صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: به نظر شما دلیل عدم رعایت موازین اسلامی در دانشگاهها چیست؟

شروع کننده موضوع

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

به نظر شما دلیل عدم رعایت موازین اسلامی در دانشگاهها چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام علیکم و رحمه الله
    در حال حاضر ملاحظه می گردد در دانشگاههای دولتی (کمتر) و در دانشگاههای غیر دولتی (بیشتر) ,رفتار و ظاهر دانشجویان نه تنها منطبق بر دستورات اسلامی نیست بلکه در قیاس با کشورهای غیر اسلامی هم متناسب با رفتار و ظاهر دانشجوئی هم نیست.
    البته صرف اینکه در دانشگاههای غربی اکثر دانشجویان خانم مثلا بی حجاب هستند شکی نیست ولی چیزی که مهم است این بی حجابی منطبق بر فرهنگ و عقاید آنهاست و دانشگاه را محل پررنگ کردن ویژگیهای زنانه خود ندانسته ومعمولا یا بدون آرایش یا با یک آرایش خفیف که آنهم جزءی از فرهنگشان است ظاهر می گردند.
    البته شاید این بهتر باشه که چنین موضوعی (بیحجابی و فساد اجتماعی و...) به عنوان یک رفتار عمومی در کل جامعه بخصوص کلان شهرها بررسی بشه ولی چون درتاپیک دیگری بر روی این موضوع به عنوان معایب دانشگاه زوم شده است و به قول استارتر محترم آن تاپیک که فرمودند" اینجا (تاپیک مذکور) محل ریشه یابی این معضل نیست و فقط محل بیان معایب دانشگاه است!" لذا می خواستم که در یک تاپیک جداگانه این معضل اجتماعی - فرهنگی مورد نقد قرار بگیرد.
    ادرس تاپیک مذکور هم اینه :http://www.askdin.com/thread42959.html
    با تشکر

اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
    و
    احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
    سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
    الحسین علیه افضل الصلوات و السلام

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,569
    حضور
    175 روز 16 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58356

با نام و یاد دوست

به نظر شما دلیل عدم رعایت موازین اسلامی در دانشگاهها چیست؟

کارشناس بحث: استاد امیدوار

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از هرگونه بحثهای حاشیه ای و نیز گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

5. صلوات ها 7

علاقه
    مطالعه، نقاشی، نوشتن، شعر خوندن، ورزش، خرید کردن!!!، نشستن پای صحبت بزرگترا،...
    نوشته
    378
    حضور
    15 روز 9 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    2558

سلام

با اجازه ی کارشناس محترم
    به نظرم موضوع گسترده تر از انی هست که بشه به این سادگی جمع کرد...

این روزا دیگه نیازی نیست اعلام کنین که در حال تحصیل هستین یا نه، چون بدون استثنا همه دانشجو تشریف دارن! ولی به قول یکی از اساتید، اون بخش "جو" خیلی مهمه که بهش بی توجهی میشه.
    حالا من میگم گذشت اون زمانی که ملت دانش رو فقط از استاد تحویل می گرفتن و بی خیال بخش "جو" ی دانشجو بودن. الان دانش هم کسی محل نمی ذاره. دانشگاه رو بچسب! کلاسور به دستی رو عشقه!
    البته صحبت و قضاوت استقرائی رو اصلا و ابدا دوست ندارم و درست هم نمی دونم. این حرفایی هم که زدم مربوط به یک بخش و تنها یک بخش از این قشر بود.
    در واقع معتقدم چرخ آسیای کشور به دست دانشجو و دانشگاهه و دانشجوهایی که موازین شرعی، انسانی و فرهیختگی رو بطور کامل مدنظر دارند کم نیستند. دانشگاه به منزله ی خورشید برای هر جامعه ای هست که اگه نباشه دیگه اون جامعه عملا از بین میره.

غرض از این صحبتام رسیدن به یه نتیجه بود؛ وقتی من نوعی وارد دانشگاه میشم بدون اینکه هیچ برنامه ای برای بهره گیری از مخازن علمی داشته باشم مسلما راه رو گم می کنم چون تا قبل از این جمع مختلط ندیده بودم و به اصطلاح از خیلی جهات بچه تشریف داشتم و تابع کامل خونواده. در حالیکه اگه دید درستی نسبت به این محیط علمی داشته باشم -که به استتناد فرمایشات امام خمینی، یک محیط مقدسه- قطعا به قدری غرق در منابع آماده و در دسترس علمی توی دانشگاه میشم که فرصتی برای کارای سخیف نمی مونه.

مشکل توی شفاف سازیه.
    از یه دانش آموز دبیرستانی بپرسید جدی جدی چرا میخوای بری دانشگاه، جواب روشنی نخواهد داشت!
    -همه میرن منم برم دیگه!
    حالا از جوابای دیگه هم فاکتور می گیرم که - خوب دانشگاه نرم چیکار کنم!!! این تئوری زندگی کسی هست که قراره فردا بهش بگن قشر فرهیخته ی جامعه!!!... وای بر ما...

درسته که شرایط جامعه هم توی این مشکلات بی تاثیر نیست ولی تنها مقصر این اتفاقات هم جامعه نیست. هر فاکتوری به سهم خودش آتیش این فاجعه رو زیاد کرده...

واقعیت اینه که کمتر کسی هوای علم آموزی به سرش می زنه که اگه اینطور نباشه، توی چهار سال دانشگاه به معنای واقعی ساخته میشه. ساخته میشه تا انسان گونه تر زندگی کنه. فهم خودش رو بالا ببره. فضای دانشگاه و نشست و برخواست با بزرگان علمی تاثیر زیادی توی تعالی روحی میتونه داشته باشه.

افسوس که خروجی دانشگاه های امروز جامعه از هدف اقتضائی اش فاصله ها داره...

ویرایش توسط porteqal : ۱۳۹۳/۰۶/۲۲ در ساعت ۱۷:۳۶
    در بدترین شرایط هم از عمق جانم داد زدم: "مهربانی ات می بارد."
    می دانستم لحظاتی که حنجره ام از شدت فریاد باورم خسته می شد، شربتی شیرین از مهربانی ات را در دست گرفته بودی تا به وقتش هدیه ام کنی و من اکنون از نوشیدنش غرق در لذت هستم و تا جان دارم فریاد خواهم زد مهربانی ات را...
    معبود من!
    همچنان مهربانی ات می بارد؛ اگرچه نیک می دانی دلتنگی ها کم نیست...

7. صلوات ها 7

نوشته
    748
    حضور
    16 روز 18 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2733

سلام به نظر من علت عمده این امر این هست که سیستم آموزشی ما وام گرفته از غرب است.

9. صلوات ها 8

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

السلام علیکم و رحمة الله

با تشکر از استارتر عزیز!

مطمئن هستم که نوشتن این مطلب من باعث برانگیخته شدن هیجان بسیاری از کاربران عزیز و موضع گیری در برابر من و ابرازمخالفت های شدیداللحن می شود....اما از گفتن حرف حق، هیچ ابایی نداشته و ندارم!

تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها چیزی است که از بسیاری از انحرافها جلوگیری می کند!
    حتی اگر کاری با جنبه ی مذهبی و اسلامی آن هم نداشته باشیم، موجب افزایش بازده و خروجی علمی دانشگاه می گردد.
    چرا که در کلاسی که دخترپسرها قاطی اند، بسیاری از دخترها و پسرها در اندیشه ی "مخ زدن" به سر می برند یا دیگه خیلی بچه مثبت باشه در صدد "جلب توجه" خواهد بود.
    یعنی به جای برنامه ریزی برای آموختن علم، درحال برنامه ریزی برای جلب توجه اند.
    پسرها و دخترها با رفتارهای خاص خودشان به جلب توجه جنس مخالف می پردازند. و درواقع، دانشگاه به محیطی جهت رفابت برای جلب توجه تبدیل می شود.
    یعنی ذهن ها درگیر این رقابت است و نه کسب علم.

بنابراین تفکیک جنسیتی نه تنها از بسیاری از انحرافهای رایج جلوگیری می کند، بلکه سطح علمی دانشگاه را هم بالاخواهد برد و درواقع، دانشگاه را "دانشگاه" می کند.
    دانشگاه علامه طباطبایی، سالهاست که تفکیک جنسیتی را اعمال نموده و به پیشرفت های بسیارچشمگیر علمی دانشگاه، معترف است.
    برخی دانشگاه های غربی نیز چنین کرده اند.

الان شاید بعضیا بگن "تو امریکا که دخترپسر قاطیه چرا انقدر خوب پیشرفت کردن؟!؟!؟!"

فعلاً من دارم درمورد خودمون حرف می زنم. ان شاءالله کارشناس عزیز، پاسخ های جامع تری خواهند داد.
    السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

11. صلوات ها 10

نوشته
    1,866
    حضور
    190 روز 11 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    8041

بسم اله الرحمن الرحیم

نقل قول نوشته اصلی توسط لبیک یا علی النقی نمایش پست ها
    السلام علیکم و رحمة الله

با تشکر از استارتر عزیز!

مطمئن هستم که نوشتن این مطلب من باعث برانگیخته شدن هیجان بسیاری از کاربران عزیز و موضع گیری در برابر من و ابرازمخالفت های شدیداللحن می شود....اما از گفتن حرف حق، هیچ ابایی نداشته و ندارم!

تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها چیزی است که از بسیاری از انحرافها جلوگیری می کند!
    حتی اگر کاری با جنبه ی مذهبی و اسلامی آن هم نداشته باشیم، موجب افزایش بازده و خروجی علمی دانشگاه می گردد.
    چرا که در کلاسی که دخترپسرها قاطی اند، بسیاری از دخترها و پسرها در اندیشه ی "مخ زدن" به سر می برند یا دیگه خیلی بچه مثبت باشه در صدد "جلب توجه" خواهد بود.
    پسرها و دخترها با رفتارهای خاص خودشان به جلب توجه جنس مخالف می پردازند. و درواقع، دانشگاه به محیطی جهت رفابت برای جلب توجه تبدیل می شود.
    یعنی ذهن ها درگیر این رقابت است و نه کسب علم.

بنابراین تفکیک جنسیتی نه تنها از بسیاری از انحرافهای رایج جلوگیری می کند، بلکه سطح علمی دانشگاه را هم بالاخواهد برد و درواقع، دانشگاه را "دانشگاه" می کند.
    دانشگاه علامه طباطبایی، سالهاست که تفکیک جنسیتی را اعمال نموده و به پیشرفت های بسیارچشمگیر علمی دانشگاه، معترف است.
    برخی دانشگاه های غربی نیز چنین کرده اند.

احسنت ،اجرکم عند الله

یازهرا(س)
    در پیوند ازدواج قرار نیست دو‌نفر به هم برسند

قرار است باهم به خدا برسند

«همسر یعنی همسفر تا بهشت»

13. صلوات ها 7

نوشته
    101
    حضور
    6 روز 10 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    530

نقل قول نوشته اصلی توسط *عارف* نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام علیکم و رحمه الله
    در حال حاضر ملاحظه می گردد در دانشگاههای دولتی (کمتر) و در دانشگاههای غیر دولتی (بیشتر) ,رفتار و ظاهر دانشجویان نه تنها منطبق بر دستورات اسلامی نیست بلکه در قیاس با کشورهای غیر اسلامی هم متناسب با رفتار و ظاهر دانشجوئی هم نیست.
    البته صرف اینکه در دانشگاههای غربی اکثر دانشجویان خانم مثلا بی حجاب هستند شکی نیست ولی چیزی که مهم است این بی حجابی منطبق بر فرهنگ و عقاید آنهاست و دانشگاه را محل پررنگ کردن ویژگیهای زنانه خود ندانسته ومعمولا یا بدون آرایش یا با یک آرایش خفیف که آنهم جزءی از فرهنگشان است ظاهر می گردند.
    البته شاید این بهتر باشه که چنین موضوعی (بیحجابی و فساد اجتماعی و...) به عنوان یک رفتار عمومی در کل جامعه بخصوص کلان شهرها بررسی بشه ولی چون درتاپیک دیگری بر روی این موضوع به عنوان معایب دانشگاه زوم شده است و به قول استارتر محترم آن تاپیک که فرمودند" اینجا (تاپیک مذکور) محل ریشه یابی این معضل نیست و فقط محل بیان معایب دانشگاه است!" لذا می خواستم که در یک تاپیک جداگانه این معضل اجتماعی - فرهنگی مورد نقد قرار بگیرد.
    ادرس تاپیک مذکور هم اینه :http://www.askdin.com/thread42959.html
    با تشکر
    سلام دوست عزیز
    بحث خوبی است ولی بهتره اول موازین اسلامی تعریف بشه بعد در موردش بحث بشه ممکنه از نظر من موازین اسلامی اولویتش یک چیزی باشه از لحاظ شما ترتیبی دیگر پس بهتره در مناظره تعاریف و ادبیات مورد بحث رو با هم یکی کنیم بعد در موردش بحث نماییم. مشکل کشور ما اینکه متاسفانه هر کسی بنا به تعریفی که از اسلام داره نظرات خودشو میگه . داستان فیل مولوی رو بخونید دقیقا نشانگر وضع اسلام در جامعه ایران است یکی گوشش فیل رو گرفته میگه فق گوشش مهمه. یکی خرطومو گرفته میگه فقط خرطوم مهمه. پس بیاید تعاریفمون رو یکی کنیم بعد در مورد دلایل اتفاقات بحث کنیم.

15. صلوات

نوشته
    729
    حضور
    36 روز 19 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    3410

دوستان سلام

دانشگاه یک بستر (سخت افزار) علمی است و نرم افزار آن علم است.
    متسافانه طراحی این سیستم غربی است که تناسبات سکولار چه در زمینه سخت افزار و چه نرم افزار وجود دارد.
    یعنی هم سیستم سکولار است و هم بسیاری از علوم ارائه شده سکولار است.

باید با برنامه ریزی طولانی مدت هم علم اسلامی تولید شود و هم سیستم دانشگاهی دچار تحول گردد.

علی علی
    برای دنیایت طوری تلاش کن که انگار تا ابد زنده هستی و برای آخرتت به گونه ای که انگار فردا می میری
    اگر خواهان صلحی آماده جنگ باش
    بیایید زین پس بگوییم : امام خامنه ای

تکلیف شناسی پیش از تکلیف گرایی

17. صلوات ها 3

علاقه
    خدا ، اهل بيت ، مطالعه به خصوص دين و فلسفه
    نوشته
    322
    حضور
    10 روز 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1538

نقل قول نوشته اصلی توسط لبیک یا علی النقی نمایش پست ها
    السلام علیکم و رحمة الله

د.

با جمله اول تون صد در صد موافقم واقعا جز عده ي خيلي محدودي أكثريت دنبال جلب توجه ان كافيه ساعت بين دو كلاس بشه هجوم دخترهاست به سمت اينه براي تجديد ارايش شون

اما دانشگاه علامه كه فقط دروس عمومي رو تفكيك كرده به نظر من مهم دروس تخصصي بايد تفكيك بشه تا بازده علمي بره بالا دروس عمومي كه خيلي مهم نيستن البته اينم بگم از وقتي كه كتاب خونه رو تفكيك كردن پرنده هم پر نميزنه تو كتاب خونه قبلش همه از سلف شون ميزدن برن كتابخونه بزرگش نميكنم چيزهايي هست كه به چشم خودم ديدم من يه علت اين مساله رو نفوذ أساتيد سكولار ميدونم كه معمولا هم بين دانشجويان شديدا طرفدار دارن
    ویرایش توسط نهال : ۱۳۹۳/۰۷/۰۳ در ساعت ۲۱:۱۱

19. صلوات ها 4

علاقه
    خدا ، اهل بيت ، مطالعه به خصوص دين و فلسفه
    نوشته
    322
    حضور
    10 روز 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1538

يكي از اساتيد من قشنگ سر كلاس ميومد گروه بحث راه مي انداخت و اصرار شديد كه گروه ها بايد مختلط باشه بعد كه چندتا خانوم مذهبي اعتراض كردن گفت شما حق حضور تو كلاس رو ندارين هيچ كس هم حق اعتراض نداشت خيلي وضع اعتقادي استادها بد شده چون داراي شان اجتماعي و علمي هستن حرفشون هم حجته براي دانشجوهاااا

21. صلوات ها 5

صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری