جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سال خمسی و ازدواج

علاقه
    مداحی، فوتبال، فیلم هندی
    نوشته
    8
    حضور
    2 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15

سال خمسی و ازدواج

سلام و عرض ادب خدمت همه ی کارشناسان محترم این انجمن؛

من چند وقته می خوام برای خودم سال خمسی تشکیل بدم؛ البته نمی دونم اصلا به من خمس تعلق می گیره یا نه!؟

من مقلد آیت الله خامنه ای هستم.

اولین حقوقم رو اسفند ماه سال 90 گرفتم و دقیقا به مدت یک سال در یک شرکت خصوصی کار میکردم و در این یک سال حدودا 4.5 میلیون تومان پس انداز کردم؛
    اما در ابتدای سال 92 یه سری مشکلاتی برام پیش اومد که خب به مدت 5 ماه تقریبا بیکار شدم و در این حین تقریبا کل پول پس اندازم رو خرج بیماری خودم و البته خرج مکه رفتن پدر و مادرم و . . . کردم!

حالا سئوالم اینه آیا بابت اون 4.5 میلیون اسفند 90 تا اسفند 91، به من خمسی تعلق می گرفته و من باید بپردازم!؟

الانم تقریبا مهرماه 93 یک سال کاری و برداشت حقوقم در کار جدید رو سپری می کنم و تقریبا 8 میلیون پس انداز کردم؛ چقدر خمس به من تعلق می گیره!؟
    آیا اصلا من باید خمس بدم!؟

اینو اضافه کنم که من اگر خدا بخواد، در شرف ازدواج هستم، و خب طبیعتا به زودی چند برابر این پول سال خمسی و ازدواجرو باید صرف تهیه ی ملزومات ازدواج کنم ( ایشاالله خدا خودش برای همه جور کنه؛ برای منم جور کنه!سال خمسی و ازدواج
    آیا با علم به این مطلب، من باز هم باید خمس بپردازم!؟

ازتون خواهش می کنم منو به طور دقیق و مفصل راهنمایی کنید تا تکلیف شرعی خودم رو بدونم!

ضمنا، میشه اینم بگید که زکات در چه صورتی به یکی مثل من واجب میشه!؟ اینو که می پرسم میخوام خیالم راحت باشه که حدود الهی رو زیر پا نگذاشته باشم؛ حتی اگر چند هزار تومان هم باشه، باید تکلیف شرعی خودم رو بدونم و بهش عمل کنم!

با تشکر از راهنمایی هاتون؛ اینجا بهترین و راحت ترین جایی بود که تونستم این ابهام بزرگ زندگیم رو مطرح کنم و امیدوارم که به لطف خدا، منو کامل توجیه و آگاهم کنید!

بسم الله الرحمن الرحیم
    ((عظم الذنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک))
    بسیاری گناهان از بنده ات و زیباترین بخشش از توست . . .

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58340

با نام و یاد دوست

سال خمسی و ازدواج

کارشناس بحث: استاد نور

5. صلوات ها 2

نوشته
    4,858
    حضور
    47 روز 14 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17984

نقل قول نوشته اصلی توسط Aznasleaftab نمایش پست ها
    سلام و عرض ادب خدمت همه ی کارشناسان محترم این انجمن؛

من چند وقته می خوام برای خودم سال خمسی تشکیل بدم؛ البته نمی دونم اصلا به من خمس تعلق می گیره یا نه!؟

من مقلد آیت الله خامنه ای هستم.

اولین حقوقم رو اسفند ماه سال 90 گرفتم و دقیقا به مدت یک سال در یک شرکت خصوصی کار میکردم و در این یک سال حدودا 4.5 میلیون تومان پس انداز کردم؛
    اما در ابتدای سال 92 یه سری مشکلاتی برام پیش اومد که خب به مدت 5 ماه تقریبا بیکار شدم و در این حین تقریبا کل پول پس اندازم رو خرج بیماری خودم و البته خرج مکه رفتن پدر و مادرم و . . . کردم!

حالا سئوالم اینه آیا بابت اون 4.5 میلیون اسفند 90 تا اسفند 91، به من خمسی تعلق می گرفته و من باید بپردازم!؟

الانم تقریبا مهرماه 93 یک سال کاری و برداشت حقوقم در کار جدید رو سپری می کنم و تقریبا 8 میلیون پس انداز کردم؛ چقدر خمس به من تعلق می گیره!؟
    آیا اصلا من باید خمس بدم!؟

اینو اضافه کنم که من اگر خدا بخواد، در شرف ازدواج هستم، و خب طبیعتا به زودی چند برابر این پول رو باید صرف تهیه ی ملزومات ازدواج کنم ( ایشاالله خدا خودش برای همه جور کنه؛ برای منم جور کنه!)؛
    آیا با علم به این مطلب، من باز هم باید خمس بپردازم!؟

ازتون خواهش می کنم منو به طور دقیق و مفصل راهنمایی کنید تا تکلیف شرعی خودم رو بدونم!

ضمنا، میشه اینم بگید که زکات در چه صورتی به یکی مثل من واجب میشه!؟ اینو که می پرسم میخوام خیالم راحت باشه که حدود الهی رو زیر پا نگذاشته باشم؛ حتی اگر چند هزار تومان هم باشه، باید تکلیف شرعی خودم رو بدونم و بهش عمل کنم!

با تشکر از راهنمایی هاتون؛ اینجا بهترین و راحت ترین جایی بود که تونستم این ابهام بزرگ زندگیم رو مطرح کنم و امیدوارم که به لطف خدا، منو کامل توجیه و آگاهم کنید!
    با سلام و عرض ادب

برای آن مقدار پس انداز شده تا سال 91 خمس تعلق می گیرد برای مقدار پس انداز شده مجدد هم درصورتی که تاسال خمسی شما باقی بماند و خرخ نشود خمس تعلق می گیرد و اگر تا چند روز بعد از سال خمسی صرف ضروریات زندگی مانند ازدواج شود خمس ندارد اما اگر بخواهد تا چند ماه یا چندسال پس انداز را برای ازدواج و.. نگه دارید خمس به آن تعلق می گیرد پیشنهاد می شود برای محاسبه خمس با شماره 02537744444 بخش وجوهات دفتر مقام معظم رهبری تماس بگیرید.
    زکات به موارد خاصی تعلق می گیرید مانند گندم،کشمش،گاو و گوسفند و طلا و نقره و.. درصورتی که به حد نصاب برسد که ظاهرا کار شما مربوط به کشاورزی و دامداری نباشد پس زکات بر شما واجب نمی شود.

رساله مراجع،احکام خمس

7. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری