صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نگهداری سگ

علاقه
    work, reading
    نوشته
    12
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    59

نگهداری سگ

با سلام و تشکر برای مهیا کردن این محیط برای تبادل نظرات

من سوالم را اینگونه شروع میکنم که چرا کسانی که تا بحال در زندگی خود از یک سگ نگهداری نکرده اند و از لذت آن تا بحال بهره مند نشده اند، به این راحتی از این حیوان که در طول تمدن انسان نقش بسیار مفیدی داشته است ، به عنوان یک موجود نجس نام میبرند.
    اگر ممکن است دلایلی که قانع کننده باشد را ارائه دهید. من شخص مذهبی نیستم ولی بسیار علاقه دارم که یک انسان معتقد باشم ولی به این اسانی تسلیم حرفها نمیشوم. لطفا توضیح دهید که علمای مذهبی چگونه به این نتیجه رسیده اند که داشتن و نگهداری از یک حیوان میتواند موجب گناه انسان شود؟
    من مدت 9 سال است که از یک سگ نگهداری میکنم. البته من هیچ نقشی در متولد شدن این حیوان نداشتم. 9 سال پیش او را که 2 ماه داشت از محل نگهداری حیوانات بی سر پرست گرفته ام و پس از عقیم کردن او (برای جلوگیری از تولید مثل)، به بهترین صورت ممکن نگهداری کرده ام. هر روز هم خدا را شکر کرده ام که این دوست خوب را به من هدیه داده است.
    بی صبرانه منتظر اذهار نظر شما هستم.

با تشکر

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

نقل قول نوشته اصلی توسط aminoie نمایش پست ها

من سوالم را اینگونه شروع میکنم که چرا کسانی که تا بحال در زندگی خود از یک سگ نگهداری نکرده اند و از لذت آن تا بحال بهره مند نشده اند، به این راحتی از این حیوان که در طول تمدن انسان نقش بسیار مفیدی داشته است ، به عنوان یک موجود نجس نام میبرند.
    اگر ممکن است دلایلی که قانع کننده باشد را ارائه دهید. من شخص مذهبی نیستم ولی بسیار علاقه دارم که یک انسان معتقد باشم ولی به این اسانی تسلیم حرفها نمیشوم. لطفا توضیح دهید که علمای مذهبی چگونه به این نتیجه رسیده اند که داشتن و نگهداری از یک حیوان میتواند موجب گناه انسان شود؟
    من مدت 9 سال است که از یک سگ نگهداری میکنم. البته من هیچ نقشی در متولد شدن این حیوان نداشتم. 9 سال پیش او را که 2 ماه داشت از محل نگهداری حیوانات بی سر پرست گرفته ام و پس از عقیم کردن او (برای جلوگیری از تولید مثل)، به بهترین صورت ممکن نگهداری کرده ام. هر روز هم خدا را شکر کرده ام که این دوست خوب را به من هدیه داده است.
    بی صبرانه منتظر اذهار نظر شما هستم.

با تشکر
    سلام دوست عزيز
    نگهداري از سگ از لحاظ شرعي حرام نمي باشد(بلكه كراهت دارد) اما چون نگهداري از سگ مستلزم اموري است افراد متشرع از نگهداري آن اجتناب دارند چرا كه سگ حيواني است كه نجس العين مي باشد يعني تمامي اجزا آن از پوست ،مو،ناخن، بزاق دهان وديگر اجزا نجس مي باشد و در صورتي كه بدن سگ يا اجزاء بدن انسان مرطوب باشد وبه آن برخورد كند متنجس خواهد شد يا اگر مثلا موي سگ بر روي لباس نمازگزار باشد حتي اگر نداند باعث بطلان نماز خواهد شد.
    در ضمن اينكه علماءبزرگوار حيواني را بنا به دلايل شرعي كه برگرفته از قران ،سنت ،عقل واجماع علما مي باشد نجس بدانند باعث نفي با وفا بودن اين حيوان وديگر مزاياي آن نخواهد بود.مانند خون انسان كه آنهم از نجاسات است اما در مواقعي نجات بخش جان ديگران.

از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
    زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

5. صلوات ها 10

علاقه
    work, reading
    نوشته
    12
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    59

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد نمایش پست ها
    سلام دوست عزيز
    نگهداري از سگ از لحاظ شرعي حرام نمي باشد(بلكه كراهت دارد) اما چون نگهداري از سگ مستلزم اموري است افراد متشرع از نگهداري آن اجتناب دارند چرا كه سگ حيواني است كه نجس العين مي باشد يعني تمامي اجزا آن از پوست ،مو،ناخن، بزاق دهان وديگر اجزا نجس مي باشد و در صورتي كه بدن سگ يا اجزاء بدن انسان مرطوب باشد وبه آن برخورد كند متنجس خواهد شد يا اگر مثلا موي سگ بر روي لباس نمازگزار باشد حتي اگر نداند باعث بطلان نماز خواهد شد.
    در ضمن اينكه علماءبزرگوار حيواني را بنا به دلايل شرعي كه برگرفته از قران ،سنت ،عقل واجماع علما مي باشد نجس بدانند باعث نفي با وفا بودن اين حيوان وديگر مزاياي آن نخواهد بود.مانند خون انسان كه آنهم از نجاسات است اما در مواقعي نجات بخش جان ديگران.
    سلام
    بسیار عالی بود. تمام سوالات من را جواب دادید ولی با منطق و آموزشهای خودتان.
    آیا یک انسان مسلمان زمانی که کسی را در حال خون ریزی میبیند، برای کمک به او شتابان به سمت او میرود و یا از ترس نجس شدن، از او دور میشود؟
    "شما نوشتید: مثلا موي سگ بر روي لباس نمازگزار باشد حتي اگر نداند باعث بطلان نماز خواهد شد." حتی تفاوت مجازات قتل از نوع عمد و غیرعمد نیز از زمین تا آسمان است ولی شما این تفاوت را در مورد موی سگ قائل نیستید؟
    در مورد دلایل نجس بودن سگ نیز هیچگونه استدلالی اراعه نگرده اید و اینکه چگونه علما به این اجماء رسیده اند. در ابتدا نیز عرض کردم که در این مورد من نیاز به استدلال مستحکم دارم و صرف اینکه کسی گفته است برای من قانع کننده نیست.
    امیدوارم که از انشاء من دلگیر نشوید.
    مشکل من این است که من مطمئن نیستم که کسانی که در این مورد اظهار نظر میکنند و کرده اند، این مسئله را به اندازه کافی مهم میدانند تا به اندازه کافی در این مورد تحقیق کرده باشند و به تاثیر این موضوع در زندگی اقلیت کوچکی از مردم توجهی داشته باشند.

آیا شما از این ناراحت نمیشوید که به خاطر شیوع اینگونه تفکر، شهرداریها و مردم بجای نگهداری از حیوانات بی سرپرست، آنها را با ضربات چماق به فجیع ترین نوع ممکن به قتل میرسانند؟ (همانگونه که شاهد عینی قتل عام 6 توله سگ بودم و دلیل ماموران شهرداری این بود که توله های سگ نجس هستند و باید نابود شوند و نیروی انتظامی نیز به همین دلیل از انها حمایت میکرد.) آیا این رفتار پسندیده یک جامعه اسلامی است؟
    میبینید که مسئله ای به این بی اهمیتی چه انعکاسی در جامعه ما دارد و این چیزی است که من را بشدت رنج میدهد.
    به ظاهر جامعه ما پر از مسائلی است که بدین گونه مورد قضاوت قرار میگیرد و احتمالا این چیزی است که به سنت تبدیل شده است.
    بسیار از شما سپاسگزارم

7. صلوات ها 10

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

دوست محترم
    در اسلام عزيز حتي براي حيوانات هم حقوقي در نظر گرفته شده است و كسي اجازه آزار رساندن به حيوانات را هم ندارد نقل است كه يكي از حضرات معصومين بزرگوار در حال غذا خوردن بودند كه سگي به كنار ايشان آمد لقمه اي خودشان ميخوردند ولقمه اي به سگ مي دادند
    امام علي (ع) فرموده اند:
    «خدا لعنت کننده کسي است که حيوان را لعنت کند».
    اما در مورد فرمايش شما در خصوص علت نجس بودن سگ اينكه، ما در اين خصوص چون مقلد هستيم و يافتن دليل احكام شرعي در حيطه تخصص ما نيست موظف به رعايت احكام شرعي هستيم كه بواسطه مجتهد جامع الشرايط به دست ما ميرسد

9. صلوات ها 9

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

سلام

یا اجازه دوستانم بنده هم وارد بحث می شوم.

آیا این رفتار پسندیده یک جامعه اسلامی است؟

دوست عزیز شما در مطالبتان به جامعه اسلامی اشاره داشتید

قطعا این اصطلاح برای ما و شما مفهومی دارد وباید در پی این باشیم که منظور از اسلام و جامعه اسلامی چیست؟؟

چرا هر وقت مشکلی را دیدیم و با نکات منفی مواجه شدیم از جامعه اسلامی دم می زنیم

عزیز برادر

دین اسلامی برای خود تعریف خاصی دارد

برای خود اصول و فروعی دارد و احکام خاص خود را دارد و مرجع و مقلد دارد و.......

همین اسلام برای هرکسی تعیین تکلیف کرده و راه هایی را برای اموختن مبانی و مسایل و احکام دین برگزیده است مثل تمام علوم دنیا

ما از کارشناسان دینی به عنوان مرجع یاد می کنیم افرادی که متخصص در امر دین ومسایل ان هستند

وقتی ایشان در مورد مساله ای طبق ایات و روایات و .....حکمی صادر می کنند به دنبال دلیل عقلی و استدلال و....گشتن دور از انصاف است

چرا؟؟؟

نمی دانم اطلاعات بزرگوار از دین اسلام چقدر است اگر بنده وارد مسایل تخصص انرژی هسته شده و بگویم اگر به بنده با دلیل عقلی توضیح ندهید که چطور شما به نسل سوم سانتیرفیوژها--اگر درست تلفظ کرده باشم--- دست یافته ای از شما حمایت نخواهم کرد و......!!!

به بنده چه جوابی می دهند نمی گویند شما برو دنبال کارت .

این سوال کردن هم به نظر شما بی منطقی نیست؟؟؟

هرکسی وظیفه و تکلیفی دارد تکلیف انها علم اموزی و رسیدن به نسل سوم فلان تکنولوژی و وظیفه بنده حمایت است و انجام وظیفه.

مراجع هم عمر خود را در باب اموختن مسایل دینی ومبانی معرفتی دین و احکام و.....صرف کرده اند و حالا شما بفرمایید باید برای بنده تا با دلیل توضیح ندهید بنده می روم دنبال سگ نگهداشتن.

و هر جا هم که دیدیم خلاف میل ما انجام وظیفه می کنند فورا از جامعه اسلامی و اسلام خرده بگیریم

بزرگوار این که نشد!!!!!

در مورد حرمت سگ و خوک و.......ما مقلد کارشناسان دین هستیم و هر چه بگویند سمعا وطاعتا قبول داریم زیرا دلیل عقلی بر این تقلید خود داریم.

ویرایش توسط طاها : ۱۳۸۹/۰۱/۳۱ در ساعت ۲۱:۰۰

11. صلوات ها 8

علاقه
    work, reading
    نوشته
    12
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    59

نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
    سلام

ما از کارشناسان دینی به عنوان مرجع یاد می کنیم افرادی که متخصص در امر دین ومسایل ان هستند

وقتی ایشان در مورد مساله ای طبق ایات و روایات و .....حکمی صادر می کنند به دنبال دلیل عقلی و استدلال و....کشتن دور از انصاف است

بسیار متشکر که وارد بجث شدید.

لطفا به استدلال خود با توجه به اینکه شما کارشناس این سایت هستید توجه کنید. من هم از ادامه این تاپیک خودداری میکنم زیرا بظاهر ما به بن بست رسیدیم.
    زمان فوت پدرم من که بسیار افسرده بودم به یک مسجد مراجعه کردم که با یک عالم و شخص روحانی صحبت کنم و التیام پیدا کنم. او چنان با چند جمله من را از سر خود باز کرد که من هنوز در تعجب گزینش ایشان به عنوان یک فرد روحانی مانده ام. شاید روحیات اشخاص در این حرفه حساس باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

با سپاس فراوان

با سپاس فراوان

13. صلوات ها 9

علاقه
    حکمت،هنر
    نوشته
    330
    حضور
    19 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    5
    صلوات
    2232

با اجازه
    نگهداری از حیوان خاصی مثل سگ حتما باید دلیل خاصی هم داشته باشه به طور مثال:نگهبانی/شکار/انجام کارهای خاص مثل نجات افراد از زیر آوار یا کمک به پلیس/نگهداری از گله/و یا الفت یا همون در اومدن از تنهایی.
    همون طور که حکم خرید و فروش سگ به طور مطلق حرام نیست و استثنا داره حکم نگه داری اون هم نباید مطلق باشه.
    درسته که ما در احکام تابع متخصصین این رشته هستیم ولی تمام این احکام دلیل و فلسفه خودش رو داره و به صورت نظام مند و با هدف خاصی مطرح شده.(اگه موافقین خوشحال میشم کمکتون کنم)

لا إله إلا أنت سبحانک إنی کنت من الظالمین

15. صلوات ها 10

علاقه
    اهل بیت علیهم السلام
    نوشته
    1,899
    حضور
    3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    39
    صلوات
    13135

در مورد دلایل نجس بودن سگ نیز هیچگونه استدلالی اراعه نگرده اید و اینکه چگونه علما به این اجماء رسیده اند. در ابتدا نیز عرض کردم که در این مورد من نیاز به استدلال مستحکم دارم و صرف اینکه کسی گفته است برای من قانع کننده نیست.
    با توجه به اين كلامتان به نظرم در حال حاضر مساله پيش روي شما مساله تقليد از عالمان ديني ولزوم آن مي باشد اگر مايليد بحث رو در اين خصوص ادامه بديم با اين عنوان :چه لزومي دارد در مسائل ديني از علما تقليد كنيم؟اگر موافقيد بفرماييد.

17. صلوات ها 8

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : طاها سلام ما از کارشناسان دینی به عنوان مرجع یاد می کنیم افرادی که متخصص در امر دین ومسایل ان هستند وقتی ایشان در مورد مساله ای طبق ایات و روایات و .....حکمی صادر می کنند به دنبال دلیل عقلی و استدلال و....کشتن دور از انصاف است بسیار متشکر که وارد بجث شدید. لطفا به استدلال خود با توجه به اینکه شما کارشناس این سایت هستید توجه کنید. من هم از ادامه این تاپیک خودداری میکنم زیرا بظاهر ما به بن بست رسیدیم. زمان فوت پدرم من که بسیار افسرده بودم به یک مسجد مراجعه کردم که با یک عالم و شخص روحانی صحبت کنم و التیام پیدا کنم. او چنان با چند جمله من را از سر خود باز کرد که من هنوز در تعجب گزینش ایشان به عنوان یک فرد روحانی مانده ام. شاید روحیات اشخاص در این حرفه حساس باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

با سلام

نمی دانم به کجای استدلال بنده ایراد وارد کرده اید و این استدلال را با مساله ای که فرموده اید قیاس کرده اید

بزرگوار بنده باز منتظر ادامه مباحث با حضرت عالی هستم

19. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,130
    حضور
    59 روز 21 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

راهنما فلسفۀ نجاست سگ

بی صبرانه منتظر اذهار نظر شما هستم.با تشکر
    با سلام خدمت جناب امینو

عرض خوش آمد و تشکر از سؤال خوبتان، همچنین از جناب طاها و محمد و دوستان دیگر

با اجازه، علاوه بر مطالب دیگر دوستان، مطلبی رو بنده در همین رابطه عرض کنم انشاء الله که مقبول افتد.

فقها فتواها و نظرهای فقهی خود را از منابع فقه که عمدتاً قرآن و سنّت (قول فعل و تقریر معصوم) است، استنباط می کنند. فقها مطابق شرع اسلام فتوا می دهند. یکی از مسلّمات اسلامی این است که احکام شرع، تابع مصالح و مفاسد واقعی است. اگر مصالح و مفاسد نبود، نه امری بود و نه نهی و نه حکم به نجاست و طهارت.(1) پس هر جا دیدیم از طرف شارع مقدّس عملی واجب گردیده می فهمیم در آن عمل مصلحتی است که به دست آوردن آن مصلحت لازم است، اگر چه از آن آگاهی نداشته باشیم. اگر شارع از عملی نهی نمود و چیزی را نجس اعلام کرد، می فهمیم به خاطر مفسده و ضرری است که از آن اجتناب لازم است. گرچه ممکن است ما به خاطر کمی اطلاعات علمی، به مفاسد و مصالح احکام پی نبریم، ولی بعدها بر اثر پیشرفت های علمی، بخشی از فلسفه احکام روشن می شود.

همان گونه که سال ها پس از حکم به نجاست سگ، بعضی از علل آن کشف گردیده است و آن این که: در رودۀ سگ کٍرم کوچکی به طول چهار میلی متر به نام "تینیا ایکینوسکوس" است. وقتی از سگ مدفوع بیرون می آید، تخم های زیادی از این کرم همراه مدفوع بیرون می آید و به اطراف مقعد سگ می چسبد. سگ به وسیلة زبانش آن تخم ها را به قسمت های دیگر بدنش منتقل نموده و همه جا را آلوده می کند. اگر یکی از این تخم ها به معدۀ انسان وارد شود، مرض های گوناگونی تولید می کند که احیاناً منجر به مرگ می شود.(2)

این یکی از عللی است که اسلام سگ را نجس العین دانسته تا بدین وسیله مضرّات آن را از انسان دفع کند اما ممکن است، علت های دیگری از نظر بهداشتی و زیست شناسی و پزشکی وجود داشته باشد که هنوز از آن آگاهی نداریم. و مانند بسیاری از اسرار و فلسفه های احکام، که در طول زمان، بر بشر آشکار شده، در آینده پرده از روی آنها برداشته شود.

البته مطالب دیگری هم هست که اگر قانع نشدید در ادامه خدمتتان عرض کنم.

موفق باشید ...

پاورقی_____________________________
    1. مرتضی مطهری، مجموعه آثار، ج 20، ص 52.
    2. مجله المنار، سال 6، ص 307، بنقل از سایت پرسجو

نگهداری سگ

21. صلوات ها 8

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری