انتخاب همسر و مشکل در اختلاف سنی

تب‌های اولیه

26 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انتخاب همسر و مشکل در اختلاف سنی

بنده چندین وقته به فکر ازدواج با خانم قوی از لحاظ اعتقادی افتاده ام که بتواند بخوبی از خانم فاطمه زهرا الگو بردارد و زندگی ای با هم بسازیم که در زمره خادمین آقا امام زمان(عج) باشیم ولی به یک مشکلی برخوردم که دوستان بنده رو راهنمایی کنند:

در انتخاب هایی که داشتیم و بنده هم پسندیدم و مناسب بنده بودند مشکل سنی است که از بنده تقریبا چند ماه ، یک سال ، و چند سال بزرگ ترند و با توجه به این مسئله توقف کرده ام و از خودم کوچک ترم هم خوشم نمیاید و این طور فکر میکنم که بچه هستند و نمیخواهم بچه داری بکنم بلکه بدنبال همسر هستم که از لحاظ فکری همنظر باشیم و ................
نظر شما چیه دوستان؟؟؟ میتونم از خودم بزرگتر بگیرم یا مشکله؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

با عرض سلام خدمت شما برادر خوبم امیدوارم نکاتی که خدمتتون عرض می کنم راهگشا باشد

در ابتدا گفتنى است اختلاف سن يكى از معيارهاى انتخاب همسر است به طور خلاصه مى توان گفت اگر سن دختر بسيار كمتر باشد در اول زندگى مشكلاتى خواهد داشت و اگر سن دختر بيشتر از پسر باشد در آينده احتمال بروز مشكل خواهد. سن ازدواج براى دختر و پسر يك استاندارد خاص ندارد كه گفته شود بيشتر تابع نياز جنسى و روانى و ساير شرايط اجتماعى و خانوادگى و تحصيلى است ولى از نظر علمى و كلى تفاوت سنى بين سن دختر و پسر هنگام ازدواج حدود 4 سال مناسب است. به اين گونه كه پسر بزرگتر باشد و حداكثر 6 سال اختلاف لذا اگر پسر و دختر از هر جهت كفو هم باشند ولى كم سن باشند و يا بيشتر از 4 سال يا كمتر از 4 سال اختلاف سنى داشته باشند اشكال ندارد. البته بيش از 6 و 7 سال ديگر خوب و مناسب نيست. از آنجايى كه از يك سو حق سرپرستى و مديريت خانواده و نفقه زن به عهده مرد است از يك سو و بلوغ جنسى و بيولوژى زن چند سالى زودتر از مرد است (البته بلوغ شناختى زن از مرد جلوتر نيست) از سوى ديگر، بنابراين از مجموع اين قرائن استفاده مى شود كه براى اينكه مرد از عهده اين مسئوليت ها برآيد و بتواند هم اقتصاد خانواده را تأمين كند و هم خانواده را مديريت كند بايد سن او بيشتر از زن باشد به همان ميزانى
كه بيان شد. البته ادله روان شناختى نيز براى اين تفاوت وجود دارد كه به برخى از آنها اشاره مى شود:

1- وقتى سن زن چند سالى كمتر از مرد باشد اطاعت پذيرى او از مرد به عنوان سرپرست خانواده بيشتر و راحت تر خواهد بود مضافا بر اينكه زن هميشه دوست دارد همسرش فردى، مقتدر، توانا و پناهگاه مطمئنى براى او باشد و اگر زن و مرد از نظر سنى در يك سطح باشند هيچ گاه زن چنين تصورى را از شوهرش ندارد و او را در حد خودش مى بيند اما اگر شوهر چند سالى بزرگتر باشد و از تجارب بيشترى برخوردار باشد زن احساس مى كند همسر او كسى است كه شايستگى هاى لازم را براى اداره منزل دارد و مى تواند در پناه او يك زندگى آرامش بخش داشت.

2 - زن به دليل زايمان، شير دادن و... زودتر از مرد شكسته مى شود و هم سن بودن زن و شوهر باعث مى شود بعد از يك دهه زندگى و آوردن چند فرزند شادابى زن در حد شادابى و نشاط مرد نباشد و چه بسا مطلوبيت او نزد شوهر كم شود بنابراين براى پيشگيرى از مسئله كاملا طبيعى و زيستى بهتر است اين تفاوت سنى همواره بين زن و شوهر باشد تا همواره زن از نشاط كافى برخوردار باشد و مطلوبيت او نزد شوهرش كاسته نشود. با اين وجود اختلاف سنى با وجود شرايطى مضر نيست و كمتر بودن سن دختر، معيار اساسى خوشبختى نمى باشد. در صورتى كه دختر و پسر همديگر را به خوبى درك كنند و از نظر جسمى به هم بيايند و تحمل سرزنش احتمالى اطرافيان را داشته باشند، بزرگ تر بودن دختر قابل جبران است. البته به شرط اين كه ويژگى هاى ديگر دختر از جهت تحصيلات و خانواده و زيبايى برترى چشم گيرى داشته باشد. وجود اين ويژگى ها سن دختر را پوشش مى دهد و جبران خواهد كرد. پس اگر دختر داراى ويژگى هاى ممتازى باشد و پسر و دختر و خانواده هاى طرفين بپذيرند، مسئله بيشتر بودن سن دختر يا همسن بودن با دختر و يا فاصله سنى كمى از هم داشتن، قابل جبران است و مشكل جدى به وجود نمى آورد به ويژه اگر از نظر ظاهرى و جسمى دختر ظريفتر و پسر درشت تر باشد.

بطور خلاصه مى گويند رعايت شرايط سنى به امور زير كمك مى كند:
- تفاهم و درك متقابل را كاهش دهد.
- جذابيت زن براى مرد و برعكس.
- امكان رضامندى روحى و جنسى بهتر.
- مديريت بهتر خانواده.
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

این ویژگی که در بنده وجود داره دختران کوچکتر از خودمو نمی پسندم و فقط دختران بزرگ تر از خودم رو پسندیدم بنظرتان دلیلش چی؟

راهنما;578696 نوشت:
اگر پسر و دختر از هر جهت كفو هم باشند ولى كم سن باشند و يا بيشتر از 4 سال يا كمتر از 4 سال اختلاف سنى داشته باشند اشكال ندارد.

میشه بیشتر این قسمتو توضیح بدین البته هم کفو بیشتر باز کنید!!!

دوستان نظری ندارند؟

پس باید حتما حتما دختری کوچکتر از خودم انتخاب کنم و اگر هم نپسندیدم>؟

راهنما;578696 نوشت:
بزرگ تر بودن دختر قابل جبران است. البته به شرط اين كه ويژگى هاى ديگر دختر از جهت تحصيلات و خانواده و زيبايى برترى چشم گيرى داشته باشد. وجود اين ويژگى ها سن دختر را پوشش مى دهد و جبران خواهد كرد. پس اگر دختر داراى ويژگى هاى ممتازى باشد و پسر و دختر و خانواده هاى طرفين بپذيرند، مسئله بيشتر بودن سن دختر يا همسن بودن با دختر و يا فاصله سنى كمى از هم داشتن، قابل جبران است و مشكل جدى به وجود نمى آورد به ويژه اگر از نظر ظاهرى و جسمى دختر ظريفتر و پسر درشت تر باشد.

این سخنان شما را قبول نمیکنیم
زیرا اگر دختر ویزگی های برتری خاصی باشد دیگر نمیتوان آن خانواده و همسر را مدیریت کرد

جوان مذهبی;578830 نوشت:
زیرا اگر دختر ویزگی های برتری خاصی باشد دیگر نمیتوان آن خانواده و همسر را مدیریت کرد

شما دختری که برتری داشته باشد رو نمیتونید کنترل کنید اونوقت چطور میتونی یه دختر که سنش از شما بیشتر باشد رو کنترل کنید؟؟

حقیقتش تو دنیای امروز اختلاف سنی زیاد مهم نیست...شما نباید گزینه های مورد نظرتون رو که با معیارهای دینیتون هم تطابق دارن به خاطر چند ماه از دست بدید...اگرچه عرف جامعه میگه که پسر باید بزرگتر باشه و حتی خود دختر خانمها هم موافق این موضوع هستن اما تو دینمون هیچ منعی برا این کار نداریم(البته جسارت نشه به محضر اساتید مجترم)...

جوان مذهبی;577585 نوشت:
بنده چندین وقته به فکر ازدواج با خانم قوی از لحاظ اعتقادی افتاده ام که بتواند بخوبی از خانم فاطمه زهرا الگو بردارد و زندگی ای با هم بسازیم که در زمره خادمین آقا امام زمان(عج) باشیم ولی به یک مشکلی برخوردم که دوستان بنده رو راهنمایی کنند:

در انتخاب هایی که داشتیم و بنده هم پسندیدم و مناسب بنده بودند مشکل سنی است که از بنده تقریبا چند ماه ، یک سال ، و چند سال بزرگ ترند و با توجه به این مسئله توقف کرده ام و از خودم کوچک ترم هم خوشم نمیاید و این طور فکر میکنم که بچه هستند و نمیخواهم بچه داری بکنم بلکه بدنبال همسر هستم که از لحاظ فکری همنظر باشیم و ................
نظر شما چیه دوستان؟؟؟ میتونم از خودم بزرگتر بگیرم یا مشکله؟

سلام
در مورد اینکه میگویید از دختر کوچکتر از خودتان خوشتان نمی آید و فکر میکنید بچه هستند، باید عرض کنم این تفکر شما نادرست است. ممکن است کسی مثلا در سن 30 سالگی باشد اما پختگی لازم را نداشته باشد و برعکس ممکن است کسی 17 ساله باشد ولی پختگی لازم را داشته و مهارت های زندگی را به طور کامل فرا گرفته باشد. لذا این تفکر که شما ملاک پختگی را سن قرار دهید نادرست است چون آنچه مهم است فهم و درک طرف و داشتن مهارت های لازم است که تا حدود زیادی به تربیت خانوادگی مربوط میشود.
در مورد اختلاف سنی دختر و پسر هم باید عرض کنم آنچه ایده آل است این است که پسر چند سالی از دختر بزرگتر باشد چون در این صورت احتمال تناسب سلایق و علایق و خواست های دو طرف بیشتر هست. همچنین در این شرایط زن راحت تر مدیریت مرد را قبول خواهد کرد و میتواند به همسر خود تکیه کند.
با این حال بزرگتر بودن پسر یک نشانه بر وجود تناسب است اما یک ملاک نیست یعنی اینطور نیست که اگر زن و شوهر همسن باشند یا اینکه چند ماه یا یکی دو سال دختر بزرگتر باشد، حتما با مشکل مواجه خواهند شد و خوشبخت نخواهند شد؛ چون هستند افرادی که با وجود چنین شرایطی زندگی خوبی دارند.
بنابراین اولویت با انتخاب دختری است که هم تناسب های لازم از لحاظ فکری اعتقادی اخلاقی و رفتاری را با شما داشته باشد و هم اینکه چند سالی از شما بزرگتر باشد اما اگر به هر دلیلی چنین موردی پیدا نشد که از لحاظ سنی هم با شما تناسب داشته باشد، ازدواج با همسن و یا بزرگتر تا یکی دو سال، در صورت وجود تناسب در زمینه سلایق و علایق و خواست ها و همچنین تناسب ظاهری زن و شوهر و پذیرش خانواده ها، مشکلی ایجاد نخواهد شد. البته به شرط اینکه طرف مقابل بتواند شما را به عنوان همسر خودش قبول کرده و مدیریت شما در خانواده را بپذیرد.
پیروز و سربلند

با سلام و عرض ادب

بابا اینها همش بهونس تا یه دختر خوشگل پیدا بشه که به دل این اقایون بشینه دیگه نه کفو بودن مهمه و نه هیچ چیز دیگه .... دیدم که میگم

پس با این حساب من هم از اقایون 28 سال به بالا خوشم میاد چون پخته ترند و عاقل تر شدند و جالب اینجاست که مردهای اون سن هم لابد بنده رو بچه میدونن:khandeh!:

اگر دختر از تو بزرگتر باشه روحیه مردانه رو از دست میدی
...

با سلام خدمت شما دوست گرامی و تبریک این ایام و اعیاد مبارک

برادر دوستم دقیقا در مورد ازدواج به نظر شما رسیده بودو عقیده داشت که همفکر با دخترهای کوچکتر از خودش نیست و باید یابا همسن یا بزرگتر ازدواج کند. دلیل این امر هم این بود که در خواستگاری هایی که رفته بودندو دختر کوچکتر بوده اصلا احساس تفاهم و هم کفو بودن نداشتند و این امر را به تمام دختر های کوچکتر ازخودشان تعمیم داده بودند ... به اصرار یکی از اقوام به خواستگاری دختری رفتندکه حدود 6 سال از خودشان کوچکتر بودو ازدواج هم کردند و شکر خدا زندگی موفقی هم دارند. این آقا بعد ازخواستگاری همسرشان اعتراف کردند که اشتباه فکر میکردند و چه بسا انسان هایی هستند که عقل و درک بزرگتر یا کوچکتر از سنشان دارند. با آرزوی توفیق برای شما.

neɠïn;578872 نوشت:
شما دختری که برتری داشته باشد رو نمیتونید کنترل کنید اونوقت چطور میتونی یه دختر که سنش از شما بیشتر باشد رو کنترل کنید؟؟

کنترل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

با سلام . جدا از راهنمایی های کارشناس محترم که خیلی دلایل بجا و قابل قبولی آوردند . اما طبق گفته یک روانشناس اگر چنین موردی پیش بیاید
که پسری مجبور به قبول دختری بزرگتر از خودش باشد و بعدها دچار مشکلات نشوند ؛ دو و سه سال را پیشنهاد دادند و در آخر حداکثر تا 5 سال رو
هم گفتنداشکالی نداره ؛ اما با این وجود اگرم مجبور هستید که دختری بیشتر ازسن خودتون رو انتخاب کنید اول باید خود شما از نظر عقلانی و فکری
خودتون در حد یا بالاتراز اون دختر باشید . اگرقرارباشه از نظر عقل و اندیشه هم از او کمتر باشید ختما" به مشکل برخورد خواهید کرد .

seyedeh khanom;579056 نوشت:
کنترل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
منظورم از کنترل همون مدیریتی بود که استارتر گفتند ( ریاست مرد بر خانواده) :Gol:

همه دوستان دستتان درد نکنه مطالب مفید و قابل قبولی فرمودین مخصوصا دوست عزیزمان پرستو تنها و متین
بازم دوستان دیگه نظر مهمی دارن که بدرد بنده بخوره

جوان مذهبی;578724 نوشت:
این ویژگی که در بنده وجود داره دختران کوچکتر از خودمو نمی پسندم و فقط دختران بزرگ تر از خودم رو پسندیدم بنظرتان دلیلش چی؟

با عرض سلام مجدد سوالی از محضر شما داشتم شما چند سالته؟

جوان مذهبی;578830 نوشت:

منظور ویزگیهایی است که 1 - هم دختر وهم خانواده اش ظرفیت آنها را داشته باشد و ایجاد مشکل نکند چرا که در این صورت ویژگی خوب حساب می شود والا نه
2 - هم برای پسر بود یا نبود آن فرق کند و داشتن آن ویژگی برای پسر مهم باشد

جوان مذهبی;578724 نوشت:
اگر پسر و دختر از هر جهت كفو هم باشند ولى كم سن باشند و يا بيشتر از 4 سال يا كمتر از 4 سال اختلاف سنى داشته باشند اشكال ندارد.
میشه بیشتر این قسمتو توضیح بدین البته هم کفو بیشتر باز کنید!!!

چون میزان تفاوت سنی جزء ملاکهای اصلی نمی باشد پس اگر در بقیه ملاکها مناسب بودند می توان از این ملاک صرفنظر کرد و منظور اجایی است که این اختلاف سنی باعث مشکلات در زندگی نشود

جوان مذهبی;578724 نوشت:
پس باید حتما حتما دختری کوچکتر از خودم انتخاب کنم و اگر هم نپسندیدم>؟

بهتر این است که کوچکتر باشد البته به شرایط اشخاص و مواردی که پیش روی آنها است بستگی دارد

راهنما;579578 نوشت:

بنده حقیر 23 و خورده ای سن دارم!

جوان مذهبی;578724 نوشت:

با سلام
لطفا تاپیک زیر رو مشاهده بفرمایید.

http://www.askdin.com/thread42837.html

سلام.چ موضوع کلی ای رو مطرح کردین؟ اصلا اینجوری نمیشه توضیح داد.شما باید اول خودتون رو دقیق بشناسین و بعد طرفی رو ک میخواین ازدواج کنین و بعد تصمیم بگیرین ک این انتخاب درست هست یا نه ... من هر دو مورد اش رو دیدم دو تا از دوستام با مردان کوچک تر از خودشون ازدواج کردن و هر دوتاشون نظر منو پرسیدن قبل ازدواج منم ب یکی گفتم عالیه ب یکی گفتم همچین کاری رو نکن چون طرف مقابل شون رو میدیدم و میشناختم یکی شون خیلی بچه بود و میدونستم اگه با دوستم ازدواج کنه دوستم میشه مامانش نه خانومش و اون بنده خدا دیگه رو میشناختم نسبت ب سن شون واقعا مرد بودن و تفکرات شون هم کفو هم بود الانم ک میبینی شون نمیفهمی ک خانوم بزرگتر هستن چون آقاشون واقعا از نظر فکری و عقلی بزرگه ... نمیشه همین جوری نظر داد باید خودتون شرایط رو بسنجین ... موفق باشین ...

جوان مذهبی;579780 نوشت:
بنده حقیر 23 و خورده ای سن دارم!

با عرض سلام و تبريک بخاطر اعياد پيش رو به شما و همه دوستان
با توجه به سن شما که بيان فرموديد بهنظر ميرسد علت اينکه شما دختران کوچکتر از خود را نم پسنديد اين است که آنان را کاملا نمي شناسيد و اگر هم با موردي برخورد کرده ايد آن را به ساير خانمها تعميم مي دهيد
پس پيشنهاد بنده اصلاح فکر از طريق
مطالعه کتابهايي در مورد ويژگيهاي بانوان
مطالعه کتابهايي در مورد نحوه انتخاب همسر
...
تا اطلاعات خود را بالا نبريد به نظر ميرسد با آگاهي کافي به سمت ازدواج نرفته ايد و مشخص نيست که ازدواج موفقي داشته باشيد
روحيات خانمها با آقايون فرق مي کند و شما بايد نسبت به آنها آگاه شويد تا قضاوت درستي داشته باشيد
و همچنانکه بسياري از دوستان فرمودند شما نبايد تعميم دهيد چه بسا افراد کوچکتري که درک و فهم بالاتري دارند و بالعکس
در پناه قرآن و اهل بيت موفق باشيد
يا علي

فکر میکنم ازدواج پیامبر وحضرت خدیجه نمونه خوبی برای شما باشد ، پس اختلاف سنی ملاک ومحدودیتی برای ازداوج نیست یا حق

mahdihg;580541 نوشت:
فکر میکنم ازدواج پیامبر وحضرت خدیجه نمونه خوبی برای شما باشد ، پس اختلاف سنی ملاک ومحدودیتی برای ازداوج نیست یا حق

بنظرم اینطور نباشد چون یک امر استثنا باشد.

جزیره مجنون;579994 نوشت:
سلام.چ موضوع کلی ای رو مطرح کردین؟ اصلا اینجوری نمیشه توضیح داد.شما باید اول خودتون رو دقیق بشناسین و بعد طرفی رو ک میخواین ازدواج کنین و بعد تصمیم بگیرین ک این انتخاب درست هست یا نه ... من هر دو مورد اش رو دیدم دو تا از دوستام با مردان کوچک تر از خودشون ازدواج کردن و هر دوتاشون نظر منو پرسیدن قبل ازدواج منم ب یکی گفتم عالیه ب یکی گفتم همچین کاری رو نکن چون طرف مقابل شون رو میدیدم و میشناختم یکی شون خیلی بچه بود و میدونستم اگه با دوستم ازدواج کنه دوستم میشه مامانش نه خانومش و اون بنده خدا دیگه رو میشناختم نسبت ب سن شون واقعا مرد بودن و تفکرات شون هم کفو هم بود الانم ک میبینی شون نمیفهمی ک خانوم بزرگتر هستن چون آقاشون واقعا از نظر فکری و عقلی بزرگه ... نمیشه همین جوری نظر داد باید خودتون شرایط رو بسنجین ... موفق باشین ...

خیلی ممنون راهنمایی بزرگ و خوبی بود و بنظرم هم کفو هم هستیم و از نظر فکری و عقلی هم میتونم استقلال و مدیریت داشته باشم تنها مشکلی که هست میترسم بعد چند سال(مثلا 5- 10) دیگر به حرفهایم گوش ندهد و احساس کند که از بنده بزرگ تر است.
لطفا بازم راهنمایی فرمائید!

جوان مذهبی;580598 نوشت:
خیلی ممنون راهنمایی بزرگ و خوبی بود و بنظرم هم کفو هم هستیم و از نظر فکری و عقلی هم میتونم استقلال و مدیریت داشته باشم تنها مشکلی که هست میترسم بعد چند سال(مثلا 5- 10) دیگر به حرفهایم گوش ندهد و احساس کند که از بنده بزرگ تر است.
لطفا بازم راهنمایی فرمائید!

سلام علیکم
ببینین باید با توجه به شرایط خودتون و اون خانوم تصمیم بگیرین، خاله ی من از همسرش چهارسال بزرگتره و الان بعد از شیش سال زندگی شور و هیجان اول رو ندارن یعنی الان خاله ام تقریبا چهل ساله است و اینطور که من فهمیدم نظرات همسرش رو قبول نمیکنه یعنی گاهی حس میکنه تجربیات اون کمتر از خودشه!!
بستگی به شخص و شرایط موجود داره... بازم بیشتر جانب احتیاط رو بسنجین و تحقیق کنین
امیدوارم موفق و خوشبخت باشین
یا علی

بنظر بنده دوست عزیز جوان مذهبی
از ائمه اطهار کمک بخواه و به درگاهشان توسل کن و از خانواده مادر محترمتان درخواست کن برای شما خانمی با معیارهایی که داری پیدا کرده بعدا شما تحقیق کنید چون بهترین فردی که شما رو میشناسه مادرتانه و همچنین از روحیات دختران باخبره بازم مادره پس بهش اعتماد کن.

جوان مذهبی;580598 نوشت:
سلام دوست عزیز.ممنون از جواب تون. اگه از لحاظ فکری و عقلی مطمئن هستین ک از طرف بالاتر هستین همون 10 سال دیگه هم ب مشکل نمیخورین دیگه چون باز هم شما بهتر از ایشون میتونین مدیریت کنین ... مردی ک بزرگ تر از همسرش بتونه فکر کنه و تصمیم بهتر رو تویه زندگی بگیره هیچ وقت خانوم یاد سن زیاد خودش نمیفته دعوا از اونجا شروع میشه ک مرد نتونه تصمیم درست رو بگیره و خانوم چون سن اش بیشتره باید خودش دست ب کار بشه ... در ضمن شما خودتون نمیتونین معیار باشین باید از یه نفر دیگه مثلا خانواده تون خواهری برادری کسی بخواین ک قضاوت کنه ک شما از لحاظ فکری بزرگترین یا ایشون چون شما داخل ماجرا هستین ممکنه زود قضاوت کنین یا اشتباه ولی اگه یه نفر ک خیرخواه شماست حرف شما رو تایید کنه دیگه خیال خودتونم راحت میشه ک انتخاب تون درسته ... موفق باشین ...
موضوع قفل شده است