صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لطفا مذهب نویسندگان زیر را بفرمایید

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  43
  حضور
  22 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  42

  اشاره لطفا مذهب نویسندگان زیر را بفرمایید
  با سلام و عرض خسته نباشید
  لطفا مذهب افراد زیر را بفرمایید:
  1 ابن سیده نویسنده کتاب المخصص
  2 یاقوت الحموی نویسنده کتاب معجم الادبا
  3 ابن حمدون نویسنده کتاب تذکرة الحمدونیة
  4 قاضی تنوخی نویسنده کتاب نشوار المحاضرة
  5 عبدالملک ثعالبی نویسنده کتاب یتیمة الدهر
  6 عمرو بن عثمان نویسنده کتاب سیبویه
  7 اخوان الصفا نویسنده کتاب رسائل اخوان
  8 بلخی نویسنده کتاب البدء و التاریخ
  9 صفدی نویسنده الوافی بالوفیات
  10 ابوریحان بیرونی و ذکریای رازی
  با تشکر

  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۹/۱۳ در ساعت ۰۶:۵۶

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61427  با نام و یاد دوست

  لطفا مذهب نویسندگان زیر را بفرمایید
  کارشناس بحث: استاد عماد


 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,306
  حضور
  50 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  مذهب یاقوت حموی
  وی مذهب سنی داشته است و به دلیل نشست و برخواست با بعضی از خوارج ضدیت با حضرت علی علیه السلام نیز داشته است
  در باره وی گفته اند:او تعصب ضد حضرت على (ع) ابن ابى طالب پيدا كرد، زيرا كتاب‏هاى خارجيان را خوانده و بر انديشه او چيره شده بود.(1)
  ياقوت از حلب به دمشق رسيده، در يكى از بازارها با برخى از دوستان على (ع) روبرو گرديد، و گفت‏وگوى ايشان به جايى رسيد كه ياقوت على (ع) را به زشتى ياد كرد. مردمان كه شايد از اسماعيليان سوريه بودند،از رفتار وى برآشفته نزديك بود وى را بكشند، ولى او از اين گرفتارى رهايى يافت، و از دمشق بگريخت،(2)
  البته ياقوت همه جا، خود را از اهل سنت و جماعت و مذهب حكومتى اسلام (خليفه بغداد) مى‏شمرد، ليكن نميگويد كه، كدام يك از چهار مذهب رسمى اعتقادنامه قادرى (سال 408 ق) را پيروى دارد. ياقوت در آثارش نه خشكى مالكى دارد، و نه تقدس قشرى حنبلى، ولى او درباره «جنگهاى حنفى- شافعى «1»» پيروزى شافعيان را (مانند آنچه در رى رخ داد (معجمد 2: 894) پيروزى خدا مى‏شمرد، پس گويا خود را شافعى مى‏شمرد.(3)
  1. معجم البلدان/ترجمه، مقدمه‏ج‏1، ص: 2
  2.معجم البلدان/ترجمه، مقدمه‏ج‏1، ص: 3
  3.معجم البلدان/ترجمه، مقدمه‏ج‏1، ص: 11


 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,306
  حضور
  50 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  مذهب ابن سیده: درباره مذهب این سیده به تصریح چیزی یافت نشد اما از آنجا که وی متولد اندلس است و در قرن پنج می زیسته است (1) حتمال اینکه از اهل سنت باشد بسیار زیاد است.
  مذهب ابن حمدون: از مذهب وی به صراحت سخنی نیافتم ولی در کتاب تذکره حمدونیه ميل شيعى وی در نحوه ترتيب ابواب ابتدائى كتاب به روشنى مشهود است. وى پس از شروع با قرآن كريم و حديث نبوى( ص) كلام امام على عليه السلام و عترت پيامبر عليهم الصلاة و السلام را بر كلام ساير صحابه و تابعين مقدم مى‏دارد.

  وی همچنین با خلیفه عباسی در افتاد اگر چه ابتدا از کارگزاران وی بود، ولی توسط به به زندان افتاده و در همانجا در گذشت گفته اند علت زندانی شدن وی بعضی از روایات کتاب تذکره بوده که در آن مستقیما به دستگاه خلافت حمله کرده است. (2)
  1.دایره المعارف اسلامی ج 3ص 732
  2. دایره المعارف اسلامی ج3ص 364


 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,306
  حضور
  50 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  مذهب اخوان الصفا: اخوان الصفا یک نفر نبودند بلکه گروهی بودند که با هم رسائل اخوان را نوشته اند ، درباره مذهب آنان گزارشات مختلفی آمده بعضی آنها را اسماعیلی دانسته اند ولی صددر صدثابت نیست.(1)
  درباره مذهب بيرونى ابهام وجود دارد.« در آثار الباقية» كه به نخستين دوران فعاليت وى باز مى‏گردد، بسيارى از عبارتها حاكى از گرايش عميق او به تشيع است اين دل بستگى او بخصوص هنگام ذكر تفصيلى واقعه و مراسم عاشورا و غديرخم و واقعه مباهله آشكار مى‏شود. وى ضمن اشاره به شهادت زيد بن على، از او با عنوان« امام» نام مى‏برد

  1. دایره المعارف بزرگ اسلامی، ج 7ص 243تا269

  ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۳/۰۶/۱۹ در ساعت ۱۲:۰۱

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,306
  حضور
  50 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  همچنین درباره مذهب ابوريحان بيروني گفته اند : او به مباني اسلامي، سخت معتقد و پايبند بوده است، در نوشته هاي خود عموماً مانند يك مؤمن واقعي از دين مقدس اسلام ياد مي كند و به تناسب آيات كريمه قرآن را مي آورد. وي به احتمال زياد شيعه بوده است (2)و در آثارش قرائن كافي براي اين امر وجود دارد. علاوه بر اين، حكيمان و عالمان معاصر و معاشر وي همانند ابن سينا شيعه بودند. زيرا اگر بيروني شيعه نبود و به لحاظ فكري و مذهبي با ابوعلي سينا هماهنگ نبود، بعيد بود كه بتواند با او معاشرت داشته باشد. از طرف ديگر در آن زمان حكومت هاي ايرانيِ، نظير آل سامان، آل زيار، منسوب به شيعه و آل بويه شيعه بودند.
  بيروني . مدت زيادي به خصوص با دربار خوارزمي در ارتباط بوده است. همچنين عقل گرايي، آزاد انديشي و نداشتن تعصب و جمود فكري كه بيروني حائز اين صفات پسنديده بود،نشانگر گرايش شيعي اوست. زيرا فقط شيعيان داراي اين صفات برجسته مي باشند. لازم به ذكر است كه بدبيني و سوء ظن سلطان محمود غزنوي سني مذهب به بيروني نيز مي تواند ناشي از گرايش شيعي گري وي باشد.
  نكته آخر اين كه به نظر مي رسد بيروني در مواجهه با حاكمان غزنوي، با تقيّه رفتار كرده و احياناً تظاهر به سني گري هم نموده باشد(2) سر انجام اين عالم بزرگ، با به جاي گذاشتن آثار گرانسنگ در سال 440ق (3)غزنه درگذشت.

  1.مرتضي، خدمات متقابل اسلام و ايران، قم، دفتر انتشارات اسلامي، چاپ نهم، 1362ش،
  ص490.
  2. دايرة المعارف ، ص574ـ577.
  3. الاعلام،ص314
  .


 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,306
  حضور
  50 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  درباره مذهب رازي مطالبی گفته اند که بر گرايش شيعي عميق رازي دلالت مي كند. اين اسناد بر اين مطلب دلالت مي كنند كه وي آثاري داشته كه بر تشيع وي گواهي مي دهند. مانند آثار الامام الفاضل المعصوم و الامام و المأموم المحقين و... .
  از طرف ديگر، او در فلسفه شاگرد ابوزيد احمد بن سهل بلخي شيعي مذهب (م332ق) بوده است. رازي با اين استادش رابطه گرم و صميمي داشته و طبيعي است كه تحت تأثير باورهاي شيعي وي بوده باشد. همچنين او در رساله برء الساعة، سخنش را همانند شيعيان با صلوات بر محمد و آل طاهرينش آغاز كرده و در پايان كتابش نيز بر محمد و آلش صلوات مي فرستد.
  بديهي است كه فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد صلي الله عليه و آله و سلم از خصايص نويسندگان شيعه است هر چند كه متأسفانه اصل اين كتاب «برء الساعة» در دست نيست، اما قطعاتي از اين كتاب را برخي از علماي شيعه نقل كرده اند.
  از سوي ديگر، مرحوم علامه آقا بزرگ تهراني در «الذريعة الي تصانيف الشيعة» رازي را در شمار مؤلفان شيعه دانسته و از كتاب هاي او در عداد آثار شيعي ياد كرده است. گواه نظر شيخ آقا بزرگ، وابستگي محكمي است كه ميان رازي با بزرگان و شخصيت هاي شيعي وجود داشته است. چنان كه با فرماندار ديلمي، ابو محمد اطروش شيعي مذهب (م304ق) رابطه استواري داشته است. همچنين با ابوالحسن مسعودي، مؤرخ نامدار شيعي، دوست بوده است.(1)
  1. دايرة المعارف تشيع، همان، ج8، ص85ـ86.

  ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۳/۰۶/۱۹ در ساعت ۱۲:۳۱

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,306
  حضور
  50 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  نقل قول نوشته اصلی توسط hosein-110 نمایش پست ها
  قاضی تنوخی نویسنده کتاب نشوار المحاضرة
  خاندان ، خاندانی منتسب به قبیلة تنوخ * که بیشتر آنان اهل علم و حدیث ، حنفی مذهب و صاحب منصب قضا بودنداما در باره مذهب تنوخی مورد نظر شما از آنجا که وی شاگرد شریف مرتضی علم الهدی (متوفی 436) و ابوالعلاء معرّی (متوفی 449) و از استادان شیخ طوسی (متوفی 460) بود (1). احتمال شیعه بودنش منفی نیست، بعضی گفته اند او نیز در مذهب ، معتزلی متمایل به شیعه بود (2)، اما علامه حلّی او را در شمار علمای اهل سنّت ذکر کرده است (3). البته گرایش وی به اعتزال در کتابش نَشوارُ المُحاضرة ، مشهود است (4).
  قاضى (نور اله شوشترى) در «مجالس المؤمنین» او را از قضاة شیعه خوانده و صاحب «نسمة السحر» از مسورى یمنى نقل کرده که او در اصول معتزلى، و در اظهاراتش به شدت شیعى، ولى حنفى المذهب بود. چیزى که مى تواند این مطالب پراکنده را بهم جمع کند اینکه او، در اصول معتزلى، و در فروع حنفى، و در مذهب زیدى بوده است. و در تأکید مذهبش، معاصرش مسعودى در «مروج الذهب» این سخن را آورده: اکنون در این موقع که سال سیصد و سى و دو مى باشد او از جمله زیدى مذهبان بصره است. و قصیده بائیه اش که قسمتى از آن را یاد کردیم جانب تشیع او را، در میزان تحقیق، ترجیح مى دهد. چنانکه بسیارى از قضایائى که فرزندش ابو على در کتاب «الفرج بعد الشدة» اش از پدر خود، نقل کرده، نشانه تشیع اوست.


  1.افندی اصفهانی ، ج 3، ص 402، 405ـ406
  2.ابن جوزی ، ج 15، ص 353
  3.افندی اصفهانی ، ج 3، ص 405ـ406
  4.تنوخی ، ج 1، مقدمة شالجی ، ص 28
  5.مروج الذهب ، ج 2ص 519

  ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۳/۰۶/۱۹ در ساعت ۱۳:۳۴

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  43
  حضور
  22 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  42  ممنون از پاسختون اما مذهب عبدالملک ثعالبی نویسنده کتاب یتیمة الدهر و عمرو بن عثمان نویسنده کتاب سیبویه و بلخی نویسنده کتاب البدء و التاریخ و صفدی نویسنده الوافی بالوفیات رو نفرمودید!


 18. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,306
  حضور
  50 روز 13 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  نقل قول نوشته اصلی توسط hosein-110 نمایش پست ها
  بلخی نویسنده کتاب البدء و التاریخ

  نویسنده کتاب البدء والتاریخ ابو نصر بن مطهر بن طاهر مقدسی است، ولی بعضی آن را به احمد بن سهل بلخی نسبت داده اند که صحیح نمی باشد.
  اما درباره شخص ابو زید احمد بن سهل بلخی بعضی گفته اند که شیعه امامیه بوده است(1)
  احتمال شیعه بودن وی از انجا تقویت می شود که وی از شاگردان ابویوسف یعقوب بن اسحاق بن سبّاح بن عمران بن اسماعیل بن محمّد بن اشعث بن قیس کندی بوده که از علمای شیعه محسوب میشود.(2) در دانشنامه جهان اسلام نیز از ایشان به عنوان عالم شیعی یاد شده است
  درباره صفدی و ثعالبی نیز به نظر می رسد از علمای اهل سنت باشند ولی نیاز به تحقیق بیشتر دارد که انشاءالله خدمتتان عرض می کنم.
  1. عبدالله نعمه، فلاسفة الشیعة، ط 1، دارالکتاب الاسلامی، قم، 1987 م، ص 116، 133، 154، 288، 412، 466، 567، 652.
  2.عالمان شیعه (از سال 255 هجری به بعد) / ابوالحسینی، رحیم، شیعه شناسی، شماره 3و4

  ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۳/۰۶/۲۰ در ساعت ۱۸:۲۸

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. به آقا سید علی بگویید اینقدر از خدا طلب مرگ نکن ! فرج نزدیک است ان شاءالله .
  توسط mamali5030 در انجمن حضرت آیت الله العظمی خامنه ای
  پاسخ: 25
  آخرين نوشته: ۱۳۹۴/۰۲/۰۱, ۱۵:۵۰
 2. پاسخ: 58
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۸/۱۱, ۲۰:۴۴
 3. آیا آموزش و پرورش کنونی مورد تایید اسلام است؟
  توسط mohamad56 در انجمن موفقیت و موانع
  پاسخ: 66
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۴/۲۱, ۰۳:۰۰
 4. ساکنین جهنم چه کسانی هستند؟
  توسط ملاصدرا در انجمن تفاوت زن و مرد
  پاسخ: 22
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۷/۲۵, ۲۱:۱۲
 5. پاسخ: 7
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۷/۰۵, ۱۵:۲۵

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود