اسامی ممنوعه برای نامگذاری فرزندان

تب‌های اولیه

34 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اسامی ممنوعه برای نامگذاری فرزندان

Nahal;544536 نوشت:
بهترين اسم مذهبي براي پسر طاها و امير حسين هست از نظر من :Rose:

ببینید من شنیدم چون طه از حروف رمزی قرآن است بهتر است که روی فرزندان نگذاریم.

سرباز جنگ نرم;544627 نوشت:
ببینید من شنیدم چون طه از حروف رمزی قرآن است بهتر است که روی فرزندان نگذاریم.

:Moteajeb!: پس چرا انقدر زياده ؟؟؟!!!! جالب نشنيده بودم

Nahal;544629 نوشت:

:Moteajeb!: پس چرا انقدر زياده ؟؟؟!!!! جالب نشنيده بودم

آره اسم هایی مثل یاسین ، طاها و ... همین طور هستند.
وگرنه من خودم عاشق اسم طاها و یاسین هستم.

سلام خسته نباشید شنیدم که گذاشتن اسم یس روی پسر از طرف امام معصوم منع شده ( تاکید می کنم که نمی دونم صحت این مطلب چقدره)
آیا این اسم ایراد داره؟ طه چطور؟ مثلا محمد طه؟ اون هم ایراد داره؟ ممنون از راهنمایی کارشناسان بزرگوار :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

بهترين اسم مذهبي براي پسر طاها و امير حسين هست از نظر من :Rose:

توضیح اینکه:

این پست و سایر پستها از تاپیک:

http://www.askdin.com/thread5655-22.html

منتقل شده است

آنچه بعنوان نهی در روایات آمده تنها در روایتی از نام گذاری به یس نهی شده است یس نیز همچون طه از حروف مقطعه قرآن است و به عنوان یکی از اسامی پیامبر مطرح است امام صادق در روایت مربوط به نام گذاری به یس میفرماید نام محمد به شما اذن داده شده که به ان نام گذاری کنید لکن چه کسی به شما اجازه داده که نام یس بگذارید بحار ج : 16 ص : 86
ممکن است از این روایت از باب مشابهت بتوان گفت خوب است به طه نیز کسی نام گذاری نشود ولی نهیی در این مورد به خصوصه در روایات کلمات فقها نیافتیم در مورد معنای طه , همان گونه که گفتیم طه از حروف مقطعه قرآن است که میتواند معانی مختلفی داشته باشد ولی به حسب آنچه در روایات آمده است با توجه به این که پس از طه خداوند میفرماید ما قران را بر تو نازل نکردیم که خود را به تعب ورنج بیاندازی مراد از آن پیامبر است وطه یکی از نام های مبارک ان حضرت است حروف مقطعه قران به صورت رمز است ومعنای لغوی نمیتوان برای آن ذکر کرد در حقیقت طه یعنی طاء وهاء که طاها خوانده میشود ولی مراد از آن به حسب روایتی که در معانی الاخبار آمده و متن آنرا ذیلا می اوریم یعنی طالب حق وهدایت کننده به سوی آن در حقیقت طاء اشاره به طالب الحق بودن حضرت است وهاء به الهادی بودن حضرت و یس یعنی شنونده وحی الهی .

[معاني الأخبار] مُحَمَّدُ بْنُ هَارُونَ الزَّنْجَانِيُّ عَنِ الْمَعَاذِ بْنِ الْمُثَنَّى عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ أَسْمَاءَ عَنْ جُوَيْرِيَةَ عَنْ سُفْيَانَ بْنِ سَعِيدٍ عَنِ الصَّادِقِ ع فِي خَبَرٍ طَوِيلٍ سَيَأْتِي فِي كِتَابِ الْقُرْآنِ قَالَ وَ أَمَّا طه فَاسْمٌ مِنْ أَسْمَاءِ النَّبِيِّ ص وَ مَعْنَاهُ يَا طَالِبَ الْحَقِّ الْهَادِيَ إِلَيْهِ وَ أَمَّا يس فَاسْمٌ مِنْ أَسْمَاءِ النَّبِيِّ ص مَعْنَاهُ يَا أَيُّهَا السَّامِعُ لِوَحْيِي وَ الْقُرْآنِ الْحَكِيمِ إِنَّكَ لَمِنَ الْمُرْسَلِينَ عَلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِيمٍ‏.
{بحارالأنوار ج : 16 ص : 86}

آنچه از متون معتبر اسلامي در اين خصوص وارد شده اين است كه نام نيك در دنيا و آخرت براى انسان وسيله شرافت و سربلندى و بركت است. از سخنان معصومين عليهم‏السلام استفاده مى‏شود كه روز قيامت هر كس را با همان نام خودش صدا مى‏ زنند و اگر نام او از نام‏هاى خوب باشد براى او سودمند خواهد بود. نام نيك داشتن خصوصا همنامي با يكي از اهل بيت عليهم السلام موجب افتخار است ، ايشان از برگزيدگان خدا هستند وما هر چقدرخود را وزندگي خود را وحتي نام خود را شبيه به ايشان بكنيم نشانه محبت ما به خدا واهل بيت عليهم السلام است . از اين رو است كه نامگذاري در روايات ما بسيار جدي و پر اهميت تلقي شده است. در برخي روايات همان طور كه براي واجبات سفارش شده، در مورد نامگذاري صحيح فرزندان نيز توصيه‌هاي فراواني شده است.
قال علىّ عليه السّلام: و حقّ الولد على الوالد ان يحسن اسمه و يحسن ادبه و يعلّمه القرآن؛[1]حق فرزند بر پدر اين است كه نام او را نيكو قرار دهد و او را خوب تربيت كند و به او قرآن را ياد دهد.
در كلام ديگري مى فرمايند: سَمُّوا أَوْلَادَكُمْ قَبْلَ أَنْ يُولَدُوا فَإِنْ لَمْ تَدْرُوا أَ ذَكَرٌ أَوْ أُنْثَى فَسَمُّوهُمْ بِالْأَسْمَاءِ الَّتِي تَكُونُ لِلذَّكَرِ وَ الْأُنْثَى فَإِنَّ أَسْقَاطَكُمْ إِذَا لَقُوكُمْ فِي الْقِيَامَةِ وَ لَمْ تُسَمُّوهُمْ يَقُولُ السِّقْطُ لِأَبِيهِ أَلَّا سَمَّيْتَنِي وَ قَدْ سَمَّى رَسُولُ اللَّهِ ص مُحَسِّناً قَبْلَ أَنْ يُولَدَ وَ قَالَ وَ إِيَّاكُمْ وَ شُرْبَ الْمَاءِ قِيَاماً عَلَى أَرْجُلِكُم‏؛[2] فرزند خويش را پيش از تولد نامگذارى كنيد. هرگاه نمى دانيد پسر است يا دختر ، آنان را به تناسب مرد و زن بودن ، نامگذارى كنيد چرا كه مردم در هنگامه ى قيامت به نام هاى خويش خوانده مى شوند و فرزندى كه سقط شده باشد و نامى براى او تعيين نكرده باشند ، در روز قيامت از پدر مؤاخذه خواهد كرد... .
مادران و پدران مسلمان بايد بدانند كه چه بسا با نهادن نامي زشت و ناپسند، بر فرزندان خويش باعث حقارت و سرشكستگي آنان در تمام ايام زندگي خواهند شد. حضرت امام رضا(عليه السلام) مي‌فرمايند: أوّل ما يبرّ الرجل ولده أن يسمّيه باسم حسن فليحسن أحدكم ولده. «اوّلين نيكي پدر به فرزند خود اين است كه او را به اسم خوبي نامگذاري كند. پس مراقب باشيد اسم خوبي براي فرزند خود برگزينيد.» [3].
اسلام از طرق مختلف تمام سعي خويش را براي ريشه‌كن كردن فرهنگ نامگذاري زشت و يا بي‌محتوا مصروف نموده است. اسلام مي‌خواهد تا اصل نامگذاري نيك را به انسان‌ها بياموزد. شايد هنوز اهميت نامگذاري صحيح فرزندانمان را به‌خوبي در نيافته‌ايم؛ اما با كمي تفحص در روايات، نه تنها تأثيرات معنوي نامگذاري را در مي‌يابيم، بلكه به تأثيرات روحي و رواني آن نيز كه در فرد و خانواده به وجود خواهد آورد، پي خواهيم برد.
اگر قرآن كريم و روايات اسلامي ما به نام‌هاي نيك و نامگذاري صحيح اين همه اهميت داده‌اند، چرا ما در امر نامگذاري سهل‌انگار و بي‌توجه باشيم؟ چرا بايد اسمي سبك و زننده براي فرزندانمان برگزينيم؟ چرا با نهادن نام به ‌ظاهر زيبا، اما بي‌ محتوا براي فرزندانمان، خود را در برابر آنان و آنها را در برابر جامعه شرمنده سازيم؟ آيا شايسته است كه فرزندانمان را به دست خود در جامعه تحقير كنيم؟ مگر اسامي زيباي: « فاطمه، زهرا، مريم، معصومه، حديثه، رقيه، حميده، رحيمه، مرضيه، حنانه، طاهره، مليحه، زهره، سحر، زينب و صدها نام پُر معنا و زيباي ديگر چه ايرادي دارند كه از آنها غفلت مي‌كنيم؟ و يا اسامي پسر همچون: « محمد، علي، مهدي، رضا، مجيد، مطهر، حميد، شريف، صالح، لقمان، روح الله و صابر» چه اشكالي دارند كه برخي اسم‌هاي غربي و سبك را برمي‌گزينند.
امام صادق عليه السلام از رسول خدا صلي الله عليه و آله نقل مي كند: من ولدله أربعة أولاد لم يسمّ أحدهم باسمي فقد جفاني. [4] كسي كه چهار فرزند بياورد و هيچ يك را به اسم من نامگذاري نكند، به من جفا كرده است.
تاثيرنام نيك!
يكي از تأثيرات نام خوب آن است كه انسان سعي مي‌كند آنچنان كه صاحب اصلي نام داراي خصلت‌هاي خوب است، او نيز آنها را اكتساب كند و مي‌كوشد تا حدّ امكان از حيثيت آن نام خوب محافظت كند و از بركات آن بهره‌مند شود. قالَ رَسول الله (صلي الله عليه وآله) : اِنَّ اَوَّلَ مايَنحَلُ اَحَدُكَم وَلَدهُ الاسِمُ الحَسَن؛[5] پيامبر اكرم (صلي الله عليه وآله) فرمودند : اولين بخشش و عنايت شما به فرزندانتان، انتخاب نام نيكو مي باشد. و مي‌فرمايند: «هميشه بركات خداوند بر اهل خانه‌اي كه يك نام از اسامي پيامبران در آن باشد، نازل خواهد گشت.»
جابر در روايتي آورده است:
أراد أبوجعفر عليه السلام الركوب الي بعض شيعته ليعوده، فقال: «يا جابر! الحقني فتبعته»، فلما انتهي الي باب الدار خرج علينا ابن له صغير»، فقال له أبوجعفر عليه السلام : «ما اسمك؟»، فقال: «محمد»، قال: «فبما تكنّي؟»، قال: «بعلي»، فقال أبوجعفر عليه السلام : لقد احتظرت من الشيطان احتظاراً شديداً، ان الشيطان اذا سمع مناديا ينادي يا محمد، يا علي، ذابّ كما يذوب الرصاص حتي اذا سمع مناديا باسم عدوّ من أعدائنا اهتزّ و احتال.(6)
امام باقر عليه السلام مي خواست يكي از شيعيان را عيادت كند، فرمود: «اي جابر! تو با من باش». وقتي كه حضرت به در آن خانه رسيد، كودكي آمد. حضرت از او پرسيد: «نامت چيست؟». او گفت: «محمد». فرمود: «كنيه ات چيست؟». عرض كرد: «علي». حضرت فرمود: دور شدي از شيطان، دورشدني شديد؛ زيرا شيطان وقتي كه مي شنود كسي صدا مي زند: يا محمد، يا علي، او آب مي شود، مثل آب شدن قلع و سرب، تا اينكه مي شنود كسي اسمي از اسماي دشمنان ما را مي گويد. در اين هنگام، شيطان به اهتزاز در مي آيد و به خود مي بالد.
پرهيز ازبعضي نامگذاريها!
بدانيم كه با نهادن اسامي نيك و زيبا بر روي فرزندان خويش ، كرامت انساني آنان را حفظ كرده‌ايم و فروغي روشن را در آسمان ضميرش به وديعت نهاده‌ايم. والدين براي انتخاب نام بايد تمام سعي و تلاش خود را به كار ببرند تا نامي زيبا، مناسب و پُرمحتوا براي فرزند دلبندشان برگزينند و از اسامي زشت و سبك كه ممكن است در زمان طفوليت بسيار زيبا و شيوا جلوه كند، ولي براي سنين جواني يا بزرگسالي سبك و خجالت‌آور باشد، پرهيز نمايند؛ چه اينكه اين گونه از اسامي و القاب، دستاويزي خواهد شد براي تمسخر ديگران. گويند روزي امام صادق(عليه السلام) به عبدالملك بن اعين فرمودند: « چرا نام پسرت را ضريس گذاشتي؟ عبدالملك بي‌ادبي كرد و گفت: چطور پدرت تو را جعفر ناميد؟ امام صادق(عليه السلام) فرمودند: جعفر نام نهري روان در بهشت است؛ اما ضريس نام شيطان است.»
رسول اكرم (ص) نام هايى زيبا و با مسّمى همچون حسن (ع) و حسين (ع) را انتخاب فرمودند و حتى جنين حضرت زهرا ( س ) را پيش از ولادت “ محسن “ ناميدند. از نظر گاه روانى ، نامگذارى پس از تولد عمدتاً مبتنى بر احساسات ، آن هم احساسى متناسب با نوزادى لطيف و ظريف است و به همين دليل ممكن است نامى خوش آوا، اما رقيق و كم محتوا و يا بدون انديشه به فرداى كودك و بزرگسالى او انتخاب شود. تكيه بر زيبايى “ لفظ “ به ويژه در سال هاى اخير رايج شده است. در يكى از مدارس در پرسش از سى مادر، تنها هفت مادر با معنى نام فرزندشان و يا شخصيتى كه نامش را بر فرزند خويش نهاده بودند، آشنايى داشتند. آروين، آتوسا، پوپك، بيوك، پرمون، سالومه، سميرا، شيده، مانا، مونا، از جمله نامهايى بوده و هستند كه پدران و مادران به خوش آهنگى و روانى آنها توجه دارند، نه معنا و احياناً معادل چهره ى تاريخى آنها.
امام صادق عليه السلام از پدر بزرگوارش نقل مي كند: انّ رسول الله صلي الله عليه و آله كان يغير الأسماء القبيحة في الرجال و البلدان.(7) رسول اكرم صلي الله عليه و آله نامهاي قبيح مردم و شهرها را تغيير مي داد.
اگر ما خود را مؤمن واقعي مي‌خوانيم، اگر مي‌گوييم كه مي‌خواهيم صراط مستقيم انبيا و اولياي دين را ادامه دهيم و فرهنگ آنان را ترويج دهيم، بايسته است كه به سيره آنان تمسك بجوييم و در انتخاب نام براي فرزندان خويش، به كلمات معنوي و توصيه‌هاي حكيمانه اولياي خدا گوش جان بسپاريم. در روايت آمده است فردي نزد امام صادق(عليه السلام) رفت و در مورد نامگذاري فرزندش از ايشان مشورت خواست. امام صادق(ع) فرمودند: «اسمي براي فرزندت انتخاب كن كه بندگي خدا را بفهماند.» شخصي دختري داشت به نام عاصيه، يعني گناهكار. رسول خدا صلي الله عليه و آله اسم او را تغيير داد و او را جميله، يعني زيبا ناميد.
بركات نام نيك
در دنيا نيز نام‏هاى خوب، بركاتى دارد. بهترين نام‏ها، نام‏هايى است كه حاكى و مشعر به بندگى خدا باشد؛ در فرهنگ مقدس اسلام دستور اين است كه پيش از تولد فرزند ( دوران تكوين جنين و دميدن روح در كودك ) بهتر است پدر و مادر تصميم بگيرند و براى فرزند، چه دختر و چه پسر ، نامى تعيين نمايند.
حضرت امام خمينى (ره) نيز در ديدار و ملاقات افرادى كه از حضرتش تقاضاى نامگذارى فرزندشان را داشتند، عبدالله و فاطمه و زهرا و … را پيشنهاد مى كردند . ايشان در رساله عمليه مى فرمايند: فقر و بينوايى داخل خانه اى نمى شود كه در آن خانه محمد يا احمد يا على و يا حسين و يا جعفر و طالب و عبدالله و فاطمه باشد.
نامها اگر برگرفته از چهره هايى باشند كه در تاريخ به بزرگ منشى و نيكى از آنان ياد مى شود، كودك بعدها در انطباق با نام خويش هويتى مطلوب و ارزشمند مى يابد.علاوه براينكه ناميدن فرزندان به اسامي رسول اكرم صلي الله عليه و آله و ائمه اطهار عليهم السلام مورد اجر و پاداش خداوند است و باعث عزّت مسلمانهاست.
يكي از راههاي زنده نگاه داشتن نام اولياي دين، اين است كه مسلمانها براي فرزندان خود، نام پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و ائمه اطهار عليهم السلام را انتخاب كنند و با نامگذاري اسمهاي زيبا و خوب، علاوه بر اداي حقّ فرزندان، محبّت و علاقه خود را نسبت به آنان ابراز نمايند. در روايات آمده است: قيل لأبي عبدالله عليه السلام : «انّا نسمّي بأسمائكم و أسماء آبائكم فينفعنا ذلك؟» فقال: أي والله. در محضر امام صادق عليه السلام عرض شد «ما فرزندان خود را به نام شما و پدرانتان نامگذاري مي كنيم، آيا اين عمل براي ما در پيشگاه الهي اجر و فايده اي دارد؟». حضرت فرمود: بلي، به خدا قسم، فايده دارد.
امام صادق عليه السلام نقل مي كند كه رسول خدا صلي الله عليه و آله مي فرمود: استحسنوا أسمائكم فانّكم تدعون بها يوم القيامة.(8) [فرزندانتان را] نيكو نامگذاري كنيد. به راستي كه شما در روز قيامت با آن نام، خوانده مي شويد.
و در روايتي از امام رضا عليه السلام آمده: لا يدخل الفقر بيتاً فيه اسم محمّد أو احمد أو علي أوالحسن أوالحسين أوالطالب أوجعفر أوعبدالله أوفاطمة من النّساء.(9) فقر و پريشاني در خانه اي كه نامهاي محمد، احمد، علي، حسن، حسين، طالب، جعفر، عبدالله، و از زنان، نام فاطمه در آن باشد، وارد نمي شود.
يادي از حليمه سعديه :
حضرت محمد صلي الله عليه و آله در ايام شيرخوارگي، پستان هيچ يك از زنان شيرده را نمي گرفت. سرانجام، حليمه سعديه كه آمد، طفل، پستان او را مكيد و از آن شير خورد. سرور و خوشحالي، خاندان حليمه سعديه را فرا گرفت. عبدالمطلب، پدربزرگ گرامي حضرت محمد صلي الله عليه و آله به او گفت: «از كدام قبيله اي؟» گفت: «از بني سعد». پرسيد: «اسمت چيست؟» جواب داد: «حليمه». عبدالمطّلب از شنيدن اسم او و نام قبيله اش بسيار مسرور شد و گفت آفرين، آفرين؛ دو خوي پسنديده و دو خصلت شايسته. يكي سعادت و ديگري حلم و بردباري.
سفارشهاي امام رضا(ع) در مورد انتخاب نام فرزند
امام رضا(عليه السلام) دربارة اهميت نامگذاري فرزندان به نامهاي نيكو و تاثير آن در زندگي مي فرمايد: « لايَدْخُلُ الْفَقْرُ بَيْتاً فِيهِ اسْمُ مُحَمَّدٍ أَوْ أَحْمَدَ أَوْ عَلِيٍّ أَوِ الْحَسَنِ أَوِ الْحُسَيْنِ أَوْ جَعْفَرٍ أَوْ طَالِبٍ أَوْ عَبْدِ اللَّهِ أَوْ فَاطِمَةَ مِنَ النِّسَاءِ؛ يعني: در خانه اي كه كسي به نام محمد يا احمد يا علي يا حسن يا حسين يا جعفر يا طالب يا عبدالله و از زنان به نام فاطمه وجود داشته باشد، فقر و تنگدستي راه نخواهد يافت».(10)
آنحضرت همچنين در كلامي راهگشا درباره اهميت نام «محمد» فرموده است: «الْبَيْتُ الَّذِي فِيهِ مُحَمَّدٌ يُصْبِحُ أَهْلُهُ بِخَيْرٍ وَ يُمْسُونَ بِخَيْر؛ يعني:خانه اي كه در آن محمد باشد، اهل آن خانه بامداد و شامگاهشان با خير و بركت، توأم خواهد بود.» (11)
امور به دست خداوند است
موسى بن عمر بن بزيع چنين نقل مي كند: من دو كنيز داشتم كه هر دو باردار بودند. نامه‏اى به امام رضا عليه السلام نوشتم و اين مطلب را به اطّلاع ايشان رساندم و از ايشان درخواست كردم كه دعا كند خداوند متعال، فرزندان آن دو را پسر قرار دهد و آنها را به من ببخشد. امام رضا عليه السلام برايم نوشتند: « به خواست خداى متعال، دعا خواهم كرد». سپس نامه ديگرى به من نوشتند كه متن آن چنين بود: «به نام خداوند بخشاينده مهربان. خداوند با رحمت خويش، ما و تو را در دنيا و آخرت، در نيكوترين عافيت (آسايش)، نگه بدارد! الأُمورُ بِيَدِ اللَّهِ عزّ و جلّ يَمضي فيها مَقاديرَهُ عَلى ما يُحِبُّ ؛ كارها همه به دست خداوند متعال است و او تقديرات خود را آن طور كه دوست دارد در آنها جارى مى‏سازد. به خواست خداوند متعال، يك پسر و يك دختر برايت متولّد خواهد شد. نام پسر را محمّد بگذار و نام دختر را فاطمه. إن شاء اللّه، مبارك باشد!»همان گونه كه امام عليه السلام فرموده بود، يك پسر و يك دختر برايم متولّد شد. (12)
از مجموع اين نكات، به دست مي آيد كه نامگذاري، يكي از حقوق پدر نسبت به فرزند خود است كه به هنگام تولّد يا قبل از تولّد، بايد آن را به نحو احسن رعايت كند و تحت تأثير هيچ عاملي، جز انديشه اسلامي قرار نگيرد.
پي نوشتها:
[1] نهج البلاغه فيض، صفحه 1264.
[2]. علل الشرائع، ج‏2، ص: 465.
[3]. فروع كافي، ج 6 (باب الأسماء و الكني)
[4] فروع كافي، ج 6
[5].كافي ، ج 6. وسائل ج15 ، ص 115.
[6]انوار نعمانيه، ج 3
[7] قرب الأسناد، ص 45
[8] فروع كافي، ج 6 (في الأسماء و الكني)
[9] عدّة الداعي، ابن فهدالحلّي.
[10]بحار الانوار، ج۱۰۱، ص۱۳۱٫
[11] وسائل الشيعه، شيخ حرّ عاملي، ج۱۵، ص۱۲۷٫
[12] عيون أخبار الرّضا عليه السلام ۲/۲۸۱

[=Times New Roman](سنت نام گذاری)

[=Times New Roman]امام صادق علیه السلام می فرمایند: [=Times New Roman]لا یُولَد لَنا وَلَدٌ اِلّا سَمَّیناهُ مُحَمَّداً،فَاِذا مَضی سَبعَةُ اَیامٍ فَاِن شِئنا غَیِّرنا وَاِلّا تَرَکنَا
[=Times New Roman]هیچ نوزادی برای ما متولد نمیشود مگراین که نخست نام او را محمد می نامیم و پس از هفت روز، اگر خواستیم نامش را تغییر می دهیم وگرنه همان نام را براو می گذاریم (مستدرک الوسائل- جلد 15- ص 127)

[=Times New Roman](بهترین نام برای پسران)

[=Times New Roman]پیامبراکرم(صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:

[=Times New Roman]اذا سَمَّیْتُمُ الْوَلَدَ مُحَمَّدا فَأکْرِمُوهُ وَ وَسِّعُوا لَهُ فی الْمَجالِسَ وَ لا تُقَبِّحُوا لَهُ وَجْها
[=Times New Roman]وقتی نام فرزندتان را محمّد گذاشتید، او را گرامی بدارید و در مجلس خود برای او جا باز کنید و احترامش نمایید و نسبت به او رو ترش نکنید. (جامع الخبار- 124 )

[=Times New Roman]پیامبراکرم(صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:
[=Times New Roman](نام خوب و حق فرزند)

[=Times New Roman]وَ حَقُّ الْوَلَدِ عَلَى الْوَالِدِ أَنْ يُحَسِّنَ اسْمَهُ، وَ يُحَسِّنَ أَدَبَهُ
[=Times New Roman]حق فرزند بر پدر آن است که نام خوبی بر او بنهد و به بهترین شکل تربیتش نماید.(کنز العمال- جلد 16) [=Times New Roman] پیامبراکرم(صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: [=Times New Roman]اَنَّ اَوَّلَ ما یَنحَلُ أحَدُکُم وَلَدَهُ الإسمَ الحَسَن، فَلیُحسِّن أحَدَکُم اِسمَ وَلَدِهِ [=Times New Roman]اولین هدیه ای که هر یک از شما به فرزندش می بخشد نام خوب است. پس بهترین نام را برای فرزند خود انتخاب کنید(وسائل الشیع- جلد 15)

[=Times New Roman](بهترین هدیه به فرزند)

[=Times New Roman](بهترین هدیه به فرزند)

[=Times New Roman]موسی بن بکر از حضرت ابوالحسن علیه السلام نقل میکند: [=Times New Roman]اَوَّلُ ما یَبُرُّ الرَّجُلُ وَلَدَهُ أن یسَمَّیهُ بِاِسْمٍ حَسَنٍ فَلْیحْسنَ اَحَدُکمْ اِسْمِ وَلَدِهِ؛. [=Times New Roman]اولین نیکی و احسان مرد به فرزندش آن است که نام خوب برای او انتخاب کند،پس برای فرزندان خود از بهترین نام ها استفاده کنید.(وسائل الشعیه- ص 126) [=Times New Roman]مَن وُلِدَ لَهُ اَربَعَةُ اَولادٍ وَ لَم یُسَمَّ اَحَدَهُم بِاسمی فَقَد جَفانی [=Times New Roman]هر که چهار فرزند برای او متولد شود و یکی از آنها را به نام من نگذارد در حق من جفا کرده است(عدة الداعی- ص 77) [=Times New Roman]ابن حمید با امام صادق درباره نام فرزندش مشورت کرد ،امام به او فرمود: [=Times New Roman]سَمِّهِ اسماً مِنَ العُبُودیّة فقال:اَیُّ الاَسماءِ هُوَ؟ قالَ: عَبدُالرَّحمن [=Times New Roman]یکی از نام های بندگی را بر او انتخاب کن. پرسید منظور شما کدام یک از نام ها است؟ امام فرمود: عبدالرحمن [=Times New Roman]مخدث نوری نقل می کند: [=Times New Roman]وَ فیِ الخجر اَنَّ رَجُلاً یُؤتی فی القیامةِ وَ اسمُه مُحَمَّدُ، فَیَقُولُ الله لَهُ،مَا استُحییتَ اَن عَصَیتَنی وَ اَنت سَمِیُّ حَبیبی،وَ اَنَا اَستَحیی اَن اُعَذِّبُکَ وَ اَنتَ سَمِیُّ حَبیبی [=Times New Roman]روایت شده که در روز قیامت مردی را می آورند و نامش محمد است.از طرف خدا به او خطاب می شود که از من شرم نکردی و مرا معصیت کردی در حالیکه همنام حبیب من- رسول الله- بودی و من امروز شرم دارم که تو را عذاب کنم در حالی که هم نام حبیب من هستی(مسترک الوسائل- جلد 15) [=Times New Roman]امام صادق علیه السلام می فرمایند: [=Times New Roman]اِذا کانَ یَومُ القیامَة نادی مُنادٍ:اَلا لِیَقُم کُلَّ. مَن اسمُهُ مُحَمَّدٌ،فَلیَدخُلِ الجَنَّةَ لِکَرامَةِ سَمِّیِه مُحَمَّدٍ [=Times New Roman]چو روز قیامت فرا رسید منادی ندا میدهد:هر که نامش محمد است به احترام همنامش محمد برخیزد و وارد بهشت شود.(وسائل الشیعه- جلد 15)

[=Times New Roman]ابن عمر از پیامبر اکرم (ص) نقل می کند: [=Times New Roman]اَحَبُّ الاسَماءِ اِلیَ اللهِ عَبدُاللهِ وَ عَبدُ الرَّحمنِ [=Times New Roman]محبوب ترین نام ها نزد خداوند،عبدالله و عبد الرحمن است(کنزالعمال- جلد 16)
[=Times New Roman](در قیامت انسان ها را به نام میخوانند)

[=Times New Roman]نام های خود را نیکو گردانید،در روز قیامت با همان نام خطاب می شوید که ای فرزند فلان،برخیز و به سوی نور خود گام بردار و ای فلان فرزند فلان ! برخیز که نوری نداری.(عدة الداعی- ص78)
[=Times New Roman]جابر به نقل از رسول خدا (صلی الله علیه و آله): [=Times New Roman] فَما مِن بَیتٍ فیهِ اسمُ مُحَمَّدِ الاّ اَوسَعَ اللهُ عَلَیهم الرِّزقَ،فاذا سَمَّیتُمُوهُ فَلا تَضرِبوُهُ وَ لا تَشتِمُوهُ خانه ای که نام محمد در آن باشد خداوند روزی آن را گسترده گرداند؛پس اگر فرزندتان را محمد نامیدید او را مزنید و دشنامش ندهید. (مجموعه ورّام- ص 26)

[=Times New Roman](نام محمد مایه خیر و برکت در خانه) [=Times New Roman]امام رضا علیه السلام می فرمایند: [=Times New Roman]الْبَیْتُ الَّذِی فِیهِ مُحَمَّدٌ یَصْبَحُ اَهْلُهُ بِخَیْرٍ وَ یُمْسُونَ بِخَیْر؛ [=Times New Roman]خانه ای که در آن نام محمد باشد، اهل آن خانه بامداد و شامگاهشان توأم با خیر و برکت، خواهد بود(وسائل الشیعه-جلد 15)

[=Times New Roman](نام محمد مایه خیر و برکت در خانه)

[=Times New Roman]حضرت محمد صلی الله علیه و آله می فرماید: [=Times New Roman]إِذا سَمَّيتُمُ الوَلَدَ مُحَمَّدا فَأَكرِمُوهُ ، و أَوسِعوا لَهُ فِي المَجلِسِ ، ولا تُقَبِّحوا لَهُ وَجهاً. [=Times New Roman]اگر نام فرزندتان را محمد نامیدید،اکرامش کنید و در مجالس خود برایش جا باز کنید،رو و صورت برای او ترش نکنید. (وسائل الشیعه- جلد 15)
[=Times New Roman]حضرت محمد صلی الله علیه و آله می فرمایند: [=Times New Roman]تُسَمُّونَ اَولادَکُم مُحَمَّدَاً ثُمَّ تَلعَنُونَهُم [=Times New Roman]چگونه فرزندان خود را محمد می نامید سپس آنها را نفرین می کنید؟!(کنزالعمال-جلد16)
[=Times New Roman](نام محمد مایه خیر و برکت در خانه)

[=Times New Roman]ابوهارون گوید: [=Times New Roman]لَم اَریکَ مُنذُ اَیّامٍ یا اَباهارون؟ فَقُلتُ:وُلِدَ لی غُلام. فَقالَ:بارَکَ اللهُ لَکَ،فَما سَمَّیتَهُ؟قلت:سَمَّیتُهُ مُحَمَّداً. فَاَقبَلَ.بِخَدِّهِ نَحوَ الاَرضِ وَ هُوَ یَقُول: مُحَمَّد،مُحَمَّد،مُحَمَّد حَتّی کانَ یُلصقُ خَدَّهُ بِالاَرضِ،ثُمَّ قالَ:بِنَفسی وَ بِوَلَدی وَیِأَهلی وَ بِاَبَوِیَّ وَ بأَهلِ الاَرضِ کُهَُُ م جمعاً الفِداءَ لِرَسُولِ الله(ص)، لا تَسبَّهُ وَ لا تَضِربهُ وَ لا تُسئُ اِلَیهِ،وَاعلَم اُنَّهُ لَیسَ فِی الاَرضِ فیها اسمُ مُحَمَّد اِلّا وَ هَیِ تُقَدِّسَ کُلّ یَومٍ
[=Times New Roman]ای ابا هارون! چند روزی است که تو راندیده ام؟ عرض کردم: پسری برایم متولد شد. حضرت فرمود: مبارک باشد، او را چه نام می گذاری؟ عرض کردم:محمد- حضرت تا نام محمد را شنید- گونه خود را به طرف زمین برده و فرمود: محمد،محمد،محمد و آن قدر خم شد که نزدیک بود گونه اش به زمین ساییده شود.آن گاه فرمود: جانم، فرزندم،همسرم،پدر و مادرم و تمام مردم روی زمین فدای رسوا خدا باد.مبادا او را دشنام یا بزنی، مبادا با او بد رفتاری کنی، بدان که در روی زمین نام محمدی نیست مگر در هر روز گرامی اش بدارید(وسائل الشیعه- جلد 15)

من شنیدم الهه هم ایراد داره

پیام;568555 نوشت:
آنچه بعنوان نهی در روایات آمده تنها در روایتی از نام گذاری به یس نهی شده است یس نیز همچون طه از حروف مقطعه قرآن است و به عنوان یکی از اسامی پیامبر مطرح است امام صادق در روایت مربوط به نام گذاری به یس میفرماید نام محمد به شما اذن داده شده که به ان نام گذاری کنید لکن چه کسی به شما اجازه داده که نام یس بگذارید بحار ج : 16 ص : 86
ممکن است از این روایت از باب مشابهت بتوان گفت خوب است به طه نیز کسی نام گذاری نشود ولی نهیی در این مورد به خصوصه در روایات کلمات فقها نیافتیم در مورد معنای طه , همان گونه که گفتیم طه از حروف مقطعه قرآن است که میتواند معانی مختلفی داشته باشد ولی به حسب آنچه در روایات آمده است با توجه به این که پس از طه خداوند میفرماید ما قران را بر تو نازل نکردیم که خود را به تعب ورنج بیاندازی مراد از آن پیامبر است وطه یکی از نام های مبارک ان حضرت است حروف مقطعه قران به صورت رمز است ومعنای لغوی نمیتوان برای آن ذکر کرد در حقیقت طه یعنی طاء وهاء که طاها خوانده میشود ولی مراد از آن به حسب روایتی که در معانی الاخبار آمده و متن آنرا ذیلا می اوریم یعنی طالب حق وهدایت کننده به سوی آن در حقیقت طاء اشاره به طالب الحق بودن حضرت است وهاء به الهادی بودن حضرت و یس یعنی شنونده وحی الهی .

[معاني الأخبار] مُحَمَّدُ بْنُ هَارُونَ الزَّنْجَانِيُّ عَنِ الْمَعَاذِ بْنِ الْمُثَنَّى عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ أَسْمَاءَ عَنْ جُوَيْرِيَةَ عَنْ سُفْيَانَ بْنِ سَعِيدٍ عَنِ الصَّادِقِ ع فِي خَبَرٍ طَوِيلٍ سَيَأْتِي فِي كِتَابِ الْقُرْآنِ قَالَ وَ أَمَّا طه فَاسْمٌ مِنْ أَسْمَاءِ النَّبِيِّ ص وَ مَعْنَاهُ يَا طَالِبَ الْحَقِّ الْهَادِيَ إِلَيْهِ وَ أَمَّا يس فَاسْمٌ مِنْ أَسْمَاءِ النَّبِيِّ ص مَعْنَاهُ يَا أَيُّهَا السَّامِعُ لِوَحْيِي وَ الْقُرْآنِ الْحَكِيمِ إِنَّكَ لَمِنَ الْمُرْسَلِينَ عَلى‏ صِراطٍ مُسْتَقِيمٍ‏.
{بحارالأنوار ج : 16 ص : 86}

استاد بزرگوار... با تشکر فراوان از شما... تمام پستهای شما بسیار پربار بود... ممنونم بابت نقل حدیث معصومین.
1- من شنیدم طه قبل از اسلام رواج داشته و به معنی (ای آقا) است.آیا حقیقت دارد ؟ و آیا این مساله ممکن است دلیلی باشد که بتوان به این اسم نامگذاری نمود؟ بویژه اگر با محمد همراه باشد و تنها بکارگرفته نشود (محمدطه)؟
2- آیا اسمهای ترکیبی از (محمد) هم به همان اندازه صواب و ایمنی (که در احادیث اشاره فرمودید) دارند؟ (بابت اطلاق لفظ صواب و ایمنی پوزش می طلبم. خواستم به مفهوم این احادیث اشاره داشته باشم)

قاموس قرآن، ج‏4، ص: 241
بنظر صاحب كتاب ديوان دين طاء مختصر كلمه طور و هاء مختصر كلمه هدايت است و اين دو حرف نماينده تمام مطالب اين سوره ميباشد و اين كلمه عنوان اين سوره است عنوانى كزان بهتر و جامعتر و مانعتر نيست.
و گفته: موضوع سوره داستان پيغمبرى موسى عليه السّلام است و كوه طور و هدايت شدن وى بجانب آتش كه از قلّه طور بنظر آورد، بعد از آن بطور رفت و خدا با او سخن گفت، بجانب فرعون هدايت شد تا او را هدايت كند ...
در مجمع فرموده: روايت است رسول خدا صلى اللّه عليه و آله يكى از دو پايش را در نماز بلند نگه ميداشت تا رنجش بيشتر باشد خدا نازل فرمود: «طه. ما أَنْزَلْنا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقى‏» از آن ببعد هر دو پايش را بزمين گذاشت. اين از حضرت صادق عليه السّلام نقل است. اين نقل در كشاف نيز آمده است.
در الميزان از تفسير قمى از امام باقر و امام صادق عليهما السلام نقل است كه رسول خدا صلى اللّه عليه و آله چون نماز ميخواند بر انگشتان دو پايش ميايستاد تا ورم كردند خداوند نازل فرمود:
«طه (بلغت طىّ يا محمد) ما أَنْزَلْنا عَلَيْكَ الْقُرْآنَ لِتَشْقى‏. إِلَّا تَذْكِرَةً لِمَنْ يَخْشى‏» فرموده در كافى و احتجاج و در المنثور نيز نظير اين منقول است.
ناگفته نماند: اگر طه نام آنحضرت باشد تسميه از جانب خداست و گرنه قبلا چنين نامى براى آنحضرت معلوم نبود و بايد ديد اين لفظ چه معنائى دارد كه خدا آنحضرت را با آن ناميده و اگر اشاره بطور و هدايت باشد ميشود گفت: منظور آنست اى رسول حق طور و هدايت موسى را ببين كه چطور بالاخره موسى موفق شد، بدان كه قرآن براى مشقت تو نيست بلكه تذكارى است تو هم بالاخره در ترويج آن موفق خواهى بود و اللّه اعلم.

قران برای خطاب قرار دادن پیامبر، از برخی دیگر از اسامی چون: نبی (پیامبر)، رسول (فرستاده)، طاها (تطهیرکننده پاک و راهنما)، یاسین (مرد کمال)، مصطفی (برگزیده)، عبدالله (بنده عالی خدا)، حبیب‌الله (محبوب خدا)، ذکرالله (یادآور خدا)، امین (مورد اعتماد)، سراج (روشنگر راه راست)، منیر (روشنگر جهان)، هدی (رهنمای حقیقت)، غیاث (یاری کننده)، بشیر (هشدار دهنده)، نذیر (یادآور)، مذکّر (تذکردهنده)، شهید (گواه) و مبشر (حامل خبر خوش)، بهره می‌جوید.

نامهای ترکیبی در صورت ترکیب بانام ائمه (ع) مانند علی یا حسین بلا اشکال است

سلام علیکم استاد بزرگوار،
این که از گذاشتن نام یاسین بر فرزندانمان نهی شده‌ایم ربطی به اینکه در قرآن در آیه‌ای آل‌یاسین به صورت اِل‌یاسین هم نوشته شده است دارد؟ یعنی آیا «الیاس» با «یاسین» ارتباطی دارد یا یک اسم کاملاً مجزاست؟

سَلَامٌ عَلَىٰ إِلْ يَاسِينَ [الصافات، ۱۳۰]
سلام بر الیاسین! [ترجمه‌ی آیت‌الله‌مکارم‌شیرازی]

البته ال‌یاسین را برخی ترجمه‌ کرده‌اند «آل یاسین»، برخی ترجمه کرده‌اند «الیاسین» و برخی خود «ال‌یاسین»، برخی ترجمه کرده‌اند «آل الیاس»، برخی ترجمه کرده‌اند «پیروان الیاس»، برخی هم خود «الیاس» و ...، اگرچه در پاسخ به این سؤال اهل سنت که چرا شما برای امامان علیهم‌السلام از «علیهم‌السلام» استفاده می‌کنید یکی از پاسخ‌های ما بر اساس همین آیه است که خداوند خود بر آنها سلام داده است، یعنی «آل یاسین». حالا نمی‌دانم یاسین با الیاس (نام یکی دیگر از پیامبران) آیا ارتباطی دارد یا خیر؟

با تشکر
یا علی

با سلام و عرض ادب و خداقوت

میخواستم بدونم آیا نام الهه هم اشکال داره؟

خیلی جالب بود
پس یعنی گرفتن ایم یاسین برای پسر اشکال داره
من نمیدونستم:ok::ok:

پیام;569006 نوشت:
نامهای ترکیبی در صورت ترکیب بانام ائمه (ع) مانند علی یا حسین بلا اشکال است

با عرض سلام و تشکر
ممکن هست علت را بفرمایید؟ سپاسگزارم

چون ملاک انتخاب اسم ائمه (ع) بوده وترکیب آن با نام غیر آن بزرگوران دور شدن از هدف نامگذاری سفارش شده است.

الهه میگن مونث اله هست و ایراد داره!کارشناس نمیدونم چرا اینو ج نمیدن با اینکه دوبار سوال شده!!!

الهه نام دخترانه و دارای ریشه ی عربی است . معنی آن می شود : خدای مؤنث ، دختری که بسیار زیباست و از بسیاری زیبایی اش همچون یک خدا پرستش می شود.در الفبای پیش از اسلام حرف الف و واو کشیده و ی کشیده نبود و کلماتی مانند اسماعیل و رحمان را اسمعیل و رحمن می نوشتند .( و البته بدون نقطه) بعدها الف اضافه شد و قرار شد کلماتی مانند اسمعیل و رحمن اصلاح شوند . قاعدتاً باید الهه هم الاهه می شد . اما همان طور با رسم الخط قدیم ماند.هذا و ذلک نیز مانند الهه بی الفند.
به معنی الهه در فرهنگهای فارسی توجه کنید :
الاهة. [ اِ هََ ] (ع اِ) اِلهة. ماه نو. (منتهی الارب ). || آفتاب . (منتهی الارب ) (مهذب الاسماء) (مؤید الفضلاء) (اقرب الموارد). || مار. || بتان . || مؤنث اِله . رَبّةالنوع (این کلمه را با آلهه که جمع اِله است نباید اشتباه کرد). (از فرهنگ فارسی معین ). || (اِمص ) پرستش . (منتهی الارب ). || (مص ) پرستیدن . (تاج المصادر بیهقی ). عبادت . (اقرب الموارد).

[="Green"]بسم رب الحسین
سلام
بنده شنیدم که آدم نباید اسم بچه هاشو رحمان یا رحیم بذاره چون رحمان و رحیم از صفات خدا هستند و فقط خدا رحمان و رحیمه و به جای اونها باید اسم بچه رو گذاشت عبدالرحمان یا عبدالرحیم... این حرف درسته؟
[/]

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]

پیام;568555 نوشت:

سندش معتبره ؟[/]

علامه مجلسی ره به همین روایت تمسک کرده و گفته که بهتره این نام اختصاصی بمونه.

أراد أبوجعفر عليه السلام الركوب الي بعض شيعته ليعوده، فقال: «يا جابر! الحقني فتبعته»، فلما انتهي الي باب الدار خرج علينا ابن له صغير»، فقال له أبوجعفر عليه السلام : «ما اسمك؟»، فقال: «محمد»، قال: «فبما تكنّي؟»، قال: «بعلي»، فقال أبوجعفر عليه السلام : لقد احتظرت من الشيطان احتظاراً شديداً، ان الشيطان اذا سمع مناديا ينادي يا محمد، يا علي، ذابّ كما يذوب الرصاص حتي اذا سمع مناديا باسم عدوّ من أعدائنا اهتزّ و احتال.
امام باقر عليه السلام مي خواست يكي از شيعيان را عيادت كند، فرمود: «اي جابر! تو با من باش». وقتي كه حضرت به در آن خانه رسيد، كودكي آمد. حضرت از او پرسيد: «نامت چيست؟». او گفت: «محمد». فرمود: «كنيه ات چيست؟». عرض كرد: «علي». حضرت فرمود: دور شدي از شيطان، دورشدني شديد؛ زيرا شيطان وقتي كه مي شنود كسي صدا مي زند: يا محمد، يا علي، او آب مي شود، مثل آب شدن قلع و سرب، تا اينكه مي شنود كسي اسمي از اسماي دشمنان ما را مي گويد. در اين هنگام، شيطان به اهتزاز در مي آيد و به خود مي بالد.
انوار نعمانيه، ج 3

پیام;570215 نوشت:
چون ملاک انتخاب اسم ائمه (ع) بوده وترکیب آن با نام غیر آن بزرگوران دور شدن از هدف نامگذاری سفارش شده است.

با تشکر از لطف شما بزرگوار.... جسارتا نظر من متفاوت است .. بعید می دانم حدیث یا روایتی دال بر این مطلب موجود باشد...
من افراط و تفریط را نمی پسندم.. فکر می کنم متاسفانه در بین برخی از انسانهای متدین، سخت گیری های بی موردی وجود دارد که باعث زده شدن دیگران از دین می شود.
البته بحث اسم نیست.. کلی عرض کردم.
باز هم تشکر می کنم.

به امام صادق (ع) گفته شد : ما نام شما و نام پدران شما را برای خودمان انتخاب میکنیم ، آیا این کار به حال ما مفید خواهد بود ؟ امام (ع) فرمود : آری به خدا قسم مگر دین جز دوستی و محبت چیز دیگری است ؟ ( یعنی این عمل ، اظهار دوستی و محبت نسبت به اهل بیت (ع) است ). ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه ۳۰۰

امیرمومنان علی (ع) فرمودند : هیچ خاندانی نیست که در میان آنان نام پیامبری باشد جز اینکه خداوند فرشته ای را بر می انگیزد که صبح و شب آنان را بستایند. ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه ۳۰۱

بحث دیدگاه ائمه (ع) وتوصیه آنان برای نامگذاری است واین که چه نامهایی راتوصیه کرده اند وآنکه اسامی مذهبی در سخنان آنان اولویت داده شده است.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : هیج سفره گسترده نشد که کسی به نام احمد یا محمد بر سر آن نشسته باشد مگر اینکه آن منزل در هر روز دو بار مورد تقدیس واقع شود. وسائل الشیعه جلد ۱۵ صفحه ۱۲۷

نام نيك در دنيا و آخرت براى انسان وسيله شرافت و سربلندى و بركت است.

بدانيم كه با نهادن اسامي نيك و زيبا بر روي فرزندان خويش ، كرامت انساني آنان را حفظ كرده‌ايم و فروغي روشن را در آسمان ضميرش به وديعت نهاده‌ايم.

موضوع قفل شده است