جمع بندی یه حدیث جالب دبدم: بهترین افراد امت من کسانی هستند که با آب کم وضو می گیرند

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یه حدیث جالب دبدم: بهترین افراد امت من کسانی هستند که با آب کم وضو می گیرند

سلام.
امروز به زیارت حرم یکی از امامزادگان رفته بودم
در قسمت وضوخانه حرم یه حدیث روی دیوار نصب شده بود با این مضمون که حضرت محمد {صلی الله علیه و آله وسلم} فرموده بودن بهترین افراد امت من کسانی هستن که با آب کم وضو می گیرند
منبعش رو هم از مستدرک الوسائل ذکر کرده بود.
میخواستم ببینم این حدیث واقعا سندیت داره؟یعنی فقط با اینکه با میزان کم آب وضو بگیریم میتونیم از بهترین امت باشیم؟
ممنون

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

mehrant;577198 نوشت:
سلام.
امروز به زیارت حرم یکی از امامزادگان رفته بودم
در قسمت وضوخانه حرم یه حدیث روی دیوار نصب شده بود با این مضمون که حضرت محمد {صلی الله علیه و آله وسلم} فرموده بودن بهترین افراد امت من کسانی هستن که با آب کم وضو می گیرند
میخواستم ببینم این حدیث واقعا سندیت داره؟یعنی فقط با اینکه با میزان کم آب وضو بگیریم میتونیم از بهترین امت باشیم؟
ممنون

با صلوات بر محمد و آل محمد
وعرض سلام وادب
بنده با جستجویی که در نرم افزار جامع الاحادیث وگنجینه نور کردم روایتی با این مضمون پیدا نکردم، امّا روایتی که مقدار آب وضو وغسل را بیان کرده را خدمت شما ارسال می کنم:
در کتاب « من لا يحضره الفقيه ؛ ج‏1 ؛ ص34» آمده است:
70- وَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص:‏ الْوُضُوءُ مُدٌّ وَ الْغُسْلُ‏ صَاعٌ‏ وَ سَيَأْتِي أَقْوَامٌ‏ بَعْدِي يَسْتَقِلُّونَ ذَلِكَ‏ فَأُولَئِكَ عَلَى خِلَافِ سُنَّتِي وَ الثَّابِتُ عَلَى سُنَّتِي مَعِي فِي حَظِيرَةِ الْقُدْسِ. و رسول خدا (ص) فرمود: آب وضو يك مدّ است و آب غسل يك صاع، و در آتيه نزديك پس از من گروههائى خواهند آمد كه اين مقدار آب را اندك شمارند و آن جماعت بر خلاف سنّت من هستند و هر كه استوار و پا بر جا بر سنّت من است در حظيره قدس (بهشت) با من خواهد بود.

از لطف تون متشکرم...

پست جمع بندی موضوع

پرسش:
سلام.
امروز به زیارت حرم یکی از امامزادگان رفته بودم در قسمت وضوخانه حرم یه حدیث روی دیوار نصب شده بود با این مضمون که حضرت محمد {صلی الله علیه و آله وسلم} فرموده بودن بهترین افراد امت من کسانی هستن که با آب کم وضو می گیرند.
می خواستم ببینم این حدیث واقعا سندیت داره؟یعنی فقط با این که با میزان کم آب وضو بگیریم میتونیم از بهترین امت باشیم؟
ممنون

پاسخ:
سلام علیکم ورحمه الله
پرسشگر گرامی با جستجویی که در نرم افزار جامع الاحادیث وگنجینه نور صورت گرفت روایتی با این مضمون پیدا نشد، امّا روایتی که مقدار آب وضو وغسل را بیان کرده را خدمت شما ارسال می کنم:
« وَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص:‏ الْوُضُوءُ مُدٌّ وَ الْغُسْلُ‏ صَاعٌ‏ وَ سَيَأْتِي أَقْوَامٌ‏ بَعْدِي يَسْتَقِلُّونَ ذَلِكَ‏ فَأُولَئِكَ عَلَى خِلَافِ سُنَّتِي وَ الثَّابِتُ عَلَى سُنَّتِي مَعِي فِي حَظِيرَةِ الْقُدْسِ.»(1)
و رسول خدا (ص) فرمود: آب وضو يك مدّ است و آب غسل يك صاع، و در آتيه نزديك پس از من گروه هائى خواهند آمد كه اين مقدار آب را اندك شمارند و آن جماعت بر خلاف سنّت من هستند و هر كه استوار و پا بر جا بر سنّت من است در حظيره قدس (بهشت) با من خواهد بود.

پی نوشت:
1) « من لا يحضره الفقيه ؛ ج‏1 ؛ ص34.

موضوع قفل شده است