حکم شرعی غسل جمعه در نزد فقها

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم شرعی غسل جمعه در نزد فقها

بسمه تعالی سلام علیکم برادران و دوستان گرامی پرسشی دارم و از همه دوستان خواستار تحقیق درباره آن هستم میخواستم بدانم چرا با وجود بیش از 20 روایت از امام علی -امام باقر-امام صادق-امام کاظم و امام رضا صلوات الله علیهم در کتب اربعه شیعه(مانند فروع کافی شیخ کلینی-من لا یحضره الفقیه شیخ صدوق) و کتبی دیگر مانند علل الشرایع شیخ صدوق مبنی بر وجوب و فرض غسل جمعه بر مرد و زن و آزاد وبنده و واجب دانستن آن از سوی فقها و علمایی چون شیخ کلینی- شیخ صدوق و شیخ مفید چرا فتوای مشهور فقها استحباب آن است؟؟؟؟!!!! و حال آنکه در این روایات که اکثرا صحیح السند هم هستند صراحتا از واژه هایی چون فرض-وجوب و... استفاده شده؟؟؟!!! آیا این تحمیل نظر شخصی بر احادیث و معصومین و سنت قطعیه آنها نیست؟؟؟!! با تشکر والسلام علی عباد الله الصالحین

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد شفا

اسلام قرآنی;576244 نوشت:
بسمه تعالی سلام علیکم برادران و دوستان گرامی پرسشی دارم و از همه دوستان خواستار تحقیق درباره آن هستم میخواستم بدانم چرا با وجود بیش از 20 روایت از امام علی -امام باقر-امام صادق-امام کاظم و امام رضا صلوات الله علیهم در کتب اربعه شیعه(مانند فروع کافی شیخ کلینی-من لا یحضره الفقیه شیخ صدوق) و کتبی دیگر مانند علل الشرایع شیخ صدوق مبنی بر وجوب و فرض غسل جمعه بر مرد و زن و آزاد وبنده و واجب دانستن آن از سوی فقها و علمایی چون شیخ کلینی- شیخ صدوق و شیخ مفید چرا فتوای مشهور فقها استحباب آن است؟؟؟؟!!!! و حال آنکه در این روایات که اکثرا صحیح السند هم هستند صراحتا از واژه هایی چون فرض-وجوب و... استفاده شده؟؟؟!!! آیا این تحمیل نظر شخصی بر احادیث و معصومین و سنت قطعیه آنها نیست؟؟؟!! با تشکر والسلام علی عباد الله الصالحین

سلام عليكم

غسل جمعه از جمله غسلهاي مستحب مي باشد كه بسيار بر استحباب آن تاكيد شده است.
اين گونه مباحث را شما ايد در كتب مفصل فقهي بايد جويا شويد ،مثل كتاب جواهر الكلام و......

مراد از وجوب در ورايات كه اشاره شد،به جهت قرائني كه در آنها وجود داردحمل بر استحباب موكد مي شود.

وهر سه بزرگواري كه به آن اشاره (شيخ مفيد،صدوق وكليني ) حكم به استحباب غسل جمعه كرده اند.(1)

پي نوشت:
1-جواهر الكلام في شرح شرائع الإسلام، ج‌5، ص: 3

شفا;578350 نوشت:
سلام عليكم

اين گونه مباحث را شما ايد در كتب مفصل فقهي بايد جويا شويد ،مثل كتاب جواهر الكلام و......

مراد از وجوب در ورايات كه اشاره شد،به جهت قرائني كه در آنها وجود داردحمل بر استحباب موكد مي شود.

وهر سه بزرگواري كه به آن اشاره (شيخ مفيد،صدوق وكليني ) حكم به استحباب غسل جمعه كرده اند.(1)

پي نوشت:

بسمه تعالی سلام علیکم برادر گرامی با تشکر از پاسخی که مبذول داشتید چند سوال و مطلب را عرض میکنم سوال اول چرا در فقه شیعه و جواب هایی که شما دوستان میدهید دائما به جواهر الکلام استناد میشود و حال آنکه کتب فقهی بسیار بهتر و علمی تر از آن وجود دارد چگونه به کتابی که نویسنده آن در مبحث اندازه کر در آب مطالب ناپسندی را به ائمه معصومین نسبت میدهد که حتی اعتراض شاگرد خودش یعنی شیخ انصاری را هم به همراه دارد و سپس خودش در همان کتاب میگوید که اشتباه کردم اینقدر گسترده و عمیق پرداخته شده و نظر او که از معاصرین است بر نظر بسیاری از قدما فقها و حتی فقها زمان غیبت صغری و اندکی پس از آن برتری داده میشود؟؟؟؟!!! سوال دوم میشود آن قرائنی که سبب میشود که نص صریح کلمه فرض و وجب و... تبدیل به استحباب شود و حکم و نظر شخصی بعضی بر نظر معصوم که کاملا واضح است و هر کسی که کمی با عربی آشنا باشد معنای آن سخن را متوجه میشود برای بنده و دوستان گرامی بیان کنید سوال سوم اینکه شما که فرمودید هر سه بزرگوار حکم به استحباب کردند لطفا آدرس دقیق فتوای هر سه بزرگوار را با متن عربی و ترجمه فارسی آن قرار دهید تا بنده و عزیزان خواننده نیز این مطلب را دریابیم اما مطالب بنده ابتدا چند روایت را در باب غسل جمعه می آورم: [=&quot][/][=&quot][/] [=&quot][/][=&quot][/] [=&quot][/][=&quot][/] [=&quot][/][=&quot][/]

[=&quot]علل الشرائع / ترجمه ذهنى تهرانى ؛ ج‏1 ؛ ص899[/][=&quot][/]

[=&quot]باب دويست و سوّم سرّ وجوب غسل روز جمعه‏[/][=&quot][/]
[=&quot]حديث (1) پدرم رحمة اللَّه عليه از سعد بن عبد اللَّه از ابراهيم بن هاشم از على بن معبد، از حسين بن خالد صيرفى نقل كرده كه وى گفت: از حضرت ابو الحسن اوّل عليه السّلام پرسيدم: چگونه غسل جمعه واجب گرديده؟[/][=&quot][/]
[=&quot]حضرت فرمودند: خداوند تبارك و تعالى نماز فريضه را با نماز نافله تمام و كامل گردانيده و روزه واجب را با روزه نافله و وضوء فريضه را با غسل روز جمعه تكميل و تمام فرموده، بنا بر اين نقصى كه ناشى از سهو يا تقصير يا فراموشى حادث شده باشد بدين ترتيب كامل مى‏گردد.[/][=&quot][/]
[=&quot]حديث (2) محمّد بن حسن رضى اللَّه عنه از محمّد بن يحيى عطّار، از محمّد بن احمد، از ابراهيم بن اسحاق، از عبد اللَّه بن حماد انصارى از صباح مزنى، از حارث، از اصبغ بن نباته، وى مى‏گويد: هر گاه امير المؤمنين عليه السّلام كسى را مى‏خواستند توبيخ كنند به او مى‏فرمودند: تو از كسى كه تارك غسل جمعه است ناتوان‏تر هستى، كسى كه در روز جمعه غسل كند تا جمعه ديگر با طهارت است.[/][=&quot][/]
[=&quot]________________________________________
ابن بابويه، محمد بن على - ذهنى تهرانى، محمد جواد، علل الشرائع / ترجمه ذهنى تهرانى، 2جلد، انتشارات مؤمنين - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1380ش.[/]
[=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]علل الشرائع / ترجمه ذهنى تهرانى ؛ ج‏1 ؛ ص901[/][=&quot][/]

[=&quot]باب دويست و چهارم سرّ اين كه به زنان اجازه داده‏اند در سفر غسل جمعه را ترك كنند[/][=&quot][/]
[=&quot]حديث (1) پدرم رحمة اللَّه عليه از محمّد بن يحيى عطّار، از محمّد بن احمد بن يحيى به طور مرفوع نقل كرده كه فرمود: غسل جمعه بر مردان و زنان، در سفر و حضر واجب است منتهى به خاطر كمبود آب در سفر، به زنان اجازه داده‏اند كه آن را ترك نمايند.[/][=&quot][/]
ابن بابويه، محمد بن على - ذهنى تهرانى، محمد جواد، علل الشرائع / ترجمه ذهنى تهرانى، 2جلد، انتشارات مؤمنين - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1380ش.[/]
[=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]گزيده كافى ؛ ج‏2 ؛ ص324[/][=&quot][/]

[=&quot](1222) 3- ابو عبد اللَّه صادق (ع) گفت: غسل جمعه، در وطن بر مردان و زنان واجب است و در سفر فقط بر مردان واجب است.[/][=&quot][/]
كلينى، محمد بن يعقوب - بهبودى، محمد باقر، گزيده كافى، 3جلد، مركز انتشارات علمى و فرهنگى - تهران، چاپ: اول، 1363 ش.[/]
[=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر ؛ ج‏1 ؛ ص109[/][=&quot][/]

[=&quot]176- سماعه بن مهران از امام صادق عليه السّلام سؤال كرد: در مورد غسل جمعه، پس آن حضرت فرمود: در سفر و در حضر واجب است جز اينكه در سفر بعلّت كمبود آب براى زنان رخصت داده شده‏[/][=&quot][/]
ابن بابويه، محمد بن على - غفارى، محمد جواد، من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر، 6جلد، نشر صدوق - تهران، چاپ: اول، 1367ش.[/]
[=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر ؛ ج‏1 ؛ ص146[/][=&quot][/]

[=&quot]227- حسن بن موسى بن جعفر عليهما السّلام از مادر خود و مادر احمد بن موسى عليه السّلام روايت كرد كه آن دو گفتند: در بيابان همراه موسى بن جعفر عليه السّلام بوديم و ميخواستيم به بغداد برويم، آن حضرت در روز پنجشنبه بما فرمود: همين امروز براى فردا- كه روز جمعه است- غسل كنيد كه فردا بجايى خواهيم رسيد كه آب كم است. همسران آن حضرت گويند: ما روز پنجشنبه براى جمعه غسل كرديم.[/][=&quot][/]

[=&quot]من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر، ج‏1، ص: 147[/][=&quot][/]

[=&quot]و غسل روز جمعه طريقه و سنّت رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله است كه واجب فرموده و ميتوان آن را از [هنگام‏] دميدن فجر روز جمعه تا نزديك ظهر آن را انجام دهند، و بهترين موقع آن وقتى است كه نزديك به سر آمدن فرصت باشد و كسى كه غسل جمعه را فراموش كرد يا بسببى از او فوت شد بايد بعد از عصر يا روز شنبه غسل كند.[/][=&quot][/]
ابن بابويه، محمد بن على - غفارى، محمد جواد، من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر، 6جلد، نشر صدوق - تهران، چاپ: اول، 1367ش.[/]
[=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر ؛ ج‏1 ؛ ص153[/][=&quot][/]

[=&quot]242- ابو بصير از امام صادق عليه السّلام سؤال كرد: راجع به مردى كه غسل جمعه را از روى فراموشى يا عمدا ترك كند حكم او چيست؟ آن حضرت فرمود: اگر از روى فراموشكارى بوده نمازش تمام است و اگر قصد و عمد داشته بايد از خدا طلب عفو و بخشش كند و ديگر ترك نكند.[/][=&quot][/]
[=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر ؛ ج‏2 ؛ ص80[/][=&quot][/]

[=&quot]1219- امام باقر عليه السّلام به زرارة بن أعين فرمود: همانا خداوند عزّ و جلّ از هر جمعه تا جمعه ديگر سى و پنج ركعت نماز بر مردمان واجب گردانيده است و از ميان اين نمازها تنها يك نماز است كه خداوند عزّ و جلّ فرض گردانيده كه بجماعت برگزار شود و آن نماز جمعه است و از نه گروه آن را ساقط ساخته كه عبارتند از: طفل صغير، شخص سالخورده، مجنون، مسافر، بنده، زن، مريض، كور و نابينا، و كسى كه در دو فرسخى از محلّ اقامه نماز جمعه سكونت داشته باشد. و قراءت را در نماز جمعه بلند بايد خواند و غسل جمعه در نماز جمعه واجب است و نيز در نماز جمعه دو قنوت بر عهده امام است يكى پيش از ركوع در ركعت اوّل و ديگرى پس از ركوع در ركعت دوّم.[/][=&quot][/]
[=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه ؛ ج‏1 ؛ ص565[/][=&quot][/]

[=&quot]و سؤال كرد سماعه از حضرت امام جعفر صادق صلوات اللَّه عليه از غسل جمعه پس حضرت فرمودند كه واجبست غسل جمعه در سفر و حضر ليكن رخصت داده‏اند زنان را در سفر كه غسل نكنند چون در سفر آب كم مى‏باشد. و در نسخه كلينى كه نزد بنده است‏[/][=&quot] و لقلّة الماء[/][=&quot] است يعنى در سفر و در قلت آب هر دو زنان مرخصند.[/][=&quot][/]
[=&quot]و محتمل است كه متعلق به همه باشد يعنى در كمى آب همه كس مرخصند و ليكن نسخه تهذيب موافق متن است، و هم چنين نسخه علل بعد از آن حضرت صلوات اللَّه عليه فرمودند كه غسل جنابت واجبست، و غسل حيض واجبست، و غسل استحاضه واجبست‏[/][=&quot][/]
مجلسى، محمدتقى بن مقصودعلى، لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه، 8جلد، مؤسسه اسماعيليان - قم، چاپ: يوم، 1414 ق.[/]
[=&quot][/]
[=&quot] [/]

[=&quot]لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه ؛ ج‏2 ؛ ص5[/][=&quot][/]

[=&quot]و در دو حديث صحيح وارد است از آن حضرت صلوات اللَّه عليه كه غسل روز جمعه بر مردان و زنان لازمست در حضر و بر مردان لازمست در[/][=&quot][/]

[=&quot]لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه، ج‏2، ص: 6[/][=&quot][/]

[=&quot]سفر و بر زنان لازم نيست در سفر و عبارت مصنف مضمون حديث موثق سماعه است كه گذشت و ظاهرش آنست كه صدوق غسل جمعه را واجب مى‏داند چنانكه در امالى تصريح به آن كرده و حديث صحيح زراره كه در نماز جمعه مذكور خواهد شد با احاديث بسيار از حسن و موثق و قوى بلفظ وجوب وارد شده.[/][=&quot][/]
مجلسى، محمدتقى بن مقصودعلى، لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه، 8جلد، مؤسسه اسماعيليان - قم، چاپ: يوم، 1414 ق.[/]
[=&quot][/]
[=&quot] [/]
[=&quot] [/]

[=&quot]الخصال / ترجمه جعفرى ؛ ج‏2 ؛ ص403[/][=&quot][/]

[=&quot]12- جابر بن يزيد جعفى گويد: از امام باقر (ع) شنيدم كه مى‏فرمود براى زن در سفر، غسل جمعه نيست ولى در شهر خود نبايد آن را ترك كند[/][=&quot][/]
ابن بابويه، محمد بن على - جعفرى، يعقوب، الخصال / ترجمه جعفرى، 2جلد، نسيم كوثر - قم، چاپ: اول، 1382ش.[/]
[=&quot][/]

[=&quot] [/]

[=&quot]گزيده كافى ؛ ج‏2 ؛ ص52[/][=&quot][/]

[=&quot](683) 1- از ابو الحسن الرضا (ع) پرسيدم: غسل جمعه واجب است؟[/][=&quot][/]
[=&quot]ابو الحسن گفت: بر هر مرد و زن: برده و آزاده، غسل جمعه واجب است.[/][=&quot][/]
[=&quot](684) 2- از ابو الحسن الرضا (ع) پرسيدم: ... (مانند حديث قبلى است).[/][=&quot][/]
[=&quot](685) 3- ابو عبد الله صادق (ع) گفت: غسل جمعه، در وطن، بر مردان و زنان واجب است و در سفر، فقط بر مردان واجب است و بر زنان واجب نيست.[/][=&quot][/]
[=&quot](686) 4- از ابو الحسن كاظم (ع) پرسيدم: از چه رو غسل جمعه واجب‏[/][=&quot][/]

[=&quot]گزيده كافى، ج‏2، ص: 53[/][=&quot][/]

[=&quot]است؟ ابو الحسن گفت: خداوند تبارك و تعالى، نماز فريضه را با نماز نافله؛ و روزه فريضه را با روزه نافله؛ و وضوى فريضه را با غسل جمعه ترميم كرد تا اگر سهو و خطائى در فرائض صورت بگيرد، جبران شود.[/][=&quot][/]
كلينى، محمد بن يعقوب - بهبودى، محمد باقر، گزيده كافى، 3جلد، مركز انتشارات علمى و فرهنگى - تهران، چاپ: اول، 1363 ش.[/]
[=&quot][/]

(منبع نرم افزار جامع الاحادیث 3/5) روایات کاملا مشخص است و وجوب غسل جمعه کاملا در احادیث واضح است و نظر شیخ صدوق مبنی بر وجوب غسل جمعه که از 3کتاب ایشان نقل شد و همچنین پدر شیخ صدوق نیز غسل جمعه را واجب میداند و از طرفی شیخ کلینی در کتاب فروع کافی یک باب به این نام(وجوب غسل جمعه) نگاشته است حال قضاوت با برادران و خواهران گرامی منتظر پاسخ شما هستم با تشکر والسلام علی عباد الله الصالحین

سلام
بنده قصد مباحثه طلبه ای ندارم. اما چیزهایی که از نوشته های شما متوجه میشوم را بیان میکنم.

اسلام قرآنی;578486 نوشت:
حضرت فرمودند: خداوند تبارك و تعالى نماز فريضه را با نماز نافله تمام و كامل گردانيده و روزه واجب را با روزه نافله و وضوء فريضه را با غسل روز جمعه تكميل و تمام فرموده، بنا بر اين نقصى كه ناشى از سهو يا تقصير يا فراموشى حادث شده باشد بدين ترتيب كامل مى‏گردد.

اینکه در این روایت وضوء فریضه با غسل جمعه تمام دانسته شده نمیتواند دلیلی بر واجب بودن اون باشد. اگر اینطور است پس باید نماز نافله را نیز واجب بدانیم.
اسلام قرآنی;578486 نوشت:
242- ابو بصير از امام صادق عليه السّلام سؤال كرد: راجع به مردى كه غسل جمعه را از روى فراموشى يا عمدا ترك كند حكم او چيست؟ آن حضرت فرمود: اگر از روى فراموشكارى بوده نمازش تمام است و اگر قصد و عمد داشته بايد از خدا طلب عفو و بخشش كند و ديگر ترك نكند.

معمولاْ برای ترک اعمال واجب حکم به باطل بودن عمل انجام شده داده میشه اما اینجا نماز صحیح شمرده شده. همونطور که در روایات مشابه دیگه هم همینطور هست.

علی.ا;578641 نوشت:
سلام
بنده قصد مباحثه طلبه ای ندارم. اما چیزهایی که از نوشته های شما متوجه میشوم را بیان میکنم.

اینکه در این روایت وضوء فریضه با غسل جمعه تمام دانسته شده نمیتواند دلیلی بر واجب بودن اون باشد. اگر اینطور است پس باید نماز نافله را نیز واجب بدانیم.

معمولاْ برای ترک اعمال واجب حکم به باطل بودن عمل انجام شده داده میشه اما اینجا نماز صحیح شمرده شده. همونطور که در روایات مشابه دیگه هم همینطور هست.

بسمه تعالی برادر گرامی سلام علیکم از اینکه مبحث بنده را مطالعه فرمودید و نظر خود را ارائه کردید متشکرم دوست عزیز در رابطه با حدیث اول که فرمودید بیشتر مقصودم اهمیت غسل جمعه بود نه اینکه از این روایت وجوب آن را استدلال کنم درباره روایت دوم هم اولا در کجای روایت آمده که اگر عمدا ترک کند نمازش صحیح است؟؟ثانیا شما فرمودید معمولا پس این مطلب همیشگی نیست و در همه جا صدق نمی کند از طرف دیگر مگر برای ترک عمدی مستحب باید طلب استغفار و بخشش از خداوند متعال کرد که حضرت خطاب به ابابصیر فرمود طلب بخشش کند؟؟؟؟!!مگر ترک مستحب آن هم یک مستحب گناه است و کاری حرام انجام شده؟؟؟ در انتها هم حضرت فرمود که دیگر ترک نکند یعنی عملا ترک غسل جمعه حتی یک بار دیگر (بر حسب روایت)نادرست است و جایز نیست برادر گرامی در احادیثی که بنده نقل کردم اکثرا با لفظ وجوب درباره غسل جمعه سخن گفته شده و روایات دیگری هم بود که بنده نیاوردم که فکر میکنم برای دریافتن حکم صحیح این مسئله کافی باشد اگر بدون پیش فرض و نظر شخصی به این احادیث شریف بنگریم بنده هم چنان منتظر پاسخ سوالات و مطالب ادعایی کارشناس محترم بحث هستم با تشکر والسلام علی عباد الله الصالحین

[="Tahoma"][="Black"]سلام

اسلام قرآنی;578829 نوشت:
اولا در کجای روایت آمده که اگر عمدا ترک کند نمازش صحیح است؟؟

از آنجا که حضرت نفرمودند باید نماز را اعاده کند. اگر نماز باطل بود قطعاْ به نحوی این مطلب را می رساندند.
اسلام قرآنی;578829 نوشت:
ثانیا شما فرمودید معمولا پس این مطلب همیشگی نیست و در همه جا صدق نمی کند

این که گفتم معمولاْ از روی مطالعه انواع فتاوا بود. تا اونجایی که من میدونم وقتی عمل واجبی که مقدمه واجب دیگری هست ترک بشه اصل عمل هم باطل هست. مثل وضو. اما غسل جمعه ظاهراْ چنین حکمی رو نداره.
اسلام قرآنی;578829 نوشت:
از طرف دیگر مگر برای ترک عمدی مستحب باید طلب استغفار و بخشش از خداوند متعال کرد که حضرت خطاب به ابابصیر فرمود طلب بخشش کند؟؟؟؟!!مگر ترک مستحب آن هم یک مستحب گناه است و کاری حرام انجام شده؟؟؟

به نظر بنده صرف طلب بخشش و استغفار کردن برای ترک یک عمل نمیتونه وجوب اون رو ثابت کنه. حرف شما مثل اینه که یکی بپرسه من نماز بی وضو خوندم و حکمش این باشه اگه سهواْ بوده نماز صحیحه و اگه عمداْ بوده طلب بخشش و استغفار کن ولی نماز صحیح هست![/]

علی.ا;578947 نوشت:
سلام

از آنجا که حضرت نفرمودند باید نماز را اعاده کند. اگر نماز باطل بود قطعاْ به نحوی این مطلب را می رساندند.

این که گفتم معمولاْ از روی مطالعه انواع فتاوا بود. تا اونجایی که من میدونم وقتی عمل واجبی که مقدمه واجب دیگری هست ترک بشه اصل عمل هم باطل هست. مثل وضو. اما غسل جمعه ظاهراْ چنین حکمی رو نداره.

به نظر بنده صرف طلب بخشش و استغفار کردن برای ترک یک عمل نمیتونه وجوب اون رو ثابت کنه. حرف شما مثل اینه که یکی بپرسه من نماز بی وضو خوندم و حکمش این باشه اگه سهواْ بوده نماز صحیحه و اگه عمداْ بوده طلب بخشش و استغفار کن ولی نماز صحیح هست!

بسمه تعالی برادر گرامی سلام علیکم دوست عزیز شما به مطلب بنده و روایت توجه نکردید اصلا مطلب ربطی به نماز ندارد بلکه حدیث درباره این است که اگر عمدا غسل را ترک استغفار کند و دیگر تکرار نکند در بخش ترک عمدی غسل در روایت اصلا بحث نماز و قبولی و رد آن نیست مطلب بنده هم در کامنت قبلی درباره همین بود که اصلا حضرت ارتباطی و مطلبی درباره ورود اشکال به نماز در صورت ترک عمدی غسل جمعه وارد نکردند بلکه درباره عدم ترک آن و طلب بخشش و استغفار مطالبی فرمودند پس اساسا اشکال شما وارد نیست در مطلب دوم هم نوشته شما این بود که ((معمولاْ برای ترک اعمال واجب حکم به باطل بودن عمل انجام شده داده میشه )) اصلا بحثی از مقدمه واجب و ارتباط آن با واجب نبود و مطلب بنده با برداشت از همین نوشته بود نه نوشته ای که شما اکنون نوشتید و منظور دقیق خود را به طور صحیح توضیح دادید اما حتی با این توضیح هم اشکال شما وارد نیست چون غسل جمعه که مقدمه واجبی دیگر نیست که در صورت اشتباه در آن واجب اصلی صدمه ببیند مانند بسیاری از واجبات دیگر که خود واجب هستند و مقدمه واجب نیستند غسل جمعه هم همینطور است در مطلب سوم هم شما باز دقت کافی نکردید برادر گرامی حضرت فرمودند که آن شخص استغفار و طلب بخشش کند و دیگر غسل را ترک نکند اصلا چه ارتباطی با انجام وضو ونماز دارد؟؟؟!!! در حدیث دقت کنید اولا حضرت به ابا بصیر گفته اند که به آن شخص بگوید(حال هر کس باشد) که استغفار و طلب بخشش کند چرا؟ مگر آن شخص چه کار نادرستی کرده؟اگر ترک یک مستحب (به قول آقایان که غسل جمعه را مستحب میدانند) باعث شود که یک مسلمان استغفار و طلب بخشش از خدای متعال کند که ما باید بعد از توصیه به هر مستحبی در روایات یک حدیث یا توصیه به به استغفار در صورت ترک آن داشته باشیم در حالی که در احادیث بسیاری که برای ما از مستحبات نقل شده نه تنها چنین چیزی را نمیبینیم بلکه میبینیم که گاها در برخی موارد معصومین با گفتن ترک این کار جایز است و باکی نیست و... عملا چنین چیزی را به ما آموزش ندادند از طرفی با وجود عام البلوا بودن این مسئله(یعنی ترک عمدی برخی مستحبات)برای مسلمین ما حتی چند روایت هم در این باره که باید برای ترک مستحب استغفار کرد و سپس بگویند که دیگر ترک نکن در احادیث دیده نمیشود بخش دوم روایت حضرت امر میکند دقت کنید حضرت امر میکنند که دیگر (حتی یکبار) هم غسل جمعه را ترک نکن ما به عنوان یک انسان با سواد و شعور از این مطلب چه میفهمیم؟؟؟ آیا امر و نهی امام معصوم به صراحت برای ما به عنوان یک حکم شرعی کافی نیست؟؟؟؟!!! خواهش میکنم بدون پیش فرض و نظر خاصی به احادیث شریف بنگرید حال بر فرض محال که این روایت (که مشخص است دلیل بر وجوب دارد)اصلا قانع کننده نبود(فرض محال که محال نیست)با بیش از 10 روایت دیگر که صراحتا با لفظ واجب و لازم و... درباره غسل جمعه صحبت کرده چه میکنید؟؟؟؟!!! آیا این روایات با این صراحت کلام و لفظ برای وجوب غسل جمعه کافی نیست؟؟؟!! اگر نیست پس اهل بیت چگونه و با چه الفاظی به ما بفهمانند که این مطلب واجب است؟؟؟!! شما بفرمایید! با تشکر والسلام علی عباد الله الصالحین

سلام

اسلام قرآنی;579008 نوشت:
شما به مطلب بنده و روایت توجه نکردید اصلا مطلب ربطی به نماز ندارد بلکه حدیث درباره این است که اگر عمدا غسل را ترک استغفار کند و دیگر تکرار نکند در بخش ترک عمدی غسل در روایت اصلا بحث نماز و قبولی و رد آن نیست مطلب بنده هم در کامنت قبلی درباره همین بود که اصلا حضرت ارتباطی و مطلبی درباره ورود اشکال به نماز در صورت ترک عمدی غسل جمعه وارد نکردند بلکه درباره عدم ترک آن و طلب بخشش و استغفار مطالبی فرمودند پس اساسا اشکال شما وارد نیست

در متن روایت آمده که:

"اگر از روى فراموشكارى بوده نمازش تمام است و اگر قصد و عمد داشته بايد از خدا طلب عفو و بخشش كند و ديگر ترك نكند."

این نشون میده حضرت در مورد صحیح یا باطل بودن نماز حکم داده اند.
ما به غیر از غسل جمعه موارد دیگه ای هم داریم که در استحباب آنها بسیار تأکید شده و از ترک آنها نکوهش شدید به عمل اومده. مثل خود همین رفتن به نماز جمعه یا رفتن به مسجد و نماز جماعت. شما خود بیشتر واقف هستید که اگه کسی توانایی رفتن به مسجد رو داشته باشه و عمداْ به مسجد نره چقدر در روایات مورد نکوهش قرار گرفته. اما عمل حرامی انجام نداده. مگه اینکه شما این رو هم جزو موارد واجب به حساب بیارید. یا اصلاْ تعریف دیگه ای از اعمال واجب داشته باشید.
در هر صورت بنده قصد بحث طلبه ای ندارم و بهتره مطلب رو با کارشناس محترم به نتیجه برسونید. اون چه که برای بنده حجته فتوای مراجع عظام هست و تکلیف بیشتری برای پی بردن به کنه این مطلب بر دوش خودم نمی بینم.

علی.ا;579034 نوشت:
سلام

در متن روایت آمده که:

"اگر از روى فراموشكارى بوده نمازش تمام است و اگر قصد و عمد داشته بايد از خدا طلب عفو و بخشش كند و ديگر ترك نكند."

این نشون میده حضرت در مورد صحیح یا باطل بودن نماز حکم داده اند.
ما به غیر از غسل جمعه موارد دیگه ای هم داریم که در استحباب آنها بسیار تأکید شده و از ترک آنها نکوهش شدید به عمل اومده. مثل خود همین رفتن به نماز جمعه یا رفتن به مسجد و نماز جماعت. شما خود بیشتر واقف هستید که اگه کسی توانایی رفتن به مسجد رو داشته باشه و عمداْ به مسجد نره چقدر در روایات مورد نکوهش قرار گرفته. اما عمل حرامی انجام نداده. مگه اینکه شما این رو هم جزو موارد واجب به حساب بیارید. یا اصلاْ تعریف دیگه ای از اعمال واجب داشته باشید.
در هر صورت بنده قصد بحث طلبه ای ندارم و بهتره مطلب رو با کارشناس محترم به نتیجه برسونید. اون چه که برای بنده حجته فتوای مراجع عظام هست و تکلیف بیشتری برای پی بردن به کنه این مطلب بر دوش خودم نمی بینم.

بسمه تعالی برادر عزیز سلام علیکم دوست گرامی باز هم دقت نکردید اول روایت حضرت فرمودند که اگر فراموش کرد نمازش تمام است اما در بخش دوم روایت فرمودند اگر قصد و عمد داشته باید استغفار کند و دیگر ترک نکند چه چیزی را ترک نکند غسل را یا نماز را؟؟؟!! خوب مسلم و معلوم است که حضرت غسل را میفرمایند چون سوال ابابصیر درباره غسل جمعه است نه نماز خواهش میکنم دقت فرمایید اصلا قضیه ربطی به نماز ندارد مسئله بر سر ترک سهوی یا عمدی غسل جمعه و احکام آن است نه نماز و غیره باز هم عرض میکنم که با بیش از 10 روایت دیگر که غسل جمعه را واجب میداند چه کنیم؟؟؟؟؟!!! آیت الله العظمی خویی(ره) که استاد مسلم فقه و استاد مراجع فعلی بودند در جواب به پرسش آیت الله العظمی صادقی تهرانی مبنی بر اینکه چرا با وجود این روایات و اینکه ما باید پیرو سنت قطعیه معصومین باشیم فقها رای به استحباب غسل جمعه میدهند فرمودند که ما گرفتار شهرت و اجماعیم!!!!!!!! بنگرید که فقیهی با این مقام علمی و فقهی جوابشان این است!!! یعنی دلیلی قانع کننده از قرآن و عترت مبنی بر استحباب غسل جمعه نیست!!!!! اما مطالب دیگری که فرمودید باعث تعجب بنده شد شما که دم از تقلید از مراجع میزنید نمیدانید که تمام فقها و مراجع نماز جمعه را واجب میدانند نه مستحب!!!!!!! تنها تفاوت بین فقها بر سر این است که نماز جمعه واجب عینی و تعیینی یا واجب تخییری(یعنی مخیر است یا نماز ظهر بخواند یا نماز جمعه) بنده از شما تعجب میکنم که حتی رساله و نظر مراجع خود را بدرستی نمیدانید از طرفی نماز جمعه واجب است بر حسب نص آیات 9 تا 11 سوره جمعه که خداوند به همه مومنین(با لفظ یا ایها الذین امنوا) خطاب میکند و امر میکند که نماز جمعه را برپادارند و همچنین حدود 200 روایت از معصومین نماز جمعه را واجب میداند درباره نماز جماعت هم نص آیه 43 بقره ما را امر به رکوع همراه رکوع کنندگان میکند:((و اقیموا الصلوه و اتوا الزکوه وارکعوا مع الراکعین)) و ما میدانیم که جز نماز در هیچ جایی رکوع چه مستحب و چه واجب وجود ندارد (در حالی که ما سجده مستحب و حتی سجده واجب مانند سجده واجب قرآن در خارج از نماز داریم اما حتی یکجا رکوع نداریم) و این خود اشاره لطیفی است مبنی بر وجوب نماز به جماعت البته اگر شرایطش فراهم باشد و علاوه بر این آیه و آیه 43 سوره آل عمران که آنجا هم حضرت مریم را خداوند با تعبیر وارکعی مع الراکعین خطاب کرده است ما حدود 40 روایت از معصومین مبنی بر وجوب نماز به جماعت داریم از طرفی چرا خداوند باید امری مستحب(به گفته آقایان) را در یک آیه 3 بخشی بعد از دو واجب مهم بیاورد؟؟؟!!! بله تعریف بنده از واجب با تعریف شما متفاوت است! بنده امر قرآن و روایات بر چیزی را دلیل وجوب آن میدانم(البته با شرایطش) نه اینکه با وجود نص آیات شریفه و روایات معصومین بیاییم نظر شخصی خود را بر قرآن و اهل بیت تحمیل کنیم و حکم این دو ثقل عظیم را تغییر دهیم چرا که قرآن شریف میفرماید:و من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الکافرون(مائده آیه 44) و من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الظالمون (مائده آیه 45) و من لم یحکم بما انزل الله فاولئک هم الفاسقون(مائده آیه 47) برای بنده حرف خدا و معصومین حجت است نه حرف برخی از علما!! این برای بار سوم است که عرض میکنم بنده منتظر شنیدن نظر و جواب کارشناس محترم درباره مسائل ادعایی خودشان و مطالب خودم هستم با تشکر والسلام علی عباد الله الصالحین

[="Tahoma"][="Black"]

اسلام قرآنی;579144 نوشت:
دوست گرامی باز هم دقت نکردید اول روایت حضرت فرمودند که اگر فراموش کرد نمازش تمام است اما در بخش دوم روایت فرمودند اگر قصد و عمد داشته باید استغفار کند و دیگر ترک نکند چه چیزی را ترک نکند غسل را یا نماز را؟؟؟!! خوب مسلم و معلوم است که حضرت غسل را میفرمایند چون سوال ابابصیر درباره غسل جمعه است نه نماز خواهش میکنم دقت فرمایید اصلا قضیه ربطی به نماز ندارد مسئله بر سر ترک سهوی یا عمدی غسل جمعه و احکام آن است نه نماز و غیره باز هم عرض میکنم که با بیش از 10 روایت دیگر که غسل جمعه را واجب میداند چه کنیم؟؟؟؟؟!!! آیت الله العظمی خویی(ره) که استاد مسلم فقه و استاد مراجع فعلی بودند در جواب به پرسش آیت الله العظمی صادقی تهرانی مبنی بر اینکه چرا با وجود این روایات و اینکه ما باید پیرو سنت قطعیه معصومین باشیم فقها رای به استحباب غسل جمعه میدهند فرمودند که ما گرفتار شهرت و اجماعیم!!!!!!!! بنگرید که فقیهی با این مقام علمی و فقهی جوابشان این است!!! یعنی دلیلی قانع کننده از قرآن و عترت مبنی بر استحباب غسل جمعه نیست!!!!

وقتی حضرت فراموش کردن غسل جمعه را به نماز ربط می دهند یعنی بین این دو پیوستگی وجود داره. وگرنه می فرمودند اگر سهواً ترک شده اشکالی ندارد٬ نه اینکه بفرمایند نماز تمام است.
به علاوه اعمال واجب اگر ترک شوند قضا بر آنها حکم می شود. اما در اینجا حضرت فقط فرموده اند استغفار کند و دیگر ترک نکند. اگر غسل جمعه مثل اعمال واجب دیگر بود باید حکم به قضا کردن می دادند. اما چه کنیم که ظاهراً اعمال واجب در تعریف شما قضا هم ندارند.
در مورد اون تهمتی که بنده روا داشتید و فرمودید که رساله مراجع را مطالعه نمیکنم٬ امیدوارم از روی اطمینان گفته باشید وگرنه انشاءالله خداوند از گناه همه اتهام زنندگان در گذرد. بقیه مطالب رو هم کارشناس عزیز باید جواب بدهند.[/]

اسلام قرآنی;578486 نوشت:
شفا;578350 نوشت:
سلام عليكم

پي نوشت:

بسمه تعالی سلام علیکم برادر گرامی با تشکر از پاسخی که مبذول داشتید چند سوال و مطلب را عرض میکنم سوال اول چرا در فقه شیعه و جواب هایی که شما دوستان میدهید دائما به جواهر الکلام استناد میشود و حال آنکه کتب فقهی بسیار بهتر و علمی تر از آن وجود دارد چگونه به کتابی که نویسنده آن در مبحث اندازه کر در آب مطالب ناپسندی را به ائمه معصومین نسبت میدهد که حتی اعتراض شاگرد خودش یعنی شیخ انصاری را هم به همراه دارد و سپس خودش در همان کتاب میگوید که اشتباه کردم اینقدر گسترده و عمیق پرداخته شده و نظر او که از معاصرین است بر نظر بسیاری از قدما فقها و حتی فقها زمان غیبت صغری و اندکی پس از آن برتری داده میشود؟؟؟؟!!! سوال دوم میشود آن قرائنی که سبب میشود که نص صریح کلمه فرض و وجب و... تبدیل به استحباب شود و حکم و نظر شخصی بعضی بر نظر معصوم که کاملا واضح است و هر کسی که کمی با عربی آشنا باشد معنای آن سخن را متوجه میشود برای بنده و دوستان گرامی بیان کنید سوال سوم اینکه شما که فرمودید هر سه بزرگوار حکم به استحباب کردند لطفا آدرس دقیق فتوای هر سه بزرگوار را با متن عربی و ترجمه فارسی آن قرار دهید تا بنده و عزیزان خواننده نیز این مطلب را دریابیم اما مطالب بنده ابتدا چند روایت را در باب غسل جمعه می آورم:

علل الشرائع / ترجمه ذهنى تهرانى ؛ ج‏1 ؛ ص899

باب دويست و سوّم سرّ وجوب غسل روز جمعه‏

حديث (1) پدرم رحمة اللَّه عليه از سعد بن عبد اللَّه از ابراهيم بن هاشم از على بن معبد، از حسين بن خالد صيرفى نقل كرده كه وى گفت: از حضرت ابو الحسن اوّل عليه السّلام پرسيدم: چگونه غسل جمعه واجب گرديده؟

حضرت فرمودند: خداوند تبارك و تعالى نماز فريضه را با نماز نافله تمام و كامل گردانيده و روزه واجب را با روزه نافله و وضوء فريضه را با غسل روز جمعه تكميل و تمام فرموده، بنا بر اين نقصى كه ناشى از سهو يا تقصير يا فراموشى حادث شده باشد بدين ترتيب كامل مى‏گردد.

حديث (2) محمّد بن حسن رضى اللَّه عنه از محمّد بن يحيى عطّار، از محمّد بن احمد، از ابراهيم بن اسحاق، از عبد اللَّه بن حماد انصارى از صباح مزنى، از حارث، از اصبغ بن نباته، وى مى‏گويد: هر گاه امير المؤمنين عليه السّلام كسى را مى‏خواستند توبيخ كنند به او مى‏فرمودند: تو از كسى كه تارك غسل جمعه است ناتوان‏تر هستى، كسى كه در روز جمعه غسل كند تا جمعه ديگر با طهارت است.

علل الشرائع / ترجمه ذهنى تهرانى ؛ ج‏1 ؛ ص901

باب دويست و چهارم سرّ اين كه به زنان اجازه داده‏اند در سفر غسل جمعه را ترك كنند

حديث (1) پدرم رحمة اللَّه عليه از محمّد بن يحيى عطّار، از محمّد بن احمد بن يحيى به طور مرفوع نقل كرده كه فرمود: غسل جمعه بر مردان و زنان، در سفر و حضر واجب است منتهى به خاطر كمبود آب در سفر، به زنان اجازه داده‏اند كه آن را ترك نمايند.

گزيده كافى ؛ ج‏2 ؛ ص324

(1222) 3- ابو عبد اللَّه صادق (ع) گفت: غسل جمعه، در وطن بر مردان و زنان واجب است و در سفر فقط بر مردان واجب است.

من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر ؛ ج‏1 ؛ ص109

176- سماعه بن مهران از امام صادق عليه السّلام سؤال كرد: در مورد غسل جمعه، پس آن حضرت فرمود: در سفر و در حضر واجب است جز اينكه در سفر بعلّت كمبود آب براى زنان رخصت داده شده‏

من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر ؛ ج‏1 ؛ ص146

227- حسن بن موسى بن جعفر عليهما السّلام از مادر خود و مادر احمد بن موسى عليه السّلام روايت كرد كه آن دو گفتند: در بيابان همراه موسى بن جعفر عليه السّلام بوديم و ميخواستيم به بغداد برويم، آن حضرت در روز پنجشنبه بما فرمود: همين امروز براى فردا- كه روز جمعه است- غسل كنيد كه فردا بجايى خواهيم رسيد كه آب كم است. همسران آن حضرت گويند: ما روز پنجشنبه براى جمعه غسل كرديم.

من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر، ج‏1، ص: 147

و غسل روز جمعه طريقه و سنّت رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله است كه واجب فرموده و ميتوان آن را از [هنگام‏] دميدن فجر روز جمعه تا نزديك ظهر آن را انجام دهند، و بهترين موقع آن وقتى است كه نزديك به سر آمدن فرصت باشد و كسى كه غسل جمعه را فراموش كرد يا بسببى از او فوت شد بايد بعد از عصر يا روز شنبه غسل كند.

من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر ؛ ج‏1 ؛ ص153

242- ابو بصير از امام صادق عليه السّلام سؤال كرد: راجع به مردى كه غسل جمعه را از روى فراموشى يا عمدا ترك كند حكم او چيست؟ آن حضرت فرمود: اگر از روى فراموشكارى بوده نمازش تمام است و اگر قصد و عمد داشته بايد از خدا طلب عفو و بخشش كند و ديگر ترك نكند.

من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر ؛ ج‏2 ؛ ص80

1219- امام باقر عليه السّلام به زرارة بن أعين فرمود: همانا خداوند عزّ و جلّ از هر جمعه تا جمعه ديگر سى و پنج ركعت نماز بر مردمان واجب گردانيده است و از ميان اين نمازها تنها يك نماز است كه خداوند عزّ و جلّ فرض گردانيده كه بجماعت برگزار شود و آن نماز جمعه است و از نه گروه آن را ساقط ساخته كه عبارتند از: طفل صغير، شخص سالخورده، مجنون، مسافر، بنده، زن، مريض، كور و نابينا، و كسى كه در دو فرسخى از محلّ اقامه نماز جمعه سكونت داشته باشد. و قراءت را در نماز جمعه بلند بايد خواند و غسل جمعه در نماز جمعه واجب است و نيز در نماز جمعه دو قنوت بر عهده امام است يكى پيش از ركوع در ركعت اوّل و ديگرى پس از ركوع در ركعت دوّم.

لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه ؛ ج‏1 ؛ ص565

و سؤال كرد سماعه از حضرت امام جعفر صادق صلوات اللَّه عليه از غسل جمعه پس حضرت فرمودند كه واجبست غسل جمعه در سفر و حضر ليكن رخصت داده‏اند زنان را در سفر كه غسل نكنند چون در سفر آب كم مى‏باشد. و در نسخه كلينى كه نزد بنده است‏ و لقلّة الماء است يعنى در سفر و در قلت آب هر دو زنان مرخصند.

و محتمل است كه متعلق به همه باشد يعنى در كمى آب همه كس مرخصند و ليكن نسخه تهذيب موافق متن است، و هم چنين نسخه علل بعد از آن حضرت صلوات اللَّه عليه فرمودند كه غسل جنابت واجبست، و غسل حيض واجبست، و غسل استحاضه واجبست‏

لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه ؛ ج‏2 ؛ ص5

و در دو حديث صحيح وارد است از آن حضرت صلوات اللَّه عليه كه غسل روز جمعه بر مردان و زنان لازمست در حضر و بر مردان لازمست در

لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه، ج‏2، ص: 6

سفر و بر زنان لازم نيست در سفر و عبارت مصنف مضمون حديث موثق سماعه است كه گذشت و ظاهرش آنست كه صدوق غسل جمعه را واجب مى‏داند چنانكه در امالى تصريح به آن كرده و حديث صحيح زراره كه در نماز جمعه مذكور خواهد شد با احاديث بسيار از حسن و موثق و قوى بلفظ وجوب وارد شده.

الخصال / ترجمه جعفرى ؛ ج‏2 ؛ ص403

12- جابر بن يزيد جعفى گويد: از امام باقر (ع) شنيدم كه مى‏فرمود براى زن در سفر، غسل جمعه نيست ولى در شهر خود نبايد آن را ترك كند

گزيده كافى ؛ ج‏2 ؛ ص52

(683) 1- از ابو الحسن الرضا (ع) پرسيدم: غسل جمعه واجب است؟

ابو الحسن گفت: بر هر مرد و زن: برده و آزاده، غسل جمعه واجب است.

(684) 2- از ابو الحسن الرضا (ع) پرسيدم: ... (مانند حديث قبلى است).

(685) 3- ابو عبد الله صادق (ع) گفت: غسل جمعه، در وطن، بر مردان و زنان واجب است و در سفر، فقط بر مردان واجب است و بر زنان واجب نيست.

(686) 4- از ابو الحسن كاظم (ع) پرسيدم: از چه رو غسل جمعه واجب‏

گزيده كافى، ج‏2، ص: 53

است؟ ابو الحسن گفت: خداوند تبارك و تعالى، نماز فريضه را با نماز نافله؛ و روزه فريضه را با روزه نافله؛ و وضوى فريضه را با غسل جمعه ترميم كرد تا اگر سهو و خطائى در فرائض صورت بگيرد، جبران شود.

(منبع نرم افزار جامع الاحادیث 3/5) روایات کاملا مشخص است و وجوب غسل جمعه کاملا در احادیث واضح است و نظر شیخ صدوق مبنی بر وجوب غسل جمعه که از 3کتاب ایشان نقل شد و همچنین پدر شیخ صدوق نیز غسل جمعه را واجب میداند و از طرفی شیخ کلینی در کتاب فروع کافی یک باب به این نام(وجوب غسل جمعه) نگاشته است حال قضاوت با برادران و خواهران گرامی منتظر پاسخ شما هستم با تشکر والسلام علی عباد الله الصالحین

سلام عليكم

همانطور كه خدمتتان عرض شد، اين گونه مباحث را شما بايد در كتب مفصل فقهي، جويا شويد .

واگر به مرتبه اجتهاد رسيده ايد مطابق نظر خود عمل كنيد، واگر به مرتبه اجتهاد نرسيده ايد مطابق نظر مرجع تقليد عمل كنيد.

علی.ا;579249 نوشت:

وقتی حضرت فراموش کردن غسل جمعه را به نماز ربط می دهند یعنی بین این دو پیوستگی وجود داره. وگرنه می فرمودند اگر سهواً ترک شده اشکالی ندارد٬ نه اینکه بفرمایند نماز تمام است.
به علاوه اعمال واجب اگر ترک شوند قضا بر آنها حکم می شود. اما در اینجا حضرت فقط فرموده اند استغفار کند و دیگر ترک نکند. اگر غسل جمعه مثل اعمال واجب دیگر بود باید حکم به قضا کردن می دادند. اما چه کنیم که ظاهراً اعمال واجب در تعریف شما قضا هم ندارند.
در مورد اون تهمتی که بنده روا داشتید و فرمودید که رساله مراجع را مطالعه نمیکنم٬ امیدوارم از روی اطمینان گفته باشید وگرنه انشاءالله خداوند از گناه همه اتهام زنندگان در گذرد. بقیه مطالب رو هم کارشناس عزیز باید جواب بدهند.

بسمه تعالی سلام علیکم برادر گرامی چرا دقت نمیفرمایید بخش اول روایت فرموده است که که نماز تمام است بخش دوم که درباره عمدی بودن صحبت کرده است که ربطی به نماز ندارد و بحثی از نماز نفرمودند از طرفی برخی از واجبات هم هست که ترک آنها گناه است اما قضا هم ندارد این استدلال شما عجیب است از طرفی قرار نیست که همه مسائل یک حکم را در یک روایت بگویند چنان که در روایات دیگر که مورد استدلال آقایان فقها است اگر شخصی نتوانست که جمعه غسل کند در روز شنبه آن را قضا کند (این یکی از همان مطالبی است که عرض کردم در رساله ها آمده و شما دقت نفرمودید) پس غسل جمعه هم بر مبنای روایات دیگر قضا دارد از طرفی اگر حتی ما اینگونه فکر کنیم که مربوط به نماز است که اینجا اشاره به نماز جمعه احیانا دارد که باز در این صورت اینگونه از روایت بر می آید که برای کسانی که به نماز جمعه میروند غسل جمعه واجب است چنان که در روایات دیگر این مطلب به صراحت آمده(در روایاتی که در چند کامنت قبلی نقل کردم به عینه وارد شده) اما اینکه شما فرمودید چه کنیم که ظاهراً اعمال واجب در تعریف شما قضا هم ندارند. این ادعا و تهمتی است که شما به بنده زدید و امیدوارم که خدا از تقصیرات بنده و شما بگذرد بنده مبانی اینکه چه چیز واجب است و یا حرام و ... را قرآن و عترت میدانم اگر آنها دستور دهند قضا کن یا قضا نکن حلال است یا حرام است بنده به این دو ثقل عظیم تمسک میکنم(ان شا الله) و اصول شناخته شدن اینکه چه چیز واجب است و یا مستحب و یا... را هم در کامنت قبلی عرض کردم شما بهتر است به جای بحث و ایراد گرفتن بر یک روایت جواب بیش از 10 روایتی که دیگر جای بحث و نظر و تفسیر درباره وجوب غسل جمعه باقی نمیگذارد را بدهید برای چندمین بار عرض میکنم و سوال میپرسم با آن روایات صحیح و واضح مبنی بر وجوب غسل جمعه چه کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!! اما اینکه گفتید بنده به شما تهمت زدم اولا بنده گفتم شما نظر مراجع را نمیدانید(در باب وجوب نماز جمعه نه مستحب بودن که شما گفتید نماز جمعه مستحب است) نه اینکه رساله را نمیخوانید چون ممکن است کسی نظر مرجع خود را در یک مسئله بداند اما رساله ایشان را در آن مسئله مطالعه نکرده باشد ثانیا بنده چه تهمتی زدم شما گفتید که نماز جمعه مستحب موکد است و اینکه در کامنت قبلی گفتید انواع فتاوا را مطالعه کردید اما عملانمیدانید که نماز جمعه واجب است نه مستحب!!!! حال همانطور که در کامنت قبلی گفتم بین فقها اختلاف است که نماز جمعه واجب تخییری است یا تعیینی این کجایش تهمت است؟؟؟؟؟؟!!!! حرف خودتان است و از طرف دیگر شما حکمی را اشتباه بیان کردید و حال آنکه مدعی بودید که در آن زمینه نظر فقها را میدانید (اینکه گفتید انواع فتاوا را مطالعه کردید) بنده خواستم دیگرانی که این مطالب را میخوانند و احیانا اطلاعی از حکم نماز جمعه ندارند حکم صحیح و نظر فقها را بدانند این کجایش تهمت است؟؟؟؟؟؟!!!! در هر صورت بنده قصد توهین و جسارت به شما را نداشته و ندارم اگر این طور برداشت شد بنده عذر میخواهم ان شا الله خدا از سر اشتباهات و تقصیرات همه ما بگذرد توصیه برادرانه و دوستانه بنده به شما و همه دوستان این است که مطالعات دینی خود را بر روی قرآن و احادیث معصومین افزایش داده و بدون پیش فرض و نظر قبلی به آنها بنگرند و بگذارند خود آیات وروایات سخن بگویند و مطالب خود را بیان کنند نه اینکه ما آنها را با فکر خود و نظر خود تفسیر و بررسی کنیم ان شا الله با تشکر والسلام علی عباد الله الصالحین

شفا;579267 نوشت:
اسلام قرآنی;578486 نوشت:

سلام عليكم

همانطور كه خدمتتان عرض شد، اين گونه مباحث را شما بايد در كتب مفصل فقهي، جويا شويد .

واگر به مرتبه اجتهاد رسيده ايد مطابق نظر خود عمل كنيد، واگر به مرتبه اجتهاد نرسيده ايد مطابق نظر مرجع تقليد عمل كنيد.

بسمه تعالی سلام علیکم دوست گرامی چرا جواب 3 پرسش اول بنده دررابطه با فقه جواهری و مبانی اینکه این میزان روایات صریح که در آنها کلمه وجوب ولزوم آمده محمول بر استحباب میشوند را نمیفرمایید؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!! بنده مشتاقانه خواستار شنیدن جواب این پرسش ها هستم از طرفی شما مدعی شدید که شیخ مفید و صدوق و کلینی غسل جمعه را مستحب میدانند اما نفرمودید که مدعای شما بر این قضیه چیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بنده از کتب این بزرگواران و با متن و آدرس کتاب و جلد و صفحه آن اثبات کردم که این بزرگان غسل جمعه را واجب میدانند شما هم برای مدعای خود از کتب این بزرگواران سند بیاورید این که راه و رسم یک بحث علمی نیست!!! حال قضاوت با دوستان و خوانندگان محترم! با تشکر والسلام علی عباد الله الصالحین

بنده هم عذرخواهی میکنم اگر قضاوت شتابزده ای در مورد شما داشتم.
در هر صورت این بحث ها بهتره در محافل علمی مطرح بشه و این مکان های عمومی که از هر طیف و با هر سطح دانشی خواننده داره جای مناسبی نیستند. چون باعث میشه
با بیان برخی مطالب ذهن خوانندگان عادی (که بنده هم جزوشون هستم) بی دلیل دچار آشفتگی بشه.
اگر واقعاً خودتون رو در این سطح میدونید که فتوای مراجع تقلید رو زیر سوال ببرید بسم الله برید مطرح کنید. اما اینجا فکر نمیکنم جای مناسبی براش باشه.

با نام و یاد دوست

سلام

با توجه به اینکه در این تاپیک فقط به بیان حکم شرعی غسل جمعه در نزد فقها پرداخته شده است

لذا برای بررسی تفصیلی حکم شرعی غسل جمعه، سوال در تاپیک زیر مطرح شد و به کارشناس مرتبط ارجاع داده شد:

http://www.askdin.com/thread44003.html

کاربران می توانند ادامه بحث را در تاپیک فوق پیگیری نمایند.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز باشید

موضوع قفل شده است