارده بر پسران نیز در تمام موارد درست است)

1. آسیب های روانی:

گاهی دختر به پسری علاقه‌مند شده و حتی خود را در اختیار وی قرار می دهد؛ پس از بی‌وفایی پسر و ترک وی، دختر به شدت دچار سرخوردگی گردیده و گاهی تا مرز افسردگی و بیماری‌های شدید روانی بیش می‌رود. نیز اعتماد چنین شخصی از جنس مخالف به خاطر بی وفایی های که در نتیجه آن ارتباط دیده، سلب خواهد شد و در نتیجه چنین شخصی در زندگی آینده، نمی تواند متعادل باشد.

2. آسیب‌های اجتماعی:
دختری که در شهری کوچک با پسری ارتباط دارد و ارتباط آن ها آشکار می شود، چنین شخصی جایگاه و شخصیت اجتماعی خود را از دست می‌دهد، حتى اگر ازدواج کند، ممکن است (با توجه به فرهنگ خانواده پسر) از طرف همسر و خانواده شوهر، مورد سرزنش واقع ‌شود و به هر بهانه‌ایی، روابط قبلی وی به رخش کشیده شود. این پدیده می‌تواند تهدیدی برای نهاد خانواده در جامعه و افزایش میزان طلاق باشد.

3. آسیب های تربیتی:
دختری که با پسری یا حتی پسرانی ارتباط دارد، جایگاه خود را به عنوان فردی شایسته برای تربیت، در ذهن اولیای خانه و مدرسه و حتى دوستانش از دست می‌دهد. چنین دختری از سیر تعلیم و تربیت عقب می‌ماند. یا برخی از راهکارهای تربیتی را پذیرا نمی گردد.

4. آسیب های معنوی:
دختری که با پسری رابطه دارد، با گناه و معصیت، از خداوند دور شده و از نظر اخلاقی نیز، آسیب می بیند.

5. آسیب های غیر قابل پیش بینی :
گاهی انسان لطمه هایی از دوستانی می بیند که انتظار آن را نداردو در بسیاری از موارد دیده شده که قتل و جنایاتی رخ داده که فرد هیچ گاه فکر آن را نمی کرده است.

6. ضعیف شدن حس اعتماد:
دختران و پسرانی که بر اثر آشنایی در خیابان یا محیط های دیگر مثل چت با هم آشنا می شوند و در نهایت به ازدواج اقدام می کنند، گاهی در زندگی آینده، دچار بی اعتمادی می شوند ؛ زیرا با خود می گویند: همسر او که به راحتی با او دوست شده و با او ارتباط برقرار کرده است، آیا امکان ندارد که قبلاً با دختر دیگری نیز دوست بوده باشد؟ و یا در آینده با دختر دیگری ارتباط و دوستی برقرار نماید!؟
این افکار همیشه برای زوجین آزار دهنده است و در روابط و تصمیم های زندگی نیز خود را به صورت های مختلف نمایان می سازد.

"دنیای اینترنت پر است از دام هایی که نااهلان برای جوانان پاک گسترانده اند. توجه ویژه ای را از جانب کاربران می طلبد تا به بهانه های واهی در این دام ها نیفتند."

برای بررسی بیشتر درباره حکم ابعاد مختلف چت کردن با نامحرم از نظر شرعی، اخلاقی ،مشاوره ای، اجتماعی و ..... به تاپیک های ذیل مراجعه کنید :

http://www.askdin.com/thread28536.html

http://www.askdin.com/thread28934.html

http://www.askdin.com/thread25341.html

http://www.askdin.com/thread28536.html

http://www.askdin.com/thread10134.html

اصلا چت یعنی چه ؟
معنی چت را بفرمایید تا مام شرکت کنیم

بتول مستعان;583567 نوشت:
اصلا چت یعنی چه ؟ معنی چت را بفرمایید

این از اون حرف ها بودا ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:hey:

این از کودم حرفا بود؟
1-دروغ
2- چاخان
3-مظلوم نمایی
من راجع به چیزی که در ذهنم تعریف کاملی ندارم
چطور نظر بدم ؟
در حالیکه مشتاق نطر دادن هستم

چت یعنی ارتباط اینترنتی برقرارکردن

بتول مستعان;584067 نوشت:
چطور نظر بدم ؟

با سلام

با توجه به اینکه در سال 1393 مصادف با 2014 میلادی زندگی می کنیم بسیار عجیب و بعید است که شما معنی چت را ندانید.

