صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  729
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236

  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی
  دوستان سلام
  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی

  تا کی باید از وضع موجود تاسف بخوریم؟ تا کی باید این همه فقر فرهنگی را ببینیم و فقط آهی از ته دل سر دهیم؟ تا کی باید منتظر مسئولین بی بخار برای کار فرهنگی بمانیم؟ تا کی باید صبر کنیم؟ تا کی باید فقط بگوییم و عمل درستی نکنیم؟ تا کی باید اعتراض کنیم؟ چه قدر باید اعتراض کنیم؟ چه کسی گوشش بدهکار است؟ چه کسی توجه می کند؟ در این میان ما چه باید بکنیم؟ آیا تکلیف را درست شناخته ایم؟ آیا به تکلیف خود عمل کرده ایم؟ تا به حال ما چه فعالیت فرهنگی مهم و موثری انجام داده ایم؟ آیا می توانیم وقت خود را بهتر برنامه ریزی و از آن در جهت فرهنگ استفاده کنیم؟ چگونه باید پاسخ دغدغه های درست خود را بدهیم؟

  این ها و سوالات دیگری که نوشته نشد، سوالاتی است که هر یک از آنها در ذهن بنده و شما وجود دارد. به هریک از این سوالات نیز پاسخ های متفاوتی نظیر پاسخ های زیر داده ایم.
  کاری از دست ما ساخته نیست، ان شاءالله امام زمان ظهور کند. مگر ما چه می توانیم انجام دهیم؟ اصل کار دست مسئولین است که کار نمی کنند. جز اعتراض کار دیگری از دست ما ساخته نیست و ....

  اما آیا حقیقتا فطرت ما با این پاسخ ها آرام شده است؟ آیا از این دست پاسخ ها را می توان به خدا داد؟ آیا تغییر قابل ملاحظه ای حتی در اطرافیان رخ داده است؟ و ...

  پس باید منتظر هیچ کس نماند و کاری کرد. کاری اصولی و درست. اما قبل از هر چیز خواهش می کنم قدری حوصله به خرج دهید و مقدماتی را بخوانید.

  اولین مسئله، تکلیف است. ما اگر تکلیف خود را بدانیم و آن را خوب انجام دهیم، هم رشد معنوی خواهیم کرد، هم پاسخ خداوند و فطرت خود را خوب می توانیم بدهیم و هم اقدام ما موثر است.

  اما تکلیف به چه معناست؟ تکلیف چیست؟ و چگونه می توان تکلیف خود را به نحو احسن شناخت؟  علی علی
  ویرایش توسط مکلف : ۱۳۹۳/۰۷/۱۳ در ساعت ۱۸:۵۹
  برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
  اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
  بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی


 2. صلوات ها 25


 3. #2

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  729
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236  دوستان سلام

  قبل از هر چیز این مسئله کاملا آشکار را باید بگویم که مسائل یا حق هستند و یا باطل. یا باید تحت ولایت الهی باشید یا تحت ولایت طاغوت.
  ما مشخصا کاری به ولایت طاغوت و باطل نداریم. در مسیر تحت ولایت الهی و حق بودن باید این حدیث زیبا را بگویم: أوّل العلم معرفة الجبّار و آخر العلم تفويض الأمر اليه؛ سر آغاز علم، شناخت خداوند جبّار و سرانجام آن، واگذارى امور به اوست. یعنی شما در نهایت باید به این نقطه برسید که همه امور را(این را با تاکید بخوانید) به خداوند واگذار کرده و تحت ولایت الهی در آیید. و اینجاست که اهمیت تکلیف مشخص می شود. چرا که تکلیف مداری لازمه ولایت مداری است.

  تکلیف به چه معناست؟
  تکلیف کلمه ای عربی است. پس معنای آن را باید در فرهنگ لغات عربی چون معجم الوسیط و المنجد جستجو کرد نه فرهنگ لغات فارسی. تکلیف یعنی امر واجبی که باید اطاعت شود.
  بگذارید نکاتی را پیرامون تکلیف بگوییم تا تعریف و ماهیت آن روشن تر شود.
  زمانی که شما به سن تکلیف می رسید، مکلَّف می شوید به عمل به احکام الهی و نکته اینجاست که این تکلیف را شما مشخص نکرده اید. این مسئله در سایر قضایا نیز چنین است. در حقیقت ما به ازای هر مکلَّف، یک مکلِّف وجود دارد که تکلیف می کند. به عبارتی دیگر شما تکلیف را تشخیص نمی دهید بلکه تکلیف می شوید یا تکلیف می گیرید.
  تبصره:
     
  گاهی مواردی نظیر انتخابات(البته موارد گسترده تری نیز ممکن است) پیش می آید که تکلیف شخص این گونه است که باید مسئله ای را تشخیص دهد یا انتخاب کند. به عبارت دقیق تر آنچه توسط شخص تشخیص داده می شود، تکلیف نیست. بلکه تکلیف، تشخیص دادن مسئله و انتخاب است، خواه این را تشخیص دهد یا آن را، این را انتخاب کند یا آن را.


  چه کسانی مکلَّف هستند؟
  همه افراد به جز 3 دسته زیر مکلَّف خواهند بود.
  دیوانه تا وقتی که عاقل شود، فردی که در خواب است تا وقتی که بیدار شود، و کودک تا وقتی که بالغ شود.

  تکلیف چیست؟ و چگونه می توان تکلیف خود را به نحو احسن شناخت؟
  به حدیثی که در ابتدا ذکر شد، رجوع کنید. اولین تکلیف، شناخت مکلِّف است یعنی شناخت کسی که به شما تکلیف می دهد. شما در احکام، مکلِّف خود -مرجع تقلید- را می شناسید. در سایر قضایا نیز باید به همین گونه باشد.
  وقتی مکلِّف را شناختید باید امور را به او واگذار کنید تا تحت ولایت قرار گیرید. به عبارت دقیق تر وی به شما بگوید چه انجام دهید و چه انجام ندهید.
  در نهایت اگر شما به تکلیف خود عمل کردید، ولایت مدار بوده اید وگرنه .....


  دومین مسئله، ولایت است که تا حد خوبی به آن اشاره شد. و پس از ولایت، این که چگونه در مصادیق متفاوت وارد شده و مکلِّف و تکلیف خود را بشناسید.

  علی علی
  برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
  اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
  بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی


 4. صلوات ها 18


 5. #3

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  729
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236  دوستان سلام

  حال به اختصار مطالبی راجع به ولایت و ولایت مداری عرض خواهم کرد و پس از آن به مصادیق و آفات کارهای فرهنگی خواهیم پرداخت.

  ولایت مداری
  فرض کنید ساختار ولایت، ساختاری طولی یا حلقه ای باشد. یعنی ولایت معصوم در طول ولایت خداوند و ولایت ولی فقیه نیز در طول ولایت معصوم باشد. اینجا این نکته خیلی مهم است که هر مرحله یا همان حلقه ولیِ خودش، تکالیف خودش و امتحانات خودش را دارد. بنابراین شما در هر جایگاه و حلقه ای که هستید تا ولی خودتان (یعنی کسی که به شما تکلیف می دهد، کسی که شما را تکلیف می کند) و تکلیف خودتان را نشناسید و پس از آن خوب به تکلیف خود عمل نکنید و از امتحانات آن سربلند بیرون نیایید، به حلقه های بالاتری از ولایت راه پیدا نمی کنید، به جمع مقربان و خاصان راه پیدا نمی کنید. پس اگر شما نخواهید و نتوانید به حلقه های بالاتر ولایت بروید، نمی توانید رشد روحی و معنوی چندانی بکنید و متناسب با آن نمی توانید بر فرهنگ جامعه که دغدغه اش را دارید تاثیرگذار باشید. چرا که شما رشد نکرده اید که بتوانید دیگران را رشد دهید. شما زمانی می توانید بر فرهنگ جامعه تاثیرگذار باشید و آن را بسازید که ولایت مدار بوده و آنچه ولایت تکلیف می کند را انجام دهید نه آنچه که خودتان تشخیص می دهید.


