نماز ..... دعای محبوب شما در دعای دست؟؟؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نماز ..... دعای محبوب شما در دعای دست؟؟؟

سلام دوستان عزیز

یکی از مسائلی که در ما در نمازهای یومیه و مستحبی، انجام می دهیم و از اهمیت بالائی در احساس تقرب و آرامش روحی و ورانی انسان برخوردار است مسألۀ دعاست، این دعا یا در هنگام قرائت حمد و سوره، یا در رکوع و سجود و یا در دعای دست (قنوت)، تجلی پیدا می کند.

بحث این تایپیک در خصوص "ادعیه و نماز" است، بحث را با سؤالات زیر آغاز می کنیم و در صورت استقبال، خودتان هم می توانید به سؤالات دیگری هم اشاره کنید:

1. شما چقدر به دعاهای وارده در نماز، اهمیت می دهید؟ اصولاً بنظر شما چقدر در سازندگی روح آدمی مؤثر است؟

2. توجه به دعا و احساس حضور، در کدام قسمت نماز، بیشتر روح شما را آرامش می دهد؟

3. کدام ادعیه را در نماز، در دعای دست، رکوع و سجده ها ترجیح می دهید؟

موفق باشید...

مشارکت دوستان ...

آقا اجازه

1.دعاهاي وارده درنماز چيا هستند؟؟؟:Gig:

2.اگه نفسم بگذاره ، سجده بيشتر از بقيه ي قسمتهاي نماز بهم ارامش ميده.البته يك حس خاصيه نميدونم ارامشه يانه فقط ميدونم حس خوبيه.

3.من چند سال پيش يه حديث از امام زمان شنيدم كه فرمودند در قنوت دعاي فرج را بخونيد.از اون موقع هميشه در قنوتهام اون دعا را خوندم.

سلام :Gol:

صدیق;19012 نوشت:
. توجه به دعا و احساس حضور، در کدام قسمت نماز، بیشتر روح شما را آرامش می دهد؟

در سجده وقتی دعا رو میخونم خیلی احساس میکنم به خدا نزدیک شدم

صدیق;19012 نوشت:
. کدام ادعیه را در نماز، در دعای دست، رکوع و سجده ها ترجیح می دهید؟

من توی قنوتام "یا من اسمه دوا و ذکره شفا" رو میخونم حتی شده یه مرتبه هم باید بگم

و در سجده اخر دعای معروف "حافظه"رو میخونم

[="YellowGreen"]التماس دعا[/]

سلام
1- اياك نعبد و اياك نستعين را خيلي دوست دارم.
2-سجده چون نزديكترين حالت بنده به پروردگار است.
3- در قنوت : رب لا تذرني فردا و انت خير الوارثين.

ربنا آتنا في الدنيا حسنه و في الاخره حسنه و قنا عذاب النار.

رب اني لما انزلت الي من خير فقير.

در سجده بعد از هر نماز واجب : آيت الكرسي و ذكر يا ذالجلال و الاكرام

براي هر دعايي : يا اله البشر و يا عظيم الخطر و يا معروف الاثر و يا سريع الظفر و يا عزيز المن و يا واسع المغفره و يا مالك يوم الدين اياك نعبد و اياك نستعين برحمتك يا ارحم الراحمين.

[="DarkGreen"]1_خيلي دوست دارم زياد اهميت بدم ولي اغلب ناكام ميمونم :Ghamgin:به نظرم خيلي موثره.

2_موقع قنوت چون احساس ميكنم واقعا مثل يه نيازمند و ادم محتاج دست به سوي خالقم دراز كردم اونم منو دست خالي بر نميگردونه.

3_موقع قنوت عاشق خوندن اين دعاهام كه خدا خودش بهمون ياد داده:

رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَةً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ (آیه ی 8 سوره ی آل عمران)
پروردگارا پس از آنکه ما را هدایت کردى دلهایمان را دستخوش انحراف مگردان و از جانب خود رحمتى بر ما ارزانى دار که تو خود بخشایشگرى.

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ(اعراف/23)
ای پروردگار ما ، به خود ستم کرديم و اگر ما را نيامرزی و بر، مارحمت نياوری از زيان ديدگان خواهيم بود.[/]

رب اغفر و ارحم و تجاوز عما تعلم انک انت الاعز الاجل الاکرم

رب اغفر لی و لوالدی و للمومنین یوم یقوم الحساب

:Sham:

بنده خودم،قنوت و تعقیبات نماز را خیلی دوست دارم، خیلی آرامش می دهند.
در قنوت اول صلوات می فرستم بعد یک صلوات هم برای امام علی علیه السلام و بعد یک صلوات برای حضرت فاطمه سلام الله علیها و بعد برای امام زمان علیه ااسلام و در آخر هم جمله زیر را از زیارت عاشورا می خوانم:
اللهم الجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد.

سلام
در نماز آنچه كه اهميت بيشتري داره توجه به روح نمازه نه صورت نماز
البته صورت نماز هم همانطوري كه در دين آمده بايد اجرا بشه...
به نظر من توجه و حضور قلب در نماز بيشتر به ما آرامش ميده حتي اگر ذكر ركوع و سجود سه سبحان الله يا قنوت يه صلوات خالي باشه (من نگردم پاك از تسبيحشان ***پاك هم ايشان شوند و درفشان )
من هم در قنوت بعد از صلوات ذكر (لا اله الاالله الحليم الكريم له اله الاالله العلي العظيم سبحان الله رب السماوت سبع و رب العرضين السبع و ما فيهن و ما بينهن و رب العرش العظيم والحمد لله رب العالمين) و دعاي سلامتي امام زمان (عج) را بيشتر دوست دارم . و در سجده هم ذكر سبوح قدوس ربنا و رب الملائكته و الروح )

ذكر حق دل را تسلا مي دهد :Sham: آه مجنون بوي ليلا ميدهد

اللهم ادخل علی اهل القبور السرور ، اللهم اشف کل مریض ، اللهم فک کل اسیر ، اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین

سلام پاسخ سومین سوال شما :
دعا در قنوت نمازم : اللهم عجل لولیک الفرج
و براساس وصیت نامه شهید حاج حسین خرازی:
ما لشگر امام حسینیم، حسین وار هم باید بجنگیم، اگر بخواهیم قبر شش گوشه امام حسین (ع) را در آغوش بگیریم کلامی‌ و دعایی جز این نباید داشته باشیم:
«اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد.»

با کسب اجازه از جناب صدیق مدير انجمن كلام.

یه سوال اگه دوست داشتید جواب بدین، شهدا تو قنوت نمازشون به خدا چی میگفتن؟ تا ما هم همونو بگیم.

شهید ابراهیم هادی;47473 نوشت:
با کسب اجازه از جناب صدیق مدير انجمن كلام.

یه سوال اگه دوست داشتید جواب بدین، شهدا تو قنوت نمازشون به خدا چی میگفتن؟ تا ما هم همونو بگیم.

.................:Gol: توفیق بندگی و اطاعت خدای عالم :Gol:

ما کلاس اولی ها
برای کلاس اولیهائی مثل بنده، باید بدونند نماز لزوما عشق بازی با خدا نیست بلکه تربیت نفسه و سیلی زدن به شیطان به همین خاطره که لازم نیست حتما عشق و حال در نماز باشه؛ بلکه باید ادب در نماز جا بگیره و بعد عشقبازی با معبود

كجايند مردان عاشقي كه در قنوت نماز شبشان دعاي كميل مي خوندند ؟

خدايا شيريني شب زنده داري و مناجات با خودت را به ما هم بچشان .:Doaa:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام :

اصولاً بهره بردن از نماز تنها به خود نماز بستگی نداره ! بلکه از قبل نماز شروع میشه!

اولیش به نظر من منتظر نماز بودنه ! خیلی اوقات خیلی از ماها ( مث خودم ) منتظر نماز نیستیم ، البته بگم چیز زیاد شاقی هم نیست ، بلکه همین قدر که وقتی حول و حوش ظهر که میشه ،( یا مغرب یا . . . ) کم کم حواسمون به ساعت باشه که کی اذون میشه همینقد کافیه ! ( حکایت مولا امیر المومنین در جنگ صفین ! ) ، ما زمانی میتونیم منتظر نماز باشیم که واقعاً دغدغه نماز رو داشته باشیم ، و زمانی میتونیم دغدغه نماز رو داشته باشیم ، که بفهمیم نماز چیه ! پس منتظر نماز بودن خیلی مهمه ! چون تمرینیش باعث میشه آدم به اهمیت و چیستی نماز بیتشر پی ببره !

دومیش انجام دادن یه سری اعمال مقدماتی برای نمازه !

مث مسواک کردن به منظور نماز که میگن صواب نماز رو هفتاد برابر میکنه ! و صد البته تقدیم صواب این امور به مولای مهربانمان !

استفاده از بوی خوش !

داشتن لباس تمیز مخصوص نماز !
( این کار هم زیاد سخت نیست ، مثلاً یه پیراهن سفید ( واسه آقایون ) و یا یه چادر ( واسه خانوما ) همیشه سر آویز باشه که فقط موقع نماز بپوشیم ، نه کثیف میشه که بخوایم زود به زود بشوریمش ، نه دردسری برامون داره ! خود بخود باعث میشه حالاتمون بخاطر تغییری که داشتیم در نماز متفاوت باشه !

گوش دادن با حوصله و دقت به اذان و گفتن اقامه با آرامش خاطر ، نه با عجله !

قبل از اینکه قامت ببندیم ، 2 ، 3 تا کار رو اگه انجام بدیم ، نمازمون خیلی کیفیتش بالا میره !

یکی سلام دادن به قطب عالم امکان حضرت حجت بن الحسن علیه السلام و استمداد از ایشون در اقامه صحیح و بدون عیب و با حضور قلب در نماز !

دوم خوندن چند تا دعا مثل :

اللهم عرفنی نفسک . . .

یا ، دعای غریق ( یا الله یا رحمن یا رحیم ، یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک )

یا ، رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ(آل عمران/8)

اما واسه دعا های قنوت :

به نظر من حقیر بهترین دعا ، دعای سلامتی حضرته ! اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن . . .

اما بعد از اون ، جملات ابتدایی خطابه غدیر رو خوندید : فوق العاده است !
[=Comic Sans MS]

الْحَمْدللّه الذی علا فی توحّده و دنا فی تفرّده و جلّ فی سلطانه و عظم فی ارکانه و احاط بکلّ شیء علماً و هو فی مکانه و قهر جمیع الخلق بقدرته و برهانه حمیداً لم یزل ، محموداً لایزال و مجیداً لایزول و مبدئاً و معیداً و کل امر الیه یعود بارئ المسموکات و داحی المدحوّات و جبّار الارضین و السّماوات قدّوس سبّوح ربّ الملائکة و الرّوح . . .

ستایش خدای را سزاست که در یگانه گی اش بلند مرتبه است و در عین یکتایی ، به آفریدگان نزدیک . سلطنتش پر جلال و در ارکان آفرینش اش استوار است، بر همه چیز احاطه دارد بی آنکه مکان گیرد و بر تمامی آفریدگان به قدرت و برهان خود چیره است.همواره ستوده بوده وخواهد بود ، مجد و بزرگی او را پایانی نیست آغاز و انجام از او و برگشت تمامی امور به سوی اوست .

اوست آفریننده ی آسمان ها و گستراننده ی زمین ها و حکمران آنها . دور و منزه از خصایص آفریده هاست و در منزه بودن خود نیز از تقدیس همگان برتر. هموست پروردگار و آفریننده ی فرشتگان و روح . . .

تسلط به برخی عبارات مناجات خمس عشر سید الساجدین علیه السلام هم خیلی میتونه برای نماز مفید باشه !

از طرفی حفظ آرامش در نماز خیلی مهمه ! با عجله انجام ندادن اعمال نماز ! گفتن اذکار بعد از آرامش کامل بدن ! یکمی چاشنی سجده ها رو بیشتر کردن !

و اما بعد نماز هم اعمالی که دوستان خودشون معلم ما هستن !

فقط برای بعد از نماز :

یه حدیث از پیامبر صلوات الله علیه و آله خوندم که فرموده بودن : هر کسی بعد از نماز های واجب ده صلوات بفرستد در قیامت همسایه من خواهد بود !

و اینو هم بگم که یکی از مصداق های ذکر کثیر در آیه يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا(الأحزاب/41) تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها ست !

و نهایتاً هر کسی درکش از عظمت خداوند ، بیشتر باشه ، نمازش هم عالی تره !

دعا میکنم خداوند طعم معرفت و محبتش رو به امثال من بی بهره بچشونه ، بحق محمد و آل محمد

یا علی !:Gol:

موضوع قفل شده است