سرگردان بین دو انتخاب (ارشد یا حوزه حضوری)

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سرگردان بین دو انتخاب (ارشد یا حوزه حضوری)

با نام و یاد دوست

عرض سلام و ادب

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که طرح آن با آیدی خودشون ممکن نبود؛

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام علیکم
خوبین همه؟ دلم برای روزای فعال بودنم تو سایت خیلی تنگ شده:khandeh!:...
روز عرفه اس از همه التماس دعا دارم و پیشاپیش اعیاد بزرگ قربان و غدیرو تبریک میگم:Hedye:.

حقیقتش من دچار سرگردونی مفرط شدم.
تو خیلی از زمینه های زندگی شخصیم سرگردونم اما الان مهم تر از همه چیز برام انتخاب مسیر مشخصه برای آینده ی درسی و کاریم.
یه انتخاب درست به کمک خدا میتونه انگیزمو برا رها شدن از باقی سرگردونیامم بیشتر کنه و به زندگی عادی و آروم قبلیم برم گردونه...

فقط برام مهمه ی جواب کارشناسی شده بگیرم در عرض کمتر از یک هفته.:Kaf:

لازمه کمی از خودم و شرایطم توضیح بدم و دیگه بسم الله:Gol:...

من دختربیست و هفت ساله مجردم ساکن تهران که غیرحضوری جامعه الزهراء قم پایه دو هستم معدل کلمم حدود هجده نوزده هست. اما به دلایلی به تحصیل در دانشگاهم علاقه مندم و مثلا دلم میخاد ارشد ادبیات عرب تو دانشگاه روزانه بخونم.(لیسانسم مهندسی بوده اما در خودم می بینم که چندماه تلاش کنم و نتیجه بگیرم)

دلیل انتخاب این رشته و این دوره برای ارشد بیشتر استفاده از امکانات خوابگاهیشه چون با تحقیقاتی که کردم تنها راه مناسب برای هجرت حداقل چندساله ام به قم همین قبولی در دوره روزانه ارشده.

بله میخام هجرت کنم تا با تغییر فضا بتونم روحیاتمو بازسازی کنم و درس حوزه رو بهتر بخونم حتی شده از کلاسای دانشگاه بزنم به درسای حوزه برسم. و با مشاوره های قبلی که گرفتم اتفاقا بهم توصیه شده این کارو انجام بدم(غیر از بعضی از بزرگواران مثل آقای حامی که دلایل مخالفت ایشونو هم میدونم و با اون مسایل کنار اومدم).

خب تا اینجا تکلیف روشنه اما دلیل سرگردونیم:ok:...

این تصمیم تقریبا برای حدود دوماه پیشمه که بعد از شروع تلاش برای محقق کردنش در جایی شاغل شدم که شرایط کاریش عالیه و بخش مهمی از نیازهای مالیمو حل میکنه و این تو همین یه ماه و نیمه هم تاحدی ارامشمو بازیابی کرده اما نه خیلی زیاد. حالا ازطرفی دوست دارم در شرایطی قرار بگیرم که ارامشم کاملا بازیابی بشه و بتونم دروس حوزه رو خوب یاد بگیرم(چون حداقل تا قبل مادر شدنم، و تا اخرین روز مجرد بودن و حتی به یاری خدا بعد تاهلم رسالت اصلی خودمو همین میدونم) و از طرفی دلم نمیخاد با هجرت به قم از نظر کاری دچار افت زیادی بشم(چون شنیدم موقعیت کاری در قم بسیار کمتر از تهرانه)

الان بین دوراه مردد موندم:Ghamgin::Ghamgin:
انتخاب روزانه ارشد قم برای تحصیل فنی تر و دقیق تر علوم حوزوی در محیط های پزوهشی قم که مسلما امکاناتش و اساتیدش بهتر از تهران هست:Gig:
یا انتخاب حوزه پاره وقت(حضوری نوبت عصر) ته برای استفاده از حداقل امکانات تهران و بهره بردن از اساتید و موندن در کار فعلیم:Gig:

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام و عرض ادب خدمت همگي
تاپيك را باز مي كنم تا بزرگواراني كه تمايل دارند در بحث شركت كنند بعد ان شاالله جمع بندي مي كنم

سلام Smile

فعلاً با اجازه نظر شخصیم رو میگم...

به نظر بنده اول باید "علاقه" رو در نظر گرفت...

چون علاقه چیزی هست که تا عمر دارید اگر به دنبالش رفته باشید براتون لذت بخشه و اگر به دنبالش نرید حسرت...

اما منطقی تر درنظر گرفتن ِ همه جوانبه؛

یک موقعیت ِ کاری ِ خیلی خوب چیزیه که همه دنبالشن و عده کمی بهش دست پیدا میکنن!

یک شغل آروم و لذت بخش و درآمد خوب... آرامش ِ زیادی به همراه داره!

و از اونطرف یک دختر آرامشش در کنار خانواده ش و در شهر خودش بیشتر میسره...

بنده زیاد آشنایی با حوزه ندارم اما همیشه فکر میکنم که در کنار رشته اصلیم میتونم اون دروس رو هم مطالعه کنم...

طاهر;578863 نوشت:
انتخاب روزانه ارشد قم برای تحصیل فنی تر و دقیق تر علوم حوزوی در محیط های پزوهشی قم که مسلما امکاناتش و اساتیدش بهتر از تهران هست

طاهر;578863 نوشت:
بله میخام هجرت کنم تا با تغییر فضا بتونم روحیاتمو بازسازی کنم

خب از این دو جمله کاملاً مشخصه که آرامش و موفقیت رو در اون علاقه تون میبینید...

ببینید دوست عزیز، ظاهراً انتخاب هرکدوم از دو راه بسیار سودمنده (هرکدوم از جهاتی)

پس من فکر میکنم ضرری در این بین نمیکنید

+ ارشد هم 2سال=4ترم بیشتر نیست...

درهرحال امیدوارم همون راهی که خیـــر هست رو برگزینید و سعادتمند بشید :Mohabbat:

در ضمن: زیاد سخت نگیرید...:ok:

+ امیدوارم دوستان یا کارشناسان محترم نظرات کاربردی تری ارائه بدن (گرچه در آخر این خود شمایید که تصمیم میگیرید:Cheshmak:)

یا زهـــرا:Gol:

سلام بر شما
خب همان طور كه فرموديد در اين باره كمي قبلا صحبت كرده ايم
درباره انتخاب رشته و محل تحصيل چيزي كه مهم است اين است كه رشته تحصيلي بايد با استعدادها، توانايي ها، علاقه و رغبت، اهداف، ارزش ها و نيازهاي شما همخواني داشته باشد.
اين كه قصد شما از درس خواندن در حوزه يا دانشگاه چيست باز به اهداف كوتاه مدتي است كه در راستاي [HL]اهداف بلند مدت[/HL] تان بايد تعريف شود
بايد ببيند در كل دانشگاه با شرايطش با اهداف كلي شما همخواني دارد يا نه.
يا همپوشي دارند و مكمل اند و يا تعارض دارند.
اما اگر تحقيق كرده ايد كه رشته دانشگاهي مكمل رشته حوزوي شما است و شرايط كلي فردي و خانوادگي مهيا است و مي توانيد دو هندوانه را با يك دست بلند كنيد و از سويي هم حضور در شهر قم براي شما موضوعيت دارد امتحان دارد براي اين رشته دانشگاهي گزينه خوبي است

چه خوش بود كه برآيد به يك كرشمه دو كار
زيارت شه عبدالعظيم (ع) و ديدن يار

با نام و یاد دوست

عرض سلام و تبریک عید سعید غدیر خم

کاربر محترم از من خواستند تا این مطالب را به نقل از ایشان در تاپیک درج نمایم:

نقل قول:

با سلام و تشکر از همه
عبد غدیر پیشاپیش و روز ولادت امام نقی(ع) مبارک

درحال حاضر مساله اصلی من با مساله ای که چندماه پیش مطرحش می کردم فرق داره
اون موقع بیکاری معضل بزرگی بود برام و چه بسا فکر هجرت تو همین بیکاری ها جرقه اش تو ذهنم زده شد
اما الان من صاحب ی کار نیمه وقتم حقوقش اگه چه زیاد نیس اما از افکاری که تو بیکاری به سرم زده بود نجاتم داده
خیلی از مسایل مالی که فقط دغدغه ذهنیم شده بود رو رفع کرده

میترسم هجرت کنم و در نهایت کار مناسبی گیرم نیاد و باز از این نظر افسرده شم. چون تازه ی روزنه هایی برام باز شده و کم کم دارم به نشاط قبلیم برمیگردم(هن.ز برخی مسایل دست نخورده اما تاحدی از دغدغه هام کم شده)

پس سوال من اینه
برای کسی که تازه روزنه امیدی در تهران براش باز شده
خونوادش با هیشکدوم از این دوکار مشکل ندارن

اما توصیه شما به کدومه؟
همینجا بمونه و با توکل و تلاش ادامه بده شاید بقیه مسایل هم به یاری خدا حل شد و البته به فراگیری علم دین در تهران حضوری بپردازه که شنیدم سطحش از جامعه الزهرا غیرحضوری پایینتره؟
یا با قبولی در ارشد روزانه هجرت کنه تا با استفاده از امکانات خوابگاهی چندسال از مسایلش دور بمونه تا بتونه خودشو پیدا کنه و راحت تر به رسالت اصلیش که دونستن علم دینه بپردازه و باز با توکل به خدا دنبال کار در قم بگرده؟

چون از همون ابتدای فگر هجرت دو دغدغه داشتم
پیداکردن مکان مناسب زندگی
پیداکردن کار مناسب
هردواینها در قم برام مهمن

ی خواهشی دارم از چنددسته از روحانیون معزز هم اگه میشه استفاده ببرم برای این مشاوره
من نمیدونم کدوم روحانی با کدوم سیستم اشنایی بیشتری داره اگه میشه راهنماییم کنین
روحانیونی که با سیستم پاره وقت مدارس تهران اشنان
روحانیونی که با سیستم غیرحضوری جامعه اشنان
ترجیحا روحانیونی که با هردو اشنایی کامل دارن

میخام تو ذهنم مقایسه کاملی داشته باشم از نگاه اساتید بین این دو سیستم

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

دوستان سلام

http://www.askdin.com/thread43327.html

علی علی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]جمع بندي:
پرسش:
سلام علیکم
خوبین همه؟ دلم برای روزای فعال بودنم تو سایت خیلی تنگ شده:khandeh!:...روز عرفه اس از همه التماس دعا دارم و پیشاپیش اعیاد بزرگ قربان و غدیرو تبریک میگم:Hedye:.حقیقتش من دچار سرگردونی مفرط شدم.تو خیلی از زمینه های زندگی شخصیم سرگردونم اما الان مهم تر از همه چیز برام انتخاب مسیر مشخصه برای آینده ی درسی و کاریم.یه انتخاب درست به کمک خدا میتونه انگیزمو برا رها شدن از باقی سرگردونیامم بیشتر کنه و به زندگی عادی و آروم قبلیم برم گردونه...فقط برام مهمه ی جواب کارشناسی شده بگیرم در عرض کمتر از یک هفته.:Kaf:
لازمه کمی از خودم و شرایطم توضیح بدم و دیگه بسم الله:Gol:...
من دختربیست و هفت ساله مجردم ساکن تهران که غیرحضوری جامعه الزهراء قم پایه دو هستم معدل کلمم حدود هجده نوزده هست. اما به دلایلی به تحصیل در دانشگاهم علاقه مندم و مثلا دلم میخاد ارشد ادبیات عرب تو دانشگاه روزانه بخونم.(لیسانسم مهندسی بوده اما در خودم می بینم که چندماه تلاش کنم و نتیجه بگیرم)
دلیل انتخاب این رشته و این دوره برای ارشد بیشتر استفاده از امکانات خوابگاهیشه چون با تحقیقاتی که کردم تنها راه مناسب برای هجرت حداقل چندساله ام به قم همین قبولی در دوره روزانه ارشده.
بله میخام هجرت کنم تا با تغییر فضا بتونم روحیاتمو بازسازی کنم و درس حوزه رو بهتر بخونم حتی شده از کلاسای دانشگاه بزنم به درسای حوزه برسم. و با مشاوره های قبلی که گرفتم اتفاقا بهم توصیه شده این کارو انجام بدم(غیر از بعضی از بزرگواران مثل آقای حامی که دلایل مخالفت ایشونو هم میدونم و با اون مسایل کنار اومدم).

خب تا اینجا تکلیف روشنه اما دلیل سرگردونیم:ok:...

این تصمیم تقریبا برای حدود دوماه پیشمه که بعد از شروع تلاش برای محقق کردنش در جایی شاغل شدم که شرایط کاریش عالیه و بخش مهمی از نیازهای مالیمو حل میکنه و این تو همین یه ماه و نیمه هم تاحدی ارامشمو بازیابی کرده اما نه خیلی زیاد. حالا ازطرفی دوست دارم در شرایطی قرار بگیرم که ارامشم کاملا بازیابی بشه و بتونم دروس حوزه رو خوب یاد بگیرم(چون حداقل تا قبل مادر شدنم، و تا اخرین روز مجرد بودن و حتی به یاری خدا بعد تاهلم رسالت اصلی خودمو همین میدونم) و از طرفی دلم نمیخاد با هجرت به قم از نظر کاری دچار افت زیادی بشم(چون شنیدم موقعیت کاری در قم بسیار کمتر از تهرانه)
الان بین دوراه مردد موندم:Ghamgin::Ghamgin:
انتخاب روزانه ارشد قم برای تحصیل فنی تر و دقیق تر علوم حوزوی در محیط های پزوهشی قم که مسلما امکاناتش و اساتیدش بهتر از تهران هست:Gig:
یا انتخاب حوزه پاره وقت(حضوری نوبت عصر) ته برای استفاده از حداقل امکانات تهران و بهره بردن از اساتید و موندن در کار فعلیم:Gig:

پاسخ:
سلام بر شما
خب همان طور كه فرموديد در اين باره كمي قبلا صحبت كرده ايم
درباره انتخاب رشته و محل تحصيل چيزي كه مهم است اين است كه رشته تحصيلي بايد با استعدادها، توانايي ها، علاقه و رغبت، اهداف، ارزش ها و نيازهاي شما همخواني داشته باشد.
اين كه قصد شما از درس خواندن در حوزه يا دانشگاه چيست باز به اهداف كوتاه مدتي است كه در راستاي اهداف بلند مدت تان بايد تعريف شود
بايد ببينيد در كل دانشگاه با شرايطش با اهداف كلي شما همخواني دارد يا نه.
يا همپوشي دارند و مكمل اند و يا تعارض دارند.
اما اگر تحقيق كرده ايد كه رشته دانشگاهي مكمل رشته حوزوي شما است و شرايط كلي فردي و خانوادگي مهيا است و مي توانيد دو هندوانه را با يك دست بلند كنيد و از سويي هم حضور در شهر قم براي شما موضوعيت دارد امتحان دادن براي اين رشته دانشگاهي گزينه خوبي است
چه خوش بود كه برآيد به يك كرشمه دو كار
زيارت شه عبدالعظيم (ع) و ديدن يار
[/]

موضوع قفل شده است