آموزش جنسی به کودکان

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آموزش جنسی به کودکان

با دادن آموزش جنسی به کودکان موافقید یا مخالف؟

اگر مخالفید چرا؟
و اگر موافقید چگونه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صابر

[=Times New Roman]

[="2 Koodak"]با سلام و احترام خدمت پرسشگر محترم
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]جا دارد از سئوال بجا و مناسبی که پرسشگر محترم مطرح فرمودند قدردانی کنیم.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]در پاسخ باید عرض کنم ضرورت آموزش مباحث جنسی به کودکان امری غیر قابل انکار است. اما اینکه چگونه یا اینکه چه زمانی یا در چه مکان و موقعیتی و با چه زبانی بسیار مهم است.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]باید دانست که کودکان نسبت به افراد بزرگتر جامعه می توانند آسیب پذیرتر باشند لذا تاثیر نوع آموزش بسیار مهم است.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]در گام اول عرض می کنم که در این نوع مسائل قطعا در کشور ما بدلیل مسائل فرهنگی و دینی قدری بازداری وجود دارد. بنابراین نباید با آموزش این مسائل این بازداری برای کودکان شکسته و قبح آن ریخته شود کما اینکه متاسفانه در بعضی از خانواده ها دیده می شود.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]نکته دوم اینکه انسان تا سن بلوغ چیزی از لذت جنسی دریافت نمی کند و صرفا میل کمی به سمت آن دارد. پس نمی توانیم ادعا کنیم که کودک 6 ساله اگر خدای ناکرده در خلوت با کودک دیگری ارتباط پیدا کرد یا او را بغل کرد از سر نیاز جنسی بوده بلکه از سر کنجاوی است و بس.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]نکته سوم اینکه در آموزش جنسی به کودکان، پدر و مادر باید بسیار هوشمندانه و عاطفی عمل کنند. به معنای اینکه اگر قرار است فرزندشان این مسائل را یاد بگیرد اول از لسان پدر و مادر با بیان مناسب و بعد از زبان مدرسه و نهاد های دیگر آموزش ببیند و اساسا هر سئوالی را بدون ترس و بدون واهمه فقط از پدر و مادر و نه دوستان خود بپرسد.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]بنابراین نوع برخورد والدین با این مسئله در شکل گیری ذهنیت کودک بسیار موثر است. به تبع آن در بزرگسالی نیز رفتار جنسی صحیح خود بخود تولید و از هرگونه انحراف دوری می شود.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]نکته چهارم اینکه در آموزش جنسی به کودکان لازم است از الفاظ علمی آن بهره جست. منظور این است که اگر قرار شد اعضای جنسی بدن کودک را به او معرفی کنیم با نام علمی و نه عرفی به او آموزش دهیم تا همیشه از همان استفاده کند و برای والدین بتواند منظور خود را بیان کند.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]نکته پنجم اینکه در آموزش دادن اعضای جنسی با این بیان باید به فرزند آموخت (البته به مناسبت نه بدون مقدمه)که این قسمت از اعضای بدن تو خصوصی هستند و هیچ کس نباید آنها را ببیند و فقط خود تو می توانی آنها را ببینی .
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]بنابراین حتی پدر و مادر هم همانطور که به لحاظ شرعی نیز اشکال دارد در تعویض لباس و حمام و... حق ندارند به عورت فرزندشان نگاه کنند.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]نکته ششم اینکه در آموزش جنسی به کودکان از حساسیت‌های وسواس گونه باید پرهیز کرد. دقیق تر اینکه بعضی از پدران یا مادران از ابتدای کودکی فرزندشان نگران این مسئله هستند لذا بسیار در ارتباطات کودک با همسالانش سخت گیری و کنترل شدید به خرج می دهند. این مسئله خود نوعی انحراف تربیتی است. اگر آموزش صحیح به کودک داده شد از نگرانی والدین کاسته می شود و چه در خانه و چه در مدرسه یا هر جای دیگری با خیال آسوده می توانند فرزندشان را بفرستند.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]البته منظور این نیست که کودکمان را برای همیشه رها کنیم نه ! بلکه باید از روش های کنترل های از راه دور و نامحسوس بهره بجوییم.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]موفق باشید.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"]در پناه حق باشید.
[=Times New Roman]
[="2 Koodak"][=Calibri]
[=Times New Roman]

سلام.یه بار شبکه سلامت هم داشت در مورد همین موضوع صحبت میکرد البته آخر شب بود.میگفتن ک وقتی بچه هاتون سوالایه جنسی ازتون میپرسن خیلی قضیه رو حساس نشون ندین یا یه جوری جواب ندین ک فکرکنن مخفی کاری میکنین اینجوری بیشتر حساس میشه و باز هم گفتن ک با زبون خودشون یه جواب خیلی کلی بدین و رد بشین. البته اون آقای دکتر اینا رو میگفتن نمیدونم درست هست یا غلط !!! :khandeh!:

به نظرم سخنان کارشناس محترم بسیار مناسب و به جا بود البته به نظرم پرسشگر محترم بیشتر دنبال مثال و راه می گردند

واقعا به نظر من که خیلی کار سختی هست

فقط من این رو می دونم که نه باید مثل پدر و مادرایه ما باشن که تا راهنمایی و دبیرستانم هرچی می شنیدم از دوستامون رو انکار کنند و فقط بگن دیگه راضی نیستیم این حرفا رو بشنویا ( خب آخه مگه با راضی نیستم و این حرفا میشه جلو کنجکاوی بچه رو گرفت ، وقتی بچه فهمیده دیگه فهمیده حالا بقیشو باید خودتون یه جوری بهش بگید نه اینکه کاری کنید دیگه حرفایه شما رو باور نکنه و هرچی دوستاش بهش گفتن فقط بگه درسته )

نه مثل بعضی پدر و مادرایه الان که بچه هاشون با ورود به مدرسه میشن معلم جمعیت و تنظیم خانواده دوستانشون!

سلام
منم موافقم
ولی راستش خودم هنوز جوابشو نمیدونم که چه طوری؟؟؟؟؟؟
فکر کنم در این مورد کتابهایی باشه لطفا اگه کسی از اسم این کتابها اطلاع داره راهنمایی کنه؟؟؟

[="Tahoma"][="Navy"]

عصران;572109 نوشت:

اگر مخالفید چرا؟
و اگر موافقید چگونه؟

سلام
باید برای آموزش جنسی تعریف مشخصی ارائه شود تا حدود و صغورش مشخص گردد آنوقت موافق و مخالف را فراخواند
یا علیم[/]

با سلام و تشکر خدمت کارشناس محترم
می خواستم درباره چند نکته دیگر هم راهنمایی بفرمایید:اول اینکه اخیرا در اخبار آمده بود که پرونده ناظمی که کودکان زیادی را آزار جنسی داد در دست دادرسی است می خواستم بپرسم چه اقدامات پیشگیرانه ای می توان در مقابل این سوءاستفاده ها ونیز سوءاستفاده هایی که در غالب شوخی و بازی از طرف همسالان و دوستان و اقوام صورت می گیرد انجام داد.
دوم اینکه چنانچه کودکی بیش از حد لزوم از این امور آگاهی یافت آنوقت باید چه کرد.

صابر;573301 نوشت:
بلکه باید از روش های کنترل های از راه دور و نامحسوس بهره بجوییم.

سوم اینکه درباره این روشهای کنترل از راه دور و نامحسوس توضیح بیشتری بدهید.
در ضمن آن آیه قرآن که میگوید باید قبل از ورود اجازه بگیرند دیگر اعتبار ندارد زیراخانه های امروزی به سبک غربی ساخته شده و اندرونی و بیرونی ندارد.

محی الدین;573502 نوشت:

سلام
باید برای آموزش جنسی تعریف مشخصی ارائه شود تا حدود و صغورش مشخص گردد آنوقت موافق و مخالف را فراخواند
یا علیم

سلام علیکم
چرا شما خودتان از آموزش جنسی اسلامی صحیح و معتدل و مورد نیاز کودک تعریف مشخصی ارائه ندادید و حدود آن را مشخص نکردید و فقط به انتقاد از سوال من بسنده کردید.

جزیره مجنون;573425 نوشت:
سلام.یه بار شبکه سلامت هم داشت در مورد همین موضوع صحبت میکرد البته آخر شب بود.میگفتن ک وقتی بچه هاتون سوالایه جنسی ازتون میپرسن خیلی قضیه رو حساس نشون ندین یا یه جوری جواب ندین ک فکرکنن مخفی کاری میکنین اینجوری بیشتر حساس میشه و باز هم گفتن ک با زبون خودشون یه جواب خیلی کلی بدین و رد بشین. البته اون آقای دکتر اینا رو میگفتن نمیدونم درست هست یا غلط !!! :khandeh!:

سلام علیکم
بچه ها زرنگ تر از این حرفها هستند.

marzie_70;573480 نوشت:
فقط من این رو می دونم که نه باید مثل پدر و مادرایه ما باشن که تا راهنمایی و دبیرستانم هرچی می شنیدم از دوستامون رو انکار کنند و فقط بگن دیگه راضی نیستیم این حرفا رو بشنویا ( خب آخه مگه با راضی نیستم و این حرفا میشه جلو کنجکاوی بچه رو گرفت ، وقتی بچه فهمیده دیگه فهمیده حالا بقیشو باید خودتون یه جوری بهش بگید نه اینکه کاری کنید دیگه حرفایه شما رو باور نکنه و هرچی دوستاش بهش گفتن فقط بگه درسته )

سلام علیکم
در خوشبینانه ترین حالت می گویند ما راضی نیستیم وگرنه شکنجه های قرون وسطا را روی بچه اعمال می کنند.

seyedeh khanom;573496 نوشت:
فکر کنم در این مورد کتابهایی باشه لطفا اگه کسی از اسم این کتابها اطلاع داره راهنمایی کنه؟؟؟

سلام علیکم
متاسفانه از بین کتابهایی که من در این باره دیده ام هیچکدام حد وسط را رعایت نکرده اند یا به شیوه غربی و آزاد توصیه می کنند یا آنقدر دستور کنترل می دهند که حتی حمام رفتن و دوش گرفتن را به دلیل اینکه موجب تحریک جنسی کودک می شود قدغن می کنند.

عصران;572109 نوشت:

اگر مخالفید چرا؟
و اگر موافقید چگونه؟

سلام علیکم مؤمن،
چند وقت پیش حقیر با خانمم در یک کلاس برای والدین در مورد تربیت جنسی کودکان شرکت کردیم و اگرچه مقدار جزئی از موارد مطرح شده با دینمان (آنطور که حقیر شناخته‌ام) سازگاری قابل قبولی نداشت و ناخوشایند بود ولی در کل مطالب و نکات کاربردی خیلی خوبی داشت. از این دست کلاس‌ها هست می‌توانید شرکت کنید، البته کلاسی که ما شرکت کردیم از سه جلسه‌ی کارگاهی در واقع فقط یک جلسه‌اش در مورد تربیت جنسی کودکان بود و جلسه‌ی دومش در مورد نحوه‌ی برخورد با بچه‌ها در سن بلوغشان بود و جلسه‌ی سوم هم روابط بین زن و شوهر، در واقع دو جلسه‌ی اول از سه جلسه در این ارتباط کاربردی‌تر بود، اگرچه اهمیت مطالب جلسه‌ی سوم هم لازم به ذکر نیست که به صورت غیرمستقیم می‌تواند با اهمیت باشد!
یا علی

[="DarkGreen"]سلام و عرض ادب

باید یک مطلب رو در نظر داشته باشیم و بعد بحث کنیم و اون اینکه موضوع مسائل جنسی در مورد کودکان و بزرگسالان خیلی متفاوته همونطوری که کارشناس محترم هم به اون اشاره فرمودند.

اکودکان امروزی خیلی چیزها رو میفهمند ولی نباید فراموش کرد که همه اینها قابل کنترله

مطمئنا خانواده ای که اهل رعایت و دقت باشند فرزندشون به قول معروف چشم و گوشش زود باز نمیشه.

شاید چنین بچه هایی دور و بر شما کم باشه ولی این دلیل بر نبودن نیست.

کارتون ها ، دوستان، فیلم های تلویزیونی، حرف هایی که در حضور کودکان از اولیاء زده مشه،و .... همه اینها در دید بچه و میزان درک بچه از اینگونه مسائل تاثیر گذاره

ممکنه بچه ها رفتار هایی رو که میبینند تقلید کنند مثلا یکی از بازی های گروهی از بچه ها عروس دوماد بازیه. مطمئنا بچه فقط به تقلید دیده های خودش میپردازه بدون اینکه حتی معنی و مفهوم اونها رو بدونه

و اینجاست که والدین با نحوه برخورد خودشون باید به بچه بفهمانند که این مسائل برای بازی و شوخی مناسب نیستند.

(نحوه برخورد رو در پست سوم میتونید از قلم کارشناس محترم بخونید)[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

عصران;573666 نوشت:
سلام علیکم
چرا شما خودتان از آموزش جنسی اسلامی صحیح و معتدل و مورد نیاز کودک تعریف مشخصی ارائه ندادید و حدود آن را مشخص نکردید و فقط به انتقاد از سوال من بسنده کردید.

سلام
ما اصلا در اسلام چیزی به نام آموزش جنسی به کودکان نداریم
در اسلام بر عفت و پاکدامنی و دوری از جنس مخالف مگر برای محارم و موارد ضروری تاکید میشود
شما که عنوان را مطرح کرده اید تعریف آنرا بگویید تا ما بگوییم اسلام موافق است یا مخالف
یا علیم[/]

محی الدین;573784 نوشت:

سلام
در اسلام بر عفت و پاکدامنی و دوری از جنس مخالف مگر برای محارم و موارد ضروری تاکید میشود
شما که عنوان را مطرح کرده اید تعریف آنرا بگویید تا ما بگوییم اسلام موافق است یا مخالف
یا علیم

سلام علیکم
ما در اسلام به طور کلی آموزش جنسی داریم اتفاقا آن چیزی که در اسلام نیامده است منع برای آموزش جنسی به کودکان است اگر شما می دانید به ما هم بگویید بدانیم.سیره معصومین نشان می دهد که آن بزرگواران در کودکی آموزش جنسی دیده اند مانند حضرت فاطمه - امام جواد و امام هادی.
در اسلام جمهوری هم نداریم و در واقع در جمهوری اسلامی اسلامی قیدی است برای جمهوری.منظور من از آموزش جنسی اسلامی هم این است که اسلامی قیدی است برای آموزش جنسی نه آنکه حتما آموزش جنسی بخشی از اسلام باشد.

دوستان سلام

3 نکته:
1- الانسان حریص بما منع
انسان به آنچه منع می شود، حریص است.

2- خیر الامور، اوسطها
بهترین کارها، میانه روی در آنها است.

3- بشارت به همراه انذار

روحیات هر کودکی متفاوت است که باید متناسب با آن روحیه، مطالبی را به مرور و با رعایت 3 نکته بالا به وی منتقل کرد به گونه ای که به این خودآگاهی برسد که باید از این نوع مطالب دوری کند.

علی علی

بسم هو

با سلام و عرض ادب

به نظر بنده با توجه به اینکه انسانها در دو سن غریزه جنسیشان شدت میگیرد یکی در کودکی که خطرناک نیست ودیگری در سنین

18-16 سالگی بسیار پر خطر هست

وقتی فرزندتون میبینید که در همون دوران کودکی رفتار های خاصی از خودش بروز میده دیر یا زود از دوستان خود این مساعل را خواهد شنید

پس بهتره قبل اینکه بچه رو دوستش اگاه کنه والدینش اگاه کنه و در مورد گناه بودن و ..... تعلیم بده و به عنوان یک دوست فرزند رو راهنمایی

کنه .

والدینی که با فرزندانشون رابطهدوستی دارند نه پدر و مادر فرزند بیشتر احساس راحتی میکنه و هر حرف و مشکلی رو به مادر یا پدر اطلاع

میده

در ضمن لازم نیست به کودک همه ی ان مساعل جنسی که نباید گفته بشه رو بگین همین که پوشیده باهاش صحبت کنید کافیه

این رو بدونید بچه رو از بچگی تربیت کردید که کردید اگه درست تربیت نکردید دیگه عمرا بتونید تو دوران جوانی درست تربیت کنید

محی الدین;573784 نوشت:

سلام
یا علیم

سلام علیکم برادر عزیزم،
چرا نداریم خوبش را هم داریم! تربیت و آموزش بچه‌ها با والدینشان نیست؟ تربیت جنسی جزء آموزش‌ها و تربیت‌ها نیست؟ از دوستانشان این چیزها را یاد بگیرند خوب است؟ فیلم ببینند که یاد بگیرند بهتر است؟
البته ... تربیت جنسی به این معنا نیست که پدری به کودک سه ساله‌اش بگوید بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم کذا و کذا ... بلکه بچه هر سؤالی که می‌پرسد باید پاسخی مناسب و کافی (ولی نه زیادی) بهش داده شود و در این آموزش‌ها هم باید ارزش‌های خود را به ایشان آموزش دهیم و دقت هم کنیم که سؤالاتی که می‌پرسد از کجا ممکن است به ذهنشان رسیده باشد و خلاصه مراقبشان باشیم ... اما اگر جبهه‌گیری کنیم یا حساسیت نشان دهیم و خلاصه کاری کنیم که یا کنجکاوی‌اشان فرو ننشیند و یا از مطرح کردن سؤالاتش بترسد و جای دیگر دنبال جواب‌هایش باشد این کارها خطرش بیشتر است ...
جزئیات بحث زیاد است ... قضیه هم مهم است ... نباید سرسری گرفت ... تربیت بچه‌ها مسؤولیتش به عهده‌ی والدین است و والدین باید پاسخگوی تربیتشان باشند ...
تازه اینها برای حفظ سلامت روانی بچه‌هاست در بخش تربیت ... ان شاء الله بعداً در ازدواجشان با کمی اطلاعات مواجه نشوند ...
یا علی

با سلام و عرض ادب و احترام
یکی از معضلات این عصر بلوغ زودرس است که نوجوان را در تکانهای خود متلاشی می کند زیرا قبل اینکه زمینه های جسمی بلوغ بروز پیدا کند مسائل روحی و روانی آن خود را نشان می دهد یعنی هنور هیچ علامتی از بلوغ جسمی جنسی در نوجوان دیده نمی شود ولی او تقاضای جنس مخالف رو دارد.هرگز هنگام خودارضای از او منی خارج نمی شود ولیکن چند سال قبل از دروان بلوغ دست به این کار می زند و البته مشکلات روحی بلوغ زودرس که از پرخاش گری گرفته تا روابط نامشرع که آتشش غرب را می سوزاند بر کسی مخفی نیست.
و لذا روانشناسان بسیار خانواده ها را از اموزش جنسی در سنین کودکی پرهیز می دارند. دیدن فیلمای آنچنانی، دیدن حرکات عاشقانه بین پدر و مادر، استفاده از لباسهای نامناسب در منزل توسط پدر و و مادر یا بردار خواهرهای بزرگتر،استفاده از لوازم آرایشی برای بچه ها... زمینه های بلوغ زودرس را فراهم می کند.(و البته معمولا در خانه های که ماهوراه است بلوغ زود رس هم هست)
لذا از این جهت است که دین مبین اسلام برای بچه های ممیز حرمت مواجه شدن با نامحرم را بیان می دارد.
موفق باشید.

[="Tahoma"][="Navy"]

عصران;574076 نوشت:
سلام علیکم
ما در اسلام به طور کلی آموزش جنسی داریم اتفاقا آن چیزی که در اسلام نیامده است منع برای آموزش جنسی به کودکان است اگر شما می دانید به ما هم بگویید بدانیم.سیره معصومین نشان می دهد که آن بزرگواران در کودکی آموزش جنسی دیده اند مانند حضرت فاطمه - امام جواد و امام هادی.
در اسلام جمهوری هم نداریم و در واقع در جمهوری اسلامی اسلامی قیدی است برای جمهوری.منظور من از آموزش جنسی اسلامی هم این است که اسلامی قیدی است برای آموزش جنسی نه آنکه حتما آموزش جنسی بخشی از اسلام باشد.

سلام
آموزش جنسی در غرب مفهوم خود را دارد و چه بسا با آموزش جنسی که شما به اسلام منسوب می کنید ماهیتا تفاوت داشته و اصلا نتوان نام آنرا آموزش جنسی گذاشت
البته درخواست ما از شما نه یک حمله و انتقاد بلکه یک درخواست منطقی بود
هرکس عنوانی را مطرح می کند اول باید تعریفی قابل قبول و توافق ارائه کند بعد به بحث درمورد آن بپردازد وگرنه ممکن است دعوای ترک و تاجیک پیش بیاید که حرف همدیگر را نمی فهمند
پس لطفا این حواشی را رها فرموده و یک تعریف مشخص از آموزش جنسی ارائه فرمایید
یا علیم[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

باء;574166 نوشت:
سلام علیکم برادر عزیزم،
چرا نداریم خوبش را هم داریم! تربیت و آموزش بچه‌ها با والدینشان نیست؟ تربیت جنسی جزء آموزش‌ها و تربیت‌ها نیست؟ از دوستانشان این چیزها را یاد بگیرند خوب است؟ فیلم ببینند که یاد بگیرند بهتر است؟
البته ... تربیت جنسی به این معنا نیست که پدری به کودک سه ساله‌اش بگوید بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم کذا و کذا ... بلکه بچه هر سؤالی که می‌پرسد باید پاسخی مناسب و کافی (ولی نه زیادی) بهش داده شود و در این آموزش‌ها هم باید ارزش‌های خود را به ایشان آموزش دهیم و دقت هم کنیم که سؤالاتی که می‌پرسد از کجا ممکن است به ذهنشان رسیده باشد و خلاصه مراقبشان باشیم ... اما اگر جبهه‌گیری کنیم یا حساسیت نشان دهیم و خلاصه کاری کنیم که یا کنجکاوی‌اشان فرو ننشیند و یا از مطرح کردن سؤالاتش بترسد و جای دیگر دنبال جواب‌هایش باشد این کارها خطرش بیشتر است ...
جزئیات بحث زیاد است ... قضیه هم مهم است ... نباید سرسری گرفت ... تربیت بچه‌ها مسؤولیتش به عهده‌ی والدین است و والدین باید پاسخگوی تربیتشان باشند ...
تازه اینها برای حفظ سلامت روانی بچه‌هاست در بخش تربیت ... ان شاء الله بعداً در ازدواجشان با کمی اطلاعات مواجه نشوند ...
یا علی

سلام
وقتی از عنوان آموزش جنسی در اسلام سخن میگوییم یعنی یک سلسله آموزشها و تعالیم مشخص که بتوان آنرا در تحت آموزش جنسی قرار داد
اینکه یک سری امور مستحسنه را با نام آموزش جنسی در اسلام معرفی کنیم با آنچه گفته شد خیلی فرق دارد
ما با آموزش جنسی مخالف نیستیم ما با عنوانی که در تعالیم دینی سراغ نداریم مخالفیم
شما بفرمایید آموزش جنسی در عصر کنونی، آنوقت از تعالیم دینی مرتبط هم در حد امکان استفاده کنید اما این آموزش جنسی در اسلام نیست
تا جایی که بنده اطلاع دارم آموزش جنسی یک عنوان غریب برای تعالیم اسلام در باب امور جنسی است
بلکه بکار بردن بعضی عناوین که مبدع آن فرهنگ منحط غرب است برای آموزه های دینی درست نیست چون فضای طرح این موضوعات در این دو فرهنگ از زمین تا آسمان فرق دارد
یا علیم[/]

محی الدین;574267 نوشت:
هرکس عنوانی را مطرح می کند اول باید تعریفی قابل قبول و توافق ارائه کند بعد به بحث درمورد آن بپردازد وگرنه ممکن است دعوای ترک و تاجیک پیش بیاید که حرف همدیگر را نمی فهمند

سلام علیکم
همه دوستانی که نظر دادند منظور من را کاملا فهمیدند فعلا فقط این شما هستید که با من دعوا دارید.شما حتی به خودتان زحمت ندادید نظرات قبلی من در این بحث را بخوانید.

به نام خدا

1- یک نکته کاربردی: یکی از مواردی که ضروری است به کودکان آموزش داده شود این است که کسی حق ندارد قسمت هایی از بدن او را لمس کند و اگر کسی این عمل را انجام داد سریع به پدر و مادر خود اطلاع دهد.

2- استادی تعریف می کرد یکی از مسائل عمده در زندگی زناشویی و مخصوصا در بین خانوم ها، ترس ناخودآگاهی است که از ارتباط زناشویی دارند و این برمی گردد به زمانی که اولین آشنایی آنها با مقوله ارتباط جنسی از طریق اخبار تجاوز و سوء استفاده جنسی صورت پذیرفته است ولی اگر به شیوه ی صحیح با این مقولات آشنا می شدند این مشکلاتشان خیلی کمتر می شد.

[="Tahoma"][="Navy"]

عصران;574309 نوشت:
همه دوستانی که نظر دادند منظور من را کاملا فهمیدند فعلا فقط این شما هستید که با من دعوا دارید.شما حتی به خودتان زحمت ندادید نظرات قبلی من در این بحث را بخوانید.

سلام
بنده که اولین پست را در جواب پست اول شما زدم قبلش که چیزی نبود بعدش هم اشاره ای نکردید اگر هست بگویید در کدام پست تعریف را ذکر کرده اید ؟
یاعلیم[/]

صابر;573301 نوشت:
در پاسخ باید عرض کنم ضرورت آموزش مباحث جنسی به کودکان امری غیر قابل انکار است.

سلام
ضمن تشكر از كارشناس محترم
ي سوال به ذهنم خطور كرد
به نظر شما تناقضي در عنوان سوال نيست
اينطوري ميگم
بين كودك و امور جنسي چه ملازمه اي وجود دارد؟؟؟
اصلا كودك ظرفيت و درك كافي و لازم برا آموزش مسائل جنسي دارد؟
يا شايد منظور از كودك نوجوان و جوانان باشند!
به نظر من نه تنها كودكان درك كاملي(هيچ دركي ندارند چه كامل چه ناقص) از مسائل جنسي دارند
كه چه بسا ديدن يا مطرح كردن بعضي موضوعات جنسي {به خاطر همان عدم درك و عدم تطبيق} موجب نوعي اختلال روحي و چه بسا زود رسي جنسي بشه
با تشكر

عصران;573664 نوشت:
می خواستم درباره چند نکته دیگر هم راهنمایی بفرمایید:اول اینکه اخیرا در اخبار آمده بود که پرونده ناظمی که کودکان زیادی را آزار جنسی داد در دست دادرسی است می خواستم بپرسم چه اقدامات پیشگیرانه ای می توان در مقابل این سوءاستفاده ها ونیز سوءاستفاده هایی که در غالب شوخی و بازی از طرف همسالان و دوستان و اقوام صورت می گیرد انجام داد.
دوم اینکه چنانچه کودکی بیش از حد لزوم از این امور آگاهی یافت آنوقت باید چه کرد.

[=Times New Roman] [="2 Koodak"]با سلام و احترام خدمت شما [="2 Koodak"][=Calibri] [="2 Koodak"] و تشکر از سئوالات خوب و مناسبی که ارائه فرمودید
[=Times New Roman] [="2 Koodak"]پاسخ های دوست گرامی جناب عصران را بطور جداگانه عرض می کنم.
[=Times New Roman] [="2 Koodak"]ابتدا در مورد اینکه فرمودید در مدرسه ای چنین اتفاقی افتاده باید عرض کنم اینجا از دو جهت باید اقدام کرد. اولا مراقب مدرسه ای که فرزندمان قرار است در آن فضا تحصیل کند باشیم و در ثانی به فرزندمان آگاهی لازم را بدهیم. در خصوص مدرسه باید فیلترهای ورودی آموزش و پرورش تقویت شود و مدیر مدرسه نیز در خصوص انتخاب کارد موثر است. البته در این خصوص زیاد نمی توانیم مداخله ای انجام دهیم.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]اما در مورد فرزندمان باید آگاهی به او بدهیم که یاد بگیرد قالب شناختی خود درباره افراد را دستکاری و تغییر دهد. با تغییر در این غالب می آموزد که هر انسانی قابل اعتماد نیست و از حتی بهترین آدم ها بدترین کارها ممکن است صادر شود. البته این کار باید با ظرافت خاصی صورت بگیرد تا فرزند ما از مدرسه و دوستان و فضای آن فراری نشود. با این بینش در بسیاری از موارد حتی در غیر مدرسه نیز از آسیب در امان خواهد بود.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]در پاسخ به سئوال دوم عرض می کنم که اگر کودکی د زمینه مسائل جنسی به یکباره اطلاعاتی پیدا کرد یا خدای ناکرده ناخواسته چیزی را که نباید ببیند را دید وظیفه اصلی والدین این است که اگر سئوالی پرسید کاملا تا زمانی که او واقعا از این قضایا چیزی بفهمد او را دست به سر کرده و هر آنچه که موجب ایجاد حساسیت بیشتر او می شود خودداری کنند. تا زمان مناسب فرا رسد و قسمتی از این مسائل را به صورت کلی در آن سن معین برای او بیان و از آسیب ها او را آگاه کنند.[=Times New Roman]

عصران;573664 نوشت:
سوم اینکه درباره این روشهای کنترل از راه دور و نامحسوس توضیح بیشتری بدهید.
در ضمن آن آیه قرآن که میگوید باید قبل از ورود اجازه بگیرند دیگر اعتبار ندارد زیراخانه های امروزی به سبک غربی ساخته شده و اندرونی و بیرونی ندارد.

[=Times New Roman] [="2 Koodak"]در پاسخ به سئوال سوم در مورد کنترل از راه دور باید عرض کنیم با چند روش می توان این کار را انجام داد.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]الف) بازگذاشتن همیشگی اتاق کودکان و عبور و مرور والدین بدون قصد سرک کشی و ایجاد حساسیت[=Times New Roman] [="2 Koodak"]ب) از بین بردن زمینه های تنهایی در خانه و ایجاد فضای گرم در منزل[=Times New Roman] [="2 Koodak"]ج) ایجاد آگاهی مناسب در سن مناسب با منابع مناسب و معتبر[=Times New Roman] [="2 Koodak"]د) داشتن برنامه ریزی برای فعالیت های کودک و دوری او از هر گونه بیکاری و فراغت[=Times New Roman] [="2 Koodak"]ه)کنترل دوستان و اطرافیان کودک[=Times New Roman] [="2 Koodak"]و...[=Times New Roman] [="2 Koodak"]نکته پایانی اینکه وظیفه اصلی والدین ایجاد آگاهی در زمان مناسب است اما باید مراقب باشند که خدای ناکرده دچار وسواس و حساسیت در این زمینه نشود تا کودک هم حساسیت زیادی نشان ندهد و با از آسیب ها در امان باشد .انشاء الله[=Times New Roman] [="2 Koodak"]موفق باشید.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]در پناه حق باشید.
[=Times New Roman] [="2 Koodak"] [=Times New Roman]

محی الدین;574390 نوشت:

سلام
بنده که اولین پست را در جواب پست اول شما زدم قبلش که چیزی نبود بعدش هم اشاره ای نکردید اگر هست بگویید در کدام پست تعریف را ذکر کرده اید ؟
یاعلیم

سلام علیکم
با وجود اینکه من در نظر های قبلی خود منظور خود را رسانده بودم و همه دوستان نیز آن را فهمیدند ولی برای قانع کردن شما هم که شده چند مورد از مصداق های آن را می آورم:
آشنایی با اندام های تناسلی وجنسی خود و آسیب پذیری های آن_آشنایی با مفهوم جنسیت(مفهوم مذکر بودن و مفهوم مونث بودن)_تفاوت های جنسیتی_مفهوم حریم خصوصی خود و دیگران_مفهوم بارداری_نقش پدر در زاد و ولد(به صورت اشاره و کلی)-مفهوم ازدواج(به صورت اشاره و کلی)_داشتن عزت نفس نسبت به جنسیت خود_مفهوم برهنگی و پوشش_نقش زاد و ولد و جفت گیری در طبیعت در گیاهان و جانوران_آشنایی کلی با بلوغ جنابت عادت ماهیانه خود ارضایی ودیگر مفاهیم بهداشتی از این قبیل_آشنایی با مفهوم سوء استفاده جنسی_مفهوم تولد_مفهوم حرام و زشتی در برخی از این مسائل_آشنایی با واقعیت های مسائل جنسی در محیط اجتماع و خویشاوندان و رسانه و تفکیک آنها از یک دیگر و فاصله آنها با حد مطلوب و دیگر موارد مشابه که اکنون در خاطرم نیست.

[="Tahoma"][="Navy"]

عصران;575897 نوشت:
سلام علیکم
با وجود اینکه من در نظر های قبلی خود منظور خود را رسانده بودم و همه دوستان نیز آن را فهمیدند ولی برای قانع کردن شما هم که شده چند مورد از مصداق های آن را می آورم:
آشنایی با اندام های تناسلی وجنسی خود و آسیب پذیری های آن_آشنایی با مفهوم جنسیت(مفهوم مذکر بودن و مفهوم مونث بودن)_تفاوت های جنسیتی_مفهوم حریم خصوصی خود و دیگران_مفهوم بارداری_نقش پدر در زاد و ولد(به صورت اشاره و کلی)-مفهوم ازدواج(به صورت اشاره و کلی)_داشتن عزت نفس نسبت به جنسیت خود_مفهوم برهنگی و پوشش_نقش زاد و ولد و جفت گیری در طبیعت در گیاهان و جانوران_آشنایی کلی با بلوغ جنابت عادت ماهیانه خود ارضایی ودیگر مفاهیم بهداشتی از این قبیل_آشنایی با مفهوم سوء استفاده جنسی_مفهوم تولد_مفهوم حرام و زشتی در برخی از این مسائل_آشنایی با واقعیت های مسائل جنسی در محیط اجتماع و خویشاوندان و رسانه و تفکیک آنها از یک دیگر و فاصله آنها با حد مطلوب و دیگر موارد مشابه که اکنون در خاطرم نیست.

سلام
برخی از این آموزشها خوب است اما نیاز نیست که با عنوان آموزش جنسی باشد مثل آسیب پذیری اندام تناسلی اینها جزء آموزشهای بهداشتی است
برخی دیگر از آموزشها هم که برای کودکان زود به نظر می رسد مثل بحث بارداری
به نظر می رسد ذائقه دین حریم سازی برای مسائل جنسی است لذا بر عفت و حیا( که سازگاری با طرح مبسوط مسائل جنسی ندارد ) تاکید دارد چه اینکه وقتی ابعاد مساله جنسی به این نحو تفصیل داده شد آن نگاه حساس دینی لوث میشود
لذا باید یک زمان بندی مشخصی برای این موضوع با توجه به حساسیتهای مربوطه صورت گیرد
فکر میکنم عنوان کودک هم باید روشن شود چون ظاهرا غربیها افراد زیر 18 سال را کودک می دانند که با فرهنگ ما سازگار نیست
بحث آموزش جنسی در دنیای غرب از آنجا باید مورد توجه قرار گرفته باشد که بازار فساد جنسی رونق داشته و اغلب افراد و حتی کودکان با آن در ارتباط هستند
در جامعه ما اساسا نباید چنین باشد یعنی نه فضای روابط افراد باید مثل فرهنگ غرب بی قید و بند باشد و نه رسانه ها این مسائل را ترویج کنند
اما آسیبهایی وارد شده و رسانه های زیادی اطلاعات اغلب منفی مربوط به این مسائل را در اختیار افراد قرار می دهند
لذا یک تفاوتی بین شهرهای بزرگ و مناطق دیگر و روستاها هست که باعث میشود این امور تحت عناوین و متناسب با شرایط بوم طرح گردد
یا علیم[/]

محی الدین;575924 نوشت:
برخی از این آموزشها خوب است اما نیاز نیست که با عنوان آموزش جنسی باشد مثل آسیب پذیری اندام تناسلی اینها جزء آموزشهای بهداشتی است

سلام علیکم
آسیب پذیری های اندام تناسلی مشترکا مربوط به مسائل بهداشتی و مسائل جنسی است و نیز این آسیب پذیری ها ابعاد مختلف دارد.
محی الدین;575924 نوشت:
برخی دیگر از آموزشها هم که برای کودکان زود به نظر می رسد مثل بحث بارداری

من مفهوم آن را گفتم نه جزییات آن را.مثلا وقتی مادر کودک یا یکی از اقوام باردار باشد کودک باید مفهوم آن را بفهمد.
محی الدین;575924 نوشت:
به نظر می رسد ذائقه دین حریم سازی برای مسائل جنسی است لذا بر عفت و حیا( که سازگاری با طرح مبسوط مسائل جنسی ندارد ) تاکید دارد چه اینکه وقتی ابعاد مساله جنسی به این نحو تفصیل داده شد آن نگاه حساس دینی لوث میشود

درک مفهوم عفت وحیا در این مسائل فقط با درک مفهوم خود این مسائل امکان پذیر است.
محی الدین;575924 نوشت:
فکر میکنم عنوان کودک هم باید روشن شود چون ظاهرا غربیها افراد زیر 18 سال را کودک می دانند که با فرهنگ ما سازگار نیست

کودک و نوجوان کسانی اند که به بلوغ نرسیده اند.
باقی مطالب شما را قبول دارم.

با سلام و تشکر و ارادت
استاد محترم اگر اجازه دهید می خواستم توصیه ها و راهکارهای شما را مورد بررسی و نقادی قرار بدهم:

صابر;574453 نوشت:
اولا مراقب مدرسه ای که فرزندمان قرار است در آن فضا تحصیل کند باشیم

بیشتر مدارس کشور دارای کودکان بسیار زیادی که فساد اخلاقی (نه به آن معنای بزرگسالان) دارند هستند .پس هر چقدر هم که مراقب باشیم این توصیه شما آرمانی و به دور از واقعیت است.

صابر;574453 نوشت:
اما در مورد فرزندمان باید آگاهی به او بدهیم که یاد بگیرد قالب شناختی خود درباره افراد را دستکاری و تغییر دهد. با تغییر در این غالب می آموزد که هر انسانی قابل اعتماد نیست و از حتی بهترین آدم ها بدترین کارها ممکن است صادر شود

به نظر من بیشتر این سوءاستفاده ها ناشی از فشار است نه آنطور که شما می گویید ناشی از اعتماد و دوستی باشد.فشار از نظر فشار روحی_ فشار در موقعیت غیر قابل گریز_ فشار خویشاوندان_ فشار دوستان_فشار نظم پادگانی مدارس و مانند اینها.از نظر من کودک باید حتما مفهوم سوء استفاده جنسی را درک کند.

صابر;574453 نوشت:
البته این کار باید با ظرافت خاصی صورت بگیرد تا فرزند ما از مدرسه و دوستان و فضای آن فراری نشود.

منظورتان از ظرافت خاص چیست این آگاهی از یک واقعیت تلخ است و تلخی آن هر گونه ظرافتی را از بین می برد.

صابر;574453 نوشت:
در پاسخ به سئوال دوم عرض می کنم که اگر کودکی د زمینه مسائل جنسی به یکباره اطلاعاتی پیدا کرد یا خدای ناکرده ناخواسته چیزی را که نباید ببیند را دید وظیفه اصلی والدین این است که اگر سئوالی پرسید کاملا تا زمانی که او واقعا از این قضایا چیزی بفهمد او را دست به سر کرده و هر آنچه که موجب ایجاد حساسیت بیشتر او می شود خودداری کنند. تا زمان مناسب فرا رسد و قسمتی از این مسائل را به صورت کلی در آن سن معین برای او بیان و از آسیب ها او را آگاه کنند.

فرض من در سوالم این بود که کودک واقعا ازاین قضایا چیزی می فهمد شما به جای جواب دادن به سوال من فرض من را به عنوان شرط در پاسخ آوردید.
کودکان بسیار باهوش هستند و وقتی به چیزی گیر بدهند به آسانی آن را رها نمی کنند شما که می گویید آنها را دست به سر کنیم آیا می توانید یک روش دست به سر کردن کارآمد ارائه دهید.

صابر;574453 نوشت:
در پاسخ به سئوال سوم در مورد کنترل از راه دور باید عرض کنیم با چند روش می توان این کار را انجام داد

مواردی که شما آوردید بیشتر کنترل نا محسوس هستند تا کنترل از راه دور و اغلب این روشها وابسته به حضور والدین هستند در صورتی که باید به دنبال راهکارهایی که در شرایط عدم حضور والدین هم اجرایی اند بود.

صابر;574453 نوشت:
داشتن برنامه ریزی برای فعالیت های کودک و دوری او از هر گونه بیکاری و فراغته

همه برنامه ریزی های کودک نمی تواند توسط والدین تعیین شود و نیز تضمینی برای اجرای آن نیست و همچنین بالاخره پیش آمدن بیکاری و فراغت اجتناب ناپذیر است.این راهکار نیز به نظر من آرمانگرایانه وبه دور از واقعیت است.

صابر;574453 نوشت:
ایجاد آگاهی مناسب در سن مناسب با منابع مناسب و معتبر

منظور شما از منابع معتبر و مناسب چیست؟

[=Times New Roman] [="2 Koodak"]ضمن تشکر فراوان از جناب عصران که نکاتی را در نقد پاسخ بنده فرمودند
[=Times New Roman] [="2 Koodak"]چند مورد را عرض می کنم که هم پاسخ سئوالات حضرتعالی هم باشه و هم به پاسخ تاپیک چیزی اضافه شده باشه .[=Times New Roman] [="2 Koodak"]فرمودید : بیشتر مدارس کشور دارای کودکان بسیار زیادی که فساد اخلاقی (نه به آن معنای بزرگسالان) دارند هستند .پس هر چقدر هم که مراقب باشیم این توصیه شما آرمانی و به دور از واقعیت است.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]بله این واقعیتی غیر قابل انکار است اما این موضوع همانطور که عرض کردیم دو طرفه است یعنی هم از طرف کودک نیاز به آگاهی داریم و هم از طرف مدرسه باید مطمئن شویم. از بعضی مسائل هم نمی توانیم غفلت کنیم از جمله انتخاب و تحقیق در مورد کلیت و جزئیت مدرسه. اینکه معلم ها چه کسانی هستند مدیر کیست و چه برنامه هایی دارد؟ و از آن طرف باید به کودکمان این فرهنگ و دانش را بفهمانیم که ممکن است در مدرسه چه اسیب هایی وجود داشته باشد. ان وقت است که احتمال آسیب خوردن کم خواهد شد. بله ارمانی صحبت کردن درست نیست بلکه باید حرف را به مقام عمل بکشیم تا موثر واقع شود .[=Times New Roman] [="2 Koodak"][=Calibri] [=Times New Roman] [="2 Koodak"]فرمودید: به نظر من بیشتر این سوءاستفاده ها ناشی از فشار است نه آنطور که شما می گویید ناشی از اعتماد و دوستی باشد.فشار از نظر فشار روحی_ فشار در موقعیت غیر قابل گریز_ فشار خویشاوندان_ فشار دوستان_فشار نظم پادگانی مدارس و مانند اینها.از نظر من کودک باید حتما مفهوم سوء استفاده جنسی را درک کند.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]بنده با نظر حضرتعالی کاملا موافقم زیرا واقعا بعضی از خانواده با کنترل گری شدید فرزندان خود را تحت فشار قرار می دهند ولی می‌خواهیم بگوییم این کنترل گری باعث می شود پیوند بین فرزند با والدین از بین برود و والدین فقط کنترل کنند و هیچ علقه محبتی بین والد و فرزند وجود ندارد. با نبود این علقه فرزند به دنبال فردی می گردد تا این کمبود را جبران کند و چه فردی بهتر از ناظم یا مدیر مدرسه در نزدیکی او قرار دارند. تصور کودک نیاز جنسی نیست بلکه دریافت توجهی است که خانواده در ارائه آن به کودک کوتاهی کرده است.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]فرمودید: منظورتان از ظرافت خاص چیست این آگاهی از یک واقعیت تلخ است و تلخی آن هر گونه ظرافتی را از بین می برد.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]بیان مسائل جنسی تلخ نیست و بسته به نوع بیان می تواند شیرین نیز باشد. زیرا همانطور که اعتیاد، بردن مال مردم و... یک واقعیت است مسائل جنسی هم یک واقعیت است. بله قدری در جامعه تابو است و اتفاقا این خوب است و نباید حریم ها شکسته شود اما نوع بیان نیز مهم است. [=Times New Roman] [="2 Koodak"]منظور بنده از ظرافت ها این است که نباید صریحا به فرزندمان بگوییم که ممکن است دچار آزار گری جنسی در مدرسه یا در کوچه قرار گیرد بلکه باید آموزش داد از رفتن به مکان های خلوت خودداری کند یا خصوصی بودن اعضای جنسی به را درک کند و... . همین مطالب ساده را باید با ظرافت و با قاطعیت بیان کرد.[=Times New Roman] [="2 Koodak"] در مورد اینکه اگر چیزی از روابط جنسی فهمید چه کنیم در اینجا باید گفت بهترین راه عدم ایجاد حساسیت برای اوست. به معنای اینکه اجازه دهید با مرور زمان در این موضوع با خودش کنار بیاید البته باز تاکید می کنیم بسته به شرایط سنی بازهم راهکارها متفاوت است اما با تغییر ذهنیت او در مورد تابو بودن این مسائل و ایجاد آگاهی در مثبت بودن این روابط (سن معین) می توان تا حدودی این حالت شرم و احساس گشناه را از ذهن او پاک کرد. منظور بنده از دست به سر کردن عدم تفصیل بیجا و توضیح بیش از حد است. گلی گویی و بیان مرزها کافی است.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]در مورد راهکارهای کنترل کودک باید عرض کنیم کنترل کودک باز هم بسته به شرایط سنی او دارد. اگر بخواهیم منبع کنترل را حذف کنیم و والدین در کنترل سهمی نداشته باشند باید به سمت سلف کنترل یا خود کنترلی کودک حرکت کنیم و به او در این زمینه آموزش دهیم. البته به نظر بنده بهترین روش همان کنترل نامحسوس والدین است که در بسیاری از موارد می تواند از راه دور نیز انجام شود.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]اما منظور از بیکاری، بیکاری افراطی است که در روایات نیز نهی شده است. اتفاقا باید ساعتی کودک را به حال خود رها کرد تا به بازی بپردازد. نه اینکه هر وقت دلش خواست هر کتاری را انجام دهد بدون هیچ برنامه ای. البته نباید برنامه فشاری بر او وارد کند.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]در مورد آگاهی نیز باید عرض کنم بهترین زمان آگاهی کودک سن بلوغ است که با استفاده از کتب و منابع معتبری که خصوصیات و حالات جسمی و صفا و احکام شرعی بلوغ را بیان می کنند این آگاهی را حاصل کرد و در سنین بعد به همین ترتیب...
[=Times New Roman] [="2 Koodak"]موفق باشید.
[=Times New Roman]

سلام ...
منم نظرم رو بگم ...

1- به نظره من اینکه مادر و پدر بخوان در مورد مسائل جنسی به صورت مستقیم وارد شن و همه چیز رو به فرزندانشون بگن کاره درستی نیست ... چون به هر حال باید یک حیایی بین پدر و مادر و فرزندان باقی بمونه .
2- اون زمانی که ما در درون راهنمایی درس میخوندیم تو درس علموممون در مورد جنس های نر و ماده صحبت کرده بود اینکه پرندگان و گیاهان همه نر و ماده دارند ... و برای تولید مثل از اندام جنسیشون استفاده میکنند .
3- تنها مشگلی که من میدیم این بود که مساله در همینجا محدود شده بود ... هیچ آموزش دیگه ای در درون مدرسه صورت نمیگرفت ... مساله باز شده بود و بقیش رو باید از دهان دوستان و پسرخاله ها مشینیدیم .

پیشنهادی که من بهتون میدم این هستش که خودتون یک سری مطالب برای فرندتون آماده کنین ... مثلا اگر من فرزندی داشته باشم چه پسر و چه دختر ... یک سری مطالب براش آماده میکنم ... تایپ میکنم ... و اون رو در اختیارش قرار میدم ... بعد از اینکه خوند هم ازش میخوام اگر سوالی یا چیزی هم داره بپرسه ...

در درون اون متن براش توضیح میدادم که ...

1- انرژی های تن و بدنت رابطه مستقیم با مسائل جنسی داره .
2- دقت و تمرکزش رو جلب میکردم به زن ها و مردهایی که نتونستند میل جنسیشون رو کنترل کنند و تمام قدرت ها و انرژی هاشون رو از دست دادند .
3- بهش میگم که باید رویه این میلت کنترل داشته باشی .
4- بهش رابطه درست با جنس مخالف رو آموزش میدادم و بهش میگفتم هیچ وقت میل جنسی رو با تخیل مخلوط نکنه .
و سعی میکردم متن مذکور کمی هم شامل مطالب مذهبی باشه ... اینکه خداوند با چه نظم و دقتی انسان رو خلق کرد و ...

بهش میگفتم برو این متن رو بخون ... فردا راس ساعت 6 در مورد جزئیاتش میشینیم و با هم حرف میزنیم . سعی میکردم قضیه رو کاملا علمی باز کنم ...

عصران;572109 نوشت:
اگر مخالفید چرا؟
و اگر موافقید چگونه؟

چند مورد از مصداق های آن:

سلام. تو پست پایین به تک تک سوالات شما پاسخ داده شده.

دانلود چند سخنرانی درباره تربیت فرزندان (تربیت جنسی و رفتاری)

موضوع قفل شده است