صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شرط در جلسه خواستگاری و حق الناس

نوشته
    10
    حضور
    9 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16

شرط در جلسه خواستگاری و حق الناس

اگر در ازدواج کسی شرطی بکند و به طرف مقابل بگوید این مهم ترین شرط من نسبت به تو هست و اگر این چنین نیستی یا این چنین نمی خواهی باشی بدون انکه من بفهمم جواب ردی به من بده و بعدا معلوم شود که انگونه نبوده و طرف دق مرگ بشه و بگه اخه من کلی بهت گفتم من این مورد می خواستم خودت که می دونستی اینطوری نیستی چرا ازدواج کردی این مورد مهم ترین ملاک من بود اونم بگه اون موقع می خواستم به دستت بیارم و ازدواج کنم ایا اون طرف که اشتباه گذشته خودش رو پنهان کرده (منظور از پنهان کردن یعنی رد نکردن خواستگار و الی هر اشگولی می داند که گناه را باید پیش خدا بازگو کند )ایا ان شخص حق الناس به گردنش هست
    حتی اگر ان گناه حق الله باشد ولی طرف بگوید من می خواهم تو در گذشته ات ان حق الله را نکرده باشی و این مهمترین معیار من است و دیگر هیچ معیاری برای من مهم نیست(تا این حد) ایا حق ناس گردن طرف را می گیرد(مثلا گناه دوستی با جنس مخالف با شراب خواری یا قتل که بعدا از برملا شدن موجب عذاب روحی می شود )
    فقط خواهشمندم طوری جواب بدین که صد در صد درست باشه من از جوابتون می خوام نتیجه ای بگیرم ببینم ازدواج بکنم یا نه؟

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۶/۱۹ در ساعت ۱۱:۴۸

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58289

با نام و یاد دوست

شرط در جلسه خواستگاری و حق الناس

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

سلام خدمت همه بزرگوراني كه اين بحث را مطالعه مي كنند
    و تشكر از شما پرسشگر محترم و ممنون از حسن اعتمادتون
    همان طور كه اشاره كرديد ما دو نوع حقوق داريم:
    الف) حق الله: نماز، روزه، حج،
    ب) حق الناس:
    ج) نسبي: يعني از جهتي حق الله و از جهتي ديگر حق الناس
    حق الناس هم دو بخش دارد حقوق مالي و حقوق غيرمالي
    احكام و مسائل مربوط به حق‏ الناس دو قسم است:
    1. امور مالى (مانند بدهى، مظالم، خمس، زكات و ...)،
    2. امور غيرمالى (مانند غيبت، تهمت، هتك حرمت و ...).[1]

حق الله و حق الناس
    اين كه من حق الهي به گردن است خب رابطه بين من و خدا است ولي گاهي از جهت ديگر حق الناس است اين وقتي است كه من به انساني قولي مي دهم يا عهدي مي كنم يا شرطي.
    البته درباره حق الله و گناهاني كه بين ما است و خدايامان لازم نيست ما اعتراف كنيم و اگر كسي خيلي اصرار كرد مي توانيم راست نگوييم و توريه كنيم (مگر اين كه آن كار حتمي برملا شود و فرد بفهمد كه در اين صورت پيشنهاد مي شود از اين ازدواج يا همكاري منصرف شويد)
    در روايتي از پيامبر مي خوانيم لا ايمان لمن لا عهد له كسي كه عهد و پيمانش را زيرپا مي گذارد ايمان پابرجايي ندارد.
    حال اگر شرط ها ضمن عقد ازدواج شوند يعني در ضمن عقد شرعي عاقد بگويد به شرط فلان و.....و طرفين قبول كنند و عقد با توجه به آن شرط بسته شود و بعد آن شرط رعايت نمي شود عقد را مي توان فسخ كرد.

از دوست و همكار بزرگوارم جناب سجاد هم دعوت مي كنم كه از نظر شرعي بحث را ببينيد اگر نكته لازم است بفرمايند

[1]( 2).« اوّلُ قَطْرَة مِنْ دَمِ الشَّهيد كَفارةُ لِذُنُوبِه الَّا الدَّيْن فَانَّ كَفارَتُه قَضائه»: من لا يحضره الفقيه، ج 3، ص 183، ح 3688.؛ سيدمجتبى حسينى، دفتر شانزدهم(رساله دانشجويى، مطابق با نظر ده تن از مراجع عظام) پرسش ها و پاسخ هاى دانشجويى، 1جلد، دفتر نشر معارف - قم، چاپ: سى و يكم، 1390.

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 6

نوشته
    10
    حضور
    9 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16

ببخشید منظور منو اشتباه فهمیدین اگه من در جلسه خواستگاری بگم به انها اعلام کنم چون من تا به حال با هیچ دختری رابطه عاطفی نداشتم و مهمتریم معیارم این هست که همسرمم اینگونه باشد و مهمترین ملاک من برای ازدواج این است که شما دوست پسر نداشته باشید و او هم قبول کند و بگویید ندارم و بعدها معلوم شود داشته (من که اون موقع طلاقش می دم از این موضوع بگذریم)ایا به گردن اون دختر حق الناس هست چون می توانسته بی سر صدا جواب رد بدهد عمر هزینه و اعصاب من رو هم به هم نریزد زمانی که می دیده من به این موضوع چقدر حساسم ئو گفتم که مهمترین معیارم هست
    اگه هم حق الناس نباشد به نظرم ازدواج نکنم بهتر هست ولی عقل من می گوید چون این موضوع گفته شده تاکید شده روش مهمترین معیار بوده و قضیه طوری بوده که نه ابروی دختر برود بلکه بی سر صدا بدون اعتراف به گناه جواب رد بدهد اگر اینگونه نباشد حق الناس
    و من به خاطر حفظ ابرو دوست دارم این شرط بین خودمان باشد دوست ندارم پیش من اعترافی بکند فقط انصاف داشته باشد خواسته را انطور که هست درک کند و در جلسه خواستگاری تاکید کنم که اولین و مهمترین معیارم این هست و این بین من شما و خدا گفته شده و دوست ندارم در عقد نامه بنویسم
    چون عقل ناقص من می گوید اگر کسی نقص عضوی داشنته و پنهان کند حتی اگر خواستگار نپرسد حق الناس گردنش هست چه برسد به این موضوع بزرگ اخلاق عفتی که قبلا روش تاکید شده ایا این گونه نیست؟
    ویرایش توسط rank : ۱۳۹۳/۰۶/۱۹ در ساعت ۱۴:۲۵

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

سلام بر شما
    مرجع تقليد خودتان را بفرماييد تا گروه فقه براساس نظر مرجع شما پاسخگو باشند

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

10. صلوات ها 3

نوشته
    10
    حضور
    9 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16

ایت الله سیستانی
    لطفا زمان پرسیدن تمام شرایط را بگویید حتی اینکه اعترافی صورت نگرفته و جواب رد می تواند بدهد طرف در صورت واجد شرایط نبودن

12. صلوات

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط rank نمایش پست ها
    ببخشید منظور منو اشتباه فهمیدین اگه من در جلسه خواستگاری بگم به انها اعلام کنم چون من تا به حال با هیچ دختری رابطه عاطفی نداشتم و مهمتریم معیارم این هست که همسرمم اینگونه باشد و مهمترین ملاک من برای ازدواج این است که شما دوست پسر نداشته باشید و او هم قبول کند و بگویید ندارم و بعدها معلوم شود داشته (من که اون موقع طلاقش می دم از این موضوع بگذریم)ایا به گردن اون دختر حق الناس هست چون می توانسته بی سر صدا جواب رد بدهد عمر هزینه و اعصاب من رو هم به هم نریزد زمانی که می دیده من به این موضوع چقدر حساسم ئو گفتم که مهمترین معیارم هست
    اگه هم حق الناس نباشد به نظرم ازدواج نکنم بهتر هست ولی عقل من می گوید چون این موضوع گفته شده تاکید شده روش مهمترین معیار بوده و قضیه طوری بوده که نه ابروی دختر برود بلکه بی سر صدا بدون اعتراف به گناه جواب رد بدهد اگر اینگونه نباشد حق الناس
    و من به خاطر حفظ ابرو دوست دارم این شرط بین خودمان باشد دوست ندارم پیش من اعترافی بکند فقط انصاف داشته باشد خواسته را انطور که هست درک کند و در جلسه خواستگاری تاکید کنم که اولین و مهمترین معیارم این هست و این بین من شما و خدا گفته شده و دوست ندارم در عقد نامه بنویسم
    چون عقل ناقص من می گوید اگر کسی نقص عضوی داشنته و پنهان کند حتی اگر خواستگار نپرسد حق الناس گردنش هست چه برسد به این موضوع بزرگ اخلاق عفتی که قبلا روش تاکید شده ایا این گونه نیست؟
    این دقیقا همون مطلبیه که منم میخاستم بپرسم.با این تفاوت که طلاق نمیدم میکشمش.که پول مهریه هم ندم.یه سوالم اضافه کنم:درسته که میگن خداوند همسر ادمو همونجوری قرار میده که خوده ادمه.مثلن برای مرد زناکار همسره زناکار و برای مرد پاک همسری پاک قرار میده؟؟؟چون واقعا وقتی توی جامعه میبینم اکثر دخترا زنا میکنند و دوست پسر دارند فقط این جمله که خدا هوامو داره و همسری مثل خودم نصیبم میکنه روحیه بهم میده و از اینکه گناه نکردم خوشحالم میکنه.به نظر شما چجوری این سوالو مطرح کنیم با اون خانم؟

14. صلوات ها 2

علاقه
    امام رضا،مامان و بابا،مطالعه؛شعر،کامپیوتر،اینترنت،دریاشهرم
    نوشته
    279
    حضور
    19 روز 2 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1296

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها
    طلاق نمیدم میکشمش

توی جامعه میبینم اکثر دخترا زنا میکنند و دوست پسر دارند
    بر چه مبنایی این حرفو میزنید؟؟؟
    پر پروانه شکستن هنر انسان نیست...

16. صلوات ها 3

نوشته
    596
    حضور
    9 روز 17 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    1754

واقعا وقتی توی جامعه میبینم اکثر دخترا زنا میکنند و دوست پسر دارند
    دوست عزیز سلام

بنظرم زود قضاوت می فرمایید

آیا مدرکی برای صحبتتان وجود دارد؟

خدا هوامو داره و همسری مثل خودم نصیبم میکنه
    جنابعالی در جمله قبلی فرمودید اگه همسرتان فلان باشد طلاقش نمی دید بلکه میکشیدش...

پس آیا می خواهید همسری بمانند خودتان داشته باشید...؟ ینی همسری عصبی و آدمکش؟

ویرایش توسط مترصد : ۱۳۹۳/۰۶/۲۲ در ساعت ۲۲:۰۲
    (اللَّهُمَّ وَ أَنْطِقْنِي بِالْهُدَى، وَ أَلْهِمْنِي التَّقْوَى، وَ وَفِّقْنِي لِلَّتِي هِيَ أَزْكَى، وَ اسْتَعْمِلْنِي بِمَا هُوَ أَرْضَى)‏ صحیفه سجادیه-دعای بیستم

امام خامنه ای (حفظه الله): ​[پروردگارا!] برای این حقیر و هرکسی که علاقه­‌مند است، شهادت را به‌عنوان آخرین پلّه­‌ی زندگی ما قرار بده (۱۳۹۶/۰۱/۰۱)

شهادت محسن حججی؛ "کل یوم عاشورا و کل أرض کربلا"

18. صلوات ها 5

نوشته
    596
    حضور
    9 روز 17 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    9
    صلوات
    1754

نقل قول نوشته اصلی توسط rank نمایش پست ها
    اگه من در جلسه خواستگاری بگم به انها اعلام کنم چون من تا به حال با هیچ دختری رابطه عاطفی نداشتم و مهمتریم معیارم این هست که همسرمم اینگونه باشد و مهمترین ملاک من برای ازدواج این است که شما دوست پسر نداشته باشید و او هم قبول کند و بگویید ندارم و بعدها معلوم شود داشته (من که اون موقع طلاقش می دم از این موضوع بگذریم)ایا به گردن اون دختر حق الناس هست
    سلام

نظر اکثر مشاوران اینست که دختر از گذشته خود صحبت نکند...

مگر ما انسانهای معمولی، معصوم هستیم....؟

مسلما دارای خطا و اشتباه و گناه می شویم...

پس اگر پسر یا دختری در مراسم خواستگاری از گذشته خودش (که پر از خطا و اشتباست) صحبت کند، به احتمال بسیار زیاد طرف مقابلش نمی پذیرد...

ممکن است دختری که مد نظر شماست، توبه کرده باشد...

(اللَّهُمَّ وَ أَنْطِقْنِي بِالْهُدَى، وَ أَلْهِمْنِي التَّقْوَى، وَ وَفِّقْنِي لِلَّتِي هِيَ أَزْكَى، وَ اسْتَعْمِلْنِي بِمَا هُوَ أَرْضَى)‏ صحیفه سجادیه-دعای بیستم

امام خامنه ای (حفظه الله): ​[پروردگارا!] برای این حقیر و هرکسی که علاقه­‌مند است، شهادت را به‌عنوان آخرین پلّه­‌ی زندگی ما قرار بده (۱۳۹۶/۰۱/۰۱)

شهادت محسن حججی؛ "کل یوم عاشورا و کل أرض کربلا"

20. صلوات ها 2

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری