چند سوال در مورد انجام نذورات

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند سوال در مورد انجام نذورات

سلام
من نذر کردم که 15 بار سوره بقره رو بخونم که چندتا سوال داشتم

1-میشه ترجمه سوره بقره رو بخونم؟
2-این نذر خیلی سنگینه و متاسفانه وقت ندارم.هیچ راهی نداره که این نذر رو انجام ندم؟

مرجع تقلید: وحید خراسانی
ممنون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

alisajadi;579712 نوشت:
سلام
من نذر کردم که 15 بار سوره بقره رو بخونم که چندتا سوال داشتم

1-میشه ترجمه سوره بقره رو بخونم؟
2-این نذر خیلی سنگینه و متاسفانه وقت ندارم.هیچ راهی نداره که این نذر رو انجام ندم؟

مرجع تقلید: وحید خراسانی
ممنون

سلام عليكم

طبق نظرآيت الله وحيد خراساني :

اگر صيغه نذر را نخوانده ،عمل كردن به نذر بر شما واجب نيست.

پي نوشت:
منهاج الصالحين (للوحيد)،كتاب نذر،مساله1553

شفا;580173 نوشت:
سلام عليكم

طبق نظرآيت الله وحيد خراساني :

اگر صيغه نذر را نخوانده ،عمل كردن به نذر بر شما واجب نيست.

پي نوشت:
منهاج الصالحين (للوحيد)،كتاب نذر،مساله1553

منظور از

صيغه نذر چیه؟
میشه ترجمه سوره بقره رو خوند؟
ممنون

alisajadi;580443 نوشت:
منظور از
صيغه نذر چیه؟
میشه ترجمه سوره بقره رو خوند؟
ممنون

سلام علیکم

صیغه نذرعبارت است از: (لله علیّ)یا ترجمه آن:(برای خدا برعهده من است).

(اگر صیغه نذر را خوانده باشید و وقت نذر کردن به صورت عربی مد نظر تان بوده، بایدبه صورت عربی بخوانید.)

شفا;580913 نوشت:
سلام علیکم

صیغه نذرعبارت است از: (لله علیّ)یا ترجمه آن:(برای خدا برعهده من است).

(اگر صیغه نذر را خوانده باشید و وقت نذر کردن به صورت عربی مد نظر تان بوده، بایدبه صورت عربی بخوانید.)

عذر میخوام میشه از صیغه نذر مثالی بزنید
در هنگام نیت نذر عربی یا فارسی مد نظرم نبوده.حالا میتونم ترجمه رو بخونم؟

ممنون

[="#000080"][="#000080"][="#006400"]هوالعالم[/]

با اجازه عزیزان چون این تاپیک مربوط به نذر میشه من بدون مخاطب در مورد نذر نظری میدم

نذر خیلی مهمه
هر چی نذر میکنیم
شاید بشه گفت که خدا و اهل و اولیای خدا به همون کیفیت نذرکردنه شما, به شما کمک میکنن
و وقتی ازش سر باز میزنیم خب معلومه که خاطری ازرده میشه و خدا رو خوش نمیاد و راهنمایی ها کمتر میشه و گاها حتی موجب شادی و تسلط دشمن میشه ...

[="#006400"]نذر هم مثل همون عهد میمونه که بهتره شکسته نشه ...
[/]
منظورم از کیفیت در نذر همون جنم خوب و خلوصی بوده که در حین نذر کردن به کار میگیریم
و نه کم و زیادش ...
چون کم و زیادش به وضعیت و ظرفیت ادم بستگی داره و لازم نیست نذر و عهد به عملی ببندیم که در توان ما نباشه
شک ندارم خدا یار و یاور وفادار جماعت بوده و در هر صورت به اونها کمک میکنه ..[/][/]

alisajadi;581305 نوشت:
عذر میخوام میشه از صیغه نذر مثالی بزنید
در هنگام نیت نذر عربی یا فارسی مد نظرم نبوده.حالا میتونم ترجمه رو بخونم؟

ممنون

سلام عليكم

مثلا بفر ماييد براي خدا به عهده من است كه اگر فلان حاجتم(مريضي ام خوب شود....) روا شد فلان كار را مي كنم.(سه روز روزه مي گيرم)

در اين صورت مي توانيد ترجمه آن را بخوانيد.

باسلام ، ادب، احترام و تشکر به خاطر ارسال پرسش به این مرکز

پاسخ شما طبق فتوای آیت الله وحید اینچنین است

کسی که نذر کرده کاری را انجام دهداگر نذراو صحیح بوده باشد و شرایط نذر را داشته باشد در این صورت اگرآن را انجام ندهدباید کفاره بدهد که کفاره آن به نظر ایشان؛ آزاد کردن یک بنده یا سیر کردن و یاپوشانده ده فقیر و در صورت ناتوانی از اینکار، باید سه روز پشت سر هم ( و بدون فاصله) روزه بگیرد.

شرایط نذر کننده: 1- بالغ، عاقل، با قصد و اختیار

2-انجام آن ممکن باشد.

3- انجام آن امری پسندیده و مطلوب باشد مانند خواندن نمازی یا قرآنی یا کار خیری و...

4- ترک آن مطلوب شرع نباشد بنابر این اگر نذر کند کار مکروهی را انجام دهد نذر باطل است .

بعلاوه موارد فوق نذر باید صحیح باشد بنابر این نذری که صیغه نذر در آن خوانده نشود باطل است و همینطور درزن،نباید نذری کند که مزاحم حقوق شوهر شود و یا نذر فرزند نباید مخالف نهی پدر باشد.

نکته دیگر: در صورتی که نذر را صحیح انجام داده اید نمی توان برای آن جایگزین قرار داد بنا بر این خواندن ترجمه سوره به جای سوره کافی نیست.

نکته آخر اینکه: اگر نذر شما مدت داشته ، و در مدت مورد نظر نتوانسته اید نذر را انجام دهید در این صورت نه تنها کفاره واجب نیست بلکه انجام آن هم لازم نیست.

پی نوشت: ر.ک: رساله دانشجویی، ش16، تهیه کنند: سید مجتبی حسینی،ص195-199، پرسشهای: 271-280، نشر معارف ،چاپ:سی ام. ویراست دوم.

در پناه خدای مهربان همیشه شاد و سربلند باشید

موضوع قفل شده است