صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اصول دین، بالاخره چندتاست؟ 3 یا 5 ؟

نوشته
    318
    حضور
    6 روز 14 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    637

اشاره اصول دین، بالاخره چندتاست؟ 3 یا 5 ؟

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما عزیزان

میخواستم بپرسم اصول دین در اصل چند تاست :؟:

3 تا یعنی : توحید و نبوت و معاد

یا 5 تا یعنی : توحید و نبوت و معاد ، امامت و عدل

در قرآن و حدیث صحیح جایی آمده که اصول دین اصلی کدامند ؟؟؟

با تشکر ...
    ویرایش توسط یا عالی : ۱۳۹۴/۰۳/۰۸ در ساعت ۰۹:۴۶

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58343

با نام و یاد دوست

اصول دین، بالاخره چندتاست؟ 3  یا 5 ؟

کارشناس بحث: استاد محسن

5. صلوات ها 3

علاقه
    پژوهش هاي ديني قرآن، روايي و كلامي
    نوشته
    564
    حضور
    16 روز 1 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1521

نقل قول نوشته اصلی توسط IVI.@.H.D.I نمایش پست ها
    با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما عزیزان

میخواستم بپرسم اصول دین در اصل چند تاست :؟:

3 تا یعنی : توحید و نبوت و معاد

یا 5 تا یعنی : توحید و نبوت و معاد ، امامت و عدل

در قرآن و حدیث صحیح جایی آمده که اصول دین اصلی کدامند ؟؟؟

با تشکر ...
    بسم الله الرحمن الرحیم
    اصول دین به عقیده ما شیعیان پنج چیز است : توحید، نبوت، معاد، عدل و امامت.البته برخی سه اصل را به عنوان اصل دین و دو اصل دیگر را اصول مذهب می نامند که مجموعا پنج اصل می شود.(1)
    و اما آیه یا روایتی نداریم که در آن اصول دین یا فروع دین در کنار هم آمده باشد.بلکه لا به لای آیات الهی به هر یک از مصادیق اصول دین توجه کاملی شده است.مثلا در قرآن، سه اصل توحید،نبوت و معاد، مورد توجه خاصی قرار گرفته است.پس، تعبیر اصول و فروع دین تفسیری است از سوی دانشمندان مسلمان.
    علاوه، تعابیر گوناگونی در خصوص مصادیق معینی از مسایل مربوط به احکام و اعتقادات وجود دارد که آن ها را به عنوان اصول دین یا فروع دین می شناسیم و آیات و روایات فراوانی در باره اهمیت و جایگاه آن ها در نظام دینی و اسلامی داریم. اما این تقسیم بندی مشخص یک نوع ابتکار معرفتی از طرف بزرگان دین است.
    آنان از مجموعه آیات و روایات به این نتیجه رسیده اند که سه اصل توحید،نبوت و معاد که زیر بنای همه ادیان آسمانی است، اصول و پایه های دین اسلام شمرده می شود همان گونه که اصول دیگر ادیان نیز بوده است. به همین دلیل آن ها را به طور خاص و جداگانه مطرح کرده تقلید در آن ها را جایز ندانستند و این مصادیق را به عنوان شاخصه تعیین کننده مبانی فکری دین اسلام مطرح کردند.
    اما با توجه به فرقه ها و گرایش های گوناگونی که در دین اسلام به وجود آمد، لازم بود که نگاه عمیق و دقیق اسلام که در قالب سنت رسول خدا و اهل بیت سلام الله علیهم اجمعین برای ما تبیین شده، به عنوان اصول شاخص و متمایز اسلام معرفی شود. در نتیجه دو اصل امامت و عدل هم به این اصول ضمیمه شد تا مرز تفکر دقیق اسلامی و شیعی را به خوبی روشن کند.
    شایان توجه است که در اصول دین، تفاوت اساسی بین شیعه و سنی، مسئله امامت است.
    اما در نگاه اهل سنت، بین هر یک از فرقه‌های کلامی آنان، نظیر معتزله و اشاعره، در تبیین اصول دین اختلافاتی وجود دارد.(2)
    با این توضیح که اصل امامت در برابر اهل سنت است که به امامت مطابق با تفکر شیعی، اعتقادی ندارند و اصل عدل در برابر فرقه اشاعره است که خود تفسیر خاصی از آن دارند. یعنی: هر چه آن خسرو کند، شیرین بود.
    پس در حقیقت، دو اصل امامت و عدل بیان کننده گرایش خاص شیعی در بین فرقه های اسلامی است.امامیه معتقد است، حقیقت تفکر ناب اسلامی تنها در قالب همین تفکر معقول و قابل توجیه است و به دلیل اساسی بودن این دو اصل در تفکر شیعی، آن ها را در ضمن اصول دین مطرح کرده است. در واقع عدل زیر مجموعه توحید و در زمره صفات الهی است. امامت هم زیر مجموعه اصل نبوت قرار می گیرد و بر اساس اعتقاد امامیه، استمرار آن محسوب می شود.

پی نوشت ها:
    1. ر ک،آملی سید حیدر، اسرار الشریعه،تهران،انتشارات نشر علمی فرهنگی، سال 1370 خورشیدی، ص 30
    2. ر ک،مطهری مرتضی، آشنایی با علوم اسلامی، بخش کلام،تهران، انتشارات صدرا، سال 1382 خورشیدی، ص 120

ویرایش توسط محسن : ۱۳۹۳/۰۷/۲۵ در ساعت ۲۳:۰۷

7. صلوات ها 6

نوشته
    318
    حضور
    6 روز 14 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    637

من جایی شنیدم امام صادق علیه السلام فرموده بودن به لج اهل خلاف هم که شده امامت و عدل رو هم جز اصول بگذارید !!!

ولی به نظر شخصی خودم این نقل از امام صادق علیه السلام کاملا نادرست است

چون اولا مگه نعوذ بالله امام صادق علیه السلام لج باز بوده که بخواد به لج عمریه حرفی بزنه !! لج بازی مال آدمای بی منطق و متعصب و بی دلیله نه امام معصوم !!

در ثانی امام معصوم که نمیتونه به دین چیزی اضافه و کم کنه چه برسه به مهم ترین بخش دین که اصول باشه !!!

میخواستم لطف کنید اگر زحمتی نیست در مورد این هم یه توضیحی ارائه بدین با تشکر ...

9. صلوات ها 2

علاقه
    دفاع از حضرت زهرا (س)-سید عباس-اکبر بیرامی
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

نقل قول نوشته اصلی توسط IVI.@.H.D.I نمایش پست ها
    من جایی شنیدم امام صادق علیه السلام فرموده بودن به لج اهل خلاف هم که شده امامت و عدل رو هم جز اصول بگذارید !!!
    سلام برادر و پیشاپیش عید غدیر را به شما تبریک عرض می کنم

طبق تحقیقاتی که از یکی محققین(از اساتید حوزه و دانشگاه) صورت گرفته است اصطلاح اصول دین 300سال پیش حدودا وارد شده است !!!به ائمه نمی رسد آن جا که بنده می دانم در کلام ائمه بنی الاسلام علی الخمس یا علی الثلث وجود دارد یعنی بنا شده است اسلام بر 5 چیز یا 3 چیز

با تشکر

قابل توجه تهمت زنندگان ::
    ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    نکند ظاهر و باطن و عالم الغیب بودند نعوذ بالله ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    لاستحل رجال مسلمون دمی * یرون أقبح ما یأتونه حسنا
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

11. صلوات ها 3

علاقه
    زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

نقل قول نوشته اصلی توسط ammarshia نمایش پست ها
    بنی الاسلام علی الخمس یا علی الثلث وجود دارد یعنی بنا شده است اسلام بر 5 چیز یا 3 چیز
    اون "بنی الاسلام علی خمس" ربطی به این اصول دین نداره، این اصول دین مربوط به اعتقاداته ولی اون روایت میگه:
    بني الإسلام على خمس : على الصلاة والزكاة والصوم والحج والولاية
    البته ولایت که تو این روایت شریف است هم جزء اعتقادیات هست.

13. صلوات ها 2

نوشته
    54
    حضور
    2 روز 10 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    73

نقل قول نوشته اصلی توسط بچه محله امام رضا نمایش پست ها
    فرموده بني الاخمس نفرموده كه اصول دين هست مضاف بر اينكه اين روايت در كتب عامه هم موجود مي باشد

ابن مردويه اصفهانى مى‌نويسد:
    عن أبي هارون العبدي، قال: كنت أرى رأي الخوارج لا رأي لي غيره، حتى جلست إلى أبي سعيد الخدري فسمعته يقول: أمر الناس بخمس فعملوا بأربع وتركوا واحدة، فقال له رجل: يا أبا سعيد، ما هذه الأربع التي عملوا بها؟ قال: الصلاة، والزكاة، والحج، والصوم - صوم شهر رمضان - قال: فما الواحدة التي تركوها؟ قال: ولاية علي بن أبي طالب. قال: وإنها مفترضة معهن؟ قال: نعم. قال: فقد كفر الناس ! ! قال: فما ذنبي!
    ابوهارون عبدى مى‌گويد: من عقيده‌اى غير از اعتقادات خوارج نداشتم، تا آن‌كه در مجلس ابو سعيد خدرى نشسته بودم و از او شنيدم كه مى‌گفت: مردم به پنج امر سفارش شدند كه به چهار برنامه عمل كردند؛ ولى يكى را كنار زدند، شخصى پرسيد: آنچه بدان عمل كردند چه بود؟ گفت: نماز، زكات، حج، روزه، پرسيد: پس آنچه بدان عمل نكردند چه بود؟ گفت: ولايت و رهبرى على بن ابى طالب، پرسيد: مگر اين هم مانند آن چهار واجب ديگر بر مردم واجب بود؟ گفت: آرى، آن مرد گفت: پس در اين صورت كافر شدند، ابو سعيد گفت: گناه من چيست؟
    الأصفهاني، أبي بكر أحمد بن موسى ابن مردويه (متوفاي410هـ)، مناقب علي بن أبي طالب (ع) وما نزل من القرآن في علي (ع)، ص 72. مناقب علي بن أبي طالب لإبن مردويه الأصفهاني، ص72 ـ أرجح المطالب لإبن جزري، ص527 ـ الأمالي للشيخ المفيد، ص139

ویرایش توسط مدیر سایت : ۱۳۹۳/۰۷/۱۸ در ساعت ۲۱:۳۴

15. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

نقل قول نوشته اصلی توسط بچه محله امام رضا نمایش پست ها
    اون "بنی الاسلام علی خمس" ربطی به این اصول دین نداره، این اصول دین مربوط به اعتقاداته ولی اون روایت میگه:
    البته ولایت که تو این روایت شریف است هم جزء اعتقادیات هست.
    عرض سلام وادب

دوست عزیز حقیر گفتم این بنی الاسلام علی خمس مربوط به اصول دین است یا اصول مذهب ؟؟یا اینکه شما چنین برداشتی کردید؟؟اگر چنین برداشتی کردید حقیر عذر خواهی می کنم بابت گنگ نوشتن مطلب !!

اما بد نیست کلام علامه مجلسی ره را هم نگاهی کنید ::

بيان : " بني الاسلام على خمس " يحتمل أن يكون المراد بالاسلام الشهادتين وكأنهما موضوعتان على هذه الخمسة ، لا تقومان إلا بها ، أو يكون المراد بالاسلام الايمان ، وبالبناء عليها كونها أجزاءه وأركانه فحينئذ يمكن أن يكون المراد بالولاية ما يشمل الشهادتين أيضا ، أو يكون عدم ذكرهما للظهور وأما ذكر الولاية التي هي من العقائد الايمانية مع العبادات الفرعية ، مع تأخيرها عنها ، إما للمماشاة مع العامة ، أو المراد بها فرط المودة والمتابعة اللتان هما من مكملات الايمان أو المراد بالأربع الاعتقاد بها ، والانقياد لها ، فتكون من أصول الدين لأنها من ضرورياته ، وإنكارها كفر ، والأول أظهر " كما نودي بالولاية " أي في يوم الغدير أو في الميثاق وهو بعيد " والولاية " بالكسر الامارة وكونه أولى بالحكم و التدبير ، وبالفتح المحبة والنصرة وهنا يحتملهما .

بحار الانوار ج65ص329

متن واضح است!!!

ان شاء الله در آن دنیا با هم صحبت می کنیم و فقط یک سوال دارم چرا واقعا تهمت زدند ؟؟؟
    امام سجاد ع می فرمایند:
    ای بسا اگر برخی لباب علمم ظاهر کنم مردم می گند امام سجاد بت پرسته یک مشت مسلمان خونم را می ریزن

17. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,424
    حضور
    33 روز 6 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    71
    آپلود
    2
    گالری
    2
    صلوات
    2980

نقل قول نوشته اصلی توسط جواد ابوالقاسمي نمایش پست ها
    الأصفهاني، أبي بكر أحمد بن موسى ابن مردويه (متوفاي410هـ)،
    این شخص هم صرفا کم کسی نیست::

- ابن مردويه 1:
    الحَافِظُ المُجَوِّدُ العَلاَّمَةُ، مُحَدِّثُ أَصْبَهَان، أَبُو بَكْرٍ، أحمد بن موسى ابن مَرْدَوَيْه بن فُوْرَك بن مُوْسَى بن جَعْفَرٍ، الأَصْبَهَانِيُّ، صَاحِبُ "التَّفْسِيْر الكَبِيْر"، وَ"التَّارِيْخ"، وَ"الأَمَالِي" الثَّلاَث مائَة مَجْلِس، وَغَيْر ذَلِكَ.
    مَوْلِدُهُ فِي سَنَةِ ثَلاَثٍ وَعِشْرِيْنَ وَثَلاَثِ مائَةٍ.
    وَحَدَّثَ عن: أبيه أبي عمران بحديث سمع: هـ من إبراهيم بن متويه، وَمَاتَ أَبُوْهُ سَنَة 356.
    قَالَ أَبُو بَكْرٍ بنُ أَبِي عَلِيٍّ -وَذكر أَبَا بَكْرٍ بنَ مَرْدَوَيْه: هُوَ أَكْبَرُ مِنْ أَنْ ندلَّ عَلَيْهِ وَعَلَى فَضْلِهِ، وَعِلْمِهِ وَسيره، وَأَشْهَرُ بِالكَثْرَةِ وَالثِّقَة مِنْ أَنْ يُوْصَف حَدِيْثُهُ، أَبقَاهُ اللهُ، وَمَتَّعَهُ بِمحَاسِنِهِ.

سیر اعلام النبلاء ج13 ص 77
    می گوید : جایگاه ابن مردویه بالاتر از ان است که ما بیاییم حرف بزنیم

الحافظ العلامه کم کسی نیست

امام سجاد ع می فرمایند:

علاقه
    زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

نقل قول نوشته اصلی توسط جواد ابوالقاسمي نمایش پست ها
    فرموده بني الاخمس نفرموده كه اصول دين هست مضاف بر اينكه اين روايت در كتب عامه هم موجود مي باشد
    خب؟
    مگه ما گفتیم اصول دینه؟؟؟

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری