چرا بعضی اقایون به خواستگاری خانمهایی میرن که از برخی جهات از آنها در مقام بالاتری قرار دارند؟

تب‌های اولیه

33 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا بعضی اقایون به خواستگاری خانمهایی میرن که از برخی جهات از آنها در مقام بالاتری قرار دارند؟

سلام

چرا بعضی اقایون به خواستگاری خانمهایی میرن که از نظر اقتصادی یا اجتماعی در موقعیتی بالاتر از اونها هستند
و علاقه دارن با این خانمها ازدواج کنن

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صابر

[=Times New Roman]

[="B Lotus"]چرا بعضی اقایون به خواستگاری خانمهایی میرن که از نظر اقتصادی یا اجتماعی در موقعیتی بالاتر از اونها هستند

[=Times New Roman]

[="B Lotus"]و علاقه دارن با این خانمها ازدواج کنن

[=Times New Roman]

[="B Lotus"]پرسشگر محترم

[=Times New Roman]

[="B Lotus"]ضمن تشکر از ارتباط شما با این مرکز

[=Times New Roman]

[="B Lotus"]در پاسخ باید عرض کنم در ازدواج می گوییم بهترین راه این است که در ابتدا افراد همدیگر را خوب بشناسند و معیارهای لازم برای انتخاب همسر ا رعایت کنند.

[=Times New Roman]

[="B Lotus"]حال اگر فردی یقین داشت که طرف مقابل او ممکن است این معیارها را نداشته باشد ولی با هدف دیگری برای ازدواج با او اقدام کرد تا منفعتی را عائد خود کند اینجا می گوییم باید هشیار باشید و فرد مقابل را به خوبی بشناسید.

[=Times New Roman]

[="B Lotus"]این اهداف ممکن است عبارت باشد از : ازدواج برای رسیدن به مال و منال طرف مقابل، ازدواج برای فرار از انجام وظایف مانند کار کردن در صورتی که زن نیز شاغل باشد، ازدواج برای جبران حقارت شخصی فرد که از طرف افرادی از فامیل و ... تحت فشار است و اهداف دیگر .

[=Times New Roman]

[="B Lotus"]به هر حال آنچه مسلم است اینکه باید توجه داشته باشید که اگر شناخت صحیحی از طرف مقابلمان شکل بگیرد به هیچ وجه اجازه نمی دهیم ازدواجی که بر پایه چنین اهداف شومی باشد صورت گیرد.

[=Times New Roman]

[="B Lotus"]موفق باشید.

[=Times New Roman]

این ازدواج ها فقط باعث آزار دختر در طول زندگیش میشه و بس!!!!

[="Arial Narrow"][="Navy"]

صابر;570484 نوشت:
این اهداف ممکن است عبارت باشد از : ازدواج برای رسیدن به مال و منال طرف مقابل، ازدواج برای فرار از انجام وظایف مانند کار کردن در صورتی که زن نیز شاغل باشد، ازدواج برای جبران حقارت شخصی فرد که از طرف افرادی از فامیل و ... تحت فشار است و اهداف دیگر .

ازدواج براي رسيدن به مال وثروت در رتبه دوم هدف اينگونه افراد هست..به اين منظور که فرد در مرحله اول با پيامدهاي غير مستفيم اين چنين ازدواجي مثل جهيزيه مکفي دختر خانم..تامين منزل ، تامين هزينه هاي مالي جشن از طرف خانواده دختر خانم...خوراک و پوشاک...وبه همين ترتيب..
به طور کلي به هيچ وجه آقاي داماد استرس تامين نيازهاي زندگيشون رو ندارن..
به فرض هم اگر اين موارد از طرف خانواده دختر تامين نشه ..آخرکار به هر حال به ثروت دختر خانم ميرسه..[/]

[="Arial Narrow"][="Navy"]

یاس...;570512 نوشت:

اگر دختر خانم از طرف خانوادشون حمايت بشن ،اگر برتري از جهت مالي باشه..مشکلي براش پيش نمياد .
ولي در صورتي که اين حمايت به هر دليلي اتفاق نيافتد مسلما دختر خانم اذيت ميشه وچه بسا منجر به جدايي بشه..[/]

یاس...;570512 نوشت:

پس چرا موافقت میکنند با این ازدواج؟
به نظر من اگه تفاوت بین زن و شوهر زیاد باشه هر دو اذیت میشن.

[="Arial"]

بهسا;570336 نوشت:
چرا بعضی اقایون به خواستگاری خانمهایی میرن که از نظر اقتصادی یا اجتماعی در موقعیتی بالاتر از اونها هستند

[=arial]مگه اشکالی داره؟
مگه حضرت خدیجه :doa(8): از نظر اقتصادی از پیامبر :doa(1): بالاتر نبود؟
مگه حضرت زینب :doa(8): از همسرش از نظر اجتماعی بالاتر نبود؟
نگید که اینا فرق دارن و اله و بله....
زندگی به این چیزا نیست، اگه عشق بین دو طرف حاکم باشه این موارد مهم نیست:ok:

[="Arial"][="DarkGreen"]

بچه محله امام رضا;570537 نوشت:

مگه اشکالی داره؟
زندگی به این چیزا نیست، اگه عشق بین دو طرف حاکم باشه این موارد مهم نیست
:ok:

سلام و عرض ادب.
بله در حالت کلی اشکال داره.
اگه طرفین (یا حداقل یکی از طرفین) صفات این افرادی رو که گفتید داشته باشن اشکال نداره (واضحه که نه پیامبر به خاطر ثروت حضرت خدیجه ایشون رو انتخاب کردن ونه حضرت خدیجه منتی ازین بابت میذاشتن)
وقتی مقایسه ای صورت میگیره باید از همه جوانب صورت بگیره.

[SPOILER]داغی فعلا:ok:[/SPOILER]

[=arial]مگه اشکالی داره؟
زندگی به این چیزا نیست، اگه عشق بین دو طرف حاکم باشه این موارد مهم نیست:ok:

اشکالش در جواب این سواله
چرا این پسرها خواستگاری فردی هم طبقه خودشون نمیرن (حتی اگر دختر خوبی باشه) و تمایل دارن با کسی ازدواج کنن که به اصطلاح از خودشون بالاتره

mohamad313;570531 نوشت:
س چرا موافقت میکنند با این ازدواج؟
به نظر من اگه تفاوت بین زن و شوهر زیاد باشه هر دو اذیت میشن.

چون مشکل روانی دارن:khandeh!:شوخی کردم...
شاید چون احساسات غالب هست..نفسشون از جای گرم بلند میشه و فکر میکنن زندگی مشترک چ خبره!
درسته ردو اذیت میشن ..مرد هم اذیت میشه چون با خاسته های زن نمیتونه جور در بیاد و برآوردشون کنه.....این که گفتم باعث آزار دختر میشه چون معمولا مردها بر زنان غالبند ونظراتشون تحمیل میشه....همین:ok:

بستگي به ديدگاه ها و ملاك هاي هر فردي داره. ااگه دختري ماديات براش خيلي مهم باشه و بعدا از روي احساسات با كسي ازدواج كنه كه از نظر مادي ازش پايين تره بعدا به مشكل برميخوره . در مورد تحصيلات و رتبه شغلي و ظاهر شخصي و ...
هم همينجوريه بنظر من

فکر می کنم یکی از دلایلش چشم و هم چشمی تو فامیل باشه که فلانی با یکی ازدواج کرد که مثلا باباش اینکارست و خودش اونکارست!
مورد داشتیم طرف یکسال و اندی به خواستگاری دخترایی که باباشون پزشک و قاضی بودن رفت و آخرش با یک آدم معمولی ازدواج کرد و فقط تو این مدت تحقیر شد. آخه برادر من مجبوری مگه؟ البته ناگفته نماند که الان از زندگیش راضیه.

[="Arial"]

حق دوست;570559 نوشت:
سلام و عرض ادب.
بله در حالت کلی اشکال داره.
اگه طرفین (یا حداقل یکی از طرفین) صفات این افرادی رو که گفتید داشته باشن اشکال نداره (واضحه که نه پیامبر به خاطر ثروت حضرت خدیجه ایشون رو انتخاب کردن ونه حضرت خدیجه منتی ازین بابت میذاشتن)
وقتی مقایسه ای صورت میگیره باید از همه جوانب صورت بگیره.

[=arial]نظر من کاملا مخالف نظر شماست.
اتفاقا من میگم در حالت کلی اشکال نداره مگه اینکه طرفین نتونن با این موضوع کنار بیان و اون رو به رخ دیگری بکشن:ok:
پس قاعده اولیه اینه که اشکالی نداره مگر اینکه چیزهای دیگه از قبیل اونچه شما برشمردید بر این بحث عارض بشه.

[="Arial"]

بهسا;570566 نوشت:
اشکالش در جواب این سواله
چرا این پسرها خواستگاری فردی هم طبقه خودشون نمیرن (حتی اگر دختر خوبی باشه) و تمایل دارن با کسی ازدواج کنن که به اصطلاح از خودشون بالاتره

[=arial]من که نفهمیدم چی گفتید؟
الآن این جواب سواله یا خود سوال؟؟؟!!!!

[="Arial"]

حق دوست;570559 نوشت:
داغی فعلا

[=arial]بابا خنک...

بچه محله امام رضا;570705 نوشت:

[=arial]نظر من کاملا مخالف نظر شماست.
اتفاقا من میگم در حالت کلی اشکال نداره مگه اینکه طرفین نتونن با این موضوع کنار بیان و اون رو به رخ دیگری بکشن:ok:
پس قاعده اولیه اینه که اشکالی نداره مگر اینکه چیزهای دیگه از قبیل اونچه شما برشمردید بر این بحث عارض بشه.

منم مثل جناب حق دوست معتقدم این نوع ازدواج زیاد جالب نیست مگر اینکه خلافش ثابت بشه
مثلا در مثال حضرت محمد ایشون از نظر کرامت از همسرشون بالاتر بودن
اما اشکال اینجاست که پسرهایی که دست میذارن روی دختری مثلا با درامد بیشتر و نیم نگاهی هم به این موضوع دارن که دختر تامین کننده مخارج زندگی باشه و اونها راحت تر باشن یا میخوان با یک موقعیتی که پدرش پولدار باشه ازدواج کنن و بعد ازدواج هم مدام به دختر پیشنهاد میدن :" تو که بابات پول داره بگو برامون خونه بخره اینو بخره اونو بخره...یا به بابات بگو پول قرض بده و......"کلا نمیشه گفت صاحب کرامت هستند

بچه محله امام رضا;570706 نوشت:

[=arial]من که نفهمیدم چی گفتید؟
الآن این جواب سواله یا خود سوال؟؟؟!!!!

این جوابی بود که در پاسخ سوال نهفته بود

سلام
چند شب قبل جناب استاد قرائتی داشتند در تلویزیون صحبت میکردند : به این صورت گفتند که { چه اشکالی داره یک نفر که از خانواده مرفه هست با یک نفر که از یک خانواده سطح متوسط هست ازدواج کنه } و یا اینکه { چه اشکالی داره که دختر و پسر دو قومیت مختلف با هم ازدواج کنند } ؛ گرچه به این موضوع هم اشاره داشتند که طرفین از لحاظ اعتقاد ، بینش و سطح فکری باید مناسب هم باشند
گرچه من خودم شخصا به این صورت فکر میکنم که مهم ترین چیز همون همسان بودن سطح تفکرات اعتقادی و بینش و آگاهی طرفین هست ولی با این حال خُب اگه شرایطی مثل یکسان بودن شرایط مالی و قومیت برقرار باشه شرایط تشکیل زندگی مطلوب تر میشه ...
یعنی اگه اون شرط اولی که در بالا مطرح کردم بر قرار بود واقعا چه اشکالی داره آقا پسر دکتری باشه و دختر خانم دیپلم (منظورم اینه که مدرک آگاهی و بینش نمیاره) و یا اینکه آقا پسر شرایط مالی اش از خانواده دختر بهتر باشه (به شرطی آقا پسر ملزم به رعایت اخلاق اسلامی باشه و در آینده این موضوع رو به رُخ دختر خانم نکشه)
ولی به هر حال اگه همین جمله ای که با رنگ سبز مشخص کردم رو برعکس کنیم معادله بهم میخوره ...
به فرض واقعا برای آقا پسر ها سخته که خواستگاری دختر خانمی برند که از لحاظ مدرک دانشگاهی از اون ها بالا تر باشه (اغلب شون به این صورت هستند ، تو بین هم کلاسی ها و دوستان ما که این نوع فکر حاکم هست)
شاید یکی از علت هایی که دختر خانم ها در دوره دکتری خواستگاران کمتری نسبت به دوره ارشد و کارشناسی دارند همین مورد باشه
در پناه حق ...

زندگی به این چیزا نیست، اگه عشق بین دو طرف حاکم باشه این موارد مهم نیست

اون عشق نبود که باعث ازدواج پیامبر با حضرت خدیجه و سایر ازدواج هایی که مثال زدید شد....بلکه عقل و ایمان بود.
اگر آن عقل و ایمان را در بشر کنونی پیدا کنیم می توانیم بگوییم که اینگونه ازدواج ها اشکالی ندارند.
درحالی که شواهد، چیزدیگری را نشان می دهد. و می بینیم که بیشتر طلاق ها و اختلاف های خانوادگی به دلیل انتخاب همسر "غیر هم کفو" است.

با سلام خدمت دوستان محترم
در کل به نظر این حقیر باید کبوتر با کبوتر باز با باز هر چند دلباخته باشی بالاخره شما از یک طبقه خانواده با یک فرهنگ و یکسری توقعات هستی هر چند مومن باشی
مثلا دختری که تا دیروز پدرشان برایش ماهی ... خرید می کرده شما با خرید ... در مقابل خانواده ای که او در آن بزرگ شده ... به نظر می آیی
کم پیدا میشه کسی به خاطر خدا از عرش به فرش بیاد.
ولی اینکه کاربر محترم هاله نور فرمودن

هاله نور;570747 نوشت:
گرچه به این موضوع هم اشاره داشتند که طرفین از لحاظ اعتقاد ، بینش و سطح فکری باید مناسب هم باشند

عرض کنم که اگه در هر شرایطی خدا رو در نظر بگیری و فرد مومن باشد. این مسائل ان شاالله پیش نخواهد امد. ولی کجایند این افراد کمیاب؟

با تشکر :Gol::Gol::Gol:

سلام
من كلا هر جا خواستگاري و ازدواج باشه خوشحال ميشم
بخصوص الان كه دورو برمون كسي نمونده
بگذريم
ي زماني ازدواج به انگيزه تشكيل خانواده بود و تا حدودي بس
الان ازدواج مي تونه هزارتا انگيزه داشته باشه
يكي اش
بنده خدا خودش به جايي از لحاظ اقتصادي و فرهنگي نرسيده
فكر ميكنه حالا به هر ترفندي ي دختر از طبقه بالاتر بگيره ميتونه اون موقعيت رو كسب كنه
كل بي راه هم نيست
خودم جندتاشو سراغ دارم
مگه كمن از اين دامادهاي چرب زبون
اخ آخ واي از اون زماني كه يارو پسر هم نداشته باشه
اخ باقلوا كجايي:Nishkhand:
مخلص كلوم
ديگه تشكيل خونواده ارزشي نداره
وقتي مجردها متاهلن و متاهلها مجرد
بازم بگذريم

به نظر من خیلی مهم هست که دختر و پسر حتی از لحاظ اقتصادی بهم بخورند

من کسایی رو که می شناسم که هر دو از خانواده های خوبی هستن و سطح بالا ولی با هم فرق می کنن مثلا هر دو خانواده در شهر شناخته شده و خوبن ولی یکی از لحاظ علمی بالاست ویژگیش علم و ایمانش هست اون یکی از لحاظ مالی و ویژگیش مال و ایمانش هست

مسلما تربیت این دو تا خانواده با هم خیلی فرق داره و بعد 30 سال زندگی مشترک نزدیک بود کارشون به جدایی بکشه ، خیلی مهم هست که خانواده پسر یا حداقل خود پسر از لحاظ مالی بالاتر دختر باشه چون دیگه به نظرم کسی ایمانش اونقدر قوی نیست یا اونقدر عاشق نیست که بخواد با خیلی چیزا بسازه
این حرفام فقط مال اول زندگی هست

[="Arial"]

بهسا;570724 نوشت:
اما اشکال اینجاست که پسرهایی که دست میذارن روی دختری مثلا با درامد بیشتر و نیم نگاهی هم به این موضوع دارن که دختر تامین کننده مخارج زندگی باشه و اونها راحت تر باشن یا میخوان با یک موقعیتی که پدرش پولدار باشه ازدواج کنن و بعد ازدواج هم مدام به دختر پیشنهاد میدن :" تو که بابات پول داره بگو برامون خونه بخره اینو بخره اونو بخره...یا به بابات بگو پول قرض بده و......"کلا نمیشه گفت صاحب کرامت هستند

[=arial]احسنتم!
پس شما هم نا خواسته در حقیقت حرف منو تایید می‌کنید و قائلید اصل اینه که اشکالی نداره مگه مواردی مثل این اشکالی کع خودتون ذکر کردید عارض بشه:ok:

[="Arial"]

لبیک یا علی النقی;570750 نوشت:
اون عشق نبود که باعث ازدواج پیامبر با حضرت خدیجه و سایر ازدواج هایی که مثال زدید شد....بلکه عقل و ایمان بود.

[=arial]آفرین!
ولی به این نکته دقت کنید که اون عشق مورد نظر حقیر منشأش عقل و ایمان هست، نه اون چیزی که شما از کلام بنده برداشت کردید.
به خاطر همین من با ضرس قاطع میگم پیامبر و حضرت خدیجه به معنای واقعی کلمه عاشق یکدیگر بودند، عشقی که عین عقل و ایمان بود و در امتداد اون بود.
الآن هم همینطوره، اگه عشق مرد به همسر و بالعکس در طول عشق به خدا باشه این عشق عین عقلانیت هست ولی اگه خلاف این باشه اصلا عشق نیست بلکه توهم عشقه:ok:
شاید اون بنده خدا که به من گفته بود خیلی داغی منظور منو اشتباه متوجه شده بود.

بچه محله امام رضا;570843 نوشت:
الآن هم همینطوره، اگه عشق مرد به همسر و بالعکس در طول عشق به خدا باشه این عشق عین عقلانیت هست

اینجا بخش مشاوره است...بهتره در مورد چیزهای ممکن و کاربردی صحبت کنیم...نه درمورد موارد آرمانی و ایده آل و استثنا!

سلام دوستان. جالبه ک همه بدون هیچ سوالی جواب شون منفی یه. ب نظر من اول باید بالا و پایین معنی بشه. مثلا اگه کسی ایمان طرف رو نشونه بگیره و مطمئن باشه طرفی ک انتخاب کرده مومن و اون چیزی ک میخواد هست خب میره جلو و اول کار هم میگه ک ایمان طرف مقابل اش واسش حرفه نه پول و ثروتش.این بی عدالتیه ک هرکی ک اومد خواستگاری آدم و حالا چون پول نداشت بگیم حتما واسه پول مون نقشه کشیده.من دوستان زیادی دارم ک از نطر ثروت از همسرشون بالاترن ولی از نظر ایمان همسرشون کاملا داره کمک شون میکنه و زندگی خوبی دارن.لطفا زود قضاوت نکنین و بحث رو تا دعوا و طلاق نکشین !!! حتی کسایی هم هستن ک از پول گذشتن تا یه زندگی ساده ولی با ایمان رو در کنار کسی ک انتخابش کردن داشته باشن و الان وقتی نگاه میکنی میبینی خیلی هم موفق اند از من و شما هم بیشتر ...

[="Arial"]

لبیک یا علی النقی;570850 نوشت:
اینجا بخش مشاوره است...بهتره در مورد چیزهای ممکن و کاربردی صحبت کنیم...نه درمورد موارد آرمانی و ایده آل و استثنا!

[=arial]فکر می‌کنم کلام من واضح بود و نیازی به توضیح اضافه نداره.
شما هم از فرافکنی بپرهیزید و علمی بحث کنید:ok:

میشه فرافکنیو تعریف کنید؟

[="Times New Roman"][="Navy"]

بهسا;570336 نوشت:

سلام و عرض ادب
چون اکثراً دچار اعتماد به نفس کاذب هستند.
[SPOILER]این نظر شخصی منه و کاملا محترم!
هیچ گونه نقدی رو هم قبول نمیکنم:Nishkhand:[/SPOILER][/]

سیده راضیه;570962 نوشت:
این نظر شخصی منه و کاملا محترم!
هیچ گونه نقدی رو هم قبول نمیکنم

آفرین:khandeh!:

خب چون دوست دارند ، بعضی وقت ها نه تنها بد بلکه خوب و سازنده هم هست

[=Times New Roman] [="2 Koodak"]با سلام و احترام خدمت دوستانی که تا کنون در مورد این موضوع اظهار نظر فرمودند[=Times New Roman] [="2 Koodak"]امروزه به رغم انجام بعضی از سوء استفاده ها که بعضی از آنها را در تلویزیون و رسانه ها می بینیم بعضی از ازدواج ها با افراد بالاتر از خود مثل بالاتر بودن به لحاظ مالی ، شغلی، تحصیلی و... ممکن است نوعی بهره کشی باشد.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]پس با چشم باز همسر آینده مان را انتخاب کنید.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]سربلند و شادکام باشید.
[=Times New Roman]

موضوع قفل شده است