جمع بندی سیر علمی و اضطراب نفس

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سیر علمی و اضطراب نفس

[="DarkOrchid"]با سلام و عرض ادب احترام... امیدوارم حالتون خوب باشه....
مدتیست که سیر علمی استاد صمدی رو پیگیری میکنم...در جلسه ای فرمودند که نباید از سیر علمی دیگران استفاده کنید باعث اظطراب نفس میشود... حقیر فهمیدم که قبلا سیر علمی درستی نداشتم..تصمیم گرفتم فقط سیر علمی جناب علامه رو دنبال کنم به ترتیبی که خودشون فرمودند و شرح دادند...فعلا دروس شرح مراتب طهارت هستم..در کنار این شرح دروس قصد داشتم سیر علمی فلسفه رو هم داشته باشم اما جناب علامه فرمودند :
ما در دوران درس خواندن دیدیم و تجربه کردیم و شما باید توجه داشته باشید. در آن دوران می دیدیم افرادی که آمده چند روز درس مغنی می خوانند ، از آن طرف هم می آمدند اسفار و جواهر ، خیلی زود بالا آمدند. کتابهای بزرگ زیر بغل گرفته. این جا بنشین ، آنجا بدو ، آن جا برو . تا سن بالا آمد. حالا که اشارات تمام شد ، اسفار تمام شد ، احساس پوچی میکند.حال که می خواهند رجوع کنند به مآخذ ، نمیتوانند. مرد کاوش و فحص و بحث نیستند. سرمایه ای به دست آورده اند ولی قابل استفاده نیست ، و یا یاد داشت هایی را هم نوشته که هر وقت یک چیزی را بخواهد نوشته را نگاه میکند. بعد هم دنبال کارهایی را گرفته و مقام هایی هم پیدا کرده ، به منصب هایی هم منتصب شدند ، ولی مشاهده میکنی از علم تبری می جویند. دهن باز میکند که بخوانیم که چه بشود؟ ثم ماذا؟ این کلمه « که چه بشود» به خاطر این است که از مغنی آمده اسفار نشسته ، خسته شده ، میخواهد برگردد مغنی با آن آقایان که تازه آمده اند بنشیند ، با این آقایان هم که نمیتواند. توشه ندارد لذا می فرماید : ( بخوانم که چه بشود؟ چه فایده دارد ؟ ) ره چنان رو که رهروان رفتند. راه این است. ...
از سیر فلسفه منصرف شدم و قصد کردم فقط در کنار دروس مثل شرح طهرات و ادب مع الله و دروس معرفت نفس و صد کلمه در معرفت نفس و گنجینه گوهر روان و ... که انشاالله 2 3 سالی طول میکشد در طی دوران دانشگاه در کنارش آموزش فلسفه استاد مصباح رو بخونم به صورتی روزی 1 درس تا هم اگر انشالله در حوزه سیر فلسفی رو بخواهم پیگیری کنم هم احساس فلسفه زدگی و هم انشعاب قلب و اظطراب نفس نشه هم دروس دانشگاهیمو جدی پیگیری کنم....
آیا خواندن کتاب آموزش فلسفه استاد مصباح 2 جلدی در کنار دروس میتونه صحیح باشه و ضربه ای نیمزنه
و یا خیر صرف نظر کنم ؟!
:Gol:
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

عقل فعال;576299 نوشت:
با سلام و عرض ادب احترام... امیدوارم حالتون خوب باشه....
مدتیست که سیر علمی استاد صمدی رو پیگیری میکنم...در جلسه ای فرمودند که نباید از سیر علمی دیگران استفاده کنید باعث اظطراب نفس میشود... حقیر فهمیدم که قبلا سیر علمی درستی نداشتم..تصمیم گرفتم فقط سیر علمی جناب علامه رو دنبال کنم به ترتیبی که خودشون فرمودند و شرح دادند...فعلا دروس شرح مراتب طهارت هستم..در کنار این شرح دروس قصد داشتم سیر علمی فلسفه رو هم داشته باشم اما جناب علامه فرمودند : ما در دوران درس خواندن دیدیم و تجربه کردیم و شما باید توجه داشته باشید. در آن دوران می دیدیم افرادی که آمده چند روز درس مغنی می خوانند ، از آن طرف هم می آمدند اسفار و جواهر ، خیلی زود بالا آمدند. کتابهای بزرگ زیر بغل گرفته. این جا بنشین ، آنجا بدو ، آن جا برو . تا سن بالا آمد. حالا که اشارات تمام شد ، اسفار تمام شد ، احساس پوچی میکند.حال که می خواهند رجوع کنند به مآخذ ، نمیتوانند. مرد کاوش و فحص و بحث نیستند. سرمایه ای به دست آورده اند ولی قابل استفاده نیست ، و یا یاد داشت هایی را هم نوشته که هر وقت یک چیزی را بخواهد نوشته را نگاه میکند. بعد هم دنبال کارهایی را گرفته و مقام هایی هم پیدا کرده ، به منصب هایی هم منتصب شدند ، ولی مشاهده میکنی از علم تبری می جویند. دهن باز میکند که بخوانیم که چه بشود؟ ثم ماذا؟ این کلمه « که چه بشود» به خاطر این است که از مغنی آمده اسفار نشسته ، خسته شده ، میخواهد برگردد مغنی با آن آقایان که تازه آمده اند بنشیند ، با این آقایان هم که نمیتواند. توشه ندارد لذا می فرماید : ( بخوانم که چه بشود؟ چه فایده دارد ؟ ) ره چنان رو که رهروان رفتند. راه این است. ...
از سیر فلسفه منصرف شدم و قصد کردم فقط در کنار دروس مثل شرح طهرات و ادب مع الله و دروس معرفت نفس و صد کلمه در معرفت نفس و گنجینه گوهر روان و ... که انشاالله 2 3 سالی طول میکشد در طی دوران دانشگاه در کنارش آموزش فلسفه استاد مصباح رو بخونم به صورتی روزی 1 درس تا هم اگر انشالله در حوزه سیر فلسفی رو بخواهم پیگیری کنم هم احساس فلسفه زدگی و هم انشعاب قلب و اظطراب نفس نشه هم دروس دانشگاهیمو جدی پیگیری کنم....
آیا خواندن کتاب آموزش فلسفه استاد مصباح 2 جلدی در کنار دروس میتونه صحیح باشه و ضربه ای نیمزنه و یا خیر صرف نظر کنم ؟!

سلام علیکم
إن شاء الله که در مسیر خود مستقیم و موفق باشید.
کتاب آموزش فلسفه آیت الله مصباح یزدی کتاب بسیار خوبی است اما روش فلسفی ایشان و شاگردانشان مانند استاد فیاضی با روش فلسفی علامه حسن زاده و شاگردانشان متفاوت است،به تعبیری می توان گفت شاگردان علامه حسن زاده فلسفه را با نگاه به عرفان خوانده و از این رو در مسیر فلسفه خواندن نکات عرفانی لازم با آن بحث را نیز تذکر می دهند اما آیت الله مصباح و شاگردانشان فلسفه را خشک و فلسفی بحث می کنند.لذا اگر می خواهید پایبند سیر علامه باشید بهتر است در وقت مناسب کتاب بدایة الحکمة علامه طباطبایی را با نوارهای استاد صمدی آملی بخوانید.
موفق باشید.

با عرض سلام

ببخشید بنده هم یک سوال مرتبط با این بحث دارم:

آیا توصیه میکنید برای اینکه از یکنواختی خارج شویم؛ چند کتاب از اساتیدی که یک سبک دارند را انتخاب کنیم و هر روز یک کتاب مربوط به استاد خاصی را مطالعه کنیم؟

مثلا بنده چندین هفته مداوم کتاب شرح مراتب طهارت را مطالعه کردم الان نیمه کتاب هستم اما مطالب کمی برایم تکراری شده.
به نظر شما چطور است اگر مثلا شنبه ها و دوشنبه ها طهارت بخوانیم و یکشنبه-سه شنبه ها نصایح امام خمینی بخوانیم و آخر هفته هم مثلا معراج السعاده نراقی را بخوانیم. بهتر نیست؟
(البته بنده خیلی سفت و سخت دنبال مبانی فلسفه نیستم و صرفا قصد دارم با مطالعه ی شخصی مراحل تهذیب نفس را برای خودم پیاده کنم با توجه به اینکه درسهای دانشگاه هم داریم و روزی بیش از یکی دو ساعت وقت برای مطالعه دینی نداریم)

ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید.

با تشکر

با تشکر از راهنمایی اساتید بخش عرفان ...

Niyaz;578511 نوشت:
با عرض سلام

ببخشید بنده هم یک سوال مرتبط با این بحث دارم:

آیا توصیه میکنید برای اینکه از یکنواختی خارج شویم؛ چند کتاب از اساتیدی که یک سبک دارند را انتخاب کنیم و هر روز یک کتاب مربوط به استاد خاصی را مطالعه کنیم؟

مثلا بنده چندین هفته مداوم کتاب شرح مراتب طهارت را مطالعه کردم الان نیمه کتاب هستم اما مطالب کمی برایم تکراری شده.
به نظر شما چطور است اگر مثلا شنبه ها و دوشنبه ها طهارت بخوانیم و یکشنبه-سه شنبه ها نصایح امام خمینی بخوانیم و آخر هفته هم مثلا معراج السعاده نراقی را بخوانیم. بهتر نیست؟
(البته بنده خیلی سفت و سخت دنبال مبانی فلسفه نیستم و صرفا قصد دارم با مطالعه ی شخصی مراحل تهذیب نفس را برای خودم پیاده کنم با توجه به اینکه درسهای دانشگاه هم داریم و روزی بیش از یکی دو ساعت وقت برای مطالعه دینی نداریم)

ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید.

با تشکر

سلام علیکم
ابتدا از شما کاربر محترم عذرخواهی می کنم،حقیقت آنست که پاسخ به سوال شما را فراموش کردم.
بنا بر توصیه اساتید خدمت شما عرض می کنم که بهتر است اگر دنبال نتیجه گیری بهتر هستید آثار مختلف یک نویسنده را مطالعه کرده و از مطالعه آثار چندین نویسنده پرهیز کنید،عرض شد برای نتیجه بهتر گرفتن از مطالعات،این کار توصیه می شود وگرنه روشی هم که شما فرمودید پسندیده است.
وقتی شما آثار یک نویسنده را می خوانید با سیر فکری او آشنا شده و مطالب او را عمیق تر و دقیق تر متوجه می شوید.
إن شاء الله در مسیر خود همواره موفق باشید.

پرسش:
بین روش فلسفی علامه حسن زاده و آیت الله مصباح یزدی چه تفاوتی وجود دارد؟

پاسخ:
إن شاء الله که در مسیر خود مستقیم و موفق باشید.
کتاب آموزش فلسفه آیت الله مصباح یزدی کتاب بسیار خوبی است اما روش فلسفی ایشان و شاگردانشان مانند استاد فیاضی با روش فلسفی علامه حسن زاده و شاگردانشان متفاوت است،
به تعبیری می توان گفت شاگردان علامه حسن زاده فلسفه را با نگاه به عرفان خوانده و از این رو در مسیر فلسفه خواندن نکات عرفانی لازم با آن بحث را نیز تذکر می دهند
اما آیت الله مصباح و شاگردانشان فلسفه را خشک و فلسفی بحث می کنند.لذا اگر می خواهید پایبند سیر علامه باشید بهتر است در وقت مناسب کتاب بدایة الحکمة علامه طباطبایی را با نوارهای استاد صمدی آملی بخوانید.

موضوع قفل شده است