جمع بندی راه حلی برای حفظ نگاه **ویژه آقایان **

تب‌های اولیه

60 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راه حلی برای حفظ نگاه **ویژه آقایان **

تو خیابون که راه می رفتم ناخداگاه چشمم میفتاد به خانم هایی که بدحجاب بودند. ازاین وضع حسابی ناراحت و عصبی می شدم و سرم رو مینداختم پایین و افسوس می خوردم.

دلم میخواست یک کاری کنم اما چه کاری از دستم بر میومد؟ از طرفی پیامبر(ص) هم فرموده بودند : نگاه به نامحرم تیر زهر آلودی از تیرهای شیطان است. دلم می خواست به یک شکلی این تیر رو به سمت خود شیطان برگردونم که هم باعث ثواب بشه و هم باعث عاقبت بخیری زنان بد حجاب.

تا اینکه تصمیم گرفتم هر بار که ناخداگاه چشمم به خانم بد حجابی افتاد هم نگاهم رو ازش برگردونم و هم از طرف اون خانم یک صلوات بفرستم و هدیه کنم به خانم فاطمه زهرا (س) برای عاقبت بخیری اون خانم بدحجاب.

اینجوری هم من یک ثوابی می برم، هم اون خانم یک ثوابی می بره، هم برای عاقبت بخیریش کاری کرده بودم و هم اینکه تیر زهر آلود شیطان رو به سمت خودش برگردونده بودم.

حالا شما فکر کنین اگه همه آقایون اینکارو کنن اونوقت چی میشه؟؟؟

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

بسیار زیباست....
و زیباتر می شود اگر دختران هم نسبت به پسران آزاردهنده ی مزاحم، چنین عمل مشابهی را درپیش گیرند!

[="Times New Roman"][="Black"]زندگی که بدون نگاه به نا محرم و بدحجاب که لذت نداره..:Gig:[/]

Im_Masoud.Freeman;578083 نوشت:
زندگی که بدون نگاه به نا محرم و بدحجاب که لذت نداره..

:Moteajeb!::Gig::Moteajeb!::Moteajeb!::Gig:

زندگی که بدون نگاه به نا محرم و بدحجاب که لذت نداره..

سلام

برخی افراد هستند که وقتی نگاهشان به نامحرم می افتد، گویا مانند اینست که کسی با خنجر روح آنها را می درد...

لبیک یا علی النقی;578075 نوشت:
و زیباتر می شود اگر دختران هم نسبت به پسران آزاردهنده ی مزاحم، چنین عمل مشابهی را درپیش گیرند!

هیچ وقت این اتفاق نمیفته:khandeh!:

[="Times New Roman"][="Black"]

مترصد;578206 نوشت:

سلام

برخی افراد هستند که وقتی نگاهشان به نامحرم می افتد، گویا مانند اینست که کسی با خنجر روح آنها را می درد...

برخی افراد هستند که وقتی نگاهشان به نامحرم می افتد، گویا مانند اینست که روحشان به آرامش می رسد..:Gig:[/]

roya8;578208 نوشت:
هیچ وقت این اتفاق نمیفته

و همینطور برعکسش!

انگار انسان نداند دنیا دست کیست گمان شیطانی ببرد که آفریده شده در لذت های حیوانی غرق شود .

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

جنّ و انس را نیافریدیم مگر برای پرستش .

عطر یـاس;578063 نوشت:

تو خیابون که راه می رفتم ناخداگاه چشمم میفتاد به خانم هایی که بدحجاب بودند. ازاین وضع حسابی ناراحت و عصبی می شدم و سرم رو مینداختم پایین و افسوس می خوردم.

دلم میخواست یک کاری کنم اما چه کاری از دستم بر میومد؟ از طرفی پیامبر(ص) هم فرموده بودند : نگاه به نامحرم تیر زهر آلودی از تیرهای شیطان است. دلم می خواست به یک شکلی این تیر رو به سمت خود شیطان برگردونم که هم باعث ثواب بشه و هم باعث عاقبت بخیری زنان بد حجاب.

تا اینکه تصمیم گرفتم هر بار که ناخداگاه چشمم به خانم بد حجابی افتاد هم نگاهم رو ازش برگردونم و هم از طرف اون خانم یک صلوات بفرستم و هدیه کنم به خانم فاطمه زهرا (س) برای عاقبت بخیری اون خانم بدحجاب.

اینجوری هم من یک ثوابی می برم، هم اون خانم یک ثوابی می بره، هم برای عاقبت بخیریش کاری کرده بودم و هم اینکه تیر زهر آلود شیطان رو به سمت خودش برگردونده بودم.

سلام علیکم و رحمة الله،
البته شما نظرخواهی نکردید ولی حقیر ترجیح می‌دهم که از اینکه نتوانستم با نهی از منکر جلوی تیراندازی شیطان را بگیرم ناراحت باشم تا اینکه صلواتی بفرستم و گمان کنم که تیر شیطان را به خودش بازگردانده‌ام و وظیفه‌ام را انجام داده‌ام و از خودم راضی باشم. اگر واقعاً وظیفه‌ی نهی از منکر نداشته باشیم این راه خوبه ولی اگر داشته باشیم این راه خودش تیر دیگری از جانب شیطان است که ترک وظیفه را در ذهن بندگان خدا زینت می‌دهد ...
بلا تشبیه بلا تشبیه دور از جانتان و دور از جان آن آقایی که این فکر به ذهنشان رسیده است یاد این آیه از قرآن افتادم که:

إِنَّمَا النَّسِيءُ زِيَادَةٌ فِي الْكُفْرِ‌ ... يُحِلُّونَهُ عَامًا وَ يُحَرِّ‌مُونَهُ عَامًا لِّيُوَاطِئُوا عِدَّةَ مَا حَرَّ‌مَ اللَّـهُ فَيُحِلُّوا مَا حَرَّ‌مَ اللَّـهُ ۚ زُيِّنَ لَهُمْ سُوءُ أَعْمَالِهِمْ ... [التوبة، ۳۷]

شاید هم کلاً دارم اشتباه می‌کنم یا قضیه را اشتباه برداشت کرده‌ام :Gig: حتماً ایشان وظیفه‌ی نهی از منکر نداشته‌اند که به صلوات فرستادن راضی شده‌اند :ok: :Gol:
یا علی

Im_Masoud.Freeman;578216 نوشت:
[=Times New Roman]
برخی افراد هستند که وقتی نگاهشان به نامحرم می افتد، گویا مانند اینست که روحشان به آرامش می رسد..:Gig:

سلام علیکم برادر عزیزم،
انسان به آنچه که به تمایل دارد برسد احساس راحتی می‌کند، معتاد اگر به مواد مورد اعتیادش برسد راحت می‌شود مگرنه سختی زیادی را باید تحمل کند، ولی همانطور که این آرامش برای معتاد به معنای خوب بودن کارش نیست آنچه شما فرمودید هم به معنای درستی این کار نیست. در روایتی از معصوم علیهم‌السلام سؤال پرسیدند که اینکه خداوند در قرآن فرموده در قلوب ایشان مرض است یعنی چه؟ معصوم علیه‌السلام هم فرمودند که یعنی ایشان از خوبی کراهت دارند و به بدی تمایل دارند. این معنای همان اغواست که شیطان زمان رانده شدنش قسم جلاله خورد که تا بتواند همه را اغوا می‌کند (قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ)، اینکه جای خوب و بد را در ذهن مردم عوض می‌کند، بدی‌هایشان را زینت می‌دهد و برایشان خوب جلوه می‌دهد (وَ زُيِّنَ ذَٰلِكَ فِي قُلُوبِكُمْ) ... چشم می‌گوید زیباست و آرامش‌بخش، عقل می‌گوید خطاست و خطای بصری، دنیا برای این است که حکم عقل را بر حکم حواس ترجیح دهیم.
شما که فقط نقل قول کردید و خودتان گرفتار نیستید، دعا کنید که ما هم از نجات‌یافتگان باشیم یا بشویم :Gol:
یا علی

باء;578281 نوشت:

سلام علیکم و رحمة الله،
البته شما نظرخواهی نکردید ولی حقیر ترجیح می‌دهم که از اینکه نتوانستم با نهی از منکر جلوی تیراندازی شیطان را بگیرم ناراحت باشم تا اینکه صلواتی بفرستم و گمان کنم که تیر شیطان را به خودش بازگردانده‌ام و وظیفه‌ام را انجام داده‌ام و از خودم راضی باشم. اگر واقعاً وظیفه‌ی نهی از منکر نداشته باشیم این راه خوبه ولی اگر داشته باشیم این راه خودش تیر دیگری از جانب شیطان است که ترک وظیفه را در ذهن بندگان خدا زینت می‌دهد ...
بلا تشبیه بلا تشبیه دور از جانتان و دور از جان آن آقایی که این فکر به ذهنشان رسیده است یاد این آیه از قرآن افتادم که:

إِنَّمَا النَّسِيءُ زِيَادَةٌ فِي الْكُفْرِ‌ ... يُحِلُّونَهُ عَامًا وَ يُحَرِّ‌مُونَهُ عَامًا لِّيُوَاطِئُوا عِدَّةَ مَا حَرَّ‌مَ اللَّـهُ فَيُحِلُّوا مَا حَرَّ‌مَ اللَّـهُ ۚ زُيِّنَ لَهُمْ سُوءُ أَعْمَالِهِمْ ... [التوبة، ۳۷]

شاید هم کلاً دارم اشتباه می‌کنم یا قضیه را اشتباه برداشت کرده‌ام :Gig: حتماً ایشان وظیفه‌ی نهی از منکر نداشته‌اند که به صلوات فرستادن راضی شده‌اند :ok: :Gol:
یا علی

سلام علیکم
فکر نمی کنم آقایان در شرایط عادی وظیفه نهی از منکر خانم های نامحرم را داشته باشند.

kobram;578295 نوشت:
سلام علیکم
فکر نمی کنم آقایان در شرایط عادی وظیفه نهی از منکر خانم های نامحرم را داشته باشند.

سلام علیکم،
اینکه خانم‌ها این کار را نمی‌کنند یا به اندازه‌ی کافی نمی‌کنند باعث می‌شود که شرایط عادی به حساب بیاید یا غیر عادی؟

[=Times New Roman]

باء;578285 نوشت:

سلام علیکم برادر عزیزم،
انسان به آنچه که به تمایل دارد برسد احساس راحتی می‌کند، معتاد اگر به مواد مورد اعتیادش برسد راحت می‌شود مگرنه سختی زیادی را باید تحمل کند، ولی همانطور که این آرامش برای معتاد به معنای خوب بودن کارش نیست آنچه شما فرمودید هم به معنای درستی این کار نیست. در روایتی از معصوم علیهم‌السلام سؤال پرسیدند که اینکه خداوند در قرآن فرموده در قلوب ایشان مرض است یعنی چه؟ معصوم علیه‌السلام هم فرمودند که یعنی ایشان از خوبی کراهت دارند و به بدی تمایل دارند. این معنای همان اغواست که شیطان زمان رانده شدنش قسم جلاله خورد که تا بتواند همه را اغوا می‌کند (قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ)، اینکه جای خوب و بد را در ذهن مردم عوض می‌کند، بدی‌هایشان را زینت می‌دهد و برایشان خوب جلوه می‌دهد (وَ زُيِّنَ ذَٰلِكَ فِي قُلُوبِكُمْ) ... چشم می‌گوید زیباست و آرامش‌بخش، عقل می‌گوید خطاست و خطای بصری، دنیا برای این است که حکم عقل را بر حکم حواس ترجیح دهیم.
شما که فقط نقل قول کردید و خودتان گرفتار نیستید، دعا کنید که ما هم از نجات‌یافتگان باشیم یا بشویم :Gol:
یا علی

من از نگاه کردن به زنان و دختران نا محرم و بدحجاب لذت می برم و خوشم میاد و به آرامش میرسم..:Gig:
.
.
میونِ زمزمه هامون...یه آهنگ یادگاری موند

یکیمون از خدا دور شد...یکی هنوز نماز می خوند..:Gig:

سلام علیکم و رحمه الله
وقتی تو جاده چالوس به سرپائینی می رسم و تابلو زده حداکثر سرعت 30 تا...من با سرعت 120تا به لذت می رسم......اما آخرش ...
وقتی 2 ساعت زیر آفتاب دویده ام و بدنم خیسه عرقه از اینکه یه بطری که نصفش آب و نصفش یخه یه نفس برم بالا لذت می برم و به آرامش می رسم .....اما فردا و پس فردا و پس اون فرداش رو باید .....
وقتی به تعطیلات عید می رسم و معلم کلی تمرین و تکلیف میده ....من فقط با 14 روز خوردن و خوابیدن و بازی کردن و گشتن به آرامش و لذت می رسم ....ولی بعدش باید....
وقتی جوانیم و پر قدرت و با نشاط به جای درس و کار و ورزش و ....من با الافی و ولگردی به آرامش و لذت می رسم ولی آخرش باید....
وقتی صبح ساعت 7.5 باید سرکار باشیم , من تا لنگ ظهر بخوابم ...به لذت و آرامش می رسم ...ولی آخر ماه باید...
وقتی خدا گفته به نامحرم نگاه نکن و شیطان گفته نگاه بکوووون عزیزم.....خودم کنارتم.....من با نگاه کردن به لذت و آرامش می رسم...ولی اخرش باید...

[="Tahoma"]سلام و عرض ادب.

عطر یـاس;578063 نوشت:

[=Times New Roman]زندگی که بدون نگاه به نا محرم و بدحجاب که لذت نداره..:Gig:

جناب مسعود درست میگن. اما این تنها یک لذت شهوانی و زودگذره که وقتی تموم شد نه تنها مایه آرامش نخواهد بود، بلکه مثل خوره به جونت میفته تا مرتباً تکرارش کنی و بهش معتاد شی و بشی یه آدم هیز! :loool:

اونچیزی که حقیقتاً لذت بخشه و آرامش پایداری برات به ارمغان میاره همون حفظه نگاهه. واقعاً شیرینه و به آدم حس خوبی دست میده. چرا که یکی از مصادیق جهاد اکبره. :Sham:

حفظ نگاه و فرستادن صلوات روش خوبیه.
اما کاش مجاز بودیم با تفنگ آب‌پاش یا پینت‌بال یه شلیکی به صورت این نوع خانمها بکنیم :khandidani:

دوستان سلام

باء;578281 نوشت:

سلام علیکم و رحمة الله،

یا علی

علیکم السلام و رحمة الله و برکاته

در فضای امروز، امکان ندارد که به همه تذکر داده شود.
بعضی در مسیر شما نیستند، بعضی خیلی دور هستند و ...

شخصی را می شناسم که مدتها اگر از کنار بی حجابی عبور می کرد، تذکر می داد
بعد از مدتی علاوه بر تذکر از میان بانوانی که می دید، در دل خود برای چادری های واقعی صلوات می فرستاد و دعا می کرد که ثابت قدم بمانند و برای کسانی که واقعا چادری نیستند دعا می کرد که هدایت شوند.
مدتی بعد دید که نمی شود برای همه صلوات فرستاد و دعا کرد زیرا هم تعداد آنها زیاد است و هم اینکه شاید به نحوی این مسئله باعث شده بود تا اندکی به بانوان توجه کند.
بعد از آن تصمیم گرفت که در خیابان دائم الصلوات باشد و در مواردی نیز نافله بخواند.
الان می گوید: این صلوات و نافله باعث شده است تا کمتر بانویی را ببینم تا بخواهم که دعا بکنم یا تذکر بدهم و در مواردی که متوجه می شوم از کنار بی حجابی عبور می کنم، همچنان تذکر می دهم.

علی علی

[=arial]سلام علیکم
از قدیم گفتن : (( برادرم نگاهت .. خواهر من حجابت ))
اگه ما به این شعار عمل کنیم باور کنید بالای 60% مشکلات جامعه حل میشه ..
این کاملا فرضیه ای اثبات شدست..
یاعلی مدد

باء;578298 نوشت:

سلام علیکم،
اینکه خانم‌ها این کار را نمی‌کنند یا به اندازه‌ی کافی نمی‌کنند باعث می‌شود که شرایط عادی به حساب بیاید یا غیر عادی؟

ارتباطی به عملکرد خانم ها ندارد. وقتی می توانید این کار را بکنید که از طرف ارگان خاصی چنین مسوولیتی داشته باشید، یا در محیط کاری مسوولیت تعدادی خانم را داشته باشید، یا بالای 70 سال سن داشته باشید، یا هر شرایط دیگری که نهی منکرتان معنی مزاحمت ندهد.

ببخشید که این حرفو می زنم ولی عین واقعیته:

نگاه کردن به نامحرم، هیچ لذتی نداره!
چون رویا پردازی هاش برای ما می مونه، اما لذت واقعی و کاملشو یکی دیگه می بره!

سلام
من می خواهم یک چیز خارق العاده و البته سری را به شما نشان بدهم.خواهشمندم چنانچه این راز بر شما آشکار شد آن را بر دیگران فاش نکنید تا خودشان آن را کشف کنند.
[SPOILER]هشدار:پایینی را باز نکن عکس مستهجن است دیدنش برابر با گناه است[SPOILER]مگر نگفتم باز نکن چرا باز کردی؟ به این می گویند حس کنجکاوی.حالا می توانی وضع آقایان نظر باز و چشم چران را بهتر درک کنی.[/SPOILER][/SPOILER]

kobram;578368 نوشت:
ارتباطی به عملکرد خانم ها ندارد. وقتی می توانید این کار را بکنید که از طرف ارگان خاصی چنین مسوولیتی داشته باشید، یا در محیط کاری مسوولیت تعدادی خانم را داشته باشید، یا بالای 70 سال سن داشته باشید، یا هر شرایط دیگری که نهی منکرتان معنی مزاحمت ندهد.

سلام علیکم سرکار kobram
منظور حقیر هم برخورد فیزیکی نبود بلکه تذکر زبانی بود و تا جایی که حقیر می‌دانم این وظیفه‌ی همه است، مگر اینکه این نظر حضرت آقا و مراجع نیاز به تفسیری داشته باشد که حقیر مطلع نیستم. شما برای مطلبی که می‌فرمایید فتوای مراجع تقلید را می‌دانید یا مدرک دیگری دارید؟ اگر لطف کنید منابعتان را بفرمایید ممنون می‌شوم، شاید حقیر هم توانستم به جمع صلوات‌فرستان‌ها بپیوندم ...
با تشکر
یا علی

[SPOILER]پس‌نامه
ما مزاحمشان بشویم بهتر نیست از اینکه افراد دیگری مزاحمشان بشوند و آن وقت ظالم و مظلوم هر دو در آتش باشند؟ :Gig: [/SPOILER]

لبیک یا علی النقی;578427 نوشت:
ببخشید که این حرفو می زنم ولی عین واقعیته:

نگاه کردن به نامحرم، هیچ لذتی نداره!
چون رویا پردازی هاش برای ما می مونه، اما لذت واقعی و کاملشو یکی دیگه می بره!

سلام علیکم برادر عزیزم،
بعضی‌ها دل به وصف‌العیشی خوش کرده‌اند که مدام است (و متنوع)، به جای عیش کامل ولی منقطع!
مثل آنها که در شرب مدامند، مست گناه و غافل از خدا ... سرگردان وادی حیرانی ...
یا علی

[=arial]کنترل نگاه:

[=arial]نگاه حرام:

[=arial] قضاوت با خودتون...

پیشنهاد استارتر خوب است

دوستان سلام

kobram;578368 نوشت:

احکام شرع گاهی دقت هایی دارند که در نگاه اول هویدا نیست.

اگر امر به معروف واجب شد که بنا به نظر حضرت آقا تذکر لسانی بر همه واجب است، آنگاه از جانب مامور به یا منهی عنه حقی بر گردن آمر یا ناهی می آید.
یعنی از جانب شخص گناهکار حقی بر گردن کسی که بر او واجب شده است که امر به معروف یا نهی از منکر کند، می آید.
حقی که گناهکار در سرای آخرت می تواند از کسی که خطای او را متوجه شده است و او را امر به معروف و نهی از منکر نکرده، مطالبه کند.

بنابراین یک جنبه امر به معروف و نهی از منکر، حق الناس است و خداوند از حق الناس نمی گذرد.

علی علی

این راه حل رو آقای قرائتی یه بار یه جایی به صورت گذری گفتن....:

(در پاسخ به اینکه بعضیا برمیگردن میگن ما نمیتونیم گناه چشم چرانی و.. رو ترک کنیم گفتند:)
شما برای هربار انجام این گناه یه مبلغی و یه تنبیهی تعبیه کنید!! مثلا هربار نگاه به نامحرم 5هزار تومن پول تو صدقه!!.. بعد چند بار می بینید اصن به صورت اتوماتیک چشمتون دیگه دنبال حرام نمیره!!....
:khandeh!:
(البته مضمون حرفشون این بود...)

سلام

مکلف;578583 نوشت:

اگر امر به معروف واجب شد که بنا به نظر حضرت آقا تذکر لسانی بر همه واجب است، آنگاه از جانب مامور به یا منهی عنه حقی بر گردن آمر یا ناهی می آید.
یعنی از جانب شخص گناهکار حقی بر گردن کسی که بر او واجب شده است که امر به معروف یا نهی از منکر کند، می آید.
حقی که گناهکار در سرای آخرت می تواند از کسی که خطای او را متوجه شده است و او را امر به معروف و نهی از منکر نکرده، مطالبه کند.
بنابراین یک جنبه امر به معروف و نهی از منکر، حق الناس است و خداوند از حق الناس نمی گذرد.

تا حالا با این برداشتی که مطرح کردید مواجه نشده بودم !!!

همان طور که مشخص است اگر شرایط امر به معروف برقرار باشد ، عمل به آن واجب می شود

و در نتیجه اگر کسی (با توجه به فراهم بودن شرایط) عمل نکند ، ترک واجب کرده و مرتکب گناه شده است

با توجه به جمله زیر فرض رو بر این قرار میدیم که شرایط برقرار بوده و تذکر لسانی واجب هست (1)

مکلف;578583 نوشت:
بنا به نظر حضرت آقا تذکر لسانی بر همه واجب است

و با توجه به جمله ای که در زیر مطرح کردید ، اگر کسی با توجه به برقرار بودن شرایط (که در فرض 1 تذکر لسانی واجب هست) به این وظیفه عمل نکند یک حق الناس از طرف فرد خطاکار بر گردن چنین شخصی می باشد (2)

مکلف;578583 نوشت:

اگر از سوی دیگر به این مورد توجه کنیم به این نتیجه می رسیم که علاوه بر مورد (2) ، احتمال وجود یک حق الناس از طرف ما بر گردن فرد خطاکار وجود دارد (3)

یک مثال میزنم : زمانی که ما در یک مکان عمومی مثل مترو یا ... قرار داریم اگر فردی سیگار بکشد ، دود حاصل از آن علاوه بر اینکه بر خود شخص مضر هست باعث ایجاد بیماری تنفسی و ... برای افرادی که دود حاصل از آن را استشمام می کنند می شود ، و این ایجاد یک حق الناس از طرف ما بر گردن فرد سیگاری می کند

در اینجا فرد بد حجاب باعث آلوده شدن روح سایر افرادی که در محیط قرار دارند می شود

___________________________________________________________________________________________________

در آن دنیا : اگر کسی حق الناس بر گردن اش باشد ، در ابتدا از اعمال نیک برداشت می شود ، و در صورد نبود اعمال صالح ، بر اعمال ناصالح و زشت اضافه می شود

با فرض بر اینکه مورد (2) صحیح باشد ؛ مورد (3) نیز صحیح می باشد ...

اینم راهکار من به شما
من که عینکیم تو خیابونم عینک نمیزنم پس درست حسابی نمیبینم در نتیجه نامحرمی نمیبینم:Khandidan!:

دوستان سلام

یا امام رئوف;578605 نوشت:
اگر از سوی دیگر به این مورد توجه کنیم به این نتیجه می رسیم که علاوه بر مورد (2) ، احتمال وجود یک حق الناس از طرف ما بر گردن فرد خطاکار وجود دارد (3)

در این که گناهکار حق سایر مسلمین و مومنین را ضایع می کند شکی نیست.
اما گناهکار یا سهوا گناه می کند که نمی داند و این حق را برای دانستن دارد، یا عمدا انجام می دهد که این حق را دارد که از خطای او جلوگیری شود چرا که جلوگیری از خطای او بر ما واجب است و در مرتبه دوم جامعه اسلامی این حق را بر گردن ما دارد که جلوی گناهکار گرفته شود.

علی علی

سلام
ببخشید وارد بحث آقایون میشم
ولی شخصا یه بار از برادرم اینکه چطوری نگاهش رو میتونه کنترل کنه ازش سوال پرسیدم، گفتم واقعا براتون سخت نیست با این پوشش نامناسب دخترها
در جواب گفتش
این دخترا ارزش نگاه کردن ندارن چه برسه به اینکه بخوام لذت ببرم
ایا شما آقایون اینجوری فکر نمیکنید!؟

سلام

عطر یـاس;578721 نوشت:

معمولا انسان ها به صورت ناخوداگاه محیط اطراف شون رو آنالیز می کنند ، حتی اگه حواس شون نباشه (بعضی ها بیشتر ؛ بعضی ها کمتر)

مثلا فرض کنید ، پشت میز نشستید و با تمام تمرکز دارید نقاشی ای که خیلی براتون مهم هست رو می کشید ، در همین لحظه led گوشی شما که در سمت راست چشم تون که در فاصله دو متری رو میز قرار داره روشن و خاموش میشه

معمولا افراد چنین تغییراتی رو به خوبی متوجه میشند و کاملا دریافت می کنند

خواستم بگم حتی اگه کسی رو نگاه نکنیم متوجه اکثر تغییرات محیط میشیم

اصلا بحث لذت نیست چون یه جور حس خفگی و مسمومیت تو آدم ایجاد میشه ...

و به نظرم اون ذکری که تو دل و ذهن مون روش تمرکز می کنیم یه جورایی به عنوان کپسول اکسیژن توی هوای سمی برای ما عمل میکنه

ولی سخت بودنش ، واقعا سخت هست ...

آقا بقول مرحوم شیخ رجب علی خیاط اگه ببینی و خوشت نیاد مریضی، بگو یا خیر حبیب و محبوب صل علی محمد و آل محمد
یعنی محبوب واقعی تویی، تورو میخوام خدا

خطابم به کسایی هست نگاه میکنن لذت میبرن و با خدا هم لج دارن

استادپناهیان:
آدمها اول در برابر دستورات حق مقاومت میکنند
اما وقتی حسابی از خود رأیی صدمه بخورند و مضطر بشوندهر دستوری ‏بیاید می پذیرند و اجرا میکنند
حوصله چون و چرا هم ندارند
بعضیها این حالت را روی سنگ غسالخانه پیدا میکنند
و بعضیها خیلی زودتر

باء;578281 نوشت:

سلام علیکم و رحمة الله،

یا علی

سلام.
تو سخنرانی یکی از علما شنیدم که می گفتند وقتی چشمتون به نامحرم افتاد ابتدا سرتون پایین بندازید و بعد امر به معروف و نهی از منکر کنید و بعد برای آن خانم و برای خودتون طلب بخشش کنیم.
من می گم امر به معروف مسلما خیلی ها میگن نمیشه.بله وقتی چیزی از رونق بیفته به راه انداختنش سخته وقتی من به شما و شما به من تذکر ندید آخرش میشه این . اگه اون روز اول که بد حجابی رواج داشت می گرفت امر به معروف و نهی از منکر میکردیم مسلما کار به اینجا نمی کشید.جلو فاجعه رو هر جا بگیریم منفعته هنوز هم دیر نشد با یه فکر حساب شده میشه تیر شیطان به سمت خودش برگردوند. فقط باید امر به معروف و نهی از منکر رو احیا کنیم.
یه یا علی می خواد.
ماه محرم هم نزدیک و ما امام حسین رو به این نام می شناسیم.کسی که جانش رو برای امر به معروف و نهی از منکر داد.

[="Arial Narrow"][="Navy"]يا الله..يا الله...

بعضي آقايون محترم علت نگاه کردن رو بي حجابي خانمها ميدونن!! که به نظرم تو جيهي بيش نيست!!

اگر علت بي حجابي هست ، پس چرا خيلي از خانمهاي محجبه هم از تير اين نگاهها در امان نيستن....!!؟[/]

مکلف;578583 نوشت:

برا منکه امر به معروف بابت حجاب واسه غریبه ها خیلی سخته!
آخه یه نفر که به قول خودش از ساعت 4 صبح بیدار شده رفته جلو آینه میاد به حرف من گوش بده؟:Gig:

ولی واقعا دور وبریامو که همیشه با حجاب بودن و یهو عوض شدن چون هنوز به شرایط جدید عادت نکرده بودن با یک تذکر دوستانه مسیرشونو تغییر دادن ...

دوست خواهرم یه نفرو خیــــــــــــلی دوستانه امر به معروف کرده بود طرف چادر و مقنعه ی این بیچاره رو تو خیابون در آورده بود...:crying:

roya8;579781 نوشت:
دوست خواهرم یه نفرو خیــــــــــــلی دوستانه امر به معروف کرده بود طرف چادر و مقنعه ی این بیچاره رو تو خیابون در آورده بود...

واقعا آدم عجب چیزایی می بینه :Moteajeb!:

۞ ͜ ۞;579784 نوشت:
واقعا آدم عجب چیزایی می بینه

آره این تازه یه موردش بود موارد دیگه هم بوده:Ghamgin:

دوستان سلام

roya8;579781 نوشت:
برا منکه امر به معروف بابت حجاب واسه غریبه ها خیلی سخته!
آخه یه نفر که به قول خودش از ساعت 4 صبح بیدار شده رفته جلو آینه میاد به حرف من گوش بده؟

1- شخصی که امر به معروف و نهی از منکر می شود، به 3 طریق ممکن است که مسئله را بپذیرد:
1. اختیار
2. اکراه
3. اجبار
مسلما بهترین حالت، پذیرش با اختیار است اما اگر شخصی با اختیار نپذیرفت به خاطر مصالح اجتماعی باید به 2 طریق دیگر بپذیرد.

2- مسلما امر به معروف غریبه ها در بدو امر سخت است.
می توانید این موضوع را برای خود گام به گام طراحی کنیدو عمل کنید تا ترس شما بریزد.
مثلا مدتی از اذکار خاصی استفاده کنید تا ناراحتی خود را نشان دهید، در مرحله بعد صرفا بگویید: خواهرم حجاب و ...

علی علی

مکلف;579804 نوشت:
1- شخصی که امر به معروف و نهی از منکر می شود، به 3 طریق ممکن است که مسئله را بپذیرد:
1. اختیار
2. اکراه
3. اجبار
مسلما بهترین حالت، پذیرش با اختیار است اما اگر شخصی با اختیار نپذیرفت به خاطر مصالح اجتماعی باید به 2 طریق دیگر بپذیرد.

2- مسلما امر به معروف غریبه ها در بدو امر سخت است.
می توانید این موضوع را برای خود گام به گام طراحی کنیدو عمل کنید تا ترس شما بریزد.
مثلا مدتی از اذکار خاصی استفاده کنید تا ناراحتی خود را نشان دهید، در مرحله بعد صرفا بگویید: خواهرم حجاب و ...

آخه برا منه نوعی که هیچ کاره ام کسی نمیاد از روی اکراه و اجبار رعایت کنه
جدا از اینکه اکراه و اجبارو بی فایده میدونم

بسم الله الرحمن الرحیم

عطر یـاس;578721 نوشت:
ولی شخصا یه بار از برادرم اینکه چطوری نگاهش رو میتونه کنترل کنه ازش سوال پرسیدم، گفتم واقعا براتون سخت نیست با این پوشش نامناسب دخترها
در جواب گفتش این دخترا ارزش نگاه کردن ندارن چه برسه به اینکه بخوام لذت ببرم

سلام بر خواهر خوبم ، عطر یاس عزیز

اگر اون خانم با حجاب بود ، ارزش نگاه کردن داشت؟!
.
.
.
.
.
.
.

عمل بدحجاب ها بد هست و همچنین چشم چرانی آقایان و نباید توجیهش کرد! با اونهایی که عناد دارن کاری ندارم...میمونه اونهایی که غفلت کردن

یا زخم خورده تهاجمات فرهنگی هستن که باید با احتیاط باهاشون برخورد کرد و همه رو به یک دید زیر سوال نبریم!

میدونید تو یکی از تاپیک ها گفتم تغییر سبک زندگی و تهاجمات فرهنگی و فمیمنیست و خلاء ناشی از احساس کمبود میتونه از دلایل کم حجابی باشه و منجر به خود نمایی میشه!

یه مورد دیگه هم میخام بهش اضاف کنم : اگه خانم ها براشون جا بیفته که با حجابشون سرباز اسلام میشن و این رسالت مهم رو پیشرو خودشون قرار بدن

ارزش وجودی خودشون رو بیشتر میدونن! متاسفانه بر ارزش ها خیلی کم کار میشه...

بیشتر از نهی باید امر و درمان صورت بگیره!

جالب اینجاست که اکثر اوقات صبح تا شب از طرف اپراتور های محترم و سایر شرکت ها انواع پیامک های تبلیغی تا انواع مطالب طنز برای ما فرستاده میشه

اما خُب واقعا چی میشه 2-3 تا جمله تاثیر گذار در این زمینه ... برای مردم ارسال کنند :Sham:

نسل امروز ما چون از طرف غرب خیلی روش کار شده این موارد رو حق مسلم خودشون میدونن...مثلا به بهونه آزادی میگن باید حجاب آزاد باشه...یا پسرا میگن من باید آزاد باشم هرکیو میخوام ببینم, خودم میدونمو خدای خودم...کاری که رو نسل امروز انجام شده 50سال کار میخواد تا درمان شه...

دوستان سلام

roya8;579809 نوشت:
آخه برا منه نوعی که هیچ کاره ام کسی نمیاد از روی اکراه و اجبار رعایت کنه
جدا از اینکه اکراه و اجبارو بی فایده میدونم

مرحله اول با محبت و ارتباط نزدیک است و شخص با اختیار می پذیرد
مرحله دوم با دوری و تذکر لسانی است که فرد با اکراه می پذیرد.
مرحله سوم با زور است که فرد به اجبار صورت می گیرد و در حال حاضر وظیفه مردم نیست.

در هر یکی از مراحل لزومی ندارد که شخص با یک بار امر به معروف و نهی از منکر یا صرفا از طرف یک شخص تغییر کند.

در اکثر موارد نیاز به تکرار و امر و نهی توسط افراد متفاوت است.

علی علی

من اینطوری فکر میکنم
زیبایی های انها برای خودشان نیست
این زیبایی ها خدا به انها داده ولی از چیزی که برای خودشان نیست سوءاستفاده میکنند
انها چیزهایی نیستند که شما میبینید Smile
من همچین تصویری در ذهنم نسبت بهشون دارم

به یه چیز دیگر هم اعتقاد دارم
اینکه عشق چیزی بیشتر از یک واکنش شیمیایی نیست بخاطر فنیل اتیل امین و دوپامین و ادرنالین و از این جور هورمونا
شاید واقعیت ناراحت کننده ای باشه ولی چیزی هست که هست
وقتی ادم عاشق میشه اینا باعث از کارافتادن قسمت مقایسه گر مغز نسبت به طرف میشوند اما شاید اینطوری نبود نسل بشر منقرض میشد

سلام علیکم و رحمة الله،

جا دارد از سرکار عطریاس بابت انحرافی که ناخواسته در تاپیک ایشان به وجود آوردم عذرخواهی کنم، در واقع موضوع تاپیک این بود که آیا اگر آقای مؤمنی وقتی با صحنه‌ی بدحجابی یا کم‌حجابی خانمی روبرو شد رویش را بازگرداند و از طرف آن خانم صلوات بفرستد تیری که شیطان توسط آن خانم فرستاده به شیطان بازگردانده می‌شود و می‌توان خوشحال بود که کاری انجام شده است یا خیر، ... حقیر فقط خواستم بگویم که اگر آن آقا وظیفه‌اش نهی از منکر یابه قول سرکار همره امر به معروف باشد با فرستادن صلوات وظیفه‌اش را انجام نداده است و اینکه فکر کند از هیچ چیز بهتر است تنها یک سرپوش و توجیه برای خاموش کردن عذاب وجدان است، در این حالت اگر شخص صلوات هم نفرستد و ناراحت باشد بهتر است تا اینکه صلوات بفرستد و از این صلوات فرستادنش خوشحال باشد، در واقع با فرستادن صلوات و ترک وظیفه در لوای آن تیر شیطان به شیطان بازنگشته بلکه گناه سبک شمردن ترک وظیفه هم به گناهان اضافه شده است و البته خداوند هم از متقین می‌پذیرد نه کسی که دارد سعی می‌کند روی عذاب وجدان خودش سرپوش بگذارد یا حواسّ خودش را از وظیفه‌ای که دارد منحرف کند ...
حالا یک بحث دیگر این است که وظیفه‌ی امر به معروف و نهی از منکر در یک وضعیت خاصی از دوشش ساقط باشد، در این صورت پیشنهاد مطرح شده در این تاپیک قابل بحث است و می‌تواند هم خوب باشد، به هر حال صلوات برای دور کردن شیاطین انسی مؤثر است همانطور که ذکر لاحول‌و‌لاقوة‌الابالله برای دور کردن شیاطین جنّی مناسب است. در عین حال که صلوات اثر جلب رحمت و غفران و توبه هم می‌تواند داشته باشد چه آنکه اصل دین حبّ و بغض است، لعنت فرستادن بر دشمنان اهل بیت علیهم‌السلام هم همینطور، قدیم‌ترها هم می‌گفتند «لعنت بر دل سیاه شیطان» یا بهتر از آن اینکه «لعنت بر یزید» یا اذکاری باز مؤثرتر از آنها ...

شاید اگر دوستان روی این موضوع بحث کنند که اگر وظیفه‌ی کسی نهی از منکر است ولی به هر دلیلی شخص موفق به ادای آن نمی‌شود آیا فرستادن صلوات می‌تواند کمکی به او و آن خانم بدحجاب یا کم‌حجاب بکند و واقعاً اثر تیر زهرآلود شیطان در این وسط کم می‌شود اگر کامل حنثی نمی‌شود؟ به نظر حقیر بستگی به نیتش دارد، اگر کسی بداند که این ترک وظیفه را نباید توجیه کرد و از ناتوانی و کم‌توفیقی خود در انجام وظیفه‌اش نادم و پریشان باشد و با صلوات بخواهد کمی از بار آن را کم کند خوب است و ان شاء الله خداوند بالأخره زمانی او را موفق به انجام وظیفه‌اش بگرداند، اما اگر فکر کند که این صلوات در عوض آن ترک وظیفه و بعد هم گمان کند که با این کار او تیر شیطان به خود شیطان بازگشته است و شیطان نعره خواهد زد که تهدیدش به فرصت تبدیل شده است خیر اصلاً بعید می‌دانم صلوات او با چنین رویکردی راهی به بالا داشته باشد و أعوذ بالله من صلاة لا ترفع و من دعاء لا یسمع (صلوات مطابق روایت مبارکه همان کوچک صلاة است که بدون طهارت ظاهر قابل ادا کردن است و البته کم از ستون دین هم می‌دانیم که ندارد!)، با چنین نیتی به نظر حقیر شیطان هم با یک تیر دو نشان زده است، یکی همان بدحجابی و آثار آن در جامعه و دیگری سبک شمردن ترک وظیفه و دروغ بستن به خدا و حلال کردن حرام خدا و بدعت و غیره.

در هر صورت موضوع تاپیک بحث روی شرایط و نحوه‌ی امر به معروف و نهی از منکر نیست و اگر آنطور که به نظر می‌رسد حقیر باعث این انحراف در بحث شدم عذرخواهی می‌کنم :Gol:
یا علی

عطر یـاس;578721 نوشت:
سلام
در جواب گفتش
این دخترا ارزش نگاه کردن ندارن چه برسه به اینکه بخوام لذت ببرم

فرض کنید که یک عده مردم آزار، انواع غذاهای خوشمزه و خوشبو را در کنار آدم روزه دار گرفته اند.
آن فرد روزه دار چقدر سختی می کشد؟

کنترل نگاه برای مردان در وضع کنونی جامعه به همان مقدار سخت است.

خواهر عزیز! هیچ مردی نمیاد به خواهرش بگه که "کنترل نگاه برام سخته و نمی دونم چی چی"!!! چون تو کَتِشون نمیره که جلوی دخترها ضعف، نشون بدن!
چون بیشتر مردها این تحریک شدن هارو نشانه ی ضعف خودشون می دونن و از گفتنش احساس حقارت می کنن.
اما من چنین اعتقادی ندارم. بنابراین به صراحت میگم.

اینکه "اون دخترها ارزش نگاه کردن ندارن" با اینکه "من بهشون نگاه می کنم یا نه" یه بحث جداست.
برادر شما قاعده ی کلی را گفت، اوضاع خودشو نگفت...و در واقع، از جواب دادن فرار کرد.

البته برادر شما ان شاءالله فرد مومن و صالحی هستند...به طورکلی عرض کردم....سلامت باشید

سلام علیکم.

از دو جهت میشه نگاه کرد. ابتدا ترجیح میدهم در این پست فقط از جهت نهی از منکر نگاه کنم. در پست بعدی نگاه کامل تر میشه و جهت دیگه ای بهش اضافه میشه.

اما در خصوص نهی از منکر:

1- مسئله نهی از منکر قلبی: حداقل نهی از منکر قلبی که واجبه! متأسفانه این مرحله عمدتا مورد غفلت است و اصل کار ما اینجاست که اگر این نباشد مابقی مراحل نهی از منکر هم چندان فایده ای ندارد، یعنی به قول امروزی ها باید انرژی منفی از آدم بیرون بره... اخماش توی هم بره، دلش گرفته بشه، منزجر از اون عمل باشه، واقعا حالش گرفته باشه، در هم بشه، اخم کنه و ... قطعا این تأثیر گزار در جامعه هست اگر همه مومنین انجام بدند.. حتی یکی هم انجام بده به حد خودش اثرش رو گذاشته. باور کنید این راحت درک میشه از طرف کسی که مرتکب منکر شده. در پایان همین پست مثال واضحی میزنم.

2- مسئله نهی از منکر لسانی: بهرحال قبول کنید با جملات بسیار کوتاه و رد شدن، خیلی از مسائل حل میشه... مثلا "خواهرم حجاب"، همین رو بگه و رد شه (البته اگه شرایطش بود)، اصلا نگاه نکنه، رد شه و بره... واینسه ببینه نتیجه چی شد، بگو و برو، سرپایین بگو، با دلی شکسته بگو، رد شو و برو .... شما فرض بگیر یک خانم بد حجاب از غروب تو خیابون رد شه بره، تا شب که برگرده خونه 30 نفر بهش گفته باشن "خواهرم حجاب" بنده خدا داغون میشه! خیلی باید پررو باشه فردا هم بیاد.

اما متأسفانه این امر برعکس شده، من به چشم دیدم که برعکس شده. من کاملا درک کرده ام و برای زجر آور بوده که برعکس شده..
یعنی متأسفانه آنها ما را از معروف نهی می کنند. قلبی و لسانی و عملی

بارها شده در خیابان راه رفته ام، یا مثلا در آسانسوری چیزی وارد شدم چند نفر خانم بد حجاب بودند، همینکه مرا دیدند اخمشان در هم رفته. هیچ هم نگفتند ولی راحت زبان حالشان را فهمیدم، این است زبان حالشان و این است حرفشان به من "ایش! چه ریش بیریختی، چه تیپی، اینم شد آدم، اه اه اه، فاصله بگیرید ازش و ..."

من کامل این رو درک کردم، البته وقتی وظیفه خودم را انجام میدهم و من هم متقابلا نهی از منکر قلبی میکنم، اخمم در هم میرود، حالم گرفته میشود، سرم پایین می افتد و ... اکثرا میبینم که در انرژی غالب شده ام و غلبه کردم، و آنها خود را جمع کرده اند.

بهرحال قلم فرسایی نمیکنم، این از نگاه اول.. اما نگاه دیگری هم هست که فکر میکنم آن منظور استارتر محترم تاپیک بوده، که در پست بعد به آن اشاره میکنم و با این نگاه جمع می زنم.

موفق باشید.

سلام مجدد.

اما دید دوم، که فکر میکنم منظور اصلی استارتر تاپیک این دید باشد، و البته باید با دید اول جمع بندی شود.

و آن مقابله با شیطان است. جهاد اکبر است، مقابله با نفس است، کنترل نگاه است، ایست زدن در مقابل گناه است و ....

این میدان، میدان جنگ است، سیاست خودش را دارد، استراتژی خودش را دارد، آفند و پدآفند خودش را دارد، جنگ است.

ابتدا باید بدانیم که قدرتی نداریم. جنگ نامتقارن است... آن طرف شیطان رجیم است، نفس است، نامحرم بدحجاب است، فضای گناه است، فضای جامعه است و ...

نفس اژدرهاست، او کی مرده است؟ از غم بی آلتی افسرده است...

این طرف اما، به تنهایی اگر نگاه کنیم، بنده ای ضعیف قرار دارد که بدون دانستن و استفاده از امکانات جنگی اش، هیچ نیست و راحت مغلوب می شود.

در ماجرای حضرت یوسف (ع)، او ادعایی نکرد، نگفت من اینکار را نمیکنم، من مومن هستم و ... بلکه پناه به خدا برد و گفت اگر کمکم نکنی پایم میلغزد.

در این مسئله هم، موضوع همین است، اینکه ما بدانیم هیچ نیستیم، و باید از خدا کمک بخواهیم، به خود مغرور نباشیم، نگوییم من مومنم، نگوییم من کنترل چشم دارم و ... بدانیم که اگر هم تا بحال خود را کنترل کرده ایم، این خودمان نبودیم، بلکه عنایتی بوده است.

گفتم جنگ نامتقارن است، حقیقتا همینطور است، اینطرف امکاناتی دارد که اگر آنها را بشناسد و درست استفاده کند طومار آن شیطان و نفس و نامحرم بی حجاب و فضای گناه و ... در هم پیچیده می شود.

ما اشخاصی را میشناسیم که انقدر قدرت دارند و در خود قدرت ایجاد کرده اند که با یک خم ابرو، با یک قرش چشم، صدهزاران شیطان و نفس را زنجیر میکنند.
و اگر از آنها کمک بخواهیم، با اشتیاق کمک می کنند.

اما کاربردی تر، اینکه نامحرمی دیده ام، با همان دو دید (نهی از منکر، مقابله با شیاطین و نفس و ...)، کافیست یک "یا قمر بنی هاشم (ع)" بگویم و سرم را پایین بیاندازم و بیاندیشم.

یک چیز گفته ام: "یا قمر بنی هاشم (ع)"

اما در دلم این است:

من ضعیفم، خدایا تیرهای سمی مرا نشانه گرفته و به سمت من شلیک شده، خدایا من منزجرم از حجاب این خانم، خدایا من منزجرم از این وضع جامعه، اما ضعیفم، من چه کنم؟ تیرها را هر لحظه نزدیک تر و نزدیک تر به خود میبینم، نزدیک است که به من بخورد... خدایا چه کنم؟ سپری ندارم، درمانده ام. .... ناگهان یادم افتاد... ببخشید خدایا، سپر دارم، قبلا به من سپر داده ای... من را محب اهل بیت (ع) قرار دادی، من را گریه کن حضرت عباس (ع) قرار دادی، بله، تنها نام او برای دفع این همه تیر کافیست. بلکه حتی برای برگرداندن این تیر به سمت نفس و شیطان نیز کافیست... خدایا میشود اینطور کنی؟ من منزجرم از گناه، منزجرم از این وضع،

سر پایین است، اخمها در هم فرو رفته، از گناه انزجار وجود دارد... توسل صورت گرفته، و ....

ببخشید، باز هم نمیخواهم قلم فرسایی کنم....

موفق باشید.

همره;579820 نوشت:
سلام بر خواهر خوبم ، عطر یاس عزیز
اگر اون خانم با حجاب بود ، ارزش نگاه کردن داشت؟!

سلام
طرف سخن ما خانومهای بی حجاب بود

لبیک یا علی النقی;579876 نوشت:
خواهر عزیز! هیچ مردی نمیاد به خواهرش بگه که "کنترل نگاه برام سخته و نمی دونم چی چی"!!! چون تو کَتِشون نمیره که جلوی دخترها ضعف، نشون بدن!
چون بیشتر مردها این تحریک شدن هارو نشانه ی ضعف خودشون می دونن و از گفتنش احساس حقارت می کنن.
اما من چنین اعتقادی ندارم. بنابراین به صراحت میگم.
اینکه "اون دخترها ارزش نگاه کردن ندارن" با اینکه "من بهشون نگاه می کنم یا نه" یه بحث جداست.
برادر شما قاعده ی کلی را گفت، اوضاع خودشو نگفت...و در واقع، از جواب دادن فرار کرد.
البته برادر شما ان شاءالله فرد مومن و صالحی هستند...به طورکلی عرض کردم....سلامت باشید

نمیدونستم شما برادر منو بیشتر از من میشناسید

سلام.ب نظر من رفتار مذهبی ها خیلی رو بدحجاب ها تاثیر داره. با نهی از منکر موافقم و با صلوات هم همین طور ولی یکی دیگه از کارایی ک نه واسه کسایی ک تویه خیابون میبینیم واسه دوستامون اینه ک با مهربونی و رفاقت ب حجاب دعوت شون کنیم و یا از نگاه ب نامحرم دور شون کنیم.اینم فکر کنم وظیفه مون باشه ... :Gig:

موضوع قفل شده است