شک و شبهه در دین (رفتارهای نامناسب در امر به معروف و نهی از منکر)

تب‌های اولیه

44 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شک و شبهه در دین (رفتارهای نامناسب در امر به معروف و نهی از منکر)

سلام خسته نباشید
من در یکی از شبکه های اجتماعی عضو شدم و دچار یک سری شک و شبهاتی در مورد دین شده ام
خواهشا من را راهنمایی کنید:

1- یکی از دوستانم نوشته بود : فرق حوری و فاحشه چیست؟ و با نوشتن جمله هایی با این مضمون که جایزه ی بندگان خدا در بهشت فاحشه ها هستند سعی در دروغ نشان دادن دین اسلام داشت.
لطفا توضیحی پیرامون این مسئله بیان کنید.
2- من یک سری فیلم هایی از برخورد خشونت آمیز گشت ارشاد با خانم های بد حجاب در اینترنت مشاهده کردم که در همان صفحات اسلام را دین خشونت معرفی کرده بود.
نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا این برخوردها صحیح هستند؟ و آیا اینکه حجاب را به زور به زنان تحمیل میکنیم صحیح است؟

ممنون میشوم اگر به این سوالات پاسخ دهید
با تشکر از زحمات شما

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور

biname;574903 نوشت:
سلام خسته نباشید
من در یکی از شبکه های اجتماعی عضو شدم و دچار یک سری شک و شبهاتی در مورد دین شده ام

سلام و ادب

لازم است قبل از پاسخ سؤالاتتان، به شما و دیگر مخاطبان عزیز، حکم کلی عضویت در این قبیل شبکه های اجتماعی را گوشزد شوم:

عضویت در این گروه ها اگر خوف و خطر مذهب داشته باشد یا مستلزم مفسده ای مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل بوده و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود جایز نیست. (بنقل از کارشناس گروه زمزم احکام)

biname;574903 نوشت:
1- یکی از دوستانم نوشته بود : فرق حوری و فاحشه چیست؟ و با نوشتن جمله هایی با این مضمون که جایزه ی بندگان خدا در بهشت فاحشه ها هستند سعی در دروغ نشان دادن دین اسلام داشت.
لطفا توضیحی پیرامون این مسئله بیان کنید.

وقتی به قرآن کریم مراجعه می کنیم برای زنان بهشتى (حوریه های بهشتی) ویژگی هایی ذکر شده است که عبارتند از:

1- پاکی و پاکیزگی : "وَ لَهُمْ فِیها أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ هُمْ فِیها خالِدُونَ (بقره/ 25)؛ وَ أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ وَ رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ" (آل عمران/ 15) ؛ "لَهُمْ فِیها أَزْواجٌ مُطَهَّرَةٌ ..." (نساء/ 57). آری همسران آن جهان ، بر خلاف بسیارى از زیبا رویان این جهان هیچ نقطه تاریک و منفى در جسم و جان آنها نیست و از هر عیب و نقصى پاک و پاکیزه اند.(تفسیر نمونه ،ج2 ،ص 461)

2- پوشیده و مستور بودن:وَ حُورٌ عِینٌ کأَمْثالِ اللُّؤْلُؤِ الْمَکنُونِ(واقعه/ 22-23) و همسرانى از حورالعین دارند.( از شدت صفا) همچون مروارید در صدف پنهان هستند! این ویژگی ممکن است؛ اشاره به این معنى باشد که آنها از چشم دیگران کاملا مستورند، نه دستى به آنها رسیده ، و نه چشمى بر آنها افتاده است !(تفسیر نمونه ،ج23 ، ص 215)

3- فقط به همسران خود عشق می ورزند یا پر ناز و کرشمه هستند : فِیهِنَّ قاصِراتُ الطَّرْفِ ...( رحمن/56) زنانی که جز به همسران عشق نمى ورزند. ؛ وَ عِنْدَهُمْ قاصِراتُ الطَّرْفِ عِینٌ. ( صافات/48) و نزد آنها همسرانى است که جز به شوهران خود عشق نمى ورزند و چشمانى درشت (و زیبا) دارند.

4- از هر نظر دوشیزه و پاک هستند: ... لَمْ یطْمِثْهُنَّ إِنْسٌ قَبْلَهُمْ وَ لا جَانٌّ (رحمن/56 و رحمن/ 74).... هیچ انس و جن قبلا با آنها تماس نگرفته است . کلمه "طمث" که فعل "لم یطمث" از آن مشتق شده ، به معناى ازاله بکارت و نکاحى است که با خونریزى همراه باشد و معناى آیه این است که : حوریان بهشتى دست نخورده اند، و قبل از همسران هیچ جن و انسى ازاله بکارت از ایشان نکرده .(ترجمه تفسیر المیزان ،ج 19 ،ص 185)

5- داشتن پاکی و ظرافت بدن : کأَنَّهُنَّ بَیضٌ مَکنُونٌ (صافات/49) گوئى (از لطافت و سفیدى) همچون تخم مرغهایى هستند که (در زیر بال و پر مرغ ) پنهان مانده (و دست انسانى هرگز آن را لمس نکرده است .)

6- همواره بکر هستند : فَجَعَلْناهُنَّ أَبْکاراً (واقعه/36) و همه را بکر قرار داده ایم . و شاید این وصف همیشه براى آنها باقى باشد، چنانکه بسیارى از مفسران به آن تصریح کرده اند و در روایات نیز به آن اشاره شده ، یعنى با آمیزش ، وضع آنها دگرگون نمى شود. (تفسیر نمونه ،ج 23 ،ص 224)

و دیگر ویژگی های برجسته ای که همین اندازه بسنده می کند که هر مؤمنی تفاوت حوریان بهشتی را با زنان فاحشه و ناپاک بداند. بدون شک، هر ویژگی کمالی که حوریان بهشتی دارند فواحش دنیا، نقطه مقابل آن را واجدند. این قبیل سخنان، یا در دشمنی و غرض دشمنان دین خدا ریشه دارد و یا در جهل و جهالت ناآگاهان.

ان شاء الله در پست بعدی به سؤال دوم شما خواهیم پرداخت ...

موفق باشید ...:Gol:

biname;574903 نوشت:
2- من یک سری فیلم هایی از برخورد خشونت آمیز گشت ارشاد با خانم های بد حجاب در اینترنت مشاهده کردم که در همان صفحات اسلام را دین خشونت معرفی کرده بود. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا این برخوردها صحیح هستند؟ و آیا اینکه حجاب را به زور به زنان تحمیل میکنیم صحیح است؟

سلام:Gol:

در ابتدا باید بگوییم که حجاب، هم چون سایر موضوعات دینی مبنایی قرآنی دارد و آیاتی از قرآن کریم و روایات زیادی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام بر واجب بودن آن دلالت دارند.(1) که از جمع آنها می توان به این نتیجه رسید که اسلام بر زنان واجب کرده است که تمام بدن خود مگر صورت(گردی صورت) و دست ها(تا مچ) را از نامحرم بپوشانند.

فلسفه حجاب اسلامی چند چیز است که بعضی از آنها جنبه روانی، بعضی جنبه خانوادگی، بعضی دیگر جنبه اجتماعی و بعضی مربوط است به بالا بردن احترام زن و جلو گیری از ابتذال او. اسلام می خواهد انواع التذاذهای جنسی، چه بصری(نگاه و دیدن) و لمسی و چه نوع دیگر، به محیط خانوادگی و در کادر ازدواج قانونی اختصاص یابد و اجتماع منحصرا برای کار و فعالیت باشد. (2) از این نقطه نظر، زن به مثابه گلی تشبیه شده است که برای در امان ماندن از دستبرد غارت گران باید خود را بپوشاند. از دیدگاه اسلام زن همانند درّی گران بها است که باید در صندوق حجاب از آن محافظت کرد تا از گزند دزدان عِرض و ناموس در امان ماند. از دیدگاه اسلام، حجاب، عامل مصونیت ارزش های والای انسانی زن است نه اینکه باعث محدودیت او باشد.

اما در خصوص سؤالات شما گفتنی است:

1. بسیاری از این فیلمها (برخورد خشونت آمیز گشت ارشاد) غیرواقعی و ساختگی بوده و توسط کمپانی های اسلام ستیزی در داخل و خارج کشور بمنظور تضعیف اسلام و نظام اسلامی و برای نمایش در شبکه های اجتماعی مجازی و ماهواره ای ساخته می شود و احیاناً موارد معدودی هم که واقعیت دارد، مورد تأیید اسلام نبوده که عمدتاً عامل دو چیز است: اول) بی تجربه گی برخی عوامل گشت ارشاد. دوم) مقاومت و برخورد فیزیکی بی حجابان، بدحجابان و عاملین فساد در جامعه با مأموران انتظامی.

2. حجاب اسلامی علاوه بر اینکه بر اساس دستورات قرآن و دین واجب است رعایت آن در جامعه اسلامی یک قانون و ضرورت است، از اینرو طبق قانون، مأموران انتظامی باید با هنجارشکنان و کسانی که با بی حجابی و بدحجابی شان در صدد ناامن کردن جامعه از نظر روحی و روانی هستند مقابله کنند. در این راستا مأموران امنیت اجتماعی و اخلاقی جامعه موظفند ابتدا به خاطیان، تذکر لسانی داده و ایشان را به آرامی امر بمعروف و نهی از منکر کنند و در مرحله بعد، در صورت عدم توجه به تذکرات لسانی، اعمال قانون نمایند.

بدیهی است در مرحله اعمال قانون، خاطیان و عاملین فساد اخلاقی در جامعه، معمولاً در برابر مأموران انتظامی مقاومت کرده و با هوچی گری مظلوم نمایی می کنند. بدون شک، در این گیر و دار، فرصت طلبان بدنبال اخذ تصاویر مورد نظر خود از اعمال قانون مأموران هستند و به روح قانون و تخلف هنجار شکنان توجهی ندارند. در اینجا این سؤال مطرح می شود که آیا بخاطر هوچی گری خاطیان و احتمال سوء استفاده فرصت طلبان، باید از اعمال قانون چشم پوشید؟ با این حساب، آیا سنگ روی سنگ بند می شود؟ آیا باید انتظار جامعه ای سالم از لحاظ اخلاقی و اجتماعی داشت؟

در اینجا مثال مسافران کشتی و فرد خاطی که قصد سوراخ کردن و آسیب زدن به کشتی را دارد خودنمایی می کند. آیا مسافران در برابر فرد خاطی سکوت کرده و برای جلوگیری از کار او اقدامی نمی کنند؟ آیا اگر مأموران حفاظت کشتی با فرد خاطی برخورد کنند و در اثر مقاومت وی، زد و خوردی صورت بگیرد، مردم برخورد مأموران حفاظت کشتی را تخطئه می کنند؟

اینها سؤالاتی است که تأمل در آنها ما را به پاسخ هایی بدیهی و آشکار می رساند که ابهامات شما در باب نحوه برخورد با هنجار شکنان امنیت و سلامت اخلاقی و اجتماعی جامعه را نیز پوشش می دهد.

پاورقی________________________________________________
1. سوره نور، آیه31 و 58 و 59 و 60.
2. مطهری مرتضی، مجموعه آثار، ج 19، مساله حجاب، ص 433.

مشکور;575579 نوشت:
فلسفه حجاب اسلامی چند چیز است که بعضی از آنها جنبه روانی، بعضی جنبه خانوادگی، بعضی دیگر جنبه اجتماعی و بعضی مربوط است به بالا بردن احترام زن و جلو گیری از ابتذال او. اسلام می خواهد انواع التذاذهای جنسی، چه بصری(نگاه و دیدن) و لمسی و چه نوع دیگر، به محیط خانوادگی و در کادر ازدواج قانونی اختصاص یابد و اجتماع منحصرا برای کار و فعالیت باشد.

با سلام و خسته نباشید
ببخشید برخی از افراد مخالف حجاب در مواجهه با جمله آخرتون میگن که اگر بی حجابی به کار و فعالیت اجتماعی آسیب می زند (بی حجابی در حد موی سر یا آستین) چطوری است که بازده کار و فعالیت در کشورهای غربی بالا است ولی به عنوان مثال در کشورهای عربستان و ایران پایین می باشد در حالی که باید برعکس میشد؟
پاسخ این پرسش چیست؟

zarif razavi;583786 نوشت:
با سلام و خسته نباشید
ببخشید برخی از افراد مخالف حجاب در مواجهه با جمله آخرتون میگن که اگر بی حجابی به کار و فعالیت اجتماعی آسیب می زند (بی حجابی در حد موی سر یا آستین) چطوری است که بازده کار و فعالیت در کشورهای غربی بالا است ولی به عنوان مثال در کشورهای عربستان و ایران پایین می باشد در حالی که باید برعکس میشد؟
پاسخ این پرسش چیست؟

با سلام و تشکر:Gol:

مقصود از اینکه گفتیم: "اجتماع منحصرا برای کار و فعالیت باشد." به این معنا که، با رعایت حجاب اسلامی در محیط کار، شرایط مناسبی فراهم شود تا تمرکز افراد صرفاً بر روی کار و مسئولیت های محوله شان باشد و زنان نیز با پوشاندن مسائل شخصی و فردی شان هم سلامت و امنیت خود را فراهم آورند و هم سلامت و امنیت روحی و روانی جامعه را.

اما اینکه ادعا می شود در خارج، بازده و فعالیت کار نسبت به کشورهای اسلامی من جمله ایران اسلامی بیشتر است بدلیل عوامل متعددی از جمله برنامه ریزی، مدیریت کنترل و نظارت قوی، نهادینه شدن نظم و هماهنگی سیستمی همه ارکان مؤسسات دولتی و شخصی و حاکمیت نظام خشک و مبتنی بر اصالت سود سرمایه داری و عواملی دیگر از این دست است. دلیل پیشرفت های جهان غرب را نمی توان مستقیماً با بی حجابی و آزادی های شخصی نظام لیبرالی مرتبط دانست. (البته این گزاره قابل بررسی و تأمل است و در همه موارد و مصادیق، کلیت ندارد بلکه اگر تحقیقی علمی صورت گیرد موارد و مصادیق خلاف ادعا حاصل می شود)

اما آنچه مسلم و قطعی است و حتی روشنفکران غربی نیز به این معنا اذعان دارند اینکه، در نظام های سکولار غربی، امروزه در غرب، شخصیت زن بمثابه یک کالای مصرفی تمام عیار در آمده و حتی حضور زن در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی بیش از آنکه بمنظور بهره مندی از ظرفیت اندیشه و توانایی های شخصیتی وی باشد برای سودجویی از ظاهر و جنسیت زن در امر تبلیغات و فرایند کار، تسهیلاتی برای شاغلان مؤسسات و شرکت های داخلی و خارجی و بدلیل ارزان تر بودن قیمت کار ایشان است (همان برده داری مدرن).

مشکور;584376 نوشت:

با سلام و تشکر:Gol:

مقصود از اینکه گفتیم: "اجتماع منحصرا برای کار و فعالیت باشد." به این معنا که، با رعایت حجاب اسلامی در محیط کار، شرایط مناسبی فراهم شود تا تمرکز افراد صرفاً بر روی کار و مسئولیت های محوله شان باشد و زنان نیز با پوشاندن مسائل شخصی و فردی شان هم سلامت و امنیت خود را فراهم آورند و هم سلامت و امنیت روحی و روانی جامعه را.

اما اینکه ادعا می شود در خارج، بازده و فعالیت کار نسبت به کشورهای اسلامی من جمله ایران اسلامی بیشتر است بدلیل عوامل متعددی از جمله برنامه ریزی، مدیریت کنترل و نظارت قوی، نهادینه شدن نظم و هماهنگی سیستمی همه ارکان مؤسسات دولتی و شخصی و حاکمیت نظام خشک و مبتنی بر اصالت سود سرمایه داری و عواملی دیگر از این دست است. دلیل پیشرفت های جهان غرب را نمی توان مستقیماً با بی حجابی و آزادی های شخصی نظام لیبرالی مرتبط دانست. (البته این گزاره قابل بررسی و تأمل است و در همه موارد و مصادیق، کلیت ندارد بلکه اگر تحقیقی علمی صورت گیرد موارد و مصادیق خلاف ادعا حاصل می شود)

اما آنچه مسلم و قطعی است و حتی روشنفکران غربی نیز به این معنا اذعان دارند اینکه، در نظام های سکولار غربی، امروزه در غرب، شخصیت زن بمثابه یک کالای مصرفی تمام عیار در آمده و حتی حضور زن در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی بیش از آنکه بمنظور بهره مندی از ظرفیت اندیشه و توانایی های شخصیتی وی باشد برای سودجویی از ظاهر و جنسیت زن در امر تبلیغات و فرایند کار، تسهیلاتی برای شاغلان مؤسسات و شرکت های داخلی و خارجی و بدلیل ارزان تر بودن قیمت کار ایشان است (همان برده داری مدرن).

با سلام مجدد
بله منظور بنده هم این است که برای اثبات فواید حجاب نمیشه ارتباط حجاب و بازده و فعالیت اجتماعی ایجاد کرد چون مخالفان از ترفند مقایسه بین پیشرفت کشور غربی و کشور اسلامی استفاده می کنند.ولی میشه به خوبی با استفاده از مفاهیم استفاده ابزاری از زن و برده داری مدرن که در جوامع غربی صورت میگیرد و شخصیت بانوان را نازل می دهند فایده حجاب بررسی شود.کما اینکه مخالفان اسلام که میگن حوری ها هرزه هستند هیچ مخالفتی با هرزه بازی در دنیای غرب ندارند و تازه به اسم آزادی حمایت هم میکنند.

zarif razavi;584589 نوشت:
با سلام مجدد
بله منظور بنده هم این است که برای اثبات فواید حجاب نمیشه ارتباط حجاب و بازده و فعالیت اجتماعی ایجاد کرد چون مخالفان از ترفند مقایسه بین پیشرفت کشور غربی و کشور اسلامی استفاده می کنند.ولی میشه به خوبی با استفاده از مفاهیم استفاده ابزاری از زن و برده داری مدرن که در جوامع غربی صورت میگیرد و شخصیت بانوان را نازل می دهند فایده حجاب بررسی شود.کما اینکه مخالفان اسلام که میگن حوری ها هرزه هستند هیچ مخالفتی با هرزه بازی در دنیای غرب ندارند و تازه به اسم آزادی حمایت هم میکنند.

سلام مجدد:Gol:

البته ناگفته نماند اینکه اگر جوامع اسلامی به عوامل اصلی پیشرفت و توسعه و ترقی که به مواردی از انها در پست قبلی اشاره شد (بهبود مدیریت، نظارت و نظم) دست یایند با دارا بودن فاکتور حجاب اسلامی که عامل آرامش و سلامت روحی و روانی جامعه است، بسیار در عرصه های علمی و عملی و توسعه و رشد فعالیت های اجتماعی موفق تر از جوامعی خواهند بود که از این قبیل فاکتورهای معنوی محرومند.

به نام خدا.

مشکور;575579 نوشت:

در ابتدا باید بگوییم که حجاب، هم چون سایر موضوعات دینی مبنایی قرآنی دارد و آیاتی از قرآن کریم و روایات زیادی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام بر واجب بودن آن دلالت دارند.(1) که از جمع آنها می توان به این نتیجه رسید که اسلام بر زنان واجب کرده است که تمام بدن خود مگر صورت(گردی صورت) و دست ها(تا مچ) را از نامحرم بپوشانند.

فلسفه حجاب اسلامی چند چیز است که بعضی از آنها جنبه روانی، بعضی جنبه خانوادگی، بعضی دیگر جنبه اجتماعی و بعضی مربوط است به بالا بردن احترام زن و جلو گیری از ابتذال او. اسلام می خواهد انواع التذاذهای جنسی، چه بصری(نگاه و دیدن) و لمسی و چه نوع دیگر، به محیط خانوادگی و در کادر ازدواج قانونی اختصاص یابد و اجتماع منحصرا برای کار و فعالیت باشد. (2) از این نقطه نظر، زن به مثابه گلی تشبیه شده است که برای در امان ماندن از دستبرد غارت گران باید خود را بپوشاند. از دیدگاه اسلام زن همانند درّی گران بها است که باید در صندوق حجاب از آن محافظت کرد تا از گزند دزدان عِرض و ناموس در امان ماند. از دیدگاه اسلام، حجاب، عامل مصونیت ارزش های والای انسانی زن است نه اینکه باعث محدودیت او باشد.

با عرض سلام.

جناب مشکور گرامی، بنده تصور میکنم که اینکه بگیم "حجاب هم مانند بسیاری دیگر دستورات در قرآن و کلام معصومین (ع) تصریح شده" تایید نمیکنه که ما میتونیم حجاب رو به "همه" ی افراد ساکن در یک سرزمین، فارغ از دین و مذهب اون شخص "اجبار" کنیم. چون احکام قرآن تنها برای اهل اسلام لازم الاجراست. در جواب این حرف من میشه این رو گفت که تنها راه رستگاری "اسلام" هست و همه ی مردم وظیفه دارند که این راه رو در پیش بگیرند، اما این جواب رو میشه اینجوری رد کرد که از نظر قرآن گرچه "قد تبین الرشد من الغی" اما همونجا میفرمایند که "لا اکراه فی الدین".
در مورد پوشش گرچه میشه با برهان های عقلی وجوب پوشش رو اثبات کرد اما حدود پوشش تنها به وسیله ی دستورات دینی قابل تشخیص هست. ( فکر نکنم بشه برهان عقلی و علمی آورد که ثابت بکنه جنس پوست دست زن از نوک انگشت تا مچ، متفاوت هست از پوست از مچ تا بالاتر که پوشاندن یکی واجب هست و دیگری واجب نیست. ). پس نباید دستورات دینی رو به "اکراه" بر کسی اعمال کرد و برای اینکه خیلی هم زشت نشه به صورت قانون در آورد.

اگر این قسمت از حرف هام درست باشه ، به این قسمت میرسیم که با نگاه کردن هم که نمیشه گفت کی چه دینی داره. نمیشه تو خیابان نگاه کنیم و بگیم "این خانم مسلمان هست!" یا بگیم "اون خانم مسلمان نیست" چون معیار مسلمان بودن یا نبودن، اعتقاد به اصول پنجگانه و شهادتین و ... هست نه رعایت پوشش! همونطور که همه مثل نقل و نبات دروغ میگیم و غیبت هم میکنیم ( غیبتی که از زنا بد تر هست ) اما احساس نمیکنیم به مسلمان بودنمون خللی وارد میشه. و یا بر عکس، افرادی از اهل کتاب که در عاشورا نذری پخش میکنن اما "مسلمان" هم نیستند. نمیشه هم به صرف اینکه پدر و مادرش و یا اجدادش مسلمان بودند گفت این هم مسلمان هست. چون دین رو "شخص" باید "انتخاب" بکنه نه اینکه ارث و میراثی بهش برسه.

حالا سوال من این هست که با این مقدمات، چطور تو بحث از این جمله که "حجاب هم مانند بسیاری دیگر دستورات در قرآن و کلام معصومین (ع) تصریح شده" به عنوان دلیلی در مشروعیت "گشت ارشاد" استفاده کنم؟

نقل قول:

تنها یک آرزو بکنم : ای کاش مسئولین امر ( نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قوه ی قضاییه و ... ) و فوق مذهبیون جامعه همانقدر که در بحث حجاب و ازدیاد نفس و آنتن ماهواره و جاسوس ساختن ملت نسبت به همدیگه و اعدام و دیگر بگیر و ببند ها ( که از بحث های محل مناقشه هستند ) اهتمام دارند در مورد همین عوامل متعدد از جمله برنامه ریزی و مدیریت و کنترل و نظارت قوی و نظم و ... نیز دچار دغدغه بودند.

ستایشگر :Gol:

پی نوشت : نمیدونم سوالم جاش اینجاست یا نه. اگر نیست بفرمایید جاش کجاست تا از اونجا پیگیری کنم.

ستايشگر;584799 نوشت:
جناب مشکور گرامی، بنده تصور میکنم که اینکه بگیم "حجاب هم مانند بسیاری دیگر دستورات در قرآن و کلام معصومین (ع) تصریح شده" تایید نمیکنه که ما میتونیم حجاب رو به "همه" ی افراد ساکن در یک سرزمین، فارغ از دین و مذهب اون شخص "اجبار" کنیم. چون احکام قرآن تنها برای اهل اسلام لازم الاجراست. در جواب این حرف من میشه این رو گفت که تنها راه رستگاری "اسلام" هست و همه ی مردم وظیفه دارند که این راه رو در پیش بگیرند، اما این جواب رو میشه اینجوری رد کرد که از نظر قرآن گرچه "قد تبین الرشد من الغی" اما همونجا میفرمایند که "لا اکراه فی الدین".

یعنی مثلا توی جامعه ی ما اگه یک غیر مسلمون ادم کشت چون قصاص مال دین ماست و مثلا اون هندو است نباید اعدامش کرد؟!:Moteajeb!:

به نام خدا.

samansami;584807 نوشت:
یعنی مثلا توی جامعه ی ما اگه یک غیر مسلمون ادم کشت چون قصاص مال دین ماست و مثلا اون هندو است نباید اعدامش کرد؟!:Moteajeb!:

فکر کنم به قیاس شما میگن قیاس مع الفارق ( البته برای قیاسی که شما کردید عبارت "قیاس مع الفارق به توان دو" بهتر توصیف کننده هست تا "قیاس مع الفارق" خالی ).

حدود پوشش، مجازاتی در مقابل جرم نیست که بگیم مثل قصاص کردن یک شخص قاتل هست! حدود پوشش یه چیزی هست مثل نماز خوندن، مثل روزه گرفتن. دستور دینی هست برای رعایت کردن. نه مجازاتی برای یک جرم! پس این چیزی که شما فرمودید کلا نیست و مقایسه ی نادرستی انجام دادید!

پی نوشت : قصاص مختص به اسلام نیست.

biname;574903 نوشت:
سلام خسته نباشید
خواهشا من را راهنمایی کنید:

سلام برشما

کسانی از فاحشه ها طرفداری میکنند که میخواهند از اوامر الهی سرپیچی کنند.

اما حورالعین پاداش کسانی است که از اوامر الهی اطاعت میکنند ، نه فقط پاداش که عین عملشان هست. (آیا غیر از آنچه که انجام دادید پاداش داده میشوید؟)

یک نقطه بیش فرق رحیم و رجیم نیست
از نقطه‌ای بترس که شیطانی‌ات کنند

این نقطه یا نکته ی بحث شما هم همان اطاعت یا سرپیچی است.

اصلا هدف خداوند این است که معلوم شود چه کسانی مطیع و فرمانبردارند و چه کسانی گردنکش و یاغی.

هدف خداوند از آفرینش انسانها این بوده که بندگی کنند نه گردنکشی وگرنه بهشت و جهنم را قرار نمیداد

ببخشید آیا واقعأ شما به چشم خود دیده اید که به زور به کسی تحمیل شود خود شما هم مثل ما وسایر دوستان در همین مملکت زندگی میکنید و میبینید افراد بالباسی که از برهنه بودن بیشتر جلب توجه میکند راست راست راه میروند ولی کسی چیزی به آنها نمیگوید دیگر گشت ارشاد که به وزارت ارشاد مربوط است وزارتی که در سایتش فجیع ترین لباس ها قرار داشت؟ما که تا کنون در این مملکت زندگی کرده ایم به چشم خود کوچکترین توهینی به کسی ندیده ایم درمورد حجاب حال دیگر چه برسد به خشونت .ولی بودن در جامعه اسلامی تبعاتی دارد یعنی حفظ حجاب مهمترین خواسته دین اسلام است و اگر پلیس ما به کار واقعی خود عمل میکرد اکنون بسیاری از این بی حجاب ها حتی وجود هم نداشتند .چون تا کسی فرد را تحریک نکند فرد به سوی بی دینی کشیده نمیشود ومتأسفانه عوامل فساد در ایران بی حجابی زنان و دختران است وحتمأ باید با چنین افرادی برخورد شود ولی نه خیلی تند .البته دولت و وزارت فرهنگ وارشادهم اگر کار خود را به خوبی انجام دهند مسلمأ از این افراپ کاسته خواهد شد ، اما متأسفانه دولت ها هم از این پوشش ها استفاده میکنند تا فکر جوان ها به چیزهای بی ارزش مشغول کنند تا خودشان هر کاری که میخواهند بکنند مانند شعار(پسرا،دخترا)و اینچنین که فریب مردم است ودرکل کسی که در جامعه اسلامی زندگی میکندباید تابع قوانین اسلامی باشد.

به نام خدا.

سفیر عدالت;584969 نوشت:
ببخشید آیا واقعأ شما به چشم خود دیده اید که به زور به کسی تحمیل شود خود شما هم مثل ما وسایر دوستان در همین مملکت زندگی میکنید و میبینید افراد بالباسی که از برهنه بودن بیشتر جلب توجه میکند راست راست راه میروند ولی کسی چیزی به آنها نمیگوید دیگر گشت ارشاد که به وزارت ارشاد مربوط است وزارتی که در سایتش فجیع ترین لباس ها قرار داشت؟ما که تا کنون در این مملکت زندگی کرده ایم به چشم خود کوچکترین توهینی به کسی ندیده ایم درمورد حجاب حال دیگر چه برسد به خشونت .ولی بودن در جامعه اسلامی تبعاتی دارد یعنی حفظ حجاب مهمترین خواسته دین اسلام است و اگر پلیس ما به کار واقعی خود عمل میکرد اکنون بسیاری از این بی حجاب ها حتی وجود هم نداشتند .چون تا کسی فرد را تحریک نکند فرد به سوی بی دینی کشیده نمیشود ومتأسفانه عوامل فساد در ایران بی حجابی زنان و دختران است وحتمأ باید با چنین افرادی برخورد شود ولی نه خیلی تند .البته دولت و وزارت فرهنگ وارشادهم اگر کار خود را به خوبی انجام دهند مسلمأ از این افراپ کاسته خواهد شد ، اما متأسفانه دولت ها هم از این پوشش ها استفاده میکنند تا فکر جوان ها به چیزهای بی ارزش مشغول کنند تا خودشان هر کاری که میخواهند بکنند مانند شعار(پسرا،دخترا)و اینچنین که فریب مردم است ودرکل کسی که در جامعه اسلامی زندگی میکندباید تابع قوانین اسلامی باشد.

یکی از مفاهیمی که لازم هست درک بشه این هست که "گرچه قانون داشتن خوبه، اما هر چیزی رو قانونی کردن خوب نیست".

گشت ارشاد به وزارت ارشاد مربوطه؟ پس چرا زیر نظر نیروی انتظامی هست؟ نکنه نیروی انتظامی از وزارت کشور به وزارت ارشاد منتقل شده و بنده خبر ندارم؟ کدوم لباس های فجیع در سایت وزارت ارشاد قرار داشت؟ ممکن هست لینک خبرش رو بدید؟

شما کوچکترین توهینی به کسی ندیدی و نمیبینی، برای اینکه اینها رو اصلا توهین و خشونت نمیدونی. شما اینها رو تبعات زندگی در یک جامعه ی اسلامی (!!!!!!!!!) میدونی، برای همین هم به نظرت بد نیست. شما به عقل خودت مهمترین خواسته ی دین اسلام رو حفظ حجاب میدونی، برای همین هم این کارها رو واجب و صلاح میدونی. تازه آرزو مندی که پلیس به کار واقعی خودش ( یعنی دستگیری و زندان و ... برای بدحجاب ها ) بپردازه تا از این بی حجابی ها وجود نداشته باشه، بعد برای خودت اینجور دلیل میاری که "اگر توهینی بود من میدیدم"؟ خوب شما اصلا اینها رو توهین و خشونت حساب نمیکنی! چی رو میخوای ببینی؟

پی نوشت : واقعا بسیار درد آور و تلخ هست که دوستان چنان از "جامعه ی اسلامی" ایران صحبت میکنند که گویی فساد وحشتناکی که از سر و کول ملت داره بالا میره رو نمی بینند! نمی بینند که شما تا رشوه ندی کارت راه نمیوفته! نمی بینند که 80 درصد مخاطبان صدا و سیما میگن "ما ترجیح میدیم واگذار کنیم به قیامت تا اینکه بریم قوه قضاییه تشکیل پرونده بدیم"! نمی بینند که هزاران میلیارد از بیت المال دزدیده میشه و خبری هم از پیگیری نیست اما 6 نفر میرن یک کلیپ پر میکنن ، چند ساعته دستگیر میشن و به این عملیات به عنوان نماد قدرت و سرعت پلیس از صدا و سیما پخش میشه! نمی بینند که فساد به قدری شدید هست که در اثر "تحریم دور زدن ها" یک عده ای نان شب ندارند بخورند، عده ی دیگر عکس پارتی گرفتن ها و شنای مختلط داشتن ها و مشروب خوری ها و ماشین های میلیاردیشون رو به عنوان "سند افتخار" در دسترس عموم میگذارن! نمی بینند که در جامعه کمتر کسی هست که مسلمان باشه بلکه غالب ملت شب تا صبح به فکر این هستن که چطور سر هم کلاه بگذارند تا زنده بمونن! واقعا استعداد بالایی میخواد که اینها رو نبینیم و بگیم "عامل فساد در ایران بی حجابی هست"! واقعا استعداد بالایی میخواد که وقتی میگن "امر به معروف و نهی از منکر" بجای اینکه به فکر بستن سرچشمه های فساد اقتصادی که موجب فقر و از دست رفتن دین مردم میشه بیوفتیم، بلافاصله به فکر "یا روسری یا توسری" باشیم و این رفتار رو هم "مهم ترین خواسته ی اسلام" بدونیم. آفرین بر ما. وای از قیامتی که میرسه.

پی پی نوشت : میدونید که در کشور ، سازمانهای دیگری غیر از وزارت ارشاد هم هستند به عنوان نهاد های فرهنگی که بودجه شون هم کم نیست و به جایی هم پاسخگو نیستن؟

ستايشگر;584830 نوشت:

فکر کنم به قیاس شما میگن قیاس مع الفارق ( البته برای قیاسی که شما کردید عبارت "قیاس مع الفارق به توان دو" بهتر توصیف کننده هست تا "قیاس مع الفارق" خالی ).

حدود پوشش، مجازاتی در مقابل جرم نیست که بگیم مثل قصاص کردن یک شخص قاتل هست! حدود پوشش یه چیزی هست مثل نماز خوندن، مثل روزه گرفتن. دستور دینی هست برای رعایت کردن. نه مجازاتی برای یک جرم! پس این چیزی که شما فرمودید کلا نیست و مقایسه ی نادرستی انجام دادید!

پی نوشت : قصاص مختص به اسلام نیست.

سلام
متوجه منظورم نشدین.ربطی به جرم بودن نداره.دارم درباره قانون حرف میزنم
منظورم اینه که قوانینو نمیشه گزینشی اجرا کرد.با منطق شما دو راه داریم اول:هرگز قوانین اسلامو در جامعه اجرا نکنیم چون همیشه یه عده هستن که اسلامو قبول ندارن
دوم:قوانینو گزینشی اجرا کنیم.قصاص هم جز قوانین اسلامه دیگه..بعد یه بودایی ادم کشت قصاص نباید بشه چون اسلامو قبول نداره!!!!...

ستايشگر;584799 نوشت:

سلام و پوزش از بابت تأخیر :Gol:

در پاسخ گفتنی است: وقتی می گوییم حجاب در جامعه دینی یک قانون اسلامی و فراگیر است یعنی همه کسانی که در آن جامعه زندگی می کنند با هر دین و مسلکی که باشند و حتی کسانیکه از ممالک دیگر وارد آن جامعه دینی می شوند ملزم به رعایت قوانین ج.ا.ا و از جمله قانون حجاب هستند. وقتی قانون شد رعایت آن، عمومیت دارد.

"لا اکراه فی الدین" مربوط به مرحله قبل از ورود در دین است مرحله قبل از پذیرش دین است. اما وقتی کسی دینی را پذیرفت، نمی تواند بگوید من نمی خواهم به دستورات و قوانین این دین پایبند باشم چون "لا اکراه فی الدین"؟؟؟ این مطلب، در قالب مثال نظیر این است که مادامیکه انسان برای ورود به جامعه و کشوری مثلاً آمریکا تصمیمی نداشته و اقدامی نکرده در برابر قوانین آمریکا هیچ تعهدی ندارد اما اگر تصمیم گرفت ویزای آمریکا را بگیرد اولین چیزی که به او گوشزد می کنند ملزم بودن به رعایت قوانین آمریکاست و باید وقتی وارد آن مملکت شد قوانین انجا را رعایت کند. دیگر نمی تواند بگوید من ایرانی و مسلمانم هیچ اجباری بر رعایت قانون آمریکا ندارم.(دقت کنید)

ستايشگر;584799 نوشت:
حالا سوال من این هست که با این مقدمات، چطور تو بحث از این جمله که "حجاب هم مانند بسیاری دیگر دستورات در قرآن و کلام معصومین (ع) تصریح شده" به عنوان دلیلی در مشروعیت "گشت ارشاد" استفاده کنم؟

آیا دزدی و سرقت اموال دیگران و تعدی و زورگیری حرام هست یا خیر؟ آیا احتکار و گرانفروشی و ده ها فساد مالی و جانی از نظر شرع حرام هست یا خیر؟

اگر اینها حرام است (که هست) با چه دلیلی ضرورت فعالیت نیروی انتظامی و اعزام گشت های مبارزه با سارقان، متعدیان، زورگیران، گرانفروشان و قاچاقچیان مواد مخدر قابل توجیه است و همگان، ضرورت ورود حکومت در مبارزه با مجرمان و قانون شکنان را درک می کنند و حال انکه برخورد نیروی انتظامی و گشت ارشاد، با قانون شکنان حجاب اسلامی(این واجب الهی) و کسانی که آرامش روحی و روانی جامعه را به مخاطره می اندازند را برنمی تابند؟

چرا مردم اقدامات نیروی انتظامی با خاطیان و قانون شکنان مسائل فسادهای مالی و اقتصادی و جانی را می ستایند و اگر کوتاهی در برخورد با متخلفان صورت بگیرد را نکوهش می کنند اما برخورد نیروی انتظامی با متخلفان و خاطیانی که آرامش روحی و روانی جامعه را بر هم می زنند و با ترویج فساد و گناه، اعتقاد، اخلاق و معنویت و ایمان جوانان شان را مورد هجوم قرار می دهند برایشان سنگین و غیرقابل پذیرش است؟

عموماً غافلند که ریشه بسیاری از جرمها، تعدیات و ظلمها به مال و جان و ناموس مردم در خشکیدن روح تقوا و معنویت جامعه است و اگر ما در این خصوص، اقدامی پیشگیرانه نداشته باشیم و حکومت و مردم، نسبت به رواج بی حجابی، بی عفتی، محافل گناه نظیر پارتی ها و ...، گسترش ماهواره و مواد مخدر و ... بی تفاوت باشند، دیری نخواهد پایید که همه جامعه را فساد و ظلم و گناه فراخواهد گرفت و چیزی از دین جز نامش نخواهد ماند. و نیز باید منتظر رنسانسی دیگر باشیم که طرفداران اندیشه سکولاری و لیبرالی باری دیگر دین و اموزه های الهی را از سطح جامعه زدوده و به مسلخگاه برای ذبح می برند.

امروز، همان میدانی که در سال 61 هجری فراسوی حسین بن علی علیه السلام و یارانش در برابر ظلم و فساد و طاغوت یزد بن معاویه باز بود و با فرزند رسول خدا با حماسه ماندگارش، دین را تا به امروز بیمه نمود پیش روی ما باز است و فریاد "هل من ناصر" حسین (ع) نه برای یاری او در ان روز، که برای یاری دین خدا در تمام گستره تاریخ بود. امرور نیز حماسه ای دیگر از همان جنس حماسه حسین (ع) تکلیف و وظیفه ماست. بسم الله

samansami;587732 نوشت:
سلام
متوجه منظورم نشدین.ربطی به جرم بودن نداره.دارم درباره قانون حرف میزنم
منظورم اینه که قوانینو نمیشه گزینشی اجرا کرد.با منطق شما دو راه داریم اول:هرگز قوانین اسلامو در جامعه اجرا نکنیم چون همیشه یه عده هستن که اسلامو قبول ندارن
دوم:قوانینو گزینشی اجرا کنیم.قصاص هم جز قوانین اسلامه دیگه..بعد یه بودایی ادم کشت قصاص نباید بشه چون اسلامو قبول نداره!!!!...

زمان حضرت محمد(ص) در جامعه اسلامی بودند مسیحیانی که حجاب نداشتند ... و به قول شما راست راست تو خیابون راه میرفتند و کسی باهاشون کار نداشت . برخی از دستورات اسلامی به گونه ای هست که اسلام به حاکم جامعه دستور داده ... مثلا قطع کردن دست دزد . مثلا قصاص کردن قاتل ... این بدان مفهوم هست که حاکم شرع اگر چنین مصداقهایی دید باید با خاطیان برخورد کند .

اما برخی از دستورات اسلامی دستور به شخص هست ... نه دستور به حاکم جامعه اسلامی ... مثلا نماز خوندن ... روزه گرفتن ... مسواک زدن ... حجاب گذاشتن ... اگر هم شما به تمامی آیات و روایات مربوط به حجاب مراجعه کنید میبینید که دستور به شخص هست نه به حاکم جامعه . مثلا گفته نشده اگر کسی نماز نخواند به زور او را ببرید به مسجد ... مثلا گفته نشده است اگر کسی مسواک نزد به زور در دهان او مسواک کنید ...

اگر واقعا شما تردیدی دارین که حجاب یک حکم اجتماعی هست یا یک حکم فردی .... که مناقشه هم همینجاست ...
1- بررسی کنید که آیا در زمان حضرت محمد مسیحیانی بودند که حجاب نداشتند یا خیر .
2- بررسی کنید که آیا در زمان حضرت محمد بردگان حجاب میگذاشتند یا خیر ...
3- بررسی کنید چند بار حضرت محمد یا حضرت علی (ع) تو خیابون خانومها رو امر به معروف میکردند که حجاب داشته باشین .
4- آیات قرآن را بررسی کنید .
5- طریقه برخورد امامان با بی حجابها رو بررسی کنین .... ببینید چند تا حدیث در این ارتباط داریم ... چند تا مصداق تاریخی داریم ( صفر تا )
و ...

اصلا امر به معروف معنیش شده گیر دادن به دخترا .... ( سیاستمداران و شعبده بازها کارشون همینه توجه و تمرکز افراد رو به سمتی دیگه جلب میکنن ) وگرنه این همه بانکها دارن سود بانکی میدهند که ربای محض هست ... هیش کی به هیش کی ... تازه اس ام اس هم براشون میفرستن و تبلیغ هم میکنن .... من بارها گفتم یه فحشا خونه هیچ تاثیری تو زندگی من نداره ...( شاید باعث بشه کمی امنیت جامعه هم بالا بره ) ولی وجود داشتن چنین مراکزی با عنوان بانک باعث میشن روز به روز پولدارها پولدارتر بشن و تورم بالاتر بره ... و من نتونم از پس زندگیم بر بیام ... عوضش کسی که یه میلیارد تومن گذاشته در چنین مراکزی و برجی 24 میلیون باید بیاد رو پولش ...

منم موافقم اگر میخوای امر به معروف کنی فردا برو بانک مرکزی ... شروع کن داد و بیداد کردن .... همشون رو امر به معروف کن ... به قوله خودشون مجلس هم تصویب کرده و هیچ مشگلی نداری ... البته اگر جراتش رو داری ....

به نام خدا.

مشکور;590610 نوشت:

سلام و پوزش از بابت تأخیر :Gol:

در پاسخ گفتنی است: وقتی می گوییم حجاب در جامعه دینی یک قانون اسلامی و فراگیر است یعنی همه کسانی که در آن جامعه زندگی می کنند با هر دین و مسلکی که باشند و حتی کسانیکه از ممالک دیگر وارد آن جامعه دینی می شوند ملزم به رعایت قوانین ج.ا.ا و از جمله قانون حجاب هستند. وقتی قانون شد رعایت آن، عمومیت دارد.

"لا اکراه فی الدین" مربوط به مرحله قبل از ورود در دین است مرحله قبل از پذیرش دین است. اما وقتی کسی دینی را پذیرفت، نمی تواند بگوید من نمی خواهم به دستورات و قوانین این دین پایبند باشم چون "لا اکراه فی الدین"؟؟؟ این مطلب، در قالب مثال نظیر این است که مادامیکه انسان برای ورود به جامعه و کشوری مثلاً آمریکا تصمیمی نداشته و اقدامی نکرده در برابر قوانین آمریکا هیچ تعهدی ندارد اما اگر تصمیم گرفت ویزای آمریکا را بگیرد اولین چیزی که به او گوشزد می کنند ملزم بودن به رعایت قوانین آمریکاست و باید وقتی وارد آن مملکت شد قوانین انجا را رعایت کند. دیگر نمی تواند بگوید من ایرانی و مسلمانم هیچ اجباری بر رعایت قانون آمریکا ندارم.(دقت کنید)

با عرض سلام و تشکر از شما و عرض تسلیت بخاطر ایام دهه ی اول محرم.

دو مطلب هست حاج آقا. یکی اینکه پیروی از قانون الزامیست ( قانون بد از بی قانونی بهتر هست ) دیگری اینکه آیا یک قانون مشروعیت داره ( منظورم اینه که "این چیز به خصوص رو، میشه قانون کرد یا نه". شاید کلمه ی مشروعیت بخاطر بار دینی که ایجاد میکنه انتخاب مناسبی نباشه. ). سوال بنده الان سر قسمت دوم هست و برای همین نمیشه گفت "قانونه و باید رعایت بشه" و خلاص.

بله. در مورد "لا اکراه فی الدین"، شما درست میفرمایید و من هم در پست قبلی همین رو گفتم. منتهی با ورود به مرزهای سیاسی ایران کسی وارد دین اسلام نمیشه که! پس نمیشه گفت "مثل آمریکا که میرید اینجا هم که اومدید قانونش هست و باید رعایت بشه" چونکه اصلا سوال این نیست. سوال اینه که با توجه به آیه ی "لا اکراه فی الدین" چطور میتونیم قوانین درون دینمون رو بر همه "اجبار" کنیم؟ حدود حجاب دستور دینی اسلام هست و اگر بپذیریم که حجاب رو میشه با ابزار قانون اجبار کرد، باید این انتظار رو داشته باشیم که فردا بیان و بگن "نماز خوندن هم اجباریه و طرف چه مسلمان یا نامسلمان باید حتما نماز بخونه" و ببریم مجلس و تصویب هم بکنیم ( که البته با توجه به قوانینی که الان تو مجلس داره تصویب میشه، تصویب همچو قوانینی بعید هم نیست! ) بعد هم بگیم "قانونه و باید رعایت بشه"!

دیگر اینکه جناب مشکور گرامی، یک سوال شخصی از شما دارم. آیا اگر فرانسه قانون بذاره که زن ها نباید حجاب سر داشته باشند، شما اعتراض می کنید به این قانون، یا اینکه باز هم میفرمایید که "قانون" لازم الاجراست؟

مشکور;590624 نوشت:

آیا دزدی و سرقت اموال دیگران و تعدی و زورگیری حرام هست یا خیر؟ آیا احتکار و گرانفروشی و ده ها فساد مالی و جانی از نظر شرع حرام هست یا خیر؟

اگر اینها حرام است (که هست) با چه دلیلی ضرورت فعالیت نیروی انتظامی و اعزام گشت های مبارزه با سارقان، متعدیان، زورگیران، گرانفروشان و قاچاقچیان مواد مخدر قابل توجیه است و همگان، ضرورت ورود حکومت در مبارزه با مجرمان و قانون شکنان را درک می کنند و حال انکه برخورد نیروی انتظامی و گشت ارشاد، با قانون شکنان حجاب اسلامی(این واجب الهی) و کسانی که آرامش روحی و روانی جامعه را به مخاطره می اندازند را برنمی تابند؟

چرا مردم اقدامات نیروی انتظامی با خاطیان و قانون شکنان مسائل فسادهای مالی و اقتصادی و جانی را می ستایند و اگر کوتاهی در برخورد با متخلفان صورت بگیرد را نکوهش می کنند اما برخورد نیروی انتظامی با متخلفان و خاطیانی که آرامش روحی و روانی جامعه را بر هم می زنند و با ترویج فساد و گناه، اعتقاد، اخلاق و معنویت و ایمان جوانان شان را مورد هجوم قرار می دهند برایشان سنگین و غیرقابل پذیرش است؟

عموماً غافلند که ریشه بسیاری از جرمها، تعدیات و ظلمها به مال و جان و ناموس مردم در خشکیدن روح تقوا و معنویت جامعه است و اگر ما در این خصوص، اقدامی پیشگیرانه نداشته باشیم و حکومت و مردم، نسبت به رواج بی حجابی، بی عفتی، محافل گناه نظیر پارتی ها و ...، گسترش ماهواره و مواد مخدر و ... بی تفاوت باشند، دیری نخواهد پایید که همه جامعه را فساد و ظلم و گناه فراخواهد گرفت و چیزی از دین جز نامش نخواهد ماند. و نیز باید منتظر رنسانسی دیگر باشیم که طرفداران اندیشه سکولاری و لیبرالی باری دیگر دین و اموزه های الهی را از سطح جامعه زدوده و به مسلخگاه برای ذبح می برند.

امروز، همان میدانی که در سال 61 هجری فراسوی حسین بن علی علیه السلام و یارانش در برابر ظلم و فساد و طاغوت یزد بن معاویه باز بود و با فرزند رسول خدا با حماسه ماندگارش، دین را تا به امروز بیمه نمود پیش روی ما باز است و فریاد "هل من ناصر" حسین (ع) نه برای یاری او در ان روز، که برای یاری دین خدا در تمام گستره تاریخ بود. امرور نیز حماسه ای دیگر از همان جنس حماسه حسین (ع) تکلیف و وظیفه ماست. بسم الله

اول اینکه انتظار مردم در برخورد دستگاه های انتظامی و قضایی با دزد و قاتل و ... به علت "حرمت شرعی" این اعمال نیست. مثلا در همه ی کشور های دیگر هم مردم همین انتظارات رو از دستگاه قضایی و انتظامیشون دارند گرچه برای اونها دین هم اون نقشی رو که برای ما داره نداره.
دیگر اینکه ما برای دزد حد داریم. میگیم باید دستش قطع بشه. برای قاتل حد داریم. برای مسلمان شرابخوار که بیاد بیرون و مستی رو به علنی کنه حد داریم، ولی برای بد حجاب حد نداریم! پس انتظار وارد شدن "نیروی انتظامی" که عموما کارش با خشونت همراه هست، برای برخورد با یک قضیه ی فرهنگی انتظار جالبی نیست و نشاندن یک بدحجاب در کنار یک قاتل هم مقایسه ی درستی نیست.

جناب سید حسن خمینی ، نوه ی امام خمینی (ره) که معرف حضورتون هستند حتما؟ ایشون یک کلام بسیار زیبا دارند. ایشون میفرمایند اگر جامعه چیزی رو زشت ندونست، برخورد باهاش نتیجه ی عکس میده. من هم از بدحجابی خوشم نمیاد و بدم میاد ولی غالب مردم بدحجابی رو همسنگ قتل و دزدی و اختلاس های میلیاردی و دیگر فساد ها نمیدونن. واقعا اثر اختلاس های هزار میلیاردی بر روح و روان ملت بسیار بسیار بسیار بیشتر هست تا حضور چندین بدحجاب در جامعه. اینه که عملیات نظامی برای برخورد با بدحجاب و بعد برخورد بسیار محتاطانه و محترمانه با افرادی که اتهام فساد اقتصادی دارند رو مناسب نمیدونند و صداشون در میاد. ( شاید، اگر بجای پرداختن به حجاب که از موارد اختلافی هست و همونطور که گفتم و فرمودید خیلی ها زیاد بهش اهمیتی نمیدن، به فسادهای نفوذی های حکومتی پرداخته میشد و اعتماد مردم جلب میشد، امروز مشکل حجاب هم اینقدر گسترده نبود. البته هنوز هم دیر نشده برای اصلاحات اگر بگذارند ).

[SPOILER]جناب مشکور عزیز، از بس همه ی دستگاه های حکومتی فقط به حجاب و کلیپ پر کردن 6 تا جوان و ویدیو و بشقاب ماهواره و اینجور چیزها توجه کردند و بیخ گوششون رو ندیدن که یکی 3000 میلیارد بلند کرد و رفت، یکی کلی نفت رو برده و با سند سازی میخواست وانمود کنه پولش رو داده و به اسم دور زدن تحریم ملت رو دور بزنه ( خدا رو شکر این یکی رو پارسال گرفتنش و تا چندین سال دیگه ان شاء الله، به حول و قوه ی الهی، گوش شیطون کر، به همون سرعتی که به پرونده ی 6 تا هپی رسیدگی کردند و به حکم شلاق رسیدن موفق میشن به پرونده اش رسیدگی کنن! ) که دقیقا امروز فساد مملکت رو برداشته و نقطه ای رو نمیتونید پیدا کنید که فساد و تبعیض رخ نداده باشه! حتی در وزارت علوم که دیگه کار اقتصادی هم ندارن و کارشون مثلا علمی هست فساد های وحشتناک رخ میده ( البته من انتظار ندارم که شما قبول کنید اینها رو ) و البته نکته ی قابل توجه اینکه اینها به اسم "اسلام و مسلمانی و تعهد" انجام میشه. من میدونم که شما هم با این فساد ها موافق نیستی، اما ... متاسفانه به دلیل سرگرم شدن به بعضی چیزهای جنجالی، فساد مملکت رو برداشته رفته! امروز ، به اسم اسلام، ضد اسلام عمل میشه و به وضوح تحقق وعده ی پیامبر خدا(ص) است که فرمودند روزی میرسه که از اسلام جز اسمی و از قرآن جز رسمی نمیمونه.[/SPOILER]

از گناهان كوچك غافل نشویم
امام صادق علیه السلام فرمود: رسول خدا (صلّى اللّه علیه و آله) همراه یاران (در سفرى ) در سرزمین بى آب و علفى فرود آمد، به یارانش فرمود: ائتوابحطب ، هیزم بیاورید كه از آن آتش روشن كنیم تا غذا بپزیم . یاران عرض كردند: اینجا سرزمین خشكى است و هیچگونه هیزم در آن نیست !. رسول خدا (صلّى اللّه علیه و آله) فرمود: بروید هر كدام هر مقدار مى توانید جمع كنید آنها رفتند و هر یك مختصرى هیزم یا چوب خشكیده اى با خود آورد و همه را در پیش روى پیامبر (صلّى اللّه علیه و آله) روى هم ریختند، پیامبر صلّى اللّه علیه و آله فرمود: این گونه گناهان ، روى هم انباشته مى شوند.سپس فرمود: ایّاكم و الُمحقّرات من الذّنوب از گناهان كوچك بپرهیزید كه همه آنها جمع و ثبت مى گردد. ...( اصول كافی، ج2، ص 288 )

الهه خشم;590640 نوشت:
زمان حضرت محمد(ص) در جامعه اسلامی بودند مسیحیانی که حجاب نداشتند ... و به قول شما راست راست تو خیابون راه میرفتند و کسی باهاشون کار نداشت . برخی از دستورات اسلامی به گونه ای هست که اسلام به حاکم جامعه دستور داده ... مثلا قطع کردن دست دزد . مثلا قصاص کردن قاتل ... این بدان مفهوم هست که حاکم شرع اگر چنین مصداقهایی دید باید با خاطیان برخورد کند .

اما برخی از دستورات اسلامی دستور به شخص هست ... نه دستور به حاکم جامعه اسلامی ... مثلا نماز خوندن ... روزه گرفتن ... مسواک زدن ... حجاب گذاشتن ... اگر هم شما به تمامی آیات و روایات مربوط به حجاب مراجعه کنید میبینید که دستور به شخص هست نه به حاکم جامعه . مثلا گفته نشده اگر کسی نماز نخواند به زور او را ببرید به مسجد ... مثلا گفته نشده است اگر کسی مسواک نزد به زور در دهان او مسواک کنید ...

اگر واقعا شما تردیدی دارین که حجاب یک حکم اجتماعی هست یا یک حکم فردی .... که مناقشه هم همینجاست ...
3- بررسی کنید چند بار حضرت محمد یا حضرت علی (ع) تو خیابون خانومها رو امر به معروف میکردند که حجاب داشته باشین .
5- طریقه برخورد امامان با بی حجابها رو بررسی کنین .... ببینید چند تا حدیث در این ارتباط داریم ... چند تا مصداق تاریخی داریم ( صفر تا )
و ...

ترديدي نيست که درگستره تاريخ اسلام، مسلمانان ازعالم وعامي، شيعه و سني و پيروان مذهب هاي مختلف فقهي و نحله هاي گوناگون کلامي و اعتقادي به صورت اجماع حجاب را واجب و رعايت آنرا بر زن مسلمان الزامي مي شمارند و بي حجابي و بدحجابي را مساوي با مخالفت با قرآن و زير پا نهادن حکم واجب الهي تلقي مي کنند.

تحول فکري که در رويکرد «نوگرايي» براي تني چند از صاحب نظران عرب، در اواخر قرن 19ميلادي رخ داد، در رابطه با مسأله حجاب از جهات گوناگون دغدغه هاي زيادي پيش آورد، ازجمله اين دغدغه ها شخصي محض بودن حکم حجاب است. نکته قابل توجه اين است که پايه گذار اين رويکرد، درجهان اسلام و عرب، کساني بوده اند که گرچه از متفکران و نو انديشان اسلامي شمرده مي شوند ولي هر يک انديشه و افکارخود را از دنياي غرب و«فمينيسم» بر گرفته اند.

نو انديشان عرب، به اين مسأله از منظرهاي متفاوتي نگريسته اند. بعضي بدون استناد يا اشاره به هيچ دليل، از شخصي بودن مسأله حجاب سخن گفته اند؛ بعض ديگر، حجاب را از دستاوردهاي فرهنگ يهود در اسلام خوانده است؛ و تکليفي را به نام حجاب نه بصورت تکليف شخصي محض و به گونه تکليف شخصي، اجتماعي، از آموزه هاي اسلامي نمي دانسته اند. اين ديدگاهها عموماً استنادي به قرآن نداشته اند. اما بعض ديگر از پژوهشگران، شخصي بودن حجاب را به قرآن مستند مي کنند. و با توجه به برداشت جديدي که از قرآن ارائه مي کنند، حجاب را به عنوان يک حق اجتماعي نمي دانند. دکتر محمد شحرور، قرآن پژوه معاصر يكي از آنان است که با ادعاي نو انديشي در قرآن، ديدگاه هاي متفاوت در برابر حجاب ابراز کرده است. گاهي حجاب را نفي، و گاهي هم به عنوان تکليف شخصي معرفي مي كند.

اما تحقیق و تتبع دقیق و عمیق و عاری از پیشداوری ما را به سویی رهنمون می شود، چنانکه روشن می شود آن گونه که بعضي ها پنداشته اند، پوشش زن تنها تکليف شخصي نيست، بلکه يک مسأله عاطفي، رواني، خانوادگي، اجتماعي است كه ريشه در فطرت انسانها دارد. از روزي که خدا انسان را آفريد ، همراه با نياز فطري به پوشش آفريد و آن را جزء غريزه او قرار داد .
از لحظه اي که آدم و همسرش حوا در پي اغواي شيطان نافرماني خدا را کردند و از درخت ممنوعه تناول نمودند، مهمترين و نخستين کيفر آنان از سوي خداوند اين شد که لباسهاي آنان از تن آنان فرو ريخت و بدن و عورت آنان اشکار گرديد و خود آنان نيز به دليل غريزي بودن حجاب، در پي اين کشف حجاب، بي تفاوت نماندند، بلکه با اصرار مي کوشيدند تا بدن و عورت خود را با برگهاي گلها و درختان بپوشانند. (1)

نگرش عميق و بي غرضانه به آيه هاي حجاب و سوره هايي که اين آيه ها در آنجا آمده است، به روشني مي نماياند که حجاب، افزون بر اين که تکليف شخصي بانوان مسلمان است حق جامعة ديني نيز مي باشند . مفسران و قرآن پژوهان نامدار مسلمان، از شيعه و سني، چون ابوحامد غزالي و علامه طباطبايي از مفسران شيعه، به وحدت موضوعي، هماهنگي آيات يک سوره و رابطة منطقي بين آيات معتقدند. بنابر این نگرش در اين سوره مي نماياند که همة آيه هاي آن، از نخستين تا آخرين آية اين سوره احکام واجب و اجتماعي مسلمانان را در رابطة بين زن و مرد بيان کرده است. آيا ممکن است تمام احکام اين سوره، احکام شخصي- اجتماعي زن و مرد مسلمان باشد و تنها يک آية آن يعني آية حجاب با همة اهميتي که در ثبات، استحکام، سلامت ساختار و حفظ بهداشت روان جامعه اسلامي دارد؛ اجتماعي نباشد و تنها شخصي محض باشد؟ ارتباط و پيوستگي موضوعي آيات بهترين گواه بر اين واقعيت است كه حجاب و پوشش زن، همچون ساير احكام قبل و بعد در سوره، حکم شخصي- اجتماعي است و نمي تواند استثناي از آنها باشد.(2)

موفق باشید ....:Gol:

پی نوشتها_____________________________________________
1. طه/121
2. ر.ک: فصلنامه پژوهشهای قرآنی ، حجاب؛ حق شخصي- اجتماعی، سيد محمد حسين موسوي مبلغ، با کمی تغییر و اضافات.

الهه خشم;590640 نوشت:
زمان حضرت محمد(ص) در جامعه اسلامی بودند مسیحیانی که حجاب نداشتند ... و به قول شما راست راست تو خیابون راه میرفتند و کسی باهاشون کار نداشت .

الهه خشم;590640 نوشت:
و ...

لزوم پوشيدگى زن در برابر مرد بى گانه يكى از مسائل مهم اسلامى است. در قرآن كريم براى رشد و تعالى زن و نيز سالم سازى محيط خانه و اجتماع، حجاب براى زنان، واجب شده است. آنچه را كه از تاريخ استفاده مى شود، اين است كه حجاب به معناى پوشش زنان، قبل از اسلام در جهان و در اديان مختلف با شكل هاى متفاوت وجود داشته و اين حكم تأسيسى نيست يعنى اسلام آن را اختراع نكرده، بلكه دين اسلام آن را پذيرفته و چنان كه از تاريخ زمان پيامبر (ص) استفاده مى شود، اسلام قدرى محدوده ى آن را وسيع تر كرده و به آن بيشتر توجه نموده است.

در ايران قبل از اسلام، در ميان قوم يهود و در هند، حجاب هاى سخت و شديدى وجود داشت. در ايران باستان حتى پدران و برادران نسبت به زن شوهردار نامحرم شمرده مى شدند. (1) بنابراين، آنچه را كه از تاريخ استفاده مى شود اين است كه زنان در زمان پيامبر داراى حجاب بودند، البته نه حجاب كامل.

اما در مورد اينكه حجاب زنان در حكومت اسلامى چگونه بوده است، بايد گفت به يقين حكومت اسلامى، فشار زيادى روى اهل كتاب و اهل ذمه نداشته و به نحوه حجاب آنان كارى نداشته است ولى گاهى مى‌شود اگر تبعيضى ميان زنان مسلمان و غير مسلمان در يك جامعه واقع شود، به عنوان ثانوى، منشأ مشكلات مى‌شود لذا احتمالا آنان نيز مانند مسلمانان حجاب كامل را رعايت مى كردند مثل زنان غير مسلمانى كه در عصر ما در ايران زندگى مى كنند، حكومت اسلامى مى‌تواند از آن‌ها هم بخواهد براى رعايت احترام جامعه اسلامى و همرنگ شدن با مسلمين و براى اين‌كه در محيط تبعيضى نباشد، احتراماً ارزش‌هاى كشورى را كه در آن زندگى مى‌كنند، رعايت كنند كه يكى از آن ارزش‌ها حجاب است. (2)

مطلب ديگر اين است كه آنچه مسلم است اينست كه: آيه حجاب خطابش به مردان و زنان مؤمن و مؤمنه مى‌باشد و نه اهل كتاب، همچنين برخوردى هم از پيامبر يا اميرالمومنين با اينگونه افراد در تاريخ گزارش نشده است. اما در مورد مشركين كه اعتقادى به حجاب نداشته اند بايد گفت چون آيات حجاب در سال ششم هجرت در مدينه و در زمان استقرار حكومت اسلامى در آنجا نازل شده و مشركى در مدينه زندگى نمى كرده لذا طبيعتا برخوردى هم نمى‌تواند رخ داده باشد.

موفق باشید ...

پی نوشتها___________________________________________
1. ويل دورانت، تاريخ تمدن ، ج 12 ، ص 30 ج 1 ، ص 552.
2. برگرفته از : فرهنگ حجاب بيم‌ها و اميدها ، قم : دفتر مطالعات دينى زنان ، 138.

الهه خشم;590640 نوشت:
اصلا امر به معروف معنیش شده گیر دادن به دخترا .... ( سیاستمداران و شعبده بازها کارشون همینه توجه و تمرکز افراد رو به سمتی دیگه جلب میکنن ) وگرنه این همه بانکها دارن سود بانکی میدهند که ربای محض هست ... هیش کی به هیش کی ... تازه اس ام اس هم براشون میفرستن و تبلیغ هم میکنن .... من بارها گفتم یه فحشا خونه هیچ تاثیری تو زندگی من نداره ...( شاید باعث بشه کمی امنیت جامعه هم بالا بره ) ولی وجود داشتن چنین مراکزی با عنوان بانک باعث میشن روز به روز پولدارها پولدارتر بشن و تورم بالاتر بره ... و من نتونم از پس زندگیم بر بیام ... عوضش کسی که یه میلیارد تومن گذاشته در چنین مراکزی و برجی 24 میلیون باید بیاد رو پولش ...

این تصور شخصی شما از امر بمعروف و نهی از منکر است، دامنه امر بمعروف، امر به همه خوبی ها و فضیلت هاست و حجاب هم یکی از آنهاست و دامنه نهی از منکر، نهی از همه منکرها و زشتی ها که بی حجابی و بدحجابی یکی از آنهاست.

مسئله بانکها و سود بانکی مسأله ای فقهی است که در صورت تمایل می توانید در بخش احکام آن را پیگیری کنید اما اجمالا گفتنی است: با وجود اینکه جامعه ی ما جامعه دینی است و در رأس آن فقیهی عادل قرار دارد و با وجود مراجع عظام تقلید در داخل جامعه اسلامی، آیا گمان نمی کنید اظهار نظر در این مسأله فقهی در صلاحیت من و شما نیست؟

ستايشگر;590742 نوشت:
دو مطلب هست حاج آقا. یکی اینکه پیروی از قانون الزامیست ( قانون بد از بی قانونی بهتر هست ) دیگری اینکه آیا یک قانون مشروعیت داره ( منظورم اینه که "این چیز به خصوص رو، میشه قانون کرد یا نه". شاید کلمه ی مشروعیت بخاطر بار دینی که ایجاد میکنه انتخاب مناسبی نباشه. ). سوال بنده الان سر قسمت دوم هست و برای همین نمیشه گفت "قانونه و باید رعایت بشه" و خلاص.

بله. در مورد "لا اکراه فی الدین"، شما درست میفرمایید و من هم در پست قبلی همین رو گفتم. منتهی با ورود به مرزهای سیاسی ایران کسی وارد دین اسلام نمیشه که! پس نمیشه گفت "مثل آمریکا که میرید اینجا هم که اومدید قانونش هست و باید رعایت بشه" چونکه اصلا سوال این نیست. سوال اینه که با توجه به آیه ی "لا اکراه فی الدین" چطور میتونیم قوانین درون دینمون رو بر همه "اجبار" کنیم؟ حدود حجاب دستور دینی اسلام هست و اگر بپذیریم که حجاب رو میشه با ابزار قانون اجبار کرد، باید این انتظار رو داشته باشیم که فردا بیان و بگن "نماز خوندن هم اجباریه و طرف چه مسلمان یا نامسلمان باید حتما نماز بخونه" و ببریم مجلس و تصویب هم بکنیم ( که البته با توجه به قوانینی که الان تو مجلس داره تصویب میشه، تصویب همچو قوانینی بعید هم نیست! ) بعد هم بگیم "قانونه و باید رعایت بشه"!

سلام مجدد

احکام شرعی نظیر حجاب که علاوه بر جنبه شخصی جنبه اجتماعی نیز دارد و رعایت یا عدم رعایت آن، بر رشد و کمال یا انحطاط جامعه بار و تأثیر مثبت و منفی می گذارد. را می توان بصورت یک قانون عمومی ابلاغ نمود. حکم حرمت شراب و مستی، اماکن فساد و بدکاره گی، روزه خواری علنی و ... بدلیل آثار و تبعات منفی که بر روح و روان جامعه می گذارد نیز از این دسته است و حکومت باید در قالب قانون، با آنها برخورد کند. اما نماز حکمی عبادی و شخصی است و گرچه دستوراتی کلی در خصوص نحوه رفتار با تارکان نماز و جماعات، بمنظور امر بمعروف و نهی از منکر، به مؤمنان داده شده اما از این دایره خارج است. از اینرو قیاس شما قیاس مع الفارق است.

ستايشگر;590742 نوشت:
دیگر اینکه جناب مشکور گرامی، یک سوال شخصی از شما دارم. آیا اگر فرانسه قانون بذاره که زن ها نباید حجاب سر داشته باشند، شما اعتراض می کنید به این قانون، یا اینکه باز هم میفرمایید که "قانون" لازم الاجراست؟

بله اعتراض می کنم چون این نوع قانونگذاری فرانسه بر خلاف نصوص قانون اساسی کشور دمکراتیک فرانسه، متن منشور سازمان ملل(قانون نوشته بشری) و مکاتب لیبرالی است که همه مفاد آن را پذیرفته اند اینکه بر اصل آزادی هر کسی با هر عقیده و ایده ای در فعالیت های اجتماعی تأکید می کند.

از اینرو اگر قانون منع حجاب، در فرانسه به تصویب برسد در حقیقت پشت پا زدن به قانون مدنی و نادیده گرفتن اصول دمکراسی مطلق و لیبرالی کشور فرانسه است. اما قانون حجاب در جامعه دینی ما دقیقاً منطبق با دستورات شرع مقدس، حکم ضروری حجاب و قانون اساسی نظام مقدس ج.ا.ا است.

ستايشگر;590742 نوشت:
دیگر اینکه ما برای دزد حد داریم. میگیم باید دستش قطع بشه. برای قاتل حد داریم. برای مسلمان شرابخوار که بیاد بیرون و مستی رو به علنی کنه حد داریم، ولی برای بد حجاب حد نداریم! پس انتظار وارد شدن "نیروی انتظامی" که عموما کارش با خشونت همراه هست، برای برخورد با یک قضیه ی فرهنگی انتظار جالبی نیست و نشاندن یک بدحجاب در کنار یک قاتل هم مقایسه ی درستی نیست.

اولاً درست است که حدّ خاصی برای آن تعیین نشده است اما حاکم شرع می تواند در موارد مقتضی در این زمینه حکم صادر کند و او را تعزیر نماید. ثانیاً امر بمعروف و نهی از منکر توسط عاملان بمعروف اعم از مردم و یا نیروهای گشت ارشاد در گام اول کاری است فرهنگی و به تذکر لسانی و اخذ تعهد بسنده می شود و در صورت اصرار متخلف از قانون حجاب، با صلاحدید حاکم شرع تعزیز می گردد. ثالثاً تصور صرفاً اقدام خشونت آمیز از رسالت نیروی انتظامی، تصور غلطی است. زیرا برخورد قانونی و توأم با خشونت با کسانی صورت می گیرد که در برابر قانون تمکین نمی کنند و در تخلفات خود تجری و جسارت دارند اما نیروی انتظامی با ایجاد گشت های ارشاد که رسالتی فرهنگی- اجتماعی دارد در مسأله ای نظیر حجاب، به تذکر لسانی و یا اخذ تعهد به متخلفان بسنده می کند. نظیر اینکه مأموران راهنمایی رانندگی همیشه در برخورد با متخلفان، اعمال قانون نکرده و در اکثر موارد به تذکر لسانی و هشدار بسنده می کنند.

الهه خشم;590640 نوشت:

و ...

منم موافقم اگر میخوای امر به معروف کنی فردا برو بانک مرکزی ... شروع کن داد و بیداد کردن .... همشون رو امر به معروف کن ... به قوله خودشون مجلس هم تصویب کرده و هیچ مشگلی نداری ... البته اگر جراتش رو داری ....

خانم الهه خشم اگر دقت میکردید حرف من کلی بود.نه مصداقی!جناب ستایشگر گفتن با توجه به ایه ا اکراه فی الدین اجبار حجاب غلط است.عرض کردم تفسیر ایشون از ایه اشتباست.(دلیلش رو هم در همون پست اوردم).پس به کل این منطق میره زیر سوال.چون ممکن نیست ایه ای در قران باشه که توش بگه دستوراتی که دادمو اجرا نکنید.(میخواد حجاب باشه یا قصاص یا...)..حالا اگر بخوایم قوانین اسلامو در جامعه اجرا بکنیم باید ببینیم نظر اسلام در این مورد چیه.اگه میگه باید این حکم اجرا شه باید اجرا بشه اگه نه هم نباید اجرا بشه.ولی صحبت قبلی ایشون درست نیست.

اما اینکه نظر اسلام چیه رو هم جناب کارشناس پاسخ دادن.

در ضمن به جای گوش کردن به چرندیات یه عده ی ایرانی خائن به وطن که تا دیدن هوا پسه در رفتن و از اون طرف اب پی خوشگذرونی خودشونو و دارن دورغ و چرت و پرت تحویل مردم میدنو شدن کاسه ی داغ تر از اش خودتون برید بخونید(متن قانونو از سایتای معتبر) اصلا چیزی که مجلس تصویب کرده چی بوده که این جوری قضاوت نکنید!

مشکور;590847 نوشت:

این تصور شخصی شما از امر بمعروف و نهی از منکر است، دامنه امر بمعروف، امر به همه خوبی ها و فضیلت هاست و حجاب هم یکی از آنهاست و دامنه نهی از منکر، نهی از همه منکرها و زشتی ها که بی حجابی و بدحجابی یکی از آنهاست.

مسئله بانکها و سود بانکی مسأله ای فقهی است که در صورت تمایل می توانید در بخش احکام آن را پیگیری کنید اما اجمالا گفتنی است: با وجود اینکه جامعه ی ما جامعه دینی است و در رأس آن فقیهی عادل قرار دارد و با وجود مراجع عظام تقلید در داخل جامعه اسلامی، آیا گمان نمی کنید اظهار نظر در این مسأله فقهی در صلاحیت من و شما نیست؟

من که بارها گفتم مسائل اسلامی اصلا در حیطه عقلانیت من نیست ... من فقط باید تقلید کنم ...

[="Times New Roman"][="Black"]سلام و عرض ادب و احترام خدمت دوستان عزیز..
.
میگم فکر نمی کنید این بحث حجاب دیگه خیلی داره تکراری میشه؟
.
چندین ماهه که تقریبا هر تاپیکی یه جورایی به بحث حجاب کشیده میشه
و همیشه یه عده یه سری بحث های تکراری رو مطرح می کنند و جواب های تکراری از کارشناسان مختلف دریافت می کنند..
.
و این سیر باطل همچنان ادامه داره هیچ نتیجه ای هم نداره ، مطمئنا در پاسخ به یک سوال و شبهه دینی هیچکس از یک کارشناس جواب جدیدی دریافت نمی کنه..
.
چون راه و روش و تفکرات دین اسلام خیلی وقت پیش مشخص شده و چیز جدیدی وجود نداره که کسی از خودش ابداع کنه..
.
تا صد سال دیگه هم هرکس هر سوالی درباره حجاب مطرح کنه ، مدام آیه قرآن و حدیث و روایت واسش میارن..چون اسلام خارج از اینها نیست..
.
فکر نمی کنم اینجور بحث ها نتیجه داشته باشه ، همونطور که تا الان نداشته ،
فقط از تاپیکی به تاپیکی دیگر و بحث و جنجال و این چیزا کشیده میشه
که اگر نگیم از روی قصد و غرض بعضی کاربران بوده ، حتما از روی جهالتشون بوده..
.
اگرچه من کسی رو میشناسم که جایی غیر از اسکدین گفته بود هدفش از بحث کردن در اسکدین روی اعصاب کاربران رفتن هست..
.
اسکرین شات این صحبتش رو هم دارم ، فقط چون مدیریت محترم سایت بخاطر متشنج نشدن فضای سایت اعتقاد دارند که اینگونه بحثها در خصوصی مطرح بشه عکسش رو نگذاشتم و نخواهم گذاشت..
.
اگر اجازه بدن همینجا میزارمش تا بقیه هم ببینند..البته این فقط کوچکترینش هست..:Gol::Gol::Gol:
[/]

samansami;590866 نوشت:
خانم الهه خشم اگر دقت میکردید حرف من کلی بود.نه مصداقی!جناب ستایشگر گفتن با توجه به ایه ا اکراه فی الدین اجبار حجاب غلط است.عرض کردم تفسیر ایشون از ایه اشتباست.(دلیلش رو هم در همون پست اوردم).پس به کل این منطق میره زیر سوال.چون ممکن نیست ایه ای در قران باشه که توش بگه دستوراتی که دادمو اجرا نکنید.(میخواد حجاب باشه یا قصاص یا...)..حالا اگر بخوایم قوانین اسلامو در جامعه اجرا بکنیم باید ببینیم نظر اسلام در این مورد چیه.اگه میگه باید این حکم اجرا شه باید اجرا بشه اگه نه هم نباید اجرا بشه.ولی صحبت قبلی ایشون درست نیست.

اما اینکه نظر اسلام چیه رو هم جناب کارشناس پاسخ دادن.

در ضمن به جای گوش کردن به چرندیات یه عده ی ایرانی خائن به وطن که تا دیدن هوا پسه در رفتن و از اون طرف اب پی خوشگذرونی خودشونو و دارن دورغ و چرت و پرت تحویل مردم میدنو شدن کاسه ی داغ تر از اش خودتون برید بخونید(متن قانونو از سایتای معتبر) اصلا چیزی که مجلس تصویب کرده چی بوده که این جوری قضاوت نکنید!

بینیند من تفسیرم از این آیه چیزه دیگری هست ...

شما یه زمان هست که میرین باشگاه ... و از مربی میخواین که بهتون بگه چجوری بدن خوب و ورزیده ای داشته باشین ... و مربی بهتون جواب میده ...

1- باید فلان ورزش رو انجام بدین .
2- باید زود بخوابین .
3- باید غذا کم بخورین
4- باید فلان چیزها و بهمان چیزها رو بخورین .
و ...

اینها یک سری بایدها و واجباتی هستند که باید شما انجام بدین تا بدنی خوب و ورزیده داشته باشین ... برخی میخواهند رستگار شوند و برای این موضوع یک سری بایدها و نباید وجود داره ... و گرنه انسانها که برده دستورات شرعی که نیستین ... البته بعضی از مسائل هستند که ظلم هستند و تکلیف ظلم هم مشخص هست ... مثله دزددی ... مثله قتل و ... که جوابشون قصاص کردن هست ...

در مورد ادامه صحبتاتون :

نقل قول:

فقط میتونم بگم اینقدر متعصب نباشین ... تعصب باعث کور شدن آدمها میشه ...

الهه خشم;591115 نوشت:
اینها یک سری بایدها و واجباتی هستند که باید شما انجام بدین تا بدنی خوب و ورزیده داشته باشین ... برخی میخواهند رستگار شوند و برای این موضوع یک سری بایدها و نباید وجود داره ... و گرنه انسانها که برده دستورات شرعی که نیستین ... البته بعضی از مسائل هستند که ظلم هستند و تکلیف ظلم هم مشخص هست ... مثله دزددی ... مثله قتل و ... که جوابشون قصاص کردن هست ...

سلام
ببخشید توی بحثتون دخالت میکنم.گرچه چیزی که میخوام بگم به ظاهر مربوط به تاپیک نیست اما فکر کردم شاید راهگشا باشه.حرف شما کاملا درسته. رستگاری هرگز با اجبار به دست نمیاد به همین خاطر ست که وقتی تفنگ بذاری روی شقیقه یه نفر و اونو مجبور به خوندن نماز کنی اون فرد هیچ سودی از اون نماز نمیبره(شاید نهایتش به خاطر فعالیت بدنیی که انجام میده حداقل سودی ببره) دین در صورتی میتونه نفع برسونه که از روی اختیار ازش تبعیت بشه...به همین خاطر است که فرد باید برای اسلام اوردن به اختیار و با اگاهی شهادتین بگه.
اما این دین علاوه بر قوانین فردی یک سری قوانین اجتماعی داره.حالا چه کنیم؟نمیتونیم کاری کنیم تک تک ادمهای جامعه مسلمون بشن به اختیار تا بتوانیم قوانین رو در جامعه پیاده کنیم.چون هرگز این اتفاق نمی افتد.در نتیجه در جامعه میایم اکثریت موثر رو به مثابه یک فرد در نظر میگیریم.اگر این اکثریت خواست قوانین اسلام در سطح اجتماع اجرا بشه اون وقت اجرای این قوانین برای جامعه مفید است وگرنه مثل همان نماز زورکی به سود رسانی حداقلی منجر میشه.این بحث باید در مقدمه بشه...چون به طور کل در مورد همه ی قوانین هست نه فقط اجبار حجاب.مثلا اگر در یران قصاص داریم (نه فقط به معنی اعدام.قصاص به هر شکل) یا قطع ید داریم برای دزد (که البته در صورتی که حدود 13 شرط در اون دزدی انجام شده وجود داشته باشه حکمش هست) یا شلاق داریم برای شراب خوار یا مثلا قانون مهریه رو داریم یا نفی نزول یا رهن یا ... اینها به این خاطر است که توی اسلام اومده.و دلیلش اونی نیست که شما گفتید
الان هم بحث درست فکر میکنم این باشه که در ایران که (به فرض) قرار است (!!!) قوانین اسلام(؟!) اجرا بشه ایا اجبار حجاب جز قوانین هست یا خیر.
چون اگر بخوایم بگیم دین مسئله شخصی است در مورد همه ی قوانین دیگه هم باید همین مورد رو بگیم.

امام صادق (ع) فرمود: از قول رسول خدا (ص) فرموند : گناه پنهانی که شخص آن را در خلوت انجام می دهد فقط به خود او ضرر میزند ولی گناه علنی موقعی که مورد تنفر و سرزنش جامعه قرار نگیرد ضرر عمومی دارد.

[=verdana]پيامبر خدا فرمود: چه حال و روزى خواهيد داشت آن زمان كه زنان شما بدكاره شوند و جوانانتان فاسق گردند، و اين مصيبت زاييده آن است كه امر به معروف نكرده ايد و نهى از منكر ننموده ايد.

[=verdana]مردم عرض كردند: يا رسول الله! آيا چنان مصيبتى دامنگير جامعه مى شود؟
[=verdana]حضرت فرمود: آرى، و از آن بدتر هم مى شود. چه حالى خواهيد داشت آن زمان كه به جايى مى رسيد كه به بدى و زشتيها امر مى كنيد و از نيكيها بازمى داريد.

[=verdana]مردم با شگفتى بيشترى پرسيدند: به راستى چنان خواهد شد؟
[=verdana]و آن حضرت با تاسف فرمود: و بدتر از آن هم مى شود، و آن اين كه كارتان به جايى مى رسد كه ديگر ناپسنديها و زشتيها را خوب و پسنديده مى بينيد و خوبيها و پسنديده ها را زشت و نازيبا مى شماريد. [ كيف بكم اذا فسد نساوكم و فسق شبابكم، و لم تامروا بالمعروف و لم تنهوا عن المنكر؟ فقيل له: و يكون ذلك يا رسول الله؟ قال: نعم، و شر من ذلك، كيف بكم اذا امرتم بالمنكر و نهيتم عن المعروف. قيل يا رسول الله! و يكون ذلك. قال: نعم و شر من ذلك كيف بكم اذا رايتم المعروف منكرا و المنكر معروفا. "بحارالانوار ج 97 ص 74". ]

[=verdana]مهمترين و بدترين ثمره ى شوم ترك امر به معروف و نهى از منكر همان است كه حضرت على عليه السلام از قول پيامبر نقل فرموده است، آن حضرت فرمود: تا زمانى كه امر به معروف و نهى از منكر و نيز تعاون در انجام نيكيها در ميان مردم رايج باشد، زندگى خوبى خواهند داشت، اما وقتى كه اين امور را ترك نمايند بركتها از زندگى ايشان محو مى شود و گروههايى از تبهكاران آنها بر گروه ديگر از نيكوكاران تسلط مى يابند و در آن صورت نيكان جامعه نه در زمين و نه در آسمان يار و ياورى نخواهند داشت. [ لايزال الناس بخير، ما امروا بالمعروف و نهوا عن المنكر، و تعاونوا على البر، فاذا لم يفعلوا ذلك نزعت عنهم البركالت و سلط بعضهم على بعض و لم يكن لهم ناصر فى الارض و لا فى السماء. "بحارالانوار ج 97 ص 94". ]

http://www.askdin.com/thread11697.html

خدای متعال عقل را از نور پوشیده در حیطه علم خودش آفریده است به طوری كه نه پیامبر عظیم الشانی بر آن مطلع گردد و نه فرشته مقربی بر آن آگاه شود. علم و آگاهی را عین ذات عقل؛ فهم و درك را روح و باطن عقل؛ حیا را چشمان عقل؛ حكمت را زبان عقل؛ رافت را همت عقل و رحمت را به منزله قلب عقل قرار داد و بعد اینطور ادامه می دهد: سپس خدای متعال عقل را مورد خطاب قرار داد و به او فرمود به عقب برگرد. عقل اطاعت كرد و برگشت و سپس عقل را دوباره مورد خطاب قرار داد و فرمود به جلو بیا عقل فرمان ربوبی را اطاعت كرد و جلو آمد و سپس خدای جهان عقل را مورد خطاب قرار داد و فرمان صادر كرد ای عقل سخن بگو و عقل زبان گشود و گفت حمد خدای عالم را كه نه ضد دارد و نه مثل و نه مانند و نه همتا و او آن خداوندی است كه تمامی موجودات عالم در برابر عظمت ذات او خوار و كوچكند و خاضع و فرمانبردار. سپس خطاب الهی رسید قسم به عزت و جلالت خودم، مخلوقی زیباتر و مطیع تر و بالاتر و گرامی تر و عزیزتر از تو ای عقل نیافریده ام به سبب تو به یگانگی و حدانیت ستایش می شوم و با تو پرستش می شوم و به سبب تو خوانده می شوم و با تو مورد امید و طلب بندگانم قرار می گیرم و با تو بندگانم از قهر و غضب من می هراسند و با تو از عذاب و كیفر من می ترسند و ثواب و عقاب و پاداشهای نیك و كیفرهای سخت با تو و با محاسبه تو صورت می گیرد (مجلسی ج 1 ح 3: 107).

- «العاقل من تورع عن الذنوب و تنزه عن العیوب» (غرر ج 2: 36 ك 1737). عاقل كسی است كه از گناهان پرهیز كرده و از عیبها و لغزشها خود را پاك و منزه می سازد.
انسان عاقل به آینده و عواقب كارها می اندیشد.

[h=3]شیوه امر به معروف و نهی از منکر[/h]
http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/89/6937/83697

الهه خشم;591115 نوشت:

چرا فکر میکنید این مورد ظلم نیست؟
زنی که میاد با ظاهرش دل یه مردو میبره ظلم نکرده به زن و بچه ی اون مرد؟
به قول یه خانومی میگفت ادم وقتی ازدواج میکنه که نمیتونه همش تو خونه ترگل برگل باشه یه وقت بوی پیاز داغ میده یه وقت سرش شلوغه و گرم بچه و به خودش نمیتونه برسه یه وقت...سنش بالا میره و... خب تو زندگی مشکلاتی هم ممکنه بین هر زن و شوهری پیش بیاد بعد این مرد بیرون خونه جذب زن دیگه ای بشه و خوانوادش به هم بخوره انصافه؟؟؟

من نمیدونم چرا انقدر این حکمو سخت میگیرین.حجاب یعنی هر زنی برای شوهر خودش باشه هر مردی برای زن خودش.این که خیلی زیباست...حالا یه نفر اروپایی میومد درباره وفاداری بین زوجین ووووو...میگفت همه کلی به به و چه چه میکردن ولی الان که شد حرف دین این طوری میکنن...؟!

الهه خشم;591115 نوشت:
فقط میتونم بگم اینقدر متعصب نباشین ... تعصب باعث کور شدن آدمها میشه ...

جز واقعیت چیزی نبود....ربطی به تعصب نداره.امیدوارم یه روز چیزایی رو که گفتم درک کنین

الهه خشم;590911 نوشت:
من که بارها گفتم مسائل اسلامی اصلا در حیطه عقلانیت من نیست ... من فقط باید تقلید کنم ...

آیا به شناخت و تحقیق و بکارگیری عقل در درک و فهم درست مسائل کلی و اصلی پزشکی که مربوط به سلامت بدن است اعتقاد دارید؟ آیا فهم چیستی، اهمیت و ضرورت، کارکرد و فواید و اقسام و رشته های مختلف علم پزشکی در حیطه ی عقلانیت شما هست یا خیر؟ بعبارتی انسان باید بداند علم پزشکی چیست؟ چه اهمیت و ضرورتی در زندگی بشر و سلامتی جسم دارد؟ چند بخش داشته و کدام پزشک در کدام رشته بهترین است؟ و ... بی شک، همه تصدیق می کنند که این مرحله، حیطه فعالیت عقل است.

اما اینکه پزشک چگونه بیماری را تشخیص می دهد؟ چگونه چنین نسخه و دارویی تجویز نمود؟ چرا دارو را به این کیفیت تجویز کرد و چرا چنینی نکرد؟ و ده ها موضوع تخصصی علم پزشکی در حیطه عقلانیت عموم نیست. بلکه وقتی انسان با کمک عقلانیت و ابزار آن، اهمیت و ضرورت و فایده علم پزشکی را تصدیق نمود و پزشک حاذق را برای درمان بیماری اش برگزید، در مرحله ی عمل به نسخه پزشک دیگر حیطه ی عقلانیت نیست.

مسائل دینی و اسلامی نیز چنین صورتی دارد یا نظیر دسته اول (اصول دین) گفته می شود و حیطه عقلانیت و تحقیق و مطالعه است و یا نظیر دسته دوم (فروع دین و احکام و دستورات الهی) و میدان و حیطه ی اطاعت و عمل است.

حجاب اسلامی جزو دسته دوم یعنی احکام و دستورات دین است، و مسلمانان و مؤمنان باید عمدتاً در چنین مرحله ای بدون چون و چرا و تعبداً مطیع دستورات الهی باشند. اما در این مرحله نیز عقل تعطیل نیست بلکه درک فلسفه و فواید و آثار برخی احکام الهی، موجب می شود افراد در عمل به دستورات دین راسخ و استوارتر باشند.

Im_Masoud.Freeman;591040 نوشت:
میگم فکر نمی کنید این بحث حجاب دیگه خیلی داره تکراری میشه؟
.
چندین ماهه که تقریبا هر تاپیکی یه جورایی به بحث حجاب کشیده میشه
و همیشه یه عده یه سری بحث های تکراری رو مطرح می کنند و جواب های تکراری از کارشناسان مختلف دریافت می کنند..

سلام- :Gol:

پرسش از دین و تلاش برای فهم بهتر دین و تشخیص وظیفه درست در حیطه زندگی شخصی و میدان اجتماع، تکرار بردار نیست بلکه نوعی تذکر و یادآوری است بدلیل اهمیت و تأثیرگزاری آن در کمال، سعادت و شقاوت ابدی انسان. فلذا قرآن، تکرار معارف را ملال آور نمی خواند بلکه این تذکر را موجب منفعت و سود برای مؤمنان شمرده، می فرماید: "وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ"(ذاریات/55)

از اینرو از منظر عقل و نقل(آیات و روایات دینی)، نظر خود شما مبنی بر باطل بودن طرح و سیر چنین مباحثی، باطل است، اینکه گفتید:

و این سیر باطل همچنان ادامه داره هیچ نتیجه ای هم نداره ، مطمئنا در پاسخ به یک سوال و شبهه دینی هیچکس از یک کارشناس جواب جدیدی دریافت نمی کنه..
.

چون راه و روش و تفکرات دین اسلام خیلی وقت پیش مشخص شده و چیز جدیدی وجود نداره که کسی از خودش ابداع کنه..

بله احکام ثابت دین ثابت بوده و تغییرپذیر نیستند اما معمولاً همه احکام دین، ابعاد و جوانب گسترده ای دارند که لازم است از زوایای مختلف زندگی و نیز رابطه آنها با مسائل مختلف مورد بررسی قرار گیرد. اگر احکام دین چنین تنقیح و تبیین عالمانه ای شوند بنوعی در جامعه بیمه می شوند بعبارتی عموماً مردم در خصوص اهمیت، ضرروت و آثار و تبعات مثبت و منفی آن و ... به چنان شناختی می رسند که خودشان از پیروی و تبعیت احکام دین عالمانه و عاشقانه استقبال می کنند، نه اینکه در خصوص رعایت ان، قوانینی از طرف حکومت وضع شده باشد.

[=Times New Roman]

مشکور;592426 نوشت:

سلام- :Gol:

پرسش از دین و تلاش برای فهم بهتر دین و تشخیص وظیفه درست در حیطه زندگی شخصی و میدان اجتماع، تکرار بردار نیست بلکه نوعی تذکر و یادآوری است بدلیل اهمیت و تأثیرگزاری آن در کمال، سعادت و شقاوت ابدی انسان. فلذا قرآن، تکرار معارف را ملال آور نمی خواند بلکه این تذکر را موجب منفعت و سود برای مؤمنان شمرده، می فرماید: "وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ"(ذاریات/55)

از اینرو از منظر عقل و نقل(آیات و روایات دینی)، نظر خود شما مبنی بر باطل بودن طرح و سیر چنین مباحثی، باطل است، اینکه گفتید:

بله احکام ثابت دین ثابت بوده و تغییرپذیر نیستند اما معمولاً همه احکام دین، ابعاد و جوانب گسترده ای دارند که لازم است از زوایای مختلف زندگی و نیز رابطه آنها با مسائل مختلف مورد بررسی قرار گیرد. اگر احکام دین چنین تنقیح و تبیین عالمانه ای شوند بنوعی در جامعه بیمه می شوند بعبارتی عموماً مردم در خصوص اهمیت، ضرروت و آثار و تبعات مثبت و منفی آن و ... به چنان شناختی می رسند که خودشان از پیروی و تبعیت احکام دین عالمانه و عاشقانه استقبال می کنند، نه اینکه در خصوص رعایت ان، قوانینی از طرف حکومت وضع شده باشد.

مرد مومن من دارم میگم ، وقتی ته یه چیزی در میاد ، دیگه دنبال چی می گردی؟ می خوای از خودت اسلام در بیاری؟
وقتی در مورد حجاب اینکه اسلام چی گفته و باید چکار کرد ، کارشناسان مختلف این همه بحث کردن و هرچی اسلام گفته رو گفتن ، دیگه چی باید گفت؟ غیر از تکرار مکررات؟
تکرار اینجور بحث ها به نظر من فقط در صورتی مفید هست که هر دفعه یه کارشناس بیاد با یه لحن دیگه ای که قابل فهم تر باشه
و افراد بیشتری رو جذب کنه صحبت کنه ، در غیر اینصورت به نظرم هیچ فایده ای نداره..

سلام
ببخشید که در میان بیانات شما اساتید آمدم .
یک نکته ای است که مرتبط با بحث شماست . نکته ی کاربردی و ظریفی است اما ممکن است در معادلات علمی نوین به چشم نیاید .
همان که فرمودید « فایده ی ابزاری » - اتفاقاً یکی از انگیزه ها ی ترویج بی حجابی همین است که در جایی از زن بعنوان جذب کننده ی مشتری در تجارت و اقتصاد استفاده کنند .
متأسفانه در مملکت خودمان هم شاهد هستیم که از دوشیزگان بزک کرده برای تصدی پشت دخل بوتیک ها و مغازه ها و فروشگاهها بهره می برند .
در این مقوله حق دارند بگویند « حجاب و پوشش زنان مانع ترقی اقتصادی » است .

Im_Masoud.Freeman;592434 نوشت:
مرد مومن من دارم میگم ، وقتی ته یه چیزی در میاد ، دیگه دنبال چی می گردی؟ می خوای از خودت اسلام در بیاری؟
وقتی در مورد حجاب اینکه اسلام چی گفته و باید چکار کرد ، کارشناسان مختلف این همه بحث کردن و هرچی اسلام گفته رو گفتن ، دیگه چی باید گفت؟ غیر از تکرار مکررات؟

دوست عزیز. احکام ثابت دین حق و الهی که جاودانه و جهانی است، گرچه اصلش ثابت است اما فروع و ابعادش بسته به اقتضاءات زمان و مکان و دیگر شرایط و عوامل زندگی بسیار وسیع و گسترده است. بعبارتی چنانکه قرآن فرمود: "اصلها ثابت و فرعها فی السماء" است. ما گمان می کنیم همه ابعاد و زوایای بحث حجاب و بقول شما "ته بحث حجاب" گفته شده و دیگر این قبیل بحثها بی فایده و خالی از ثمر بوده و تکرار مکررات است. در پست قبلی گفتیم علاوه بر فایده بخشی تکرار و تذکر، ورود به بحث حجاب از هر زاویه ای و بُعدی، سطح شناخت و آگاهی ما را نسبت به دین و زندگی خواهد افزود.(فتأملوه)

Im_Masoud.Freeman;592434 نوشت:
[=Times New Roman]

تکرار اینجور بحث ها به نظر من فقط در صورتی مفید هست که هر دفعه یه کارشناس بیاد با یه لحن دیگه ای که قابل فهم تر باشه
و افراد بیشتری رو جذب کنه صحبت کنه ، در غیر اینصورت به نظرم هیچ فایده ای نداره..

سلام
معذرت می خوام بزرگوار
اینکه اینهمه گفته شده و نباید تکرار کرد یک ایده و مفهومی را در بر دارد که شما که مدعی آن هستید باید پاسخگو باشید :
پس چرا با وجود اینهمه « ته آن در آوردن » هنوز نتوانسته جلودار باشد ؟
البته خوب فرمودید که باید « تنوع در بیان و عملکرد روشنگرایانه » داد . با این ایده تان کاملاً موافقم .
ظاهراً مانند سایر مقوله های اجتماعی مانند اقتصاد چیز هایی که بازدارنده و روشنگرایانه باشد نداریم . یا اینکه هست ولی مفسر آن وجود ندارد .

[="Times New Roman"][="Black"]

مرید الحسین (ع);592441 نوشت:
سلام
معذرت می خوام بزرگوار
اینکه اینهمه گفته شده و نباید تکرار کرد یک ایده و مفهومی را در بر دارد که شما که مدعی آن هستید باید پاسخگو باشید :
البته خوب فرمودید که باید « تنوع در بیان و عملکرد روشنگرایانه » داد . با این ایده تان کاملاً موافقم .
ظاهراً مانند سایر مقوله های اجتماعی مانند اقتصاد چیز هایی که بازدارنده و روشنگرایانه باشد نداریم . یا اینکه هست ولی مفسر آن وجود ندارد .

مرید الحسین (ع);592441 نوشت:

مگه امام حسین ( ع ) با اون همه صحبت و پند و اندرز تونستن کوفیان رو هدایت کنند..:Gig:
.
وظیفه کارشناسان اینه راه و چاه رو نشون بدن و حرف نگفته ای باقی نگذارند ؛ ولی دیگه مسئول هدایت نشدن انسان ها نیستن..:Gig:[/]

بنام خدا

سلام و ادب:Gol:

در جمعبندی و نتیجه گیری مبحث شک و شبهه نکات زیر حائز اهمیت است:

اول. عضویت در شبکه های اجتماعی، علاوه بر فواید، توأم با خطراتی جدی نیز هست، لذا حکم کلی عضویت در این شبکه ها به قرار زیر است: عضویت در این گروه ها اگر خوف و خطر مذهب داشته باشد یا مستلزم مفسده ای مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل بوده و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود جایز نیست.

دوم. وقتی به آیات قرآن کریم مراجعه می کنیم برای زنان بهشتى (حوریه های بهشتی) ویژگی هایی کمالی ای ذکر شده است که هر مؤمنی براحتی تفاوت حوریان بهشتی را با زنان فاحشه و ناپاک تمیز می دهد. بدون شک، هر ویژگی کمالی که حوریان بهشتی دارند فواحش دنیا، نقطه مقابل آن را واجدند. این قبیل سخنان،(یکی دانستن ایندو) یا در دشمنی و غرض دشمنان دین خدا ریشه دارد و یا در جهل و جهالت ناآگاهان.

سوم. در خصوص اشکالاتی که در باب اجباری بودن حجاب و یا برخورد با بدحجابان گفتید لازم بذکر است: اولاً: حجاب، هم چون سایر موضوعات دینی مبنایی قرآنی داشته و آیاتی از قرآن کریم و روایات زیادی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام بر واجب بودن آن دلالت دارند. ثانیاً: فلسفه حجاب اسلامی چند چیز است که بعضی از آنها جنبه روانی، بعضی جنبه خانوادگی، بعضی دیگر جنبه اجتماعی و بعضی مربوط است به بالا بردن احترام زن و جلو گیری از ابتذال او.(رجوع شود به پست 4 همین تایپیک) ثالثاً: بسیاری از این فیلمها (برخورد خشونت آمیز گشت ارشاد) غیرواقعی و ساختگی بوده و توسط کمپانی های اسلام ستیزی در داخل و خارج کشور تولید می شود. رابعاً: احیاناً موارد معدودی هم که واقعیت دارد، مورد تأیید اسلام نبوده که عمدتاً عامل دو چیز است: اول) بی تجربه گی برخی عوامل گشت ارشاد. دوم) مقاومت و برخورد فیزیکی بی حجابان، بدحجابان و عاملین فساد در جامعه با مأموران انتظامی. خامساً: حجاب اسلامی علاوه بر اینکه بر اساس دستورات قرآن و دین واجب است رعایت آن در جامعه ایران اسلامی یک قانون و ضرورت است، از اینرو طبق قانون، مأموران انتظامی باید با هنجارشکنان و کسانی که با بی حجابی و بدحجابی شان در صدد ناامن کردن جامعه از نظر روحی و روانی هستند مقابله کنند.

چهارم. در پاسخ به این ادعا که آزادی های غربی و رواج بی حجابی و بدحجابی عامل پیشرفت غرب شده گفتنی است: اصولاً پیشرفت های ظاهری و مادی غرب، بدلیل عوامل متعددی از جمله برنامه ریزی، مدیریت کنترل و نظارت قوی، نهادینه شدن نظم و هماهنگی سیستمی همه ارکان مؤسسات دولتی و شخصی و حاکمیت نظام خشک و مبتنی بر اصالت سود سرمایه داری و عواملی دیگر از این دست است. دلیل پیشرفت های جهان غرب را نمی توان مستقیماً با بی حجابی و آزادی های شخصی نظام لیبرالی مرتبط دانست. بلکه آنچه مسلم است، امروزه در غرب، شخصیت زن بمثابه یک کالای مصرفی تمام عیار در آمده و حتی حضور زن در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی بیش از آنکه بمنظور بهره مندی از ظرفیت اندیشه و توانایی های شخصیتی وی باشد برای سودجویی از ظاهر و جنسیت زن در امر تبلیغات و فرایند کار می باشد.

از اینرو، اگر جوامع اسلامی به عوامل اصلی پیشرفت و توسعه و ترقی که به مواردی از انها در پست قبلی اشاره شد (بهبود مدیریت، توسعه علم، نظارت و نظم) دست یایند با دارا بودن فاکتور ارزشهای الهی و تقوا از انجمله حجاب اسلامی که عامل آرامش و سلامت روحی و روانی جامعه است، بسیار در عرصه های علمی و عملی و توسعه و رشد فعالیت های اجتماعی موفق تر از جوامعی خواهند بود.

ادامه دارد ...:Gol:

پنجم. در پاسخ به این اشکال که چرا حجاب اسلامی عمومیت یافته و بر اقلیت های مذهبی و کسانی که بعنوان توریست وارد ایران می شوند هم الزامی است گفتنی است: دلیل این ضرورت و عمومیت، قانون بودن آن است. فلذا همگان ملزم به رعایت قوانین ج.ا.ا و از جمله قانون حجاب هستند.(برای توضیح بیشتر رجوع کنید به پست 16 همین تایپیک)

ششم. بسیاری از جرائم اجتماعی علاوه بر حرمت شرعی، غیرقانونی هم هست و حکومت موظف است با خاطیان و مجرمان برخورد کند نظیر سرقت، تعدی، زورگیری، احتکار، گرانفروشی و ... به همان دلیلی که ورود نیروی انتظامی و گشت های مبارزه با سارقان، متعدیان، زورگیران، گرانفروشان و قاچاقچیان مواد مخدر قابل توجیه است، برخورد نیروی انتظامی و گشت ارشاد، با قانون شکنان حجاب اسلامی(این واجب الهی) و کسانی که آرامش روحی و روانی جامعه را به مخاطره می اندازند نیزقابل توجیه است.

هفتم. ترديدي نيست که درگستره تاريخ اسلام، مسلمانان ازعالم وعامي، شيعه و سني و پيروان مذهب هاي مختلف فقهي و نحله هاي گوناگون کلامي و اعتقادي به صورت اجماع حجاب را واجب و رعايت آنرا بر زن مسلمان الزامي مي شمارند و بي حجابي و بدحجابي را مساوي با مخالفت با قرآن و زير پا نهادن حکم واجب الهي تلقي مي کنند. صرفنظر از برخی نظرات و دیدگاه های نو اندیشانه در باب حجاب، بعلاوه، تحقیق و تتبع دقیق و عمیق و عاری از پیشداوری ما را به سویی رهنمون می کند، چنانکه روشن می شود آن گونه که بعضي ها پنداشته اند، پوشش زن تنها تکليف شخصي نيست، بلکه يک مسأله عاطفي، رواني، خانوادگي، اجتماعي است كه ريشه در فطرت انسانها دارد. یعنی از روزي که خدا انسان را آفريد ، همراه با نياز فطري به پوشش آفريد و آن را جزء غريزه او قرار داد .(رجوع کنید به پست 21)

هشتم. در باره پیشینه حجاب گفتنی است: آنچه از تاريخ کهن و تاریخ ادیان، استفاده مى شود، اين است كه حجاب به معناى پوشش زنان، قبل از اسلام در جهان و در اديان مختلف با شكل هاى متفاوت وجود داشته و اين حكم تأسيسى اسلام نيست، بلكه دين اسلام آن را پذيرفته و چنان كه از تاريخ زمان پيامبر (ص) استفاده مى شود، اسلام بدلیل فواید بیشمار مسأله حجاب، قدرى محدوده ى آن را وسيع تر كرده و به آن بيشتر توجه نموده است.

اما مطلبی که هست اینکه: آيه حجاب خطابش به مردان و زنان مؤمن و مؤمنه مى‌باشد و نه اهل كتاب، همچنين برخوردى هم از پيامبر يا اميرالمومنين با اينگونه افراد در تاريخ گزارش نشده است. اما در مورد مشركين كه اعتقادى به حجاب نداشته اند بايد گفت چون آيات حجاب در سال ششم هجری در مدينه و در زمان استقرار حكومت اسلامى در آنجا نازل شده و مشركى در مدينه زندگى نمى كرده لذا طبيعتا برخوردى هم با مشرکان نمى‌تواند رخ داده باشد.

نهم. بر خلاف تصور برخی که گمان می کنند امر بمعروف و نهی از منکر، صرفا بهانه ای شده برای برخورد با بی حجابان و بدحجابان لازم بذکر است: دامنه امر بمعروف و نهی از منکر در حقیقت، امر به همه خوبی ها و فضیلت و نهی از همه زشتی ها و منکر هاست که مسأله حجاب یکی از انهاست.

دهم. اگر اشکال شود با چه مجوزی می توان، احکام شرع را لباس قانون پوشید گفتنی است: حکومت دینی، چیزی جز اجرای احکام و حدود الهی نیست، در حقیقت حکومت اسلامی حکومت فقه است. از اینرو، احکام شرعی نظیر حجاب که علاوه بر جنبه شخصی جنبه اجتماعی نیز دارد و رعایت یا عدم رعایت آن، بر رشد و کمال یا انحطاط جامعه بار و تأثیر مثبت و منفی می گذارد. را می توان بصورت یک قانون عمومی ابلاغ نمود. از اینرو کشورهای غربی که مبانی شان سکولاری - لیبرالی (آزادی عقیده) و مبتنی بر دموکراسی مطلق است نمی توانند بر خلاف اصول خود قانونی مبنی بر منع حجاب تصویب کنند. (رجوع شود به پست 24)

یازدهم. اولاً درست است که حدّ خاصی برای آن تعیین نشده است اما حاکم شرع می تواند در موارد مقتضی در این زمینه حکم صادر کند و او را تعزیر نماید. ثانیاً امر بمعروف و نهی از منکر توسط عاملان بمعروف اعم از مردم و یا نیروهای گشت ارشاد در گام اول کاری است فرهنگی و به تذکر لسانی و اخذ تعهد بسنده می شود و در صورت اصرار متخلف بر سرپیچی از قانون حجاب، با صلاحدید حاکم شرع تعزیز می گردد.

بنا بر این، حجاب اسلامی نه تنها حکمی شرعی و الهی بوده و قانونی برای جامعه اسلامی است واجد فواید بیشماری برای سلامت روح و روان فرد، کانون خانواده و جامعه است و رعایت آن بر همگان الزامی است.

موضوع قفل شده است