صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امکان بخشش شیطان؟

علاقه
    شکار
    نوشته
    159
    حضور
    5 روز 7 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    580

اشاره امکان بخشش شیطان؟

با سلام و درود .

چند مدت پیش به این فکر بودم که شیطان خوبه!!!و کلا ما باید خوشحال باشیم از این که خدا شیطان رو خلق کرده!!!!
    احتمالا الان میگین این یارو کافر شده...
    نه.من کافر نشدم ولی اگه خدا شیطان رو خلق نمیکرد ما نمیتونستیم کارای خوب بکنیم.و کسی نبود که گولمون بزنه و بعضی ها بهشتی بشن و بعضی ها جهنمی.و این وسط فرق طلا با آهن معلوم نمیشد.
    حالا سوال من اینجاست.آیا.آیا امکان داره شیطان در روز قیامت بخشیده بشه؟؟
    آیا امکان داره اون دنیا خداوند بگه که من فقط واسه تفکیک کردن شما شیطان رو خلق کردم؟و هیچ کس خبر نداشت جز خودم!!همان گونه که کسی از تاریخ فرج آقا عج و یا روز دقیق قیامت خبر ندارد حتی پیامبر ص.آیا امکان بخشش شیطان وجود دارد؟؟البته حدیث هایی که در مورد شیطان و قسم خوردنش که تا روز قیامت دشمن انسان هستش رو خوندم.که الحمدالله یکی دوتا نیست.
    خداوند میگه رحمت من زیاده.شاید بخشیده شد!!!
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۰۶ در ساعت ۰۲:۵۹
    Using Tapatalk

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 5 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58322

با نام و یاد دوست

امکان بخشش شیطان؟

کارشناس بحث: استاد مشکور

5. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
    نوشته
    1,514
    حضور
    34 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4016

راهنما چرایی خلقت شیطان و امکان توبه و بخشش شیطان

نقل قول نوشته اصلی توسط عروس مقدس نمایش پست ها
    با سلام و درود .

چند مدت پیش به این فکر بودم که شیطان خوبه!!!و کلا ما باید خوشحال باشیم از این که خدا شیطان رو خلق کرده!!!!
    نه.من کافر نشدم ولی اگه خدا شیطان رو خلق نمیکرد ما نمیتونستیم کارای خوب بکنیم.و کسی نبود که گولمون بزنه و بعضی ها بهشتی بشن و بعضی ها جهنمی.و این وسط فرق طلا با آهن معلوم نمیشد.
    آیا امکان داره اون دنیا خداوند بگه که من فقط واسه تفکیک کردن شما شیطان رو خلق کردم؟و هیچ کس خبر نداشت جز خودم!!همان گونه که کسی از تاریخ فرج آقا عج و یا روز دقیق قیامت خبر ندارد حتی پیامبر ص.آیا امکان بخشش شیطان وجود دارد؟؟البته حدیث هایی که در مورد شیطان و قسم خوردنش که تا روز قیامت دشمن انسان هستش رو خوندم.که الحمدالله یکی دوتا نیست.
    سلام علیکم

در پاسخ به این سؤال گفتنی است:

وقتی آیات و روایات را بررسی می کنیم گواه گستردگی و غلبه و سبقت رحمت خدا بر غضب و عقاب اوست. چنانکه در روایت آمده: قال الصادق علیه‌السلام: "اذا كان یوم القیامة نشر الله تبارك و تعالى رحمته حتى یطمع ابلیس فى رحمته"؛ "وقتى روز قیامت فرا مى‌رسد خداوند رحمت خود را آنقدر وسعت و گسترش مى‌دهد كه حتى شیطان نیز به رحمتش طمع مى‌نماید." و یا در لسان دعا می خوانیم: "یا من سبقت رحمته غضبه".

اما برخورداری از رحمت الهی و بخشش در قیامت، مستلزم شرایطی است که با بررسی این شرایط، امکان بخشش شیطان و برخورداری وی از رحمت الهی منتفی می گردد:

اولاً: چنانکه گفتیم هر چند عفو و رحمت خداوند زياد است و هر مخلوقي(اعم از جن و انس) هر چند گناهش سنگين باشد مي تواند ببخشد، لكن عفو و رحمت برخي هم چون شيطان و ديگر ايادي و سركردگان كفر و شقاوت با عدالت خداوند منافات دارد، نمي شود خداوند حساب کسانی که عامدانه و اگاهانه کفر ورزیده و طغیان و ظلم كردند را همانند كساني كه ایمان و عمل صالح داشته لکن از سر جهالت و ناآگاهی و یا در اثر فریب شیطان و هوای نفس گناه كرده اند، یکسان حسابرسی کند.

به همين جهت در آيه اي در قرآن كريم آمده است كه آيا ما كساني را كه عمل صالح كرده اند به مانند مفسدين در روي زمين قرار مي دهيم؟! و آيا متقين را به مانند فاجران قرار مي دهيم؟!(1) بنابراين از آنجا كه عفو شيطان با عدالت خداوند منافات دارد چنين چيزي محقق نخواهد شد.

ثانیاً: شرط برخورداری از عفو و بخشش الهی در قیامت توبه است و به دلایلی شیطان موفق به توبه نخواهد شد:

اول) طبق آیات قرآن، تنها توبه کسانی پذیرفته می شود که از روی جهالت، کار زشت انجام دهند. (2) در جاي ديگر فرمود: "پروردگارتان رحمت بر بندگان را بر خود نوشته است كه هر كس از روي ناداني كار زشتي انجام دهد، سپس توبه نمايد و خود را اصلاح كند، او توبه پذير و مهربان است".

البته جهالت در اینجا بمعنای ندانستن نیست بلکه عملی را گویند که از روی پیروی هوی و هوس بوده نه طغیان و سرکشی. و معمولاً آنها که در اثر جهالت گناهی می کنند، پس از فرو نشستن آتش هوی و هوس، پشیمان شده و در صدد جبران آن بر می آیند. بر کسی پوشیده نیست که شیطان، مخالفت امر خدا را از سر طغیان و سرکشی و تکبر و خود بزرگ بینی انجام داده نه جهالت، دلیل این مطلب نیز روشن است، زیرا پس از نافرمانی اولیه و مواجه شدن با قهر الهی و امر به اخراج از درگاه رحمانی خدای متعال، نه تنها متوجه گناه و عصیان خود نشد بلکه با قسم به عزت خدا بر عصیان خود پافشاری نموده و عَلَم مخالفت عمومی تر و آشکارتر با خداوند را برداشته و از تصمیم خود مبنی بر گمراه نمودن همه بندگان خدا پرده برداشت.(3)

از اینرو، شيطان كه از روي طغيان و تمرد، مسیر نافرماني خدا و گمراه کردن بندگان را برای همیشه و تا روز قیامت برگزید و از خدا چنین مهلتی را تقاضا نمود.(4) (گرچه خداوند تا روز مشخصی به او مهلت داد)(5) الی الابد راه توبه را بروي خود بسته است.

دوم) یکی از شرایط پذیرش توبه
    ، جبران گذشته و اصلاح آن است و اين امر براي شيطان قابل اجرا نيست، زيرا گناه او علاوه بر نافرماني خدا، گمراهي بسياري از مردم بوده است. كسي كه ديگري را گمراه كرده، اگر بخواهد توبه كند و توبه اش پذيرفته شود، بايد همه آن ها را هدايت نمايد. و شکی نیست که چنین امری بطور قطع غیر ممکن است. زیرا چگونه شیطان می تواند کسانی که در قرون و اعصار گذشته می زیسته و پس از گمراهی توسط او، نابود شده اند را مجدداً زنده و هدايت كند؟!

ثالثاً: در پاسخ به بخش دیگری از سؤال شما که گفته اید:
    آیا امکان داره اون دنیا خداوند بگه که من فقط واسه تفکیک کردن شما شیطان رو خلق کردم؟و هیچ کس خبر نداشت جز خودم!!
    لازم بذکر است كه: خداوند از ابتدا شيطان را به عنوان يك موجود پست و اغواگر نيافريد،‌ بلكه شيطان موجودي از موجودات و مخلوقي از مخلوقات مختار خداوند بوده، خلقتش مانند ساير مخلوقات پاك و انحرافش بر اثر سوء اختيار و عصیان و نافرمانی از اوامر الهی بوده است. او ساليان دراز، همنشين ملائكه بود. اما به خاطر كبر و خودخواهي اش از ان منزلت و جایگاه ارزشمند به پايين كشيده شد. امام علي(علیه السلام) در اینباره فرمود: "عبرت گيريد بندگان خدا،‌ به آن چه خداوند در مورد ابليس انجام داد كه اعمال طولاني و كوشش هاي فراوان او را - در حالي كه شش هزار سال عبادت كرده بود - به خاطر يك ساعت تكبر بر باد داد".(6)

بنابر این، خلقت اول او همچون خلقت سایر مخلوقات اعم از جن و انس برای عبودیت و بندگی خدا بوده چنانکه خدای متعال فرمود: "من جن و انس را نیافریدم مگر برای بندگی و عبادت خودم."(7) اما وقتی از امتحان الهی ناکام بیرون آمد و با سوء انتخاب و تشدید مخالفتش با امر الهی از درگاه الهی رانده شد، باختیار و انتخاب خود (8) وسیله ای شد برای امتحان دیگران، نه اینکه مشیت و اراده تکوینی و قطعی خداوند به این تعلق گرفته باشد که از ابتدا خلقت شیطان برای امتحان ابناء بشر هدفگذاری شده باشد.

در نتیجه، شیطان با اختیار کامل و بدلیل تکبر و خودخواهی اش از مسیر بندگی خدا خارج شده، نیز خلقت او از ابتدا برای گمراه کردن و عاملی برای امتحان ابناء بشر نبوده بلکه خود، این مسیر را از سر لجاجت با خدا برگزید. بعلاوه، چون انتخابش آگاهانه و عامدانه و از سر عصیان و نافرمانی و لجاجت حضرت حق بوده، تمایلی به اصلاح و توبه نداشته و از همه اینها که بگذریم امکان و فرصت جبران خطاها و بازگرداندن گمراهان به راه هدایت را نخواهد داشت. و با این حساب، در قیامت نیز، مشمول رحمت و بخشش الهی نخواهد گشت.

موفق باشید ...

پاورقی_______________________________
    1. أَمْ نَجْعَلُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ کَالْمُفْسِدِینَ فِی الْأَرْضِ أَمْ نَجْعَلُ الْمُتَّقِینَ کَالْفُجَّارِ، صاد، آیه 28.
    2. انما التوبة علي الله للذين يعملون السوء بجهالة؛ نساء، آيه 17.
    3. قَالَ فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعِينَ؛ صاد، 82.
    4. قَالَ رَبِّ فَأَنظِرْنِي إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ. صاد، 79.
    5. قَالَ فَإِنَّكَ مِنَ الْمُنظَرِينَ * إِلَى يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ؛ صاد، 80 و 81.
    6. نهج البلاغه (فيض الاسلام) ص 770، خطبه‌234.
    7. وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ ، ذاریات، 56.
    8. وقتی از سر لجاجت به خدا گفت: همه بندگانت را گمراه می کنم.

بنام حضرت دوست امکان بخشش شیطان؟

هیچ چیز مثل اخلاق، نمی تواند در قلبها نفوذ کرده، دنیایی را گلستان و قلبهایی را با اندیشه و مرام شما همراه سازد.

با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

https://telegram.me/smashkor

7. صلوات ها 7

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

سلام
    توجه بفرمایید که علاوه بر شیطان رجیم، نفس اماره هم انسان را فریب می دهد. همانگونه که خود شیطان را فریب داد!
    همچنین "دنیا" هم یک فریبنده و گمراه کننده ی دیگر است. همانگونه که امام علی علیه السلام در هنگام عبادت خود می گفتند: "ای دنیا! من تو را سه طلاقه کرده ام! نمی توانی مرا فریب دهی! برو دیگری فریب بده!"
    بنابراین غیر از ابلیس، دنیا و نفس اماره هم همواره درصدد گمراه کردن آدم هستند.

اگر قرار باشد شیطان به این دلیلی که گفتید بخشیده شود، پس هیتلر هم باید بخشیده شود! زیرا اعمال او سبب ایجاد جراحت های بزرگ در مردم شد و این آسیب ها موجب پیشرفت علوم پزشکی شد!
    آمریکا و اسرائیل هم باید بخشیده شوند زیرا تحریم ایران موجب شد که ایران برخی وسایل موردنیازش را به جای وارد کردن، خودش بسازد!

ابلیس، بخشیده نمی شود اما
    ""عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد""
    ویرایش توسط لبیک یا علی النقی : ۱۳۹۳/۰۶/۳۰ در ساعت ۱۵:۱۸
    السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

9. صلوات ها 7

علاقه
    شکار
    نوشته
    159
    حضور
    5 روز 7 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    580

درود.

تشکر از جواب شما .بسیار جواب عالی و عاقلانه ومنطقی بود.من منکر این چیز ها نیستم که شیطان دشمن قسم خورده ی انسان هستش.من میگم بعید نیس بخشیده بشه!!!
    وقتی خدا میگه رحمتم زیاده...
    از کجا معلوم به خاطر خدا این کارارو نمیکنه؟؟؟
    بزارین یه مثال بزنم.شما سیستم اطلاعاتی کشور رو در نظر بگیرید.یه نفر نفوزی رو با اطمینان و با دقت و با اطلاعات میفرستن تو گروه دشمن واسه اطلاعات.حتی اون طرف که نفوزیه شاید آدم هم بکشه جلو طرف مقابل واسه جلب رضایت.اما بعضی ها آخر داستان معلوم میشه نفوزیه بعضی ها هم معلوم نمیشه.
    رؤیا را باید باور کرد تا از رؤیا خارج شد...
    Using Tapatalk

علاقه
    شکار
    نوشته
    159
    حضور
    5 روز 7 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    580

البته ربطی هم به ما نداره ها...[emoji41]
    بخواد ببخشه خدا میبخشه...
    نخواد ببخشه بازم خدا نمیبخشه....
    تورو سه نه نه....[emoji257]
    Using Tapatalk

12. صلوات

نوشته
    2,563
    حضور
    38 روز 6 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4373

با سلام و درود .

سلام
    درسته که نقاش در یک جای تابلویش رنگ مشکی و یکجا رنگ سفید و جای دیگه رنگ دیگه ای استفاده میکنه و مجموع منظم این رنگها تابلوی زیبایی ایجاد میکنه اما مفهومش این نیست که رنگ مشکی سفیده
    پس کارکرد احیانا مفید وجود شیطان در هستی به نقشه کلی جهان برمیگرده و نه خوبی ذاتی او و هر موجود مختاری با نیت و عملش سنجیده میشه و نه کارکردش در مجموعه جهان
    البته خدا رحمتش واسعه است اما ابلیس کار خودشو رو ساخته او آتش و آتش ساز است لذا نسبتی با بخشایش نخواهد داشت
    یا علیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

14. صلوات

علاقه
    قرآن -خدا -مادر- پدر
    نوشته
    38
    حضور
    2 روز 16 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    16
    صلوات
    157

بالاخره نباید از این موضوع صرف نظر کرد که شیطان اگر هم باعث تفکیک خوب از بد بشه در هر حال جلوی خدا ایستاد و دستور خدا رو زیر پا گذاشت .
    البته من کتابی خونده بودم توش نوشته بود :
    زمانی که شیطان بر انسان سجده نکرد خدا اون رو از صف بهشتیان خارج کرد ولی شیطان هنگام خروج از صف به خدا گفت چند خواسته دارم برای اینکه ثابت کنم بنده هایی که تو به وجود آوردی تو در همه شرایط نمیپرستند با یکم اذیت فوری از راه به در می رن . من این خواسته هارو ازت دارم و خدا گفت شاید بعضی از بنده های من اینطور باشن ولی بیشترشون منو در هر شرایطی می پرستن . به همین خاطر به شیطان گفت تا زمانی که تو هستی و زنده ای اون خواسته هاتو می تونی داشته باشی - که یکی گول زدن انسان موقع نماز - آب دادن به انسان هنگام جان دادن و او را بنده خود کردن - دو دل کردن انسان در کار خیر و ..... چند مورد دیگه بود که کامل به یاد نمیارم .

ولی بازم بهتره جواب خودتونو بگیم ما رو چکار به کار خدا ؟؟؟؟؟!!!!!!؟؟؟؟؟!!!!

16. صلوات ها 2

علاقه
    تبلیغ دین
    نوشته
    381
    حضور
    13 روز 10 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    3
    گالری
    27
    صلوات
    1486

بزارین یه مثال بزنم.شما سیستم اطلاعاتی کشور رو در نظر بگیرید.یه نفر نفوزی رو با اطمینان و با دقت و با اطلاعات میفرستن تو گروه دشمن واسه اطلاعات.حتی اون طرف که نفوزیه شاید آدم هم بکشه جلو طرف مقابل واسه جلب رضایت.اما بعضی ها آخر داستان معلوم میشه نفوزیه بعضی ها هم معلوم نمیشه.
    به نظرم مشکل این جاست که اگر شیطان کارمند نفوذی باشه دو تا اشکال داره:اول اینکه اصلا کارمند نیست و اخراجیه.این چه کارمندیه که از دستور مافوق اطاعت نمی کنه.
    دوم اینکه اگه بگید اخراج الکی بوده خوب بازم اشکال داره و اشکالش اینه که هم شیطان هم خدای متعال اعلام کردند که کار این کارمند نفوذی چیه!!پس اصلا نفوذی بودن منتفیه و مثال شما اشکال داره.به نظرم اگه قرار به نفوذی بود باید اصلا این اتفاقات نمی افتاد و شیطان بی سر و صدا به کار خود در میان انسان ها ادامه می داد و خدای متعال هم با بیان راه و راهنما حجتش رو تمام می کرد.نیازی نبود حتما اعلام رسمی بشه و اون برنامه ها پیش بیاد.این به نفوذ بیشتر می خوره.این طور نیست؟

سایتی برای علاقه مندان به مباحث اصولی، فقهی و رجالی:

www.mobahathah.ir

18. صلوات

علاقه
    مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
    نوشته
    1,514
    حضور
    34 روز 2 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4016

راهنما

درود.

تشکر از جواب شما .بسیار جواب عالی و عاقلانه ومنطقی بود.من منکر این چیز ها نیستم که شیطان دشمن قسم خورده ی انسان هستش.من میگم بعید نیس بخشیده بشه!!!
    وقتی خدا میگه رحمتم زیاده...
    سلام مجدد

بنظرم توضیحات و دلایلی که در پست اول پاسخ گفتیم چنانکه خود شما نیز اذعان کردید آنقدر عاقلانه، منطقی و مبتنی بر دلایل نقلی بود که علیرغم رحمت واسعه خدا احتمال بخشودن شیطان را منتفی کند. بعبارتی باید گفت: فاعل بخشش همه چیز تمام است و اینجا فاعلیت فاعل مسأله ی ما نیست بلکه مشکل در قابلیت قابل است، یعنی شیطان، قابلیت بخشیده شدن را ندارد. با توجه به توضیحاتی که گذشت.

موفق باشید ...

بنام حضرت دوست امکان بخشش شیطان؟

هیچ چیز مثل اخلاق، نمی تواند در قلبها نفوذ کرده، دنیایی را گلستان و قلبهایی را با اندیشه و مرام شما همراه سازد.

با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

https://telegram.me/smashkor

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری