صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رابطه قبل از ازدواج

نوشته
    5
    حضور
    8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12

رابطه قبل از ازدواج

سلام وقت بخیر.
    من یه آدم خجالتی و تقریبا خشکی هستم همینطورمذهبی و معتقد. از رابطه دوست دختر پسری هم بدم میاد همیشه مخالف بودم.تقریبا خردادماهپارسال بود که دیدم یه تماس بی پاسخ رو گوشیم هست که ناشناسه پیام دادم شما؟ گفت ببخشیداشتباه شد. این پیام ها همینطور ادامه پیدا کرد البته محتوای پیامها ارزشی و اخلاقیبود و با اطلاعات مذهبی که داشتم به سوالات طرف مقابل جواب بدم مثلا میگفت:چادری اماما امروزه به ماها میگن امل و...
    تقریبا یه ماه از این ارتباط گذشت و اوننمی دونست که من پسرم یا دختر. و ابراز علاقه کردو گفت دوست داره ارتباطمون ادامه داشتهباشه و از حرفام و اعتقادام خوشش اومده.من هم با اینکه از نظر عقلانی مخالف بودم امادلم میخواست و حقیقتش یه احساس نیاز بهم دست داده بود.و ادامه دادیم و بعدها با جزئیاتزندگی و اخلاقی هم آشنا شدیم و من هم یه تحقیقاتی کردم و دیدم چیزایی که گفته درستهو ابراز تمایل برای ازدواج کرد من هم خیلی از اخلاقش خوشم اومده درحالی که هنوز ندیدمشو فقط پیامکی باهم ارتباط داشتیم و یه چندباری هم تلفنی باهم حرف زدیم.احساس میکنمخیلی دوستش دارم و همونیه که میخوام. اما از یه چیز خیلی میترسم و اون همین ارتباطیهکه با من داشت و همیشه با خودم میگم کسی که اینطور راحت بامن ارتباط داشته خب حتمامیتونه با چند نفر دیگه هم ارتباط داشته باشه.لطفا کمکم کنید و راهنمایی کنید که چهبکنم. این نکته رو هم بگم که چون خودم مخالف این ارتباطات بودم و بخاطر اعتقادم علیرغم میل باطنی یه بار بیش از یه ماه ارتباطم رو باهاش قطع کردم ولی دیدم نمی تونم رهاشکنم و از محبتش بی بهره باشم و دوباره ارتباطمون برقرار شد تا یه ماه قبل که دوبارهتصمیم گرفتم به این ارتباط خاتمه بدم و الان ارتباطی باهم نداریم ولی دلم پیششه و هرلحظهبه سرم میزنه که بهش پیام بدم ولی مقاومت میکنم. راهنمایی کنید لطفا.
    ضمنا فعلا شرایط ازدواج ندارم که بگید با خانواده درمیان بذار اگهخوبه برو خواستگاری.

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58336

با نام و یاد دوست

رابطه قبل از ازدواج

کارشناس بحث: استاد راهنما

5. صلوات ها 4

نوشته
    772
    حضور
    25 روز 16 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3699

با عرض سلام خدمت شما برادر گرامی
    نيازهاى عاطفى و غرايز در ايام جوانى، آدمى را به سوى «دوست داشتن و عشق ورزيدن» سوق مى‏دهد كه البته اين يك امر طبيعى و غريزى است و كمتر مى‏توان راهى براى گريز از آن پيدا كرد.
    آنچه در اين مقوله اهميت دارد، كنترل عقلايى بر احساسات و پرهيز از مخاطراتى است كه ممكن است فرد را به گرفتارى‏هاى مختلف روحى و جسمى دچار سازد.
    شما خوب مى‏دانيد جاذبه بين دو جنس مخالف (زن و مرد) بسيار شديد است مخصوصا در سنين جوانى، كه اين جاذبه و حساسيت در اوج خود مى‏باشد، در نتيجه هر چند جوان بخواهد رعايت مسايل شرعى و عرفى را در دوستى با جنس مخالف بنمايد، اما تمايلات نفسانى و وسوسه‏هاى شيطانى قوى‏تر از آنند كه انسان گرفتار خطرهاى بزرگ نشود. به همين جهت عقل اقتضا مى‏كند انسان خود را در معرض خطرى كه بسيارى از خوش باوران را گرفتار كرده قرار ندهد. البته منظور ما اين نيست كه هيچ گونه ارتباطى نباشد، بلكه در حد عرف و شرع و سلام و احوال‏پرسى همكلاسى ها، همكاران و فاميل‏ها و همسايگان اشكال ندارد گرچه در همين موارد هر چه رعايت اختصار و احتياط گردد، براى سلامت روحيه طرفين مناسب‏تر است.
    اسلام به عنوان يك دين كامل كه منطبق با فطرت انسان است با اين مسأله طورى برخورد كرده است كه فرد دچار افراط و تفريط نشود و بلكه راه وسط را انتخاب كرده كه هم نيازهاى درونى فرد ارضا شود و هم اخلاق و ايمان و عزت نفس او خدشه دار نشود. اسلام به پيروانش دستور مى دهد اگر امكان ازدواج با فرد مورد علاقه شان را داشتند فورا ازدواج كنند و اگر ندارند به هيچ وجه با او ارتباط برقرار نكنند و حتى در خيال خود هم به او فكر نكنند. ما اگر بخواهيم راهى غير از آنچه اسلام گفته در پيش بگيريم و به جاى كنترل احساسات درونى، جلوى آن را باز بگذاريم، دچار مشكلات روحى و روانى زيادى مى شويم.
    موانع ازدواج خود را بازگو نمایید شاید بتوانیم با تبادل نظر آنها را کم کردیم (والبته باید بررسی نمایید که آیا مناسب شما می باشند و حائز ملاکهای شما می باشند یا خیر که در این صورت می توانید با شناخت صحیح دغدغه های ذهنی را که ابراز فرمودید را کم خواهید کرد) والا ارتباط را پایان داده و به دنبال قطع دلبستگی خود باشید
    در پناه قران و عترت موفق باشید
    یا علی

7. صلوات ها 8

نوشته
    5
    حضور
    8 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12

سلام متشکرم که وقت گذاشتید و جواب دادید
    درمورد شناختم از طرف مقابل، شناختم منحصر به گفته های خودشه و یه تحقیق مختصری تونستم انجام بدم که تقریبا مطمئنم که گفته هاش درسته مخصوصا درمورد خانوادش اما نگرانی اصلی من اینه که خودش اونطور که میگه پاک هست و مثل من بار اولشه که با کسی ارتباط داره یا نه دروغ گفته و این شک و تردیدم از اونجاست که خیلی راحت برخورد میکنه و حتی خیلی جلو میره(از جزئیات بگذریم) چند بار با شماره های دیگه امتحانش کردم جواب می داد و با اینکه بهش گفته بودم که در این موارد بهم اطلاع بده چیزی بهم نمی گفت و آخرین بار هم که سراین قضیه دعوامون شد قسم میخورد که میدونست منم و داشته شیطونی میکرده و پا به پام می اومده. ولی من به قسم هاش اعتماد نداشتم و ارتباط رو قطع کردم ولی دلم پیششه و هر لحظه وسوسه میشم که بهش پیام بدم. بیش از این هم نمی تونم فعلا تحقیق کنم چون خیلی از هم فاصله داریم و محل زندگیمون از هم دوره.
    اما موانع ازدواج:
    مهمترینش اینه که بیکارم و هیچ درآمدی ندارم و بعد اینکه دوست ندارم تا از نظر شغلی و موقعیت اجتماعی خودم رو ثابت نکردم ازدواج کنم و از نگاه ترحم آمیز درو بریام بهم بدم میاد. نمی خوام همه هزینه های ازدواجم توسط پدرم پرداخت بشه و بگن طرف با جیب خالی زن گرفته. یه مشکل بزرگ اجتماعی هم که دارم اینه که خیلی کم حرف میزنم و به همین خاطر نمی تونم ارتباط قوی با دوروبریام داشته باشم و از نگاه دیگران فردی غیر اجتماعی و خجالتی و مظلوم هستم و نمی دونم چطور با این مشکل برخورد کنم و نگاه دیگران رو عوض کنم.
    سپاس که توجه دارید

9. صلوات

علاقه
    نقاشی/سفر/حقوق
    نوشته
    1,374
    حضور
    27 روز 3 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    21
    صلوات
    5770

ارتباطتون رو قطع کنید و هر وقت شرایط داشتید به خاستگاری برید!
    به دختر خانم هم بگید که منتظر نباشن و ازدواج کنن اگه مورد خوبی پیدا شد

در این حالت هم دوست داشتن ایشون ثابت میشه و هم شما برای از دست ندادن ایشون زودتر برای آیندتون برنامه ریزی میکنید و دنبال کسب وکاری میرید!
    چ بسا وقتی هم شرایط ازدواج رو بدست آوردید و رفتید برای خاستگاری ببینید اصلا اون چیزی که فکر میکردید نیست...اونم همینطور
    امام سجاد (ع):
    خدایا
    اگر مرابه بهشت ببری پیامبرت شاد میشود واگر به جهنم ببری دشمنت(شیطان)شاد میشود و من بخدا قسم میدانم که تو شادی پیامبرت را بیش از شادی دشمنت دوست داری
    دعای ابو حمزه ثمالی

11. صلوات ها 5

نوشته
    772
    حضور
    25 روز 16 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3699

نقل قول نوشته اصلی توسط peyman n نمایش پست ها
    سلام متشکرم که وقت گذاشتید و جواب دادید
    درمورد شناختم از طرف مقابل، شناختم منحصر به گفته های خودشه و یه تحقیق مختصری تونستم انجام بدم که تقریبا مطمئنم که گفته هاش درسته مخصوصا درمورد خانوادش اما نگرانی اصلی من اینه که خودش اونطور که میگه پاک هست و مثل من بار اولشه که با کسی ارتباط داره یا نه دروغ گفته و این شک و تردیدم از اونجاست که خیلی راحت برخورد میکنه و حتی خیلی جلو میره(از جزئیات بگذریم) چند بار با شماره های دیگه امتحانش کردم جواب می داد و با اینکه بهش گفته بودم که در این موارد بهم اطلاع بده چیزی بهم نمی گفت و آخرین بار هم که سراین قضیه دعوامون شد قسم میخورد که میدونست منم و داشته شیطونی میکرده و پا به پام می اومده. ولی من به قسم هاش اعتماد نداشتم و ارتباط رو قطع کردم ولی دلم پیششه و هر لحظه وسوسه میشم که بهش پیام بدم. بیش از این هم نمی تونم فعلا تحقیق کنم چون خیلی از هم فاصله داریم و محل زندگیمون از هم دوره.
    با عرض سلام مجدد تنها راه در مورد یافتن اطمینان قلبی شناخت بیشتر می باشد که از طریق شناخت خانواده ،اطرافیان،دوستان ،محل کار،مکانهایی که آنجا رفت و آمد می کند ،نوعی پوشش او جلوی نامحرم و در مکاهای خصوصی و عمومی و...حاصل می شود و شناختی که از راه صحبت کردن با طرف مقابل ایجاد می شود بسیار بسیار کم می باشد.
    البته این نکته را در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان تا زمانی که شرایط ازدواج برای شما فراهم نشده ارتباطی با ایشان نداشته باشید.

اما موانع ازدواج:
    مهمترینش اینه که بیکارم و هیچ درآمدی ندارم و بعد اینکه دوست ندارم تا از نظر شغلی و موقعیت اجتماعی خودم رو ثابت نکردم ازدواج کنم و از نگاه ترحم آمیز درو بریام بهم بدم میاد. نمی خوام همه هزینه های ازدواجم توسط پدرم پرداخت بشه و بگن طرف با جیب خالی زن گرفته. یه مشکل بزرگ اجتماعی هم که دارم اینه که خیلی کم حرف میزنم و به همین خاطر نمی تونم ارتباط قوی با دوروبریام داشته باشم و از نگاه دیگران فردی غیر اجتماعی و خجالتی و مظلوم هستم و نمی دونم چطور با این مشکل برخورد کنم و نگاه دیگران رو عوض کنم.
    سپاس که توجه دارید
    در مورد کار ومخارج عروسی میتوانی (با توجه به شرایط شهر شما ) فعلا عقد کنی و مدتی در عقد بمانید (البته توصیه به دوران عقد طولانی نمی شود )و البته بهتر از به گناه افتادن است تا زمانی که کار مناسبی پیدا کنی
    البته این نکته را هم در ذهن داشته باشید که بالا رفتن سن انسان نیز جهت ازدواج مطلوب نمی باشد و مشکلات جانبی همراه دارد

در مورد مهارتهای اجتماعی نیز شما باید این مهارتها را تقویت کنی بیشتر با اطرافیان و سایر مردم رفت و آمد کنی نوع و کیفیت ارتباط با اطرافیان را بال ببری و...در این زمینه از خواندن و عمل کردن به کتبی که در این زمینه نوشته شده است غافل نشوید
    در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی

13. صلوات ها 8

علاقه
    تبلیغ دین
    نوشته
    381
    حضور
    13 روز 10 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    3
    گالری
    27
    صلوات
    1486

سلام
    به نظر حقیر چند نکته رسید
    اول اینکه اگر از نظر اسلام همون رابطه ی محدود شما اشکال داشته حتما از آنچه گذشته توبه کنیدواز خدای متعال کمک بخواهید.چراکه غیر ازاو کسی صلاح ومصلحت مارانمی دونه.
    دوم اینکه آقا پیمان شما دختر خانم رو هنوز ندیدی؟؟؟بالاخره قیافه و ظاهر هم در حد خودش مهمه.
    سومین نکته به نظرم اینه که در اینجور رابطه ها اگر به ازدواج ختم بشه یک مسئله ای که ممکنه پیش بیاد شک دوطرفس که مطمئنا مخرب زندگیه.الان که خبری نیست شما به طرف شک دارید وای به حال زندگی مشترک.درضمن به این نکته هم توجه کنید که همین طور که شما این شک رو دارید که ممکنه طرفتون رابطه های دیگه ای داشته باشه ایشون هم ممکنه به شما شک کنه.چه دلیلی داره اون درمورد شما اینطور فکر نکنه؟؟؟

سایتی برای علاقه مندان به مباحث اصولی، فقهی و رجالی:

www.mobahathah.ir

15. صلوات ها 7

علاقه
    موتور سنگین-ارتش
    نوشته
    436
    حضور
    11 روز 16 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    2
    گالری
    27
    صلوات
    1492

شما باهاش نامحرمید.
    اون با اینکه میدونسته شما نامحرمید باهاتون دوست شده.
    یه تضمین بدید که از کجا معلوم بعد ازدواج به یه نامحرم دیگه چراغ سبز نده؟

شبهای درازِ بی عبادت چه کنم؟
    قلبم به گناه کرده عادت چه کنم؟
    گویند کریم است و گنه میبخشد
    گیرم که ببخشید،ز خجالت چه کنم؟

17. صلوات ها 3

علاقه
    عشقم شهداست و هرچی ک بهشون نزدیکم کنه...
    نوشته
    407
    حضور
    8 روز 21 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1459

سلام دوستان. ب نظر من وقتی شما میاین اینجا این بحث رو مطرح میکنین حتما جواب بحث رو هم میدونین دیگه و دنبال یه تایید واسه ادامه دوستی تون میگردین.زندگی با رفاقت خیلی فرق میکنه. منم مثله بقیه دوستان بعید میدونم کار عاقلانه ای باشه ولی اینم میدونم ک اگه بخواین فراموش هم کنین ب شدت کار سختیه و اراده بزرگی میخواد ... خودتون باید تصمیم بگیرین یا عشق دنیایی یا عذاب دنیا و بهشت آخرت !!!! این واقعیت هست باید باهاش روبرو بشین.موفق باشین
    حالا تمام دغدغه ام این شده حسین
    این اربعین کرب و بلا میبری مرا

19. صلوات ها 4

علاقه
    ❤خدا و ائمه تنها کسایین که دارم❤
    نوشته
    734
    حضور
    36 روز 9 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2995

سلام وقت بخیر.
    من یه آدم خجالتی و تقریبا خشکی هستم همینطورمذهبی و معتقد. از رابطه دوست دختر پسری هم بدم میاد همیشه مخالف بودم.تقریبا خردادماهپارسال بود که دیدم یه تماس بی پاسخ رو گوشیم هست که ناشناسه پیام دادم شما؟ گفت ببخشیداشتباه شد. این پیام ها همینطور ادامه پیدا کرد البته محتوای پیامها ارزشی و اخلاقیبود و با اطلاعات مذهبی که داشتم به سوالات طرف مقابل جواب بدم مثلا میگفت:چادری اماما امروزه به ماها میگن امل و...
    تقریبا یه ماه از این ارتباط گذشت و اوننمی دونست که من پسرم یا دختر. و ابراز علاقه کردو گفت دوست داره ارتباطمون ادامه داشتهباشه و از حرفام و اعتقادام خوشش اومده.من هم با اینکه از نظر عقلانی مخالف بودم امادلم میخواست و حقیقتش یه احساس نیاز بهم دست داده بود.و ادامه دادیم و بعدها با جزئیاتزندگی و اخلاقی هم آشنا شدیم و من هم یه تحقیقاتی کردم و دیدم چیزایی که گفته درستهو ابراز تمایل برای ازدواج کرد من هم خیلی از اخلاقش خوشم اومده درحالی که هنوز ندیدمشو فقط پیامکی باهم ارتباط داشتیم و یه چندباری هم تلفنی باهم حرف زدیم.احساس میکنمخیلی دوستش دارم و همونیه که میخوام. اما از یه چیز خیلی میترسم و اون همین ارتباطیهکه با من داشت و همیشه با خودم میگم کسی که اینطور راحت بامن ارتباط داشته خب حتمامیتونه با چند نفر دیگه هم ارتباط داشته باشه.لطفا کمکم کنید و راهنمایی کنید که چهبکنم. این نکته رو هم بگم که چون خودم مخالف این ارتباطات بودم و بخاطر اعتقادم علیرغم میل باطنی یه بار بیش از یه ماه ارتباطم رو باهاش قطع کردم ولی دیدم نمی تونم رهاشکنم و از محبتش بی بهره باشم و دوباره ارتباطمون برقرار شد تا یه ماه قبل که دوبارهتصمیم گرفتم به این ارتباط خاتمه بدم و الان ارتباطی باهم نداریم ولی دلم پیششه و هرلحظهبه سرم میزنه که بهش پیام بدم ولی مقاومت میکنم. راهنمایی کنید لطفا.
    ضمنا فعلا شرایط ازدواج ندارم که بگید با خانواده درمیان بذار اگهخوبه برو خواستگاری.
    برادر من تا زوده خودته نجات بده ، میگم نجات بده چون چه دلت بخواد قبول کنی چه نه این یه دام هست شاید الان منظورمو متوجه نشی ولی 2 روز دیگه خیلی خوب درک می کنی که امیدوارم قبل اون روز متوجه بشی و خودت رو نجات بدی

فکر نکن چون دوستش داری بعد ازدواج دیگه بهش بدبین نمیشی یا مثل الان میگذری ، به گفته تمام روانشنا و همه ی اونایی که این عشق رو تجربه کردن ، این عشق بعد ازدواج شعلش خاموش میشه ، نمیگم دیگه بعد ازدواج عشقی نیستا ولی اون عشق دیگه براساس عقل اولیه هست که تو انتخابت ازش استفاده کردی ، اگه عاقلانه ازدواج کردی بعد می تونی با خیال راحت عاشق بشی ، ولی وقتی عاشقانه ازدواج کردی بعد ازدواج تازه دنبال اون عقله می گردی

یه سوال میکنم ازت پیش خودت ببین جوابش چیه :
    اگه جای اون دختر شخص دیگه ای بود که همین حرفا رو بهت می زد همین رفتار رو باهات داشت با توجه به اینکه شما اصلا ندیدیش ، برات فرق میکنه؟ ... تازه فرض کن این وسط یکی پیدا بشه که از امتحانایی که شما کردی سربلند بیاد بیرون حتما تو این مورد فرق می کنه نه؟

ولی تو مورد اول عقل سلیم میگه نباید فرقی بکنه چون شما هیچ ویژگی خاصی تو ایشون ندیدی که عاشقش شدی ، فقط بخاطر حس نیازت و احتمالا اینکه شما کمتر اجتماعی هستی و یکی این وسط پیدا شده که می تونی باهاش حرف بزنی بهش دل بستی و از اون برا خودت یه فرشته ساختی که لنگش هیچ جا پیدا نمیشه (البته امیدوارم شما به این مراحل نرسیده باشی )

یه توصیه کوچیک : روابط اجتماعیتو با دوستان و فامیل و اطرافیانت زیاد کن ، کلاسایه ورزشی برو و کلا سرتو خیلی شلوغ کن بعد اگه بازم دیدی واقعا دوستش داری و از فکرت نمی تونی بیرونش کنی برو دنبال مقدمات ازدواج
    بگــــــذآر تمـــآم دنیا بد وبیرآهه بگویند!

به خــــــودت...

به چـــــــــــآدرت...

به سیـآه بودنش...

می ارزد به یک لبخند رضآیت مـــــــــــــدی فاطمـــــه(س)

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری