آیات دلچسب ...

تب‌های اولیه

56 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیات دلچسب ...

[="Arial"][="Red"]

به نام خدا
با سلام خدمت همه دوستان
به نظر شما کدام آیه قرآن کریم برای شما شیرین تر هست ؟ کدام آیه تکان دهنده تر هست ؟ کدام آیه نکته اخلاقی بارزی داره ؟ و ...
امیدوارم به یاری خداوند عزیز و عزوجل بحث پر باری بشه و همه از این بحث استفاده ببریم
[/][/]

[="Arial"][="Red"]

[=courier new]ألم یعلم بأن الله یری

[=courier new]آیا او ندانست که خداوند (همه اعمالش را) مى بیند؟!

[h=3][=courier new]سور علق آیه 14
عالم هستى محضر خدا است
[/h][=courier new]
[=courier new]توجه به این واقعیت، که هر کارى را انسان انجام مى دهد در پیشگاه خدا است، و اصولاً «تمام عالم هستى محضر خدا است»، و چیزى از اعمال و حتى نیات آدمى از او پنهان نیست، مى تواند روى برنامه زندگى انسان اثر زیاد بگذارد، و او را از خلافکارى ها باز دارد، مشروط بر این که ایمان به این مطلب، واقعاً در دل او جاى گیرد و به صورت یک باور قطعى در آید.
[=courier new]
[=courier new]در حدیثى مى خوانیم: أُعْبُدِ اللّهُ کَأَنَّکَ تَراهُ فَإِنْ لَمْ تَکُنْ تَراهُ فَإِنَّهُ یَراکَ: «خدا را آن چنان عبادت کن که گوئى او را مى بینى و اگر تو او را نمى بینى، او تو را به خوبى مى بیند».
[=courier new]
[=courier new]نقل مى کنند: بیدار دلى بعد از گناهى، توبه کرده بود، و پیوسته مى گریست، گفتند: چرا این قدر گریه مى کنى؟ مگر نمى دانى خداوند متعال غفور است؟ گفت: آرى، ممکن است او عفو کند، ولى این خجلت و شرمسارى که او مرا دیده، چگونه از خود دور سازم؟!
[=courier new]
[=courier new]گیرم که تو از سرِ گنه درگذرى *** زان شرم که دیدى که چه کردم، چه کنم؟!
[=courier new]

[=courier new]

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ لاتُطِعْ کُلَّ حَلّافٍ مَهِینٍ (١٠)

هَمّازٍ مَشّاءٍ بِنَمِیمٍ (١١)
مَنّاعٍ لِلْخَیْرِ مُعْتَدٍ أَثِیمٍ (١٢)
عُتُلٍّ بَعْدَ ذالِکَ زَنِیمٍ (١٣)
أَنْ کانَ ذا مالٍ وَ بَنِینَ (١٤)
إِذا تُتْلى عَلَیْهِ آیاتُنا قالَ أَساطِیرُ الْأَوَّلِینَ (١٥)
ترجمه
و از کسى که سوگند یاد مى کند و پست است اطاعت مکن. (١٠)

کسى که بسیار عیبجو و سخن چین است، (١١)

و بسیار مانع کار خیر، و متجاوز و گناهکار است; (١٢)
علاوه بر این کینه توز و بدنام است. (١٣)
مبادا بخاطر مال و فرزندان فراوانش (از او پیروى کنى)! (١٤)
(در حالى که) هرگاه که آیات ما بر او خوانده شود مى گوید: «اینها افسانه هاى پیشینیان است.» (١٥)

سوره مبارکه قلم

دوستان سلام

سوره یونس آیات 35و 36

بسم الله الرحمن الرحیم

قُلْ هَلْ مِن شُرَكَآئِكُم مَّن يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ قُلِ اللّهُ يَهْدِي لِلْحَقِّ أَفَمَن يَهْدِي إِلَى الْحَقِّ أَحَقُّ أَن يُتَّبَعَ أَمَّن لاَّ يَهِدِّيَ إِلاَّ أَن يُهْدَى فَمَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ

• بگو: آيا از معبودان شما كسى هست كه به سوى حق رهبرى كند؟ بگو: خداست كه به سوى حق رهبرى مى‏كند. پس آيا كسى كه به سوى حق رهبرى مى‏كند سزاوارتر است مورد پيروى قرار گيرد يا كسى كه راه نمى‏يابد مگر آن كه هدايتش كنند؟ شما را چه شده است، چگونه حكم مى‏كنيد

وَمَا يَتَّبِعُ أَكْثَرُهُمْ إِلاَّ ظَنًّا إَنَّ الظَّنَّ لاَ يُغْنِي مِنَ الْحَقِّ شَيْئًا إِنَّ اللّهَ عَلَيمٌ بِمَا يَفْعَلُونَ
و بيشترشان فقط تابع گمانند، و گمان به هيچ وجه [آدمى را] از حقيقت بى‏نياز نمى‏گرداند. همانا خدا به آنچه مى‏كنند داناست

علی علی

سوره مبارکه یاسین آیه 47 دنیای زیبایی دارد...چه پر معناست کلام الله تعالی...:Gol::Sham:

[=microsoft sans serif]

ستاره زهراء;571383 نوشت:
سوره مبارکه یاسین آیه 47 دنیای زیبایی دارد...چه پر معناست کلام الله تعالی...:Gol::Sham:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ إِذا قِیلَ لَهُمْ أَنْفِقُوا مِمّا رَزَقَکُمُ اللهُ قالَ الَّذِینَ کَفَرُوا لِلَّذِینَ آمَنُوا أَ نُطْعِمُ مَنْ لَوْ یَشاءُ اللهُ أَطْعَمَهُ إِنْ أَنْتُمْ إِلّا فِی ضَلالٍ مُبِینٍ
و هنگامى که به آنان گفته شود: «از آنچه خدا به شما روزى کرده انفاق کنید.»، کافران به مؤمنان مى گویند: «آیا ما کسى را اطعام کنیم که اگر خدا مى خواست او را اطعام مى کرد؟! (پس خدا خواسته است او گرسنه باشد و) شما فقط در گمراهى آشکارید.

تفسیر :

[=microsoft sans serif]این، همان منطق بسیار عوامانه اى است که، در هر عصر و زمان از ناحیه افراد خود خواه و بخیل، مطرح مى شود که مى گویند: اگر فلانى فقیر است، لابد کارى کرده که خدا مى خواهد فقیر بماند، و اگر ما غنى هستیم لابد عملى انجام داده ایم که مشمول لطف خدا شده ایم، بنابراین، نه فقر آنها و نه غناى ما هیچ کدام بى حکمت نیست!!

[=microsoft sans serif]غافل از این که: جهان، میدان آزمایش و امتحان است، خداوند یکى را با تنگدستى آزمایش مى کند، و دیگرى را با غنا و ثروت، و گاه یک انسان را در دو زمان، با این دو در بوته امتحان قرار مى دهد که آیا، به هنگام فقر، امانت و مناعت طبع و مراتب شکرگزارى را به جا مى آورد؟ یا همه را زیر پا مى گذارد؟
[=microsoft sans serif]و به هنگام غنا از آنچه در اختیار دارد در راه او انفاق مى کند، یا نه؟
[=microsoft sans serif]

[="Arial Narrow"][="Navy"]

خدایی جز او نیست، پس از درگاه او به کجا می روید؟
زمر آیه ۶
[/]

دلها به یاد خدا آرام میگیرد.
رعد آیه ۲۷

وَ سَخَّرَ لَکُم ما فِی السّمواتِ وَ ما فِی الاَرضِ جمیعاً مِنهُ

همه برای تو؛

تو برای که؟!

بخشی از آیه 13 سوره جاثیه

[/]

[="DarkOliveGreen"]

و چون بندگان من از (دوری و نزدیکی) من از تو پرسند (بدانند که )من به آن هانزدیکم،
هرگاه کسی مرا خواند دعای او را اجابت کنم .
پس باید دعوت مرا و( پیامبران مرا )بپذیرند و به من بگروند، باشد که (به سعادت )راه یابند.

آیه ی 186 سوره مبارکه بقره
[/]

[=arial black]

[/HR]
[/HR]
الذین یذکرون الله قیاما وقعودا و....................................................................................................سبحانک فقنا عذاب النار

[/HR]
[/HR]آیه 191 سوره ی ال عمران

این آیه در مورد حضرت علی (ع)است

گر چه با مطالعه ی تفسیر آیات در میابیم که همه ی آیات دلچسبند

[=courier new]بسم الله الرحمن الرحیم
مَثَلُ الَّذِینَ حُمِّلُوا التَّوْراةَ ثُمَّ لَمْ یَحْمِلُوها کَمَثَلِ الْحِمارِ یَحْمِلُ أَسْفاراً بِئْسَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِینَ کَذَّبُوا بِآیاتِ اللهِ وَ اللهُ لا یَهْدِی الْقَوْمَ الظّالِمِینَ
داستان کسانى که مکلّف به تورات شدند ولى حق آن را ادا نکردند، مانند داستان درازگوشى است که کتابهایى حمل مى کند، (امّا چیزى از آن نمى فهمد). چه بد است مثل گروهى که آیات خدا را انکار کردند، و خداوند قوم ستمگر را هدایت نمى کند.

بسم الله الرحمن الرحیم

آیا زمین خدا پهناور نبود که در آن هجرت کنید؟!:Gol::Gol::Gol:

ستاره زهراء;571646 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

آیا زمین خدا پهناور نبود که در آن هجرت کنید؟!:Gol::Gol::Gol:

به نام خدا
باسلام

اشتباه نکنم منظور جنابعالی آیه 56 سوره عنکبوت باشه
یا عِبادِیَ الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ أَرْضِی واسِعَةٌ فَإِیّایَ فَاعْبُدُونِ

اى بندگان من که ایمان آورده اید! زمین من گسترده است، پس تنها مرا بپرستید (و هجرت کنید و در برابر فشارهاى دشمنان تسلیم نشوید).

تفسیر

از آنجا که در آیات گذشته سخن از موضعگیرى هاى مختلف مشرکان در برابر اسلام و مسلمانان هست، در آیات مورد بحث، به وضع خود مسلمانان پرداخته و مسئولیت و وظیفه آنها را در برابر یکى از مشکلاتى که در ارتباط با کفار دارند، یعنى مشکل [=Traditional Arabic]«اذیت و آزار و محدودیت و فشار» آنها بیان مى کند.

مى فرماید: «اى بندگان من که ایمان آورده اید! و هم اکنون براى انجام وظائف دینى خود، تحت فشار دشمن هستید، سر زمین من وسیع است، به جاى دیگر هجرت کنید و مرا بپرستید» (یا عِبادِیَ الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ أَرْضِی واسِعَةٌ فَإِیّایَ فَاعْبُدُونِ).

بدیهى است، این یک قانون اختصاصى مربوط به مؤمنان [=Traditional Arabic]«مکّه» نیست، و شأن نزول، هرگز مفهوم وسیع و گسترده آیه را که هماهنگ با دیگر آیات قرآن است محدود نمى کند، به این ترتیب، در هر عصر و زمان، و در هر محیط و مکان، که آزادى به طور کامل از مسلمانان سلب شود، و ماندن در آنجا نتیجه اى جز ذلت و زبونى و دور ماندن از برنامه هاى الهى نداشته باشد، وظیفه مسلمانان مهاجرت به مناطقى است که بتوانند آزادى مطلق، یا آزادى نسبى، را به دست آورند.

آیه 97 سوره مبارکه نساء

[="Arial"][="Red"]إِنَّ الَّذینَ تَوَفّاهُمُ الْمَلائِکَةُ ظالِمی أَنْفُسِهِمْ قالُوا فیمَ کُنْتُمْ قالُوا کُنّا مُسْتَضْعَفینَ فِی الْأَرْضِ قالُوا أَ لَمْ تَکُنْ أَرْضُ اللهِ واسِعَةً فَتُهاجِرُوا فیها فَأُولئِکَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ ساءَتْ مَصیراً
کسانى که فرشتگان (قبض روح)، جان آنها را گرفتند در حالى که به خویشتن ستم کرده بودند، به آنها گفتند: «شما در چه حالى بودید؟» گفتند: «ما در سرزمین خود، تحت فشار و مستضعف بودیم.» آنها [ فرشتگان]گفتند: «مگر زمین خدا، پهناور نبود که مهاجرت کنید؟!» آنها (عذرى نداشتند، و) جایگاهشان دوزخ است، و فرجام بدى دارند

نساء 97

[/]

یا علی*;571468 نوشت:
و چون بندگان من از (دوری و نزدیکی) من از تو پرسند (بدانند که )من به آن هانزدیکم،
پس باید دعوت مرا و( پیامبران مرا )بپذیرند و به من بگروند، باشد که (به سعادت )راه یابند.

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ إذا سَئَلَکَ عِبادی عَنّی فَإنّی قَریبٌ اُجیبُ دَعوَةَ الدّاعِ إذا دَعانِ فَلیَستَجیبوا لی وَ الیُؤمِنوا بی لَعَلَّهم یَرشُدونَ

[ ای پیامبر] هر گاه بندگان من از تو در مورد من سؤال کردند [بگو] من بسیار نزدیکم، هرگاه کسی مرا بخواند، اجابت می کنم پس به ندای من پاسخ دهند و به من ایمان آورند تا راه راست یابند .

(سوره بقره آیه 186)

خداوند در این آیه 7بار لفظ « من» را بکار برده است و این آیه در وصف رابطه خدا با بندگان و ضمانت کردن استجابت دعای ایشان است .

مفسّر بزرگ قرآن علامه طباطبایی (ره) این آیه را یکی از زیباترین و لطیف ترین آیات قرآن در زمینه دعا می داند .

ترجمه منظوم آیه:
اگر بندگانم كنندت سئوال‏ *** كه پاسخ چگونه دهد ذوالجلال‏
به آنها بگو هست ايزد قريب‏ *** «مبادا خوريد از شياطين فريب»

اگر خود نمايد مرا كس خطاب‏ *** دعاى ورا مى‏كنم مستجاب

همين‏گونه هم نيز بايد عباد *** چو دعوت نمايم به آيين داد

سزد دعوتم را كه پاسخ دهند *** وگر نه همه مردمى گمرهند

بگردند مومن به يكتا اله‏ *** كه سوى سعادت بيابند راه‏186

دوستان سلام

بسم الله الرحمن الرحیم

والتین
والزتیون
و طور سینین
و هذا البلد الأمین
لقد خلقنا الإنسان فی أحسن تقویم
ثم رددناه أسفل سافلین

علی علی

[="Arial"][="Red"]

سوره مومنون
بِسمِ اللهِ الرَّحمانِ الرَّحیمِ* قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ (١)

أَلَّذِینَ هُمْ فِی صَلاتِهِمْ خاشِعُونَ (٢)

وَ الَّذِینَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ (٣)

وَ الَّذِینَ هُمْ لِلزَّکاةِ فاعِلُونَ (٤)

وَ الَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حافِظُونَ (٥)

إِلّا عَلى أَزْواجِهِمْ أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ (٦)

فَمَنِ ابْتَغى وَراءَ ذالِکَ فَأُولئِکَ هُمُ العادُونَ (٧)

وَ الَّذِینَ هُمْ لِأَماناتِهِمْ وَ عَهْدِهِمْ راعُونَ (٨)

وَ الَّذِینَ هُمْ عَلى صَلَواتِهِمْ یُحافِظُونَ (٩)

أُولئِکَ هُمُ الْوارِثُونَ (١٠)
بنام خداوند بخشنده مهربان* به یقین مؤمنان رستگار شدند; (١)

آنها که در نمازشان خشوع دارند; (٢)

و آنها که از لغو و بیهودگى رویگردانند; (٣)

و آنها که به (دستور) زکات عمل مى کنند; (٤)

و آنها که دامان خود را حفظ مى کنند; (٥)

جز در مورد همسران و کنیزانشان، که در بهره گیرى از آنان ملامت نمى شوند; (٦)

و کسانى که جز این را طلب کنند، تجاوزگرند. (٧)
و آنها که امانتها و عهد خود را رعایت مى کنند; (٨)
و آنها که بر نمازهایشان مواظبت مى نمایند; (٩)
(آرى،) آنها وارثانند. (١٠)

[/]

فَوَیْلٌ لِلْمُصَلِّینَ (٤)
أَلَّذینَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُونَ (٥)
أَلَّذینَ هُمْ یُراءوُنَ (٦)
وَ یَمْنَعُونَ الْماعُونَ (٧)
پس واى بر نمازگزاران، (٤)
همان کسانى که در نمازخود سهل انگارى مى کنند. (٥)
همان کسانى که ریا مى کنند، (٦)
و حتى از (عاریه) دادن وسایل ضرورى زندگى (به دیگران) خوددارى مى کنند. (٧)
سوره مبارکه ماعون

سلام
آیات دلچسب بسیارند . همانند آیاتی که دوستان یادآوری نمودند .
که می توان آیه ذیل را نیز بیان نمود:

بسم الله الرحمن الرحیم

الم

1 ذلِکَ الکِتابُ لا رَیبَ فیهِ هُدًی لِلمُتَّقینَ 2

به نام خداوند هستی بخش مهربان

الف،لام،میم

1 آن کتاب[بلند مرتبه که] هیچ تردیدی در آن نیست، راهنمای پرهیزگاران است 2

سوره بقره آیه 1و2

که در کتاب نسیم حیات ذیل تفسیر آیه در مورد عبارت لا رَیبَ فیهِ آمده است :
در دنیا هیچ نویسنده ای جرأت نمی کند نوشته ی خود را خالی از اشکال معرفی کند،
ولی قرآن کتابی است که به خواننده اش می گوید:
درباره ی خدا و معاد و برزخ و فرشتگان و انس و جنّ و جزای اعمال و تاریخ گذشتگان
و پیامبران سخن خواهم راند و آنچه می خوانی یقینی است .

ترجمه ی منظوم:
الف لام ميم است آغاز کار *** که رمزيست از سوي پروردگار1

کتابيست قرآن ز يکتا خدا *** که هرگز در آن نيست شکي روا

همه متقين را به آيين راست *** هدايت نمايد که «راهي سزاست»2

[="Blue"]

یا علی*;571468 نوشت:

آخ منم این آیه رو خیلی دوست دارم:ok:[/]

به نام خدا
با سلام

ذِکْرُ رَحْمَتِ رَبِّکَ عَبْدَهُ زَکَرِیّا (٢)
إِذْ نادى رَبَّهُ نِداءً خَفِیّاً (٣)
سوره مبارکه مریم
خدا را در خفاء صدا بزنید

[="Arial"][="Red"]

آل یاسین;573092 نوشت:
در دنیا هیچ نویسنده ای جرأت نمی کند نوشته ی خود را خالی از اشکال معرفی کند،
ولی قرآن کتابی است که به خواننده اش می گوید:
درباره ی خدا و معاد و برزخ و فرشتگان و انس و جنّ و جزای اعمال و تاریخ گذشتگان
و پیامبران سخن خواهم راند و آنچه می خوانی یقینی است .

سبحان الله العظیم و بحمده
این نکته چه زیباست ...[/]

[="Arial"][="Red"]

آل یاسین;571769 نوشت:
وَ إذا سَئَلَکَ عِبادی عَنّی فَإنّی قَریبٌ اُجیبُ دَعوَةَ الدّاعِ إذا دَعانِ فَلیَستَجیبوا لی وَ الیُؤمِنوا بی لَعَلَّهم یَرشُدونَ

تو این آیه خدا خودش مستقیم بنده ناچیزش را مخاطب قرار میده ... خوب تامل کنیم اشکمان در میاد[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

فعّال لما یرید

بسم الله الرحمن الرحیم

ألَیسَ اللهُ بِکافٍ عَبدَهُ

آيا خدا براي بنده اش [در همه امور] کافي نيست؟

سوره زمر آیه 36

ترجمه منظوم

مگر نيست كافى براى عباد *** يگانه خداوند روز معاد

بسم الله الرحمن الرحیم
و قد نزل علیکم فی الکتاب ان اذا سمعتم ایت الله یکفر بها و یستهزا بها فلا تقعدوا معهم حتی یخوضوا فی حدیث غیره انکم اذا مثلهم ان الله جامع المنافقین و الکافرین فی جهنم جمیعا
توضیح :
زمانی که شنیدید آیات خدا را انکار و تمسخر میکنند و به آن کفر می ورزند با آنان منشینید تا زمانی که کلامشان را عوض کنند
همانا خدا منافقان و کافران را در جهنم جمع می کند
سوره نساء آیه 139
نکته ظریف :
متاسفانه دیده میشه مثلا یه خانم چادری با یه بد حجاب تو خیابان راه میره ... کمی تامل !!!

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ...

هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ

الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ ... :hamdel:

من این آیه رو خیلی دوس دارم ... عظمت خداوند آدم رو ناخودآگاه به سجده میندازه ...

چه خدای بزرگی ...

چه سلطان مقتدری ...

سبحان الله ...........

[="Tahoma"][="Purple"] :Gol: و توکّل علی العزیز الرّحیم :Gol:[/]

[=microsoft sans serif]بسم الله الرحمن الرحیم

قُلْ یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى أَنْفُسِهِمْ لاتَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللهِ إِنَّ اللهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ ﴿الزمر:٥٣﴾

بسم الله الرحمن الرحیم

مَّن ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَيُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا كَثِيرَةً وَاللّهُ يَقْبِضُ وَيَبْسُطُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ ﴿245﴾

كيست آن كس كه به [بندگان] خدا وام نيكويى دهد تا [خدا] آن را براى او چند برابر بيفزايد و خداست كه [در معيشت بندگان] تنگى و گشايش پديد مى‏آورد و به سوى او بازگردانده می ‏شويد .

بسم الله الرحمن الرحیم
و من یغفر الذنوب الا الله؟
و چه کسی جز خداوند گناهان را می آمرزد؟سوره آل عمران/ 135

در سوره ملک مى خوانیم: «الّذى خلق الموت و الحیاة لیبلوکم ایکم احسن عملاً؛ او است که مرگ و زندگى را آفرید تا شما را بیازماید که کدام یک نیکوکارتر هستید».

بسم الله الرحمن الرحیم
أحسب الناس أن یترکوا أن یقولوا آمنّا و هم لا یفتنون؟
آیا مردم این گونه گمان کردند که [اگر فقط] بگویند ایمان آوردیم [کافی است] و به آزمون کشیده نخواهد شد؟

فاذا اراد شیئا ان یقول له کن فیکون ، فسبحان الذی بیده ی ملکوت کل شی و الیه ترجعون...
2 ایه اخر سوره یس

آیه 30 سوره ملك :

بسم الله الرحمن الرحیم

"قُلْ أَرَأَيْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ مَاؤُكُمْ غَوْرًا فَمَن يَأْتِيكُم بِمَاء مَّعِينٍ"

"بگو: چه تصوّر می‌کنید؟ اگر آب (که مایه زندگانی) شما (است) همه به زمین فرو رود (جز خدا) کیست که باز آب روان و گوارا برای شما پدید آرد؟"

بسم الله الرحمن الرحیم

نَبِّئْ عِبادي أَنِّي أَنَا الْغَفُورُ الرَّحيمُ (49)
وَ أَنَّ عَذابي‏ هُوَ الْعَذابُ الْأَليمُ (50)

بندگانم را خبر بده که منم آمرزنده مهربان
و این که عذاب من؛ آن است عذاب دردناک.

آیه ای هم از سوره فصلت به ذهنم رسید که همینجا می نویسم.
إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتي‏ كُنْتُمْ تُوعَدُونَ (30)
بر آنان كه گفتند پروردگار ما خداى يكتاست و بر آن پاى فشردند، فرشتگان نازل مى‏شوند كه «نترسيد و غمگين نباشيد شما را به بهشتى كه وعده شده است بشارت باد. (30)

در سوره ذاریات آمده است: «و ما خلقت الجنّ و الانس الا لیعبدون؛ ( الذاریات (51) آیه 56.) و ما جن و انسان را نیافریدیم مگر براى آن که عبادت خدا را به جاى آورند».
هدف از خلقت انسان آن است که در فرصت محدود زندگى دنیوى از سرمایه‏ هاى وجودى خود بهره گیرد و بیشترین سودها را به دست آورد، زیرا انسان بیهوده آفریده نشده است.

یک دختر مسلمان;574644 نوشت:
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ...

هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ

الْعَزِيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحَانَ اللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ

... :hamdel:

من این آیه رو خیلی دوس دارم ... عظمت خداوند آدم رو ناخودآگاه به سجده میندازه ...

چه خدای بزرگی ...

چه سلطان مقتدری ...

سبحان الله ...........

لطفا معنی آیه رو هم بذارید.

yaHosseinDS;577576 نوشت:
لطفا معنی آیه رو هم بذارید.

اوست خدای يگانه که هيچ خدای ديگری جز او نيست ، فرمانروا است ، پاک است ،

عاری از هر عيب است ، ايمنی بخش است ، نگهبان است ، پيروزمند است ،

با جبروت است و بزرگوار است و از هر چه برای او شريک قرارمی دهند منزه است...

بسم الله الرحمن الرحیم
وَ مَنْ یَتَّقِ اللهَ یُکَفِّرْ عَنْهُ سَیِّئاتِهِ وَ یُعْظِمْ لَهُ أَجْراً ﴿الطلاق:٥﴾
و هر کس تقوای الهی پیشه کند خداوند گناهانش را می بخشد و پاداش او را بزرگ می دارد .

عاشق این آیه ام
یه حس خوبی بهم میده...
دلم میخواد بارها بخونمش...
بگو: اى بندگان من كه در جنايت به خويش (به واسطه گناه) از حد گذشتيد، از رحمت خدا نوميد مگرديد، بی‏ ترديد خداوند همه گناهان را (به وسيله توبه هر چند شرك باشد) می ‏آمرزد، زيرا اوست آمرزنده و مهربان

بسم الله الرحمن الرحیم
(نحن اقرب الیه من حبل الورید)

"ما از رگ گردن به او نزدیکتریم"

بسم الله الرحمن الرحیم
اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ «35»

خدا نور آسمانها و زمين است مثل نور او چون چراغدانى است كه در آن چراغى و آن چراغ در شيشه‏اى است آن شيشه گويى اخترى درخشان است كه از درخت‏ خجسته زيتونى كه نه شرقى است و نه غربى افروخته مى‏شود نزديك است كه روغنش هر چند بدان آتشى نرسيده باشد روشنى بخشد روشنى بر روى روشنى است‏ خدا هر كه را بخواهد با نور خويش هدايت مى‏كند و اين مثلها را خدا براى مردم مى‏زند و خدا به هر چيزى داناست.
(سوره نور آيه 35)

بسم الله الرحمن الرحیم
فرازی از سوره ی فوق العاده زیبای رعد:

الَّذِينَ ءَامَنُواْ وَ تَطْمَئنِّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئنِّ‏ الْقُلُوبُ(28)

آنان که ایمان آوردند و دلهاشان به یاد خداوند آرام گرفت، همانا با یاد خداوند است که دلها آرام می گیرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا
سوره انسان 8

[=Microsoft Sans Serif]بسم الله الرحمن الرحیم

مَنْ یَتَّقِ اللهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً (٢)وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْراً (٣)
و هر کس تقواى الهى پیشه کند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم مى کند، (٢)
و او را از جایى که گمان ندارد روزى مى دهد; و هر کس بر خدا توکّل کند، خدا امر او را کفایت مى کند; خداوند فرمان خود را به انجام مى رساند; به یقین خدا براى هر چیزى اندازه اى قرار داده است. (٣)
سوره مبارکه طلاق

یَا عِبَادِ فَاتَّقُونِ
ای بنده ام؛ از من پروا کن (از من بترس و گناه نکن)
16 زمر