صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا باید تصمیم به ازدواج بگیرم؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۳
  نوشته
  2
  حضور
  4 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10

  آیا باید تصمیم به ازدواج بگیرم؟
  با سلام

  دانشجوی 22 ساله حقوق هستم که در حال حاضر برای فارغ التحصیل شدن 2سال و 1سالو2ماه سربازی رفتنم زمان میبره

  در حال حاضر شغل ندارم و سربازی نرفتم

  بنظرم به سن ازدواج رسیدم و میل به ازدواج کردن دارم و فشاری که از روی این مساله دارم روی افت تحصیلی من تاثیر گذاشته

  از خودم خانه ندارم و با پدرومادرم تنها زندگی میکنم (دو خواهرم در سن 17 و 14 ازدواج کردن و دامادهای ما هردو شغل دارن)

  از طرفی خانواده من برای من حسابی باز کردن که 2سال دیگه برای شروع زندگیم 40میلیون پول سرمایه دارم

  خانواده من ضمن اینکه میگن به من برای ازدواج حق میدن وجدا از این سرمایه تا حد توانشون به من برای رفع مشکل مسکن کمک میکنن اما دوست دارند من تا بعداز سربازی صبر کنم و با داشتن شغل به خواستگاری برم

  خانواده من مخالف ازدواج من نیستن حتی همین الان اما میگن شرایط این دوره زمونه طوری شده که نمیشه دختر خوبی پیدا کرد که بامن ازدواج کنه و 3سال تا تشکیل یک زندگی صبرکنه و اگه الان ازدواج کنم توقعات و خواسته ها یک ازدواج نوپا مشکلات بزرگی توی زندگی من ایجاد میکنه

  میتونم توی این 2 سال سر کار موقت هم برم اما با حقوق 300 یا همین حدود...از طرفی فک میکنم با ازدواج برای درس خواندن به آزامش میرسم

  من نه فقط برای افت تحصیلی که برای حفظ ایمانم تصمیم به ازدواج دارم اما باتوجه به حرف های خانواده آیا باید صبر کنم؟؟


  کارشناس محترم در زمینه ازدواج لطفا راهنمایی کنید
  (پاسخ شمارو به خانواده خودم هم نشان میدم)

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,388
  حضور
  203 روز 10 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61432  با نام و یاد دوست

  آیا باید تصمیم به ازدواج بگیرم؟
  کارشناس بحث: استاد راهنما


 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۲
  نوشته
  911
  حضور
  31 روز 6 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  38
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4124  با عرض سلامت خدمت شما برادر گرامی
  ازدواج بزرگترين و مهم ترين اتفاق در زندگى هر انسان است. موفقيت يا شكست در آن، در سرنوشت هر يك از زن و مرد اثرى ژرف و تعيين كننده بر جاى مى نهد و چه بسا اصلى‏ترين و برجسته‏ ترين خطوط سير زندگى ايشان را رقم مى زند. پيوند ازدواج ميثاقى ابدى است كه دامنه آن مى تواند تا جهان آخرت گسترده باشد، به شرطى كه بر اساس دستور خدا و همراه با تفكر و دورانديشى باشد و هر يك از زوجين در انجام وظايف خود كوتاهى نكنند.
  در ازدواج علاوه بر بلوغ جسمانى، روانى و اجتماعى، تمكن و قدرت اقتصادى نيز لازم است. يعنى مردى كه مى خواهد ازدواج كند، بايد داراى حداقل امكانات مالى و نيز شغل و درآمدى براى تشكيل خانواده باشد در غير اين صورت نبايد اقدام به ازدواج كند. اما اگر توان كار كردن و امكان يافتن شغل مناسبى را دارد و مى تواند حداقل امكانات زندگى را، (ولو اينكه مجبور شود بعضى از مخارج غير ضرورى را ناديده بگيرد) فراهم كند، بايد بر خدا توكل كند و اقدام به ازدواج كند كه خداوند وعده يارى و كمك به او داده است.(1)
  در باره لزوم ازدواج بايد بگوييم، ازدواج يك سنت اسلام است كه رسول خدا (ص) فرموده است: كسى كه از سنت ازدواج روى گردان باشد از (امت) من نيست. همچنين در روايتى آمده است كه اگر كسى حداقل امكانات ازدواج را دارد ولى به خاطر ترس از اينكه شايد نتواند بار اقتصادى زندگى را بر دوش كشد، ازدواج نكند، بر خدا بدگمان شده و قدرت خدا را دست كم گرفته است. علاوه بر اينكه هر جوان پاك و مؤمنى چون شما اگر بخواهد در اين اوضاع و احوال جامعه كه بى بندوبارى و تهاجم فرهنگى دشمن از هر سو جوانان پاك ما را هدف گرفته، سالم زندگى كند و آلوده به گناه نشود، هر چه زودتر بايد ازدواج كند و خود را در سنگر آن قرار دهد كه در روايات زيادى آمده است: هر گاه جوانى ازدواج كند نيمى از ايمانش را حفظ كرده است.
  برادر گرامى اگر تشخيص داده ايد كه ازدواج براى شما ضرورت دارد يعنى در صورت ازدواج نكردن به حرام مى افتيد در صورت امكان بايد ازدواج نماييد و در اين مورد رضايت پدر و مادر و خانواده در اين مورد شرط نيست و مسأله تحصيل، خدمت نظام وظيفه و شغل نبايد مانع اين كار باشد زيرا خداوند خودش در قرآن سوره نور آيه 32 فرموده در صورتى كه ازدواج نماييد خداوند شما را از فضل و كرمش بى نياز مى كند و اين چيزى است كه به تجربه ثابت شده كه بسيارى از افراد بعد از ازدواج هم شغل پيدا كرده اند و هم خداوند مخارج آنها را تأمين كرده است. البته سعى كنيد ايمان و خلوص خود را تقويت كنيد و تا آنجا كه ممكن است اگرچه با كمك افراد ديگر رضايت پدر و مادر را هم جلب نماييد.
  هرچند قبلا نيز تلاش كرده ايد و در صدد جلب رضايت آنها بوده ايد ولى باز هم با احترام كامل و تواضع و فروتنى و بيان منطقى و ذكر دلايل خود براى آنها، در جهت جلب رضايت شان تلاش كنيد و خسته نشويد.

  به نظر ما بهترين گزينه در شرايط فعلى اقدام به خواستگارى و فراهم نمودن مقدمات ازدواج است. راهكار اين است كه فرد مناسب را پيدا كنيد، و پس از انجام خواستگارى، با توافق دو خانواده مدت زمان عقد را طولانى نماييد.
  از اين طريق مى توانيد هم به نيازهاى عاطفى خود پاسخ مناسب بدهيد، و هم بار اقتصادى خانواده روى دوش شما نيست و مى توانيد با آرامش تا زمان فراهم شدن شرايط و يافتن شغل مناسب و پايان تحصيلات، صبر كنيد و عروسى را به تاخير بياندازيد. اين مشكل را خانواده دختر هم دارد و آنها هم مايل نيستند، دختران شان در خانه بماند و براى يافتن همسر مناسب در انتظارى سخت بسر ببرد و چشم به راه خواستگارى باشد كه به او آرامش و عشق هديه دهد.
  اين امر باعث مى شود كه شما انگيزه بيشترى براى دستيابى به شغل مناسب پيدا كنيد زيرا باعقد بستن احساس مسؤوليت شما چند برابر مى شود و همين باعث مى شود كه با جديت بيشترى دنبال كسب و كار برويد. البته اين را هم بگوييم كه اول بايد يك خانواده منصف و فهميده و مومن پيدا كنيد كه منطقى باشند و درد جوان ها رو بفهمند كه تعداد اين نوع خانواده ها كم هم نيستند و اگر سعى كنيد حتما موفق مى شويد.
  دوست عزيز آنچه اهميت دارد شناسايى فرد مناسب و اعمال تدابير صحيح براى برخوردارى از حسن سلوك با همسر و خانواده تان مى باشد لذا توصيه مى شود جهت اطلاعات بيشتر و دقيق تر و تصميم گيرى واقع بينانه تر براى مهمترين تصميم دوران زندگى از تدابير زير غفلت ننماييد.
  1- تفكر بيشترى داشته باشيد.
  2- با خانواده محترمتان به گفتگو و مشورت بپردازيد.
  3- از نظرات مشورتى افراد با تجربه استفاده نمايند.
  4- كتاب هاى معرفى شده را نيز مطالعه فرماييد.
  4- 1- جوانان و انتخاب همسر، على اكبر مظاهرى، انتشارات پارسايان
  4- 2- انتخاب همسر، آيت الله ابراهيم امينى، سازمان تبليغات اسلامى
  4- 3- تشكيل خانواده از سرى آموزشهای خانواده، جمعى از مؤلفان، انجمن اولياء مربيان

  در پناه قران وعترت موفق باشید
  یا علی


 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  699
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236  دوستان سلام

  این نکته را به یاد داشته باشید که کسی که با شرایط فعلی شما قبول کند همسر شما شود، یعنی شما را با این شرایط سخت مادی قبول کند، حداقل نشان دهنده 2 نکته خواهد بود:
  1- مادیات چندان برای وی مهم نیست
  2- ابتدا به ساکن شخصیت شما را پذیرفته است

  یکی از دوستان فارغ التحصیل کارشناسی بنده، مدتی بعد از عید نوروز عقد کردند و الان در خدمت سربازی هستند.
  نه آن موقع و نه حالا نیز از پشتوانه مالی برخوردار نبودند.

  علی علی
  برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
  اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
  بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی


 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  در بـهـ در روضـه هـا ...
  نوشته
  42
  حضور
  15 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  211  سلام علیکم
  صبحکم الله الخیر
  بزرگوار بنده به عنوان یک طلبه و سرباز خاصه حضرت صاحب(علیه السلام) به شما میگم که شرایط مالی اصلا ملاک خوبی برای ازدواج نیست!
  نمیگم اصلا اهمیت ندن (چون بالاخره باید معاششون از یکجا بگذره...) ولی من و شمایی که اهل علم هستیم نباید خیلی دغدغه معاش رو داشته باشیم چون در روایات و احادیث مختلف آمده که :
  خوده حضرت حق تعالی روزی اهل علم رو تضمین کرده و نمیذاره سر گشنه بروی زمین بگذارند..(مضمون حدیث رو عارض شدم) فلذا شما دوست گرامی با اطمینان کامل و توکل بر خدا
  خواستگاری برو ؛ چه اشکالی داره شما تحصیل میکنی با دختر خانم هم عقد کنی تا یه شغل مناسب گیرت بیاد و برید سر خونه زندگیتون..

  ان شاءالله ذوات مقدسه آل الله(علیه آلاف تحیت و ثناء و علیک منکم) به مدد حضرت حق تعالی شما را در امر مقدس و مهم ازدواج یاری کنند و جفت خودتون رو هرچه زودتر پیدا کنید ..
  و من الله توفیق استعانت فی سبیل الله
  یا بی بی رقیه

  بـارهـا گـفـتـمــ و بـاز مـیـگـویـمــ یـا حـسـیـنــــ از حـرمـت بـوی خـدا مـیـجـویـمــ ...

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  2,779
  حضور
  132 روز 9 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10402  سلام.
  به نظر من هم با خانواده تون دنبال ازدواج باشید...
  شاید خدا قسمت تون کرد و پیدا شد کسی که بتونه شرایط فعلی شما رو بپذیره و همسرتون بشه...

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۲
  علاقه
  عشقم شهداست و هرچی ک بهشون نزدیکم کنه...
  نوشته
  408
  حضور
  8 روز 21 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1447  سلام . فکر نمیکنین خودتون توقعات تون بالاس؟؟ من و همسرمم دانشجو بودیم و ازدواج کردیم. با همون حدود 300 تومن زندگی مونو شروع کردیم و خونه دانشجویی گرفتیم.الانم خدا رو شکر درس شون تموم شده و سر و سامون گرفتیم.اگه هر دوتاتون پایه باشین مسائل مادی یه ذره هم روتون فشار نمیاره اینو تجربه کردم ک میگم. تازه این دوران چون شما وقت آزاد تری دارین بهترین دوران ازدواج تونم میشه چون باهم میتونین خوش بگذرونین ... بهتره ازش استفاده کنین تا بخواین همش دو دو تا چار تا بکنین ... موفق باشین ...
  حالا تمام دغدغه ام این شده حسین
  این اربعین کرب و بلا میبری مرا

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  علاقه
  .
  نوشته
  312
  حضور
  30 روز 7 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  4
  گالری
  2
  صلوات
  2296  سلام

  نقل قول نوشته اصلی توسط راهنما نمایش پست ها
  بهترين گزينه در شرايط فعلى اقدام به خواستگارى و فراهم نمودن مقدمات ازدواج است. راهكار اين است كه فرد مناسب را پيدا كنيد، و پس از انجام خواستگارى، با توافق دو خانواده مدت زمان عقد را طولانى نماييد.
  از اين طريق مى توانيد هم به نيازهاى عاطفى خود پاسخ مناسب بدهيد، و هم بار اقتصادى خانواده روى دوش شما نيست و مى توانيد با آرامش تا زمان فراهم شدن شرايط و يافتن شغل مناسب و پايان تحصيلات، صبر كنيد و عروسى را به تاخير بياندازيد. اين مشكل را خانواده دختر هم دارد و آنها هم مايل نيستند، دختران شان در خانه بماند و براى يافتن همسر مناسب در انتظارى سخت بسر ببرد و چشم به راه خواستگارى باشد كه به او آرامش و عشق هديه دهد.
  اين امر باعث مى شود كه شما انگيزه بيشترى براى دستيابى به شغل مناسب پيدا كنيد زيرا باعقد بستن احساس مسؤوليت شما چند برابر مى شود و همين باعث مى شود كه با جديت بيشترى دنبال كسب و كار برويد. البته اين را هم بگوييم كه اول بايد يك خانواده منصف و فهميده و مومن پيدا كنيد كه منطقى باشند و درد جوان ها رو بفهمند كه تعداد اين نوع خانواده ها كم هم نيستند و اگر سعى كنيد حتما موفق مى شويد.


  پاسخ استاد راهنما انقدر کامل بود که هیچ نظر دیگه ای نشد بدم جز نقل ِ قول این قسمت از صحبتشون!

  ان شاء الله بهترین ها نصیبتون بشه


  http://s5.picofile.com/file/81512909...50d8dd89_l.jpg


  متحول شدن زندگی شما فقط در گرو یک نفر است :

  خــودتان ! 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  نوشته
  198
  حضور
  5 روز 13 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  706  سلام

  2 سال پیش که 21 ساله بودم ، تصمیم به ازدواج گرفتم ...

  چشم تون روز بد نبینه ...

  مخالفت ... چون برادر بزرگ ات هنوز ازدواج نکرد

  مخالفت ... هنوز تا سی خیلی جا داری

  مخالفت ... توقع دختر ها زیاد شده

  مخالفت ...

  انواع مخالفت ها و حتی بهانه ها

  یعنی تو خانواده یه نفر نبود از ما حمایت کنه ...

  آنقدر باهام مخالفت کردن که نگو ، ما هم برای اینکه کدورت و بی احترامی پیش نیاد بعد از 6 ماه مقاومت بی امان ، کاملا از خیرش گذشتیم ...

  گرچه الان به این نتیجه رسیدم که اگه خواستم دوباره این موضوع رو مطرح کنم باید با یه برنامه 6 ماه رو ذهن خوانواده ام کار کنم

  و بعدش کودتا و براندازی حکومت ذهنی غالب بر خانواده ...

  گرچه شدیدا تو فکرش هستم دوباره بحث ازدواج رو مطرح کنم

  آیا کسی نیست برای ما دعا کنه ...

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۳
  نوشته
  699
  حضور
  36 روز 19 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  29
  صلوات
  3236  دوستان سلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط ۞ ͜ ۞ نمایش پست ها
  مخالفت ... توقع دختر ها زیاد شده
  مهمترین دلیل مخالفت خانواده همین بوده است. آنها فکر می کنند که دختر خوب پیدا نمی شود.
  در صورتی که به همان نسبت که شما خوب و مومن هستید، بانوان خوب و مونه نیز وجود دارند که باید آنها را پیدا کنید.
  البته حتی الامکان از طریق خانواده باید اقدام کنید.

  علی علی
  برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
  اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
  بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

  تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی


 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود