آیا در نهی از منکر باید 100% مطمئن شویم که دارد گناه می کند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا در نهی از منکر باید 100% مطمئن شویم که دارد گناه می کند؟

باسلام
شخصی را میشناسم؛ که ازدواج کرده است؛ گاهی شب ها وقت زیادی را میگذارد و بیرون از خانه با موبایل خود صحبت میکند؛ طوری صحبت میکند که دوست ندارد کسی بشنود و آثارش کاملا معلومه.

آیا باید 100% یقین کنم دارد با نا محرم صحبت میکند؟ شاید اگر بگم با نامحرم صحبت نکن بگه نامحرم نیست، خاله مه!

نکته دیگه اینکه آیا نهی از منکر باید حین انجام گناه صورت بگیره؟ مثلا الان که این گناه رو نمیکنه نهی از منکر واجب نیست؟ اگر انجام دهیم چه میشود؟

نظرات آیات: مکارم و سیستانی و رهبری رو بگید لطفا
باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

علی سجاد فاطمی;579736 نوشت:
باسلام
شخصی را میشناسم؛ که ازدواج کرده است؛ گاهی شب ها وقت زیادی را میگذارد و بیرون از خانه با موبایل خود صحبت میکند؛ طوری صحبت میکند که دوست ندارد کسی بشنود و آثارش کاملا معلومه.

آیا باید 100% یقین کنم دارد با نا محرم صحبت میکند؟ شاید اگر بگم با نامحرم صحبت نکن بگه نامحرم نیست، خاله مه!

نکته دیگه اینکه آیا نهی از منکر باید حین انجام گناه صورت بگیره؟ مثلا الان که این گناه رو نمیکنه نهی از منکر واجب نیست؟ اگر انجام دهیم چه میشود؟

نظرات آیات: مکارم و سیستانی و رهبری رو بگید لطفا
باتشکر

سلام عليكم

طبق نظر اين مراجع تقليد:

1-اگر نمي دانيد شخص كاري كه مي كند،حرام است يا نه ؟ نهي از منكر واجب نيست.

2-نهي از منكر بايد حين گناه باشد يا اينكه شخص بخواهد منكر را ادامه بدهد، پس اگر شخص گناه نمي كند،وقصد ادامه انجام دادن منكر را ندارد، جاي نهي از منكر نيست.

شرط سوم از نهي از منكر:

قصد ادامه کارهای ناشایسته و خلاف از شخص خلافکار. بنابراین شخص خلافکار چنانچه نخواهد کارهای خلاف خود را تکرار کند و دوباره مرتکب شود، امر به معروف و نهی از منکر واجب نیست.

سلام
من هم یک سوال دارم

-اگر فرضا من خودم خلاف x رو انجام میدم اما دیدم که شخصی خلاف Y رو انجام میده (با این شرط که من خیلی از اون عمل بدم میاد) من باید برم اونو تنبیه کنم؟؟!
(اگه زورش و داشته باشم)

-دوم اینکه اگه کسی با حرص و غضب بسیار زیاد بیفته به جون یه یکی که بسیار بی تربیت هست تا ادبش کنه! (مثلا پاهاش و محکم ببنده و اینقدر با شیلنگ فلکش کنه که از گوشاش چند رقم بخار بزنه بیرون که اون ادم تغییر DNA بده) ایا این جایز هست یعنی خدا و پیغمبر و حضرت علی و اینا میگن احسنت احسنت یا نه کافر میشیم و تبدیل به یه حیوون میشیم!!)

با تشکر

عزرائیل;580184 نوشت:
سلام
من هم یک سوال دارم

-اگر فرضا من خودم خلاف x رو انجام میدم اما دیدم که شخصی خلاف Y رو انجام میده (با این شرط که من خیلی از اون عمل بدم میاد) من باید برم اونو تنبیه کنم؟؟!
(اگه زورش و داشته باشم)

-دوم اینکه اگه کسی با حرص و غضب بسیار زیاد بیفته به جون یه یکی که بسیار بی تربیت هست تا ادبش کنه! (مثلا پاهاش و محکم ببنده و اینقدر با شیلنگ فلکش کنه که از گوشاش چند رقم بخار بزنه بیرون که اون ادم تغییر DNA بده) ایا این جایز هست یعنی خدا و پیغمبر و حضرت علی و اینا میگن احسنت احسنت یا نه کافر میشیم و تبدیل به یه حیوون میشیم!!)

با تشکر

سلام علیکم

اگر کسی منکری را انجام می دهد ،این دلیل بر سقوط وظیفه نهی از منکر از او نمی شود وباید نهی از منکر را در صورت وجود شرایطش ،باید انجام بدهد ،البته باید منکر خود را نیز ترک کند.

نهی از منکر مراتب دارد ،که با وجود شرایطش باید مطابق مراتب عمل شود ،و مطمئنا باعث خشنودی خدا ورسولش واولیائش می باشد.

با سلام، ادب و احترام و تشکر از شما به خاطر مکاتبه با این مرکز

پاسخ در چند نکته بیان می شود

نکته اول :به نظر همه مراجع مورد نظر امر به معروف در واجبات و نهی ازمنکر در محرمات؛ واجب است، بعلاوه اینکه از روایات ما استفاده می شود که فعل مومن را باید حمل بر صحبت کرد حتی گفته می شود« اگر دهان مومنی بوی شراب می دهد آن را باید حمل بر صحت کرد وگفت ان شاء الله شربتی خاص خورده است.»
بنا بر این در فرض سوال که طرف نه کار واجبی را ترک می کند و نه کار حرامی را مرتکب می شود شما مجاز نیستی گفتگوی مخفیانه او را ( و لو به نظر شما با خانمی صحبت می کند)، به صرف اینکه از شما مخفی می کند حمل بر گفتگوی حرام کنید و اصلا این کار تجسس در امور شخصی دیگران است که قران کریم ( درسوره حجرات ) صریحا از آن نهی کرده است.

نکته دوم: از شرایط امر به معروف « احتمال تأثیر مثبت، یقین به اصرار طرف بر اینکار و...» بنابر این در زمان انجام منکر اگر احتمال لجاجت می دهید نباید امر یا نهی کنید .

نکته آخر اینکه: تا یقین نداشتی که کار حرامی اتفاق افتاده است مجاز به نهی از منکر نیستی .

پیشنهاد: تفاسیر مربوط به سوره حجرات و احکام امر به معروف (در رساله های عملیه)را مطالعه کنید تا در این مورد بیشتر آگاه شوید.

پی نوشت: رساله دانشجویی، ش16،سید مجتبی حسینی، ص308،پرسش488، نشر معارف، زمستان91.

در پناه حق همیشه شاد وسر بلند باشید
موضوع قفل شده است