آیا اعتصاب غذا در اسلام حرام است؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا اعتصاب غذا در اسلام حرام است؟

با توجه به اینکه روزه ی وصال ( اتصال یک روزه به روزه دیگر بدون خوردن و آشامیدن چیزی) در اسلام حرام است. آیا اعتصاب غذا هم همین حکم را دارد؟
زیرا عملا یکی هستند و تفاوت آنها فقط در نیت است.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

عصران;569154 نوشت:
با توجه به اینکه روزه ی وصال ( اتصال یک روزه به روزه دیگر بدون خوردن و آشامیدن چیزی) در اسلام حرام است. آیا اعتصاب غذا هم همین حکم را دارد؟
زیرا عملا یکی هستند و تفاوت آنها فقط در نیت است.

با تشکر از سؤال شما

لطفا هرگاه سؤال شرعی می پرسید نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;569799 نوشت:

با تشکر از سؤال شما

لطفا هرگاه سؤال شرعی می پرسید نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید

در پناه حضرت حق باشید

استاد بزرگوار اگر بخواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم یا در مقامی باشم و بخواهم اعتصاب آنها را بشکنم که نمی توانم بروم تک تک از کسانی که اعتصاب کرده اند بپرسم که مرجع تقلیدشان چیست و بعد ببینم مرجع تقلید کدامشان با من یکی هست تا ارشادشان کنم.
به هرحال اگر اجماع یا نظر مشهور در این باره نیست نظر رهبری را در این مورد بیان بفرمایید.

[="Tahoma"][="Black"]با تشکر مجدد از شما

اعتصاب غذا تا زمانی که ضرر مهمی برای بدن نداشته باشد به خودی خود منعی ندارد و جایز است مگر مفسده ای بر آن مترتب شود یا خوف وقوع در حرامی باشد که موجب حرمت شرعی آن خواهد شد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

سجاد;570246 نوشت:
با تشکر مجدد از شما

اعتصاب غذا تا زمانی که ضرر مهمی برای بدن نداشته باشد به خودی خود منعی ندارد و جایز است مگر مفسده ای بر آن مترتب شود یا خوف وقوع در حرامی باشد که موجب حرمت شرعی آن خواهد شد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

تسلیما - سلمنا - اطاعت امر

سجاد;570246 نوشت:
با تشکر مجدد از شما

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سلام علیکم
سوال دیگر من این است : حال که اعتصاب غذا که عملا همان روزه ی وصال است و فقط نیت روزه در آن نیست شامل احکام روزه ی وصال نمی شود.آیا می شود بدون اینکه نیت روزه داشته باشیم عملا عید فطر را روزه باشیم؟
نظر دفتر رهبری

[="Tahoma"][="Black"]

عصران;574081 نوشت:
سلام علیکم
سوال دیگر من این است : حال که اعتصاب غذا که عملا همان روزه ی وصال است و فقط نیت روزه در آن نیست شامل احکام روزه ی وصال نمی شود.آیا می شود بدون اینکه نیت روزه داشته باشیم عملا عید فطر را روزه باشیم؟
نظر دفتر رهبری

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

امساک کردن در روز عید فطر و چیزی نخوردن بدون اینکه نیت روزه داشته باشد ، مانعی ندارد و حرام نیست.

همیشه سلامت و سرفراز باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

موضوع قفل شده است