جمع بندی از آن لحظه که بشر توانست وقایع را ثبت و ضبط کند، هیچ پیامبری نازل نشد!!!!!

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
از آن لحظه که بشر توانست وقایع را ثبت و ضبط کند، هیچ پیامبری نازل نشد!!!!!

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

سخنی که مدت زیادی است در شبکه های اجتماعی مبادله می گردد شامل جملات زیر است:

از آن لحظه که انسان ها توانستند وقایع را ثبت و ضبط کنند
دیگر نه عصا مار شد
نه دریا شکافته شد
نه ماه، دو نیم شد
نه کودکی بدون پدر متولد شد
و نه پیامبری نازل شد
نه مرده ای زنده شد
نه انسانی در دهان ماهی رفت
و نه شتری از دل کوه بیرون آمد
و نه پیامبری نازل شد

استدلال شما در برابر این سخن چیست؟!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیق

[=microsoft sans serif]باسلام
[=microsoft sans serif]این اشکال درست نیست زیرا:
[=microsoft sans serif]اگر منظور از زمان ثبت وقایع، زمانی است که مورخین وجود داشته اند و وقایع را ثبت میکردند، این اشکال کلیت ندارد زیرا زمان پیامبر اسلام که این همه مورخ وجود داشته است و وقایع زندگی ایشان مو به مو و با تمام جزئیاتش ثبت شده است.
[=microsoft sans serif]معجزاتی که توسط پیامبر اسلام انجام شده است نیز در کتابهای تاریخی و کلامی وجود دارد.
[=microsoft sans serif]در طول تاریخ نیز چندین کتاب به صورت اختصاصی به معجزات پیامبر اشاره دارد.
[=microsoft sans serif]کارهای خارق العاده دیگری نیز توسط امامان معصوم انجام شده است که گرچه به اصطلاح کلامی، معجزه خوانده نمیشود اما به هر حال، نشان دهنده ارتباط شخص با عالم غیب است.

[=microsoft sans serif]اگر هم منظور این است که در دو سه قرن اخیر که صنعت چاپ رواج گرفته است، باز هم این ایراد درست نیست؛ زیرا
[=microsoft sans serif]اولا: در گذشته گرچه صنعت چاپ وجود نداشته است، اما فرایند نسخه برداری به صورت جدی وجود داشته است و نسخه برداری ها به صورت نسبتا دقیقی صورت میگرفته است.
[=microsoft sans serif]ثانیا: وجود نداشتن معجزات در این دوران، به جهت این است که پیامبر اسلام، اخرین پیامبر است و قرار نیست پیامبری بعد از ایشان بیاید تا نیاز به آوردن معجزه داشته باشد.
[=microsoft sans serif]موفق باشید.

لبیک یا علی النقی;570437 نوشت:

دیگر نه عصا مار شد
نه دریا شکافته شد
نه ماه، دو نیم شد
و نه پیامبری نازل شد
نه مرده ای زنده شد
و نه پیامبری نازل شد

چرا نشده است غیب شدن مجسمه آزادی توسط دیوید کاپرفیلد.جستجو کن پیدایش می کنی.

عصران;571526 نوشت:
چرا نشده است غیب شدن مجسمه آزادی توسط دیوید کاپرفیلد.جستجو کن پیدایش می کنی.

لطف کنید تاپیک را با مطالب بی ربط، سنگین نفرمایید...متشکرم

صدیق;571498 نوشت:
باسلام
این اشکال درست نیست

سلام
بسیار ممنون از پاسخ شما
لطفا در مورد انبیای گذشته هم توضیح دهید...زیرا در این جمله ی یاوه، بیشتر به معجزات پیامبران قبل از خاتم، اشاره کرده.
متشکرم

لبیک یا علی النقی;571753 نوشت:
لطف کنید تاپیک را با مطالب بی ربط، سنگین نفرمایید...متشکرم

با سلام
شما گفتید که کسانی شبهه مطرح کرده اند من هم بر اساس عقل و باور خود آنها پاسخ دادم زیرا در نظر آنها فرقی بین خوارق عادات و معجزات نیست.فکر می کنم بیشتر جنبه عصر ارتباطات و اطلاعات را در نظر داشتند.
به هرحال اگر فکر می کنید مطالب من بی ربط است می توانید به مدیران گزارش دهید تا آن را حذف کنند یا حتی از خود من بخواهید.

دیگر نه عصا مار شد
نه دریا شکافته شد
نه ماه، دو نیم شد
و نه پیامبری نازل شد
نه مرده ای زنده شد
و نه پیامبری نازل شد

با سلام و احترام
در مورد مسئله ختم نبوت شهید مطهری در کتاب خاتمیت نسبتا کامل توضیح دادند
به اون کتاب مراجعه کنید فکر کنم حل بشه
یا حق

عصران;571761 نوشت:
شما گفتید که کسانی شبهه مطرح کرده اند من هم بر اساس عقل و باور خود آنها پاسخ دادم زیرا در نظر آنها فرقی بین خوارق عادات و معجزات نیست.فکر می کنم بیشتر جنبه عصر ارتباطات و اطلاعات را در نظر داشتند.

سلام علیکم
به نظرم شما منظور دوستمون رو درست متوجه نشدید.ایشون از عدم بعثت انبیاء در عصر حاضر سوال کردند و مثال های که زدند همه معجزات انبیاء بود.در مورد معجزه دو نکته باید لحاظ شود یکی اینکه عملی بر خلاف مجاری طبیعی باشه یکی اینکه باید از طرف خدا باشه وخوب طبیعتا مقرون با ادعای نبوت.(رجوع به راه وراهنماشناسی.آیة الله مصباح)اما عمل خاص کاپرفیلد سحر یا جادو یا...بوده و منصوب به خدا نیست و او هم ادعای نبوت نداشته.

[=microsoft sans serif]

لبیک یا علی النقی;571754 نوشت:
لطفا در مورد انبیای گذشته هم توضیح دهید...زیرا در این جمله ی یاوه، بیشتر به معجزات پیامبران قبل از خاتم، اشاره کرده.

سلام
معجزات هر پیامبری مربوط به زمان خود اوست؛ زیرا معجزه در صورتی اثر اقناعی بیشتری دارد که دانشمندان و متخصصان همان عصر را مقهور کند.
به همین جهت، معمولا معجزات یک پیامبر در مورد پیامبر دیگر اتفاق نمی افتاد مگر به جهت درخواستی که مردم داشتند.
مثلا در زمان پیامبر اسلام، ادعای بیشتر افراد در مورد سخنوری و فصاحت و بلاغت بوده است. بنابراین معجزه اصلی حضرت رسول(ص)، قران کریم است که هیچ کس توان اوردن مثل آنرا ندارد.
اما با این حال، ایشان معجزات دیگری نیز دارد که شبیه آنرا پیامبران قبلی نیز داشتند. مانند زنده کردن دو کودکی که در اثر اشتباهی مرده بودند.

صدیق;571854 نوشت:
سلام
معجزات هر پیامبری مربوط به زمان خود اوست؛ زیرا معجزه در صورتی اثر اقناعی بیشتری دارد که دانشمندان و متخصصان همان عصر را مقهور کند.
به همین جهت، معمولا معجزات یک پیامبر در مورد پیامبر دیگر اتفاق نمی افتاد مگر به جهت درخواستی که مردم داشتند.
مثلا در زمان پیامبر اسلام، ادعای بیشتر افراد در مورد سخنوری و فصاحت و بلاغت بوده است. بنابراین معجزه اصلی حضرت رسول(ص)، قران کریم است که هیچ کس توان اوردن مثل آنرا ندارد.
اما با این حال، ایشان معجزات دیگری نیز دارد که شبیه آنرا پیامبران قبلی نیز داشتند. مانند زنده کردن دو کودکی که در اثر اشتباهی مرده بودند.

خیلی ممنون از پاسختان اما من هرگز نفهمیدم که این سخن شما چه ربطی به سوال بنده داشت!

در آغاز تاپیک از شما خواستم که استدلال رد این سخن را بیان کنید:

دیگر نه عصا مار شد
نه دریا شکافته شد
نه ماه، دو نیم شد
و نه پیامبری نازل شد
نه مرده ای زنده شد
و نه پیامبری نازل شد

و استدلال شما فقط مربوط به جمله ای بود که زیرش خط کشیده شده. یعنی گفتید که زندگی رسول الله به خوبی در تاریخ ثبت شده.
اما دلیلی برای رد سایر جملات آن بیان نفرمودید.

دیگر نه عصا مار شد
نه دریا شکافته شد
نه ماه، دو نیم شد
و نه پیامبری نازل شد
نه مرده ای زنده شد
و نه پیامبری نازل شد

سلام ..بدون اینکه نظر خاصی داشته باشم..باید بگم سوال بسیار جالبی است..

با سلام و عرض ادب

بشر از اول تونسته وقایع رو ثبت کنه که الان این همه اطلاعات از گذشته بهمون رسیده دیگه... نسل به نسل

تازه مگر هدف مشاهده کردن به شخصه از این معجزات نیست ؟ خیلی هاش رو بعضی از ادمای روحانی انجام میدن البته خب قرار نیست که همشون برای ادعای پیامبری باشه مهم این هست که

معجزات وجود داشته و داره

عصران;571761 نوشت:
با سلام
به هرحال اگر فکر می کنید مطالب من بی ربط است می توانید به مدیران گزارش دهید تا آن را حذف کنند یا حتی از خود من بخواهید.
سلام دوست عزیز....منظور دوستمون از بی ربط اینه که تمام عالم می دونن دیوید کاپرفیلد فقط یک شعبده باز هست و تمام کارهاش فریب مردم هست و تمام کارهاشو همه می تونن انجام بدن ..... بدور از همه اینا خود دیوید کاملا اعتراف می کنه و امثال او مثل کریس انجل کاملا اعتراف می کنن کارهاشو فقط شعبده هست و به هیچ وجه حقیقت ندارند....برای مثال من اصلا ندیدم کار دیوید رو که مجسمه رو غیب می کنه اما خودم می تونم این کارو کنم....یک پارچه خیلی بزرگ که نقش اسمان و شهر مثلا پشت مجسمه رو نقاشی واقعی می کنن می ندازن جلو مجسمه فکر می کنی مجسمه نیست یا روشهای دیگه کلا کاری ندارم ادعایی هم ندارم شعبده بازم....دارم می گم اینا خودشون معترفند این کارا فقط دلقک بازیه پس ربطی به موضوع نداره

دیگر نه عصا مار شد
نه دریا شکافته شد
نه ماه، دو نیم شد
و نه پیامبری نازل شد
نه مرده ای زنده شد
و نه پیامبری نازل شد

سلام ...جواب نزد منه....اول اینکه فرمایشات کارشناس بسیار محکم و قابل قبول است که با امدن حضرت محمد معجزه و نبوت بسته شد و فقط قران باقیست به عنوان معجزه که همین الانش تمام جهان عاجزند در برابرش و نمی تونن در برابرش ایستادگی کنن و ردش کنن... پس کسانی که چنین می گن بدونن ذلیل معجزه ی قران هستند.... دوم اینکه بقدری انسان ها در اخر الزمان از خدا دور هستند دیگه پرونده معجزات با حضرت محمد بسته شد

*شیوا*;572153 نوشت:
بشر از اول تونسته وقایع رو ثبت کنه که الان این همه اطلاعات از گذشته بهمون رسیده دیگه

این اطلاعات از طریق وحی الهی به ما رسیده، نه ثبت تاریخی!
شما به هیچ عنوان از طریق تاریخی نمی تونی اثبات کنی که پیامبری به نام حضرت عیسی یا موسی علیهم السلام وجود داشته.
اگر ما به وجود چنین پیامبران بزرگواری معتقد هستیم فقط و فقط به خاطر وحی الهی است.

لبیک یا علی النقی;572312 نوشت:
شما به هیچ عنوان از طریق تاریخی نمی تونی اثبات کنی که پیامبری به نام حضرت عیسی یا موسی علیهم السلام وجود داشته.
اگر ما به وجود چنین پیامبران بزرگواری معتقد هستیم فقط و فقط به خاطر وحی الهی است.

خب شما به ثبت تاریخی که دست بشر هست و میتونه تحریف کنه بیشتر از وحی الهی اعتقاد دارید ؟!:Moteajeb!:

با سلام
انتقادی نسبت به پست اول کارشناس دارم اونم اینکه تمامی مهجزاتی که از پیامبران الهی (از اخرین ان ها تا اولین ان ها) میدانیم از تعتلیم دینی است و هیچ کتاب تاریخی که مورد اتفاق نظر مورخین باشه وجود نداره که وجود این معجزات رو ثابت کنه.لطفا اطلاعات غلط ندهید

*شیوا*;572727 نوشت:
خب شما به ثبت تاریخی که دست بشر هست و میتونه تحریف کنه بیشتر از وحی الهی اعتقاد دارید ؟!

شما مثل اینکه هنوز نگرفتی قضیه چیه!
من نگفتم به چیزی بی اعتقادم یا به چی اعتقاد دارم و شما هم حق قضاوت ندارید!

من گفتم این جمله در صفحات اجتماعی پخش میشه و وسیله ای شده برای گمراه کردن مردم! می خواستم استدلال صحیح برای رد کردنشو بدونم.
اگر جواب منطقی دارید بفرمایید و گرنه تاپیک را الکی سنگین نفرمایید. متشکرم

دیگر نه عصا مار شد
نه دریا شکافته شد
نه ماه، دو نیم شد
و نه پیامبری نازل شد
نه مرده ای زنده شد
و نه پیامبری نازل شد

سلام علیکم و رحمة الله،
۱. از کجا می‌دانیم که انسان‌ها از چه زمانی توانستند وقایع را ثبت کنند؟ از متون باستانی که تا امروز باقی مانده‌اند و ما به آن‌ها دست‌یافته‌ایم؟ اگر برخی متون از بین رفته باشند یا باشند و هنوز کشف نشده باشند چه؟ اینکه هیچ ثبت تاریخی نداریم در همان ابتدای کار ادعایی باطل است، آنچه را نمی‌دانند باید بگویند بودن و نبودنش برایمان علی السّویة است مگر نه اگر قبول کردن نیاز به دلیل دارد رد کردن هم نیاز به دلیل دارد ولی ایشان اکثراً گمراه هستند.
۲. متون تاریخی کدام متون هستند؟ برخی می‌گویند هر متنی که در زمان باستان نوشته شده باشد تاریخی است، اگر حاوی اطلاعاتی از زمان‌های گذشته باشد نیز تاریخی خواهد بود، با این حساب آیا تورات و انجیل خودشان کتاب‌های تاریخی نیستند؟ آیا قرآن و احادیث برای کسانی که معتقد به وحیانی بودن و ریشه در وحی داشتن این متون نیستند کتب تاریخی به حساب نمی‌آیند؟ آیا علم رجال در بررسی اسناد حدیثی یک علم تاریخ‌شناسانه نیست؟ آیا فقط کتابی که یک عده آن را کتاب تاریخی می‌نامند را می‌توان منبع تاریخی توصیف کرد؟ بله برخی متون تاریخی مطلب خاصی در مورد انبیاء علیهم‌السلام نداشته‌اند، اما برخی متون باستانی هم چنین مطالبی دارند، اگر سنگ‌نوشته‌های هخامنشی مربوط به ۲۵۰۰ سال پیش است و تاریخی است کتاب تورات و متون یهودی بعضاً مربوط به ۳۵۰۰ سال پیش است و قاعدتاً تاریخی‌تر است، اگرچه مثل هر کتاب تاریخی دیگری ممکن است مخدوش و تحریف شده باشد یا نشده باشد که هر دو نظر هم موافقان و مخالفانی دارد، چنانکه برخی هم که ریشه‌ی وحیانی قرآن را منکرند چنین نظری در مورد قرآن دارند (که از منظر درون‌دینی اشتباه هم می‌کنند و اگر از عنادشان باشد در گمراهی دوری هستند)
۳. تاریخ منهای دین را چه کسانی نوشته‌اند؟ برخی معتقدند فاتحان نوشته‌اند، هر کسی بر قدرت می‌رسید خود را بزرگ جلوه می‌داد و دشمنانش را کوچک. در این بین برخی متون تاریخی به نظر انصاف بیشتری دارند، اگرچه حتی اگر آنها هم منصف باشند بعضاً بعد از خودشان احتمال اینکه عده‌ای با اغراض خودشان آن کتب دست‌نویس با نسخه‌های محدود را تحریف کرده باشند کم نیست، اگرچه با اضافه کردن متونی به آن و یا کم کردن متونی از آن بوده باشد. در این میان لااقل برای یک مسلمان بهترین راه شناخت تاریخ منابعی است که برای او بیش از هر منبع دیگری قابل اعتناست، قرآن و احادیث در کنار علم قرآن و حدیث.
۴. منظور از معجزه چیست؟ مثلاً خوب شدن بیمار سرطانی و محو یک تومور مغزی ظرف یک روز در مشهد امام‌الرضا علیه‌السلام را معجزه می‌دانند یا خیر؟ بینا شدن کور در مشهد ثبت شده است همانطور که از حضرت عیسی علیه‌السلام ثبت شده است. آیا تاریخ معاصر قبل از شروع به ثبت تاریخ قلمداد می‌شود؟
۵. منظور از معجزه چیست؟ تمام عالم ماده خبر از عجز انسان دارد، قوانین خداوند همه جا حاکم است و انسان تنها به صورت محدود می‌تواند از برخی از انها که اندکی از آنها را دانسته است استفاده‌هایی محدود بکند که البته این استفاده‌های محدود هم بدون خسارت برای زندگی خودش و دیگران نبوده است. در قرآن مثال خوبی از این اعجاز زده شده است که جا دارد به آن توجه ویژه شود:يَا أَيُّهَا النَّاسُ ضُرِ‌بَ مَثَلٌ فَاسْتَمِعُوا لَهُ ۚ إِنَّ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّـهِ لَن يَخْلُقُوا ذُبَابًا وَلَوِ اجْتَمَعُوا لَهُ ۖ وَإِن يَسْلُبْهُمُ الذُّبَابُ شَيْئًا لَّا يَسْتَنقِذُوهُ مِنْهُ ۚ ضَعُفَ الطَّالِبُ وَالْمَطْلُوبُ [الحج، ۷۳]
ای مردم! مثلی زده شده است، به آن گوش فرا دهید: کسانی را که غیر از خدا می‌خوانید، هرگز نمی‌توانند مگسی بیافرینند، هر چند برای این کار دست به دست هم دهند! و هرگاه مگس چیزی از آنها برباید، نمی‌توانند آن را باز پس گیرند! هم این طلب‌کنندگان ناتوانند، و هم آن مطلوبان (هم این عابدان، و هم آن معبودان)!

یا علی

دیگر نه عصا مار شد
نه دریا شکافته شد
نه ماه، دو نیم شد
و نه پیامبری نازل شد
نه مرده ای زنده شد
و نه پیامبری نازل شد

سلام علیکم و رحمه الله
همانطور که می دانید در زمان بعثت نبی اکرم , هم مسیحی و هم یهودی وجود داشت که هیچکدام همدیگر را قبول نداشتند و هم کتاب تورات و انجیل وجود داشت که در هر دو در مورد پیامبران و معجزات صحه گذاری شده بود اگرچه در هر دو کتاب با هم تفاوت داشت.
تعداد فرقه های هر یک از ادیان هم زیاد بود که مسلما همه آنها نمیتوانند بر حق باشند و لذا از آنها به جای کتب الهی میتوانیم به عنوان کتب تاریخی (صرفنظر از درست یا نادرست بودن آنها) نام برد.
البته در آن زمان مسئله فقط شامل موارد مربور به وحی ومعجزه نیست و در واقع هیچگونه ثبت و ضبطی موثق در مورد موارد دیگر هم مثلا زندگی فراعنه و مردمان قدیمی وجود ندارد.
نکته مهم دیگه اینکه هدف خداوند در مورد ارسال رسل و معجزات چه بوده؟
آیا این بوده که هرازچند گاهی یک بساط جادو و جمبل ایجاد گردد تا مردم تفننی کنند؟ یا اینکه هدف هدایت مردمی بود که غرق درخرافات و معجزات و بت پرستی بوده اند و علم در میان آنها جائی نداشته است؟
وقتی که انسانها آنقدر با شعور شدند که هم به علم و هم به ثبت تاریخ پرداختند دیگر نیازهای اعتقادی مردم ورای اثبات حقانیت با مار کردن عصا یا غیب کردن سنگ بود.
شما الآن فکر می کنید مثلا اگر همان آقای دیوید کاپرفیلد نوعی یک تردستی ماهرانه کند که تا مدتی کسی راز آن را نداند , مردم به او به چشم یک پیامبر نگاه می کنند؟
هرگز!
بلکه بر او متمرکز می شوند تا اسرار کارش را در آورند اگرچه سالها طول بکشد!
در مورد معجزات پیامبران هم کسی مدعی نشده که اصول علمی و سنت الهی (مثلا علت و معلول)زیر پا گذاشته شده است بلکه معنای معجزه این است که در مقطعی از زمان پیامبر خدا قادر به انجام کارهائی بوده که دیگران توان آن را نداشته اند.
مثلا اگر 5000 سال پیش که هنوز کبوتر نامه بر هم کشف نشده بود(:Cheshmak:) اگر پیامبری یک قوطی از جیبش در می آورد که میتوانست با یکی از یارانش در آن سوی زمین صحبت کند , آن یک معجزه بوده است اگر چه امروز نام آن تلفن همراه است.
نکته دیگر این است که امروز تمام سردمداران عالم خود را مسیحی یا یهودی یا مسلمان و ...می دانند و مانند فراعنه خود را خدا نمی دانند که کسی بخواهد با آوردن معجزه برای آنها اثبات کند که مثلا خدائی هست و من هم فرستاده او هستم.
چیزی که انسان امروز بیش از عصا و ید بیضاء نیاز دارد همانا ابزاری است که در این دنیای هزار پیچ و خم و تاریک بتواند راه را از بیراهه نشان دهد و معجزه چیزی است که انسان را به سر منزل مقصود برساند و آن چیزی است که با روح و روان انسان و راه سعادتمندی او سروکار دارد و آن چیزی نیست جز قرآن مجید که تا ابد انسان را کفایت می کند.
والسلام

[=microsoft sans serif]

لبیک یا علی النقی;572082 نوشت:
و استدلال شما فقط مربوط به جمله ای بود که زیرش خط کشیده شده. یعنی گفتید که زندگی رسول الله به خوبی در تاریخ ثبت شده.
اما دلیلی برای رد سایر جملات آن بیان نفرمودید.

باسلام
خب در زمان آن پیامبران، تاریخ و تاریخ نگارای وجود نداشته است یا اگر هم بوده به دست ما نرسیده است. وقتی چیزی ثبت نشده است، خب قاعدتا ثبت نیز نشده است، چکار باید بکنیم.
نکته بنده این است که معجزات پیامبر اسلام ثبت تاریخی شده است و معجزات سایر پیامبران ثبت نشده است.
خب حالا ثبت تاریخی نشده باشد، نتیجه چیست؟
چه چیزی را میخواهند با این اشکال مطرح کنند؟
میخواهند بگویند چون ثبت نشده است، آنها پیامبر الهی نبوده اند یا معجزه ای نبوده است یا اینها دروغ است؟
برفرض گزارش خداوند از مجزات این پیامبران را کافی ندانند، در مورد پیامبر الهی که گزارش تاریخی داریم.

[=microsoft sans serif]

muiacir;572754 نوشت:
انتقادی نسبت به پست اول کارشناس دارم اونم اینکه تمامی مهجزاتی که از پیامبران الهی (از اخرین ان ها تا اولین ان ها) میدانیم از تعتلیم دینی است و هیچ کتاب تاریخی که مورد اتفاق نظر مورخین باشه وجود نداره که وجود این معجزات رو ثابت کنه.لطفا اطلاعات غلط ندهید

باسلام
شما با دقت پست بنده را نخوانید.
بنده نگفتم معجزات تمام پیامبران به صورت تاریخی ثبت شده است بلکه تنها در مورد معجزات پیامبر اسلام چنین ادعایی کردم:

صدیق;571498 نوشت:
اگر منظور از زمان ثبت وقایع، زمانی است که مورخین وجود داشته اند و وقایع را ثبت میکردند، این اشکال کلیت ندارد زیرا زمان پیامبر اسلام که این همه مورخ وجود داشته است و وقایع زندگی ایشان مو به مو و با تمام جزئیاتش ثبت شده است.

[=microsoft sans serif]

خب اطلاعاتی نباشه، نتیجه؟
این مشکل مسیحیان و یهودیان است نه مشکل ما.
برفرض معجهزه ای ثابت نشه، ربطی به اسلام نداره.
حقانیت اسلام که وابسته به اثبات وجود موسی و عیسی(ع) نیست که با انکار آنها، حقانیت اسلام نیز رد شود.

[=microsoft sans serif]در ضمن این قبیل اشکالها به صورت جدلی مطرح و در صدد القای این نکته روانی هستند که مثلا معجزه به عنوان یکی ازراه های اثبات نبوت پیامبران چیزی نیست که ثبت تاریخی شده باشد، پس حداقل قابل اعتماد نیست.
این اشکال اگر ناظر به پیامبران قبلی باشد، به صورت منطقی قابل پاسخگویی نیست، زیرا همانطور که بیان شد، گزارش تاریخی معتبری در این زمیه وجود ندارد.
اما نسبت به پیامبر اسلام،
اولا: بسیاری از معجزات ایشان از طریق کتابهای تاریخی به ما رسیده است.
ثانیا: اگر در آنها نیز تشکیک شود، مهمترین معجزه حضرت، یعنی قرآن کریم که دیگر قابل انکار نیست. اگر کسی در حقانیت قرآن نیز شک دارد، حداقل تحدی قرآن که وجود دارد. برفرض این کتاب، از جانب خداوند نیست، خب یک نفر بیاید و یک سوره مثل آن بیاورد.
بنابراین درصدد پاسخگویی به این سوال نسبت به پیامبران پیشین و معجزات آنها از طریق گزارش های تاریخی نباشید.

سلام علیکم و رحمه الله
تاپیک مشابه
http://www.askdin.com/thread32397.html

صدیق;572864 نوشت:
[=microsoft sans serif]

باسلام
شما با دقت پست بنده را نخوانید.
بنده نگفتم معجزات تمام پیامبران به صورت تاریخی ثبت شده است بلکه تنها در مورد معجزات پیامبر اسلام چنین ادعایی کردم:

میشود بفرمایید مثلا شق القمر رو از لحاظ این که اتفاق افتاده ثابت کنید؟

muiacir;573322 نوشت:
میشود بفرمایید مثلا شق القمر رو از لحاظ این که اتفاق افتاده ثابت کنید؟

معجزه شق القمر، در چندین کتاب تاریخی امده است، علاوه براینکه روایات زیادی نیز وقوع این واقعه را اثبات کرده است. در ادرس زیر بخش از این منابع ذکر شده است:

[h=1]اسناد تاریخی شق القمر[/h]
البته شاید اشکال کنید که این منابع هیچ کدام نمیتواند منبع تاریخی برای این جریان باشد، اما توجه به این نکته کارگشاست که برفرض این معجزات ایشان، سند تاریخی معتبری نداشته باشد، اما معجزه اصلی پیامبر اسلام، که معجزه جاودان ایشان نیز هست، راه را برای هر اشکالی در مورد نبوت ایشان و ارائه دلیلی بر صدق گفتارشان باقی نمیگذارد.

دیگر نه عصا مار شد
نه دریا شکافته شد
نه ماه، دو نیم شد
و نه پیامبری نازل شد
نه مرده ای زنده شد
و نه پیامبری نازل شد

اصلا" مشخصه كه اين ايرادات چرنده
اينايي كه اين مطالب رو ميگن مثل اينكه از پيدايش تاريخ نويسي اطلاعي نداردند
و گرنه بجاي اين چرنديات ميگفتند كه چرا در خيلي از تواريخ نامي از يك پيامبر كه بايد بطور طبيعي مشهور باشه و حكومتها از او احساس خطر كنند نيست

اين جواب عنوان تاپيك اما در مورد متن تاپيك بايد عرض كنم توي همين تالار هم امثال بنده حتي به اصل معجزات هم ايراد داريم چه برسه به اينكه بخواهيم بگيم چرا ثبت شد يا نشد

معجزه هم مثل اعتقاد دلي هست و يك موضوعي براي من معجزه هست و براي شما نيست و بالعكس

moaqfe;577254 نوشت:
معجزه هم مثل اعتقاد دلي هست و يك موضوعي براي من معجزه هست و براي شما نيست و بالعكس

السلام علیکم و رحمة الله
مسلماً همینطوره....
قطعاً کسانی که دل و عقلشان بیمار است معجزات را نمی پذیرند.
حضرت عیسی علیه السلام، یکی از فرزندان مؤمن حضرت نوح نبی را که هزاران سال قبل از دنیا رفته بود به اذن خدا زنده کرد. او برخاست و با عیسی علیه السلام سخن گفت و قسم خورد و شهادت داد که "این شخص پیامبر خداست...از او اطاعت کنید تا رستگار شوید" اما بازهم عده ای نپذیرفتند(درحالی که گفته بودند "اگر بتونی پسرنوح را زنده کنی ما به تو ایمان میاریم")!!!!!!!!!

قطعاً و مسلماً دل و عقل بیمار داشتند و اگر تمام معجزات صدوبیست و چهارهزار پیامبر هم جمع شود برای عقل های بیمار چاره ساز نخواهد بود.

لبیک یا علی النقی;577642 نوشت:
السلام علیکم و رحمة الله
مسلماً همینطوره....
قطعاً کسانی که دل و عقلشان بیمار است معجزات را نمی پذیرند.

قطعاً و مسلماً دل و عقل بیمار داشتند و اگر تمام معجزات صدوبیست و چهارهزار پیامبر هم جمع شود برای عقل های بیمار چاره ساز نخواهد بود.

خواهش ميكنم موضوع رو ابنطور نفرمائيد چون بنيانگذار اين ميشيد كه معترضين و محققين معجزه هم شما رو با اين لفظ خطاب كنند و بحث از حالت علمي به حالت غير علمي و مبارزه ميرسه

چرا موضوع رو اينطور نميبينيد كه توضيح و اطلاعات كارشناسان براي روشن كردن مخاطبين ، كافي نيست و نبوده و به عبارتي براي شناساندن آن و تفكيك حق و باطل كم كاري شده

[="Tahoma"][="Navy"]

دیگر نه عصا مار شد
نه دریا شکافته شد
نه ماه، دو نیم شد
و نه پیامبری نازل شد
نه مرده ای زنده شد
و نه پیامبری نازل شد

سلام
ثبت و ضبط وقایع تاریخی مخصوص چند قرن گذشته نیست بلکه فنی بسیار با سابقه است
اما از آنجا که حضور انبیاء الهی در ابتدا بصورت آرام و ناشناخته شروع میشده این ظهور و حضور ت وقتی که به یک جریان اجتماعی بدل نمی شده مورد توجه قرار نمی گرفته است مثل نبوت پیامبر اسلام که وقتی حضرت دارای قدرت و پیروان قابل توجهی شد به حکومتهای بزرگ وقت نامه نوشت و ظهور اسلام را خبر داد اما این وقایع برای چنین حکومتهایی که با حوادث بزرگ و کوچک زیادی در حوزه فرمانروایی خود مواجه بودند شاید اصلا مورد توجه قرار نمی گرفت همانطور که پادشاه ایران حتی نامه حضرت را پاره کرد و هیچ اهمیت نداد
اما کی اسلام مورد توجه جدی قرار می گیرد وقتی که دیگر پیامبر نیست و مسلمانان در صدد گسترش قلمرو حکومت خود هستند
فراموش نکنیم که در گذشته نیز مثل حالا مدعیان و مکتب آفرینان زیادی بوده اند لذا کثرت آنها مانع از ثبت و ضبط وقایع مربوط به ایشان می شده است مگر وقتی که به یک گروه یا جریان قوی تبدیل شده و شروع به تاثیر گذاری در حوزه جغرافیایی یا سیاسی می کردند و اغلب انبیاء در زمان تبدیل مکتبشان به یک جریان مهم دیگر در میان قومشان نبوده اند مگر چند مورد استثنایی مثل حضرت موسی علیه السلام
یا علیم[/]

حاضر

سلام علیکم
اگر بر فرض، معجزات پیامبران در تاریخ ثبت نشده باشد، از آن جایی که ما قرآن کریم را به عنوان یک کتاب معتبر و متواتر قبول داریم، همه داستان ها و معجزاتی که در این کتاب، ذکر شده است را با یقین کامل قبول می کنیم و ثبت این وقایع در این کتاب مقدس را از ثبت آنها در هزاران کتاب دیگر، بالاترو برتر و معتبرتر می دانیم.
خداوند در خود قرآن کریم در آیه «إن هذا لهو القصص الحق» (آل عمران: 3/ 62) و آیه «نحن نقص علیک أحسن القصص بما أوحینا إلیک هذا القرآن و إن کنت من قبله لمن الغافلین» (یوسف: 12/ 3) به صداقت و راستی داستان های قرآن کریم اشاره می نماید.
به کتاب چشم اندازی به معجزات پیامبران (از منظر قرآن و تاریخ)، نوشته عبدالمنعم هاشمی، ترجمه سید رضا اسعدی، انتشارات کردستان، سنندج، اردیبهشت 1384ش، یکم.

والسلام

پرسش:
چرا از آن زمان که بشر توانست حقایق را ثبت کند، نه پیامبری نازل شد و نه کار خارق العاده ای اتفاق افتاد.؟

پاسخ:
این اشکال در یک بخش نادرست و در یک بخش درست ولی بی ربط به انگیزه طرّاح سوال است.
درمورد پیامبر اسلام و معجزات ایشان:
اگر منظور از زمان ثبت وقایع، زمانی است که مورخین وجود داشته اند و وقایع را ثبت می کردند، این اشکال کلیت ندارد زیرا زمان پیامبر اسلام که این همه مورّخ وجود داشته است و وقایع زندگی ایشان مو به مو و با تمام جزئیاتش ثبت شده است. معجزاتی که توسط پیامبر اسلام انجام شده است نیز در کتاب های تاریخی و کلامی وجود دارد. در طول تاریخ نیز چندین کتاب به صورت اختصاصی به معجزات پیامبر اشاره دارد. کارهای خارق العاده دیگری نیز توسط امامان معصوم انجام شده است که گرچه به اصطلاح کلامی، معجزه خوانده نمی شود اما به هر حال، نشان دهنده ارتباط شخص با عالم غیب است.

اگر هم منظور این است که در دو سه قرن اخیر که صنعت چاپ رواج گرفته است، باز هم این ایراد درست نیست؛ زیرا
اولا: در گذشته گرچه صنعت چاپ وجود نداشته است، اما فرایند نسخه برداری به صورت جدی وجود داشته است و نسخه برداری ها به صورت نسبتا دقیقی صورت می گرفته است.
ثانیا: وجود نداشتن معجزات در این دوران، به جهت این است که پیامبر اسلام، آخرین پیامبر است و قرار نیست پیامبری بعد از ایشان بیاید تا نیاز به آوردن معجزه داشته باشد.

اما در مورد معجزات سایر پیامبران، گرچه نقل تاریخی وجود ندارد، ولی این ربطی به انگیزه طرّاح سوال ندارد. طراح این قبیل سوالات به دنبال اثبات این است که مهم ترین دلیل برای اثبات صحت کلام یک پیامبر و قبول صدق گفتار او، آوردن معجزه است. ولی هیچ معجزه ای در تاریخ و کتاب های تاریخی ثبت نشده است. پس وجود هیچ پیامبری که از طرف خداوند باشد اثبات نمی شود. در حالی که عدم وجود نقل های تاریخی صرفا در مورد سایر پیامبران درست است نه در مورد رسول اسلام.

نکته آخر نیز این که، حتی اگر هیچ یک از معجزات و کارهای خارق العاده حسی پیامبر سند تاریخی معتبری نداشته باشد، اما حضرت رسول خوبی ها، معجزه جاویدی دارد که جای هیچ شک و شبهه ای را باقی نگذاشته است. معجزه جاویدی به نام قرآن.

موضوع قفل شده است