شرط در جلسه خواستگاری و حق الناس

تب‌های اولیه

46 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شرط در جلسه خواستگاری و حق الناس

اگر در ازدواج کسی شرطی بکند و به طرف مقابل بگوید این مهم ترین شرط من نسبت به تو هست و اگر این چنین نیستی یا این چنین نمی خواهی باشی بدون انکه من بفهمم جواب ردی به من بده و بعدا معلوم شود که انگونه نبوده و طرف دق مرگ بشه و بگه اخه من کلی بهت گفتم من این مورد می خواستم خودت که می دونستی اینطوری نیستی چرا ازدواج کردی این مورد مهم ترین ملاک من بود اونم بگه اون موقع می خواستم به دستت بیارم و ازدواج کنم ایا اون طرف که اشتباه گذشته خودش رو پنهان کرده (منظور از پنهان کردن یعنی رد نکردن خواستگار و الی هر اشگولی می داند که گناه را باید پیش خدا بازگو کند )ایا ان شخص حق الناس به گردنش هست
حتی اگر ان گناه حق الله باشد ولی طرف بگوید من می خواهم تو در گذشته ات ان حق الله را نکرده باشی و این مهمترین معیار من است و دیگر هیچ معیاری برای من مهم نیست(تا این حد) ایا حق ناس گردن طرف را می گیرد(مثلا گناه دوستی با جنس مخالف با شراب خواری یا قتل که بعدا از برملا شدن موجب عذاب روحی می شود )
فقط خواهشمندم طوری جواب بدین که صد در صد درست باشه من از جوابتون می خوام نتیجه ای بگیرم ببینم ازدواج بکنم یا نه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام خدمت همه بزرگوراني كه اين بحث را مطالعه مي كنند
و تشكر از شما پرسشگر محترم و ممنون از حسن اعتمادتون
همان طور كه اشاره كرديد ما دو نوع حقوق داريم:
الف) حق الله: نماز، روزه، حج،
ب) حق الناس:
ج) نسبي: يعني از جهتي حق الله و از جهتي ديگر حق الناس
حق الناس هم دو بخش دارد حقوق مالي و حقوق غيرمالي

[=persian-kordi]احكام و مسائل مربوط به حق‏ الناس دو قسم است:
[=persian-kordi]1. امور مالى (مانند بدهى، مظالم، خمس، زكات و ...)،
[=persian-kordi]2. امور غيرمالى (مانند غيبت، تهمت، هتك حرمت و ...).[1]

حق الله و حق الناس

اين كه من حق الهي به گردن است خب رابطه بين من و خدا است ولي گاهي از جهت ديگر حق الناس است اين وقتي است كه من به انساني قولي مي دهم يا عهدي مي كنم يا شرطي.
البته درباره حق الله و گناهاني كه بين ما است و خدايامان لازم نيست ما اعتراف كنيم و اگر كسي خيلي اصرار كرد مي توانيم راست نگوييم و توريه كنيم (مگر اين كه آن كار حتمي برملا شود و فرد بفهمد كه در اين صورت پيشنهاد مي شود از اين ازدواج يا همكاري منصرف شويد)
در روايتي از پيامبر مي خوانيم لا ايمان لمن لا عهد له كسي كه عهد و پيمانش را زيرپا مي گذارد ايمان پابرجايي ندارد.
حال اگر شرط ها ضمن عقد ازدواج شوند يعني در ضمن عقد شرعي عاقد بگويد به شرط فلان و.....و طرفين قبول كنند و عقد با توجه به آن شرط بسته شود و بعد آن شرط رعايت نمي شود عقد را مي توان فسخ كرد.

از دوست و همكار بزرگوارم جناب سجاد هم دعوت مي كنم كه از نظر شرعي بحث را ببينيد اگر نكته لازم است بفرمايند

[/HR] [=&quot][1][=&quot] [=&quot]( 2).« اوّلُ قَطْرَة مِنْ دَمِ الشَّهيد كَفارةُ لِذُنُوبِه الَّا الدَّيْن فَانَّ كَفارَتُه قَضائه»: من لا يحضره الفقيه، ج 3، ص 183، ح 3688.؛ [=&quot][=&quot]سيدمجتبى حسينى، دفتر شانزدهم(رساله دانشجويى، مطابق با نظر ده تن از مراجع عظام) پرسش ها و پاسخ هاى دانشجويى، 1جلد، دفتر نشر معارف - قم، چاپ: سى و يكم، 1390.[=&quot]

ببخشید منظور منو اشتباه فهمیدین اگه من در جلسه خواستگاری بگم به انها اعلام کنم چون من تا به حال با هیچ دختری رابطه عاطفی نداشتم و مهمتریم معیارم این هست که همسرمم اینگونه باشد و مهمترین ملاک من برای ازدواج این است که شما دوست پسر نداشته باشید و او هم قبول کند و بگویید ندارم و بعدها معلوم شود داشته (من که اون موقع طلاقش می دم از این موضوع بگذریم)ایا به گردن اون دختر حق الناس هست چون می توانسته بی سر صدا جواب رد بدهد عمر هزینه و اعصاب من رو هم به هم نریزد زمانی که می دیده من به این موضوع چقدر حساسم ئو گفتم که مهمترین معیارم هست
اگه هم حق الناس نباشد به نظرم ازدواج نکنم بهتر هست ولی عقل من می گوید چون این موضوع گفته شده تاکید شده روش مهمترین معیار بوده و قضیه طوری بوده که نه ابروی دختر برود بلکه بی سر صدا بدون اعتراف به گناه جواب رد بدهد اگر اینگونه نباشد حق الناس:read:
و من به خاطر حفظ ابرو دوست دارم این شرط بین خودمان باشد دوست ندارم پیش من اعترافی بکند فقط انصاف داشته باشد خواسته را انطور که هست درک کند و در جلسه خواستگاری تاکید کنم که اولین و مهمترین معیارم این هست و این بین من شما و خدا گفته شده و دوست ندارم در عقد نامه بنویسم
چون عقل ناقص من می گوید اگر کسی نقص عضوی داشنته و پنهان کند حتی اگر خواستگار نپرسد حق الناس گردنش هست چه برسد به این موضوع بزرگ اخلاق عفتی که قبلا روش تاکید شده ایا این گونه نیست؟

سلام بر شما
مرجع تقليد خودتان را بفرماييد تا گروه فقه براساس نظر مرجع شما پاسخگو باشند

ایت الله سیستانی
لطفا زمان پرسیدن تمام شرایط را بگویید حتی اینکه اعترافی صورت نگرفته و جواب رد می تواند بدهد طرف در صورت واجد شرایط نبودن

rank;568683 نوشت:
ببخشید منظور منو اشتباه فهمیدین اگه من در جلسه خواستگاری بگم به انها اعلام کنم چون من تا به حال با هیچ دختری رابطه عاطفی نداشتم و مهمتریم معیارم این هست که همسرمم اینگونه باشد و مهمترین ملاک من برای ازدواج این است که شما دوست پسر نداشته باشید و او هم قبول کند و بگویید ندارم و بعدها معلوم شود داشته (من که اون موقع طلاقش می دم از این موضوع بگذریم)ایا به گردن اون دختر حق الناس هست چون می توانسته بی سر صدا جواب رد بدهد عمر هزینه و اعصاب من رو هم به هم نریزد زمانی که می دیده من به این موضوع چقدر حساسم ئو گفتم که مهمترین معیارم هست
اگه هم حق الناس نباشد به نظرم ازدواج نکنم بهتر هست ولی عقل من می گوید چون این موضوع گفته شده تاکید شده روش مهمترین معیار بوده و قضیه طوری بوده که نه ابروی دختر برود بلکه بی سر صدا بدون اعتراف به گناه جواب رد بدهد اگر اینگونه نباشد حق الناس:read:
و من به خاطر حفظ ابرو دوست دارم این شرط بین خودمان باشد دوست ندارم پیش من اعترافی بکند فقط انصاف داشته باشد خواسته را انطور که هست درک کند و در جلسه خواستگاری تاکید کنم که اولین و مهمترین معیارم این هست و این بین من شما و خدا گفته شده و دوست ندارم در عقد نامه بنویسم
چون عقل ناقص من می گوید اگر کسی نقص عضوی داشنته و پنهان کند حتی اگر خواستگار نپرسد حق الناس گردنش هست چه برسد به این موضوع بزرگ اخلاق عفتی که قبلا روش تاکید شده ایا این گونه نیست؟

این دقیقا همون مطلبیه که منم میخاستم بپرسم.با این تفاوت که طلاق نمیدم میکشمش.که پول مهریه هم ندم.یه سوالم اضافه کنم:درسته که میگن خداوند همسر ادمو همونجوری قرار میده که خوده ادمه.مثلن برای مرد زناکار همسره زناکار و برای مرد پاک همسری پاک قرار میده؟؟؟چون واقعا وقتی توی جامعه میبینم اکثر دخترا زنا میکنند و دوست پسر دارند فقط این جمله که خدا هوامو داره و همسری مثل خودم نصیبم میکنه روحیه بهم میده و از اینکه گناه نکردم خوشحالم میکنه.به نظر شما چجوری این سوالو مطرح کنیم با اون خانم؟

mohsen1990;569556 نوشت:
طلاق نمیدم میکشمش
:Moteajeb!:
mohsen1990;569556 نوشت:
توی جامعه میبینم اکثر دخترا زنا میکنند و دوست پسر دارند

بر چه مبنایی این حرفو میزنید؟؟؟

mohsen1990;569556 نوشت:
واقعا وقتی توی جامعه میبینم اکثر دخترا زنا میکنند و دوست پسر دارند

دوست عزیز سلام

بنظرم زود قضاوت می فرمایید

آیا مدرکی برای صحبتتان وجود دارد؟

mohsen1990;569556 نوشت:
خدا هوامو داره و همسری مثل خودم نصیبم میکنه

جنابعالی در جمله قبلی فرمودید اگه همسرتان فلان باشد طلاقش نمی دید بلکه میکشیدش...:Esteghfar:

پس آیا می خواهید همسری بمانند خودتان داشته باشید...؟ ینی همسری عصبی و آدمکش؟

rank;568683 نوشت:
اگه من در جلسه خواستگاری بگم به انها اعلام کنم چون من تا به حال با هیچ دختری رابطه عاطفی نداشتم و مهمتریم معیارم این هست که همسرمم اینگونه باشد و مهمترین ملاک من برای ازدواج این است که شما دوست پسر نداشته باشید و او هم قبول کند و بگویید ندارم و بعدها معلوم شود داشته (من که اون موقع طلاقش می دم از این موضوع بگذریم)ایا به گردن اون دختر حق الناس هست

سلام

نظر اکثر مشاوران اینست که دختر از گذشته خود صحبت نکند...

مگر ما انسانهای معمولی، معصوم هستیم....؟

مسلما دارای خطا و اشتباه و گناه می شویم...

پس اگر پسر یا دختری در مراسم خواستگاری از گذشته خودش (که پر از خطا و اشتباست) صحبت کند، به احتمال بسیار زیاد طرف مقابلش نمی پذیرد...

ممکن است دختری که مد نظر شماست، توبه کرده باشد...

مسأله شما تا حدودی قابل درک است...

دنبال همسری هستید که در گذشته اش سعی کرده باشد خود را آلوده نکند...

خودتان را نیز آماده کرده اید...؟

«وَ مَنْ یَتَّقِ اللهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً* وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْث لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَكَّلْ عَلَى اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ اِنَّ اللهَ بالِغُ اَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِكُلِّ شَیْىء قَدْراً»
آیات سوّم و چهارم سوره طلاق

roya8;570011 نوشت:
:Moteajeb!:

بر چه مبنایی این حرفو میزنید؟؟؟

بر مبنایی که توی خیابون داشگاه فیلمایی که پخش میشه.وقتی دخترایی که به نظر محجبه میان اهل اینجور برنامه ها هستن.اون دخترایی که هزار جور ارایش میکنن که دیگه تکلیفشون معلومه.

مترصد;570027 نوشت:

دوست عزیز سلام

بنظرم زود قضاوت می فرمایید

آیا مدرکی برای صحبتتان وجود دارد؟

جنابعالی در جمله قبلی فرمودید اگه همسرتان فلان باشد طلاقش نمی دید بلکه میکشیدش...:Esteghfar:

پس آیا می خواهید همسری بمانند خودتان داشته باشید...؟ ینی همسری عصبی و آدمکش؟

کشتنشو که شوخی کردم ولی کاری میکنم ازینکه دروغ گفته پشیمون بشه چون اولین رابطه برای من خیلی مهمه که با کی باشه.حالا اگه همسری باشه که قبلن با کسی بوده اصلن نمیتونم فکرشم بکنم که بهش دست بزنم.تو خودت میتونی با همسری که زنا کرده و بعد از ازدواج فهمیدی ادامه بدی زندگیتو؟حتی با اینکه توبه کنه و خدا هم که توبه کننده ها را میبخشه.میتونی تو خیابون باش راه بری؟دستایی را لمس کنی که قبلن در دست کسه دیگه ای بوده؟...جامعه خودش نمایانگر اینقدر ماجرا از دخترایی با حجابی که اصلن به قیافشون این کارا نمیخوره شنیدم و دیدم که قضاوتی غیراز این نمیتونم بکنم.

هنوز به جوابم نرسیدم که:درسته که میگن خداوند همسر ادمو همونجوری قرار میده که خوده ادمه.مثلن برای مرد زناکار همسره زناکار و برای مرد پاک همسری پاک قرار میده؟؟؟چون من هرچقدر تحقیق کنم باز هم نمیتونم طرف مقابلمو درست بشناسم.من حتی خودمم درست نمیشناسم.خدا که هر ادمی را میشناسه پس حتما برای کسایی که توکل میکنن بهش اینده ای که به صلاحشونه رقم میزنه.فکرکنم بی عدالتی باشه که همسره منی که زنا نکردم کسی باشه که زنا کرده.هرچند به خاطر پیروی از پروردگار ادم گناه نمیکنه و نباید انتظار چیزی در مقابلش داشته باشه.

mohsen1990;570247 نوشت:
بر مبنایی که توی خیابون داشگاه فیلمایی که پخش میشه.وقتی دخترایی که به نظر محجبه میان اهل اینجور برنامه ها هستن.اون دخترایی که هزار جور ارایش میکنن که دیگه تکلیفشون معلومه.

خیلی دیگه تند میرید... چون شما چند نفر دیدین که اهل این جور چیزا هستن دلیل نمیشه که بگین اکثر دخترا اینطوری هستن.اینطوری تهمت بزرگی به اکثر دخترها زدین
چرا من دور و برم از این جور ادما ندیدم؟؟؟ در صورتی که هم محجبه اطرافم هست هم به قول شما ارایش کرده...

mohsen1990;570247 نوشت:

واقعا چقدر سریع و علمی آمار میگیرید!

برای این حرفتون باید خیلیا رو راضی کنید!

montazer 12;570264 نوشت:
خیلی دیگه تند میرید... چون شما چند نفر دیدین که اهل این جور چیزا هستن دلیل نمیشه که بگین اکثر دخترا اینطوری هستن.اینطوری تهمت بزرگی به اکثر دخترها زدین
چرا من دور و برم از این جور ادما ندیدم؟؟؟ در صورتی که هم محجبه اطرافم هست هم به قول شما ارایش کرده...

با سلام
فکر کنم کاربرmohsen1990 تند نرفتن دید اجتماعی خودشون که ناشی از افرادی هست که بیشتر در اجتماع حضور دارن را بیان کردن ، البته که کسانی که در جامعه برعکس شنا می کنن بیشتر جلوه می کنن اما باید قبول داشت که تعداد این افراد خیلی زیاد شده خیلی خیلی.....و البته به طبع افراد خوب هم که .....
آقای صدیقی می فرمودند دوران اخر زمان راه راست مانند مویی است و فرد مومن باید بر روی آن راه برود.

با تشکر:Gol::Gol::Gol:

mohsen1990;570249 نوشت:
کشتنشو که شوخی کردم ولی کاری میکنم ازینکه دروغ گفته پشیمون بشه

سلام

منظورتان کتک زدن است...؟

این عمل مورد پسند نیست هرچند به آن نیز امر شده است...

اگر بنده بجای شما بودم صبر می کردم، صبر حتی تا آخر عمر.... چاره ای نیست

mohsen1990;570249 نوشت:
تو خودت میتونی با همسری که زنا کرده و بعد از ازدواج فهمیدی ادامه بدی زندگیتو؟

مسلما کسی اینچنین همسری نمی خواد...

اما تمام دختران کشورمان نمی آیند در خیابان ها اردوکشی کنن...

دخترانی هم هستند که خود را از صدف بیرون نیاورده اند...

آیا از دخترانی که در حوزه علمیه تحصیل می کنن خبر داریم یا...

چشمانمان فقط به دانشگاه ها و دبیرستان های دخترانه دوخته شده است...؟

بنده حدود 20 سال تصور می کردم یکی از همسایگان ما تنها 2 فرزند دارد اما اخیراً (بعد از حدود 20 سال) متوجه شدم که این همسایه 2 دختر دیگر دارد... تاکنون نمی دانستم...

با کمال قاطعیت عرض می کنم که حتی در این جامعۀ اسفناک می شود که همسری عفیف و متعهد نصیب انسان شود اما...

بشرط آنکه بر خدا توکل کرده و خود انسان نیز در تهذیب نفس کوشا باشد...

در دانشگاه هم دخنران عفیف وجود داره

البته من اینو براساس دانشگاهی که توش تحصیل کردم میگم.

montazer 12;570264 نوشت:

من اصفهان زندگی میکنم.وقتی 5 مین کنار خیابونای اصلی شهر وایسی یه نگاه کلی بندازی...متوجه میشی کی چکارس...

مترصد;570411 نوشت:

سلام

منظورتان کتک زدن است...؟

این عمل مورد پسند نیست هرچند به آن نیز امر شده است...

اگر بنده بجای شما بودم صبر می کردم، صبر حتی تا آخر عمر.... چاره ای نیست

مسلما کسی اینچنین همسری نمی خواد...

اما تمام دختران کشورمان نمی آیند در خیابان ها اردوکشی کنن...

دخترانی هم هستند که خود را از صدف بیرون نیاورده اند...

آیا از دخترانی که در حوزه علمیه تحصیل می کنن خبر داریم یا...

چشمانمان فقط به دانشگاه ها و دبیرستان های دخترانه دوخته شده است...؟

بنده حدود 20 سال تصور می کردم یکی از همسایگان ما تنها 2 فرزند دارد اما اخیراً (بعد از حدود 20 سال) متوجه شدم که این همسایه 2 دختر دیگر دارد... تاکنون نمی دانستم...

با کمال قاطعیت عرض می کنم که حتی در این جامعۀ اسفناک می شود که همسری عفیف و متعهد نصیب انسان شود اما...

بشرط آنکه بر خدا توکل کرده و خود انسان نیز در تهذیب نفس کوشا باشد...

نخیر کتک بزنم که بره شکایت کنه.کارهای دیگه ای هست که باید با سیاست پیش رفت.تو هم گیردادیا!منم گفتم اکثر دخترا نه همشون وگرنه درسته چه بسا در بین دختران باحجاب و حتی بی حجابم کسایی هستن که واقعا خوبن.

roya8;570417 نوشت:
در دانشگاه هم دخنران عفیف وجود داره

البته من اینو براساس دانشگاهی که توش تحصیل کردم میگم.

گفتم اکثر دخترا نه همشون.

در جواب کسایی که مدرک میخان واسه حرفام:1.کافیه تو گوگل سرچ کنین فیلم *** ایرانی میبینین فیلمایی از پیر و جوون دختر و پسر پره تو اینترنت 2. تو فیسبوکم یه سری بزنین 3.شما فکر میکنین دوست دختر دوست پسرا با هم منچ بازی میکنن موقع تنهایی...توخیابون واقعا نمیبینین دختر پسرا را4.وقتی از 10 تا رفیقم 9 تاشون هر کدوم 2-3 دوست دختر دارن که عکساشونو نشون میدن و همینطور عکسای مبتذله دختره را فکر کنم یه امار بگیریم اینکه میگم اکثردختر پسرا زیاد دور از عقل نباشه.برای امارگیری توی یک جامعه که نمیان کل ملتو امار بگیرن5.وقتی میرم توی مغازه میبینم فروشنده داره با دختره کثافت کاری میکنه.یا در کلاس دانشگاه را موقعی که خلوته باز میکنم میبینم دخترپسره چیز میگیرن از هم.(نمیدونم قوانین سایت چجوریه میتونم صریح صحبت کنم یا نه) وقتی دختر پسره تو اتاق بسیج دانشگاه میرنو...اینا چیزاییه که خودم دیدم.چطور انتظار دارین نظرم عوض بشه.نمیدونم شما یا خودتون خیلی خوبین که همه را خوب میبینین یا خودتونو زدین به کوری یا تو جامعه نگشتین ببینین چه خبره.

[="Arial"]

rank;568334 نوشت:
فقط خواهشمندم طوری جواب بدین که صد در صد درست باشه من از جوابتون می خوام نتیجه ای بگیرم ببینم ازدواج بکنم یا نه؟

الآن خواستگارتون یه همچین شرطی گذاشته؟

بچه محله امام رضا;570438 نوشت:

الآن خواستگارتون یه همچین شرطی گذاشته؟

rank پسره.یه خورده با دقت بخون تابلوه که.

[="Arial"]

mohsen1990;570441 نوشت:
rank پسره.یه خورده با دقت بخون تابلوه که.

[=arial]من اصلا به آی.دی ایشون دقت نکردم، فقط سوالو دیدم و نقل قول کردم!

mohsen1990;570427 نوشت:
گفتم اکثر دخترا نه همشون.

من با همین کلمه (اکثرا )شما مشکل دارم.شما بر اساس مشاهدات خودتون دارید مدرک میارید . اینکه میگید فیلم هایی در اینترنت وجود داره یا فیسبوک یا دوست شدن دخترا و پسرا دقیقا دارید قشر مذهبی رو کنار میذارید و اون قسمتی رو بهش توجه میکنید که پایبند به چیزی نیستن.
تمام این صحبت هاتونو یک دختر هم میتونه برای پسرها بگه اما به شخصه من جرئت نمیکنم بگم اکثر پسرها.
mohsen1990;570435 نوشت:
یا خودتون خیلی خوبین که همه را خوب میبینین یا خودتونو زدین به کوری یا تو جامعه نگشتین ببینین چه خبره.
اتفاقا هم تو جامعه بودم هم خودمو نزدم به کوری

بچه محله امام رضا;570447 نوشت:

[=arial]من اصلا به آی.دی ایشون دقت نکردم، فقط سوالو دیدم و نقل قول کردم!

منم از سوالش فهمیدم پسره.وگرنه آی دیش که معنی خاصی نمیده.معلوم نمیکنه.

roya8;570633 نوشت:
من با همین کلمه (اکثرا )شما مشکل دارم.شما بر اساس مشاهدات خودتون دارید مدرک میارید . اینکه میگید فیلم هایی در اینترنت وجود داره یا فیسبوک یا دوست شدن دخترا و پسرا دقیقا دارید قشر مذهبی رو کنار میذارید و اون قسمتی رو بهش توجه میکنید که پایبند به چیزی نیستن.
تمام این صحبت هاتونو یک دختر هم میتونه برای پسرها بگه اما به شخصه من جرئت نمیکنم بگم اکثر پسرها.
اتفاقا هم تو جامعه بودم هم خودمو نزدم به کوری

من جرئت میکنم به همون نسبتم اکثر پسرا هم اینجوریند که گفتم.چه فرقی میکنه دو طرف دخیلن.حالا چون بحث سره دخترا بود من اسم پسر نیاوردم.به نظر شما قشر مذهبی که واقعا واقعا پایبند هستند چند درصد جامعه را تشکیل میدن؟؟10درصد 20 درصد 30 درصد!!!در هر حال هرچی فکرمیکنم اکثریت با بقیه هست.البته توی قشر غیرمذهبی هم هستند کسایی که پایبند یه سری اخلاقیاتن ولی تعدادشون کمه.من خودم ادم مذهبی نیستم ولی یه سری خط قرمزایی تعیین کردم واسه خودم.تو قشری که من باهاشون سر و کار دارم از گفتن اینجور چیزا ابایی ندارن.ولی ایا مطمئنید قشری که شما باهاشون در ارتباطید همشون راجبه خودشون حقیقت را میگن یا راجبه اینجور مسائل با شما صحبت میکنن.

mohsen1990;570719 نوشت:
تو قشری که من باهاشون سر و کار دارم از گفتن اینجور چیزا ابایی ندارن

حرف منم همینه شما قشری که خودتون باهاشون سر و کار داریدو میبینید.

roya8;570725 نوشت:
حرف منم همینه شما قشری که خودتون باهاشون سر و کار داریدو میبینید.

شما که میگین با کلمه اکثریت مشکل دارین.قبول دارین قشری که من باهاش سروکار دارم اکثریته؟؟؟؟؟

mohsen1990;570743 نوشت:
شما که میگین با کلمه اکثریت مشکل دارین.قبول دارین قشری که من باهاش سروکار دارم اکثریته؟؟؟؟؟

نه من نگفتم اکثریته
گفتم شما براساس این جامعه آماری دارید نظر میدید.

roya8;570744 نوشت:
نه من نگفتم اکثریته
گفتم شما براساس این جامعه آماری دارید نظر میدید.

اگه کسایی که واقعا به دین عمل میکردن اکثریتن به قول شما که وضع اجتماعی مملکت اینجوری نبود.شما فقط اینو جواب بدین واقعا بنظرتون کدوم قشر اکثریتن؟؟همین یه سوالو از جواب دادن طفره میری.

mohsen1990;570745 نوشت:
اگه کسایی که واقعا به دین عمل میکردن اکثریتن به قول شما که وضع اجتماعی مملکت اینجوری نبود.شما فقط اینو جواب بدین واقعا بنظرتون کدوم قشر اکثریتن؟؟همین یه سوالو از جواب دادن طفره میری.

معلومه کساییکه واقعا به دین پایبندن در اکثریت نیستن
اما این فرق میکنه با اینکه شما میگید اکثر دخترها زنا میکنن .ممکنه کسی اصلا مذهبی نباشه اما پشتوانه فرهنگی و خونوادگی داشته باشه

با عرض سلام
بنده نظرم رو در تاپیک شایدبرای... گذاشتم اما ظاهرا دوستمون تاپیک کدید باز کردند.لذا دوباره اینجا هم می ذارم.اصل حرف من قسمت اوله
در اینکه اسلام می فرماید: المومنون عند شروطهم یعنی مومنان باید به شرط هایی که می گذارند و می پذیرند پایبند باشند شکی نیست.اما در این موردی که فرمودید به نظرم یکم شرطی که شما فرمودید ناقصه.یعنی شرطی که گذاشته شده به نظرم اشکال داره(اشکال اخلاقی)چرا که خدای متعال هم با اون بزرگیش همه ی گناهان حتی شرک رو هم با توبه واقعی می بخشه(تفسیرالمیزان ذیل آیه 53سوره ی زمر)حالا ما هم نبایدکاسه ی داغ تر از آش بشیم.واقعا اگر طرف توبه کرده ما هم باید به خاطر خدا کوتاه بیایم
این از طرف شرط گذارنده اما طرفی هم که شرط را پذیرفته مجبور که نبوده می توانسته به دیگری مراجعه کنه لذا در اینکه حق الناس بر گردنش باشه شکی نیست.چون شرط رو پذیرفته و مجبور هم نبوده.

mohsen1990;569556 نوشت:
با این تفاوت که طلاق نمیدم میکشمش.که پول مهریه هم ندم

آقا محسن فدای غیرتت بشم انصافا داری تند می ری.خدا از حقش می گذره شما نمی گذری؟؟؟در ثانی برادر من بکشی که باید دیه بدی مهریه طلبت:Nishkhand: !!!
بعدم اینکه حاجی همه ی جامعه اونی نیست که ما تو کوچه و بازار و اینترنت می بینیم.یکم خوش بین باش.معلوم نیست عاقبت کی به خیر ختم می شه.چه بسا همین افراد به ظاهر بد در آخر کار سربلند بشن و...والعاقبة للمتقین.

ایشالا واسه کسی ازینجور اتفاقا نیافته.همه همسر موردنظرشونو پیدا کنن.ولی اخر نفهمیدم اگه همه جامعه اونی نیست که توی کوچه بازار اینترنت....هستن.پس کجان؟جامعه یعنی اینجور جاها.اونی که تمام عمرش تو خونشه و هیچ فعالیتی نداره که جامعه نیست!در هر صورت راجبه اتفاق نیافتاده صحبت کردن اشتباس.

rank;568334 نوشت:

اگر در ازدواج کسی شرطی بکند و به طرف مقابل بگوید این مهم ترین شرط من نسبت به تو هست و اگر این چنین نیستی یا این چنین نمی خواهی باشی بدون انکه من بفهمم جواب ردی به من بده و بعدا معلوم شود که انگونه نبوده و طرف دق مرگ بشه و بگه اخه من کلی بهت گفتم من این مورد می خواستم خودت که می دونستی اینطوری نیستی چرا ازدواج کردی این مورد مهم ترین ملاک من بود اونم بگه اون موقع می خواستم به دستت بیارم و ازدواج کنم ایا اون طرف که اشتباه گذشته خودش رو پنهان کرده (منظور از پنهان کردن یعنی رد نکردن خواستگار و الی هر اشگولی می داند که گناه را باید پیش خدا بازگو کند )ایا ان شخص حق الناس به گردنش هست
حتی اگر ان گناه حق الله باشد ولی طرف بگوید من می خواهم تو در گذشته ات ان حق الله را نکرده باشی و این مهمترین معیار من است و دیگر هیچ معیاری برای من مهم نیست(تا این حد) ایا حق ناس گردن طرف را می گیرد(مثلا گناه دوستی با جنس مخالف با شراب خواری یا قتل که بعدا از برملا شدن موجب عذاب روحی می شود )

سلام
خوشحالم هنوز هستن كساني كه عفت براشون هنوز حرف اول رو ميزنه
ي صلوات به افتخار همه اين عزيزان
اللهم صل علي محمد و آل محمد
:Kaf:
اگه هنوز ازدواج نكرديد
بلحاظ حقوقي چون در ازدواج طرفين و خصوصياتشون ركن عقد رو دارن
و اگه بعدا يكي از طرفين با تدليس و فريب خودشو واجد صفت نيكو يا فاقد صفت بد جلوه داد
و بعدا معلوم شد دروغ بوده
شما ميتونيد با ادعاي تدليس و يا فريب درخواست طلاق و چه بسا فسخ عقد رو بديد(تو نظام حقوقي ايران خيلي خيلي خيلي سخته)
شرط ضمن عقد
اگه شما ضمن عقد وجود شرطي رو در نظر بگيريد
من به اين شرط با شما ازدواج ميكنم كه شما دكتر يا مهندس يا تاجر يا خدايي نكرده طلبه باشيد(اقا شوخي كردم
:Nishkhand:)
باز به همون سختي مي تونيد ادعاي خلف شرط كنيدو...
اما
اقا جان
جان برادر
مگه خدا بهت چشم نداده هوش نداده
خوب تحقيق كن
هزارتاي اين شرطو شروط بر فرض جبران خسارت و طلاق و... جاي دل شكسته رو نميگيره
بابا زن مگه چقدر ارزش داره
:read:
اما بحث حق الناس و حق الله
حق الله كه هست چون مصداق كذب شمرده ميشه
اما حق الناس
چون ازدواج نوعي عقد محسوب ميشه هرگونه شرط ضمن ان براي طرف مقابل تعهد به وجود مي آورد
كه بايد به ان اي بند باشه
و در صورت تخلف بايد جبران كنه و ضامنه
ولي جايگاه دقيق اين بحث در
حقوق معنوي افراد هست.

احمدمنتظرالمهدی;570748 نوشت:
با عرض سلام
بنده نظرم رو در تاپیک شایدبرای... گذاشتم اما ظاهرا دوستمون تاپیک کدید باز کردند.لذا دوباره اینجا هم می ذارم.اصل حرف من قسمت اوله
در اینکه اسلام می فرماید: المومنون عند شروطهم یعنی مومنان باید به شرط هایی که می گذارند و می پذیرند پایبند باشند شکی نیست.اما در این موردی که فرمودید به نظرم یکم شرطی که شما فرمودید ناقصه.یعنی شرطی که گذاشته شده به نظرم اشکال داره(اشکال اخلاقی)چرا که خدای متعال هم با اون بزرگیش همه ی گناهان حتی شرک رو هم با توبه واقعی می بخشه(تفسیرالمیزان ذیل آیه 53سوره ی زمر)حالا ما هم نبایدکاسه ی داغ تر از آش بشیم.واقعا اگر طرف توبه کرده ما هم باید به خاطر خدا کوتاه بیایم
این از طرف شرط گذارنده اما طرفی هم که شرط را پذیرفته مجبور که نبوده می توانسته به دیگری مراجعه کنه لذا در اینکه حق الناس بر گردنش باشه شکی نیست.چون شرط رو پذیرفته و مجبور هم نبوده.

سلام
مشكل اينجاست كه تو ازدواج خد شخصيت و طرفين مهمن
لذا مي تونه موجه باشه كه فردي چنين شرطي رو بكنه
هرچند معمول نيست

mohsen1990;570773 نوشت:
اخر نفهمیدم اگه همه جامعه اونی نیست که توی کوچه بازار اینترنت....هستن.پس کجان؟

نکته تو همین " همه " است.یه عده ای کار و تفریح وهمه چیزشون تو کوچه بازاره.اما هستن کسایی که بی دلیل بیرون نمی رن.تفریحشون بازار گردی و... نیست.برامثال شما از یک طرف خیابون و بازارها رو میبینی که پره از مثلا بدحجاب ها اما از طرف دیگه نماز جمعه ها وراهپیمایی ها نشون می ده که انصافا باحجاب های ما هم کم نیستن.و ما هم حق نداریم بدون دلیل همه را متهم به گناه کنیم.به هر حال فرمودند برای اثبات زنا 4مرتبه اقرار یا 4شاهد عادل لازمه...!

S.A.J;570781 نوشت:
لذا مي تونه موجه باشه كه فردي چنين شرطي رو بكنه
هرچند معمول نيست

حق با شماست.چنین شرطی امکان پذیره.اما من خواستم این نکته رو عرض کنم که نباید از مساله ی توبه هم غافل بشیم.دوستان می گن اگه بفهمیم که قبلا رابطه داشته طلاق و قتل و....!!!واقعا معلوم نیست کسی که قبل از ازدواج رابطه ای داشته و توبه ی واقعی کرده آدم بدی باشه یا عاقبت بخیر نشه.
چشم ها را باید شست جوره دیگر باید دید

سلام دوستان.شما چقدر استرسی هستین :khandeh!: مگه توکل ندارین؟؟؟ یه توسل قبل ازدواج باعث میشه ان شاالله خدا همونی رو ک میخواین واستون انتخاب کنه. من چن بار دیگه هم نوشتم باز هم میگم دوستان مجرد و متاهل حتما بحث خانواده متعالی حاج آقا پناهیان رو گوش بدین خیلی آروم تون میکنه.بعدشم اینقد اصرار نکنین ک کسی ک میرین خواستگاری حتما قبلا خدایی نکرده گناهی کرده باشه خب بنده خدا گفته گناهی نکرده لابد نکرده دیگه چ اصراریه ک گیر دادین گناه کرده بنده خدا... :Moteajeb!:

[="Tahoma"][="Black"]

rank;568334 نوشت:

با تشکر از سؤال شما

از نظر فقهی اگر عقد مبنی بر این شرط یعنی نداشتن دوستی با جنس مخالف خوانده شده اما دختر این طور نبوده و تدلیس کرده ، پسر حق فسخ عقد را دارد .

اگر در این بین عرفا بخاطر عملکرد دختر خسارتی به پسر خورده باشد و مالی تلف شده باشد ، دختر ضامن است.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی در قم[/]

احمدمنتظرالمهدی;570848 نوشت:
حق با شماست.چنین شرطی امکان پذیره.اما من خواستم این نکته رو عرض کنم که نباید از مساله ی توبه هم غافل بشیم.دوستان می گن اگه بفهمیم که قبلا رابطه داشته طلاق و قتل و....!!!واقعا معلوم نیست کسی که قبل از ازدواج رابطه ای داشته و توبه ی واقعی کرده آدم بدی باشه یا عاقبت بخیر نشه.
چشم ها را باید شست جوره دیگر باید دید

سلام
من متوجه حسن نيست و صدق باطن شما هستم
اما

ايثار در ازدواج حرام است

تحت هيچ شرايطي با احتمالات يا آرزوها همسرگزيني نكنيد
به قول بچه ها
آغا نقدا بفهم چند مرده يا زنه حلاجه(يا شايد هلاج!! نميدونم؟)
اينم من از خودم نميگم
روايات كه ميگه هم كفو بخصوص در ايمان
نميگن ايمان بالقوة يا ايمان گذشته ش
ميگن بالفعل بايد مومنه باشه

لأمة مؤمنة خير من مشركة ولو أعجبتكم

آقا در ضمن شايد احتمالا فردي هم مبتلا به وسواس شده باشه
من اكيدا توصيه ميكنم ي بار خودشو حتما ويزيت كنه

S.A.J;571201 نوشت:
ايثار در ازدواج حرام است

باز هم حق با شماست.اما منظور من بعد از ازدواجه.که فرضا دختر یا پسر از همه نظر خوبه فقط ثابت شده که قبلا رابطه داشته.در عین حال توبه کرده و الان هیچ مشکلی نداره!!خوب تکلیف چیه؟طلاق وقتل!!؟؟ یا ادامه ی زندگی؟؟

mohsen1990;569556 نوشت:
این دقیقا همون مطلبیه که منم میخاستم بپرسم.با این تفاوت که طلاق نمیدم میکشمش.که پول مهریه هم ندم.یه سوالم اضافه کنم:درسته که میگن خداوند همسر ادمو همونجوری قرار میده که خوده ادمه.مثلن برای مرد زناکار همسره زناکار و برای مرد پاک همسری پاک قرار میده؟؟؟چون واقعا وقتی توی جامعه میبینم اکثر دخترا زنا میکنند و دوست پسر دارند فقط این جمله که خدا هوامو داره و همسری مثل خودم نصیبم میکنه روحیه بهم میده و از اینکه گناه نکردم خوشحالم میکنه.به نظر شما چجوری این سوالو مطرح کنیم با اون خانم؟

سلام دوست عزیزم
خدا رو شکر که گناه نکردین. واقعا پسر پاک تو این زمونه خیلی کم پیدا میشه
اما دوست عزیزم مواظب باشید. حرفاتون بوی غرور میده. انقد یه خودتون مغرور نباشید و به گناهکاران با دیده ی حقارت نگاه نکنید.
همه ی گناهکاران هم یه روزی پاک بودن و چه بسا خیلی از اونا حتی تصورشم نمیکردن یه روز به چنین وضعی بیفتن.
مواظب باشید خدای نکرده یه روز چشماتونو باز نکنید ببینید به همون وضعی دچار شدین که ادعا میکنید اگه همسرتون اونطوری بود میکشتینش!
همه ی ما در پرتگاه سقوطیم .فقط یک لحظه غفلت و غرور کافیه تا بشه آنچه که نباید بشه
کسی رو که خدا میبخشه ما کی هستیم که نبخشیم؟
یا علی:Gol:

salam1990;571312 نوشت:
سلام دوست عزیزم
خدا رو شکر که گناه نکردین. واقعا پسر پاک تو این زمونه خیلی کم پیدا میشه
اما دوست عزیزم مواظب باشید. حرفاتون بوی غرور میده. انقد یه خودتون مغرور نباشید و به گناهکاران با دیده ی حقارت نگاه نکنید.
همه ی گناهکاران هم یه روزی پاک بودن و چه بسا خیلی از اونا حتی تصورشم نمیکردن یه روز به چنین وضعی بیفتن.
مواظب باشید خدای نکرده یه روز چشماتونو باز نکنید ببینید به همون وضعی دچار شدین که ادعا میکنید اگه همسرتون اونطوری بود میکشتینش!
همه ی ما در پرتگاه سقوطیم .فقط یک لحظه غفلت و غرور کافیه تا بشه آنچه که نباید بشه
کسی رو که خدا میبخشه ما کی هستیم که نبخشیم؟
یا علی:Gol:

میدونم ادم نباید به گناه نکردنش غرور بورزه.من خیلی گناهکارم ولی حالم از زنا و زناکار بهم میخوره.خدا خیلی تو زندگی کمکم کرده که این گناه و خیلی کارای دیگه را انجام ندم.توکل به خدا.امیدوارم خودش مواظبم باشه.
موضوع قفل شده است