جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا ما انسانیم؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر 1393
  نوشته
  2
  صلوات
  2
  حضور
  1 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اشاره آیا ما انسانیم؟
  سلام
  در قرآن آمده است که انسان اشرف مخلوقات است.
  آیا مدرکی وجود دارد که بتوان ثابت کرد که ما انسانیم؟
  ویرایش توسط bina88 : 1393/11/01 در ساعت 06:21

 2. صلوات


 3.  

 4. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,610
  صلوات
  49867
  حضور
  130 روز 5 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست

  آیا ما انسانیم؟
  کارشناس بحث: استاد صادق


 5. صلوات ها 2


 6. #3

  عضویت
  جنسیت تیر 1392
  نوشته
  6,127
  صلوات
  24132
  حضور
  141 روز 14 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط >hamed< نمایش پست ها
  سلام
  در قرآن آمده است که انسان اشرف مخلوقات است.
  آیا مدرکی وجود دارد که بتوان ثابت کرد که ما انسانیم؟
  باسلام وتشکر .
  در ابتدا باید اشاره شود که:
  انسان موجودی دو ساحتی است؛ یکی مادی که همان بدن است و ساحت دیگر آن فرا مادی که نفس و دارای مراتب است.
  برتری انسان بر سایر موجودات مربوط به ساحت جسمانی او نخواهد بود، چون ممکن است موجودات دیگر در عالم باشند که از نظر جسمی پیچیده‌تر از بدن انسان باشند، پس برتری و شرافت انسان بر سایر موجودات به لحاظ ساحت روحی و قوای نفس ناطقه، نظیر عقل و معرفت قلبی خواهد بود. انسان به اعتبار ساحت روحانی خود می‌تواند خلیفه خدا در زمین باشد. خلافت که به معنای مظهریت اسما، و صفات الهی است، ملاک برتری و شرافت انسان است، نه جنبه جسمانی او. چه بسا ویروس که ریزترین موجود است و حتی با چشم دیده نمی‌شود، جسم انسان را از پای در ‌آورد. در این باره مطالعه کتاب «انسان کامل در نگاه امام خمینی» مفید است. (1)
  برتری و فروتری انسان نسبت به سایر موجودات از جمله جنیان مربوط به جنبه روحی است، حال باید در تحلیل ملاک برتری انسان بر سایر موجودات گفت:
  خاستگاه برتری انسان مقام خلافت الهی اوست. این مقام است که او را نه تنها بر جن، بلکه بر همه ما سوا الله و حتی بر فرشتگان برتر نموده است. (2)
  واژه خلافت به لحاظ کاربردهای مختلف معانی متفاوتی را می‌رساند، ولی در معنای جانشینی و نیابت، شهرت و کاربرد بیش تری دارد، اما در باره مفهوم عرفانی و وحیانی خلافت الهی گفته شده:
  حق تعالى ذاتاً بی‌نیاز از عالم است، ولی اسمای الهی هر کدام مظاهری دارند که آثار آن اسما به وسیله آن ها ظاهر می‌گردد، بنا بر این لازم است مظهر اسم الله جامع جمیع اسما و صفات حق تعالی و خلیفه خدا در عالم باشد تا به وسیله او همه عالم به کمال لایق‌شان برسند. مظهر و خلیفه، انسان کامل است که یکی از افراد نوع انسان است؛ بنا بر این خلیفه خدا در زمین نه همه انسان ها، بلکه انسان کامل است که اسما و صفات الهی در او تجلی یافته است.
  بنا بر این خلافت الهی در واقع تعبیری دیگری از مظهریت اسما و صفات الهی است و گرنه خداوند که «بکلّ شیء محیط» (3) و «علی کلّ شیء شهید» (4) است، از هیچ جا و از هیچ نشئه و عالمی غایب نیست تا خلیفه جای او را بگیرد و جانشین او گردد. پس مراد از خلافت الهی انسان این است که مظهر اسما و صفات خداوند و آیت وجود او در عالم است.
  خلافت الهی انسان امر تکوینی و واقعیتی عینی در نظام وجود و جهان هستی است. این امر که هیچ یک از موجودات حتى موجوداتی نظیر فرشتگان مقرب الهی - که از سعه وجودی بسیار بالای برخوردارند - نتوانستند به این مقام راه یابند و ردای خلافت را دربر کنند، شگفت‌آور و تأمل برانگیز است. این خود بر اسرار آمیز بودن مسأله دلالت دارد.
  چگونه فرشتگان مقرب که بهره‌مند از کمالات والایند و اسما و صفات حق در آن‌ها به روشنی جلوه‌گر است و جلوه‌های کامل‌تری از جمال و جلال حق را نشان می‌دهند، نتوانسته‌اند به این مقام بار یابند؟ فهم این نکته که فرشتگان چرا و چگونه نتوانستند حق خلافت را ادا کند، نیازمند دقت و تأمل بیش‌تر از حد معمول است.
  مراد از خلافت الهی انسان همان جلوه جامع بودن اوست. از طرفی فرشتگان با وجود این که آیینه شفاف صفات حق‌اند، از جامعیت لازم برخوردار نیستند تا همه اسما و صفات در وجود آن ها متجلی گردد. از این رو انسان که از گسترده وجودی و جامعیت کامل بهره دارد، شایسته پوشیدن ردای خلافت الهی شده است.
  بنا بر این یکی از اسرار اختصاص مقام خلافت الهی به انسان این است که آدمی به دلیل جامعیت - که در عرفان از آن به کون جامع یعنی وجود جامع تعبیر شده - شایسته مقام خلافت است؛ یعنی آدمی اگر درست عمل کند، می‌تواند همه اسما و صفات خدا را در وجود خود متجلی کند و مظهر همه اسما شود، گرچه این امر عملاً تنها در وجود انسان کامل (انبیا و اولیای معصوم) تحقیق می‌یابد، ولی به هر حال انسان از این جامعیت برخوردار است، بر خلاف سایر موجودات و حتى فرشتگان که تنها می‌توانند مظهر برخی اسمای الهی باشند و نه همه اسما.
  با توجه به معنای خلافت الهی حال باید گفت:
  خلافت الهی یعنی مظهر اسمای الهی شدن، مراتب تشکیکی دارد. حد نصاب تام آن برای انسان کامل است، ولی سایر آدمیان نیز هر یک به اندازه پاکی و کمالات وجودی خود می توانند مظهر اسمی از خداوند باشند. به همین میزان از خلافت الهی بهره‌مند گردند، از این رو می‌توان گفت: هر کسی به اندازة کمال خود خلیفه خدا محسوب می شود. به عنوان نمونه هر کسی به اندازة علمی که دارد، به همان اندازه مظهر اسم علیم خواهد بود. به همان میزان خلیفه خدا محسوب می شود. از این طریق می توان به خلافت و مظهریت او پی برد. (5)
  گفتنی است که:
  غیر از بیان یاد شده دلایل دیگر در باره برتری انسان وجود دار د. مثلا در آیات متعددی از قرآن به اشرف بودن انسان و افضیلت او اشاره شده است: «و لقد کرمنا بنی آدم و حملنا هم فی البر و البحر و رزقناهم من الطیبات و فضلنا هم علی کثیر ممن خلقنا تفضیلاً ؛ (6) ما فرزندان آدم را کرامت بخشیدیم و بر دریا و خشکی سوار کردیم و از چیزهای پاک و پاکیزه روزی دادیم و بر بسیاری از مخلوقات خویش برتریشان نهادیم». در خصوص آیه شریفه توجه به چند نکته ضروری است:
  1- در آیه، هم تکریم و هم تفضیل و برتری دادن ذکر شده است. در تفضیل شخص با دیگران جهات اشتراک هم دارد؛ اما تکریم اختصاص دادن به شرافتی است که در دیگران نیست.
  2- آن خصوصیتی که سبب تکریم انسان شده یکی این است که انسان می تواند به تجرد عقلی برسد، ولی جن فراتر از تجرد مثالی نمی تواند داشته باشد. البته چون علاوه بر تکریم انسان بر دیگر موجودات تفضیل و برتری نیز داده شده است، بنا بر این در سایر خصوصیات و صفات نیز بر دیگران برتری دارد؛ یعنی هر کمالی که در سایر موجودات است، حد اعلای آن در انسان وجود دارد؛ مثلاً شیوه‏هایی که انسان در زندگی فردی خود از قبیل: خوراک، لباس، مسکن و ازدواج دارد و نیز فنونی که در نظم و تدبیر اجتماع به کار می‏برد، در هیچ موجود دیگری نمی‏بینیم؛ به علاوه انسان برای رسیدن به هدف‏هایش سایر موجودات را استخدام می‏کند.
  و در جای دیگر در باره آفرینش انسان خداوند بر خود آفرین گفته و فرمود: «ثمّ أنشأناه خلقاً آخر فتبارک الله أحسن الخالقین؛ (7) سپس او را آفرینش و خلقت دیگری دادم و بزرگ است خدایی که برترین آفریدگار است».
  و در آیه دیگری در باره مقام برین آدمی - که همان مقام خلافت است - فرمود: «إذ قال ربّک للملائکة إنّی جاعل فی الأرض خلیفه.. . ؛ (8) زمانی که خدا به فرشتگان فرمود: من در زمین جانشینی خلق می کنم. . . ».
  و نیز فرمود: ما از روح خود به انسان دمیدم؛ «فَإِذَا سَوَّیْتُهُ وَنَفَخْتُ فِیهِ مِن رُّوحِی ؛ (9) پس وقتى آن را درست کردم و از روح خود در آن دمیدم» ؛ البته خدا نه جسم دارد و نه روح.
  خدا در قرآن فرمود:
  «نفخت فیه من روحی؛ از روح خود در او دمیدم »، باید توجه داشت که این اضافه تشریفی است و دلیل بر این است که روحی بسیار با عظمت در کالبد انسان دمیده شده، همان گونه که خانه کعبه را به خاطر عظمتش "بیت الله" می خوانند. ماه مبارک رمضان را به خاطر برکتش "شهر الله" (ماه خدا) می نامند، زیرا می دانیم همه ماه ها و همه مکان ها از آن خدا است. لیکن وقتی گفته می شود خانه خدا، یعنی خانه ای که از نظر شرف و منزلت چنان با عظمت است که هیچ طرف نسبتی غیر از خداوند ندارد.
  بر این اساس مفهوم آیه این می شود که در او روحی که از نظر شرافت، اهمیت و توانمندی، به من قابل انتساب است، دمیدم.
  مقصود این است که روح آدمی از ویژگی هایی برخوردار است که باعث شرافت آن می شود، که آن را از دیگر موجودات ممتاز می سازد.
  با این ویژگی انسان می تواند از ملائک برتر شود. چه رسد به جن. روح الهی است که با استعدادهای فوق العاده ای که در آن نهفته است، می تواند تجلّی گاه انوار خدا باشد. خداوند به او این همه عظمت بخشیده، به گونه ای که می تواند با استفاده صحیح از اختیار در راه الهی قدم بر دارد. تمام ابزار و امکانات و حتی عضو مادی خود را در این راه صرف نماید و از فرشتگان نیز برتر شود.
  پس بطور کلی می توان گفت که:
  انسان به خاطر وسعت وجودی و توانمندی روحی بالايي که نسبت به ملائکه و اجنه دارد، می تواند به بالاترین مراتب وجودی دست پیدا کند و برترین ان ها شود. و در نتیجه انسان به مفهوم واقعی کلمه نه تنها بر جنیان بلکه بر فرشتگان نیز برتر اند و ملاک اشرفیت او همان مقام خلافت اوست.
  همچنین از آیات استفاده می‏شود: بر خلاف تصور مردم که آن‏ها را «از ما بهتران» می‌دانند، انسان برتر از جن است، به دلیل این که تمام پیامبران الهی از میان انسان‏ها برگزیده شدند. جنّیان به پیامبر اسلام که بشر بود، ایمان آوردند و از او پیروی کردند. اصولاً واجب شدن سجده در برابر آدم بر شیطان (که بنا به تصریح قرآن از بزرگان طایفه جن بود). (10) دلیل بر فضیلت نوع انسان بر جن می‌باشد.

  پی‌نوشت‌ها:
  1. محمد امین صادقی، انسان کامل، نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، قم، 1388 ش.
  2. محمد امین صادقی، پیامبر اعظم در نگاه عرفانی امام خمینی، نشر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام، 1368ش. ص 172،
  3. فصلت (41) آیه 54.
  4. نساء (4) آیه 33.
  5. محمد امین صادقی، پیامبر اعظم در نگاه عرفانی امام خمینی، ص 175، نشر پیشین.
  6. اسراء (17) آیه 70.
  7. مؤمنون (23) آیه 14.
  8. بقره آیه 30.
  9. حجر (150) آیه 29.
  10. کهف (18) آیه 50.

 7. صلوات ها 3


 8. #4

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  127
  صلوات
  181
  حضور
  10 روز 11 ساعت 9 دقیقه
  وبلاگ
  2
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  حاضر

  سلام علیکم
  این که ما از جمله انسان ها هستیم، در آن شکی نیست و از جمله بدیهیات است و شک در این مسأله، شک در وجود خودمان است. این همه آیات و احادیثی که از خداوند و معصومین ما را مورد خطاب قرار داده اند، ما را به عنوان انسان خطاب قرار داده اند.
  تا به حال کسی در این که ماها انسان هستیم، شکی نداشته است و هر کسی که در این مسأله شک کند، از جمله سوفسطاییان است. 9. صلوات


 10. #5

  عضویت
  جنسیت تیر 1392
  نوشته
  6,127
  صلوات
  24132
  حضور
  141 روز 14 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط حاضر نمایش پست ها
  حاضر

  سلام علیکم
  این که ما از جمله انسان ها هستیم، در آن شکی نیست و از جمله بدیهیات است و شک در این مسأله، شک در وجود خودمان است. این همه آیات و احادیثی که از خداوند و معصومین ما را مورد خطاب قرار داده اند، ما را به عنوان انسان خطاب قرار داده اند.
  تا به حال کسی در این که ماها انسان هستیم، شکی نداشته است و هر کسی که در این مسأله شک کند، از جمله سوفسطاییان است.

  باسلام وتشکر .چ
  بلی همین طوره است .
  قرآن مجید انسان را نماینده خدا در زمین معرفی کرده است.[1] مقصود از خلافت از جانب خدا این است که انسان با وجود خود، وجود خدا و با صفات و کمالات خود،‌صفات و کمالات خدا و با فعل و کار خود، افعال خدا را ترسیم کند و مظهر اسما و صفات حق در زمین است و آینة ‌ایزدی می باشد.[2] هر چند آیة مذکور در بارة حضرت آدم (ع) است ولی آیاتی دیگر خلافت را به همة فرزندان آدم گسترش می دهد مانند: " جعلناکم خلائف فی الارض".[3] بنابراین می توان گفت: خلافت خدا منحصر به حضرت آدم نیست و میان نوع انسان افرادی پیدا می شوند که به آن مقام می رسند،‌به شرط علم به اسما.(4)
  در این صورت تنها موجودی که از نظر استعداد، آگاهی و عمل محدودیت ندارد و در مسیر تکامل تا بی نهایت پیش می رود انسان است و به همین دلیل خلیفه خداوند معرفی شده است تا تعالیم او را بر پا دارد.او باید چنان موجود برتر و والا باشد که بتواند جانشین و نماینده خدا در روی زمین باشد ، خدایی که تمام کمالات است.

  پی نوشت ها:
  1-بقره (2) آیه 30
  2-جعفر سبحانی، منشور جاوید، ج4 ،ص245
  3- فاطر(35) آیه 39
  4-محمد تقی مصباح ؛ معارف قرآن،ص366

 11. صلوات


 12. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد 1393
  نوشته
  677
  صلوات
  1299
  حضور
  14 روز 14 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  7  سلام
  1-در هیچ جایی از قرآن گفته نشده است که انسان اشرف مخلوقات است.
  2- از روایات و احادیث این گونه فهمیده می شود که نام اشرف مخلوقات روح اعظم است نه انسان(تنزل الملائکه و الروح).
  3-انسان خلیفه الله فقط روی زمین است نه خلیفه الله سماوات.
  4-

  نقل قول نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
  «و لقد کرمنا بنی آدم و حملنا هم فی البر و البحر و رزقناهم من الطیبات و فضلنا هم علی کثیر ممن خلقنا تفضیلاً ؛ (6) ما فرزندان آدم را کرامت بخشیدیم و بر دریا و خشکی سوار کردیم و از چیزهای پاک و پاکیزه روزی دادیم و بر بسیاری از مخلوقات خویش برتریشان نهادیم».
  در این آیه گفته شده است بر بیشتر موجودات برتری دادیم نه همه آنها.
  5-
  نقل قول نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها
  «ثمّ أنشأناه خلقاً آخر فتبارک الله أحسن الخالقین؛ (7) سپس او را آفرینش و خلقت دیگری دادم و بزرگ است خدایی که برترین آفریدگار است».
  این هم نمی تواند برتری انسان را برساند چون لازمه اش این است که بگوییم خداوند قبل از آفرینش آدم احسن الخالقین نبوده است.


 13. صلوات ها 2


 14. #7

  عضویت
  جنسیت تیر 1392
  نوشته
  6,127
  صلوات
  24132
  حضور
  141 روز 14 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط عصران نمایش پست ها
  سلام
  1-در هیچ جایی از قرآن گفته نشده است که انسان اشرف مخلوقات است.
  2- از روایات و احادیث این گونه فهمیده می شود که نام اشرف مخلوقات روح اعظم است نه انسان(تنزل الملائکه و الروح).
  3-انسان خلیفه الله فقط روی زمین است نه خلیفه الله سماوات.
  4-


  در این آیه گفته شده است بر بیشتر موجودات برتری دادیم نه همه آنها.
  5-

  این هم نمی تواند برتری انسان را برساند چون لازمه اش این است که بگوییم خداوند قبل از آفرینش آدم احسن الخالقین نبوده است.
  باسلام وتشکر .
  اشرف مخلوقات بودن همه انسان هاو برتری او بر تمام مخلوقات الهی، امری مسلّم و قطعی در آیات قرآن نیست، در عین حال، برخی از بر آنند که انسان اشرف بر تمام مخلوقات الهی است (1).
  ولی قرآن مجید از کرامت و ارجمندی انسان و برتری او بر بسیاری از موجودات دیگر سخن به میان آورده(2) و فرموده است: "ما انسان را در بهترین شکل آفریده‏ایم".(3)
  اما اصل کرامت انسان از دو ناحیه قابل برّرسی است:
  1- کرامت ذاتی، یعنی انسان از نظر ساختار وجودی و امکانات، برتری دارد، که نشانه عنایت ویژه خداوند به نوع انسان است. انسان بر خلاف حیوان و فرشته از شهوت و عقل برخوردار است.
  2- کرامت اکتسابی، یعنی انسان در پرتو ایمان و عمل صالح، کمالاتی را به دست می آورد . از جهت همین کمال اختیاری است که می­تواند به مراتب بالای هستی دست یابد و از فرشتگان نیز برتر شود. مقام والای انسانی نیز از طریق دست یافتن به کمال اختیاری تحقق می یابد.
  انسان تنها موجودی است که از نیروهای مختلف، مادی و معنوی تشکیل شده و در لابه لای تضادها می‏تواند پرورش پیدا کند و استعداد تکامل و پیشروی نامحدود دارد. امام علی(ع) در این باره می‌­فرماید: "خداوند خلق عالم را بر سه گونه آفرید: فرشتگان، حیوانات و انسان ها.
  فرشتگان عقل دارند، بدون شهوت و غضب.
  حیوانات مجموعه‏ ای شهوت و غضب­اند و عقل ندارند. اما انسان مجموعه ‏ای است از هر دو ؛ هم عقل دارد و هم شهوت و غضب ، تا کدامین غالب آید.
  اگر عقل او بر شهوتش غالب شود، از فرشتگان برتر است . اگر شهوتش بر عقلش چیره گردد، از حیوانات پست‏تر". (4)
  در نتیجه شرافت انسان در آن است که می تواند در میان تمایلات گوناگون و مختلف و تضادها و تعارضات درونی زمینه و بستر تعالی و رشد خود را فراهم آورده ، به سعادتی عظیم و غیر قابل دسترسی سایر موجودات برسد .
  اما آنچه قطعی است بر تری انسان کامل بر فرشته است لذا در روایتی نقل شده که رسول خدا (ص) به امیرالمومنین فرمود : «خداوند هیچ کس را بهتر و گرامی تر از من نیافریده است » . علی(ع) پرسید: « شما برترید یا جبرئیل ؟»
  فرمود : « خداوند پیامبران خود را بر فرشتگان مقربش برتری داده ، مرا بر همه پیامبران و رسولان برتری بخشیده ، و پس از من این برتری ویژه تو و امامان ِ پس از توست .فرشتگان خدمتگزاران ما و خدمتگزاران دوستان ما هستند . کسانی که عرش را حمل می کنند و آنان که بر گرد عرشند ، همه با ستایش پروردگارشان او را تسبیح می گویند و به او ایمان دارند و برای کسانی که ولایت ما را پذیرفته اند آمرزش می طلبند .
  اگر ما نبودیم ، خداوند آدم و حوا را نمی آفرید . بهشت و دوزخ و آسمان و زمین را خلق نمی کرد. چگونه ما از فرشتگان برتر نباشیم در صورتی که در توحید و معرفت پروردگار و در تسبیح و تقدیس و تهلیل او بر آنان سبقت داشته ایم ... چگونه ما بر ملائکه برتر نباشیم و حال آنکه ایشان بخاطر وجود ما در صلب آدم (ع) بر او سجده کردند ... »(5).

  پی نوشت‏ها:
  1. أطیب البیان فی تفسیر القرآن، ج‏14، ص 117.
  2. اسراء (17) آیه 70.
  3. تین (95) آیه 4.
  4. تفسیر نمونه، ج 12، ص 200.
  5. عیون اخبار الرضا،ج2 ،ص237.


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر 1393
  نوشته
  2
  صلوات
  2
  حضور
  1 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  واقعا ازتون متشکرم
  جوابمو گرفتم.

 16. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود