صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج با کسی که قبلا ازدواج کرده؟!

علاقه
    ❤خدا و ائمه تنها کسایین که دارم❤
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

ازدواج با کسی که قبلا ازدواج کرده؟!

با سلام خدمت همه دوستان

امروز یه مقاله ای خوندم که به نظرم جالب اومد ، و معضلی هست که شاید خیلی ها باهاش درگیر هستند

برای همین تصمیم گرفتم این مقاله رو اینجا قرار بدم که هم از نظرات اساتید و کارشناسان محترم این سایت در این زمینه بهره ببریم و هم از نظرات دوستان استفاده کنیم

عرف غلطی که مخ ها را آلوده به اعوجاج فکری کرده است. اعوجاج فکری یعنی کج اندیشی.

خب قبلا ازدواج کرده باشد مگر چیزی از بدن او کم شده است؟ چرا مانع ازدواج فرزندتان با کسی می شوید که قبلا ازدواج کرده است؟ مرتب می گوئید چرا دعایمان مستجاب نمی شود؟ خب چرا به عمل تان نگاه نمی کنید؟ چرا با خدا دشمنی می کنید؟ چرا با عقل سلیم دشمنی می کنید؟ ای عزیزان ازدواج با کسی که قبلا ازدواج کرده باشد به والله بد نیست، اشکالی ندارد، از نظر اسلام، طبیعی و حلال است.
    «جامعه ی ما سنتی است، اسلام یک دین مدرن است، اگر ما نتوانیم این سنت را به مدرنیته برگردانیم اسلام خوار می شود، ما هم گرفتار می شویم. فرازی از سخنرانی آیت الله محمد رضا نکونام»
    حرف حقی است. اگر پسر شما بیاید به شما که بزرگ او هستید بگوید پدر، مادر می خواهم با فلان خانم بیوه ازدواج کنم. چرا ابروهایتان را درهم می کنید؟ چرا چهره درهم می کشید؟ چرا به یکدیگر چشم برمی گردانید؟ خب چه اشکالی دارد با زنی که قبلا جدا شده بخواهد ازدواج کند؟ مسأله این است که اصلا به تحقیق و مراحل بعد نمی رسد همین که فرزند شما بترسد عنوان کند او دچار استسباع است. استسباع یعنی وقتی که چیزی با وحشتی شما را فلج کند و شما از هیمنه ی آن (سلطه و چیرگی) و ترس، قدرتِ اختیاری نداشته باشید.استسباع یعنی سَبُع زدگی، سَبُع به معنای شیر است یعنی شیرزدگی یعنی وقتی که شما از چیزی آنچنان وحشت کنید که قدرت انجام کاری را از شما بگیرد مثل آهویی که وقتی شیر را ناگهان جلوی خویش می بیند هیچ حرکتی نمی کند، هیچ تلاشی نمی کند و تسلیم می شود از خیرِ فرار و نجات درمی گذرد این می شود استسباع که بسیاری فرزندان خانواده ها دچار آن هستند. از خیرِ معرفیِ فرد مورد علاقه اش (که قبلا ازدواج کرده) به خانواده اش درمی گذرد و تلاشی برای بحث نمی کند. در صدر اسلام زنی چهار بار شوهر کرد یک بار هم همسر امام علی علیه السلام شد اصلا عیب و عار نبود، انگی نبود ننگی نبود، در آن جامعه، کسی دید بدی نسبت به این مسأله نداشت. چرا بکارت را می پرستید؟ پرستیدن که فقط سجده کردن نیست همین که شما به خاطر بکارت، مانع ازدواج پسرتان می شوید یعنی اینکه آنقدر برایتان مهم بوده است که با یک دینِ دیگر داشتنِ فرد برابری می کند! این می شود پرستیدن. وقتی خدا ندارد با اینکه بکارت ندارد، برایتان یک نتیجه را می دهد که همان مانع تراشی و مخالفت با ازدواج فرزندتان است یعنی اینکه بکارت به همان اندازه مهم است. این می شود پرستیدن. خواهش می کنم همین لحظه ذهن شریفتان را از این آلوده زنگار ناپاک و ظالمانه و این انحراف عرفی، پاک بفرمائید. شرک است. شراکت با شیطان است. پیغمبرمان حضرت محمد (صل الله و علیه و آله) آن دنیا گریبانتان را می گیرد به آسان گیری در ازدواج آمر(امر دهنده) بوده و ناهی (نهی کننده) را بی شفاعت می گذارد. اعوجاج فکری یا همان کج اندیشی ست. بوی تَعَفُّن (عفونت) می گیرد دهان کسی که بگوید فلان دختر دستمالی شده! الله و اکبر دختر مردم یک بار نامزده کرده، عقد کرده، بعد دیگران می گویند دستمالی شده یکی دیگر را انتخاب کن! الله و اکبر از این جهل و نادانی نکبت بار. برائت بجوئید از این گفتار و کردار و مخالفت کنید زیرا سکوت در مقابل ظلم کثیفی است که به افکار و اذهان شریف آدمیان، همچون اختاپوس (یعنی هشت پای دریایی که قدرت حرکت را از قربانی می گیرد) چسبیده گردیده، همان استسباع!
    فروگذارید این اندیشه ی بدبو را و با خود به آینده نبرید زیرا آینده را هم بدبو می کند.
    دختران تحصیلکرده و شاغل، نامه می زنند از بنده می پرسند اگر خواستگاری داشته باشم که قبلا عقد کرده بعد جدا شده، اگر قبول کنم بده؟ قبل از اینکه جوابشان را بدهم اول یک گریه ی قلبی می کنم به حالِ اندیشه ی این دختر و آن آقا پسرِ خواستگار، بعد جواب می دهم: خیر بد نیست. بعد می نویسد: من برام مهم نیست اما از دید دیگران واهمه دارم. این است که تصمیم قاطع و پرخطر به نوشتن این مقاله کردم زیرا می گوید دیگران و این دیگران کی هستند؟ همه ی ما هستیم. ما که دیگرانِ آن دختر هستیم باید اول روشن شویم که دیدمان را طبیعی کنیم، ابرو درهم نبریم، چهره درهم نکشیم، وقتی این چنین شود و کسی با تعجب این سوال را نپرسد که قبلا ازدواج کرده؟!! آری می توان امید های بهتری داشت.

به خرده گیر، خرده بگیرید. عیب جو را راحت به حال خود وانگذارید که مجلس غیبت بپا کند با احترام با ذکر دلیل، مجلس را ترک نمائید. شجاعان و دلیرانِ صفِ اول در جهادِ اکبر، این کار را می کنند و ترسی ندارند به هر حال جنگ و جهاد، زخمی شدن هم دارد اما اگر بگذارید فرد، خیلی راحت دیگران را به خاطر ازدواج قبلی، ترور شخصیت کند، ترور روانی کند، در کشتنِ روح یک انسان، بی تفاوتی و همکاری کرده اید و شاید روزی همین درد، دامانمان را بگیرد. برخی والدین، همین که بشنوند فرد موردِ نظرِ فرزندشان قبلا جدا شده و آن فرد مقصر بوده، دیگر کار را یکسره تمام می کنند در حالیکه باید تحقیق کرد شاید خود را اصلاح کرده باشد آقای خواستگار قبلا جدا شده، مقصر هم بوده، مثلا به اشکالی دچار بوده، متأسفانه اصلاح او را نادیده می گیرند. چرا؟ به خاطرِ حرف مردم!! چرا؟ جواب فامیلا رو چی بدیم؟!

بدترین دهن بینی همین دهن بینیِ فامیلی است. آیا فامیلا می آیند آن دنیا جواب بدهند هر لحظه عذاب جنسی فرزندمان را که در تنهایی بسر می بَرَد؟ جواب این همه سال، خودارضائی های پنهان و مرگبارِ فرزندانمان را فامیلا آن دنیا می دهند؟ نه خیر شما باید جواب بدهید نه فامیلا.

آن دنیا، مسوولِ عمرِالتهاباتِ جنسیِ جوانتان، خودِ شما هستید نه فامیلا؟ هر کس که قبلا جدا شده، که آدم شارلاتانی نبوده، جدائی که دلیلِ بی کفایتی نیست در روانشناسیِ جدید، حتی جدائی را بعضی وقت ها درمان و دارو و علاجِ ادامه ی زندگی یک فرد می دانند.

این به تجربه ثابت شده و در روایات آمده اگر به خاطر حرف دیگران حقی را زیر پا بگذارند بعدا دچار حرف دیگران خواهند شد، بدونِ شک بدونِ هیچ تردید، ولی اگر چیزی را که صلاح می دانند و ترس از حرف دیگران به دل راه ندهند، بعدا دیگران، تحسین خواهند کرد آن شخص را و خداوند نصرت می دهد حق را. خوب است با این جمله ی امید بخش سخن را به پایان برسانم و دعائی هم می کنیم: « از خداوند بزرگ برای پدر و مادرها، نجات از دهن بینیِ فامیلی و عبور از جهان بینیِ فامیلی را مسألت و خواستاریم.» موفق و سرافراز باشید.

منابع
    و این منبع

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۷/۱۱ در ساعت ۱۷:۵۱
    بگــــــذآر تمـــآم دنیا بد وبیرآهه بگویند!

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

می ارزد به یک لبخند رضآیت مـــــــــــــدی فاطمـــــه(س)

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

ازدواج با کسی که قبلا ازدواج کرده؟!

کارشناس بحث: استاد صابر

5. صلوات ها 3

نوشته
    140
    حضور
    3 روز 11 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    886

با سلام و احترام خدمت شما و تشکر از موضوعی که ارائه فرمودید
    در پاسخ باید عرض کنم بله! واقعیت هم همین است که اگر بخواهید به قضیه واقع بینانه نگاه کنیم ازدواج با فردی که قبلا ازدواج کرده کاملا شرعی بوده و هیچ اشکالی ندارد. چه بسیار زن های بیوه ای که بخاطر ازدواج ناموفق مجبور به طلاق شده اند و در خانه پدری زندگی می کنند. مگر اینها انسان نیستند؟ مگر اینها نیاز ندارند و...
    به هر حال این هم یکی دیگر از باورهای غیر منطقی است که امروزه جامعه را اسیر خود کرده است. کاملا حق با شماست و کلام شما متین و بجا است.
    نکته ای که در این وسط نباید از آن غافل شد این است که ممکن است آسیب هایی در این میان برای پسر اگر بخواهد با دختری که قبلا ازدواج کرده یا دختری که بخواهد با پسری که قبلا زن داشته ازدواج کند وجود داشته باشد که باید مواظب بود.
    در گام اول باید دید علت جدایی و طلاق از همسر قبل چیست و کدام طرف مقصر است. ممکن است فردی که طلاق گرفته و الان به دنبال ازدواج با او هستید مشکل خاصی داشته باشد یا اینکه خدای ناکرده دارای اختلالاتی باشد مانند اختلالات جسمی یا روانی مثل اختلالات شخصیتی عمیقی که درمان آن به سال ها نیاز دارد. به هر حال نباید چشم بسته تن به این ازدواج داد بلکه باید به همان اندازه که برای فردی که ازدواج نکرده تحقیق می کنیم در این مورد هم تحقیق کنیم.
    مطلب دیگر بحث رعایت ملاک ها است. ملاک هایی که برای انتخاب همسر در ازدواج وجود دارد در این ازدواج هم باید رعایت شود. مخصوصا بحث رعایت شرط سن .
    تصور بعضی این است که باید در این نوع ازدواج ها زیر پا گذاشته شود چون فرد قبلا ازدواج کرده الان دیگر مهم نیست که چند ساله او را بگیرد و در بسیاری مواقع خانواده ها برای اینکه می ترسند فرزندشان در خانه بماند او را به یک فرد سن بالا می دهند و اجازه را صادر می کنند.
    به هر حال اطرافیان باید مواظب باشند این آسیب ها در این نوع ازدواج ها فراوان است و به کرات دیده ایم.
    موفق باشید.
    در پناه حق باشید.

7. صلوات ها 13

علاقه
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

نقل قول نوشته اصلی توسط صابر نمایش پست ها
    با سلام و احترام خدمت شما و تشکر از موضوعی که ارائه فرمودید

در پاسخ باید عرض کنم بله! واقعیت هم همین است که اگر بخواهید به قضیه واقع بینانه نگاه کنیم ازدواج با فردی که قبلا ازدواج کرده کاملا شرعی بوده و هیچ اشکالی ندارد. چه بسیار زن های بیوه ای که بخاطر ازدواج ناموفق مجبور به طلاق شده اند و در خانه پدری زندگی می کنند. مگر اینها انسان نیستند؟ مگر اینها نیاز ندارند و...
    به هر حال این هم یکی دیگر از باورهای غیر منطقی است که امروزه جامعه را اسیر خود کرده است. کاملا حق با شماست و کلام شما متین و بجا است.

نکته ای که در این وسط نباید از آن غافل شد این است که ممکن است آسیب هایی در این میان برای پسر اگر بخواهد با دختری که قبلا ازدواج کرده یا دختری که بخواهد با پسری که قبلا زن داشته ازدواج کند وجود داشته باشد که باید مواظب بود.
    در گام اول باید دید علت جدایی و طلاق از همسر قبل چیست و کدام طرف مقصر است. ممکن است فردی که طلاق گرفته و الان به دنبال ازدواج با او هستید مشکل خاصی داشته باشد یا اینکه خدای ناکرده دارای اختلالاتی باشد مانند اختلالات جسمی یا روانی مثل اختلالات شخصیتی عمیقی که درمان آن به سال ها نیاز دارد. به هر حال نباید چشم بسته تن به این ازدواج داد بلکه باید به همان اندازه که برای فردی که ازدواج نکرده تحقیق می کنیم در این مورد هم تحقیق کنیم.
    مطلب دیگر بحث رعایت ملاک ها است. ملاک هایی که برای انتخاب همسر در ازدواج وجود دارد در این ازدواج هم باید رعایت شود. مخصوصا بحث رعایت شرط سن .
    تصور بعضی این است که باید در این نوع ازدواج ها زیر پا گذاشته شود چون فرد قبلا ازدواج کرده الان دیگر مهم نیست که چند ساله او را بگیرد و در بسیاری مواقع خانواده ها برای اینکه می ترسند فرزندشان در خانه بماند او را به یک فرد سن بالا می دهند و اجازه را صادر می کنند.
    به هر حال اطرافیان باید مواظب باشند این آسیب ها در این نوع ازدواج ها فراوان است و به کرات دیده ایم.
    موفق باشید.
    در پناه حق باشید.

ممنونم از توجهتون و پاسخ ارزشندتون

راستش تا حالا این موضوع برای من پیش نیومده و احتمالا هم پیش نمیاد ، حتی اگرم پیش بیاد خانواده منم مثل بیشتر خانواده ها قبل اینکه به من بگن جواب منفی رو میدن

ولی خب ما تو اقوام داریم پسری رو که با دختری ازدواج کرده که فقط 20 روز تو عقد بوده و بعد هم که متوجه شده اون پسر اعتیاد داره ازش جدا شده ، حتی این موضوع اول پنهان بود (البته نه برا اون آقا پسر ) ولی بعد که همه متوجه شدن اصلا عکس العمل های خوبی نداشتن ، ولی این رفتار اصلا برای من قابل هضم نیست ، مگه اون دختر چه گناهی کرده که به اشتباه حالا احتمالا خانوادش که درست تحقیق نکردن به عقد کسی دراومده که شایستگیش رو نداشته

خب یکی که این رفتارا رو می بینه دیگه حاضر نیست به همچین ازدواجی تن بده حالا هرچقدرم که طرفش خوب باشه

به نظر من که خیلی از رفتار و کارهای ما جوری هست که قبل اینکه ببینیم درست یا غلط و اینکه خدا راضی هست یا نه ،اول به این فکر می کنیم که دور و اطرافیانمون چی قراره بگن !!!

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

9. صلوات ها 3

نوشته
    619
    حضور
    12 روز 16 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3035

سلام
    ضمن قدرداني از پاسخ دقيق و سنجيده كارشناس محترم
    به نظرم نكاتي مغفول ماند
    در امر ازدواج قبل از هر امري بايد به اين نكته توجه داشته باشيد
    ايثار در ازدواج حرام است
    دن اينكه وي واجد خصوصيتي هست كه در ميان دختران باكره موجود آن صفت نيست
    و آن وصف چنان براي مرد داماد ما مهم و حياتي است كه در درجه اول و داخل محدوده قرمز انتخاب قرار گرفته
    يعني فاقد اين وصف تحت هيچ شرايطي انتخاب مناسب من نيست
    حالا من مي پرسم
    واقعا چند در صد جوانان مجرد ما تو همچين شرايطي قرار مي گيرند
    بگذريم از خيل رواياتي كه فرمودن سعي كنيد با باكره ازدواج كنيد..حالا به دليل بعضي مسائل به علل آن اشاره نميكنيم
    در ثاني
    آيا هم كفو بودن شامل اين مورد نمي شود؟

ویرایش توسط سید حسینی : ۱۳۹۳/۰۷/۰۱ در ساعت ۱۵:۰۸

11. صلوات

علاقه
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

نقل قول نوشته اصلی توسط S.A.J نمایش پست ها
    اينكه وي واجد خصوصيتي هست كه در ميان دختران باكره موجود آن صفت نيست
    و آن وصف چنان براي مرد داماد ما مهم و حياتي است كه در درجه اول و داخل محدوده قرمز انتخاب قرار گرفته
    يعني فاقد اين وصف تحت هيچ شرايطي انتخاب مناسب من نيست
    ممنونم از پاسختون

ولی اینجا موضوع پسری/دختری هست که علاقه به ازدواج با خانمی/آقایی داره که قبلا ازدواج کرده ، یعنی حتما اون خصوصیت رو دیده که این تصمیم رو گرفته ، حرف سر این هست که اینجا پدر و مادرها نباید فقط و فقط به همین خاطر مانع ازدواج با این شخص بشن

بگذريم از خيل رواياتي كه فرمودن سعي كنيد با باكره ازدواج كنيد..
    لطف می کنید چندتا از این روایات رو بگین ، من اطلاعی راجع به این روایات ندارم

آيا هم كفو بودن شامل اين مورد نمي شود؟
    وقتی اون دختر خانم یا اون آقا پسر این شرایط رو پذیرفتن چرا باید ما با همچین حرفایی سنگ بندازیم جلوشون؟!

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

13. صلوات

نوشته
    619
    حضور
    12 روز 16 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3035

نقل قول نوشته اصلی توسط marzie_70 نمایش پست ها
    یعنی حتما اون خصوصیت رو دیده که این تصمیم رو گرفته
    سلام
    قال الامام الصادق علیه السلام:
    انما المراة قلادة فانظر ما تتقلد.
    امام صادق علیه السلام فرمودند:
    زن همانا گردنبندی است، نیک بنگر که چه گردنبندی را به گردنت آویزان می‏کنی.
    وسائل الشیعه، ج 20، ص 33
    وووو
    قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:
    تزوجوا الابکار فانهن اعذب افواها و ارتق ارحاما و اسرع تعلما و اثبت للمودة.
    پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
    با دختران باکره ازدواج کنید زیرا که دهان آنان شیرین و رحمشان مناسبتر است و زود چیزی را یاد می‏گیرند و محبتشان پایدارتر است.
    بحار الانوار، ج 103، ص 237........
    ووووو
    به نظرم ديدن ي خصلت ي چيزه
    مقايسه اون در بقيه و گزينش بهتر چيز ديگه ايي
    به هر حال بهتره حتما مشاوره ببينن

علاقه
    عشقم شهداست و هرچی ک بهشون نزدیکم کنه...
    نوشته
    407
    حضور
    8 روز 21 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1459

سلام.فکر کنم این بحث یه کم نمیشه خیلی عمومی در موردش صحبت کرد. چون خیلی تبصره میتونه داشته باشه مثلا اگه بحث انتخاب خود طرف مقابل باشه دید یه جور دیگه ست یا مثلا دلیل رد خانواده ها طرفا فقط ازدواج قبلی طرف باشه یا اینجور قضیه ها ... باید قبول کرد ک این جور ازدواج ها یه کم حساس تر میشه چون طرف یه بار ازدواج کرده و زندگی متاهلی رو تجربه کرده البته اونایی ک ب قول دوست مون چن روز عقد بودنو بعد هم طلاق گرفتن جزو مثتثنی ها هستن ولی خب فکرکنم خود جووون ها هم در این موارد با خانواده ها موافق باشن خیلی گناه رو ب گردن خانواده ها نندازین دید همه نسبت ب طلاق عادی نشده ...
    حالا تمام دغدغه ام این شده حسین
    این اربعین کرب و بلا میبری مرا

16. صلوات ها 2

علاقه
    فلسفه - کلام - روانشناسی
    نوشته
    76
    حضور
    1 روز 9 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    165

نقل قول نوشته اصلی توسط Ṃᾄʀẓἷἔ نمایش پست ها
    با سلام خدمت همه دوستان

امروز یه مقاله ای خوندم که به نظرم جالب اومد ، و معضلی هست که شاید خیلی ها باهاش درگیر هستند

برای همین تصمیم گرفتم این مقاله رو اینجا قرار بدم که هم از نظرات اساتید و کارشناسان محترم این سایت در این زمینه بهره ببریم و هم از نظرات دوستان استفاده کنیم

عرف غلطی که مخ ها را آلوده به اعوجاج فکری کرده است. اعوجاج فکری یعنی کج اندیشی.

خب قبلا ازدواج کرده باشد مگر چیزی از بدن او کم شده است؟ چرا مانع ازدواج فرزندتان با کسی می شوید که قبلا ازدواج کرده است؟ مرتب می گوئید چرا دعایمان مستجاب نمی شود؟ خب چرا به عمل تان نگاه نمی کنید؟ چرا با خدا دشمنی می کنید؟ چرا با عقل سلیم دشمنی می کنید؟ ای عزیزان ازدواج با کسی که قبلا ازدواج کرده باشد به والله بد نیست، اشکالی ندارد، از نظر اسلام، طبیعی و حلال است.
    «جامعه ی ما سنتی است، اسلام یک دین مدرن است، اگر ما نتوانیم این سنت را به مدرنیته برگردانیم اسلام خوار می شود، ما هم گرفتار می شویم. فرازی از سخنرانی آیت الله محمد رضا نکونام»
    حرف حقی است. اگر پسر شما بیاید به شما که بزرگ او هستید بگوید پدر، مادر می خواهم با فلان خانم بیوه ازدواج کنم. چرا ابروهایتان را درهم می کنید؟ چرا چهره درهم می کشید؟ چرا به یکدیگر چشم برمی گردانید؟ خب چه اشکالی دارد با زنی که قبلا جدا شده بخواهد ازدواج کند؟ مسأله این است که اصلا به تحقیق و مراحل بعد نمی رسد همین که فرزند شما بترسد عنوان کند او دچار استسباع است. استسباع یعنی وقتی که چیزی با وحشتی شما را فلج کند و شما از هیمنه ی آن (سلطه و چیرگی) و ترس، قدرتِ اختیاری نداشته باشید.استسباع یعنی سَبُع زدگی، سَبُع به معنای شیر است یعنی شیرزدگی یعنی وقتی که شما از چیزی آنچنان وحشت کنید که قدرت انجام کاری را از شما بگیرد مثل آهویی که وقتی شیر را ناگهان جلوی خویش می بیند هیچ حرکتی نمی کند، هیچ تلاشی نمی کند و تسلیم می شود از خیرِ فرار و نجات درمی گذرد این می شود استسباع که بسیاری فرزندان خانواده ها دچار آن هستند. از خیرِ معرفیِ فرد مورد علاقه اش (که قبلا ازدواج کرده) به خانواده اش درمی گذرد و تلاشی برای بحث نمی کند. در صدر اسلام زنی چهار بار شوهر کرد یک بار هم همسر امام علی علیه السلام شد اصلا عیب و عار نبود، انگی نبود ننگی نبود، در آن جامعه، کسی دید بدی نسبت به این مسأله نداشت. چرا بکارت را می پرستید؟ پرستیدن که فقط سجده کردن نیست همین که شما به خاطر بکارت، مانع ازدواج پسرتان می شوید یعنی اینکه آنقدر برایتان مهم بوده است که با یک دینِ دیگر داشتنِ فرد برابری می کند! این می شود پرستیدن. وقتی خدا ندارد با اینکه بکارت ندارد، برایتان یک نتیجه را می دهد که همان مانع تراشی و مخالفت با ازدواج فرزندتان است یعنی اینکه بکارت به همان اندازه مهم است. این می شود پرستیدن. خواهش می کنم همین لحظه ذهن شریفتان را از این آلوده زنگار ناپاک و ظالمانه و این انحراف عرفی، پاک بفرمائید. شرک است. شراکت با شیطان است. پیغمبرمان حضرت محمد (صل الله و علیه و آله) آن دنیا گریبانتان را می گیرد به آسان گیری در ازدواج آمر(امر دهنده) بوده و ناهی (نهی کننده) را بی شفاعت می گذارد. اعوجاج فکری یا همان کج اندیشی ست. بوی تَعَفُّن (عفونت) می گیرد دهان کسی که بگوید فلان دختر دستمالی شده! الله و اکبر دختر مردم یک بار نامزده کرده، عقد کرده، بعد دیگران می گویند دستمالی شده یکی دیگر را انتخاب کن! الله و اکبر از این جهل و نادانی نکبت بار. برائت بجوئید از این گفتار و کردار و مخالفت کنید زیرا سکوت در مقابل ظلم کثیفی است که به افکار و اذهان شریف آدمیان، همچون اختاپوس (یعنی هشت پای دریایی که قدرت حرکت را از قربانی می گیرد) چسبیده گردیده، همان استسباع!
    فروگذارید این اندیشه ی بدبو را و با خود به آینده نبرید زیرا آینده را هم بدبو می کند.
    دختران تحصیلکرده و شاغل، نامه می زنند از بنده می پرسند اگر خواستگاری داشته باشم که قبلا عقد کرده بعد جدا شده، اگر قبول کنم بده؟ قبل از اینکه جوابشان را بدهم اول یک گریه ی قلبی می کنم به حالِ اندیشه ی این دختر و آن آقا پسرِ خواستگار، بعد جواب می دهم: خیر بد نیست. بعد می نویسد: من برام مهم نیست اما از دید دیگران واهمه دارم. این است که تصمیم قاطع و پرخطر به نوشتن این مقاله کردم زیرا می گوید دیگران و این دیگران کی هستند؟ همه ی ما هستیم. ما که دیگرانِ آن دختر هستیم باید اول روشن شویم که دیدمان را طبیعی کنیم، ابرو درهم نبریم، چهره درهم نکشیم، وقتی این چنین شود و کسی با تعجب این سوال را نپرسد که قبلا ازدواج کرده؟!! آری می توان امید های بهتری داشت.

به خرده گیر، خرده بگیرید. عیب جو را راحت به حال خود وانگذارید که مجلس غیبت بپا کند با احترام با ذکر دلیل، مجلس را ترک نمائید. شجاعان و دلیرانِ صفِ اول در جهادِ اکبر، این کار را می کنند و ترسی ندارند به هر حال جنگ و جهاد، زخمی شدن هم دارد اما اگر بگذارید فرد، خیلی راحت دیگران را به خاطر ازدواج قبلی، ترور شخصیت کند، ترور روانی کند، در کشتنِ روح یک انسان، بی تفاوتی و همکاری کرده اید و شاید روزی همین درد، دامانمان را بگیرد. برخی والدین، همین که بشنوند فرد موردِ نظرِ فرزندشان قبلا جدا شده و آن فرد مقصر بوده، دیگر کار را یکسره تمام می کنند در حالیکه باید تحقیق کرد شاید خود را اصلاح کرده باشد آقای خواستگار قبلا جدا شده، مقصر هم بوده، مثلا به اشکالی دچار بوده، متأسفانه اصلاح او را نادیده می گیرند. چرا؟ به خاطرِ حرف مردم!! چرا؟ جواب فامیلا رو چی بدیم؟!

بدترین دهن بینی همین دهن بینیِ فامیلی است. آیا فامیلا می آیند آن دنیا جواب بدهند هر لحظه عذاب جنسی فرزندمان را که در تنهایی بسر می بَرَد؟ جواب این همه سال، خودارضائی های پنهان و مرگبارِ فرزندانمان را فامیلا آن دنیا می دهند؟ نه خیر شما باید جواب بدهید نه فامیلا.

آن دنیا، مسوولِ عمرِالتهاباتِ جنسیِ جوانتان، خودِ شما هستید نه فامیلا؟ هر کس که قبلا جدا شده، که آدم شارلاتانی نبوده، جدائی که دلیلِ بی کفایتی نیست در روانشناسیِ جدید، حتی جدائی را بعضی وقت ها درمان و دارو و علاجِ ادامه ی زندگی یک فرد می دانند.

این به تجربه ثابت شده و در روایات آمده اگر به خاطر حرف دیگران حقی را زیر پا بگذارند بعدا دچار حرف دیگران خواهند شد، بدونِ شک بدونِ هیچ تردید، ولی اگر چیزی را که صلاح می دانند و ترس از حرف دیگران به دل راه ندهند، بعدا دیگران، تحسین خواهند کرد آن شخص را و خداوند نصرت می دهد حق را. خوب است با این جمله ی امید بخش سخن را به پایان برسانم و دعائی هم می کنیم: « از خداوند بزرگ برای پدر و مادرها، نجات از دهن بینیِ فامیلی و عبور از جهان بینیِ فامیلی را مسألت و خواستاریم.» موفق و سرافراز باشید.

منبع
    سلام
    حرف ایشان از این جهت که صرف مطلقه بودن به عنوان نقطه منفی به حساب نمی آید درست است یعنی اینطور نیست که اگر کسی قبلا ازدواج ناموفقی داشت به هیچ وجه مناسب ازدواج نیست ولی اینکه گفته شود باکره یا غیر باکره بودن به هیچ وجه نباید مد نظر قرار گیرد حرف درستی نیست. زیرا این حرف با روایاتی که به ازدواج با دختر باکره تاکید دارند منافات دارد.
    به عبارتی نه میشود گفت باکره بودن یا نبودن به هیچ وجه نباید ملاک ازدواج قرار بگیرد و نه اینکه بگوییم در هیچ شرایطی نباید فرد مجرد با مطلقه ازدواج کند!
    بلکه وجه جمع بین اینها اینگونه است که وقتی فرد مجردی میخواهد ازدواج کند باید ملاک های خود را دسته بندی و اولویت بندی کند. بعد مطابق آنها به دنبال فرد مورد نظر خود بگردد. در این صورت اگر دو نفر با شرایط کاملا مساوی پیدا شد که یکی باکره و دیگری غیر باکره بود، اینجا مطابق دستور امام فرد بهتر است باکره را انتخاب کند و طبیعی است که هر فرد عاقلی هم همین کار را میکند. اما اگر دو نفر پیدا کرد که یکی باکره ولی با اعتقاد ضعیف بود و دیگری مطلقه ولی با اعتقادات قوی بود و تناسب بیشتر با او داشت، در اینجا گفته میشود فرد مطلقه ترجیح دارد چون بین این دو مورد یعنی سفارش به باکره بودن و سفارش به با ایمان بودن روشن است که دومی مهم تر از اولی است.
    بنابراین میشود گفت باکره بودن یک ملاک ترجیحی است که در شرایط عادی باید مورد توجه قرار بگیرد اما وقتی فردی که باکره باشد و تمام ملاک های طرف برای ازدواج را هم داشته باشد پیدا نشود، ازدواج با غیر باکره مانعی ندارد.
    البته در این صورت تحقیقات بیشتری لازم است زیرا ممکن است علت طلاق فرد مورد نظر خودش بوده و اگر شما هم با ایشان ازدواج کنی دوباره گرفتار همین مشکل شوی. برای همین باید از این جهت به اطمینان لازم رسید تا احتمال خطا در انتخاب به حداقل برسد.
    پیروز و سربلند

18. صلوات

نوشته
    1,415
    حضور
    42 روز 17 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6338

نقل قول نوشته اصلی توسط matin_a4 نمایش پست ها
    ولی اینکه گفته شود باکره یا غیر باکره بودن به هیچ وجه نباید مد نظر قرار گیرد حرف درستی نیست. زیرا این حرف با روایاتی که به ازدواج با دختر باکره تاکید دارند منافات دارد.
    نقل قول نوشته اصلی توسط matin_a4 نمایش پست ها
    به عبارتی نه میشود گفت باکره بودن یا نبودن به هیچ وجه نباید ملاک ازدواج قرار بگیرد و نه اینکه بگوییم در هیچ شرایطی نباید فرد مجرد با مطلقه ازدواج کند!
    بلکه وجه جمع بین اینها اینگونه است که وقتی فرد مجردی میخواهد ازدواج کند باید ملاک های خود را دسته بندی و اولویت بندی کند. بعد مطابق آنها به دنبال فرد مورد نظر خود بگردد. در این صورت اگر دو نفر با شرایط کاملا مساوی پیدا شد که یکی باکره و دیگری غیر باکره بود، اینجا مطابق دستور امام فرد بهتر است باکره را انتخاب کند و طبیعی است که هر فرد عاقلی هم همین کار را میکند. اما اگر دو نفر پیدا کرد که یکی باکره ولی با اعتقاد ضعیف بود و دیگری مطلقه ولی با اعتقادات قوی بود و تناسب بیشتر با او داشت، در اینجا گفته میشود فرد مطلقه ترجیح دارد چون بین این دو مورد یعنی سفارش به باکره بودن و سفارش به با ایمان بودن روشن است که دومی مهم تر از اولی است.
    اون وقت میان ادعا میکنند دین ما باکره بودن رو نمی پرسته دین ما مخالف این افکار غلطه
    وقتی این همه آیه و روایات است و این همه به ازدواج با دختران باکره سفارش شده است دیگه چه انتظاری میشه از مردم داشت
    واقعیت اینه در جامعه ما باکره بودن دختر تنها دلیل پاکی و نجابت دختر است در جامعه ما تنها دلیلی که میشه فهمید دختری پاک است همین است
    و این هم نشات از دین گرفته نه چیز دیگه

20. صلوات ها 4

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری