ازدواج با کسی که قبلا ازدواج کرده؟!

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج با کسی که قبلا ازدواج کرده؟!

با سلام خدمت همه دوستان

امروز یه مقاله ای خوندم که به نظرم جالب اومد ، و معضلی هست که شاید خیلی ها باهاش درگیر هستند

برای همین تصمیم گرفتم این مقاله رو اینجا قرار بدم که هم از نظرات اساتید و کارشناسان محترم این سایت در این زمینه بهره ببریم و هم از نظرات دوستان استفاده کنیم

عرف غلطی که مخ ها را آلوده به اعوجاج فکری کرده است. اعوجاج فکری یعنی کج اندیشی.

خب قبلا ازدواج کرده باشد مگر چیزی از بدن او کم شده است؟ چرا مانع ازدواج فرزندتان با کسی می شوید که قبلا ازدواج کرده است؟ مرتب می گوئید چرا دعایمان مستجاب نمی شود؟ خب چرا به عمل تان نگاه نمی کنید؟ چرا با خدا دشمنی می کنید؟ چرا با عقل سلیم دشمنی می کنید؟ ای عزیزان ازدواج با کسی که قبلا ازدواج کرده باشد به والله بد نیست، اشکالی ندارد، از نظر اسلام، طبیعی و حلال است.
«جامعه ی ما سنتی است، اسلام یک دین مدرن است، اگر ما نتوانیم این سنت را به مدرنیته برگردانیم اسلام خوار می شود، ما هم گرفتار می شویم. فرازی از سخنرانی آیت الله محمد رضا نکونام»
حرف حقی است. اگر پسر شما بیاید به شما که بزرگ او هستید بگوید پدر، مادر می خواهم با فلان خانم بیوه ازدواج کنم. چرا ابروهایتان را درهم می کنید؟ چرا چهره درهم می کشید؟ چرا به یکدیگر چشم برمی گردانید؟ خب چه اشکالی دارد با زنی که قبلا جدا شده بخواهد ازدواج کند؟ مسأله این است که اصلا به تحقیق و مراحل بعد نمی رسد همین که فرزند شما بترسد عنوان کند او دچار استسباع است. استسباع یعنی وقتی که چیزی با وحشتی شما را فلج کند و شما از هیمنه ی آن (سلطه و چیرگی) و ترس، قدرتِ اختیاری نداشته باشید.استسباع یعنی سَبُع زدگی، سَبُع به معنای شیر است یعنی شیرزدگی یعنی وقتی که شما از چیزی آنچنان وحشت کنید که قدرت انجام کاری را از شما بگیرد مثل آهویی که وقتی شیر را ناگهان جلوی خویش می بیند هیچ حرکتی نمی کند، هیچ تلاشی نمی کند و تسلیم می شود از خیرِ فرار و نجات درمی گذرد این می شود استسباع که بسیاری فرزندان خانواده ها دچار آن هستند. از خیرِ معرفیِ فرد مورد علاقه اش (که قبلا ازدواج کرده) به خانواده اش درمی گذرد و تلاشی برای بحث نمی کند. در صدر اسلام زنی چهار بار شوهر کرد یک بار هم همسر امام علی علیه السلام شد اصلا عیب و عار نبود، انگی نبود ننگی نبود، در آن جامعه، کسی دید بدی نسبت به این مسأله نداشت. چرا بکارت را می پرستید؟ پرستیدن که فقط سجده کردن نیست همین که شما به خاطر بکارت، مانع ازدواج پسرتان می شوید یعنی اینکه آنقدر برایتان مهم بوده است که با یک دینِ دیگر داشتنِ فرد برابری می کند! این می شود پرستیدن. وقتی خدا ندارد با اینکه بکارت ندارد، برایتان یک نتیجه را می دهد که همان مانع تراشی و مخالفت با ازدواج فرزندتان است یعنی اینکه بکارت به همان اندازه مهم است. این می شود پرستیدن. خواهش می کنم همین لحظه ذهن شریفتان را از این آلوده زنگار ناپاک و ظالمانه و این انحراف عرفی، پاک بفرمائید. شرک است. شراکت با شیطان است. پیغمبرمان حضرت محمد (صل الله و علیه و آله) آن دنیا گریبانتان را می گیرد به آسان گیری در ازدواج آمر(امر دهنده) بوده و ناهی (نهی کننده) را بی شفاعت می گذارد. اعوجاج فکری یا همان کج اندیشی ست. بوی تَعَفُّن (عفونت) می گیرد دهان کسی که بگوید فلان دختر دستمالی شده! الله و اکبر دختر مردم یک بار نامزده کرده، عقد کرده، بعد دیگران می گویند دستمالی شده یکی دیگر را انتخاب کن! الله و اکبر از این جهل و نادانی نکبت بار. برائت بجوئید از این گفتار و کردار و مخالفت کنید زیرا سکوت در مقابل ظلم کثیفی است که به افکار و اذهان شریف آدمیان، همچون اختاپوس (یعنی هشت پای دریایی که قدرت حرکت را از قربانی می گیرد) چسبیده گردیده، همان استسباع!
فروگذارید این اندیشه ی بدبو را و با خود به آینده نبرید زیرا آینده را هم بدبو می کند.
دختران تحصیلکرده و شاغل، نامه می زنند از بنده می پرسند اگر خواستگاری داشته باشم که قبلا عقد کرده بعد جدا شده، اگر قبول کنم بده؟ قبل از اینکه جوابشان را بدهم اول یک گریه ی قلبی می کنم به حالِ اندیشه ی این دختر و آن آقا پسرِ خواستگار، بعد جواب می دهم: خیر بد نیست. بعد می نویسد: من برام مهم نیست اما از دید دیگران واهمه دارم. این است که تصمیم قاطع و پرخطر به نوشتن این مقاله کردم زیرا می گوید دیگران و این دیگران کی هستند؟ همه ی ما هستیم. ما که دیگرانِ آن دختر هستیم باید اول روشن شویم که دیدمان را طبیعی کنیم، ابرو درهم نبریم، چهره درهم نکشیم، وقتی این چنین شود و کسی با تعجب این سوال را نپرسد که قبلا ازدواج کرده؟!! آری می توان امید های بهتری داشت.

به خرده گیر، خرده بگیرید. عیب جو را راحت به حال خود وانگذارید که مجلس غیبت بپا کند با احترام با ذکر دلیل، مجلس را ترک نمائید. شجاعان و دلیرانِ صفِ اول در جهادِ اکبر، این کار را می کنند و ترسی ندارند به هر حال جنگ و جهاد، زخمی شدن هم دارد اما اگر بگذارید فرد، خیلی راحت دیگران را به خاطر ازدواج قبلی، ترور شخصیت کند، ترور روانی کند، در کشتنِ روح یک انسان، بی تفاوتی و همکاری کرده اید و شاید روزی همین درد، دامانمان را بگیرد. برخی والدین، همین که بشنوند فرد موردِ نظرِ فرزندشان قبلا جدا شده و آن فرد مقصر بوده، دیگر کار را یکسره تمام می کنند در حالیکه باید تحقیق کرد شاید خود را اصلاح کرده باشد آقای خواستگار قبلا جدا شده، مقصر هم بوده، مثلا به اشکالی دچار بوده، متأسفانه اصلاح او را نادیده می گیرند. چرا؟ به خاطرِ حرف مردم!! چرا؟ جواب فامیلا رو چی بدیم؟!

بدترین دهن بینی همین دهن بینیِ فامیلی است. آیا فامیلا می آیند آن دنیا جواب بدهند هر لحظه عذاب جنسی فرزندمان را که در تنهایی بسر می بَرَد؟ جواب این همه سال، خودارضائی های پنهان و مرگبارِ فرزندانمان را فامیلا آن دنیا می دهند؟ نه خیر شما باید جواب بدهید نه فامیلا.

آن دنیا، مسوولِ عمرِالتهاباتِ جنسیِ جوانتان، خودِ شما هستید نه فامیلا؟ هر کس که قبلا جدا شده، که آدم شارلاتانی نبوده، جدائی که دلیلِ بی کفایتی نیست در روانشناسیِ جدید، حتی جدائی را بعضی وقت ها درمان و دارو و علاجِ ادامه ی زندگی یک فرد می دانند.

این به تجربه ثابت شده و در روایات آمده اگر به خاطر حرف دیگران حقی را زیر پا بگذارند بعدا دچار حرف دیگران خواهند شد، بدونِ شک بدونِ هیچ تردید، ولی اگر چیزی را که صلاح می دانند و ترس از حرف دیگران به دل راه ندهند، بعدا دیگران، تحسین خواهند کرد آن شخص را و خداوند نصرت می دهد حق را. خوب است با این جمله ی امید بخش سخن را به پایان برسانم و دعائی هم می کنیم: « از خداوند بزرگ برای پدر و مادرها، نجات از دهن بینیِ فامیلی و عبور از جهان بینیِ فامیلی را مسألت و خواستاریم.» موفق و سرافراز باشید.

منابع
و این منبع

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صابر

[=Times New Roman]

[="2 Koodak"]با سلام و احترام خدمت شما [="2 Koodak"][=Calibri] [="2 Koodak"] و تشکر از موضوعی که ارائه فرمودید
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]در پاسخ باید عرض کنم بله! واقعیت هم همین است که اگر بخواهید به قضیه واقع بینانه نگاه کنیم ازدواج با فردی که قبلا ازدواج کرده کاملا شرعی بوده و هیچ اشکالی ندارد. چه بسیار زن های بیوه ای که بخاطر ازدواج ناموفق مجبور به طلاق شده اند و در خانه پدری زندگی می کنند. مگر اینها انسان نیستند؟ مگر اینها نیاز ندارند و...
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"] به هر حال این هم یکی دیگر از باورهای غیر منطقی است که امروزه جامعه را اسیر خود کرده است. کاملا حق با شماست و کلام شما متین و بجا است.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]نکته ای که در این وسط نباید از آن غافل شد این است که ممکن است آسیب هایی در این میان برای پسر اگر بخواهد با دختری که قبلا ازدواج کرده یا دختری که بخواهد با پسری که قبلا زن داشته ازدواج کند وجود داشته باشد که باید مواظب بود.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]در گام اول باید دید علت جدایی و طلاق از همسر قبل چیست و کدام طرف مقصر است. ممکن است فردی که طلاق گرفته و الان به دنبال ازدواج با او هستید مشکل خاصی داشته باشد یا اینکه خدای ناکرده دارای اختلالاتی باشد مانند اختلالات جسمی یا روانی مثل اختلالات شخصیتی عمیقی که درمان آن به سال ها نیاز دارد. به هر حال نباید چشم بسته تن به این ازدواج داد بلکه باید به همان اندازه که برای فردی که ازدواج نکرده تحقیق می کنیم در این مورد هم تحقیق کنیم.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"] مطلب دیگر بحث رعایت ملاک ها است. ملاک هایی که برای انتخاب همسر در ازدواج وجود دارد در این ازدواج هم باید رعایت شود. مخصوصا بحث رعایت شرط سن .
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"] تصور بعضی این است که باید در این نوع ازدواج ها زیر پا گذاشته شود چون فرد قبلا ازدواج کرده الان دیگر مهم نیست که چند ساله او را بگیرد و در بسیاری مواقع خانواده ها برای اینکه می ترسند فرزندشان در خانه بماند او را به یک فرد سن بالا می دهند و اجازه را صادر می کنند.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]به هر حال اطرافیان باید مواظب باشند این آسیب ها در این نوع ازدواج ها فراوان است و به کرات دیده ایم.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]موفق باشید.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]در پناه حق باشید.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"][=Calibri]
[=Times New Roman]

صابر;574279 نوشت:
[=2 Koodak]با سلام و احترام خدمت شما [=2 Koodak] و تشکر از موضوعی که ارائه فرمودید

[=2 Koodak]در پاسخ باید عرض کنم بله! واقعیت هم همین است که اگر بخواهید به قضیه واقع بینانه نگاه کنیم ازدواج با فردی که قبلا ازدواج کرده کاملا شرعی بوده و هیچ اشکالی ندارد. چه بسیار زن های بیوه ای که بخاطر ازدواج ناموفق مجبور به طلاق شده اند و در خانه پدری زندگی می کنند. مگر اینها انسان نیستند؟ مگر اینها نیاز ندارند و...
[=2 Koodak] به هر حال این هم یکی دیگر از باورهای غیر منطقی است که امروزه جامعه را اسیر خود کرده است. کاملا حق با شماست و کلام شما متین و بجا است.

[=2 Koodak]نکته ای که در این وسط نباید از آن غافل شد این است که ممکن است آسیب هایی در این میان برای پسر اگر بخواهد با دختری که قبلا ازدواج کرده یا دختری که بخواهد با پسری که قبلا زن داشته ازدواج کند وجود داشته باشد که باید مواظب بود.
[=2 Koodak]در گام اول باید دید علت جدایی و طلاق از همسر قبل چیست و کدام طرف مقصر است. ممکن است فردی که طلاق گرفته و الان به دنبال ازدواج با او هستید مشکل خاصی داشته باشد یا اینکه خدای ناکرده دارای اختلالاتی باشد مانند اختلالات جسمی یا روانی مثل اختلالات شخصیتی عمیقی که درمان آن به سال ها نیاز دارد. به هر حال نباید چشم بسته تن به این ازدواج داد بلکه باید به همان اندازه که برای فردی که ازدواج نکرده تحقیق می کنیم در این مورد هم تحقیق کنیم.
[=2 Koodak] مطلب دیگر بحث رعایت ملاک ها است. ملاک هایی که برای انتخاب همسر در ازدواج وجود دارد در این ازدواج هم باید رعایت شود. مخصوصا بحث رعایت شرط سن .
[=2 Koodak] تصور بعضی این است که باید در این نوع ازدواج ها زیر پا گذاشته شود چون فرد قبلا ازدواج کرده الان دیگر مهم نیست که چند ساله او را بگیرد و در بسیاری مواقع خانواده ها برای اینکه می ترسند فرزندشان در خانه بماند او را به یک فرد سن بالا می دهند و اجازه را صادر می کنند.
[=2 Koodak]به هر حال اطرافیان باید مواظب باشند این آسیب ها در این نوع ازدواج ها فراوان است و به کرات دیده ایم.
[=2 Koodak]موفق باشید.
[=2 Koodak]در پناه حق باشید.

ممنونم از توجهتون و پاسخ ارزشندتون

راستش تا حالا این موضوع برای من پیش نیومده و احتمالا هم پیش نمیاد ، حتی اگرم پیش بیاد خانواده منم مثل بیشتر خانواده ها قبل اینکه به من بگن جواب منفی رو میدن

ولی خب ما تو اقوام داریم پسری رو که با دختری ازدواج کرده که فقط 20 روز تو عقد بوده و بعد هم که متوجه شده اون پسر اعتیاد داره ازش جدا شده ، حتی این موضوع اول پنهان بود (البته نه برا اون آقا پسر ) ولی بعد که همه متوجه شدن اصلا عکس العمل های خوبی نداشتن ، ولی این رفتار اصلا برای من قابل هضم نیست ، مگه اون دختر چه گناهی کرده که به اشتباه حالا احتمالا خانوادش که درست تحقیق نکردن به عقد کسی دراومده که شایستگیش رو نداشته

خب یکی که این رفتارا رو می بینه دیگه حاضر نیست به همچین ازدواجی تن بده حالا هرچقدرم که طرفش خوب باشه

به نظر من که خیلی از رفتار و کارهای ما جوری هست که قبل اینکه ببینیم درست یا غلط و اینکه خدا راضی هست یا نه ،اول به این فکر می کنیم که دور و اطرافیانمون چی قراره بگن !!!

سلام
ضمن قدرداني از پاسخ دقيق و سنجيده كارشناس محترم
به نظرم نكاتي مغفول ماند
در امر ازدواج قبل از هر امري بايد به اين نكته توجه داشته باشيد

ايثار در ازدواج حرام است

دن اينكه وي واجد خصوصيتي هست كه در ميان دختران باكره موجود آن صفت نيست
و آن وصف چنان براي مرد داماد ما مهم و حياتي است كه در درجه اول و داخل محدوده قرمز انتخاب قرار گرفته
يعني فاقد اين وصف تحت هيچ شرايطي انتخاب مناسب من نيست
حالا من مي پرسم
واقعا چند در صد جوانان مجرد ما تو همچين شرايطي قرار مي گيرند
بگذريم از خيل رواياتي كه فرمودن سعي كنيد با باكره ازدواج كنيد..حالا به دليل بعضي مسائل به علل آن اشاره نميكنيم
در ثاني
آيا هم كفو بودن شامل اين مورد نمي شود؟

S.A.J;574414 نوشت:
اينكه وي واجد خصوصيتي هست كه در ميان دختران باكره موجود آن صفت نيست
و آن وصف چنان براي مرد داماد ما مهم و حياتي است كه در درجه اول و داخل محدوده قرمز انتخاب قرار گرفته
يعني فاقد اين وصف تحت هيچ شرايطي انتخاب مناسب من نيست

ممنونم از پاسختون

ولی اینجا موضوع پسری/دختری هست که علاقه به ازدواج با خانمی/آقایی داره که قبلا ازدواج کرده ، یعنی حتما اون خصوصیت رو دیده که این تصمیم رو گرفته ، حرف سر این هست که اینجا پدر و مادرها نباید فقط و فقط به همین خاطر مانع ازدواج با این شخص بشن

S.A.J;574414 نوشت:
بگذريم از خيل رواياتي كه فرمودن سعي كنيد با باكره ازدواج كنيد..

لطف می کنید چندتا از این روایات رو بگین ، من اطلاعی راجع به این روایات ندارم

S.A.J;574414 نوشت:
آيا هم كفو بودن شامل اين مورد نمي شود؟

وقتی اون دختر خانم یا اون آقا پسر این شرایط رو پذیرفتن چرا باید ما با همچین حرفایی سنگ بندازیم جلوشون؟!

[=arial black]

marzie_70;574427 نوشت:
یعنی حتما اون خصوصیت رو دیده که این تصمیم رو گرفته

سلام
قال الامام الصادق علیه السلام:
انما المراة قلادة فانظر ما تتقلد.
امام صادق علیه السلام فرمودند:
زن همانا گردنبندی است، نیک بنگر که چه گردنبندی را به گردنت آویزان می‏کنی.
وسائل الشیعه، ج 20، ص 33
وووو
قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:
تزوجوا الابکار فانهن اعذب افواها و ارتق ارحاما و اسرع تعلما و اثبت للمودة.
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
با دختران باکره ازدواج کنید زیرا که دهان آنان شیرین و رحمشان مناسبتر است و زود چیزی را یاد می‏گیرند و محبتشان پایدارتر است.
بحار الانوار، ج 103، ص 237........
ووووو
به نظرم ديدن ي خصلت ي چيزه
مقايسه اون در بقيه و گزينش بهتر چيز ديگه ايي
به هر حال بهتره حتما مشاوره ببينن

سلام.فکر کنم این بحث یه کم نمیشه خیلی عمومی در موردش صحبت کرد. چون خیلی تبصره میتونه داشته باشه مثلا اگه بحث انتخاب خود طرف مقابل باشه دید یه جور دیگه ست یا مثلا دلیل رد خانواده ها طرفا فقط ازدواج قبلی طرف باشه یا اینجور قضیه ها ... باید قبول کرد ک این جور ازدواج ها یه کم حساس تر میشه چون طرف یه بار ازدواج کرده و زندگی متاهلی رو تجربه کرده البته اونایی ک ب قول دوست مون چن روز عقد بودنو بعد هم طلاق گرفتن جزو مثتثنی ها هستن ولی خب فکرکنم خود جووون ها هم در این موارد با خانواده ها موافق باشن خیلی گناه رو ب گردن خانواده ها نندازین دید همه نسبت ب طلاق عادی نشده ...

Ṃᾄʀẓἷἔ;573461 نوشت:
با سلام خدمت همه دوستان

امروز یه مقاله ای خوندم که به نظرم جالب اومد ، و معضلی هست که شاید خیلی ها باهاش درگیر هستند

برای همین تصمیم گرفتم این مقاله رو اینجا قرار بدم که هم از نظرات اساتید و کارشناسان محترم این سایت در این زمینه بهره ببریم و هم از نظرات دوستان استفاده کنیم

[=times new roman]عرف غلطی که مخ ها را آلوده به اعوجاج فکری کرده است. اعوجاج فکری یعنی کج اندیشی.

[=times new roman]خب قبلا ازدواج کرده باشد مگر چیزی از بدن او کم شده است؟ چرا مانع ازدواج فرزندتان با کسی می شوید که قبلا ازدواج کرده است؟ مرتب می گوئید چرا دعایمان مستجاب نمی شود؟ خب چرا به عمل تان نگاه نمی کنید؟ چرا با خدا دشمنی می کنید؟ چرا با عقل سلیم دشمنی می کنید؟ ای عزیزان ازدواج با کسی که قبلا ازدواج کرده باشد به والله بد نیست، اشکالی ندارد، از نظر اسلام، طبیعی و حلال است.
[=times new roman]«جامعه ی ما سنتی است، اسلام یک دین مدرن است، اگر ما نتوانیم این سنت را به مدرنیته برگردانیم اسلام خوار می شود، ما هم گرفتار می شویم. فرازی از سخنرانی آیت الله محمد رضا نکونام»
[=times new roman]حرف حقی است. اگر پسر شما بیاید به شما که بزرگ او هستید بگوید پدر، مادر می خواهم با فلان خانم بیوه ازدواج کنم. چرا ابروهایتان را درهم می کنید؟ چرا چهره درهم می کشید؟ چرا به یکدیگر چشم برمی گردانید؟ خب چه اشکالی دارد با زنی که قبلا جدا شده بخواهد ازدواج کند؟ مسأله این است که اصلا به تحقیق و مراحل بعد نمی رسد همین که فرزند شما بترسد عنوان کند او دچار استسباع است. استسباع یعنی وقتی که چیزی با وحشتی شما را فلج کند و شما از هیمنه ی آن (سلطه و چیرگی) و ترس، قدرتِ اختیاری نداشته باشید.استسباع یعنی سَبُع زدگی، [=times new roman]سَبُع به معنای شیر است یعنی شیرزدگی یعنی وقتی که شما از چیزی آنچنان وحشت کنید که قدرت انجام کاری را از شما بگیرد مثل آهویی که وقتی شیر را ناگهان جلوی خویش می بیند هیچ حرکتی نمی کند، هیچ تلاشی نمی کند و تسلیم می شود از خیرِ فرار و نجات درمی گذرد این می شود استسباع که بسیاری فرزندان خانواده ها دچار آن هستند. از خیرِ معرفیِ فرد مورد علاقه اش (که قبلا ازدواج کرده) به خانواده اش درمی گذرد و تلاشی برای بحث نمی کند. در صدر اسلام زنی چهار بار شوهر کرد یک بار هم همسر امام علی علیه السلام شد اصلا عیب و عار نبود، انگی نبود ننگی نبود، در آن جامعه، کسی دید بدی نسبت به این مسأله نداشت. چرا بکارت را می پرستید؟ پرستیدن که فقط سجده کردن نیست همین که شما به خاطر بکارت، مانع ازدواج پسرتان می شوید یعنی اینکه آنقدر برایتان مهم بوده است که با یک دینِ دیگر داشتنِ فرد برابری می کند! این می شود پرستیدن. وقتی خدا ندارد با اینکه بکارت ندارد، برایتان یک نتیجه را می دهد که همان مانع تراشی و مخالفت با ازدواج فرزندتان است یعنی اینکه بکارت به همان اندازه مهم است. این می شود پرستیدن. خواهش می کنم همین لحظه ذهن شریفتان را از این آلوده زنگار ناپاک و ظالمانه و این انحراف عرفی، پاک بفرمائید. شرک است. شراکت با شیطان است. پیغمبرمان حضرت محمد (صل الله و علیه و آله) آن دنیا گریبانتان را می گیرد به آسان گیری در ازدواج آمر(امر دهنده) بوده و ناهی (نهی کننده) را بی شفاعت می گذارد. اعوجاج فکری یا همان کج اندیشی ست. بوی تَعَفُّن (عفونت) می گیرد دهان کسی که بگوید فلان دختر دستمالی شده! الله و اکبر دختر مردم یک بار نامزده کرده، عقد کرده، بعد دیگران می گویند دستمالی شده یکی دیگر را انتخاب کن! الله و اکبر از این جهل و نادانی نکبت بار. برائت بجوئید از این گفتار و کردار و مخالفت کنید زیرا سکوت در مقابل ظلم کثیفی است که به افکار و اذهان شریف آدمیان، همچون اختاپوس (یعنی هشت پای دریایی که قدرت حرکت را از قربانی می گیرد) چسبیده گردیده، همان استسباع!
[=times new roman]فروگذارید این اندیشه ی بدبو را و با خود به آینده نبرید زیرا آینده را هم بدبو می کند.
[=times new roman]دختران تحصیلکرده و شاغل، نامه می زنند از بنده می پرسند اگر خواستگاری داشته باشم که قبلا عقد کرده بعد جدا شده، اگر قبول کنم بده؟ قبل از اینکه جوابشان را بدهم اول یک گریه ی قلبی می کنم به حالِ اندیشه ی این دختر و آن آقا پسرِ خواستگار، بعد جواب می دهم: خیر بد نیست. بعد می نویسد: من برام مهم نیست اما از دید دیگران واهمه دارم. این است که تصمیم قاطع و پرخطر به نوشتن این مقاله کردم زیرا می گوید دیگران و این دیگران کی هستند؟ همه ی ما هستیم. ما که دیگرانِ آن دختر هستیم باید اول روشن شویم که دیدمان را طبیعی کنیم، ابرو درهم نبریم، چهره درهم نکشیم، وقتی این چنین شود و کسی با تعجب این سوال را نپرسد که قبلا ازدواج کرده؟!! آری می توان امید های بهتری داشت.

[=times new roman]به خرده گیر، خرده بگیرید. عیب جو را راحت به حال خود وانگذارید که مجلس غیبت بپا کند با احترام با ذکر دلیل، مجلس را ترک نمائید. شجاعان و دلیرانِ صفِ اول در جهادِ اکبر، این کار را می کنند و ترسی ندارند به هر حال جنگ و جهاد، زخمی شدن هم دارد اما اگر بگذارید فرد، خیلی راحت دیگران را به خاطر ازدواج قبلی، ترور شخصیت کند، ترور روانی کند، در کشتنِ روح یک انسان، بی تفاوتی و همکاری کرده اید و شاید روزی همین درد، دامانمان را بگیرد. برخی والدین، همین که بشنوند فرد موردِ نظرِ فرزندشان قبلا جدا شده و آن فرد مقصر بوده، دیگر کار را یکسره تمام می کنند در حالیکه باید تحقیق کرد شاید خود را اصلاح کرده باشد آقای خواستگار قبلا جدا شده، مقصر هم بوده، مثلا به اشکالی دچار بوده، متأسفانه اصلاح او را نادیده می گیرند. چرا؟ به خاطرِ حرف مردم!! چرا؟ جواب فامیلا رو چی بدیم؟!

[=times new roman]بدترین دهن بینی همین دهن بینیِ فامیلی است. آیا فامیلا می آیند آن دنیا جواب بدهند هر لحظه عذاب جنسی فرزندمان را که در تنهایی بسر می بَرَد؟ جواب این همه سال، خودارضائی های پنهان و مرگبارِ فرزندانمان را فامیلا آن دنیا می دهند؟ نه خیر شما باید جواب بدهید نه فامیلا.

[=times new roman]آن دنیا، مسوولِ عمرِالتهاباتِ جنسیِ جوانتان، خودِ شما هستید نه فامیلا؟ هر کس که قبلا جدا شده، که آدم شارلاتانی نبوده، جدائی که دلیلِ بی کفایتی نیست در روانشناسیِ جدید، حتی جدائی را بعضی وقت ها درمان و دارو و علاجِ ادامه ی زندگی یک فرد می دانند.

[=times new roman]این به تجربه ثابت شده و در روایات آمده اگر به خاطر حرف دیگران حقی را زیر پا بگذارند بعدا دچار حرف دیگران خواهند شد، بدونِ شک بدونِ هیچ تردید، ولی اگر چیزی را که صلاح می دانند و ترس از حرف دیگران به دل راه ندهند، بعدا دیگران، تحسین خواهند کرد آن شخص را و خداوند نصرت می دهد حق را. خوب است با این جمله ی امید بخش سخن را به پایان برسانم و دعائی هم می کنیم: [=book antiqua]« از خداوند بزرگ برای پدر و مادرها، نجات از دهن بینیِ فامیلی و عبور از جهان بینیِ فامیلی را مسألت و خواستاریم.» موفق و سرافراز باشید.

منبع

سلام
حرف ایشان از این جهت که صرف مطلقه بودن به عنوان نقطه منفی به حساب نمی آید درست است یعنی اینطور نیست که اگر کسی قبلا ازدواج ناموفقی داشت به هیچ وجه مناسب ازدواج نیست ولی اینکه گفته شود باکره یا غیر باکره بودن به هیچ وجه نباید مد نظر قرار گیرد حرف درستی نیست. زیرا این حرف با روایاتی که به ازدواج با دختر باکره تاکید دارند منافات دارد.
به عبارتی نه میشود گفت باکره بودن یا نبودن به هیچ وجه نباید ملاک ازدواج قرار بگیرد و نه اینکه بگوییم در هیچ شرایطی نباید فرد مجرد با مطلقه ازدواج کند!
بلکه وجه جمع بین اینها اینگونه است که وقتی فرد مجردی میخواهد ازدواج کند باید ملاک های خود را دسته بندی و اولویت بندی کند. بعد مطابق آنها به دنبال فرد مورد نظر خود بگردد. در این صورت اگر دو نفر با شرایط کاملا مساوی پیدا شد که یکی باکره و دیگری غیر باکره بود، اینجا مطابق دستور امام فرد بهتر است باکره را انتخاب کند و طبیعی است که هر فرد عاقلی هم همین کار را میکند. اما اگر دو نفر پیدا کرد که یکی باکره ولی با اعتقاد ضعیف بود و دیگری مطلقه ولی با اعتقادات قوی بود و تناسب بیشتر با او داشت، در اینجا گفته میشود فرد مطلقه ترجیح دارد چون بین این دو مورد یعنی سفارش به باکره بودن و سفارش به با ایمان بودن روشن است که دومی مهم تر از اولی است.
بنابراین میشود گفت باکره بودن یک ملاک ترجیحی است که در شرایط عادی باید مورد توجه قرار بگیرد اما وقتی فردی که باکره باشد و تمام ملاک های طرف برای ازدواج را هم داشته باشد پیدا نشود، ازدواج با غیر باکره مانعی ندارد.
البته در این صورت تحقیقات بیشتری لازم است زیرا ممکن است علت طلاق فرد مورد نظر خودش بوده و اگر شما هم با ایشان ازدواج کنی دوباره گرفتار همین مشکل شوی. برای همین باید از این جهت به اطمینان لازم رسید تا احتمال خطا در انتخاب به حداقل برسد.
پیروز و سربلند

matin_a4;577125 نوشت:
ولی اینکه گفته شود باکره یا غیر باکره بودن به هیچ وجه نباید مد نظر قرار گیرد حرف درستی نیست. زیرا این حرف با روایاتی که به ازدواج با دختر باکره تاکید دارند منافات دارد.

matin_a4;577125 نوشت:
به عبارتی نه میشود گفت باکره بودن یا نبودن به هیچ وجه نباید ملاک ازدواج قرار بگیرد و نه اینکه بگوییم در هیچ شرایطی نباید فرد مجرد با مطلقه ازدواج کند!
بلکه وجه جمع بین اینها اینگونه است که وقتی فرد مجردی میخواهد ازدواج کند باید ملاک های خود را دسته بندی و اولویت بندی کند. بعد مطابق آنها به دنبال فرد مورد نظر خود بگردد. در این صورت اگر دو نفر با شرایط کاملا مساوی پیدا شد که یکی باکره و دیگری غیر باکره بود، اینجا مطابق دستور امام فرد بهتر است باکره را انتخاب کند و طبیعی است که هر فرد عاقلی هم همین کار را میکند. اما اگر دو نفر پیدا کرد که یکی باکره ولی با اعتقاد ضعیف بود و دیگری مطلقه ولی با اعتقادات قوی بود و تناسب بیشتر با او داشت، در اینجا گفته میشود فرد مطلقه ترجیح دارد چون بین این دو مورد یعنی سفارش به باکره بودن و سفارش به با ایمان بودن روشن است که دومی مهم تر از اولی است.

اون وقت میان ادعا میکنند دین ما باکره بودن رو نمی پرسته دین ما مخالف این افکار غلطه
وقتی این همه آیه و روایات است و این همه به ازدواج با دختران باکره سفارش شده است دیگه چه انتظاری میشه از مردم داشت
واقعیت اینه در جامعه ما باکره بودن دختر تنها دلیل پاکی و نجابت دختر است در جامعه ما تنها دلیلی که میشه فهمید دختری پاک است همین است
و این هم نشات از دین گرفته نه چیز دیگه

matin_a4;577125 نوشت:
سلام
حرف ایشان از این جهت که صرف مطلقه بودن به عنوان نقطه منفی به حساب نمی آید درست است یعنی اینطور نیست که اگر کسی قبلا ازدواج ناموفقی داشت به هیچ وجه مناسب ازدواج نیست ولی اینکه گفته شود باکره یا غیر باکره بودن به هیچ وجه نباید مد نظر قرار گیرد حرف درستی نیست. زیرا این حرف با روایاتی که به ازدواج با دختر باکره تاکید دارند منافات دارد.
بنابراین میشود گفت باکره بودن یک ملاک ترجیحی است که در شرایط عادی باید مورد توجه قرار بگیرد اما وقتی فردی که باکره باشد و تمام ملاک های طرف برای ازدواج را هم داشته باشد پیدا نشود، ازدواج با غیر باکره مانعی ندارد.
البته در این صورت تحقیقات بیشتری لازم است زیرا ممکن است علت طلاق فرد مورد نظر خودش بوده و اگر شما هم با ایشان ازدواج کنی دوباره گرفتار همین مشکل شوی. برای همین باید از این جهت به اطمینان لازم رسید تا احتمال خطا در انتخاب به حداقل برسد.
پیروز و سربلند

البته این نقد به خانواده هایی وارد شده که وقتی می بینن دختر یا پسرشون علاقه مند به شخصی هست که قبلا ازدواج نا موفق داشته اینجوری جلوشون موضع می گیرن ، وگرنه در شرایط عادی مسلما گفته شما صحیح هست

Ṃᾄʀẓἷἔ;574396 نوشت:
ولی خب ما تو اقوام داریم پسری رو که با دختری ازدواج کرده که فقط 20 روز تو عقد بوده و بعد هم که متوجه شده اون پسر اعتیاد داره ازش جدا شده ، حتی این موضوع اول پنهان بود (البته نه برا اون آقا پسر ) ولی بعد که همه متوجه شدن اصلا عکس العمل های خوبی نداشتن ، ولی این رفتار اصلا برای من قابل هضم نیست ، مگه اون دختر چه گناهی کرده که به اشتباه حالا احتمالا خانوادش که درست تحقیق نکردن به عقد کسی دراومده که شایستگیش رو نداشته

خب یکی که این رفتارا رو می بینه دیگه حاضر نیست به همچین ازدواجی تن بده حالا هرچقدرم که طرفش خوب باشه

به نظر من که خیلی از رفتار و کارهای ما جوری هست که قبل اینکه ببینیم درست یا غلط و اینکه خدا راضی هست یا نه ،اول به این فکر می کنیم که دور و اطرافیانمون چی قراره بگن !!!

با سلام خدمت شما
در جواب شما ابتدا باید بگویم اشخاصی هستند که به شدت روحیه حساسی دارند و اصلاً راضی نیستند کسی قبلاً با همسر آینده آنها هیچگونه ارتباطی داشته باشد حتی با محرمیت و اگر اینگونه ازدواج کنند پس از آن بسیار دچار مشکل می شوند و فکرشان یک لحظه هم آرام نمی گیرد و این مسئله هیچ ربطی به حرف مردم و ... ندارد و چیزی نیست که بشود گفت خدا و پیغمبر (ص) ناراحت می شوند زیرا این موضوع به روحیه حساس طرف بر می گردد.
راجب موضوع فعلیف باز هم بحث در آن است. چرا و چطور یک خانواده دختر خود را بدون تحقیق جزئی به عقد شخص معتاد در آورده اند؟ مگر دخترشان برایشان ارزش ندارد؟ یا دارد یا ندارد. اگر ندارد این دختر به احتمال قوی برای ازدواج مناسب نیست، اگر هم ارزش دارد پس این خانواده یا ساده لوح هستند یا چندان خانواده هوشیاری نیستند چرا که بدون تحقیق کافی در همچین امر مهمی دچار اشکال شده اند بنابراین در هر دو صورت بنده بنظر شخصی خود می گویم این شخص برای ازدواج مناسب نیست. مگر اینکه جزئیات خاصی داشته باشد.
موفق باشید

Ṃᾄʀẓἷἔ;574427 نوشت:
ولی اینجا موضوع پسری/دختری هست که علاقه به ازدواج با خانمی/آقایی داره که قبلا ازدواج کرده ، یعنی حتما اون خصوصیت رو دیده که این تصمیم رو گرفته ، حرف سر این هست که اینجا پدر و مادرها نباید فقط و فقط به همین خاطر مانع ازدواج با این شخص بشن

با سلام مجدد
بله در اینصورت مخالفت والدین کاملاً غیر منطقی است، ضمن اینکه فقط کافی ست احتیاط بیشتری به خرج دهند

شبـنم;577126 نوشت:
اون وقت میان ادعا میکنند دین ما باکره بودن رو نمی پرسته دین ما مخالف این افکار غلطه
وقتی این همه آیه و روایات است و این همه به ازدواج با دختران باکره سفارش شده است دیگه چه انتظاری میشه از مردم داشت
واقعیت اینه در جامعه ما باکره بودن دختر تنها دلیل پاکی و نجابت دختر است در جامعه ما تنها دلیلی که میشه فهمید دختری پاک است همین است

سلام و تهیت خدمت شما
پیامبر(ص) شخصاً با خانمی ازدواج کردند که قبلاً همسر یک برده بوده است. حتی با کسی ازدواج نمودند (ام حبیبه) که شوهر او در جنگ در صف دشمنان مسلمین بوده و کشته شده است (پسر ابوسفیان) فکر می کنید برای چه؟
این احادیث چهارچوب خاصی دارند. خواهش می کنم به همین راحتی یکطرفه قضاوت نکنید.

mousavi928;577158 نوشت:
(ام حبیبه) که شوهر او در جنگ در صف دشمنان مسلمین بوده و کشته شده است (پسر ابوسفیان)

با عرض پوزش من اشتباه نوشتم، ام حبیبه دختر ابوسفیان بود.
همچنین سرکار شبنم در نظر داشته باشید که دستورات انسان همگی برای تکامل بشر بویژه برای خانم ها است. شما نصف آیاتی که برای حقوق خانم ها در قرآن و احادیث و حتی ضرب المثل های را می توانید برای آقایان پیدا کنید؟
اجازه ازدواج یک مرد با چهار زن هم برای این صادر شد که در اعراب جاهلی جمعیت زن ها حدوداً چهار برابر مردها بود و آنها این جمعیت مازاد را می کشتند (وگرنه اگر همه را می کشتند که نسل منتقل نمی شد) الان نیز غیر مسلمانان چون نمی توانند دو زن اختیار کنند دچار مشکل شده اند زیرا پس از همسر اول با زن های دیگر بعنوان معشوقه رابطه ایجاد می کنند (و این به وضوح دیده می شود) که این ظلم است در حق آن زن. زیرا غالباً جمعیت زن ها از مردها بیشتر است و در اینصورت این زن ها هیچ حقوقی ندارند. بنابراین اگر دقت کنید اسلام بسیار زیاد به حقوق زن ها توجه داشته است

Ṃᾄʀẓἷἔ;573461 نوشت:
خب قبلا ازدواج کرده باشد مگر چیزی از بدن او کم شده است؟ چرا مانع ازدواج فرزندتان با کسی می شوید که قبلا ازدواج کرده است؟ مرتب می گوئید چرا دعایمان مستجاب نمی شود؟ خب چرا به عمل تان نگاه نمی کنید؟ چرا با خدا دشمنی می کنید؟ چرا با عقل سلیم دشمنی می کنید؟ ای عزیزان ازدواج با کسی که قبلا ازدواج کرده باشد به والله بد نیست، اشکالی ندارد، از نظر اسلام، طبیعی و حلال است.

درسته چیزی از بدن اون کم نشده ولی با این تفاسیر شما اجازه بدین کسی که ازدواج کرده ( خانم ) همزمان با یه نفر دیگه هم ازدواج کنه . مگه چیزی از بدنش کم میشه ؟

سلام علیکم و رحمه الله
به جز مواردی که جناب کارشناس و دوستان فرمودند چند نکته دیگر در مورد این نوع ازدواج عرض کنم:
1-برای کسی که میخواهد با یک مطلقه ازدواج کند یک ریسک اینه که طرف از نظر روحی هنوز وابسته به مورد قبلی باشه ولی به هر دلیلی مجبور به طلاق شده.حتی ممکنه این عشق فعلا مخفی باشه و خود شخص هم زیاد آن را جدی نگیره ولی بعدها در زندگی جدید ممکنه مشکلاتی به وجود بیاد که مثل یک کاتالیزور باعث عود کردن عشق قدیمی و لذا وخیمتر کردن مشکلات فعلی باشه.و یا ممکنه طرف این شخص که قصد ازدواج مجدد داره عشقی به زندگی قبلی نداشته باشد ولی همسر قبلی او ممکنه در آینده برای آنها مشکلاتی ایجاد کند.
2-برای کسی هم که مطلقه بوده و میخواد با یک نفر اکبند ازدواج کنه این ریسک وجود داره که بعدها در ناملایمات زندگی از طرف همسر یا خانواده او سرکوفت و سرزنش بشنوه و یا حتی ممکنه گاهی به خاطر این امتیاز منفی (در فرهنگ ایرانیان) مجبور بشه از برخی حقوق خودش بگذرد.

شبـنم;577126 نوشت:

سلام خواهر گرامی شبنم خانم . حالتون خوبه انشالله:Gol:
از پیامتون بوی خشم و ناراحتی به مشام می رسه!انشالله که حقیر اشتباه می کنه.
تعصب و خشم باعث میشه که انسان غیر منصفانه صحبت کنه و از هدف اینگونه گفتگوها که در واقع رسیدن به حقیقت و رشد و کمال هست دور بشه.(البته ببخشید .....به عنوان یک برادر کوچکتر خدمت شما سرور گرامی عرض کردم).
دوست گرامی متین به این زیبائی و لطافت حق مطلب را ادا کردند,اونوقت شما اینگونه برداشت می کنید؟
اسلام باکره را می پرسته؟!
مثلا اگر گفته میشه پنیر را با گردو بخورید یعنی گردو را می پرسته؟
اگر گفته میشه به والدین احترام بذارید یعنی آنها را بپرستید؟
وقتی میگن وفای به عهد داشته باشید, یعنی دیگران را بپرستید؟
جمله به این زیبائی گفته شده:
matin_a4;577125 نوشت:
در این صورت اگر دو نفر با شرایط کاملا مساوی پیدا شد که یکی باکره و دیگری غیر باکره بود، اینجا مطابق دستور امام فرد بهتر است باکره را انتخاب کند و طبیعی است که هر فرد عاقلی هم همین کار را میکند. اما اگر دو نفر پیدا کرد که یکی باکره ولی با اعتقاد ضعیف بود و دیگری مطلقه ولی با اعتقادات قوی بود و تناسب بیشتر با او داشت، در اینجا گفته میشود فرد مطلقه ترجیح دارد چون بین این دو مورد یعنی سفارش به باکره بودن و سفارش به با ایمان بودن روشن است که دومی مهم تر از اولی است.

بعد شما باید اینگونه بفرمائید؟!
شبـنم;577126 نوشت:

شما همین موضع را از هر مسیحی یا یهودی و یا حتی از کافر و بت پرست بپرسید (منظورم جمله جناب متین است) حتی خود شما مثلا برای خودتان یا فرزندتان ,آیا نظری غیر از نظر اسلام دارید یا دارند؟
شبـنم;577126 نوشت:

کدام همه؟!
کدام آیه از 6600 آیه قرآن ؟
شبـنم;577126 نوشت:

واقعا این سخن شما هم غیر منصفانه است!
الآن اینهمه در مورد مثبت یا منفی بودن شخصیت دختران در جامعه داره قضاوت میشه,آیا همه آنها با توجه به باکره بودن آنهاست؟ یا رفتار و اخلاق و برخورد آنها مورد قضاوت قرار میگیره ولی یک موقع خانمی پنهانکاری میکنه و چنین مسئله مهمی را کتمان میکنه و ممکن بعد از عقد یا قبل از آن ناخواسته موضع هویدا بشه و در اینصورت ممکنه خانواده مرد یا خود مرد همه چی را به هم بزنه و آنهم به نظر من موضوع بکارت در مرتبه دوم قرار داره و مسئله مهمتر عدم صداقت اون خانم هستش که مهمه.
شبـنم;577126 نوشت:

همانطور که عرض کردم برای خیلی از خانواده های بی دین هم این موضوع مهمه و اتفاقا خیلی از خانواده های متدین هم هستند که بنا بر مباح بودن آن در اسلام ,اشکالی بر عدم بکارت (اگر صادقانه مطرح شده باشد) نمی گیرند و اولویت را بر ایمان می گذارندو چه بسا خانواده هایی که زیاد اهل دین نیستند و فقط به خاطر حرف مردم زیر بار این موضوع نمی روند.
mousavi928;577161 نوشت:
همچنین سرکار شبنم در نظر داشته باشید که دستورات انسان همگی برای تکامل بشر بویژه برای خانم ها است. شما نصف آیاتی که برای حقوق خانم ها در قرآن و احادیث و حتی ضرب المثل های را می توانید برای آقایان پیدا کنید؟
اجازه ازدواج یک مرد با چهار زن هم برای این صادر شد

[SPOILER]اوه اوه جناب موسوی928 شما تازه عضو سایت شده اید و خبر ندارید...سرکار شبنم یکی از مخالفان سرسخت این موضوع بوده اند که همینطوری کلی تاپیک و پیام بر علیه این موضوع داده اند و خیلی از تاپیکها را که در مورد چیر دیگه بود به این موضوع کشیده اند...حالا شما پا رو دم شیر گذاشتی ...خدا به فریادتون برسه.....ما که در رفتیم:farar:
[SPOILER]البته این مطلب را به عنوان مزاح عرض کردم و قبلا از خواهر گلم سرکار شبنم پوزش میخوام:Gol: :chakeretim:[/SPOILER][/SPOILER]
موفق باشید:Gol:

mousavi928;577155 نوشت:
در جواب شما ابتدا باید بگویم اشخاصی هستند که به شدت روحیه حساسی دارند و اصلاً راضی نیستند کسی قبلاً با همسر آینده آنها هیچگونه ارتباطی داشته باشد حتی با محرمیت و اگر اینگونه ازدواج کنند پس از آن بسیار دچار مشکل می شوند و فکرشان یک لحظه هم آرام نمی گیرد و این مسئله هیچ ربطی به حرف مردم و ... ندارد

آقای موسوی من که گفتم این رو برای همه تجویز نکردن
برای کسی که به شخصی علاقه داره که اون شخص جدا شده و مشکل خاصیم نداره ، و اون خانواده بدون تحقیق میان فقط برا اینکه حرف مردم پشت سرشون نباشه مخالفت می کنن

mousavi928;577155 نوشت:
چرا و چطور یک خانواده دختر خود را بدون تحقیق جزئی به عقد شخص معتاد در آورده اند؟ مگر دخترشان برایشان ارزش ندارد؟ یا دارد یا ندارد. اگر ندارد این دختر به احتمال قوی برای ازدواج مناسب نیست، اگر هم ارزش دارد پس این خانواده یا ساده لوح هستند یا چندان خانواده هوشیاری نیستند چرا که بدون تحقیق کافی در همچین امر مهمی دچار اشکال شده اند بنابراین در هر دو صورت بنده بنظر شخصی خود می گویم این شخص برای ازدواج مناسب نیست.

واقعا چه جالب!
به احتمال زیاد شمام یکی از همون پدر یا مادرا میشین

اتفاقا الان که چند سال از زندگیشون می گذره شکر خدا نه تنها زندگی خوبی دارن بلکه بسیار دختر مهربان و با ایمان و با اخلاقیم هستن

قضاوتتون راجع به خانوادشون هم که واقعا دیگه جای تعجب داره ، اول گفتم احتمالا خانوادش درست تحقیق نکردن دوما میشه بگید به چه دلیلی اگه خانواده هوشیار نباشن فرزند اون خانواده مناسب ازدواج نیست؟!!!!!!!!

telekinzi;577163 نوشت:
درسته چیزی از بدن اون کم نشده ولی با این تفاسیر شما اجازه بدین کسی که ازدواج کرده ( خانم ) همزمان با یه نفر دیگه هم ازدواج کنه . مگه چیزی از بدنش کم میشه ؟

آقای محترم مگه من گفتم شما برید با زن مطلقه ازدواج کنید که موضع می گیرید ، شما و تمام آقایون این سایت و تمام آقایون این دنیا برید دنبال دختران باکره

حرف این مقاله و نظر من اینکه لطفا کاری به کسایی نداشته باشین که با مرد یا زن جدا شده یا حتی کسی که همسرش مرده دوست داره ازدواج کنه

لطفا سنگ جلو پای اینا نندازین! پشت سرشون حرف نزنید! چپ و راست تیکه نندازین ! نظرات بقیه هم براتون محترم باشه !

شما هرجوری دلت می خواد زندگیتو بکن ولی لطفا اجازه بدید بقیه هم هرجوری دلشون می خواد زندگی کنن

شبـنم;577126 نوشت:

سلام
متن روایت به این توهم شما پاسخ داده. روایت میگه با زنان باکره ازدواج کنید زیرا رحم آنها برای بارداری آماده تر است و هیچ حرفی از پاکی یا ناپاکی زن گفته نشده. دین تنها ملاک ارزش انسان ها رو به تقوای اونها میدونه نه بکارت اونها!! خوهشا در مورد چیزهایی که اطلاع ندارید سوال کند؛ قضاوت نکنید!
حتی دین در مورد دختران ناپاک حرف هایی داره که هیچ جا نمیتونید پیدا کنید. قرآن میگه با افرادی که مشهور به زنا هستند ازدواج نکنید(مشهور بودن یعنی اینکه اگه کسی مرتکب اشتباه شد و زنا کرد ولی به زنا مشهور نبود جزو این گروه نیست) مگر اینکه توبه کنند. (یعنی در مورد همان افراد هم میگه اگه شهره های زنا توبه کنند باز هم میشه با آنها ازدواج کرد). اون وقت شما چطور میگی دین میگه کسی که بکارت نداره حتما ناپاکه؟؟؟؟ دینی که میگه اگه کسی حرفی زد که مناسب نبود 70 بار اون رو توجیح کنین؟؟؟؟؟؟ دینی که وقتی فردی نزد پیامبر اعتراف به زنا کرد حضرت در پاسخ چندین بار گفت نه تو اشتباه میکنی! نه حتما اینطور نبوده! نه حتما فلان مسئله بوده!!!

عارف;577187 نوشت:
اوه اوه جناب موسوی928 شما تازه عضو سایت شده اید و خبر ندارید...سرکار شبنم یکی از مخالفان سرسخت این موضوع بوده اند که همینطوری کلی تاپیک و پیام بر علیه این موضوع داده اند و خیلی از تاپیکها را که در مورد چیر دیگه بود به این موضوع کشیده اند...حالا شما پا رو دم شیر گذاشتی ...خدا به فریادتون برسه.....ما که در رفتیم

با سلام
البته دوست گرامی تو این شرایط یکیشم که تقریباً داره به سمت غیر ممکن میل می کنه چه برسه به چهارتا!:Nishkhand::Nishkhand:
خدا یکی، پدر یکی، مادر یکی، زنم یکی یکی یکی یکی....:khandeh!:
نه شوخی کردم زن هم واقعا یکی

Ṃᾄʀẓἷἔ;577202 نوشت:
واقعا چه جالب!
به احتمال زیاد شمام یکی از همون پدر یا مادرا میشین

وا!!! من نظر شخصی خودم رو راجب حساسیت روحی بیان کردم.

Ṃᾄʀẓἷἔ;577202 نوشت:
اتفاقا الان که چند سال از زندگیشون می گذره شکر خدا نه تنها زندگی خوبی دارن بلکه بسیار دختر مهربان و با ایمان و با اخلاقیم هستن

در نظر داشته باشید تفاهم و هم کفو بودن ارتباطی به ایمان و مهربانی ندارد. مثلاً دوتا دزد با هم خوشبختن، یا دو تا معتاد، یا دو یهودی، یا دوتا مسلمان. هم کفو بودن به معنای شباهت شخصیت طرفین است. یعنی کسی شراب می خوره بره با شخص شراب خوار ازدواج کند نه با شخص نماز خوان، و برعکس...

Ṃᾄʀẓἷἔ;577202 نوشت:
قضاوتتون راجع به خانوادشون هم که واقعا دیگه جای تعجب داره ، اول گفتم احتمالا خانوادش درست تحقیق نکردن دوما میشه بگید به چه دلیلی اگه خانواده هوشیار نباشن فرزند اون خانواده مناسب ازدواج نیست؟!!!!!!!!

عرض کردم در خانواده یا دختر مهم هست یا نیست. اگر نیست که دیگر هیچ، ولی اگر هست چرا انقدر بی احتیاطی؟؟ اونم باز گفتم مگر شرایط خاصی داشته باشند. آخه اعتیاد چیزی نیست که بشه به این راحتی پنهونش کرد، تازشم الان که آزمایش اعتیاد ضروریه. پس جای تعجب نداره؟
جالب است بدانید اغلب خانواده دختر بسیار حائز اهمیت است ولی خانواده پسر چندان حائز اهمیت نیست (نه اینکه اصلاٌ نباشد). حدیثی هم از پیامبر (ص) داریم که می فرمایند اگر گلی در مکان بد روییده باشد به سراغ آن نروید (برخی می گوشند منظور از گل دختر و منظور از مکان خانواده دختر است) طبق تجربه و آمار هم ثابت شده است پسر اغلب شخصیت خودش مهم است و نه خانواده (به شرطیکه پسر استقلال شخصیتی داشته باشد و با پدر و مادرش اهل افراط و تفریط نباشد) اما شخصیت دختر خیلی به خانواده نزدیک است مخصوصاً به مادرش. که می گویند اگر دختر می خواهی بگیری به مادرش نگاه کن. اما راجب پسرها همچین ضرب المثلی نداریم؛ داریم؟
ضمناً بنده قصد توهین و جسارت ندارم حقیر نظر شخصی، فقط نظر شخصی خودم رو گفتم. خب واقعاً برخی افراد حساسیت بالایی دارند چه می شود کرد!
موفق باشید

matin_a4;577252 نوشت:
متن روایت به این توهم شما پاسخ داده. روایت میگه با زنان باکره ازدواج کنید زیرا رحم آنها برای بارداری آماده تر است و هیچ حرفی از پاکی یا ناپاکی زن گفته نشده. دین تنها ملاک ارزش انسان ها رو به تقوای اونها میدونه نه بکارت اونها!! خوهشا در مورد چیزهایی که اطلاع ندارید سوال کند؛ قضاوت نکنید!

توهم :khaneh:
بله شما درست میگید بنده توهم دارم در کشورهای مسلمان و عربی اصلا زن زیر ذره بین قرار ندارد
واقعا وضع جامعه رو نمی بینید یا فقط میخواهید اگر نظر مخالفی دیدید به دفاع از توجیهات خودتون هم شده همه چیز رو برعکس جلوه دهید
اگر دین نقشی ندارد چرا فقط در کشورهای مسلمان و عربی چنین معضلی وجود دارد؟ چرا فقط در این کشورها اگر زنی ازدواجی ناموفق و یا حتی اگر نامزدی ناموفق داشته باشد باید دور یه ازدواج موفق دیگر رو خط بکشد در اروپا زنان چنین مشکلی ندارند طرف به راحتی میتونه همسر دلخواهش رو انتخاب کنه حتی اگر قبلا دو بار یا سه بار دیگر ازدواج کرده باشد ولی در کشورهای عربی و مسلمان این زنان تنها میتونن عنوان همسر دوم و سوم و چهارم یا عنوان زنان ذخیره رو به دست بیارند چون قبلا ازدواج کرده اند چون قبلا با یه مرد دیگه رابطه داشته اند گناهی نابخشودنی !!!!
کدوم یک از شما پسران فداکار حاضرید با چنین دختری ازدواج کنید ؟ همه پسران حتی کسانی هم که زن و فرزند دارند دنبال دختر باکره میگردند برای ازدواج، بهونه شون هم روایات مربوطه درباره ازدواج با زن باکره است و از نظر شما هر فرد عاقلی دختر باکره را باید برای ازدواج انتخاب کند
جدا از حضرت خدیجه که وضع مالی و زیبایی چهره ایشان را از دیگر بیوه های همانند خودشان متمایز میکرد کدوم یک از بزرگان دین ما اولین ازدواجشان، ازدواج با زنی بیوه بوده است ؟
چرا در کشورهای اروپایی چنین دیدگاهی وجود ندارد؟
البته خوشحال میشدم اینها فقط توهمات من بود و حقیقت چیزی بود که شما میگفتید.

عارف;577187 نوشت:
الآن اینهمه در مورد مثبت یا منفی بودن شخصیت دختران در جامعه داره قضاوت میشه,آیا همه آنها با توجه به باکره بودن آنهاست؟ یا رفتار و اخلاق و برخورد آنها مورد قضاوت قرار میگیره ولی یک موقع خانمی پنهانکاری میکنه و چنین مسئله مهمی را کتمان میکنه و ممکن بعد از عقد یا قبل از آن ناخواسته موضع هویدا بشه و در اینصورت ممکنه خانواده مرد یا خود مرد همه چی را به هم بزنه و آنهم به نظر من موضوع بکارت در مرتبه دوم قرار داره و مسئله مهمتر عدم صداقت اون خانم هستش که مهمه.

سلام جناب عارف
کتمان میکنه چون میداند در جامعه وضع زنان بیوه و مطلقه چگونه است، کتمان میکند چون میداند در جامعه ما زنی که یکبار ازدواج کرده از نظر مردان دست خورده است و بیوه است و هزار نیرنگ زیر سر دارد این معضل چنان بزرگ بود که تصمیم گرفتند برای حفظ زندگی موفق دختران، اگر نامزدی صورت گرفته یا عقدی که به رابطه کشیده نشده طرف بتونه بره تقاضا بده و اسم اون مرد رو از شناسنامه اش پاک کنه تا مبادا مانعی برای ازدواجش باشد.
دختر خاله من در بچگی شوهر کرد البته به خواسته مادرش الان طلاق گرفته و با وجود شایستگی و زیبایی که دارد و سن 22 سالش تنها به این دلیل که مطلقه است کسی برای خواستگاریش اقدام نمیکند آیا این دروغه؟
در این میان باز میتوان امیدی به خانواده های روشن فکر داشت ولی وضع مذهبی ها و خانواده های تعصبی بدتره در این خانواده ها باکره بودن دختر همه چیز اون محسوب میشود حاج خانوم مادر در این مورد کوتاه نمیاد . خودتون هم خوب میدونید این مسئله با مثال هایی که زدید متفاوت است و باکره بودن دختر رو می پرستند :khaneh:

mousavi928;577161 نوشت:
اجازه ازدواج یک مرد با چهار زن هم برای این صادر شد که در اعراب جاهلی جمعیت زن ها حدوداً چهار برابر مردها بود و آنها این جمعیت مازاد را می کشتند (وگرنه اگر همه را می کشتند که نسل منتقل نمی شد) الان نیز غیر مسلمانان چون نمی توانند دو زن اختیار کنند دچار مشکل شده اند زیرا پس از همسر اول با زن های دیگر بعنوان معشوقه رابطه ایجاد می کنند (و این به وضوح دیده می شود) که این ظلم است در حق آن زن. زیرا غالباً جمعیت زن ها از مردها بیشتر است و در اینصورت این زن ها هیچ حقوقی ندارند. بنابراین اگر دقت کنید اسلام بسیار زیاد به حقوق زن ها توجه داشته است

جناب موسوی با کمال احترام
من در شگفتم از قانونی که به نفع زنان است و هیچ یک از زنان از مصلحت های آن آگاه نیستند اما مردان میدانند به نفع زنان است و البته زنان حاضرند با وجود فوایدی که برای آنان دارد این قانون و حکم ها از بین برود چون نبودش رو بر بودش ترجیح میدهند ولی باز مردان مخالف هستند چون زنان مصلحت خودشون رو هم نمیدونند
یکی از دوستان نوشته بود چه بخوای چه نخوای چهار همسری حکم خداست و به زودی فراگیر خواهد شد خطاب به این دوست عزیز در این دوره ایی که من هستم به زور مردی به سمت چهار همسری سوق پیدا میکند همین برای من کافی است حالا در آینده چه اتفاقی میفتد دیگه به من چه ربطی داره آیندگان خودشون میدونند چطور از حق و حقوقشون محافظت کنند روند و سیر جامعه هم خلاف اون چیزی است که شما میگید. :Gol:

شبـنم;577448 نوشت:
دختر خاله من در بچگی شوهر کرد البته به خواسته مادرش الان طلاق گرفته و با وجود شایستگی و زیبایی که دارد و سن 22 سالش تنها به این دلیل که مطلقه است کسی برای خواستگاریش اقدام نمیکند آیا این دروغه؟

سلام علیکم و رحمه الله
واقعاً فکر می کنید به این دلیله؟!
پس نظرتون در مورد اینهمه دختر دم بخت مومن و غیر مومن که عمدتاً سنشون داره به 30 سال میرسه چیه؟
به نظرم که معیار شما برای این اظهار نظرتون خیلی بدبینانه هستش.
امروز کلاً شرایط ازدواج مشکل شده و سن ازدواج رفته بالا ولی منظورم این نیست که شرایط یک خانم مطلقه با یک دوشیزه برابر هستش ولی به اون تندی هم نیست که شما فرمودید.

شبنم ...
منم دخترای زیادی رو دیدم که از شوهرهاشون جدا شدند و ازدواج دوم موفقی رو داشتند ...
البته مذهبی ها همشون دنبال دختر باکره هستند در درون این مساله که شکی وجود نداره ... اما انسانهایی که کمی آزاد اندیش تر هستند مساله باکره بودن براشون مهم هست اما اولویت اول براشون نیست ...

حداقلش تهران اینجوری هست ...
آدما سعی میکنن با کسی ازدواج کنن که از بودن در کنارش به آرامش و رفاه میرسن ...
و ساعات زندگی براشون خوب و خوش میگذره ...

کنفرانسی بود و من در درون اون کنفرانس شرکت کرده بودم و صاحب سخن خیلی تاکید میکرد که خانومها برن باشگاه و ورزش کنن ...
از نظر ایشون خانومی که باشگاه نره و بدنش رو رو فرم نگه نداره ... در صده جدید و بخصوص در درون کشور خودمون آسیب های زیادی میبینه ...

چند وقت پیش یکی از مقامات ایرانی عنوان کرده بود از هر 3 ازدواج داره یکیش به طلاق منجر میشه ...
الان هم همه به دنبال این هستند که خودشون رو خوب و عالی نگه دارند ... که اگر احیانا مشگلی پیش اومد بتون از پس خودشون بر بیان ...

کسایی رو هم میشناسم که طلاق گفتند و ازدواچ مجدد بسیار خوبی هم داشتند ... بیشتر به خوده افراد برمیگرده ... اینکه مراقب خودشون باشن ... باشگاه رو ترک نکنن ... آرامش خودشون رو از دست ندن ... و نزارن کار به انتها برسه و همه زیبایی هاشون رو از دست بدن و بعدش بخوان جدا بشن ...

شبـنم;577448 نوشت:
بله شما درست میگید بنده توهم دارم در کشورهای مسلمان و عربی اصلا زن زیر ذره بین قرار ندارد
واقعا وضع جامعه رو نمی بینید یا فقط میخواهید اگر نظر مخالفی دیدید به دفاع از توجیهات خودتون هم شده همه چیز رو برعکس جلوه دهید
اگر دین نقشی ندارد چرا فقط در کشورهای مسلمان و عربی چنین معضلی وجود دارد؟ چرا فقط در این کشورها اگر زنی ازدواجی ناموفق و یا حتی اگر نامزدی ناموفق داشته باشد باید دور یه ازدواج موفق دیگر رو خط بکشد در اروپا زنان چنین مشکلی ندارند طرف به راحتی میتونه همسر دلخواهش رو انتخاب کنه حتی اگر قبلا دو بار یا سه بار دیگر ازدواج کرده باشد ولی در کشورهای عربی و مسلمان این زنان تنها میتونن عنوان همسر دوم و سوم و چهارم یا عنوان زنان ذخیره رو به دست بیارند چون قبلا ازدواج کرده اند چون قبلا با یه مرد دیگه رابطه داشته اند گناهی نابخشودنی !!!!
کدوم یک از شما پسران فداکار حاضرید با چنین دختری ازدواج کنید ؟ همه پسران حتی کسانی هم که زن و فرزند دارند دنبال دختر باکره میگردند برای ازدواج، بهونه شون هم روایات مربوطه درباره ازدواج با زن باکره است و از نظر شما هر فرد عاقلی دختر باکره را باید برای ازدواج انتخاب کند
جدا از حضرت خدیجه که وضع مالی و زیبایی چهره ایشان را از دیگر بیوه های همانند خودشان متمایز میکرد کدوم یک از بزرگان دین ما اولین ازدواجشان، ازدواج با زنی بیوه بوده است ؟
چرا در کشورهای اروپایی چنین دیدگاهی وجود ندارد؟
البته خوشحال میشدم اینها فقط توهمات من بود و حقیقت چیزی بود که شما میگفتید.

سلام
مثل اینکه سوء تفاهمی پیش اومده. منظور من از توهم خدایی نکرده توهین به شما نبود. در مباحث علمی توهم به معنای اینه که شما حرفی میزنی که از تمام جوانب اون اطلاع نداری. مثلا شما داری یه خط از یه کتابی رو میخونی و وسط های خط یه اشکال به ذهنت میرسه. مصنف به اشکالی که در ذهن شما ایجاد شده در ادامه پاسخ میده و میگه برای رفع توهم خواننده ... . با این حال اگه متن بنده مناسب نبود معذرت میخوام.
اما در مورد اینکه میگید فقط در کشورهای عربی و اسلامی به بکارت زن اهمیت داده میشه و در کشورهای غربی چنین چیزی مطرح نیست باید عرض کنم اولا اینگونه نیست و مسئله بکارت با عناوین مختلف در کشورهای دیگه هم مطرحه. ثانیا وقتی برای مدیریت و برنامه زندگی، یک ایدئولوژی ارائه میشه باید تمام جوانب اون و اهدافی که اون ایدئولوژی دنبال میکنه در نظر گرفته بشه نه صرفا یک جنبه. اگر در یه کشور اروپایی مسئله بکارت مطرح نیست و یک زن نه تنها در ازدواج مجدد خود مشکلی ندارد بلکه در ازدواج همزمان خود هم مشکلی ندارد، به معنای ایده آل بودن چنین شرایطی نیست.
زمانی میشه یه یک شرایط گفت ایده آل که اون در هیچ یک از جنبه های زندگیش مشکلی نداشته باشه در حالی که این ادعا در مورد شرایط زندگی غرب بی اساسه. مشکلات جنسی، مشکلات خانوادگی، مشکلات اجتماعی و هزاران مشکل دیگه ناشی از ایدئولوژی اشتباه اونهاست.
شاید بگید اگه اینطور باشه پس چرا توی کشورهای اسلامی خبری از زندگی ایده آل نیست. در پاسخ عرض میکنم نبودن زندگی ایده آل به خاطر نبودن برنامه و جهان بینی درست نیست بلکه به خاطر عمل نکردن به اون برنامه است.
در مورد مسئله مورد بحث هم باید عرض کنم اینکه زنان بیوه نمیتونن ازدواج کنن به خاطر تاکید اسلام روی داشتن بکارت نیست. مشکل از جای دیگس. اگه این باشه در مورد دخترانی که سنشون بالا رفته و نتونستن ازدواج کنن چی میخواین بگین؟ اونها هم به خاطر نداشتن بکارت ازدواج نمیکنن؟؟؟؟!!!!!!
هر چند گفتن این جمله مناسب نیست ولی شما فکر میکنی دخترانی که الان ازدواج میکنن چند درصد بکارتشون سالمه و رابطه جنسی قبل از ازدواج رو تجربه نکردن؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
شرایط فعلی جامعه با اونچه دین گفته خیلی فاصله داره. لذا این انتظار که ما زیر پرچم یزید سینه بزنیم و از امام حسین انتظار داشته باشیم مشکل ما رو حل کنه خارج از انصافه.
بله اگه شما تماما به انچه دین گفته عمل کردی و جامعه ما کاملا دینی بود و مشکل دختران و زنانی که نمی تونن ازدواج کنن حل نشد هر چی خواستید بگید.

شبـنم;577448 نوشت:
جناب موسوی با کمال احترام
من در شگفتم از قانونی که به نفع زنان است و هیچ یک از زنان از مصلحت های آن آگاه نیستند اما مردان میدانند به نفع زنان است و البته زنان حاضرند با وجود فوایدی که برای آنان دارد این قانون و حکم ها از بین برود چون نبودش رو بر بودش ترجیح میدهند ولی باز مردان مخالف هستند چون زنان مصلحت خودشون رو هم نمیدونند
یکی از دوستان نوشته بود چه بخوای چه نخوای چهار همسری حکم خداست و به زودی فراگیر خواهد شد خطاب به این دوست عزیز در این دوره ایی که من هستم به زور مردی به سمت چهار همسری سوق پیدا میکند همین برای من کافی است حالا در آینده چه اتفاقی میفتد دیگه به من چه ربطی داره آیندگان خودشون میدونند چطور از حق و حقوقشون محافظت کنند روند و سیر جامعه هم خلاف اون چیزی است که شما میگید.

ضمن عرض سلام مجدد خدمت شما
خانم گرامی بنده دلیل این ظاهری این حکم را عرض نمودم که به دلیل فراوانی جمعیت 1400 سال پیش و زنده به گور کردن... بوده است اما برای اکنون به احتمال قوی نیاز به اجتهاد داشته باشد و این بر عهده مراجع محترم می باشد.
شاد باشید
سا علی

[="Tahoma"][="Navy"]سلام
کسیکه یکبار ازدواج کرده و به هر دلیلی طلاق گرفته یا داده ، زندگی او همچنان در جریان است،

بنابراین طلاق یکی از جریانهای زندگیش بوده و باید زندگیش ادامه یابد،

البته با رعایت و در نظر گرفتن همه موارد لازم در انتخاب که در ازدواج اول مهم است در ازدواج دوم نیز به مراتب از اهمیت برخوردار است.

مسئله بکارت هم همینطور است، این میتونه از شرایط و معیار یک مرد باشه و برای مرد دیگر نباشد،

در کل نفس عمل که با شرایط شرعی صورت گرفته چرا میتونه نقش منفی داشته باشه؟

دوستانی که روایات میارن و از مزایای باکره بودن میگن ، اون خانمی که فرضا ازدواجی کرده قبل از اینکه بکارتشو از دست بده مجبور به طلاق میشه، یعنی الان این خانم همون مزایا رو داره ولی اگر دو روز دیرتر طلاق میگرفت و باکره نمی موند ....

به نظرم از روایات داره به سلیقه شخصی تعبیر و تفسیر میشه...
[/]

شبـنم;577448 نوشت:
اگر دین نقشی ندارد چرا فقط در کشورهای مسلمان و عربی چنین معضلی وجود دارد؟ چرا فقط در این کشورها اگر زنی ازدواجی ناموفق و یا حتی اگر نامزدی ناموفق داشته باشد باید دور یه ازدواج موفق دیگر رو خط بکشد در اروپا زنان چنین مشکلی ندارند طرف به راحتی میتونه همسر دلخواهش رو انتخاب کنه حتی اگر قبلا دو بار یا سه بار دیگر ازدواج کرده باشد

آخه خانم محترم اونا که ستا بچه میارن بعدش شاید ازدواج کنن (تازه شاید) آخه اونا خیلی روشن فکر هستن:khandeh!:. پس شما چی رو با چی مقایسه می کنید؟

شبـنم;577448 نوشت:
کدوم یک از بزرگان دین ما اولین ازدواجشان، ازدواج با زنی بیوه بوده است ؟

عرض کرده بودم که برده ای (فکر کنم حارث) به یک زنی ازدواج می کند و جدا می شوند، سپس پیامبر (ص) با آن زن ازدواج می کند.
ضمن اینکه طبق برخی روایت اثبات می شود که حضرت خدیجه قبل از پیامبر (ص) ازدواج نکرده بودند.

mousavi928;577161 نوشت:
دستورات اسلام همگی برای تکامل بشر بویژه برای خانم ها است

چرا بویژه خانم ها؟

roya8;578199 نوشت:
چرا بویژه خانم ها؟

عرض سلام دارم خدمت خوانندگان
در مطالب قبلی اشاره ای داشتم
اما خلاصه اینکه در گذشته بسیار در حق زنان ظلم می شده است. 1- زنده به گور کردن دختران 2- به آنها فقط بعنوان یک صرف کننده نگاه می کردند 3-گاهی اگر شخصی مرتکب قتل می شد در عوض از خانواده مقتول یک دختر می گرفتند (که تا چند سال پیش هنور بین برخی اعراب رایج بود) 4- (کار به جایی رسید که) اگر مادری دختر به دنیا می آورد پنهان کاری می کرد و بعداً مدعی میشد که بچه مرده به دنیا آمده است و شخصاً او را می کشت یا او را به شخصی در مکانی دیگر می داد و به شوهرش می گفت بچه مرده به دنیا آمده و او را خاک کرده (چون معمولاً شوهرانشان در سفر بودند متوجه نمی شدند). 5- اگر پدر همسر دوم داشتند، پس از فوت پدر، پسر ارشد همسر پدر را تصاحب می شد
اینها نمونه هایی کوچکی بوده که بنده از تاریخ مطالعه کردم اما عمق فاجعه بیش از این بوده است.
با شروع اسلام ارزش زن به جایگاه واقعی خود رسید. از این جهت گفتم بویژه خانم ها: زیرا مردها به زن ها ظلم می کردند و نیازی نبود خدا حکمی برای حقوق مردها صادر کند! به همین دلیل حکم های زیادی در قرآن و بر حسب سنت پیامبر (ص) و روایات جهت خوش رفتاری با زنان صادر شده است. مثلاً پیامبر (ص) فقط به دلیل اینکه همسرش به او گفت دهانت بخاطر عسلی که خوردی بوی بد گرفته، پیامبر ص عسل را به خود حرام نمود و بعداً آیه نازل شد که همسر پیامبر دروغ گفته و چون این عسل را پیامبر در خانه همسر دیگرش خورده حسادت کرده و توطعه کرده است و خدا به پیامبر دستور داد که نباید عسل که حلال است را بر خود حرام کند، پیامبر ص نیز بخاطر قسمش کفاره داد و...
ضمن اینکه اکنون غرب و آمریکا دچار جاهلیت مدرن شده اند 1- زن ها را می فروشند یا اجاره می دهند 2- از آنها در کاباره ها بعنوان وسیله ای برای رفع نیاز جنسی استفاده می کنند 3- در تمامی فیلم های هالیوودی باید زن برهنه شود (آنجلینا جولی شخصاً به این موضوع اعتراف کرد و گفت مجبور به این کار شدم و پیشیمان هستم و شرمنده) و...
که می دانیم اسلام با تمامی این موارد شدیداً مخالف است.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
موفق باشید

عبدالله مبارك گفت: سالى از حج فارغ شدم به مدينه به زيارت قبر پيغمبر(صلي الله عليه و آله و سلم) رفتم شبى آن حضرت را در خواب ديدم، حضرت فرمود: اى عبدالله! همينكه بكوفه برگشتى سلام مرا به بهرام محبوسى برسان و به او بگو من روز قيامت تو را شفاعت مى كنم،
همينكه بكوفه برگشتم نزد بهرام محبوسى رفتم، از او سؤال كردم چه عمل خير و نيكى كرده اى كه مورد توجه پيامبر ما شده اى، بهرام گفت: در همسايگى ما زن فقيرى بود كه چند بچه يتيم داشت، شبى به خانه ما آمد و چراغى روشن كرد و بيرون رفت و دو مرتبه چراغ را خاموش كرد، من از كار او به شك افتادم، برخواستم همراهش رفتم، ديدم همينكه وارد خانه اش ‍ شد، بچه هايش گفتند: مادر براى ما چه چيز آوردى، زن گفت: به خانه بهرام رفتم چيزى از او بگيرم، اما حيا كردم كه شكايت دوست (خدا)را نزد دشمن ببرم، بهرام گفت: دانستم و فهميدم كه زن محتاج به طعام مى باشد، به خانه آمدم و آنچه از خوراكى ها موجود بود در طبقى گذاردم و به خانه آن زن فرستادم.
عبدالله مى گويد: گفتم همين را مى خواستم، به تو بشارت دهم كه رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) به تو سلام رسانيده و وعده داده كه روز قيامت تو را شفاعت كند، بهرام گريه كرد و از روى حسرت كه عمرش را به گمراهى صرف كرده گفت: يك عمل خير در دين شما ضايع نمى شود اسلام را بر من عرضه بدار، بهرام به بركت كار نيك و عنايت پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) مسلمان شد.

[=arial]

roya8;578199 نوشت:
چرا بویژه خانم ها؟

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:
كامل‌ترین مؤمنان در ایمان، خوش‌خلق‌ترین آنهاست و بهترین شما خوش خلق­ترین شما با زنانند
هر چه آدمی ایمانش افزایش یابد، علاقه‌اش به زنان بیشتر گردد
رسول­اكرم(ص) در زندگی خویش برای مقام و شخصیت زن احترام فراوانی قائل بود. از سخنان گهربار ایشان است كه «افراد كریم و بزرگوار زنها را مورد احترام و تكریم قرار می‌دهند؛ ولی اشخاص پست و فرومایه به زنها اهانت می‌كنند و كرامت آنها را نادیده می‌گیرند
پیغمبر­اكرم وقتی می‌خواست به سفر برود، آخرین وداعش با فاطمه(س) بود، وقتی هم از سفر برمی‌گشت اول به ملاقات فاطمه(س) می‌رفت
پیامبر بارها دست دختر خود را می‌بوسید و در برابرش برمی‌خاست و دخترش را در جای خود می‌نشانید و با این كارها برای شخصیت دخترش به طور خاص و زنان به طور عام ارزش و احترام قائل می­شدند.
قیس وقتی دید كه پیامبر(ص) برخی دختران خود را روی زانوی خود نشانده و نوازش می‌دهد با تعجب می‌گوید: «من هیچگاه چنین كاری نكردم و در گذشته دختران زیادی نصیبم شده كه همه را زنده به گور كرده‌ام». آنگاه داستان زنده به گور كردن یكی از دختران خود را شرح می‌دهد. ماجرا آن چنان رقت­آور بود كه رسول­خدا(ص) از شنیدن آن متأثر شد و اشك از دیدگانش جاری گشت. سپس فرمود: «كسی كه به دیگران ترحم نكند، به او ترحم نمی‌شود
در گزارشی از ام­سلیم، مادر انس بن مالك آمده است كه هنگام بازگشت مسلمانان از یكی از سفرها به مدینه، انجشه برده سیاهی كه شترهای حامل زنان پیامبر(ص) را با آواز خود به جلو می‌راند، با شتاب آنها را می‌برد، پیامبر(ص) خود را به این برده رساند و فرمود: «ای انجشه در حركت دادن این شیشه‌های شكننده احتیاط كن
بی‌شك عزت و احترامی كه زنان بعد از اسلام پیدا كردند، مرهون تلاش‌ها و زحمت‌های رسول­اكرم(ص) است. آن حضرت تلاش فراوانی كرد كه نگرش مردان را نسبت به زنان تغییر دهد و آن گونه كه شایسته است اصلاح كند و هم زنان را به قدر و منزلت خویش واقف گردانند.
رسول­خدا فرمود: «هر مردی كه بر زنش صدمه‌ای وارد كند، خداوند به نگهبان آتش دستور می­دهد كه بر گونه او هفتاد ضربه در آتش دوزخ وارد سازد. هر مرد مسلمانی كه به گیسوی زن مسلمانی چنگ زند، دست او با میخ‌های آتشین كوبیده خواهد شد
توصیه‌های پیامبر(ص) در مورد زنان به طور كلی و مادران و دختران و همسران به طور خاص بسیار زیاد است، از جمله اینكه: «مستحب است كه مرد برای اهل و عیالش هدیه بخرد و هنگام تقدیم نمودن از دختران آغاز كند» و «هر كس دخترش را شاد كند، گویا بنده‌ای از اولاد اسماعیل در راه خدا آزاد نموده است
گر نماز نافله به جا می‌آوردی، پدرت تو را خواند، نماز را قطع نكن؛ اما اگر مادر فراخواند نماز را رها كن
خداوند بر زنان مهربانتر از مردان است
بهشت زیر پای مادران است
ای مردم بانوان شما بر شما حقوقی دارند و شما نیز بر آنان حقوقی دارید. من به شما سفارش می‌كنم كه به زنان نیكی كنید؛ زیرا آنان امانتهای الهی در دست شما هستند و با قوانین الهی بر شما حلال شده‌اند
جبرئیل آن قدر درباره زن به من به سفارش كرد كه گمان كردم طلاق زن سزاوار نیست

بخشی از فرمایشات پیامبر اکرم (ص) در مورد حقوق بانوان

رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) فرمود:
من شبيه ترين مردم به حضرت ابراهيم (عليه السلام ) هستم و حضرت ابراهيم شبيه ترين افراد به آدم (عليه السلام ) در خلق و خلقت بود، حق تعالى مرا از بالاى عرش پر عظمت و جلال خود به ده نام ناميده و صفت مرا بيان كرده و به زبان هر پيامبرى بشارت مرا به قوم خود داده و در تورات و انجيل نام مرا بسيار ياد كرده و نام مرا از نام بزرگوار خود مشتق نمود.
نام او محمود است و نام مرا محمد نام نهاد و مرا در بهترين قرنها و در ميان نيكوترين امت ها ظاهر گردانيد.
در تورات مرا ((احيد)) ناميد زيرا كه به توحيد و يگانه پرستى خدا مبعوث شده ام و جسدهاى امت من بر آتش حرام گرديده است .
در انجيل مرا ((احمد)) ناميد زيرا كه من محمودم در آسمان ، و امت من حمد كنندگانند.
در زبور مرا ((ماحى )) ناميد، زيرا كه به سبب من از زمين عبادت بت ها را محو مى نمايد.
در قرآن مرا ((محمد)) ناميد، زيرا كه در قيامت همه امت ها مرا ستايش ‍ خواهند كرد و كسى در قيامت شفاعت نخواهد كرد مگر به اذن من .
در قيامت مرا ((حاشر)) خواهند ناميد زيرا زمان امت من به حشر متصل است .
و مرا ((موقف )) ناميد، زيرا كه من مردم را نزد خدا به حساب مى دارم .
و نيز مرا ((عاقب )) ناميد زيرا كه من از عقب پيامبران آمده ام و بعد از من پيامبرى نيست .
و من رسول ((رحمت )) و رسول ((توبه )) و رسول ((ملاحم يعنى جنگ ها)) و منم ((مقفى )) كه از قفاى انبياء مبعوث شده ام و منم ((قسم )) يعنى جامع كمالات .
پروردگارم بر من منت گذاشت و گفت اى محمد من هر پيامبرى را به زبان امتش فرستادم و بر اهل يك زبان فرستادم و تو را بر هر سرخ و سياهى مبعوث كردم .
تو را به ترسى كه بر دل دشمنان تو افكندم يارى دادم و هيچ پيامبر ديگرى را چنين نكردم .
و غنيمت كافران را بر تو حلال گردانيدم و براى احدى قبل از تو حلال نكرده بودم بلكه مى بايست غنيمت هايى را كه مى گفتند بسوزانند.
و به تو و امت تو گنجى از گنج هاى عرش خود كه آن سوره فاتحه الكتاب و آيات سوره بقره است عطا كردم .
و من همه زمين را براى تو و امت تو محل سجده و نماز گردانيدم بر خلاف امت هاى گذشته كه مى بايست نماز را در معبدهاى خود سجده كنند، و خاك زمين را بر تو پاك كننده گردانيديم و ((الله اكبر)) را به امت تو دادم و ياد تو را با ياد خدا مقرون كردم كه هرگاه امت تو مرا به وحدانيت ياد كنند تو را هم به پيامبرى ياد كنند.
((اى محمد خوشا به حال تو و امت تو))

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

موضوع قفل شده است