صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ابرهه؛ دشمن خدا یا مروج دین خدا؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  715
  حضور
  16 روز 5 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11
  صلوات
  1385

  اشاره ابرهه؛ دشمن خدا یا مروج دین خدا؟
  دلیل به هلاکت رساندن ابرهه توسط خداوند چه بود؟خانه کعبه که در آن زمان مرکز بت پرستی بود و ابرهه هم یک مسیحی بود و می خواست با ویران کردن کعبه مسیحیت را ترویج دهد پس چرا عذاب بر وی نازل شد؟
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۲۸ در ساعت ۰۱:۱۲

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  661
  حضور
  54 روز 16 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  1
  گالری
  22
  صلوات
  2055  با نام و یاد دوست

  ابرهه؛ دشمن خدا یا مروج دین خدا؟
  کارشناس بحث: استاد سید محسن


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754  ایننکته حائز اهمیت است که هدف ابرهه از ویران کردن کعبه مبارزه با بت پرستی و شرکنبود و چنین هدفی را دنبال نمیکرد اگر چه خود مذهب مسیحیت داشت در حالی که مذهبمسیحیت در این دوران دچار تحریف شده بود. اما کعبه نزد تمامی ادیان و ملل داریارزش و اهمیت والایی بود به گونه ای که حتی نزد ساسانیان احترام داشته و برای طوافخانه خدا به مکه می آمدند. خانه خدا برای کفار و بت پرستان احترام داشت و دور آنطواف میکردند و قربانی میدادند. این در حالی است که برخی از مظاهر شرک و بت پرستیدر اطراف کعبه وجود داشت مانند بتهایی که روی بام کعبه و در خانه خدا و اطراف آنبود یا اینکه برهنه طواف مینمودند. اما خداوند به خاطر بت پرستی مشرکین و کفار،آنان را نابود نساخت چون آنان حرمت خانه را نگه میداشتند. مردم مکه مانند بیشتر اعرابآن زمان، بت‌پرست بوده‌اند، آنان بت‌هایی را می‌پرستیدند که خود، آن را ساخته بودند.اما این بدان معنا نیست که خداوند را قبول نداشته‌اند. آن‌ها اعتقاد به خداوند داشتندو حتی گاه از اسم الله نیز استفاده می‌کردند، اما در توحید خود، مشکل داشتند. به بیاندیگر؛ آن‌ها منکر خداوند نبودند، بلکه منکر توحید خداوند بوده و می‌گفتند امر دنیابه بت‌ها سپرده شده و این‌ها نقش خدایگان را برای ما انجام می‌دهند.ابرههدر یمن کلیسای بسیار زیبایی ساخت که همه دور آن طواف میکردند وی خواست خانه خدا راخراب کند و اعراب را مجبور نماید تا عوض کعبه این کلیسا را طواف نمایند. از این روبه جانب کعبه لشکر کشید تا آن را ویران ناید و مظهر توحید را نابود کند. ابرهه در صددبرآمد اين آيت و نشانه و شعار خدايي را نابود و محو نمايد. از این رو خدا به دفاع ازخانه و شعار خودش برآمد. در حالي كه مردم براي حفظ اين نشانه خدايي آمادگي نداشتند،لذا خداوند خود با سپاه ابابيل آنان را به جهنم فرستاد. قطعا اگر ابرهه هاي ديگري بخواهنداين آيت و شعار خدايي را ريشه كن كنند، خدا با سپاهيان انساني يا غير انساني اش آنانرا نابود خواهد ساخت. در حقیقت ابرهه براي نابود كعبه و محو آثار توحيد قيام كرده بودو هدف اصلي نابودي كعبه بود، خداوند از مظهر يگانه‌پرستي دفاع كرد و او را نابود ساخت.در نتیجه باید گفت؛ تصمیم ابرهه به یقین ، علیه کعبه بوده و نابودی او و سپاهیانش توسطکعبه و صاحب آن شمرده می‌شد و اعراب نیز که به قداست کعبه معتقد بودند، نابودی اصحابفیل را به صاحب کعبه نسبت می‌دادند. در این واقعه صحبتی از بت‌ها و قدرت‌نمایی آن‌هانبوده است؛ زیرا آن‌ها در شکل‌گیری و ختم این واقعه، هیچ نقشی نداشتند و حتی اهل مکهو بت‌پرستان نیز چنین ادعایی نکردند.شاهدبر این ادعا

 6. صلوات ها 6


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754  عبدالمطلبپس از گفت ‌وگو با ابرهه و برگشت به مکه، پیش کعبه رفت و این‌گونه درد دل خود را باکعبه بیان داشت:«بار خدایا! بنده‌ی تو، خانه و کاشانه خود را نگاه داشت و دست دشمنخود را از آن کوتاه کرد، تو نیز دست دشمن خود را از خانه خود کوتاه کن تا چیره نشوندو بت‌هایشان بر خانه‌ی تو زیاد نشود و قوّت و شوکت ایشان بر شوکت تو فائق نیاید. پساگر فرو گذاری تا دشمنان تو خانه تو (و قبله ما) خراب کنند، ما را بفرمای تا بعد ازاین تو را کجا بپرستیم.» [۷]تاریخ الأمم و الملوک (تاریخ طبری)، الطبری، أبو جعفر محمدبن جریر، تحقیق، محمد أبو الفضل ابراهیم، دار التراث، بیروت، ج ۲، ص ‌۱۳۷۸.همچنین از دیگر مطالبی که بر این ادعا گواهی می‌دهد، کلام خود اهل مکه و قریشیاناست. بنابر نقل‌های تاریخی، آنان این واقعه را فخری برای خود به حساب می‌آوردند: «(اهل قریش می گفتند): ما اهل حرم و فرزندان کعبه هستیم. همانا هیچ یک از اعراب، منزلتیمانند منزلت ما ندارد و عرب مانند آن‌چه از ما می‌داند، در هیچ کس سراغ ندارد.»[۸]الکامل فی التاریخ، ابن الأثیر، عز الدین أبو الحسن علی بن ابی الکرم، دار صادر،بیروت، ج ۱، ص ۴۵۱-۴۵۳.

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  715
  حضور
  16 روز 5 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  11
  صلوات
  1385  با سلام و تشکر از وقتی که به پاسخگویی به سوال من اختصاص دادید
  ببخشید این را عرض می کنم ولی در نوشته های شما تناقضاتی به چشم می خورد.
  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  هدف ابرهه از ویران کردن کعبه مبارزه با بت پرستی و شرکنبود
  درست است که اهداف دیگری هم داشت ولی بدون سند و مدرک با این صراحت نمی توانیم بگوییم که نابود کردن شرک از اهدافش نبود.
  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  در حالی که مذهبمسیحیت در این دوران دچار تحریف شده بود.
  مسیحیت حبشه آنقدرها هم دچار تحریف نشده بود و فکر هم نمی کنم در مسیر سفرهای تبلیغی پولس حبشه هم بوده باشد تا تحت نفوذ افکار او در آن زمان قرار بگیرد.همین امر بود که بعدها باعث ایمان پادشاه حبشه و نزول آیه 83 سوره مائده در شان وی شد.بر فرض درستی گفتارتان من از شما می پرسم آیا آیین ابراهیمی تحریف شده اولی تر است یا مسیحیت تحریف شده؟

  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  اما کعبه نزد تمامی ادیان و ملل داریارزش و اهمیت والایی بود به گونه ای که حتی نزد ساسانیان احترام داشته و برای طوافخانه خدا به مکه می آمدند.
  فکر نمی کنید این احترام بیشتر جنبه اقتصادی و تجاری داشت.درباره اینکه ساسانیان به طواف می آمدند لطفا مدرک بیاورید.

  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  خانه خدا برای کفار و بت پرستان احترام داشت
  مگر بی حرمتی حتما باید در ویران کردن خلاصه شود همین که می فرمایید مردم را مجبور می کردند برهنه طواف کنند یا بتها را در آنجا نگه می داشتند.آیا این بی حرمتی نیست؟
  خانه کعبه در زمان مسلمانان هم چند بار هدف منجنیق قرار گرفت.

  بین این دو گفتار شما تناقض است:
  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  بلکه منکر توحید خداوند بوده و می‌گفتند امر دنیابه بت‌ها سپرده شده و این‌ها نقش خدایگان را برای ما انجام می‌دهند
  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  در این واقعه صحبتی از بت‌ها و قدرت‌نمایی آن‌هانبوده است؛ زیرا آن‌ها در شکل‌گیری و ختم این واقعه، هیچ نقشی نداشتند و حتی اهل مکهو بت‌پرستان نیز چنین ادعایی نکردند

  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  ابرههدر یمن کلیسای بسیار زیبایی ساخت که همه دور آن طواف میکردند وی خواست خانه خدا راخراب کند و اعراب را مجبور نماید تا عوض کعبه این کلیسا را طواف نمایند.
  کلیسا هم خانه خداست تازه بت هم در آن نیست.

  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  مظهر توحید را نابود کند.
  مگر نگفتید که اعراب منکر توحید بودند پس چگونه مظهر توحید بود.

  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  عبدالمطلبپس از گفت ‌وگو با ابرهه و برگشت به مکه، پیش کعبه رفت و این‌گونه درد دل خود را باکعبه بیان داشت:«بار خدایا! بنده‌ی تو، خانه و کاشانه خود را نگاه داشت و دست دشمنخود را از آن کوتاه کرد، تو نیز دست دشمن خود را از خانه خود کوتاه کن تا چیره نشوندو بت‌هایشان بر خانه‌ی تو زیاد نشود و قوّت و شوکت ایشان بر شوکت تو فائق نیاید. پساگر فرو گذاری تا دشمنان تو خانه تو (و قبله ما) خراب کنند، ما را بفرمای تا بعد ازاین تو را کجا بپرستیم.» [۷]تاریخ الأمم و الملوک (تاریخ طبری)،
  ابتدا صحت این روایت باید تایید شود.در مکالمات ابرهه و عبدالمطلب و سخنان عبدالمطلب بعد از نابودی آنها راوی چه کسی بوده است؟

  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  بنابر نقل‌های تاریخی، آنان این واقعه را فخری برای خود به حساب می‌آوردند: «(اهل قریش می گفتند): ما اهل حرم و فرزندان کعبه هستیم. همانا هیچ یک از اعراب، منزلتیمانند منزلت ما ندارد و عرب مانند آن‌چه از ما می‌داند، در هیچ کس سراغ ندارد.»[
  پس نتنها این واقعه فایده ای نداشت بلکه موجب افتخار آنها به شرکشان نیز شد.یک معجزه ای که به هیچ پیامبری منتسب نیست جز گمراهی چه فایده ای دارد.
  اگر ابرهه کعبه را ویران می کرد می توانستند آن را بازسازی کنند.خداوند ابرهه و سپاهیانش را نابود کرد اما کمی بعد یا کمی قبل خود خداوند خانه خودش کعبه را هم با سیل ویران کرد.البته مشرکان آن را بازسازی کردند.
  باید برای اثبات اینکه ابرهه با توحید و خداوند مشکل داشت مدارک تاریخی بیاورید.


 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  272
  حضور
  6 روز 1 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  369  نقل قول نوشته اصلی توسط عصران نمایش پست ها
  با سلام و تشکر از وقتی که به پاسخگویی به سوال من اختصاص دادید ببخشید این را عرض می کنم ولی در نوشته های شما تناقضاتی به چشم می خورد. درست است که اهداف دیگری هم داشت ولی بدون سند و مدرک با این صراحت نمی توانیم بگوییم که نابود کردن شرک از اهدافش نبود. مسیحیت حبشه آنقدرها هم دچار تحریف نشده بود و فکر هم نمی کنم در مسیر سفرهای تبلیغی پولس حبشه هم بوده باشد تا تحت نفوذ افکار او در آن زمان قرار بگیرد.همین امر بود که بعدها باعث ایمان پادشاه حبشه و نزول آیه 83 سوره مائده در شان وی شد.بر فرض درستی گفتارتان من از شما می پرسم آیا آیین ابراهیمی تحریف شده اولی تر است یا مسیحیت تحریف شده؟ فکر نمی کنید این احترام بیشتر جنبه اقتصادی و تجاری داشت.درباره اینکه ساسانیان به طواف می آمدند لطفا مدرک بیاورید. مگر بی حرمتی حتما باید در ویران کردن خلاصه شود همین که می فرمایید مردم را مجبور می کردند برهنه طواف کنند یا بتها را در آنجا نگه می داشتند.آیا این بی حرمتی نیست؟ خانه کعبه در زمان مسلمانان هم چند بار هدف منجنیق قرار گرفت. بین این دو گفتار شما تناقض است: کلیسا هم خانه خداست تازه بت هم در آن نیست. مگر نگفتید که اعراب منکر توحید بودند پس چگونه مظهر توحید بود. ابتدا صحت این روایت باید تایید شود.در مکالمات ابرهه و عبدالمطلب و سخنان عبدالمطلب بعد از نابودی آنها راوی چه کسی بوده است؟ پس نتنها این واقعه فایده ای نداشت بلکه موجب افتخار آنها به شرکشان نیز شد.یک معجزه ای که به هیچ پیامبری منتسب نیست جز گمراهی چه فایده ای دارد. اگر ابرهه کعبه را ویران می کرد می توانستند آن را بازسازی کنند.خداوند ابرهه و سپاهیانش را نابود کرد اما کمی بعد یا کمی قبل خود خداوند خانه خودش کعبه را هم با سیل ویران کرد.البته مشرکان آن را بازسازی کردند. باید برای اثبات اینکه ابرهه با توحید و خداوند مشکل داشت مدارک تاریخی بیاورید.
  عزیز مشکلت چیه ؟ می خوای بگی ابرهه آدم خوبی بوده !؟ ... اون دنیا خدا خودش جوابتو میده که کعبه خانه ی خدا بوده یا ابرهه مروج دین خدا بوده اون دنیا معلوم میشه ابرهه در جهنم قرار می گیره و یا در بهشت !
  ویرایش توسط باء : ۱۳۹۳/۰۶/۲۸ در ساعت ۲۱:۰۴ دلیل: لطفاً حرمت سؤال و سؤال‌کننده و سایت را نگه دارید
  یه نکته ای لازمه بگم نظرات من فقط فقط نظرات شخصی من هست و رفتار و یا لحن گفتار من فقط فقط به شخص بنده مربوط میشه و بسیار شخصی هست !
  و نظرات و اصول دینی و رفتار و گفتار دین شاید با من تفاوت های زیادی داشته باشه !
  پس بهتره اینجور بگم که من نماینده ی دین نیستم ! و فقط نظرات و گفتار خودم رو توی نظرات و یا مشاوره ها می گم
  و در آخر هم بگم من قصد اذیت ندارم و فقط دوس دارم خیلی رک حرفمو بزنم

 12. #7

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
  نوشته
  2,626
  حضور
  73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  7972  سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،
  ضمن عرض تشکر خدمت آغازگر محترم تاپیک جناب عصران بابت ریزبینی و طرح سؤال خوبشان و همچنین خدمت کارشناس محترم جناب سید‌محسن بابت پاسخ‌های خوبشان از اینکه در روال بحث علمی‌اتان وقفه‌ای پیش آمد عذرخواهی می‌کنم، ان شاء الله بحث علمی خوبی را در ادامه داشته باشید. حقیر هم از بحثتان استفاده می‌کنم و یاد می‌گیرم.
  با تشکر از صبرتان و از بزرگواری‌تان و از کار فکری خوبتان
  یا علی

  بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
  ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
  نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
  هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

  بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

 13. صلوات ها 3


 14. #8

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754  نقل قول نوشته اصلی توسط عصران نمایش پست ها
  درست است که اهداف دیگری هم داشت ولی بدون سند و مدرک با این صراحت نمی توانیم بگوییم که نابود کردن شرک از اهدافش نبود.
  با سلام و تشکر از شرکت در بحث
  یکی از دلائلی که نشان میدهد هدف ابرهه از ویران کردن خانه خدا مبارزه با شرک نبوده این است که خودش کلیسا را بنا کرد که کلیسا طواف شود نه خانه خدا همچنین ابرهه کاری به بتها و پرستش بت نداشت آدرس پیشین تاریخ طبری را ملاحظه فرمایید. از طرفی مسیحیان که قائل به تثلیث بودند و این خود نوعی شرک و سه گانه پرستی است نه یکتا پرسیتی آیه 30 سوره توبه را ببینید پس ابرهه کاری به بت پرستی مشرکین مکه نداشت و به خاطر بت پرستی انان قصد تخریب کعبه را نداشت ضمنا مشرکین ذو دسته بودند برخی خدا را قبول داشته و بت را واسطه میدانستند و برخی بت را خدا میپنداشتند


 15. صلوات ها 2


 16. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  مطالعات دینی، فلسفی، ریاضی، فیزیکی ...
  نوشته
  2,626
  حضور
  73 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  7972  نقل قول نوشته اصلی توسط عصران نمایش پست ها
  دلیل به هلاکت رساندن ابرهه توسط خداوند چه بود؟خانه کعبه که در آن زمان مرکز بت پرستی بود و ابرهه هم یک مسیحی بود و می خواست با ویران کردن کعبه مسیحیت را ترویج دهد پس چرا عذاب بر وی نازل شد؟
  سلام علیکم مؤمن،
  آیا این مسأله جزء دانسته‌های شما هست که خداوند ابرهه را هلاک کرده است؟ اگر بله پس دیگر بدیهی خواهد بود که قصد ابرهه نمی‌تواند برای خدا بوده باشد ... (اثبات: در غیر این صورت خداوند دارای آن صفات کمالی که به او نسبت می‌دهند نخواهد بود و این خلاف فرض خدا بودن خداست)
  حالا ابرهه می‌خواسته کعبه را خراب کند را هم می‌دانید؟ اگر بله، پس قصدش از خراب کردن کعبه آنطور که فرمودید نمی‌تواند بوده باشد ... یعنی حتی اگر خواسته باشد بت‌پرستی را هم براندازد و مسیحیت را ترویج دهد باز حتماً این مبارزه‌اش برای خدا نبوده است و قصد سوء استفاده از دین خدا را داشته است برای منافع خودش ...
  پس یا باید ابرهه و حادثه‌ی اعجاز مانند کشته شدنش توسط پرندگان سنگ‌انداز را انکار کرد و یا اگر آن را پذیرفتیم (که در قران هم به آن اشاره شده و مؤمنین تردیدی در صحت کلیات آن ندارند) باید بپذیریم که ابرهه مرد خدا نبوده و برعکس مورد غضب خداوند بوده است، بنابراین تنها سناریوهایی قابل تأیید و بررسی هستند که این نکته‌ی کلیدی را نقض نکنند.
  شما طور دیگری می‌توانید در این باره فکر کنید که رویش بحث کنیم؟
  یا علی

  بهترین سرمایه‌گذاری عمر در کمک به تعجیل در ظهور است،
  ... بضاعتی محدود و اثرگذاری نامحدود،
  نگران سوددهی‌اش هم نیستیم چون خدا تضمین کرده است که قیام به بار خواهد نشست
  هر که می‌خواهد نامحدود بندگی خدا را کند و در هر خیری سهیم شود بسم الله ...

  بزرگواران و دوستان و هم‌مباحثه‌ای‌ها، ان شاء الله اگر جسارتی کرده‌ام ببخشید و اگر کوتاهی کرده‌ام یا رنجشی به شما رسانده‌ام حلال کنید

 17. صلوات ها 2


 18. #10

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  علاقه
  علم
  نوشته
  1,351
  حضور
  27 روز 8 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2754  نقل قول نوشته اصلی توسط عصران نمایش پست ها
  مسیحیت حبشه آنقدرها هم دچار تحریف نشده بود و فکر هم نمی کنم در مسیر سفرهای تبلیغی پولس حبشه هم بوده باشد تا تحت نفوذ افکار او در آن زمان قرار بگیرد.همین امر بود که بعدها باعث ایمان پادشاه حبشه و نزول آیه 83 سوره مائده در شان وی شد.بر فرض درستی گفتارتان من از شما می پرسم آیا آیین ابراهیمی تحریف شده اولی تر است یا مسیحیت تحریف شده؟
  اتفاقا مسیحیت در قرنهای نخستین میلادی وارد حبشه شده بود و مردم این منطقه به دین مسیح روی آورده بودند اما مسیحیتی که تحریف شده بود یعنی قائل به تثلیث بودند. شما اگر مهاجرت مسلمانان به حبشه را در تاریخ مطالعه کنید خواهید دید که نجاشی به مهاجرین میگوید چرا دین مرا قبول ندارید زیرا زمانی که برخی از مشرکین برای باز گرداندن مهاجرین به حبشه آمدند از نجاشی خواستند که مسلمانان را برگرداند وقتی نجاشی از مسلمین در مورد دینشان سوال کرد جعفر آیات از قرآن را تلاوت کرد مشرکین شیطنت کردند و گفتند مهاجرین نظر خاصی در مورد حضرت عیسی دارند وقتی نجاشی از آنان دیدگاهشان در مورد حضرت عیسی و حضرت مریم شنید خشنود شد و گفت چون انها به من پناه آوردند انان را تحویل نمیدهم. اگر پیامبر به مسلمین سفر به حبشهر ا توصیه نمود به خاطر عدالت و صداقت پادشاه این سرزمین بود اگر چه مذهب او مسیحی بود این اگر چه برخی از تفاسیر اورده اند که او مخفیانه دین اسلام را پذیرفت اما نامه پیامبر به سران و پادشاهان برای دعوت به اسلام از عدم اسلام آوردن نجاشی حکایت میکند. اما در مورد شان نزول آیه 83 تعابیر مختلف است در تفسیر کشف الاسرا آمده است که طایفه ای از یمن نزد ابوبکر آمدند و قرآن برای آنان تلاوت شد با شنیدن ایات قرآن مسلمان شدند. برخی هم همراهان جعفر و مسیحیان حبشه را شان نزول این آیه خواندند که با شنیدن آیه گریه کردند اما در انتهای آیه میفرماید( ربنا امنا فاکتبنا مع الشاهدین) خدایا ما ایمان اوردیم نام ما را در زمره گواهان صدق او بنویس با توجه به تفسیر علی بن ابراهیم قمی که گفته نجاشی اسلام اورد اما مخفیانه و در حبشه آن را علنی نکرد میتوان گفت این ایه شان نزولش همان نجاشی است اما باید توجه داشت که این مطلب معارض هم دارد. سخن به درازا کشید پادشاهی که در دوران ابرهه بوده مشخص نیست چه کسی هست تا ما بگوییم او قائل به تثلیث نشده البته نکته ای که قابل تامل است این که برخی این پادشاه را خود ابرهه دانستند. بنابراین تثلیث در بین مسیحیان منطقه حبشه رواج داشته زیرا در همان قرون اولیه مسیحیت وارد این کشور شده بود .


 19. صلوات ها 2


صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود