آیا این عقد درست بوده؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این عقد درست بوده؟

باسلام
من از آیت الله مکارم تقلید میکنم؛ ایشون احتیاط واجب دارند که کسی که احتیاط به ازدواج موقت نداره؛ اینکارو نکنه!
مدتی بود به فکر ازدواج موقت بودم که متعه کنم گرچه اگه ازدواج موقت نمیکردم به حرام نمی افتادم و احتیاجی نبود؛ و به ذهنم این بود که به مرجعی در این احتیاط واجب رجوع کنم که اجازه اینکارو برای کسی که احتیاج نداره، داده باشه.

امروز از خانم بیوه ایی وکالت گرفتم و صیغه عقد رو جاری کردم - و در همون لحظه ایی که صیغه عقد رو خوندم، این رو به ذهن یاد آوری نکردم که من باید در این مسئله به آیت الله سیستانی رجوع کنم؛ گرچه اگر یادم میومد این کارو میکردم و قبلا هم تصمیم این کار رو داشتم. حال بفرمایید صیغه ایی که خوندم درست بوده؟

نمیدونم باید نظر آیت الله مکارم رو در این مورد بگید یا نظر آیت الله سیستانی (نظر هر کدوم باید پرسیده بشه رو بی زحمت بگید)

متشکرم

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

user;578573 نوشت:
باسلام
من از آیت الله مکارم تقلید میکنم؛ ایشون احتیاط واجب دارند که کسی که احتیاط به ازدواج موقت نداره؛ اینکارو نکنه!
مدتی بود به فکر ازدواج موقت بودم که متعه کنم گرچه اگه ازدواج موقت نمیکردم به حرام نمی افتادم و احتیاجی نبود؛ و به ذهنم این بود که به مرجعی در این احتیاط واجب رجوع کنم که اجازه اینکارو برای کسی که احتیاج نداره، داده باشه.

امروز از خانم بیوه ایی وکالت گرفتم و صیغه عقد رو جاری کردم - و در همون لحظه ایی که صیغه عقد رو خوندم، این رو به ذهن یاد آوری نکردم که من باید در این مسئله به آیت الله سیستانی رجوع کنم؛ گرچه اگر یادم میومد این کارو میکردم و قبلا هم تصمیم این کار رو داشتم. حال بفرمایید صیغه ایی که خوندم درست بوده؟

نمیدونم باید نظر آیت الله مکارم رو در این مورد بگید یا نظر آیت الله سیستانی (نظر هر کدوم باید پرسیده بشه رو بی زحمت بگید)

متشکرم

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا مستند این فتوای آیت الله مکارم را بفرمایید تا بررسی شده و پاسخ داده شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

باسلام و خسته نباشید

من قبلا اشتباه گفته بودم؛ تصحیح میکنم که:

بنابر نظر آیت الله مکارم شیرازی برای کسی که نیازی به ازدواج موقت ندارد، احتیاط مطلق دارند که ازدواج موقت نکند نه احتیاط واجب؛ و فرق احتیاط واجب با احتیاط مطلق در این است که احتیاط مطلق قابل رجوع نیست؛ و محکم تر از احتیاط مستحب است. ولی احتیاط واجب قابل رجوع هست و اگر در نهی از عملی باشد نمیتوان بدون رجوع به مرجع دیگری با رعایت الاعلم فاالاعلم عمل نمود.

من از پاسخگویی آیت الله مکارم پرسیدم که:

من به ازدواج موقت نیازی ندارم؛ آیا میتوانم متعه کنم؟

گفتند: شك نيست كه نكاح موقّت در شريعت اسلام جايز است، ولى نبايد وسيله هوسبازى افراد هوسباز شود. و احتياط آن است تا ضرورتى نباشد اقدام به اين كار نشود.

گفتم: رعایت این احتیاط مستحب است یا واجب؟

گفتند: احتیاط مطلق است

گفتم: یعنی احتیاط واجب؟

گفتند: خیر احتیاط واجب نیست اما اگر ضرروتی ندارد احتیاط را ترک نکنند

گفتم: یعنی در این مسأله نمیتوان با رعایت الاعلم فاالأعلم رجوع کرد؟

گفتند: خیر در صورت انجام گناهی مرتکب نمی شوند

گفتم: در صورت انجام چی گناهی مرتکب نمیشوند؟ وقتی که رجوع جایز نباشد چگونه گناه مرتکب نمیشوند؟

گفتند: صیغه کردن بدون ضرورت حرام نیست

گفتم: من بدون ضرورت متعه کردم؛ و در این مسأله با رعایت الاعلم فاالاعلم به مرجعی رجوع کردم که صیغه بدون ضرورت را جایز دانسته؛ آیا عقد درسته بوده؟

گفتند: اگر شرایط صحت عقد رعایت شده باشد عقد صحیح است

گفتم: اگر صحیح هست چرا فرمودید نمیتوان رجوع کرد؟

گفتند: برای اینکه لازم نیست رجوع کند

گفتم: یعنی بدون رجوع هم میتوان در همان مسأله نظر به فتوای آیت الله مکارم شیرازی مد ظله بدون ضرورت متعه کرد؟؟

گفتند: بله ولی بهتر است نکنند

گفتم: پس این احتیاط _ که گفتید احتیاط مطلق هست_؛ احتیاط مستحب هست و عمل به آن واجب نیست بلکه مستحب است. آری؟

گفتند: کمی محکمتر از احتیاط مستحب

گفتم: صحیح است

من قبلا اشتباه گفته بودم؛ تصحیح میکنم که:

بنابر این آیت الله مکارم شیرازی برای کسی که نیازی به ازدواج موقت ندارد، احتیاط مطلق دارند که ازدواج موقت نکند نه احتیاط واجب؛ فرق این دو احتیاط در بالا گفته شد.

با سلام، ادب و احترام و تشکر از شما

عقد شما صحیح است بعلاوه اینکه معنای نیاز به ازدواج این است که نیت او از این ازدواج لذت باشد و زن یا دختر قابلیت لذت جنسی داشته باشند نه اینکه اگر این ازدواج صورت نگیرد به گناه می افتد.
توجه دارید هزاران نفر هستند که به هر دلیلی موفق به ازدواج نمی شوند ولی همچنان خود را حفظ کرده اند در حالی که نیاز به ازدواج دارند

پی نوشت : رساله مراجع( سیزده مرجع) ج2،ص81،م2421.نشر جامعه مدرسین،چاپ : دوازدهم

چه فرقي ميكنه در نفس عمل چه بدون بسم اله چه با بسم اله اين كار رو انجام دادن؟

روزنه;583103 نوشت:
چه فرقي ميكنه در نفس عمل چه بدون بسم اله چه با بسم اله اين كار رو انجام دادن؟

بین زنا و ازدواج موقت تفاوت های بسیار زیادی هست
به این لینکها مراجعه کنید
http://porseman.org/q/show.aspx?id=121626
http://www.askdin.com/thread40935.html
موضوع قفل شده است