جمع بندی صحت یا عدم صحت حدیث امیرالمومنین علیه السلام در مورد سگ

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صحت یا عدم صحت حدیث امیرالمومنین علیه السلام در مورد سگ

با سلام حدیثی از حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام نقل شده که میفرماید : سگ 10 صفت دارد كه شایسته است هر مؤمن واقعی داشته باشد تا به كمال برسد. 1) سگ را درمیان مردم قدر و منزلتی نیست واین حال مسکینان و بیچارگان است. 2) مال وملکی از آن سگ نیست واین همان صفت مجردان و فرشتگان است. 3) سگ لانه و خانه ی معینی ندارد و هرجا كه برود رفته است. و این علامت متوکلان است. 4) سگ اغلب اوقات گرسنه است و این عادت صالحان است. 5) سگ اگرصد تازیانه از دست صاحب خود بخورد، در خانه او را رها نمی کند و این صفت مریدان حقیقی است. 6) شب هنگام به جز اندکی نمی آرامد و این حالت عاشقان و دوستداران است. 7) هرگاه رانده شود وستم بیند، چون صدایش کنند بدون دلگیری باز گردد واین صفت فروتنان است. Dirol هر خوراكی که صاحبش به او بدهد راضی است و این صفت و حال قانعان است. 9) بیشتر اوقات لب فرو بسته وخاموش است و این علامت خائفان است. 10) وقتی بمیرد هیچ میراثی بر جای نمی گذارد واین حال زاهدان حقیقی است.داشته باشد تا به كمال برسد. 1) سگ را درمیان مردم قدر و منزلتی نیست واین حال مسکینان و بیچارگان است. 2) مال وملکی از آن سگ نیست واین همان صفت مجردان و فرشتگان است. 3) سگ لانه و خانه ی معینی ندارد و هرجا كه برود رفته است. و این علامت متوکلان است. 4) سگ اغلب اوقات گرسنه است و این عادت صالحان است. 5) سگ اگرصد تازیانه از دست صاحب خود بخورد، در خانه او را رها نمی کند و این صفت مریدان حقیقی است. 6) شب هنگام به جز اندکی نمی آرامد و این حالت عاشقان و دوستداران است. 7) هرگاه رانده شود وستم بیند، چون صدایش کنند بدون دلگیری باز گردد واین صفت فروتنان است. Dirol هر خوراكی که صاحبش به او بدهد راضی است و این صفت و حال قانعان است. 9) بیشتر اوقات لب فرو بسته وخاموش است و این علامت خائفان است. 10) وقتی بمیرد هیچ میراثی بر جای نمی گذارد واین حال زاهدان حقیقی است. میخواستم بپرسم این حدیث از نظر سند چگونه است ؟ و آیا اعتبار دارد یا خیر ؟ با تشکر ...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

سؤال:
سند حدیثی از امام علی (علیه السلام) که 10 صفت برای سگ بیان می‌دارد، چیست و آیا اعتبار دارد؟

پاسخ:
این حدیث با اختلاف جزیی در چهار کتاب آمده است:
1. روی عن الحسن البصری أنه قال: فی الكلب، عشر خصال محمودة، ينبغی أن تكون فی كل فقير:
2. در متن بیهقی هم از امام علی (علیه السلام): طوبى لمن عيشه عيش الكلاب.
3. در متن اثنی عشریه: في الكلب عشر خصال من كانت فيه سعد:
4. در متن لئالی الأخبار: طوبی لمن عيشه کعيش الکلب.

پس دقت کنید که 4 نوع متن مختلف در طلیعه این حدیث دیده می‌شود که این خصال:
1. سزاوار است که در فقرا باشد.
2. در همه باشد.
3. نشانه سعدا است.
4. برای مؤمن است.

اما همان طور که می‌دانیم سگ خصلت‌های زشتی هم دارد؛ ولی منظور حدیث، فقط خصال نیک او است که انسان با دیدن آثار و جلوه‌های مخلوقات، پی به عظمت خالق حکیم می‌برد و از سگی کم‌تر بودن، خجالت‌آور است.
ضمن این که توجه بفرمایید متن حدیث مخالفتی با کتاب خدا و سنت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) ندارد حتی موافقاتی هم دارد و مانند «نهج البلاغه»، متن محکم آن، شاهدی بر سندیت آن است.
لذا گرچه سندی برای این روایت نیست و ازین جهت شاید معتبر نباشد؛ ولی چون از جهت محتوا متین و قوی بوده و در منابع زیادی هم ذکر شده و مرحوم حضرت آیت الله شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی (قدس سره) هم این حدیث را از منابع ذیل نقل فرموده قابل استناد است که اصل حدیث را هم می‌آوریم:

1. نشان از بی‌نشان‌ها، چاپ هجدهم، ج اول، ص 310.
2. کتاب در ثمین و ماء مَعین، چاپ دوم، صفحه 457 (تالیف آیت الله سید مجتبی حسینی میر صادقی زنجانی).
3. کتاب لئالی الاخبار، ج 5، ص 387.
4. تحریر المواعظ العددیة، ص 5.

نقل حدیث از بیان مرحوم حضرت آیت الله شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی (قدس سره):
حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) در اوصاف «سگ» می‌فرماید:
طوبی لمن عیشه کعیش الکلب، ففیه عشرة خصال فینبغی ان یکون کلها للمؤمن؛ خوشا به حال کسی که زندگیش چون زندگی سگ باشد. در این حیوان، ده خصلت است که مؤمن، به داشتن آن‌ها سزاوار است.
الاول: لیس له مقدار بین الخلق و هو حال المساکین؛ اول: آن که سگ را در میان مردمان قدری نیست و این حال مسکینان است.
الثانی: ان یکون فقیرا لیس له مال و لا ملک و هو صفة المجردین؛ دوم: آن که مالی و ملکی ندارد و این همان صفت مجردین است ـ مجردین، یعنی کسانی که به مقام تجرد نائل شده‌اند و از همه چیز و همه کس حتی خود، فارغ شده‌اند.
الثالث: لیس له مأوی معلوم و الارض کلها له بساط و هو من علامات المتوکلین؛ سوم: آن که او را خانه و لانه‌ای معین نیست و همه زمین، بساط او است و این علامت متوکلان است.
الرابع: ان یکون اکثر اوقاته جائعا و هم من دأب الصالحین؛ چهارم: آن که اغلب اوقات گرسنه است و این عادت صالحان است.
الخامس: إن ضربه صاحبه مأة جلدة لا یترک بابه و هو من علامات المریدین؛ پنجم: آن که اگر صد تازیانه از صاحب خود بخورد در خانه او را رها نمی‌کند و این صفت مریدان است.
السادس: لا ینام من الیل الا الیسیر و ذلک من اوصاف المحبین؛ ششم: آن که شب هنگام به جز اندکی نمی‌خوابد و این از اوصاف محبین است.
السابع: انه یطرد و یجفی فیجیب و لا یحقد و ذلک من علامات الخاشعین؛ هفتم: آن که رانده می‌شود و جفا می‌بیند لکن چون بخوانندش، بدون دلگیری، باز می‌گردد و این از علامات خاشعین است.
الثامن: رضی بما یدفع صاحبه من الاطعمة و هو حال القانعین؛ هشتم: آن که به اضافه طعام صاحبش راضی است و این حال قانعین است.
التاسع: اکثر عمله السکوت و ذلک من علامات الخائفین؛ نهم: آن که بیشتر اوقاتش خاموش است و این از علامات خائفین است.
العاشر: اذا مات لم یبق منه المیراث و هو حال الزاهدین؛ دهم: آن که چون بمیرد میراثی به جای نگذارد و این حال زاهدان است.

بنده که تحت تاثیر قرار گرفتم

تذکره;572832 نوشت:
1-روي عن الحسن البصري أنه قال: في الكلب عشر خصال محمودة، ينبغيأن تكون في كل فقير:
2-در متن بیهقی هم از امام علی (ع): طوبى لمن عيشه عيش الكلاب .
3-در متن اثنی عشریه : في الكلب عشرخصال من كانت فيه سعد:
4-در متن لئالی الاخبار :طوبي لمن عيشه کعيش الکلب

اگر لطف میکردین سلسله روات یا راوی این روایت را در سه کتاب دیگر هم میگذاشتین (مثل روایت اول ) خیلی عالی میشد .

روایت اول در چه کتابی آمده است ؟ ( روایت حسن بصری)

اینکه نوشتین « متن اثنی عشریه » این (اثنی عشریه) کتاب هست ؟ چی هست ؟؟

با تشکر از شما

اما نشانه های بد سگ....1- سگ نجس است که نشان از گروهک داعش دارد:ok: 2-بعضی ها از سگ سگ ترند و باز هم گروه داعشند زیرا هرسگی حار نیست اما داعشیان همگی حار هستند:Nishkhand: 3-سگ وقتی می میرد مثل هر جانوری بوی بد لاشه می دهد اما داعشیان نمرده بوی بد جنایاتشان همه رو ازار می ده:Ghamgin: 4- نوعی سگ تمام اوغات گرسنه است نه اغلب اوغات...خب اونم امریکاست:khaneh: 5- نوعی سگ هست اگر هزار بار نوازشش کنی باز هم گاز می گیره درسته اونم اسراییله:Cheshmak: 6- نوعی سگ هست برادر شغاله احسنت انگلیس برادر امریکا:Kaf: 7-هیچ سگی گرگ نیست و طمع ندارد اما امریکای سگی است که چند هزار کره زمین رو داشته باشه بازم به یک وجب خاک رحم نمی کنه:khandeh!: 8-و کلام اخر امریکا و اسراییل و از این قبیل حیوانات چنان پست تر از حیوان هستند که انسان باید هزار بار توبه کند که چرا سگ را شبیه انان مثال زده و باید متحیر ماند چه نامید این نجاسات را:Gig: کلا این شعار سگ بر امریکا و سگ بر اسراییل بود که تولید کردم:Narahat az:

ولی خدایی خدا پدر سگ رو بیامرزه
سگ کجا و داعش و اسراییل کجا؟؟
حیف نیست سگ به این باوفایی را داعش حروم زاده ضد مسلمون و اسراییل صهیونیسم مثال می زنی

خدا نکنه یکی از بازیگرهای سگ دوست این تاپیک رو ببینه :Khandidan!:
کمی هم در مورد نگهداری از سگ صحبت کنید الان مردم خیال میکنند نگهداری از این موجود در منزل ثواب داره. بابا یه اصلاحیه ای، ضمیمه ای، بیانیه ای چیزی بگید خب

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش بزرگواران کارشناسان وکاربران محترم :Gol:برای عرض ادب و آرزوی سلامتی خدمت رسیدم :Gol: وبعد این سومین مرتبه ای است که این حدیث جعلی فریاد بنده را تا آسمان هفتم بالا برده بنده در تحقیقات شخصی این حدیث را نامعتبر وبلکه مغرضانه یافتم اگر اصرار دارید به این تاپیک و تحقیقات کارشناس مرکز ملی پاسخگویی دینی مراجعه نمایید و لب کلام را در مورد این حدیث دریافت کنید :Gol:اصلا" مثل این میماند که بنده در این سایت به عنوان نگهبان برای عدم ترویج این حدیث جعلی ودرد آور ابقا شدهام . به خاطر خدا در مورد این حدیث حداقل به قلبتان مراجعه کنید . :ok: این هم ادرس پاسخ کارشناس محترم جناب پیام (البته بعد از یک ماه ونیم خون دل خوردن بنده ) موضوع: فاعتبروا !!!(کارشناس:پیام)

پاسخ :
1- درست است که این روایت در منابع دست اول ما نمی باشد و احادیث را باید از منابع دست اول جستجو كرد
. اما در هر صورت مضمون این روایتی كه نقل شده ، منافاتی با دستورات دینی و فقهی ما ندارد ، به دلیل این كه تمامی صفاتی كه در این روایت ذكر شده است دقیقا دستورات قرآن كریم می باشد.
خشوع و خضوع ، خوف و رجاء ، شب زنده داری ، قناعت ، حب و ... از صفات ارزنده ای است كه در دین دارای اهمیت بسزایی است . لذا این حدیث اگر چه صدورش از معصوم یقینی نیست،اما مضمونش منافاتی با روایات هم ندارد.

2- روایت حسن بصری در کتاب "نفح الطيب" از المقری جلد2 صفحه 698 آمده است.
3-کتاب «اثنی عشریة فی المواعظ العددیة» محمد بن محمد بن حسن بن قاسم حسینی عیناثی عاملی جزینی متوفّی 1085 هـ.ق.
4- همه می دانند که سگ نجس است چرا که صراحت و نص قرآن مجید گواه این مساله است و نجاست حتمی سگ با این روایت ضعیف نمی شود و ضمنا این روایت فقط در مقام بیان این مساله است که خصلت خوب هر چیزی باید گفته شود ودرس پرفته شود و مایه عبرت شود حتی آن حیوان سگ باشد
البته بد نیست به تایپیک جناب پیام هم در این سایت مراجعه نمایید.

جمع بندی

پرسش:
[h=2]صحت یا عدم صحت حدیث امیرالمومنین علیه السلام در مورد سگ چیست[/h] سگ 10 صفت دارد كه شایسته است هر مؤمن واقعی داشته باشد تا به كمال برسد.

1) سگ را درمیان مردم قدر و منزلتی نیست واین حال مسکینان و بیچارگان است.

2) مال وملکی از آن سگ نیست واین همان صفت مجردان و فرشتگان است.

3) سگ لانه و خانه ی معینی ندارد و هرجا كه برود رفته است. و این علامت متوکلان است.

4) سگ اغلب اوقات گرسنه است و این عادت صالحان است.

5) سگ اگرصد تازیانه از دست صاحب خود بخورد، در خانه او را رها نمی کند و این صفت مریدان حقیقی است.

6) شب هنگام به جز اندکی نمی آرامد و این حالت عاشقان و دوستداران است.

7) هرگاه رانده شود وستم بیند، چون صدایش کنند بدون دلگیری باز گردد واین صفت فروتنان است.

Dirol هر خوراكی که صاحبش به او بدهد راضی است و این صفت و حال قانعان است.

9) بیشتر اوقات لب فرو بسته وخاموش است و این علامت خائفان است.

10) وقتی بمیرد هیچ میراثی بر جای نمی گذارد واین حال زاهدان حقیقی است.داشته باشد تا به كمال برسد.

1) سگ را درمیان مردم قدر و منزلتی نیست واین حال مسکینان و بیچارگان است.

2) مال وملکی از آن سگ نیست واین همان صفت مجردان و فرشتگان است.

3) سگ لانه و خانه ی معینی ندارد و هرجا كه برود رفته است. و این علامت متوکلان است.

4) سگ اغلب اوقات گرسنه است و این عادت صالحان است.

5) سگ اگرصد تازیانه از دست صاحب خود بخورد، در خانه او را رها نمی کند و این صفت مریدان حقیقی است.

6) شب هنگام به جز اندکی نمی آرامد و این حالت عاشقان و دوستداران است.

7) هرگاه رانده شود وستم بیند، چون صدایش کنند بدون دلگیری باز گردد واین صفت فروتنان است.

Dirol هر خوراكی که صاحبش به او بدهد راضی است و این صفت و حال قانعان است.

9) بیشتر اوقات لب فرو بسته وخاموش است و این علامت خائفان است.

10) وقتی بمیرد هیچ میراثی بر جای نمی گذارد واین حال زاهدان حقیقی است.
پاسخ:

این حدیث با اختلاف جزیی در چهار کتاب آمده است :
1-روي عن الحسن البصري أنه قال: في الكلب عشر خصال محمودة، ينبغيأن تكون في كل فقير:
2-در متن بیهقی هم از امام علی (ع): طوبى لمن عيشه عيش الكلاب .
3-در متن اثنی عشریه : في الكلب عشرخصال من كانت فيه سعد:
4-در متن لئالی الاخبار :طوبي لمن عيشه کعيش الکلب
پس دقت کنید که 4 نوع متن مختلف در طلیعه این حدیث دیده می شود که این خصال :
اول سزاوار است که در فقرا باشد
دوم در همه باشد
سوم نشانه سعدا است
چهارم برای مومن است .
اما همانطور که می دانیم سگ خصلت های زشتی هم دارد ولی منظور حدیث فقط خصال نیک اوست که انسان با دیدن آثار و جلوه های مخلوقات پی به عظمت خالق حکیم می برد واز سگی کمتر بودن خجالت آور است.
ضمن این که توجه بفرمایید متن حدیث مخالفتی با کتاب خدا و سنت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) ندارد حتی موافقاتی هم دارد و مانند نهج البلاغه متن محکم آن شاهدی بر سندیت آنست .
لذا گرچه سندی برای این روایت نیست و ازین جهت شاید معتبر نباشد ولی چون از جهت محتوا متین و قوی بوده و در منابع زیادی هم ذکر شده
و مرحوم حضرت آیت الله شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی هم این حدیث را از منابع ذیل نقل فرموده قابل استناد می باشد که اصل حدیث را هم می آوریم :
((1 - نشان از بی نشانها، چاپ هجدهم، ج اول، ص 310
2-کتاب در ثمین و ماء مَعین چاپ دوم صفحه 457 ـ تالیف آیت الله سید مجتبی حسینی میر صادقی زنجانی
3-کتاب لئالی الاخبار ج 5 –ص 387
4-تحریر المواعظ العددیة، ص: 5 ))
نقل حدیث از بیان مرحوم حضرت آیت الله شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی :
حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام در اوصاف " سگ" می فرمایند:
طوبی لمن عیشه کعیش الکلب، ففیه عشرة خصال فینبغی ان یکون کلها للمؤمن خوشا بحال کسی که زندگیش چون زندگی سگ باشد. در این حیوان ده خصلت است که مومن به داشتن آنها سزاوار است
الاول: لیس له مقدار بین الخلق و هو حال المساکین اول: آنکه سگ را در میان مردمان قدری نیست و این حال مسکینان است.
الثانی: ان یکون فقیرا لیس له مال و لا ملک و هو صفة المجردین دوم: آنکه مالی و ملکی ندارد و این همان صفت مجردین است - مجردین یعنی کسانی که به مقام تجرد نائل شده اند و از همه چیز و همه کس حتی خودفارغ شده اند
الثالث: لیس له مأوی معلوم و الارض کلها له بساط و هو من علامات المتوکلین سوم: آنکه او را خانه و لانه ای معین نیست و همه زمین بساط اوست واین علامت متوکلان است.
الرابع: ان یکون اکثر اوقاته جائعا و هم من دأب الصالحین چهارم: آنکه اغلب اوقات گرسنه است و این عادت صالحان است
الخامس: إن ضربه صاحبه مأة جلدة لا یترک بابه و هو من علامات المریدین پنجم: آنکه اگر صد تازیانه از صاحب خود بخورد در خانه او را رها نمی کند واین صفت مریدان است.
السادس: لا ینام من الیل الا الیسیر و ذلک من اوصاف المحبین ششم: آنکه شب هنگام بجز اندکی نمی خوابد و این از اوصاف محبین است
السابع: انه یطرد و یجفی فیجیب و لا یحقد و ذلک من علامات الخاشعین هفتم: آنکه رانده می شود و جفا می بیند لکن چون بخوانندش بدون دلگیریباز می گردد و این از علامات خاشعین است
الثامن: رضی بما یدفع صاحبه من الاطعمة و هو حال القانعین هشتم: آنکه به اضافه طعام صاحبش راضی است و این حال قانعین است
التاسع: اکثر عمله السکوت و ذلک من علامات الخائفین نهم: آنکه بیشتر اوقاتش خاموش است و این از علامات خائفین است
العاشر: اذا مات لم یبق منه المیراث و هو حال الزاهدیندهم: آنکه چون بمیرد میراثی بجای نگذارد و این حال زاهدان.

موضوع قفل شده است