محمد طهماسبی
کد خبر: ۴۴۰۰۲۵
تاریخ انتشار:
۱۴ مهر ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۷
-
06 October 2014
قربانی کردن، از سنت‌های اسلامی است که در برخی موارد مانند قربانی در حج، واجب و در برخی موارد مانند عقیقه و روز عید قربان، مستحب است.

این سنت حسنه نیز مانند هر سنت دیگری می‌تواند آمیخته با خرافات و رسوم غلط شود، که بسیاری از بزرگان به مناسبت‌های مختلف برای رفع آن‌ها تذکر داده‌اند.
عید قربان و ایام بازگشت حجاج، و نیز نزدیکی به ماه محرم، موقع مناسبی برای توجه به این مسائل است.

سنت اعراب جاهلی


لَن يَنَالَ اللَّهَ لحُومُهَا وَ لَا دِمَاؤُهَا وَ لکِن يَنَالُهُ التَّقْوَى‏ مِنکُمْ
هرگز گوشت‏ها و خون‏هاى آنها به خداوند نمى‏رسد، بلکه تقواى شما به او مى‏رسد.

در تفسیر نمونه، ذیل این آیه شریفه (بخشی از آیه 37 سوره مبارکه حج) آمده است:
«اين تعبير که خون آنها نيز به خدا نمى‏رسد... اشاره به اعمال زشت اعراب جاهلى است که هر گاه حيوانى را قربانى مى‏کردند خون آن را بر سر بتها و گاه بر در و ديوار کعبه مى‏پاشيدند، و بعضى از مسلمانان ناآگاه بى ميل نبودند که در اين برنامه خرافى از آنها تبعيت کنند، آيه فوق نازل شد و آنها را نهى کرد.

متاسفانه هنوز اين رسم جاهلى در بعضى از مناطق وجود دارد که هرگاه قربانى به خاطر ساختن خانه‏اى مى‏کنند خون آن را بر سقف و ديوار آن خانه مى‏پاشند، و حتى در ساختمان بعضى از مساجد نيز اين عمل زشت و خرافى را که مايه آلودگى مسجد است انجام مى‏دهند که بايد مسلمانان بيدار شديداً با آن مبارزه کنند.»

انحرافات و خرافات در قربانی

منشأ اصلی خرافات، به این نکته برمی‌گردد که برخی افراد خون قربانی را دارای اثر می‌دانستند و می‌دانند! اما آیه شریفه می‌خواهد این اعتقاد شرک آمیز را از بین ببرد و جا بیندازد که از خون قربانی کاری برنمی‌آید و آنچه مهم است تقوا و نیت الهی برای قربانی کردن است.
برخی انحرافات و خرافات:

- مالیدن خون قربانی به خودرو و ساختمان
- رد شدن از روی خون قربانی
- عبور از بین سر و بدن قربانی پس از ذبح
- قربانی کردن جلوی مساجد که باعث نجاست مساجد می‌شود (و کاری حرام است).
- باقی گذاشتن خون قربانی در کف خیابان و جلوی منازل مسکونی که منجر به نجس کردن مسیر عبور مردم می‌شود.

لازم نیست خون قربانی در حتماً در محل خاصی (مثلا در منزل) ریخته شود، بلکه در هرجایی انجام شود، بنابر نیت فرد محقق خواهد شد. و با توجه به نجس بودن خون قربانی، ریختن آن در خیابان و جلوی پای افراد و یا هیئت‌ها، نه تنها ترجیحی ندارد، بلکه می‌تواند مصداق اذیت مردم هم باشد که به‌خاطر این نجاست، در هنگام رفت و آمد به‌خصوص زمان بارندگی، به زحمت می‌افتند. لذا اگر کسی تمایل به قربانی کردن دارد می‌تواند آن را در یک محیط مناسب غیر مسکونی انجام داده و به‌دست افراد مستحق برساند.

به هرحال اگر کسی تمایل دارد قربانی را در منزل یا جلوی دسته‌های عزاداری انجام دهد، توصیه این است که برای مراعات حقوق دیگران، آن را در گوشه‌ای دور از محل رفت و آمد که قابل شستشو باشد انجام داده و محل را تطهیر نماید.

مسئله شرعی (تمام مراجع):


خونی که هنگام ذبح قربانی خارج می‌شود، نجس است و پس از خروج کامل خون، باید محل آلوده شده تطهیر گردد، بعد از آن خون‌های باقیمانده در بدن قربانی پاک است:

مسئله 96: خون انسان و هر حيوانى که خون جهنده دارد، يعنى حيوانى که اگر رگ آن را ببرند خون از آن جستن مى‌کند، نجس است.

مسئله 97: اگر حيوان حلال گوشت را به دستورى که در شرع معيّن شده بکشند و خون آن به مقدار معمول بيرون آيد، خونى که در بدنش مى‌ماند، پاک است، ولى اگر به علت نفس کشيدن يا به واسطۀ اين که سر حيوان در جاى بلندى بوده خون به بدن حيوان برگردد، آن خون نجس است.