جال که خود اعتراف میکنید که تعریف کاملی ندارید پس چه دلیلی برای نظر دادن دارید؟ اجازه دهید کسی که معنای کاملی از چت کردن در ذهنش شکل گرفته نظر بدهد...

با تقدیم احترام

بتول مستعان;584067 نوشت:
این از کودم حرفا بود؟
1-دروغ
2- چاخان
3-مظلوم نمایی
چطور نظر بدم ؟

چت یعنی گفتگو ، یک کلمه ی انگلیسی هست . توی فارسی الان یه اصطلاح شده که هر کسی میگه چت ، منظورش نرم افزار های مسنجر هست که باهاش افراد با هم ارتباط برقرار میکنن .

خب یه موقعی نیاز هست که از طریق چت در مسنجر با جنس مخالفی بحثی داشته باشیم ، من به شخصه برام پیش اومده و نمیدونم ! هیچ کدوم از این حالاتی که ذکر کردن برام رخ نداد ، الانم خیلی سالم نشستم دارم براتون توضیح میدم ! :Nishkhand:

کلا بستگی به خود آدم داره دیگه ، افراد همه شبیه هم نیستن ، و مهم کاری هست که شما میخوای انجام بدی ، مثلا همین که توی این سایت ما مذکر ها و مونث ها داریم با هم ارتباط برقرار میکنیم یعنی گفتگو یعنی چت ، این چه ضرری داره ؟ میبینین ؟

مهم هدف و شیوه ی انجام "چت"(گفتگو) هست .

بنابراین نباید دست متهم رو برد سمت کلمه ی چت ، و اونو شیطانی دونست بلکه اون انسان پست هست که میاد و از اون استفاده ی منفی میکنه ! و اون انسان دچار انحراف شده به خاطر خودش ، چت در اون فضا و حالت به خواست و اراده ی خودش بوده و خودش خواسته اینکارو بکنه بنابراین متهم خود انسانه .

فکر کنم بحث داره منحرف میشه
به مبحث اصلی بپردازیم بهتره
نظر من اینه : بستگی به حرف هایی دارد که زده میشود
چت با نامحرم در دنیای مجازی مثل صحبت کردن با نامحرم در دنیای واقعی ست
آیا صحبت با نامحرم بدون قصد سوء جایز نیست ؟
چت هم همینطوره
اگر قصد سوء نداشته باشیم مشکلی ندارد

javaneh1986;584222 نوشت:
با سلام

با توجه به اینکه در سال 1393 مصادف با 2014 میلادی زندگی می کنیم بسیار عجیب و بعید است که شما معنی چت را ندانید.

جال که خود اعتراف میکنید که تعریف کاملی ندارید پس چه دلیلی برای نظر دادن دارید؟ اجازه دهید کسی که معنای کاملی از چت کردن در ذهنش شکل گرفته نظر بدهد...

با تقدیم احترام

سوال من سوال کسی است که چیزی را دیده ولی اسمشو نمیدونه
مثلا انواع بستنی رو خورده ولی اسم هرکدام را جداگانه نمیدونه
پ نمیشه گفت شما نظر نده
به هر حال بستنی رو خورده (میوه ممنوعه ! )

حالا شما زیاد ناراحت نشید دیشب از پسر خواهرم پرسیدم چت چیه
اونم با معدل 19/85 سوم ریاضی مرا عقب افتاده خطاب نکرد وتوضیح داد

حالا به نظر من چت که پیام خصوصی میباشد بیشتر از یه دونش برای اجناس مخالف ممکنه مقدمه ی وابستگی ودوستی بشه
مثه نگاه میمونه دوتا شد دیگه....
اما خب نوشتن در تالار عمومی گفتگو بازم خیلی ضررش کمتره

بنظر من هدف وسیله رو توجیه نمیکنه
مثلا برای هدایت دیگران و یا برای مطلب دینی آدم با نامحرم پیغام خصوصی بده
اصن دین براچی اومده
من نمیدونم چرا یه عده خیلی علاقمند میشن یکی رو به راه راست هدایت کنن
یا مباحثه ی علمی بکنن
یا حتی مخالفت بکنن
اگه هیچی شون نمیشه بدونن همون روزهای اولیه معصومیت خودشونو از دست دادن
منظورم از معصومیت آکبند بودن انسان از ارتباط با نامحرم است

اوناییکه مدام در حال چت هستن ، ذهنشون عقب مانده است
ببینید من دو سال یا بیشتر شبانه روز چت میکردم و با هر برنامه ای و هر شخصی که به ذهنتون برسه چت کردم و ....
اون موقع دین درست حسابی نداشتم و ......
امکان نداره چت کردن به گناه نکشه
به هیچ وجه امکان نداره
غیرت های دروغی و الکی برای جنس مخالف تا دلتون بخواد تو چت ریخته
به بهونه خواهر برادری ( متاسفانه حتی بچه های به ظاهر مذهبی ) دل میدن و قلوه میگیرن
قبحش وقتی بشکنه دیگه ....
ببینید مثلا توی چت شما چه حرفی دارید که به جنس مخالف بزنید؟
مباحث علمی ؟ جوکی بیش نیست
کار فرهنگی ؟ چند درصد امکان داره یه نفر رو به دین نزدیک کرد ؟ نزدیک به یک درصد
آیا حرف دیگه میمونه که به نا محرم زد ؟
کمی منطقی بودن به هیج جا بر نمیخوره
البته فقط منظورم برنامه های چت بود
وگرنه اینستاگرام و غیره خیلی هم خوبه واسه کار فرهنگی
دوستان یادتون نره ارتباط عاطفی با نا محرم حرامه ... من تا حالا پسری رو ندیدم که توی چت با یک دختر رابطه عاطفی نداشته باشه
قسم میخورم Fool

بتول مستعان;584291 نوشت:
اونم با معدل 19/85 سوم ریاضی مرا عقب افتاده خطاب نکرد وتوضیح داد

با سلام و احترام

سرکار خانم ( یا جناب آقا ) بنده هم جسارت نکردم و شما رو عقب مونده خطاب نکردم. فقط گفتم بعید است که ندانید ( بعید هم با محال فرق می کنه )

به هر حال قصد جسارت نداشتم

نوکر اهل بیت;584298 نوشت:
اوناییکه مدام در حال چت هستن ، ذهنشون عقب مانده است
ببینید من دو سال یا بیشتر شبانه روز چت میکردم و با هر برنامه ای و هر شخصی که به ذهنتون برسه چت کردم و ....
اون موقع دین درست حسابی نداشتم و ......
امکان نداره چت کردن به گناه نکشه
به هیچ وجه امکان نداره
غیرت های دروغی و الکی برای جنس مخالف تا دلتون بخواد تو چت ریخته
به بهونه خواهر برادری ( متاسفانه حتی بچه های به ظاهر مذهبی ) دل میدن و قلوه میگیرن
قبحش وقتی بشکنه دیگه ....
ببینید مثلا توی چت شما چه حرفی دارید که به جنس مخالف بزنید؟
مباحث علمی ؟ جوکی بیش نیست
کار فرهنگی ؟ چند درصد امکان داره یه نفر رو به دین نزدیک کرد ؟ نزدیک به یک درصد
آیا حرف دیگه میمونه که به نا محرم زد ؟
کمی منطقی بودن به هیج جا بر نمیخوره
البته فقط منظورم برنامه های چت بود
وگرنه اینستاگرام و غیره خیلی هم خوبه واسه کار فرهنگی
دوستان یادتون نره ارتباط عاطفی با نا محرم حرامه ... من تا حالا پسری رو ندیدم که توی چت با یک دختر رابطه عاطفی نداشته باشه
قسم میخورم :|

کلا مخالفم !

مهدی7;584356 نوشت:
کلا مخالفم !

خسته نباشید
لطف کنید و ضرورت چت کردن با نا محرم رو بفرمائید ، خیلی مشتاقم بدونم Fool
در ضمن ثابت کنید مفسده نداره Fool

آقا مسعود
چطور میشه آدم به امام حسین عشق بورزه
به امام زمان، حضرت زهرا، امام رضا ، حضرت ابالفضل عشق بورزه، بعد بره دنبال نامحرم؟

انصافا حضرت عباس با اون غیرتش همچین آدمی بود؟

امام زمان برای کنار رفتن معجر عمه اش خون گریه میکنه اونوقت ...

نوکر اهل بیت;584366 نوشت:
لطف کنید و ضرورت چت کردن با نا محرم رو بفرمائید ، خیلی مشتاقم بدونم Fool
در ضمن ثابت کنید مفسده نداره :|

من نگفتم ضرورت داره ولی شما داری از اون طرف بوم میفتی !
شما میتونی تو دنیای واقعی با خانمها صحبت نکنی ؟
بستگی ب طرز فکر خود آدم داره
نمیشه قصد همه رو یکی دونست

از این بعد میشه به قضیه نگاه کرد که این قضیه اساسا به طرفین چت کننده بستگی داره...
شاید دوتا از عزیزان این سایت اگه باهم چت کنن (یه جورایی اینکه یه خانم و آقا تو همین سایت تو یه تاپیکی پشت سرهم جواب همرو میدن در کنار اسپم بودنش! نوعی چت محسوب میشه) هیچ مفسده ای تو کار نباشه, اما دو فرد سست ایمان خیلی راحت یه چت سادرو به مفسده بکشونن...

[="Times New Roman"][="Black"]

ابن-الخمینی;584378 نوشت:
آقا مسعود
به امام زمان، حضرت زهرا، امام رضا ، حضرت ابالفضل عشق بورزه، بعد بره دنبال نامحرم؟

انصافا حضرت عباس با اون غیرتش همچین آدمی بود؟

امام زمان برای کنار رفتن معجر عمه اش خون گریه میکنه اونوقت ...

ابن-الخمینی;584378 نوشت:

یادم نمیاد من چنین ادعایی کرده باشم..
.
هرکسی یه جوریه دیگه ؛ منم اینجوریم..[/]

techies;584382 نوشت:
از این بعد میشه به قضیه نگاه کرد که این قضیه اساسا به طرفین چت کننده بستگی داره...
شاید دوتا از عزیزان این سایت اگه باهم چت کنن (یه جورایی اینکه یه خانم و آقا تو همین سایت تو یه تاپیکی پشت سرهم جواب همرو میدن در کنار اسپم بودنش! نوعی چت محسوب میشه) هیچ مفسده ای تو کار نباشه, اما دو فرد سست ایمان خیلی راحت یه چت سادرو به مفسده بکشونن..

منظور منم همین بود
ممنون

مهدی7;584381 نوشت:
من نگفتم ضرورت داره ولی شما داری از اون طرف بوم میفتی !
شما میتونی تو دنیای واقعی با خانمها صحبت نکنی ؟
بستگی ب طرز فکر خود آدم داره
نمیشه قصد همه رو یکی دونست

صحبت با خانمها فرق داره با چت کردن که یه فضای خصوصی هست
چت کردن با نامحرم مث این میمونه که
دو نامحرم جایی که کسی وارد نمیشه باهم هستند
که بفرموده روایات سومین نفر شیطان است

وقتی انسان قبل ازدواج لذت ارتباط با محرم را برده باشد
وقتی ازدواج کرد ارتباط با اون محرم براش عادیه وهیجان انگیز نیست

بتول مستعان;584720 نوشت:
صحبت با خانمها فرق داره با چت کردن که یه فضای خصوصی هست
چت کردن با نامحرم مث این میمونه که
دو نامحرم جایی که کسی وارد نمیشه باهم هستند
که بفرموده روایات سومین نفر شیطان است

منظورم منم چیزی غیر از این نبود
ولی من میگم بستگی به ذهنیتی داره که افراد دارن
دو نفر به قصد گناه با هم چت میکنن دو نفر هم اصلا توی این فکر نیستن
میشه مثل ماهواره
ماهواره صرفا وسیله بدی نیست ولی طرز استفاده از آن مهمه
یکی شبکه های خوب رو میبینه و باعث میشه اطلاعاتش بالا بره
یکی هم شبکه های غیر اخلاقی
پس نمیشه گفت چون شبکه های غیر اخلاقی داره پس ماهواره حرامه

پرسش:

پاسخ :
دین اسلام برای روابط نامحرم حدودی خاص وضع کرده است. از جمله آن احکام، چگونگی ارتباط با جنس مخالف است. این ها همه به سبب این است که اسلام از جانب کسی برای هدایت انسان‌ها فرستاده شده که خالق فطرت و غریزه با تمامی استعدادهای بهینه و ذخیره شده در انسان است.
بر اساس معارف اسلامی، هر عاملی که موجب تحریک انگیزه‌های شهوانی در جامعه گردد و به آرامش روحی و روانی و عفت عمومی، صدمه وارد کند، مورد تأیید اسلام نیست.
اسلام می‌خواهد انواع لذت‌های جنسی در محیط و درون خانواده شکل گیرد. از این طریق آرامش روحی و روانی و پیوند‌های عاطفی نیز برقرار بماند. با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود.

در مورد روابط دختر و پسر نامحرم نیز آسیب‌های بسیاری وجود دارد که نمی‌تواند مورد غفلت واقع شود، خواه از طرف دختر و پسر و خواه از طرف خانواده یا جامعه.
با توجه به این نکته می گوییم :
ارتباطات غیر ضروری از مناسب ترین زمینه های نفوذ شیطان است. ناخود آگاه انسان را به روابط غیر اخلاقی سوق می دهد . تجربه های مکرر نشان داده ، این گونه گفتگوها اگر در آغاز هم قصد سوء و خلاف و لغزشى در میان نباشد، در ادامه راه به مسیر نادرست مى ‏انجامد. از این رو این گونه ارتباطات از نظر اخلاقی پسندیده نبوده و باید ترک شود. زیرا ارتباط با جنس مخالف ، هر چند به صورت چت باشد، آسیب‏ زننده و چراگاه شیطان است و آثار و تبعات زیان باری هم به دنبال دارد که باید از آن پرهیز شود.
به همین خاطر برخی مراجع فرموده اند:
با توجه به اینکه ارتباط دختر و پسر نامحرم، چه از طریق تلفن و چه از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راه های دیگر غالبا منشأ فساد است، جایز نیست و گناه است. (1)

برخی از آثار ارتباط با جنس مخالف، هر چند به صورت چت باشد، عبارتند از :
(آسیب ها را با زوایه آسیب دختران توضیح می دهیم و البته عکس آن یعنی آسیب های وارده بر پسران نیز در تمام موارد درست است)

1. آسیب های روانی:

گاهی دختر به پسری علاقه‌مند شده و حتی خود را در اختیار وی قرار می دهد؛ پس از بی‌وفایی پسر و ترک وی، دختر به شدت دچار سرخوردگی گردیده و گاهی تا مرز افسردگی و بیماری‌های شدید روانی بیش می‌رود. نیز اعتماد چنین شخصی از جنس مخالف به خاطر بی وفایی های که در نتیجه آن ارتباط دیده، سلب خواهد شد و در نتیجه چنین شخصی در زندگی آینده، نمی تواند متعادل باشد.

2. آسیب‌های اجتماعی:
دختری که در شهری کوچک با پسری ارتباط دارد و ارتباط آن ها آشکار می شود، چنین شخصی جایگاه و شخصیت اجتماعی خود را از دست می‌دهد، حتى اگر ازدواج کند، ممکن است (با توجه به فرهنگ خانواده پسر) از طرف همسر و خانواده شوهر، مورد سرزنش واقع ‌شود و به هر بهانه‌ایی، روابط قبلی وی به رخش کشیده شود. این پدیده می‌تواند تهدیدی برای نهاد خانواده در جامعه و افزایش میزان طلاق باشد.

3. آسیب های تربیتی:
دختری که با پسری یا حتی پسرانی ارتباط دارد، جایگاه خود را به عنوان فردی شایسته برای تربیت، در ذهن اولیای خانه و مدرسه و حتى دوستانش از دست می‌دهد. چنین دختری از سیر تعلیم و تربیت عقب می‌ماند. یا برخی از راهکارهای تربیتی را پذیرا نمی گردد.

4. آسیب های معنوی:
دختری که با پسری رابطه دارد، با گناه و معصیت، از خداوند دور شده و از نظر اخلاقی نیز، آسیب می بیند.

5. آسیب های غیر قابل پیش بینی :
گاهی انسان لطمه هایی از دوستانی می بیند که انتظار آن را نداردو در بسیاری از موارد دیده شده که قتل و جنایاتی رخ داده که فرد هیچ گاه فکر آن را نمی کرده است.

6. ضعیف شدن حس اعتماد:
دختران و پسرانی که بر اثر آشنایی در خیابان یا محیط های دیگر مثل چت با هم آشنا می شوند و در نهایت به ازدواج اقدام می کنند، گاهی در زندگی آینده، دچار بی اعتمادی می شوند ؛ زیرا با خود می گویند: همسر او که به راحتی با او دوست شده و با او ارتباط برقرار کرده است، آیا امکان ندارد که قبلاً با دختر دیگری نیز دوست بوده باشد؟ و یا در آینده با دختر دیگری ارتباط و دوستی برقرار نماید!؟
این افکار همیشه برای زوجین آزار دهنده است و در روابط و تصمیم های زندگی نیز خود را به صورت های مختلف نمایان می سازد.

"دنیای اینترنت پر است از دام هایی که نااهلان برای جوانان پاک گسترانده اند. توجه ویژه ای را از جانب کاربران می طلبد تا به بهانه های واهی در این دام ها نیفتند."

پی نوشت :
1. سؤال تلفنی از دفتر آیة الله خامنه ای. (7740001-0251)،آیت الله بهجت ،استفتاآت ،ج4 ،سوال 5293 .

موضوع قفل شده است