  «اَفَمَنْ يَهْدي اِلي الْحَقِّ اَحَقُّ اَنْ يُتَّبَعَ اَمَّنْ لا يَهِدّي اِلاّ اَنْ يُهْدي...»
  آيا آن‌كس كه به سوي حق هدايت مي‌كند، شايسته پيروي است، يا آن كس كه نمي‌تواند راه به جايي ببرد مگر هدايتش كنند و تعليمش دهند؟ (سوره یونس/35)  می دانم که این مطالب تا به اینجا ممکن است برای شما خسته کننده باشد ولی مقدماتی بود که نمی شد آن ها را نگفت. همچنین می دانم که پیش خودتان خواهید گفت که این مطالب، مسائل واضحی است و شاید نیازی به گفتن نداشت. اما صبر کنید. وقتی که بعضی از آفات و ایرادات فعالیت های فرهنگی بعضی فعالان و دغدغه مندان فرهنگ را که خدمتتان عرض کردم. این مطالب اهمیت خودشان را نشان خواهند داد.

  علی علی
  برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
  اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
  بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی


 6. صلوات ها 16


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  729
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236  دوستان سلام

  در ادامه آیه ای که در پست قبل مطرح شد، خداوند می فرماید:

  « وَمَا يَتَّبِعُ أَكْثَرُهُمْ إِلاَّ ظَنًّا إَنَّ الظَّنَّ لاَ يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئًا إِنَّ اللّهَ عَلَيمٌ بِمَا يَفْعَلُونَ »
  و بيشتر آنها (در اعتقاداتشان) جز از ظنّ و گمان پيروى نمی ‏كنند، با آنكه بی ‏ترديد (ظنّ و) گمان از هيچ حقّى بی ‏نياز نمی ‏سازد، همانا خداوند به آنچه می ‏كنند داناست(سوره یونس/36)

  حالا می رسیم بر سر آفات، ایرادات و مشکلات فعالیت های فرهنگی و جنگ نرم. لطفا پیش از هر چیز تاپیک و فایل صوتی زیر را با دقت بخوانید و گوش کنید. تا پس از آن به سایر مطالب بپردازیم.

  آدرس اشتباهی

  همه ما قبول داریم که ما یک جنگ فرهنگی بزرگی داریم که جبهه های عظیم و متفاوتی دارد اما چه می شود که این افسران جنگ نرم که دغدغه های مقدسی دارند و معرفت آنها نیز بالاست، در بعضی موارد لنگ می زنند؟ و از وضعیت فعالیت فرهنگی خود و دیگران ناراضی هستند؟ حقیقتا بنده نمی دانم دست شیطان است یا کسی درست مسئله را برای آنها تبیین نکرده است و یا چیز دیگر اما بالاخره باید مشکل را گفت. مشکل اصلی در جنگ نرم و فعالیت های فرهنگی که باعث آفات متفاوتی می شود، آدرس را اشتباهی گرفتن یا اشتباهی رفتن است. وقتی شما درک دقیقی از مسئله تکلیف و ولایت و رابطه اینها و نیز رابطه خودتان با این مفاهیم نداشته باشید؛ به عبارت دیگر وقتی مسئله ای بیان شود و شما برداشت صحیحی نداشته باشید یا حتی برداشت صحیح ولی متفاوتی داشته باشید و به آن عمل کنید، دچار مشکل خواهید شد.
  به طور مشخص و مصداقی به چند مشکل در زیر اشاره خواهم کرد تا مطلب برای دوستان واضح گردد:

  1- اتکاء به تفسیر خود
  - امام خامنه ای دام ظله العالی می فرمایند :أین عمار. حالا همه فکر می کنند که باید عمار بشوند. گویا دیگر نیازی به مالک و ابوذر و مقداد و سلمان و ... در این جنگ ها نیست.
  أین عمار، فقط أین عمار نیست.

  أينَ إخوانِيَ الّذينَ رَكِبوا الطَّريق ، وَ مَضَوا عَلى الحَقّ ؟
  کجایند برادران من که راه حق را رفتند؟

  أين عمّار، أين ابن تيهان، أين ذُو الشهادتين؟
  عمار کجاست؟ ابن تیهان کجاست؟ ذوالشهادتین کجاست؟

  أين نُظرائُهم مِن إخوانِهمُ الذينَ تَعاقَدُوا عَلى المُنية و أبْردَ بِرؤوسِهم إلى الفَجَرة؟
  و کجایند مثل عمار، مثل ابن تیهان، مثل ذوالشهادتین که در راه حق با هم عهد بستند و سرهایشان را برای ستمگران فرستادند؟

  - حضرت آقا بارها بر مسئله فضای مجازی و اهمیت آن تاکید کرده اند. حالا هر کس از این مسئله برای خود تعبیری می کند. در صورتی که تعبیر صحیح فقط یکی است و آن تعبیری است که هم کلی نگری را در خود دارد و هم جزئی نگری را.

  2- عدم وجود فرهنگ کار جمعی
  شما می بینید که افسران جنگ نرم، تکی کار می کند یا اگر چند نفر دور هم هستند، نمی آیند در هر عرصه ای که فعالیت می کنند یک برنامه ریزی اساسی بکنند یا اگر بخواهند چشم انداز داشته باشند و برنامه ریزی بکنند، در بسیاری اوقات، اولویت ها را خوب تشخیص نمی دهند.

  حضرت آقا در مسئله سبک زندگی گلایه می کنند که چرا فرهنگ کار جمعی در جامعه ما ضعیف است؟
  موقعی که قرار بر فعالیتی فرهنگی می شود هر کس خود را صاحب نظر دانسته و برای خود نظری دارد و حاضر نیست از نظر خود کوتاه بیاید در نتیجه خود به انجام آن می پردازد.
  نتیجه این می شود که نیروی فعال زیاد است اما در کارهای اساسی و هدفمند نیرو کم داریم.

  3- عدم شناخت درست جایگاه خود در ساختار ولایی و عدم دقت به سخنان ولی
  بگذارید مصداق این مسئله را با توجه به سخنان استاد پناهیان که لینک آن ارائه شد بگویم.
  وقتی گفته شد و قرار شد که جنگ نرم به صورت جنگ نامنظم باشد، این به این معنی نیست که هیچ نظمی وجود نداشته باشد یا نظم کمی وجود داشته باشد.
  در جنگ نامنظم، چریک بررسی می کند اگر وقت هست آموزش می بیند و سلاح درستی را نیز انتخاب می کند، همین طوری و خودجوش به جلو نمی رود که فقط تیرها به وی بخورد.
  در جنگ نامنظم اگر چند چریک کنار هم هستند، هر کدام با فکر خود و خودجوش کاری را انجام نمی دهد.
  در جنگ نامنظم اگر چند چریک کنار همدیگر هستند باز هم فرمانده دارند.
  متاسفانه الان به هر کس گفته می شود فرمانده شما در جنگ نرم کیست؟ بلافاصله می گوید: امام خامنه ای(مد ظله العالی)؛ و کسی نیست که از وی بپرسد: عزیز من، بین شما و حضرت آقا چند فرمانده باید وجود داشته باشد و چه کسی و کجا هستند؟
  بنابراین جایگاه بنده و شما این نیست که دستور کار خود را مستقیما از امام خامنه ای(مد ظله العالی) بگیریم.

  علی علی
  برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
  اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
  بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی


 8. صلوات ها 15


 9. #5

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  729
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236  دوستان سلام

  4- تهدید محوری به جای توجه عادلانه به فرصت ها و تهدیدها
  دوستانی که مدیریت خوانده اند، مطلع هستند که نوعی تحلیل مبتنی بر نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهدیدها وجود دارد. به طور خلاصه نقاط قوت و ضعف عوامل مثبت و منفی درونی است که باعث قوت یا ضعف شخص یا گروه مورد بررسی می شود. فرصت ها و تهدید ها نیز عوامل مثبت و منفی بیرونی هستند که بر فعالیت شخص یا گروه مورد بررسی موثراند.
  توجه بیش از اندازه و یا عدم توجه کافی به هر یک از عوامل چهارگانه مذکور به تحلیل غلط شرایط و در پی آن فعالیت نامتناسب می انجامد.
  متاسفانه توجه بیش از حد به تهدیدات و عدم توجه کافی به نقاط قوت و ضعف و فرصت ها در مجموعه های فرهنگی، فعالین فرهنگی و فعالیت های آنها بیداد می کند که این مسئله موجب تهدیدمحور شدن آنها می شود. مسئله آنجا دردناک تر می شود که فعالین فرهنگی آینده نیز با این دید تربیت شوند.
  شما شاهد هستید که اکثر فعالیت های فرهنگی معمولا در پی پاسخ به مشکلات،اتفاقات، شبهات و موج های ایجاد شده هستند و برای رفع آنها تلاش می کنند. به عبارتی معمولا باید یک مسئله ای رخ داده باشد تا آنها احساس خطر کرده باشند و در پی راه حل برآیند.
  متاسفانه این نوع نگاه در بعضی فعالین فرهنگی تا بدانجا رشد کرده که نقاط قوت و ضعف و فرصت ها را باید از نگاه تهدید برای آنها شرح داد تا از ورای احساس خطری که می کنند در پی فعالیت برآیند.
  شاید دیده باشید که افرادی به خاطر نگرانی از آینده بچه ها و فضای موجود در عصر حاضر به حوزه فعالیت کودکان و نوجوانان وارد می شوند و کمتر به خاطر استعداد ها و علاقه هایی که بچه ها دارند برای آنها فعالیت می شود و کمتر به خاطر اینکه این بچه ها در آینده باید چه مسئولیت های سنگینی بر دوش گیرند.
  شاید مشاهده کرده باشید اشخاص و یا مجموعه هایی را که توجهِ آنها به نقاط ضعف یا قوت آنها را از این رو باید برانگیخت که موثر بر رفع تهدیدهاست نه به آن صورت که به خودیِ خود دارای درجه اهمیت باشند.

  5- عدم شناخت صحیح ساختارهای فرهنگی
  نسبت ساختارهای فرهنگی به فرهنگ مانند نسبت سخت افزار است به نرم افزار. اگر کسی که می خواهد در عرصه فرهنگ یا جنگ نرم فعالیت کند، ساختارهای فرهنگی را به خوبی نشناسد و یا از نسبت و رابطه آنها با یکدیگر درک درستی نداشته باشد، ممکن است ناخواسته فعالیت وی در پازل فرهنگ معاند تعریف شده و در کلیت مسئله کمکی به آن باشد. این مسئله به خصوص در تصمیم گیری های کلان و برای فعالیت های گسترده نمود بیشتری دارد اما این گونه نیست که در فعالیت های خرد موثر نباشد. افسر جنگ نرمی که چنین درک صحیحی داشته باشد علاوه بر این که هوشیار است تا تصمیم اشتباهی نگرفته و عمل نادرستی انجام ندهد می تواند این آگاهی را نیز به دیگران منتقل کند.
  ساختار فرهنگی کشور ما، ساختاری سکولار یا در بهترین حالت نیمه سکولار است. چرا که مبتنی بر سه نظام فرهنگی جدای از هم، یعنی نظام های تربیتی، آموزشی و معرفتی است. برای مثال یک نوجوان در ارتباط با خانواده، مدرسه و یک تشکل که می تواند مسجد باشد، روابط اجتماعی و فرهنگی خود را شکل می دهد که رابطه خانواده، مدرسه و مسجد بسیار پایین است.


  پس چه باید کرد؟
  اگر این مطالب درست باشد و پذیرفته باشید، حتما پیش خود خواهید گفت که : پس چه باید کرد؟!!! اما بگذارید قبل از گفتن آن تجربه ای را که می تواند مصداق صحیحی باشد، خدمتتان بیان کنم.
  بنده دوستانی دارم که اگر می خواستند هر کدام و با تشخیص خود عمل کنند، به هیچ جایی نمی رسیدند و نتیجه ای نیز حاصل نمی شد ولی حال بعضی از آنها سایت مستضعفین را ایجاد کرده اند و الان بعد از چند ماه ورژن عربی را هم راه اندازی کرده اند، بعضی دارند روی تاریخ کار می کنند، بعضی در تلاش برای ایجاد مدارس اسلامی و تخصصی هستند و ... . همه اینها مرهون ولایت مداری و کار جمعی است.
  کاری که باید کرد این است که جوان حزب الهی نوعی و یا گروهی از آنها بروند نزد یک استاد ولایت مدار متخلق مطلع به زمان کلان نگر و آینده نگر و بگویند که ما در روز، هفته یا ماه این قدر کارهای شخصی خود را انجام می دهیم و این قدر وقت خالی داریم که تا به حال به تشخیص خود به فعالیت پرداخته ایم. حال از شما می خواهیم که بفرمایید ما چه باید بکنیم و بر کار ما نظارت کنید.
  ممکن است کار یا مسئله ای که آن استاد به شما می گویند به نظرتان یا صحیح نباشد یا جالب نباشد و یا هر چیز دیگر، اما باید توجه کنید که ولایت مداری و تکلیف مداری این جاست که خود را نشان می دهد و شما در عمل به آنها امتحان شده و رشد معنوی خواهید کرد.
  و این گونه است که جامعه اصلاح می شود.


  ----------------------
  پ.ن1: ناگفته نماند مسائلی را که عرض کردم به هیچ وجه بدین منظور نبود که حقیر به دوستان بگویم چه بکنند. بنده نیز مکلَّف هستم و باید تکلیف بگیرم.
  پ.ن2: مشکلات و آفات دیگری نیز وجود دارد که می توان روی آنها بحث کرد. نیازی به فکر کردن ندارد و خیلی راحت می توانید ببینید و احساسشان کنید.
  پ.ن3: ممکن است مشکلات زیادی در این راه برای شما پیش آید، از تسریف و پشت گوش انداختن تا پیدا نکردن استاد تا سنگ اندازی های افراد مذهبی دیگر و ... . در اینجا می بایست هم پیگیر باشید و هم نا امید نشوید.

  علی علی
  برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
  اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
  بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی


 10. صلوات ها 15


 11. #6

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  729
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236  دوستان سلام

  منتظر نظرات و انتقادات ارزشمند شما هستم.

  علی علی
  برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
  اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
  بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی


 12. صلوات ها 9


 13. #7

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه کتاب ، موضوعات و دغدغه های اجتماعی
  نوشته
  40
  حضور
  13 روز 13 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  229  با سلام

  یکی از بزرگترین ایراداتی که متاسفانه در ما نهادینه شده رفع تکلیف کردنه. یعنی اینکه میشینیم نگاه میکنیم دشمن چکار میکنه بعد ما یه کار ضد اون میکنیم بعد شونصد بار تو بوق و کرنا می کنیم کارمونو و کلی بابتش کلاس میذاریم. اما مایه تاسفه که همه میدونیم هیچ نتیجه ای نمی گیریم. چون نیت انجام کار درست نیست ، نیت فقط رفع تکلیفه.

  اما بنظرتون چرا این معضل بوجود اومده ؟ من نظرم اینه که ما از خودمون حرفی نداریم برای گفتن ؛ فقط یاد گرفتیم اول دشمن یکاری بکنه فرهنگ برانداز بعد ما مثلا هنرمونو در انجام ضدش نشون بدیم. یعنی آینده نگری نداریم ، یعنی نمی گیم حالا یه عده درگیر شدن بیایم یه آموزشی هم به اونایی که هنوز درگیر نیستن بدیم در کنار اینهمه تلاش درست و غلط برای حل مساله فعلی.
  مثال : الان تقریبا ابتدای مدرسه هاست. همه دغدغه ها سر اینه که چطور عادت بچه های کوچیک خونه به ساعتها بازی رایانه ای رو از سرش بندازن .حالا شما برنامه های تلویزیون رو درین باره ببینید ؟ ستونهای روزنامه ها ، مقالات سایت ها و ... ؛ هیچ کس به اونی که نوزاد داره چیزی یاد نمیده که به این مسائل که روز به روز به یمن پیشرفت تکنولوژی هم گسترده تر میشه ، دچار نشه. فقط منتظریم بچه ها غرق درش بشن بعد با هزار حرف و حدیث و دردسر از سرشون بندازیم.
  اینطوری انگار تا ابد داریم تو باتلاقی که فرهنگ سخیف غرب برامون درست کرده فقط دست و پا میزنیم و طبعا درش فرو میریم.

  یا علی ...

  :: آلفونوس دو لامارتین ::

  «« تو را دوست دارم ، بدون آنکه علتش را بدانم ؛ محبتی که علت داشته باشد ، یا احترام است و یا ریا »»

 14. صلوات ها 5


 15. #8

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  نوشته
  199
  حضور
  5 روز 13 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  706  سلام

  مطالب خوبی رو مطرح کردیند

  گرچه شما در قالب جملات دیگه این موضوع رو بیان کردیند ولی خُب این طور که به نظر بنده میرسه بعد از بَحث ولایت پذیری ، مشکل اصلی در آنجا نهفته شده است

  --- --- --- --- ---
  1. مهمترین مشکل جامعه چیه ؟ مشکلی که بیشترین رابطه رو با سایر مشکلات داره ؟ مشکلی که اگه حل بشه یه سری دیگه از مشکلات رو همراه خودش محو میکنه ؟

  {
  دقیقا عین برخی از مسائل باز دنیای ریاضی ، کامپیوتر ، ... که تقریبا 100 سال هست که کسی نتونست اون ها رو حل کنه و اگه کسی بتونه یکی از اون ها رو حل کنه به طور کاهشی هزاران مساله ای که با اون در ارتباط بودند همه شون با هم حل می شند
  }

  --- --- --- --- ---
  2. این مشکل و لیستی از این موارد باید توسط کسی که همه یا اکثر جامعه اون رو قبول دارند مطرح بشه (و قطعا باید بینش و دانش کافی رو داشته باشه)
  مثلا چه کسی ؟ مثل رهبر جامعه

  {
  همون طور که ولی فقیه این مشکلات رو در سخنرانی هاشون مطرح کردند و در اول هر سال موارد مهم این لیست رو برای ما تبیین میکنند ، مثلا سال 93 ، سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و همت جهادی ...
  )

  اما چرا باید مورد قبوا اکثر جامعه باشه ؟

  {
  چون این افراد جامعه هستند که باید از انرژی خودشون برای برطرف کردن یک مشکل خاص متمرکز کنند
  }

  --- --- --- --- ---
  3. اما الان به نقطه حساس حل مساله رسیدیم ، مساله (مشکل) باید شکسته و ریز بشه و برای هر قطعه شکسته شده یه نقشه راهی تعیین بشه به طوری که نقطه شروع ، نقطه پایان ، مسیر حرکت به صورت کاملا مشخص و بدون هیچ ابهامی مشخص شده باشه ...

  {
  بنا به گفته رهبر معظم ، دو مورد از مشکلات اساسی که امسال باید تصمیم به حل آن گرفته بشه مشکلات اقتصادی و فرهنگی است
  حالا یه بنده خدایی که در این زمینه دانش ، اطلاعت و ... داره میاد تمام مشکلات فرهنگی رو لیست می کنه ...
  بعدش اون مشکلی اصلی رو از دل تمام مشکلات بیاره اول لیست ... (اون مشکلی که اگه حل بشه ، چند تا مشکل فرهنگی دیگه ای رو هم حل میکنه ...)
  الان نوبت اینه که روش حل اون مشکل رو به طور دقیق با تمام جزئیات و ... پیاده سازی بشه
  و در نهایت متمرکز کردن انرژی افراد جامعه برای حل آن مشکل
  }

  --- --- --- --- ---
  واقعیت اینجاست من خودم جدا ، کسی رو ندیدم که در مورد 3 فعالیت هدفمندی رو انجام بده (شاید بوده ولی در حدی نبوده که قابل مشاهده و تاثیر گذاری عمیق باشه ...)
  ولی اینکه فرمودید ، دنبال استاد با خصوصیات ... باشید و سایر موارد ، برای اکثر افراد یه مقدار سخت و نشدنی هست
  ولی به نظر میاد بهتر بود مورد سوم هم با تمام جزئیات توسط رهبر یا گروهی مرتبط با ایشون تبیین میشد (شایدم شده باشه و من اطلاع ندارم)
  یکی نیست بیاد به من بگه زمینه تخصصی تو کجا هو ، این صحبت ها کجا
  در پناه حق

 16. صلوات ها 3


 17. #9

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  729
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236  دوستان سلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط ۞ ͜ ۞ نمایش پست ها
  واقعیت اینجاست من خودم جدا ، کسی رو ندیدم که در مورد 3 فعالیت هدفمندی رو انجام بده (شاید بوده ولی در حدی نبوده که قابل مشاهده و تاثیر گذاری عمیق باشه ...)
  ولی اینکه فرمودید ، دنبال استاد با خصوصیات ... باشید و سایر موارد ، برای اکثر افراد یه مقدار سخت و نشدنی هست
  قبلا عرض کردم که :
  پ.ن3: ممکن است مشکلات زیادی در این راه برای شما پیش آید، از تسریف و پشت گوش انداختن تا پیدا نکردن استاد تا سنگ اندازی های افراد مذهبی دیگر و ... . در اینجا می بایست هم پیگیر باشید و هم نا امید نشوید.

  والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا

  علی علی
  برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
  اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
  بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی


 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  علاقه
  امام زمانم (عج).مجتهده بانو امین نادیدنی؛در خانه بودن ومطالعه طولانی مدت.باران.
  نوشته
  644
  حضور
  69 روز 19 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  9
  گالری
  128
  صلوات
  3439  نقل قول نوشته اصلی توسط مکلف نمایش پست ها
  آيا آن‌كس كه به سوي حق هدايت مي‌كند، شايسته پيروي است، يا آن كس كه نمي‌تواند راه به جايي ببرد مگر هدايتش كنند و تعليمش دهند؟ (سوره یونس/35)  می دانم که این مطالب تا به اینجا ممکن است برای شما خسته کننده باشد ولی مقدماتی بود که نمی شد آن ها را نگفت. همچنین می دانم که پیش خودتان خواهید گفت که این مطالب، مسائل واضحی است و شاید نیازی به گفتن نداشت. اما صبر کنید. وقتی که بعضی از آفات و ایرادات فعالیت های فرهنگی بعضی فعالان و دغدغه مندان فرهنگ را که خدمتتان عرض کردم. این مطالب اهمیت خودشان را نشان خواهند داد.
  متشکر

  بنده در مورد مقاله ای اخیرا نیازمند مطالبی حول محور تکالیف دانشجویان در اعتلای فرهنگی جامعه در سایه سار ولایت با توجه به بیانات اخیر حضرت آقا حفظه الله در دیدار با دانشجویان هستم.
  از همکاری افراد دغدغه مند در این حوزه قبلا متشکرم.

 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 17
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۰۹, ۰۹:۴۴
 2. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۳/۰۸, ۲۱:۴۲
 3. مقایسه ؛ بلایی خانمان سوز یا سکویی برای پرش؟؟؟؟؟
  توسط راهی در انجمن مهارت های زندگی
  پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۷/۱۹, ۲۲:۰۲

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 16

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود