جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا پیامبر خاتم اسوه حسنه اسوه تمامی پیامبران ما قبل از خود نیز می باشند ؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  5
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8

  آیا پیامبر خاتم اسوه حسنه اسوه تمامی پیامبران ما قبل از خود نیز می باشند ؟
  سلام علیکم
  با آرزوی توفیق و سلامت برای همه عزیزان
  با توجه به آیه 21 سوره احزاب که می فرماید : لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه .....
  و با توجه به اینکه حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صل الله و علیه و آله واسطه جمیع فیض به تمامی عوالم هستند و همه از جمله تمامی پیامبران ریزه خوار این سفره هستند . آیا میشود اینطور نتیجه گیری کرد که حضرتشان علاوه بر اینکه اسوه حسنه تمامی انسانها بعد از خود میباشندبلکه حتی اسوه تمامی پیامبران ما قبل از خود نیز می باشند ؟
  با تشکر

  ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۰۶/۲۷ در ساعت ۱۳:۰۴

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  661
  حضور
  54 روز 16 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  1
  گالری
  22
  صلوات
  2055  با نام و یاد دوست

  آیا پیامبر خاتم اسوه حسنه اسوه تمامی پیامبران ما قبل از خود نیز می باشند ؟
  کارشناس بحث: استاد تذکره


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  نوشته
  799
  حضور
  24 روز 9 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2177  تفسير مترقى ‏ترين الگو براى عصرها و نسل‏ها :
  در آيات پيش از
  آیه 21 سوره احزاب از گروه‏ هاى گوناگونى، چون سست‏ ايمان ها، نفاق گرايان، سردمداران كفر و بيداد، بازدارندگان از جهاد و كارشكنان در امور دفاع و نقش تخريبى رنگارنگ آنان در پيكار «خندق» سخن رفت؛ اينك به ترسيم نقش پرشكوه پيامبر و عملكرد ايمان آوردگان راستين پرداخته و در نخستين آيه مورد بحث به منظور انگيزش مردم توحيدگرا به جهاد و شكيبايى مى‏ فرمايد:
  لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ
  به يقين براى شما در زندگى پيامبر خدا و در الگوگيرى از او سرمشق نيكو و نمونه شايسته‏اى است؛
  واژه «اُسوه»، از «اتساء» مى ‏باشد، درست همان‏ گونه كه واژه «قدوه» از «اقتداء» آمده است. اين واژه اسم است كه در جاى مصدر قرار گرفته، و در اصل به مفهوم حالتى است كه انسان به هنگام الگوگيرى و پيروى از ديگرى به خود مى ‏گيريد؛ با اين بيان منظور اين است كه: براى شما بندگان خدا در الگو گرفتن از پيامبر، اگر به او اقتدا مى‏ كرديد و او را در يارى حق و عدالت و شكيبايى در راه خدا سرمشق قرار مى‏ داديد پيروى شايسته و نيكويى است.
  شما به او بنگريد كه چگونه دامان همت بر كمر زده و آستين شجاعت و شهامت بالا كشيده، و در جهاد وتلاش شكيبايى و پايدارى پيشه ساخته است!
  به او بنگريد كه چگونه بر شكستن دندان هايش در پيكار «اُحُد»، و شكافته شدن پيشانى ‏اش شكيبايى ورزيد و پشت به دشمن خيره‏ سر و اصلاح ستيز نكرد؛ به او بنگريد كه چگونه بر شهادت عموى ارجمندش «حمزه» پايدارى ورزيد و با شكيبايب بر همه رنج ها و فشارها و مصيبت‏ ها دوشا دوش شما و پيشتر از همه شما با جان و تن با شما مواسات نمود. آيا به‏ راستى شما ايمان آوردگان بسان او فداكارى و مواسات پيشه ساختيد و دگر دوستى و مردم خواهى را راه و رسم خود قرار داديد؟!
  لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا
  اين جمله در حقيقت بدل از «لكم» مى‏ باشد و اين الگوگيرى و سرمشق نيكو و سرفراز را ويژه كسانى مى ‏سازد كه به اين سه ويژگى آراسته‏ اند:
  1 - براى آن كسى كه به راستى به خدا اميد مى ‏بندد وبه او ايمان دارد،
  2 - و براى آن كسى كه به روز بازپسين اميد مى ‏دارد و در فرارسيدن آن ترديد ندارد،
  3 - و آن كسى كه خداى يكتا و بى ‏همتا را بسيار ياد مى ‏كند.

  به طور کلی تمامی رفتارها و سکنات پیامبر برای همه انسانها الگو می باشد فارغ از نوع مذهب و اعتقادات آنها. رفتار و اعمال رسول اکرم بر مبنای انسانیت و ویژگی های فطری و خداخواهانه انسانها. و به نوعی کامل ترین و متعالی ترین الگوی عملی است.
  البته با توجه به این که در برخی کتب آسمانی بشارت به نام پیامبر اسلام داده شده است می شود به صورت کلی اسوه و الگو برای همه آن پیامبران باشد و چون اسوه بودن در این آیه قرآن کریم هم مطلق و عام است شامل همه پیامبران می شود
  ویرایش توسط تذکره : ۱۳۹۳/۰۶/۲۷ در ساعت ۲۰:۵۰

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  5
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8  ممنون از پاسخگوییتان
  سوالی اینجا مطرح می شود و آن اینکه چگونه رفتار ، کردار ، شیوه (سنت) شخصی میتواند اسوه باشد برای کسی یا مردمی که او را درک نکرده اند و نمیشناسند و یا اخبار رفتار ایشان به آنها نرسیده باشد ؟
  آیا غیر از این است که کسی را میتوان اسوه قرار داد که خود آن شخص و اعمالی که از او سرزده ملموس و یا در دسترس باشد ؟ و مطمینا گذشتگان از پیامبر اکرم صلوات الله علیه به سنت ایشان آگاهی نداشته اند
  با تشکر فراوان

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  نوشته
  799
  حضور
  24 روز 9 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2177  اگر به حرف بنده توجه کرده باشید جواب خودتون مشخص میشه که عرض کرده بودم :
  ((با توجه به این که در برخی کتب آسمانی بشارت به نام پیامبر اسلام داده شده است می شود به صورت کلی اسوه و الگو برای همه آن پیامبران باشد و چون اسوه بودن در این آیه قرآن کریم هم مطلق و عام است شامل همه پیامبران می شود)) بصورت کلی میشه اسوه شد البته با فرض ذیل :
  بله به صورت جزیی این اسوه بودن صادق نیست اما از جهت کلی که همه پیامبران دارای شخصیت و مجد و عظمت مشترکی هستند و با توجه به این در کتب برخی پیامبران به حضور ایشان در آخر الزمان اشاره شده و نامی از ایشان در اون کتب آسمانی آمده است و پیامبران در سنت و سیره شبیه هم هستند می شود به آینده امیدوار طبق فرموده پیامبر موجود عمل کرد.

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  نوشته
  799
  حضور
  24 روز 9 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2177

  جمع‌بندی
  سؤال:
  آیا پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) اسوه حسنه تمامی پیامبران پیش از خود نیز است؟

  پاسخ:
  تفسير مترقى‌‏ترين الگو براى عصرها و نسل‏‌ها:
  در آيات پيش از آیه 21 سوره احزاب از گروه‏‌هاى گوناگونى، چون سست‏‌ايمان‌ها، نفاق‌گرايان، سردمداران كفر و بيداد، بازدارندگان از جهاد و كارشكنان در امور دفاع و نقش تخريبى رنگارنگ آنان در پيكار «خندق» سخن رفت؛ اينک به ترسيم نقش پرشكوه پيامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و عملكرد ايمان‌آوردگان راستين پرداخته و در نخستين آيه مورد بحث به منظور انگيزش مردم توحيدگرا به جهاد و شكيبايى مى‏‌فرمايد: «لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ»؛ به يقين، براى شما در زندگى پيامبر خدا و در الگوگيرى از او سرمشق نيكو و نمونه شايسته‌‏اى است.
  واژه «اُسوه»، از «اتساء» است، درست همان‏ گونه كه واژه «قدوه» از «اقتداء» آمده است. اين واژه، اسم است كه در جاى مصدر قرار گرفته، و در اصل، به مفهوم حالتى است كه انسان به هنگام الگوگيرى و پيروى از ديگرى، به خود مى‌گيريد؛ با اين بيان، منظور، اين است كه: براى شما بندگان خدا در الگو گرفتن از پيامبر، اگر به او اقتدا مى‏‌كرديد و او را در يارى حق و عدالت و شكيبايى در راه خدا سرمشق قرار مى‏‌داديد، پيروى شايسته و نيكويى است.
  شما به او بنگريد كه چگونه دامان همت بر كمر زده و آستين شجاعت و شهامت بالا كشيده و در جهاد و تلاش، شكيبايى و پايدارى پيشه ساخته است!
  به او بنگريد كه چگونه بر شكستن دندان‌هايش در پيكار «اُحُد»، و شكافته شدن پيشانى‌‏اش شكيبايى ورزيد و پشت به دشمن خيره‏‌سر و اصلاح‌ستيز نكرد؛ به او بنگريد كه چگونه بر شهادت عموى ارجمندش «حمزه» پايدارى ورزيد و با شكيبايی بر همه رنج‌ها و فشارها و مصيبت‏‌ها دوشا دوش شما و پيشتر از همه شما با جان و تن با شما مواسات نمود. آيا به‏ راستى، شما ايمان‌آوردگان، بسان او فداكارى و مواسات پيشه ساختيد و دگردوستى و مردم‌خواهى را راه و رسم خود قرار داديد؟!

  «لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا»
  اين جمله در حقيقت بدل از «لكم» است و اين الگوگيرى و سرمشق نيكو و سرفراز را ويژه كسانى مى‌سازد كه به اين سه ويژگى، آراسته‏ هستند:
  1. براى آن كسى كه به راستى، به خدا اميد مى‌‏بندد و به او ايمان دارد.
  2. و براى آن كسى كه به روز بازپسين اميد مى‌دارد و در فرارسيدن آن ترديد ندارد.
  3. و آن كسى كه خداى يكتا و بى‌‌همتا را بسيار ياد مى‌‏كند.

  به طور کلی، تمامی رفتارها و سکنات پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) برای همه انسان‌ها الگو است، فارغ از نوع مذهب و اعتقادات آن‌ها. رفتار و اعمال رسول اکرم (صلی الله علیه و آله)، بر مبنای انسانیت و ویژگی‌های فطری و خداخواهانه انسان‌ها. و به نوعی، کامل‌ترین و متعالی‌ترین الگوی عملی است.
  البته با توجه به این که در برخی کتاب‌های آسمانی، بشارت به نام پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) داده شده است، می‌شود به صورت کلی، اسوه و الگو برای همه آن پیامبران باشد و چون اسوه بودن در این آیه قرآن کریم هم مطلق و عام است، شامل همه پیامبران می‌شود
  همه پیامبران دارای شخصیت و عظمت مشترکی هستند و با توجه به این که در کتاب‌های برخی از پیامبران، به حضور پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در آخر الزمان اشاره شده و نامی از او در آن کتاب‌های آسمانی آمده است و پیامبران در سنت و سیره، شبیه هم هستند، می‌شود به آینده امیدوار و طبق فرموده پیامبر موجود عمل کرد.

  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۴/۰۴/۰۸ در ساعت ۰۴:۱۸ دلیل: ویرایش ویراستار جمع‌بندی‌ها

 12. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود