صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا فیلترینگ با توجه به هزینه ی اینترنت در ایران از نظر شرعی بدون اشکال است؟

نوشته
    86
    حضور
    17 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

آیا فیلترینگ با توجه به هزینه ی اینترنت در ایران از نظر شرعی بدون اشکال است؟

آیا فیلترینگ با توجه به هزینه ی اینترنت در ایران از نظر شرعی بدون اشکال است؟ حتی گاهی اوقات بعضی سایت ها بدون دلیل خاصی فیلتر هستند و هزینه ای بابت آن به کاربران تحمیل می شود.

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    174 روز 19 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58304

با نام و یاد دوست

آیا فیلترینگ با توجه به هزینه ی اینترنت در ایران از نظر شرعی بدون اشکال است؟

کارشناس بحث: استاد سجاد

5. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط The Emotion Machine نمایش پست ها
    آیا فیلترینگ با توجه به هزینه ی اینترنت در ایران از نظر شرعی بدون اشکال است؟ حتی گاهی اوقات بعضی سایت ها بدون دلیل خاصی فیلتر هستند و هزینه ای بابت آن به کاربران تحمیل می شود.
    با تشکر از سؤال شما

اگر فیلترینگ با رعایت حدود قانونی و شرعی آن صورت گیرد نه تنها مانعی ندارد بلکه در برخی موارد حسم ماده فساد بوده و واجب شرعی تلقی می گردد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

7. صلوات ها 4

علاقه
    یا صاحب الزمان الغوث و الامان
    نوشته
    272
    حضور
    9 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    622

نقل قول نوشته اصلی توسط The Emotion Machine نمایش پست ها
    سلام علیکم

کالا یا محصولی یا خدماتی ارائه شده، و شما از خصوصیات آن خبر دارید.... از جمله فیلترینگ... یعنی کلاهی سر خریدار گذاشته نشده...

مثلا بنده ماء الشعیر میخرم، خوب میدانم این ماء الشعیر بدون الکل است. پس کلاهی سر بنده نرفته، حتی اگر دو برابر پول ماء الشعیر با الکل در کشورهای دیگر را پرداخت کنم... بهرحال قیمت را فروشنده محاسبه و اعلام نموده. البته اینکه درست حساب کرده یا خیر، بحث دیگری است. یعنی قیمت تمام شده برای ارائه کننده با قیمت پرداختی مصرف کننده (با احتساب سود منطقی)، همخوانی دارد یا خیر.

نمیتوانم بگویم حق من این بوده که ماء الشعیر با الکل باشد.... چرا که از ابتدا میدانستم که این محصول بدون الکل است...

موفق باشید.

==========================
    نیست بر لوح دلم جز الف قامت یار
    چه کنم حرف دگر یاد نداد استادم

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
    اگر فیلترینگ با رعایت حدود قانونی و شرعی آن صورت گیرد
    سلام
    قوانینی که مصادیق فیلترینگ را مشخص می کنند بسیار کلی و مبهم هستند و فیلترینگ موجود کاملا سلیقه ای است.

10. صلوات

نوشته
    681
    حضور
    10 روز 21 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    15
    صلوات
    1830

پول اینترنت که به فیلترینگ ربطی ندارد اگر سایتی فیلتر شده باشد حتمأ به مسایل فرهنگی مربوط است ، واز نظر شرعی تمامی مراجع از فیلترینگ بعضی سایت ها از مسولین تشکر هم میکنند

12. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    272
    حضور
    9 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    622

نقل قول نوشته اصلی توسط عصران نمایش پست ها
    سلام
    قوانینی که مصادیق فیلترینگ را مشخص می کنند بسیار کلی و مبهم هستند و فیلترینگ موجود کاملا سلیقه ای است.
    سلام علیکم.

ببخشید، حداقل در هر چیز که سواد نداشته باشم، یک مقدار در بحث کامپیوتر سواد دارم..

این چیزی که شما میگویید، به یک عالم به علوم کامپیوتر بگویید خنده اش میگیرد.

مثال آن برهان نظم است. بالاخره مشخص است که هر نظمی ناظمی دارد.

این فیلترینگ فوق العاده هوشمند، نمیتواند بدون قاعده و قانون باشد... نمیتواند سلیقه ای باشد.

در ثانی، در جواب به استارتر و بقیه دوستان، مگر ندیدید که با ماهی 3 هزار تومان انواع چیزشکن میفروشند (حالا چونه نزنید، یکم بالا، یکم پایین!)

من که کلا معتقد به اینترنت ملی هستم! (البته اگر معنای آن را درست درک کنید) تا میگویند اینترنت ملی، چند بی سوا پیدا میشوند میگویند منظورشان این است که کلا از شبکه اینترنت جدا شویم!!!!

خیر، مفهومی داریم به اسم اینترانت، مفهومی داریم به اسم اینترنت.....

Internet - International network یا شبکه بین الملل

Intranet - یا شبکه داخلی

کل دنیا (منظور کل دنیای شماست، یعنی کشورهای به ظاهر پیشرفته) اینترانت دارد، حتی آمریکا! اصلا اینترنت از این اینترانت شروع شده در پنتاگون! یا شبیه به آن.

مفهوم اینترنت ملی، تلفیق این دو است. و برای امنیت شماست... برای این است که اگر فردا تحریم اینترنت کردند، در نمانید!

موفق باشید.

ویرایش توسط لوح دل : ۱۳۹۳/۰۷/۱۶ در ساعت ۲۳:۵۳

14. صلوات

علاقه
    نوشته
    272
    حضور
    9 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    622

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdihg نمایش پست ها
    پول اینترنت که به فیلترینگ ربطی ندارد اگر سایتی فیلتر شده باشد حتمأ به مسایل فرهنگی مربوط است ، واز نظر شرعی تمامی مراجع از فیلترینگ بعضی سایت ها از مسولین تشکر هم میکنند
    سلام علیکم.

هرچند از یک باب درست میگویید... اما از باب دیگر غلط است.

مسئله امنیت است، توضیح آن سخت است، باید مبانی کامپیوتر شرح داده شود.

موفق باشید.

16. صلوات

علاقه
    نوشته
    272
    حضور
    9 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    622

سعی میکنم کمی کامپیوتر را ساده کنم!!

ببینید فرض کنید که ما یک شبکه داخلی داریم بدون وصل به اینترنت، داخل کشور

تمام کارهای حیاتی و اساسیمان با این شبکه قابل انجام است.

حال سیم اینترنت (شبکه جهانی) را هر وقت خواستیم به شبکه داخلی خود وصل میکنیم، هر وقت هم خواستیم قطع میکنیم!!!!!

پهنای باند ارزان در داخل داریم، کارهای داخلیمان فوق العاده ارزان انجام می شود... و فوق العاده سریع! همین الان امکان 16 مگابیت بر ثانیه برای کاربران ای دی اس ال، و یا نسل سوم تلفن همراه آماده است و ظرفیت آن ایجاد شده... یعنی پتانسیلش وجود دارد.

ابتدا فرض بالا را در نظر بگیرید...

حال میرویم سراغ امنیت...

وقتی همه کار با قطع یک سیم انجام می شود (یعنی همه اطلاعات از یک سیم میگذرد) - البته این مثال است - یعنی روی آن سیم کنترل وجود دارد. کار راحت شده.

خب، کافیست send و receive مدیریت شود.. یعنی اجازه send اطلاعات محرمانه کاربران را به شبکه اینترنت (جهانی) ندهیم و یا آن را سخت کنیم (پهنای باند را کم کنیم)، اجازه جاسوسی به پنتاگون ندهیم!

اما خیالتان راحت، اینکه اطلاعات محرمانه شما به دست داخل هم نمی افتد!!! چرا که داخل شبکه ای پیچیده است... ما خارج را ساده کردیم! داخل که پیچیده است... دی اس ال است، تری جی است، فور جی است، وایمکس است، و ....

در مقام دوم فرض دوم را در نظر بگیرید....

حال میرویم سراغ امنیتی فراتر

اینکه اگر اینترنت قطع شد، یعنی آنطرف ما را فیلتر کرد! مثل چیزی که بارها مشاهده کردیم که گوگل ما را فیلتر کرده... یا یاهو ما را فیلتر کرده... ایمیل یاهویمان یکدفعه باز نشد!!!
    چیزی که به کرات مشاهده شده... خب تکلیف چیست؟ اگر میگویند آزادی، چرا اینترنت را خودشان روی ما میبندند؟

بگذریم، چون جلوتر بخوام برم خیلی بحث فنی میشه، و خیلی طولانی... اگر جایی ابهام داشت بفرمایید، البته فکر میکنم در این تاپیک جایش نباشد!

موفق باشید.

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

نقل قول نوشته اصلی توسط لوح دل نمایش پست ها

سلام علیکم.

ببخشید، حداقل در هر چیز که سواد نداشته باشم، یک مقدار در بحث کامپیوتر سواد دارم..

این چیزی که شما میگویید، به یک عالم به علوم کامپیوتر بگویید خنده اش میگیرد.

مثال آن برهان نظم است. بالاخره مشخص است که هر نظمی ناظمی دارد.

این فیلترینگ فوق العاده هوشمند، نمیتواند بدون قاعده و قانون باشد... نمیتواند سلیقه ای باشد.

در ثانی، در جواب به استارتر و بقیه دوستان، مگر ندیدید که با ماهی 3 هزار تومان انواع چیزشکن میفروشند (حالا چونه نزنید، یکم بالا، یکم پایین!)

من که کلا معتقد به اینترنت ملی هستم! (البته اگر معنای آن را درست درک کنید) تا میگویند اینترنت ملی، چند بی سوا پیدا میشوند میگویند منظورشان این است که کلا از شبکه اینترنت جدا شویم!!!!

خیر، مفهومی داریم به اسم اینترانت، مفهومی داریم به اسم اینترنت.....

Internet - International network یا شبکه بین الملل

Intranet - یا شبکه داخلی

کل دنیا (منظور کل دنیای شماست، یعنی کشورهای به ظاهر پیشرفته) اینترانت دارد، حتی آمریکا! اصلا اینترنت از این اینترانت شروع شده در پنتاگون! یا شبیه به آن.

مفهوم اینترنت ملی، تلفیق این دو است. و برای امنیت شماست... برای این است که اگر فردا تحریم اینترنت کردند، در نمانید!

موفق باشید.
    سلام علیکم
    مطالب شما چه ارتباطی به گفته من دارد.برهان نظم چه ربطی به فیلترینگ دارد.مسئولین سایت زحمت کشیده و این پست را نیز حذف کنند تا مطالب من عملا نیز تایید شود.

از سایت شرکت مخابرات نقل میکنم:http://tct.ir/?siteid=5&pageid=352&newsview=41495

فیلترینگ گلوگاه اصلی و چالش جدی عدم توسعه اینترنت در كشور است كه عبور پهنای باند كشور از صافی آن موجب شده تا شركت ارتباطات زیرساخت در توزیع آن با چالش‌های جدی مواجه شود.
    به گزارش عصر ارتباط، درحالی كه بسیاری به فیلترینگ از زاویه پالایشی آن نگاه می‌كنند اما كمتر كسی به آن به عنوان یكی از موانع عدم توسعه اینترنت پرداخته است كه نه تنها موجب عدم حق دسترسی آزاد به محتوا شده بلكه توسعه پهنای باند كشور را نیز با مشكلات جدی مواجه كرده است. چالشی كه مدت‌هاست شركت ارتباطات زیرساخت با آن دست به گریبان شده است.....

پیش از واگذاری اجرای فیلترینگ به شركت ارتباطات زیرساخت سرورهای فیلترینگ در شركت‌های ISP قرار داشتند و وظیفه پالایش و سرمایه‌گذاری و هزینه اجرای آن برعهده این شركت‌ها قرار داشت اما اجرای سلیقه‌ای آن موجب شد تا این وظیفه به شركت ارتباطات زیرساخت سپرده شود.

این مطالب هم از یک سایت معتبر دیگر:http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=201941

احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس با هشدار نسبت به هزینه های "فیلترینگ مردم آزار" برای نظام تاکید کرد: اتفاقات اخیر حتی اگر توجیه امنیتی داشته باشد، باید توسط مسئولان برای مردم توضیح داده شود، چرا که به افزایش اعتماد مردم نسبت به حاکمیت می انجامد و مردم حق جو نیز اقدامات قابل توضیح و منطقی را خواهند پذیرفت.
    احمد توکلی در گفتگو با مهر افزود: شیوه فیلترینگ اخیر و قطع بدون اطلاع بسیاری از سرویس های مورد مراجعه اکثر قریب به اتفاق مردم، بدون اینکه قبلا گزینه جایگزین در داخل ایجاد شده باشد و بدون اینکه مسئولان مربوطه قبلا توضیح قانع کننده به مردم داده باشند، گلایه اقشار تحصیلکرده را به دنبال دارد و چنین فیلترینگ مردم آزاری برای نظام بسیار هزینه زاست.
    توکلی ادامه داد: این روش فیلترینگ ضررهای دیگری هم دارد. از یک طرف مردم را به قانون شکنی و استفاده از سازوکارهای ضدفیلتر تحریک می کند و قبح قانون شکنی را می ریزد و از طرف دیگر فیلترینگ را از حالت ابزار کنترل فضای مجازی مؤثر خارج می کند، چرا که در وضعیتی که اکثر کاربران اینترنت به سمت استفاده از نرم افزارهای فیلترشکن سوق داده می شوند، فیلترینگ تاثیر خود را از دست می دهد.
    وی افزود: مسئولان مربوطه باید به صورت صریح و شفاف دلایل این مساله را برای مردم توضیح دهند و بدون فراهم کردن امکانات سهل الاستفاده و مشابه جایگزین در داخل، بیش از این مردم آزاری و برای نظام هزینه تراشی نکنند.
    امید داریم که در سال آینده شاهد فرایندی مشخص، برنامه ریزی شده و مفید در این زمینه باشیم و هرگز شاهد چنین مسائلی که به ضرر مردم و نظام است، نباشیم.

19. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۳/۱۰/۲۴, ۲۰:۳۴ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری