(( تجربه های من در حفظ قرآن ))

تب‌های اولیه

125 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
(( تجربه های من در حفظ قرآن ))

بسم الله الرحمن الرحیم

حدود 16، 17 سال پیش یکی از بچه های مسجد محله مون، که چند سالی از من بزرگ تر بود، پیشنهاد داد که من و برادرم

شروع کنیم به حفظ قرآن. اون موقع یکی از موسسات حفظ قرآن، مهد قرآن بود. من و برادرم که نوجوان بودیم رفتیم کلاس های حفظ قرآن

و حدود دو جزء حفظ کردیم. مشکلاتی پیش اومد و چند سالی دیگه نتونستیم بریم کلاس های حفظ قرآن. بعد از 6 سال باز به فکرم زد که حفظ قرآن رو شروع کنم.

خدا کمک کرد و رفتم کلاس حفظ . از همون جزء سوم شروع کردم به حفظ کردن. بعد از 9 ماه، من فقط تونستم تا آخر جزء پنجم رو حفظ کنم. یعنی تو نه ماه، سه جزء

حفظ کردم (هر سه ماه، یک جزء ). من تو این 9 ماه، خیلی وقت برای حفظ کردن، گذاشتم.

روش حفظ کردن من این طوری بود : اگه می خاستم یک آیه ای را حفظ کنم، قرآن را باز می کردم و آیه رو نگاه می کردم و بعدش اون قدر نوار ترتیل اون آیه را گوش

می دادم( 20 بار، 30 بار و شاید بیشتر از این ) تا بتونم آیه را حفظ کنم. راستش اون قدر نوار گوش می دادم که آیه رو با آهنگش حفظ می کردم.

به نظرتون روش حفظ کردن من، درست بود؟

خاتم;580163 نوشت:

سلام

نه...

چون ذهن باید یک مطلبی را بارها تکرار کند تا حفظ شود نه اینکه نوار بارها تکرار کند....

ضمنا برای مرور و بازیابی باید از قدرت حافظه استفاده کرد؛ در نتیجه این حافظه باید حسابی تقویت شده باشد...

سلام

من هر موقع می خوام یه چیز رو حفظ کنم ، با صدای بلند برای خودم تکرار می کنم ، خدا رو شکر خیلی خوب جواب میده ...

یه سری کتاب خوب برای تقویت حافظه تهیه کنید ، اگه تمرینات این کتاب ها رو انجام بدین خیلی ذهن رو آماده می کنه

یکی تمرین های این کتاب چیزی شبیه این بود (این در واقع یه جای دیگه حافظه رو تقویت می کنه... اکثر تمریناش رو بچه بودیم انجام می دادیم برای هر کاری یه روش جالب توضیح داده بود ...)

1. یه عدد 5 رقمی رو کاغذ بنویسید

2. بعد به دوست تون بگین که یه عدد 5 رقمی دیگه زیر کاغذ بنویسند

3. بعدش 10 ثانیه کاغذ رو با هم نگاه کنید (و بعد چشم هاتون رو ببندید و حاصل ضرب اش رو تو ذهن تون انجام بدین)

4. بعدش هرکس جواب رو زودتر تونست تو ذهن اش حساب کنه ، جواب رو رو کاغذ بنویسه

(بعدش مثلا 3 بار همین مسابقه رو برای اعداد دیگه انجام میدادیم و برنده نهایی جایزه می برد )

.
.
.

(اون اوایل اعداد تو ذهن مون پاک میشدند وقتی می خواستیم ضرب ها رو با هم جمع کنیم یه مصیبتی بود :khandeh!: )

خاتم;580163 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام استاد
خیر
درست نیست
از شما متشکرم که این تاپیک رو ایجاد کردید

برای تاپیک امیدوارم ان شاءالله رفت و آمد ها پر رونق باشه و البته ساکنین خوبی هم داشته باشه.

ان شاءالله روش های درست حفظ رو در ادامه خدمتتون عرض خواهم کرد.

اللهم صلّ علی محمّد و آل محمّد و عجّل فرجهم

با سلام و عرض ادب و احترام

از بزرگوارانی که نظر داده اند، تشکر می کنم. اما یه سئوال؟

اگه روش حفظ کردن من اشتباه بوده، به نظرتون، بهترین روش حفظ کردن قرآن چه جوریه؟

دوست دارم نظرات خودتونو بگید.

[="Arial"][="Black"]سلام آخه شما حفظ کردین دیگه چرا میخواین بدونین درسته یا نه ?[/]

باخیش;580428 نوشت:
سلام آخه شما حفظ کردین دیگه چرا میخواین بدونین درسته یا نه ?

سلام

خیلی خوبه که هر شخصی از تجربیات دیگران استفاده کنه

درسته که حفظ قرآن من تموم شده ولی اگر روشم اشتباه بوده، لا اقل شخص دیگری این اشتباه رو مرتکب نشه.

یه نفر که می خواهد حفظ قرآن رو شروع کنه، اون هم مثل من این راه رو نره بعد از مدتی متوجه بشه که روشش درست نبوده.

به نظرم حداقل این فایده رو داره.

نکته دیگری که هست ما می خواهیم بررسی کنیم که واقعاً بهترین روش حفظ قرآن چیه ؟ تا سریعتر و زودتر به مقصد برسیم

و بهترین روش رو به همه مشتاقان حفظ توصیه کنیم.

خاتم;580424 نوشت:

سلام ، من نظرم رو بالا گفتم

ولی خب دوباره میگم ...

به فرض می خواستم سوره نباء رو حفظ کنم

اول اش چند بار با نوار گوش می دادم و به متن آیه نگاه می کردم تا تلفظ ام اشتباه نباشه

بعد اش که از تلفظ درستم مطمئن میشدم

آیه 1 : 5 بار
آیه 2: 5 بار

آیه 1و2: 5 بار

آیه 3: 5 بار

آیه 1و2و3: 5بار

.
.
.
---------------
حتی اگه ذهن گرم بشه می تونید یکی ، دو صفحه رو 2 روزه حفظ کرد (بعدش با یه نمودار روزانه صفحات حفظ شده رو تثبیت میشه کرد)

خدا رو شکر این روش برای من که خیلی خوب جواب میداد

[="Arial"]

خاتم;580433 نوشت:
سلام

خیلی خوبه که هر شخصی از تجربیات دیگران استفاده کنه

درسته که حفظ قرآن من تموم شده ولی اگر روشم اشتباه بوده، لا اقل شخص دیگری این اشتباه رو مرتکب نشه.

یه نفر که می خواهد حفظ قرآن رو شروع کنه، اون هم مثل من این راه رو نره بعد از مدتی متوجه بشه که روشش درست نبوده.

به نظرم حداقل این فایده رو داره.

نکته دیگری که هست ما می خواهیم بررسی کنیم که واقعاً بهترین روش حفظ قرآن چیه ؟ تا سریعتر و زودتر به مقصد برسیم

و بهترین روش رو به همه مشتاقان حفظ توصیه کنیم.

سلام من،روش حفظ کردن مطالب حفظی کتابای درسیم اینطوریه
اول یه بار روشو میخونم،بعد مینویسمش!!!!خیلی خوب تو حافظم میمونه
نمیدونم تو حفظ قرآن جواب بده یا نه

خاتم;580424 نوشت:

سلام

همانطور که عرض کردم حافظه باید بیشترین فعالیت را داشته باشد...

بدین منظور ابتدا یاید تلفظ آیه یا آیات مورد نظر با گوش کردن به نوار، خوب یاد گرفت...

شاید تنها یک مرتبه گوش کردن نوار کافی باشد؛ بستگی به خود فرد دارد...

بعد از یاد گرفتن تلفظ صحیح، آیه مورد نظر را بارها تکرار می کنیم تا ملکه ذهن شود...

تعداد تکرار نیز بستگی به خود فرد دارد...

ضمناً برخی به نیت پنج تن، 5 مرتبه تکرار می کنند و برخی به نیت چهارده معصوم (علیهم السلام)، 14 مرتبه تکرار می کنند...

دوستان سلام

خوشا به حال دوستان

آن موقع که می توانستیم، نمی دانستیم
حالا که می دانیم، نمی توانیم

فقط عزیزان، اگر حفظ کردید مواظب 2 چیز باشید:
1- فراموش نکنید که ضرر است
2- آن را بفهمید و خدای ناکرده به حفظ بسنده نکنید.

علی علی

با سلام و احترام

یکی از چیزهایی که ما در حفظ قرآن با آن سر و کار داریم، بحث حافظه هست.

مباحثی چون مراحل حافظه، انواع حافظه، علل فراموشی و مانند آن، می تواند به ما کمک کند تا شناخت بهتری نسبت به حافظه خود داشته باشیم.

تعریف حافظه :

حافظه مکانی برای ثبت و نگهداری اطلاعات است. حافظه مانند انباری است. همچنان که کارایی یک انبار مواد غذایی، نگهداری کالاها و مواد مختلف غذایی است،

کار حافظه هم نگهداری اطلاعات و آگاهی های است که به وجود آمده است.

انواع حافظه ( ظرفیت حافظه ) :

سه نوع حافظه داریم ( سه نوع ظرفیت و ذخیره سازی برای حافظه وجود دارد )

1_ حافظه حسی 2_ حافظه کوتاه مدت 3_ حافظه بلند مدت

با سلام و تبریک این ایام پربرکت

نکاتی را که عرض میکنم از یک استاد حافظ قرآن شنیده ام :

1- توکل خالصلانه به خدا : هر لحظه به خودم نهیب بزنم که همین الان ، اگر خدا اراده کند من نه میتوانم کلمه ای حفظ کنم و نه میتوانم آیاتی را که حفظ کرده ام به یاد بیاورم .
2- گوش کردن قرائت صحیح آیات مورد نظر با صدای اساتید : اگر کلمه ای به اشتباه خوانده شود و تکرار هم شود در ذهن هک میشود و پاک کردنش وقت گیر و مشکل خواهد شد.
3- خواندن معنای فارسی آیه
4- 3 یا 4 کلمه را از آیه حفظ کردن و تکرار آن .
5- پس از مسلط شدن به این 3 یا 4 کلمه ، 3 کلمه ی بعدی و تکرارش
6- خواندن کلیه ی کلمات حفظ شده از ابتدا
7- به همین ترتیب تا انتهای صفحه

در دوران حفظ با دقت بیشتری در تغذیه و استفاده از مواد غذایی با طبیعت گرم میتوان به حافظه ی خود کمک کرد. البته تعادل در هر زمینه ای باید رعایت شود.

هر کس ، قدرت یادگیری و استعداد خاص خود را دارد ، مقایسه با دیگران و در نتیجه دلسرد و ناامید شدن از ادامه راه ، از حربه های شیطان است.

[=Times New Roman] [="Tahoma"]قرآن کریم می‌فرماید: «لِمَ تَقُولُونَ مَا لَاتَفْعَلُونَ.» ([="Tahoma"]سوره :[="Tahoma"]صف [="Tahoma"]- آیه :[="Tahoma"]2) [="Tahoma"]: [="Tahoma"]چرا می‌گویید آنچه را که عمل نمی‌کنید[="IPT.Koodak"].......

[=Times New Roman] [="Tahoma"]

[=Times New Roman] [="Tahoma"]بار خدایا : ما را جزء حافظین عامل به کتابت قرار بده به حق زیبایی های بی شمار قرآنت
[=Times New Roman] [=Times New Roman]

[=Times New Roman]

با سلام

همان طور که بیان شد، ما سه نوع حافظه داریم : حافظه حسی، حافظه کوتاه مدت، حافظه بلند مدت

1_ حافظه حسی : محل نگه داری اطلاعاتی که از حواس پنج گانه دریافت می شود. در ذخیره سازی حسی، هیچ گونه پردازش شناختی صورت نمی گیرد.

در این نوع حافظه، اطلاعات فقط برای مدتی بسیار کوتاه ( حدود 3،4 ثانیه ) باقی می ماند. بعد از همان چند ثانیه، محفوظات این نوع حافظه از دست خواهد رفت.

مثال برای حافظه حسی : یک لحظه نگاه کردن به یک تصویر و یا چشیدن مزه غذا در یک آن.

2_ حافظه کوتاه مدت : با دقت کردن و توجه نمودن، اطلاعات از حافظه حسی به حافظه کوتاه مدت منتقل می شود.

حدود 30 ثانیه اطلاعات در حافظه کوتاه مدت می ماند. مثال برای حافظه حسی : نگاه کردن به یک دریا ( با توجه )

3_ حافظه بلند مدت : اطلاعات موجود در حافظه کوتاه مدت در صورت تمرین و تکرار وارد حافظه بلند مدت می شود.

حافظه بلند مدت، حفظ اطلاعات از چند دقیقه پس از یادگیری، تا تمام طول عمر یک شخص را شامل می شود.

فرق حافظه کوتاه مدت با بلند مدت : الف) ظرفیت و گنجایش حافظه کوتاه مدت محدود است، در صورتی که در حافظه بلند مدت ما هیچ محدودیت ظرفیتی نداریم.

ب) در حافظه بلند مدت، از نظر زمان نگهداری اطلاعات، محدود به زمان خاصی نیست و امکان دارد که اطلاعات را تا آخر عمر حفظ کرد ولی در حافظه کوتاه مدت،

زمان نگهداری محدود به زمان ( حدود 30 ثانیه ) است.

در حفظ قرآن، ما با توانمندی های حافظه بلند مدت کار داریم.

خاتم;581013 نوشت:
با سلام و احترام

یکی از چیزهایی که ما در حفظ قرآن با آن سر و کار داریم، بحث حافظه هست.

مباحثی چون مراحل حافظه، انواع حافظه، علل فراموشی و مانند آن، می تواند به ما کمک کند تا شناخت بهتری نسبت به حافظه خود داشته باشیم.

تعریف حافظه :

حافظه مکانی برای ثبت و نگهداری اطلاعات است. حافظه مانند انباری است. همچنان که کارایی یک انبار مواد غذایی، نگهداری کالاها و مواد مختلف غذایی است،

کار حافظه هم نگهداری اطلاعات و آگاهی های است که به وجود آمده است.

انواع حافظه ( ظرفیت حافظه ) :

سه نوع حافظه داریم ( سه نوع ظرفیت و ذخیره سازی برای حافظه وجود دارد )

1_ حافظه حسی 2_ حافظه کوتاه مدت 3_ حافظه بلند مدت

سلام و خدا قوت
استاد گرامی شما شماره آیات رو هم حفظ کردید؟
اگر حفظ کردید در طول حفظ اولیه حفظ کردید یا بعد از اتمام حفظتون؟

فدایی مولا مهدی *عج*;583533 نوشت:
سلام و خدا قوت
استاد گرامی شما شماره آیات رو هم حفظ کردید؟
اگر حفظ کردید در طول حفظ اولیه حفظ کردید یا بعد از اتمام حفظتون؟

با سلام خدمت شما

بنده چند جزء قرآن را در موقع حفظ کردن با شماره آیات حفظ کردم و بعضی اجزاء رو هم بعد از این که مدتی از حفظ اون اجزاء گذشته بود، شماره آیات

آن اجزاء را حفظ کرده ام.

اگر در موقع حفظ کردن آیات، شماره آیات حفظ شود، بهتر است.

برای حفظ کردن شماره آیات روش هایی و جود دارد که در ادامه بیان می شود.

روش های حفظ کردن شماره آیات

روش اول : حفظ کردن شماره آیه با خود آیه : روش اول بدین صورت است که شماره آیه همراه با حفظ کردن خود آیه، تکرار شود و حفظ شود.

در این روش شماره آیه مثل جزئی از آیه می باشد که مانند خود آیه باید تکرار گردد تا یقین به حفظ آن شود و این روش در هنگام حفظ کردن

خود آیات کاربرد دارد.

[=arial black]
روش دوم : تکرار کردن سر آیات همراه با شماره آیه: در این روش،چند کلمه ای از ابتدای هر آیه، همراه با شماره آیه گفته می شود و تکرار می شود.

به عنوان مثال صفحه سوم قرآن به این صورت می شود «إن الذین کفروا سواء علیهم آیه 6 » «ختم الله علی قلوبهم آیه 7» « و من الناس من یقول آمنّا آیه 8 »

و همین طور آیات بعدی کار شود.

[=arial]
[=arial]روش سوم[=arial] : یادداشت کردن سرآیات همراه با شماره آیه: این روش مانند روش دوم می باشد فقط فرقی که دارد، در این روش غیر از تکرار شفاهی،
[=arial]

به صورت مکتوب همه سر آیات بعلاوه شماره آیه نوشته می شود.نکته ای که در این روش قابل ذکر است این می باشد که اگر رعایت سمت و جهت صفحه

بشود بسیار خوب و تأثیر گذار است یعنی اگر شما صفحه سوم قرآن را می خواهید یادداشت کنید سمت راست بودن صفحه را مد نظر بگیرید و در دفترچه خود

در سمت راست،سرآیات و شماره آیات را بنویسید و هم چنین اگر صفحه ای در قرآن در سمت چپ است شما هم در دفترچه خود در سمت چپ، سرآیات و شماره آیات

را بنویسید. نکته دیگر این است که در هر صفحه از دفترچه خود،فقط به اندازه یک صفحه از قرآن، سرآیات و شماره آیات را بنویسید و نه بیشتر.

روش دیگر در یادداشت کردن : در این روش، به تعداد آیات داخل صفحه، برگه های کوچکی تهیه شود و در هر برگه به

این صورت که بیان می شود، یادداشت شود.سر آیات در یک طرف برگه و شماره آیه در آن طرف برگه نوشته شود.

روش چهارم : حفظ کردن شماره آیه به صورت مضربی: در این روش، حافظ قرآن فقط شماره آیات با مضرب پنج را تکرار و حفظ می کند.

به عنوان مثال اگر شخصی شماره آیات سوره بقره را می خواهد حفظ کند شماره آیات 5-10-15-20 ... تا آخر این سوره مد نظر می گیرد

و حفظ می کند.

نکته ای که باید در این روش گفته شود این است که حافظ باید مضرب های پنج را با سر آیات آن مضرب ها حفظ کند.

خاتم;583547 نوشت:
روش های حفظ کردن

سلام ، فقط یه موردی ...
در این روش هایی که بیان شده اصلا صحبتی از حافظه تصویری برای حفظ قرآن نشده ؟
مثلا ...
تصویر تک تک صفحات قرآن (قرآنی که مخصوص حفظ تهیه کردی) در ذهن بیاری
تصویر صفحه ...
تصویر شماره آیه ...
تصویر مکان قرار گیری آیات ...
مثلا اگه به شما گفته شد آیه 14 سوره یس رو تلاوت کنید؟
تصویر مربوط به اون آبه رو در ذهت میاری ، و با توجه به اون صفحه ای که داری در ذهن بهش نگاه میکنی آیه مورد نظر رو تلاوت می کنی
سوال: چنین روش هایی هم گفته شده ؟

روش پنجم : حفظ کردن شماره آیه به توسط رمز گذاری: در این روش، با توجه به یک رمز و نشانه، شماره آیه به خاطر سپرده می شود و تکرار می شود.

انواع رمزگذاری:

الف - رمز گذاری به کمک الفاظ و حرکات و علائم : در این طریق، با توجه به خود آیه یک رمز و نشانه ای در نظر گرفته می شود.

به عنوان مثال در ابتدای آیه ششم سوره بقره عبارت « إنّ الذین کفروا » می باشد. با دقت در کلمه إنّ متوجه خواهید شد که زیر الف إنّ یک علامت همزه

وجود دارد (ء) که این علامت شبیه 6 فارسی می باشد. همین مشابهت رمز شماره آیه شش می شود.

ب - رمز گذاری به کمک معنا و مفهوم : در این طریق، با توجه به معنای آیات، یک رمز و نشانه ای در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال با نگاه به آیه

سوم سوره بقره این مطلب به دست می آید که سه صفت متقین، در این آیه ذکر شده است: ایمان به غیب، اقامه نماز، انفاق. همین سه صفت، رمز

شماره آیه سوم می باشد.

در این روش، رمز گذاری آیات به صورت ذوقی و سلیقه ای می باشد. ولی نکته ای که حتماً باید مد نظر گرفته شود این است که باید حریم و حرمت قرآن

در رمز گذاری رعایت شود و از رموزی که در شأن قرآن نیست استفاده نشود.

۞ ͜ ۞;583554 نوشت:
سلام ، فقط یه موردی ...
مثلا ...
تصویر صفحه ...
تصویر شماره آیه ...
تصویر مربوط به اون آبه رو در ذهت میاری ، و با توجه به اون صفحه ای که داری در ذهن بهش نگاه میکنی آیه مورد نظر رو تلاوت می کنی

با سلام خدمت شما

به نکته خوبی اشاره کردید

در مورد حفظ کردن ( چه شماره آیات و چه خود آیات ) حافظه تصویری کمک کننده خواهد بود.

حافظه تصویری :

در این روش، اتکاء اصلی حفظ، بر نگاه کردن با دقت است . در واقع حفظ کردن، از طریق نگاه کردن و مشاهده نمودن اتفاق می افتد.

در توضیح این روش باید گفت که در واقع حافظ قرآن با نگاه کردن به هر صفحه ای، یک تصویر ذهنی برای خود ایجاد می کند و با کمک

حافظه تصویری، به ازای هر صفحه مکتوب قرآن، یک صفحه در ذهن به وجود می آورد. به بیان دیگر حافظ کل قرآن، ششصد و چهار

صفحه به اندازه تمام صفحات قرآن، در ذهن خود دارد. (البته با توجه به این نکته که از روی قرآن با خط عثمان طه حفظ کرده باشد).

نکته ای که در این روش باید مد نظر باشد این است که حافظ قرآن باید در موقع حفظ کردن، دقت بالایی در جایگاه کلمات و عبارات و

نحوه قرار گرفتن آیات داخل صفحه داشته باشد و بداند هر آیه ای در کجای صفحه قرار دارد (موقعیت آیه در بالا و یا وسط و یا پایین

صفحه می باشد) و هم چنین مطلع باشد که جایگاه آیه در صفحه راست قرآن است و یا در صفحه چپ. حافظ قرآن با نگاه کردن دقیق

به جایگاه کلمات و جملات و آیات، تصاویر درستی از صفحات را در ذهن خود می سازد، و با تکرار و مرور محفوظات خود،این صفحات

ذهنی خود را بهتر و بیشتر در ذهن خود تثبیت می کند.

۞ ͜ ۞;583554 نوشت:
سلام ، فقط یه موردی ...
مثلا ...
تصویر صفحه ...
تصویر شماره آیه ...

سلام

پنج روش گفته شده، در مورد حفظ کردن شماره آیات است.

البته در همین پنج روش هم، می شود از حافظه تصویری کمک گرفت.

خاتم;580163 نوشت:
حدود 16، 17 سال پیش یکی از بچه های مسجد محله مون، که چند سالی از من بزرگ تر بود، پیشنهاد داد که من و برادرم

شروع کنیم به حفظ قرآن. اون موقع یکی از موسسات حفظ قرآن، مهد قرآن بود. من و برادرم که نوجوان بودیم رفتیم کلاس های حفظ قرآن

و حدود دو جزء حفظ کردیم. مشکلاتی پیش اومد و چند سالی دیگه نتونستیم بریم کلاس های حفظ قرآن. بعد از 6 سال باز به فکرم زد که حفظ قرآن رو شروع کنم.

خدا کمک کرد و رفتم کلاس حفظ . از همون جزء سوم شروع کردم به حفظ کردن. بعد از 9 ماه، من فقط تونستم تا آخر جزء پنجم رو حفظ کنم. یعنی تو نه ماه، سه جزء

حفظ کردم (هر سه ماه، یک جزء ). من تو این 9 ماه، خیلی وقت برای حفظ کردن، گذاشتم.

روش حفظ کردن من این طوری بود : اگه می خاستم یک آیه ای را حفظ کنم، قرآن را باز می کردم و آیه رو نگاه می کردم و بعدش اون قدر نوار ترتیل اون آیه را گوش

می دادم( 20 بار، 30 بار و شاید بیشتر از این ) تا بتونم آیه را حفظ کنم. راستش اون قدر نوار گوش می دادم که آیه رو با آهنگش حفظ می کردم.

روش من در اون زمان، حافظه شنیداری بود.

حافظه شنیداری : در این روش، تکیه اصلی حفظ،بر گوش دادن و شنیدن است. رمز حفظ، در شنیدن و استفاده از صوت است.

استفاده کردن من از این روش به صورتی که در بالا توضیح داده ام، درست نبود.

چون من در واقع آهنگ و صدای اون استاد رو حفظ کرده بودم نه خود آیات رو.

ضعف این نحوه استفاده کردن من از حافظه شنیداری این است که با به یاد اومدن آهنگ آیات، خود آیات هم به ذهن می آید

و در صورت فراموش کردن آهنگ و سبک آیات، دیگر خود آیات هم فراموش می شود.

در حفظ قرآن، نباید حفظ ما وابسته به آهنگ و سبک آیات باشد.

ضعف دیگر این نحوه حفظ کردن، زمان بر بودن آن هست. این طور حفظ کردن، بسیار وقت گیر است.

[="Navy"]سلام
اگه سوالم جاش مناسب نیست بفرمائید تا حذفش کنم؛

اول اینکه ممنون از بابت انتقال تجربیات روحانی تون.

بعد هم یه سوال دارم: یه نفر بخواد فقط آیات موضوعی رو از بر کنه، با این هدف که فقط آیات با موضوع مشخص و بیان قواعد یا اصول کلی رو حفظ کنه از چه روشی باید استفاده کنه و از کجا مجموعه ی این آیات رو یکجا می تونه داشته باشه؟

جسارت نباشه ولی برای روشن شدن عرایضم اجازه می خوام آیاتی رو مثال بزنم؛

درسته که همه ی آیات موضوعات مهمی رو بیان می کنن ولی مد نظر من اون دسته از آیاتی هست که با خوندنشون یه قاعده ی کلی برامون یادآور میشه مثل : انّ بعض الظن اثم
یا آیاتی که شعارگونه اند و باعث آرامش میشن که تعدادشون هم کم نیست مثل: الا بذکر الله تطمئن القلوب ، و عسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم[/]

خاتم;583547 نوشت:
روش های حفظ کردن شماره آیات

سلام
استاد گرامی،،
لطفا بفرمایید چند وقته حفظتون رو کامل کردید؟
و آیا ترجمه و تفسیر آیات رو هم باید مثل خود آیات روزانه دوره کرد؟؟؟ شما دوره می کردید؟؟ شما هم برای حفظ از تفسیر یک جلدی مبین استفاده می کردید؟؟
الان که حفظتون کامل شده روزانه چند جزء رو مرور می کنید؟؟
در مباحثه با دوستان صفحه به صفحه پرفایده تره یا ایه به آیه؟؟
مشکل این دوستانی که حفظشون تموم شده ولی تثبیت نیستن در چیه؟؟ مرور کم یا حفظ اولیه ناقص وضعیف؟؟

ببخشید سوالام خیلی زیاد شد:Gol:

porteqal;583599 نوشت:
سلام
اگه سوالم جاش مناسب نیست بفرمائید تا حذفش کنم؛

اول اینکه ممنون از بابت انتقال تجربیات روحانی تون.

بعد هم یه سوال دارم: یه نفر بخواد فقط آیات موضوعی رو از بر کنه، با این هدف که فقط آیات با موضوع مشخص و بیان قواعد یا اصول کلی رو حفظ کنه از چه روشی باید استفاده کنه و از کجا مجموعه ی این آیات رو یکجا می تونه داشته باشه؟

جسارت نباشه ولی برای روشن شدن عرایضم اجازه می خوام آیاتی رو مثال بزنم؛

درسته که همه ی آیات موضوعات مهمی رو بیان می کنن ولی مد نظر من اون دسته از آیاتی هست که با خوندنشون یه قاعده ی کلی برامون یادآور میشه مثل : انّ بعض الظن اثم
یا آیاتی که شعارگونه اند و باعث آرامش میشن که تعدادشون هم کم نیست مثل: الا بذکر الله تطمئن القلوب ، و عسی ان تکرهوا شیئا و هو خیر لکم

با سلام و عرض ادب

حفظ ترتیبی ( حفظ اجزاء قرآن به صورت پی در پی ) اولویت دارد به حفظ موضوعی و حفظ ترتیبی بهتر است از حفظ موضوعی

ولی بهرحال اگر علاقه مند هستید که حفظ موضوعی داشته باشید ( که این نوع حفظ هم محاسنی دارد و خوب است )، این حفظ بسیار آسان تر است از حفظ ترتیبی

البته اصول کلی حفظ قرآن، ( مانند گوش دادن به نوار، توجه به معانی آیات، تکرار آیات و ... ) در حفظ موضوعی هم بهتر است رعایت شود.

کتابی را معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف، برای حفظ موضوعی قرآن تنظیم کرده است به نام حفظ موضوعی قرآن. کتاب نسبتاً خوبی است.

فدایی مولا مهدی *عج*;583621 نوشت:
سلام
استاد گرامی،،
لطفا بفرمایید چند وقته حفظتون رو کامل کردید؟

با سلام و عرض ادب

بنده حدود 5 سالی هست که الحمدلله از تمام شدن حفظم میگذره.

و آیا ترجمه و تفسیر آیات رو هم باید مثل خود آیات روزانه دوره کرد؟؟؟ شما دوره می کردید؟؟

ترجمه و تفسیر آیات نیاز به دوره ندارد. البته در بعضی مواقع، مراجعه کردن مجدد به ترجمه و تفسیر خوب است.

شما هم برای حفظ از تفسیر یک جلدی مبین استفاده می کردید؟؟

برای حفظ کردن، تفسیرهای مختصر مانند تفسیر یک جلدی مبین و یا تفسیر نسیم حیات خوب است.

الان که حفظتون کامل شده روزانه چند جزء رو مرور می کنید؟؟

مرور کردن روزانه برای هر فردی متفاوت است. برای بعضی افراد، مرور کردن روزی 2 جزء مناسب است و برای برخی دیگر،

مرور کردن روزی 3 جزء مناسب است. و برای بعضی اشخاص دیگر، باید برنامه دیگری تنظیم کرد.

در مباحثه با دوستان صفحه به صفحه پرفایده تره یا ایه به آیه؟؟

مباحثه کردن چند نوع دارد :

الف. مباحثه آیه به آیه : یکی از حافظان به عنوان مثال آیه اول سوره بقره را شروع می کند و از حفظ می خواند و هم مباحثه ای او، آیه دوم سوره را می

خواند و باز نفر اول آیه سوم را می خواند و نفر دوم آیه چهارم را تلاوت می کند و بحث به همین صورت پیش می رود. این نکته را هم مد نظر داشته باشید

که این مباحثه را می توانید به صورت تکمیلی بحث کنید؛ به این صورت که شخصی که آیات فرد را خوانده است در روز بعد آیات زوج را بخواند و شخصی که

آیات زوج را خوانده است در روز بعد آیات فرد را بخواند.

ب. مباحثه صفحه به صفحه: ابتدا یکی از حافظان، صفحه اول یک جزء را شروع می کند و حافظ دیگر صفحه دوم را می خواند و باز نفر اول صفحه سوم و

نفر دوم صفحه چهارم را تلاوت می کند وبحث به همین منوال پیش می رود. هم چنین این نوع بحث را هم می توان به صورت تکمیلی انجام داد ؛ بدین

صورت که شخصی که صفحات فرد را خوانده است، در روز بعد آیات زوج را بخواند و شخصی که صفحات زوج را خوانده است در روز بعد، آیات فرد را بخواند.

ج. مباحثه ساعتی : به این صورت که هر کدام از حافظین در زمان مخصوص به خود مثلاً ده دقیقه از هر جا را که خواست، می خواند و در ده دقیقه دیگر،
نفر بعدی از هر جا را خواست می خواند. مزیت این روش این است که لازم نیست حافظین قرآن، میزان محفوظات یکسانی داشته باشند. یکی مثلاً از

جزء بیست می خواند و دیگری جزء یکم.

نکته : مباحثه صفحه به صفحه بهتر از مباحثه آیه به آیه و مباحثه ساعتی است. ( البته در صورتی که اجزاء مورد مباحثه یکسان باشد )

مشکل این دوستانی که حفظشون تموم شده ولی تثبیت نیستن در چیه؟؟ مرور کم یا حفظ اولیه ناقص وضعیف؟؟

مشکل این طور افراد می تواند علت و یا علل مختلفی داشته باشد ( بعضی از این موارد، از این قرار است)

_ روش حفظی درست نداشتن

_ در موقع حفظ کردن، خوب حفظ نکردن

_ بعد از حفظ کردن، برنامه ای برای تکرار محفوظات جدید نداشتن

_ اهمیت ندادن به مرور محفوظات و یا نداشتن برنامه مرور

[=arial narrow]من تقریبا حافظ کل بودم و زیر نظر جامعة القرآن شهرمون در مدت یک سال حفظ کردم.
اما بعد از اتمام حفظ و زمانی که نوبت به تثبیت رسیده بود من ازدواج کردم و به شهر دورافتاده ای رفتم و در این اثنا از محفوظاتم دور شدم.الان هم متاسفانه دچار فراموشی شدم.
خیلی علاقه مندم که دوباره زیر نظر استاد به مرور و حفظ مجدد بپردازم.ولی من یک مشکل جدی در حافظه دارم و اون اینه:
من در کلاس حفظ جزء بهترین شاگرد کلاس بودم چون سریع حفظ میکردم و خوب جواب میدادم اما مشکل اینجا بود که سریع هم فراموش میکردم.دوستانم مثلا اگر احیانا از جزئهای قبلی هم حتی مرور نکرده بودن تا حدودی میتونستن اون جز رو جواب بدن اما من اصلا چیزی به خاطرم نمیومد.
دوستانم میگفتن که شما حافظه کوتاه مدت خوبی دارید که سریع ازبر میکنید ولی متقابلا حافظه بلند مدت خوبی ندارید.دقیقا ضعف من در اینه!
یعنی همون چیزی که در یک حافظ مهمه.
حافظ در اصل باید قدرت بخاطرسپاری خوبی داشته باشه تا سریع حفظ کردن!
[=arial narrow]
:please:[=arial narrow]فقط یک سوال و اینکه درسته که میگن حافظ اگر محفوظاتش رو فراموش کنه باید در قیامت پاسخگو باشه؟

مکسوره الضلع;583789 نوشت:
فقط یک سوال و اینکه درسته که میگن حافظ اگر محفوظاتش رو فراموش کنه باید در قیامت پاسخگو باشه؟

با سلام

در برخی روایات هست که وقتی حافظ قرآن، محفوظات خود را فراموش کند، مقام و منزلتی را که به توسط حفظ قرآن می توانست داشته باشد

می بیند و حسرت می خورد.

امام صادق علیه السلام فرمودند : هر کسی سوره ای از قرآن را فراموش کند، آن سوره ( در بهشت ) به صورتی زیبا و درجه ای رفیع در برابرش مجسم

می شود و چون او را ببیند، گوید: تو کیستی؟ چقدر زیبایی! کاش از آن من بودی. جواب دهد : مرا نمی شناسی؟ من فلان سوره هستم. اگر مرا فراموش

نکرده بودی، تو را به این مکان بالا می آوردم. (1)

(1) میزان الحکمه، ج10،باب القرآن، ص 4819، حدیث 16481

سلام ببخشید چندتا تا سوال داشتم
1- حفظ قرآن از آخر بهتره یا اول آخه سوره های جز آخر کوتاه تر هستند
2- راه های عملی تقویت حافظه چیه؟
3-به طور معمول چقدر حفظ قرآن طول میشه؟
4- آقا واقعیت داره برخی از علما نهج البلاغه رو هم حفظ هستند؟(عجب حافظه ای دارند خدا وکیلی من که تو مباحث درسیشم موندم)
یا حق

من به یه روشی پیش میرم که فکر کنم شما عمل نکنید بهتره

من روش تعداد صفحات در روز رو قبلا انجام میدادم
مثلا روزی ۱ صفحه ، حتی ۲ صفحه، که بیشتر همون یک صفحه بود

اما دیدم اصلا بهم نمیچسبه، بخصوص رو سوره های بلند

اساس این روش علاقه به سوره مورد نظره

الان از هر سوره ای خوشم بیاد، اینقدر میخونمش ، تا بره تو حافظه

مثلا سوره اسرا رو دوست دارم، ۳ ۴ صفحه اولش رو اینقدر میخونم تا میره تو حافظه ام ، اینطوری خیلی هم خسته نمیشم، چون میدونم الان بر اساس علاقه ای که در این زمان دارم به این سوره راحت تر هم هست حفظش

حداکثر این روش برای ۵ صفحه خوبه، بعد از ۵ صفحه که خوب رفت تو حافظه میرم رو ۵ تای دوم، با مرور ۵ تای اول

اکثر محفوظات هم تو خونه انجام ندادم
دیدم تو مسجد بیکارم، گفتم حالا ۱ صفحه بخونم
تو ماشین، نماز خونه

مرور هم تو مسیر پیاده روی، سر کلاس، آنتراکت ،تو ماشین

خلاصه از وقتایی که مرده هستن و آدم کار خاصی نمیتونه توشون بکنه

بازم پیشنهاد میکنم استفاده نکنید، شاید رو من جواب بده، ولی بعلت نظمی که نداره ممکن حفظتون ضربه بخوره
اما از وقتای مرده بخوبی استفاده میشه

הנביא מוחמד;584255 نوشت:
سلام ببخشید چندتا تا سوال داشتم
1- حفظ قرآن از آخر بهتره یا اول آخه سوره های جز آخر کوتاه تر هستند

با سلام

معمولاً توصیه ای که میشه برای شروع کردن برای حفظ قرآن، حفظ کردن از جزء سی هست.

به چند دلیل :

1_ سوره های جزء سی، سوره های کوچکی هستند.

2_ بسیاری از سوره های جزء سی، معمولاً برای افراد آشناتر هستند.

به نظر بنده، شروع کردن از جزء آخر، خوب و مناسب است، البته برای افرادی که روخوانی و روانخوانی قرآن آن ها خوب است و

هم چنین خودشان هم علاقه مند به شروع کردن از جزء اول هستند، ( با این دو قید)، شروع کردن از جزء اول بهتر است.

הנביא מוחמד;584255 نوشت:
3-به طور معمول چقدر حفظ قرآن طول میشه؟

حفظ قرآن، بستگی به خود حافظ قرآن دارد.

در حال حاضر، در موسسات قرآنی، طرح های یکساله، دو ساله، سه ساله و بیش از سه سال وجود دارد.

مهم در حفظ قرآن، این است که هر شخصی زمان و موقعیت خود را در نظر بگیرد و هم چنین با کیفیت و با برنامه، حفظ کند.

הנביא מוחמד;584255 نوشت:
4- آقا واقعیت داره برخی از علما نهج البلاغه رو هم حفظ هستند؟(عجب حافظه ای دارند خدا وکیلی من که تو مباحث درسیشم موندم)

برخی از علماء مانند حضرت آیه الله خزعلی هم حافظ قرآن و هم حافظ نهج البلاغه هستند.

הנביא מוחמד;584255 نوشت:
2- راه های عملی تقویت حافظه چیه؟

با سلام. بهتر است در مورد خوردنی ها و هم چنین حجامت کردن، طبع و مزاج خود را در نظر بگیرید و بعد اقدام کنید.

چند روش برای بهتر حفظ کردن مطالب :

1_تمرین و تکرار ( در مورد حفظ قرآن، چند نوع تکرار داریم : تکرار ساده، تکرار به صورت پرسش و پاسخ، تکرار به صورت مباحثه کردن

و تکرار به صورت ضبط کردن. ان شاء الله در یک فرصتی این موارد را توضیح خواهم داد. )

2_ ارتباط دادن اطلاعات جدید با آن چه از قبل می دانیم.

3_ روش کلمات کلیدی : به طور مثال از هر جمله و یا پاراگراف، یک کلمه یا یک عنوان را در نظر گرفته و به خاطر می سپاریم.

4_ استفاده از علائم اختصاری : مثل کلمات نزاجا، ناجا

:Gol:با سلام مجدد به بزرگواران روی پست.
فقط یک نکته رو که باید به علاقمندان به حفظ قرآن گوشزد کنیم اینه که حفظ قرآن با تمام برکت و ارزش و به ویژه نورانیتی که داره , مسولیتی سنگینی هم داره.
کسانی که نظر قبلی من رو اینجا خوندن قطعا تا حدودی متوجه این مسولیت و سختی هاش شدن.
اما یه نکته دیگه که خوبه عزیزان علاقمند فراموش نکنن اینه که به قول استادم , زمان تثبیت برای یک حافظ یک زمان طولانیه.
عزیزانی که بدنبال حافظ شدن هستن باید آدمهای واقعا
عاشق و خستگی ناپذیر باشن.چون حافظ بعد از حفظ کامل باید به دنبال تثبیت محفوظاتش باشه و این تازه شروع کاره نه پایان.
استادم میگفتن که این تثبیت صورت نمیگیره مگر تا مدت حدودا ده سال مرور مداوم.
یعنی اون زمانه که شما به
مرور مداوم دیگه احتیاج ندارین وگرنه تا قبل از اون شما مدام باید مرور داشته باشین تا فراموش نشه و زحمات دوران حفظ , به باد نره.
البته قصد ناامیدی عاشقان به رشته حفظ رو ندارم.اما به عنوان کسی که این راه رو رفته,خواستم تجربیاتم رو به اشتراک بگذارم.و به قول استاد خاتم, بدونین که اگر با رغبت حفظ رو شروع کردین و بعد فراموش بشه , باعث حسرت و از دست رفتن ذخایر مهمی در آخرت میشه!

:Gol:[=arial narrow]اگر در دین داری پخته شدید، خام نخواهید شد, ولی اگر داغ شدید، احتمالا سرد خواهید شد:Gol:

سلام بر مشتاقان حفظ قرآن

شخصی که می خواهد قرآن را حفظ کند، باید روخوانی و روان خوانی قرآن او خوب باشد.

یعنی هر صفحه قرآن از او پرسیده شود، بتواند از روی قرآن به صورت راحت و روان بخواند.

البته منظور این نیست که اصلاً در قرآن خواندن، دچار اشتباه نشود و صد در صد همه قرآن را بتواند بدون ایراد بخواند

ولی بهر حال در حد قابل قبولی بتواند از روی قرآن بخواند.

[="Arial"]

خاتم;586872 نوشت:
سلام بر مشتاقان حفظ قرآن

شخصی که می خواهد قرآن را حفظ کند، باید روخوانی و روان خوانی قرآن او خوب باشد.

یعنی هر صفحه قرآن از او پرسیده شود، بتواند از روی قرآن به صورت راحت و روان بخواند.

البته منظور این نیست که اصلاً در قرآن خواندن، دچار اشتباه نشود و صد در صد همه قرآن را بتواند بدون ایراد بخواند

ولی بهر حال در حد قابل قبولی بتواند از روی قرآن بخواند.

سلام،میشه تو یه پست دیگه هم اصول خواندن قرآن رو قرار بدید؟؟؟یرملون و.... رو میگم

YOLDASH;587035 نوشت:
سلام،میشه تو یه پست دیگه هم اصول خواندن قرآن رو قرار بدید؟؟؟یرملون و.... رو میگم

با سلام خدمت شما

پیشنهاد بسیار خوبیه. ان شاء الله در آینده ای نزدیک یه پست درباره آموزش روخوانی و روان خوانی قرار می دهم.