صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اخلاق و روابط سالم در خانواده

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134

  اخلاق و روابط سالم در خانواده
  اخلاق و روابط سالم در خانواده

  يكى از افتخارات بزرگ آئين مقدس اسلام ، توجه خاص و تاءكيد فراوان در مورد نظام خانواده است .در هیچ دینی به اندازه ی اسلام به این نظام مقدس اهمیت داده نشده است. میزان تاثیر گذاری خانواده به حدی است که می تواند سعادت یا شقاوت انسان را به دنبال داشته باشد. خانواده های مومن غالبا به دنبال تربیت فرزندان با ایمان هستند و خانواده هایی که دغدغه ی دین ندارند این امر را نیز به فرزندان خود منتقل می نمایند.وجود اخلاق الهی و اسلامی در خانواده ها و متخلق بودن والدین به اخلاق الهی کار تربیت را ساده تر می کند وبرعکس نبود فضائل اخلاقی در بین والدین منجر به تربیت سوء فرزندان می شود.بیشترین مشکل امروز جامعه ی ما مربوط به نبود اخلاق در خانواده هاست که بدلایل مختلف اخلاق الهی و اسلامی در بین خانواده ها کم رنگ شده و همین امر اثرات نامطلوبی را در اجتماع ایجاد کرده است.لذا پرداختن به امر اخلاق وایجاد انگیزه در خود و دیگران برای زنده کردن اخلاق در بین خانواده ها بسیار با اهمیت می باشد.محيط سالم خانواده ، فضاى بسيار مناسبى است براى شكوفا شدن استعدادهاى فكرى و روحى و جسمى فرزندان ، تا بتوانند، به سعادت خود و اجتماع كمك كنند.


  ان شا الله در این تاپیک قصد داریم در رابطه با اخلاق و روابط سالم در خانواده صحبت کنیم.

 2. صلوات ها 12


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  مهمترین عاملی که لازم است در خانواده بدنبالش باشیم آرامش است. آرامش بخشيدن وظیفه ی زن و مرد است تا در در سایه ی آن بتوانند فرزندان خوبی تربیت کنند اما با چه روش هایی می توان به آرامش رسید.
  اگر از نگاه دینی به این جریان نظر کنیم متوجه می شویم که دستورات آموزه های اسلام برای رعایت اخلاق در خانواده ها می تواند کمک بزرگی برای تامین آرامش در خانواده باشد.
  خداوند در قرآن می فرماید( و من آياته ان خلق لكم من انفسكم ازواجا لتسكنوا اليها )) ( از نشانه هاى پروردگار اين است كه همسرى از خودتان آفريد تا نزد او آرام گيريد.)
  دستورات اخلاقی که در اسلام برای زن و مرد در نظر گرفته شده است منطبق برروحیات و توان آنها می باشد بنابراین گاهی بعضی سفارشات عمومی و مشترک است و بعضی به طور خاص مردان و یا زنان را مورد سفارش بیشتر قرار داده است در نظام خانواده نیز شاهد این امر هستیم برای تامین آرامش به مرد و زن هر دو سفارش شده است که در ایجاد آرامش تلاش نمایند اما در عین حال این ویژگی برای زن پر رنگ تر نمایش داده شده است چرا که لطافت و حساسیتی که در وجود زن می باشد در تامین آرامش خانه و اهل آن موثرتر است.


 4. صلوات ها 8


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  یکی از اموری که زن و مرد و مخصوصا زن در خانواده می تواند ازآن بهره ببرد این است که به همسر خود در جهت دین و دنیا کمک کند.گاهی شاهد این امر هستیم که زن و مرد با برخوردهای خود باعث ایجاد زمینه ی گناه برای طرف مقابل می شوند.گاهی زیاده خواهی های زن، مرد را به سمت کسب حرام سوق می دهد و گاه بد اخلاقی های زن در امور مختلف ،مرد را به سمت ارتباط نامشروع می کشاند.
  زن مى تواند بهترين تشويق كننده مرد در انجام واجبات و ترك محرمات ، و بالاتر از آن ، انجام مستحبات و ترك مكروهات باشد.مرد نیز می تواند با رفتار خوب خود زن را در جهت بندگی بیشتر خداوند تشویق نماید.
  در روايت است كه بعد از عروسى حضرت فاطمه و حضرت على، پيامبر اكرم از حضرت على عليه السلام پرسيدند خانواده خود را چگونه يافتى ؟ ايشان جواب داد: (( نعم العون على طاعة الله )) فاطمه را بهترين كمك در راه فرمانبردارى خدا يافتم .(1)

  1-بحار، ج 43، ص 117.


 6. صلوات ها 8


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  یکی دیگر از ویژگی هایی که به زن سفارش شده است امانتداری می باشد. بر زن لازم است نسبت به زندگی شوهرخود امانتدار خوبی باشد.وقتی صحبت از امانت می شود ناخود آگاه ذهن ها به سمت دارایی ومال می رود اما لازم است دقت کنیم که امانتداری زن نه تنها باید نسبت به اموال شوهر باشد و چیزی را بدون اجازه به کسی نبخشد و اموال همسر را تضییع ننماید علاوه بر این لازم است نسبت به اسرار و رازهای زندگی نیز امانتدار باشد و سرّ زندگی خویش را بدون جهت برای دیگران فاش ننماید.
  علاوه بر آنچه گفته شدحفظ عفت براى زن در وقتى شوهر غايب است و دورى از نامحرم و با ديگران سخنان تحريك آميز نگفتن ، مقتضاى امانت و عفت است .
  پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: (( المجالس بالامانة )) .(1) مجلسها امانت است ، بنابراین بر زن ومرد لازم است نسبت به اتفاقاتی که در خانه می افتد رازدار باشند.متاسفانه بعضی از مردان یا زنان جریانات و اتفاقاتی را که در خانه می افتد،نزد پدران و مادران یا خواهر و برادر خود ویا سایر افراد فامیل تعریف می نمایند وحتی بعضی مواقع با این کار آبروی همسر یا فرزند خود را می برند و شخصیت آنها را خدشه دار می نمایند بنابراین بر مرد و زن لازم است از بازگو کردن آن دسته از اتفاقاتی که در زندگی شخصی آنها می افتد و دانستن و اطلاع از آنها برای دیگران لزومی ندارد بشدت پرهیز کنند تا دچار مشکلات بعدی نشوند.
  یکی از زمانهایی که ممکن است زن و مرد راز یکدیگر را فاش نمایند زمان عصبانیت و خشم است در بیشتر مواقع شاهد این امر بوده ایم که زن و مرد بعد از دعوا و مشاجره هر کدام برای کسب آرامش روحی داستان دعوا و مشاجره را برای اطرافیان تعریف می کنند و اتفاقا ممکن است به دلیل خشم و عصبانیت اموری را به یکدیگر نسبت دهند که جایز نباشد.لذا توصیه می شود هر گز موقع عصابنیت و خشم باب درد دل برای دیگران را باز ننمایید.بلکه با ذکر و هم صححبتی با خداوند از طریق خواندن دو رکعت نماز آرامش را به وجود خود باز گردانید.  1-كافى ، ج 4، ص 48.


 8. صلوات ها 8


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  یکی دیگر از ویژگی هایی که لازم است بانوان به آن توجه کنند کم خرج بودن است. متاسفانه امروزه خانم ها به دلایل مختلف همچون چشم و هم چشمی ها ،حسادت ها و ... همسران خود را تحت فشار قرار داده و همین مساله باعث ایجاد مشکلات عدیده ای در زندگی می شود .کم خرج بودن از سفارشات موکد اسلام است البته نه به معنای خسیس بودن و بخل ورزیدن بلکه به معنای درست و بجا خرج کردن.
  يكى از وظائف مهم زن ، تعديل خواسته هاى خويش نسبت به در آمد زندگى مى باشد، در واقع زن باید نسبت به نیازهای زندگی خود و فرزندان اهم و مهم نماید و به اصطلاح نیاز تراشی نکند گاهی بعضی امور در زندگی و تامین آنها ضرورتی ندارد اما به دلایل مختلف برخی بانوان عادت به نیاز تراشی دارند و آنچه را که مهم نیست ،مهم تلقی کرده و از مرد برای تامین ان درخواست دارند و همین امر ممکن است مرد را تحت سختی و فشار قرار دهد و حتی برای تامین نیازهای نه چندان مهم به سمت گناه رو آورد.
  در روايتى حضرت فاطمه به حضرت على عليه السلام فرمود:
  پيامبر به من فرمود: از پسر عمويت (حضرت على ) چيزى مخواه ، اگر آورد كه خوب وگرنه از او درخواست مكن (1) (يعنى او را تحت فشار قرار نده ).


  1- بحار، ج 43 ص 31.

 10. صلوات ها 9


 11. #6
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  یکی دیگر از ویژگی هایی که متوجه بانوان می شود و اتفاقا توجه به این نکته باب اکثر مشکلات زندگی مشترک را می بندد بحث تبعیت و اطاعت زن از مرد است .امروزه زنان به جای این که خود را کنار مردان و همراه و همدل آنها بدانند خود را نقطه ی مقابل همسر می بینند و با لجاجت می خواهند نسبت به دستور و امر شوهر خویش جبهه گیری نمایند.اما اگر از دریچه ی آموزه های دین به این مساله نگاه کنیم تبعیت و اطاعت از شوهر،عبادت محسوب می شود وزن برای نزدیک شدن به خداونددر تبعیت و اطاعت از شوهر خودنباید کوتاهی نماید.
  اطاعت زن از مرد در امور شرعی و عقلی و اخلاقی لازم است بنابراین تا آنجا كه شرع و عقل مجاز مى دانند و مسائل ضد اخلاقى در بر نداشته باشد بر زن لازم است از دستورات همسر خود اطاعت نماید. یکی از مهمترین نمودهای این تبعیت که در روایات به طور ویژه سفارش شده است خارج نشدن زن از منزل بدون اذن همسر می باشد.

  امام باقر عليه السلام فرمود: زنى نزد پيامبر اكرم (ص ) آمده عرض كرد: يا رسول الله حق شوهر بر زن چيست ؟ حضرت فرمود: او را اطاعت كند و نافرمانى نكند، از خانه او چيزى صدقه ندهد و روزه مستحبى نگيرد مگر با اجازه شوهر، كه اگر بى اجاره خارج شود، ملائكه آسمان و زمين و ملائكه رحمت و غضب همه او را لعنت مى كنند تا برگردد.
  آن زن پرسيد: يا رسول الله چه كسى بيش از همه بر گردن مرد حق دارد؟ حضرت فرمود: پدر، چه كسى بيش از همه بر زن حق دارد؟ حضرت فرمود: شوهر(1)

  (1)كافى ج 5 ص 506.

 12. صلوات ها 8


 13. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  در زمان پيامبر(ص ) مردى از انصار بخاطر كارى به مسافرت رفت و با زنش ‍ عهد كرد كه از خانه بيرون نرود تا او برگردد، در اين ميان پدر آن زن مريض ‍ شد، به پيامبر پيغام داد كه شوهرم به سفر رفته و با من عهد كرده كه از خانه بيرون نروم تا برگردد، اما اكنون پدرم مريض شده آيا دستور مى دهى به عيادت او بروم ؟ حضرت فرمود: نه در خانه ات بنشين و حرف شوهرت را گوش كن ، تا اين كه پدرش مرد، آن زن به پيامبر پيغام داد يا رسول الله پدرم مرد آيا دستور مى دهى (در مراسم ) او حاضر شوم ؟ حضرت فرمود نه در خانه ات بنشين و از شوهرت اطاعت كن ، وقتى پدرش را دفن كردند، پيامبر شخصى را نزد آن زن فرستاد كه به او بگويد، همانا خداوند تو را و پدرت را به خاطر اطاعت تو از شوهرت آمرزيد.


  مكارم الاخلاق ص 248.


 14. صلوات ها 5


 15. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  در روايت است كه يهود مدينه كه در همسايگى حضرت فاطمه عليه السلام بودند، مجلس عروسى داشتند، نزد پيامبر اكرم (ص ) آمدند و از حضرت تقاضا كردند به خاطر حق همسايگى ، اجازه دهد دخترش حضرت فاطمه عليه السلام به مجلس آنها آيد و مجلس آنها را رونق دهد، پيامبر اكرم (ص ) فرمود: فاطمه همسر على بن ابيطالب است ، و در اختيار اوست ،(1) (يعنى زن هر چقدر هم با فضيلت باشد براى خروج از خانه بايد از شوهرش اجاره بگيرد.)

  توجه به این دسته روایات تکلیف بانوان را در شرایطی که مردد می مانند که آیا از دستور همسر تبعیت نمایند یا از دستور پدر، ،روشن می نماید و از طرفی تکلیف پدران را نیز مشخص می کند که بدون دلیل در زندگی دختران خود دخالت ننمایند و اجازه و اذن دختر را به همسرش بسپارند و بر این امر نیز تاکید داشته باشند.

  1 بحار ج 43 ص 30.


  ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۳/۰۷/۲۶ در ساعت ۲۰:۴۱

 16. صلوات ها 3


 17. #9
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  آراستگی برای همسر از دیگر دستورات مهم در اموزه های اخلاقی خانواده است.متاسفانه امروزه بانوان آراستگی را از مرز خانه عبور داده وخود را برای نامحرمان آراسته می نمایند در حای که دستور موکد اسلام این است که زن خود را برای همسرش بیاراید.

  قال الباقر علیه السلام:
  لاينبغى للمراة تعطل نفسها و لو تعلق فى عنقها قلادة –
  امام باقر عليه السلام فرمود: براى زن سزاوار نيست كه (رسيدگى به ) خود را رها كند، گرچه با انداختن يك گردنبند باشد(1).


  پيامبر اكرم (ص ) نيز به زنى كه از حقوق شوهر پرسيده بود فرمود: بر زن است كه با بهترين عطر، خود را خوشبو كند، و بهترين لباس خود را بپوشد، و با بهترين زينت خويش ، خود را زينت دهد.(2)

  1-كافى ، ج 5، ص 509 و 508.
  2-كافى ، ج 5 ص 509 و 508.


 18. صلوات ها 6


 19. #10
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,182
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  15134  وظیفه ی فراموش شده!!!!

  قال الکاظم علیه السلام( جهاد المراة حسن التبعل .))

  امام هفتم (ع ) فرمود: جهاد زن به نيكو شوهردارى است .

  (زيرا زندگى و سامان دادن به آن و دست و پنجه نرم كردن با مشكلات مادى و معنوى كمتر از جهاد نيست ).


  وسائل ، ج 14 ص 116 و 126.
  ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۳/۰۸/۰۴ در ساعت ۲۰:۳۷

 20. صلوات ها 7


صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 19

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود