جمع بندی ***شاقول ابن سینا و ارتباط با ناخودآگاه انسان***

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
***شاقول ابن سینا و ارتباط با ناخودآگاه انسان***

سلام به همگی و کارشناسان محترم
نمیدونم جای درستی و برای پرسیدن سوالم انتخاب کردم یا نه؟! ولی امیدوارم به جواب برسم،

چند وقت پیش وقتی داشتم در مورد دانشمند و فیلسوف بزرگ ابوعلی سینا مطالعه میکردم متوجه شدم ایشون از وسیله ای به نام "شاقول" برای ارتباط با ناخودآگاه انسان استفاده میکردند و آدم با استفاده از این روش میتونه جواب خیلی از چیزهایی که به خودش مربوط میشه رو بگیره و یا حتی برای پیدا کردن اشیاء گمشده میشه از این روش استفاده کرد، حتی متوجه شدم یه کتابی به همین نام"شاقول ابن سینا" موجوده و این روش رو توضیح داده، میخواستم بپرسم کسی تا به حال از این وسیله استفاده کرده و جواب گرفته؟ و اگه استفاده کردید میشه روش کاملشو توضیح بدید

پیشاپیش از پاسختون تشکر میکنم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیـد

چشمه1;985594 نوشت:
شاقول ابن سینا

سلام

در مورد "شاقول ابن سینا" اطلاعی نداشتم. بعد از طرحِ سؤالِ شما مطالبی در باره آن خواندم. ولی برای اظهار نظر در موردِ آن ترجیح می دهم بیشتر مطالعه کنم.

@};-happy@};-

چشمه1;985594 نوشت:
سلام به همگی و کارشناسان محترم
نمیدونم جای درستی و برای پرسیدن سوالم انتخاب کردم یا نه؟! ولی امیدوارم به جواب برسم،

چند وقت پیش وقتی داشتم در مورد دانشمند و فیلسوف بزرگ ابوعلی سینا مطالعه میکردم متوجه شدم ایشون از وسیله ای به نام "شاقول" برای ارتباط با ناخودآگاه انسان استفاده میکردند و آدم با استفاده از این روش میتونه جواب خیلی از چیزهایی که به خودش مربوط میشه رو بگیره و یا حتی برای پیدا کردن اشیاء گمشده میشه از این روش استفاده کرد، حتی متوجه شدم یه کتابی به همین نام"شاقول ابن سینا" موجوده و این روش رو توضیح داده، میخواستم بپرسم کسی تا به حال از این وسیله استفاده کرده و جواب گرفته؟ و اگه استفاده کردید میشه روش کاملشو توضیح بدید

پیشاپیش از پاسختون تشکر میکنم

با سلام

این روش برای همه درست جواب نمیدهد. برای بعضی همیشه جواب درست میدهد و برای بقیه خیر.

در ضمن باید روش صحیحش رو یاد گرفت و انجام داد که فکر نکنم تو کتب، کامل ذکر شده باشه!

سلام چشمه گرامی
اگر خواستید صحت این روش را بررسی کنید، با سوالاتی بررسیش کنید که دو شرط زیر رو داشته باشند:

1. جواب سوال را ندانید.
2. صحت پاسخ بدست آمده قابل تحقیق باشه.

اگر جواب صحیح را بدانید، چون انتهای نخ به انگشت شما متصله، ناخودآگاه گرایش پیدا می کنید که شاقول را در جهت دلخواه بچرخانید. اگر جواب سوال قابل دستیابی نباشه هم بررسی صحت جواب غیر ممکن میشه.

شاید دیده باشید که بعضی از همین شاقول ابن سینا برای تشخیص جنسیت بچه ها استفاده می کنند. مثلا میگن "برای فلانی انجامش دادیم، کاملا درست در اومد! سه تا بچه داره، دو تا دختر و یک پسر که به همون ترتیب جنسیتشون رو گفت و تازه پیشگویی کرد که بچه بعدیش پسره". این بیشتر جنبه سرگرمی توی جمعهای خانمها رو داره اما از نظر منطقی، این آزمایش درستی روش رو ثابت نمی کنه چون در این مثال، جنسیت سه تا از بچه ها معلومه و بچه چهارم هنوز مشخص نشده و تا اون موقع هم ممکنه کسی یادش نمونه و پیگیر نشه.

یک نکته دیگر هم وجود داره: باید با افزایش تعداد آزمایشها، کاری کرد که شانس و احتمالات و نقش خیلی کمی در نتیجه ایجاد کنند. مثلا در تعیین جنسیت یک بچه یا پیش بینی یک مسابقه فوتبال، حتی یک روش تصادفی هم با احتمال 50 درصد نتیجه را به درستی تعیین می کنه. اما اگر تعداد آزمایشات زیاد شد، دیگه شانس دخیل نمیشه.

این نکات برای سنجش هر روش پیش بینی که خواست و اراده انسان در اون دخیله باید در نظر گرفته بشن. مثلا در روشهایی که به اسم جفر در برخی سایتها مطرح میشن، معمولا یا از سوالاتی که پاسخشون از قبل مطرحه استفاده میشه (مثل "شیر چه رنگی است؟") یا از سوالاتی که تشخیص درستی پاسخ ممکن نیست (مثل "خبر دادن از احوالات امام زمان"). اما هیچوقت حاضر نمیشن پیش بینی با شرایط ذکر شده انجام دهند، این در حالیه که چه در مرحله طرح سوال، چه در انتخاب روش و چه در به اصطلاح "تعدیل" امکان تاثیر دادن خواست فرد وجود داده. خودشون به اصطلاحی دارند که میگن "جفار مثل حفاره" یعنی اینقدر باید سوال رو به شکلهای مختلف مطرح کنه و شیوه های مختلف رو به کار بگیره تا به جواب دلخواهش برسه. کافیه در یکی از تالارهای گفتگوی مربوط به جفر، از کسانی که خودشون رو استاد خطاب می کنند بخواهید که روش رو به شیوه درستش اثبات کنه و واکنشها رو ببینید.

پرسش:
چند وقت پیش وقتی داشتم در مورد دانشمند و فیلسوف بزرگ ابوعلی سینا مطالعه می کردم، متوجه شدم ایشان از وسیله ای به نام "شاقول" برای ارتباط با ناهشیارِ انسان استفاده می کردند و فرد با استفاده از این روش می تواند جواب خیلی از چیزهایی که به خودش مربوط می شود را پیدا کند و یا حتی برای پیدا کردن اشیاء گمشده می شود از این روش استفاده کرد. متوجه شدم کتابی به همین نام"شاقول ابن سینا" نوشته شده و این روش را توضیح داده است. آیاواقعا این روش برای ارتباط با ناهشیار انسان علمی است؟

پاسخ:
کتابی که شما به آن اشاره کردید، به نام «افسانه شاقول ابن سینا» می باشد. نویسنده بدون نام بُردن از کتاب و منبعی معتبر، داستانی را در مورد استفاده ابن سینا از شاقول ذکر می کند. در صورتی که ابن سینا کتاب های شناخته شده ای دارد و در این کتاب ها سخنی از این روش به میان نیامده است. به نظر می رسد این روش، هیچ اساس و بنیانِ علمی ندارد و بیشتر راهی برای تفریح و سرگرمی می باشد.

موضوع قفل شده است