حلقه ازدواج، سنت غربی یا اسلامی؟

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حلقه ازدواج، سنت غربی یا اسلامی؟

[="Tahoma"][="Black"]سلام
منشأ پیدایش سنت "حلقه ازدواج" از کجاست و معنی و فلسفه اون چیه؟
[/][/]

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صابر

[=Times New Roman] [="B Lotus"]با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما و دوستان عزیز
[=Times New Roman] [="B Lotus"]استفاده از حلقه ازدواج , مبناي ديني ندارد و در منابع ديني, اشاره اي به حلقه ازدواج مطرح نشده است هر چند استفاده از حلقه ازدواج با رعايت شرايط شرعي از جمله طلا نبودن حلقه براي مردان و پرهيز از تجمل گرايي و مانند آن از نظر ديني اشكالي ندارد . [=Times New Roman] [="B Lotus"]حلقه ازدواج یک سنت جهانی است و اولین افرادی که از حلقه برای ازدواج به عنوان یک عامل برای بقاء و دوام زندگی مشترک استفاده کردند مصری ها بودند. البته ظاهرا بعد از مصری ها مسیحیان نیز از حلقه استفاده کردند.
[=Times New Roman] [="B Lotus"]بنابراین اصل استفاده از آن یک سنت بسیار قدیمی است و اشکال شرعی نیز ندارد. مانند آینه ای که در ازدواج مرسوم و خوش یمن دانسته می شود در حالی که دلیل معتبری بر آن نداریم.[=Times New Roman] [="B Lotus"]به هر حال به نظر مي رسد اگر حلقه ازدواج به ويژه براي مردان , در قالب انگشترهاي عقيق , فيروزه , درَ , زمرد و انگشترهايي كه استفاده از آنها داراي استحباب است , انتخاب شود . در عين حال كه به اين رسم و فرهنگ ازدواج عمل شده است به آن رنگ و بوي ديني نيز داده شده و به يكي از سنت هاي اسلامي نيز عمل خواهد شد.[=Times New Roman] [="B Lotus"]موفق باشید.
[=Times New Roman]

سلام. از هرجا اومده باشه واسه من ک خیلی آرامش بخشه مخصوصا تویه جامعه . حتی بعضی اوقات ک میرم بیرون و احساس ناامنی میکنم جوری چادرم رو میگیرم ک حلقه ام دیده بشه. دست هرکی بوجودش آورده درد نکنه :khandeh!:

با سلام و عرض ادب

به نظر من هر چیزی که خوب و منطقی باشه بهتر ادم انجام بده حالا چه غرب اون رو رسم کنه چه شرق

مثلا اگه حلقه ازدواج نباشه یکی از کجا بفهمه یه خانوم با اقایی ازدواج کرده یا نه>؟؟؟؟

تازه سو تفاهم هم پیش نمیاد

در پناه حق و حقیقت

*شیوا*;571343 نوشت:
مثلا اگه حلقه ازدواج نباشه یکی از کجا بفهمه یه خانوم با اقایی ازدواج کرده یا نه>؟؟؟؟
از اونجایی که خیلیا الکی حلقه میپوشن؟میندازن؟میذارن:Gig:ولی مجردن!

صابر;568929 نوشت:
اولین افرادی که از حلقه برای ازدواج به عنوان یک عامل برای بقاء و دوام زندگی مشترک استفاده کردند مصری ها بودند
:Gig:این مصر مشکوکه

البته میگن انگشتی که حلقه توشه مستقیما به قلب راه داره و طلا هم که خوبه برای خانوما واسه جریان خون و ......مفید هست........»نظریه علمی:khandeh!:

یاس...;571414 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط *شیوا* نمایش پست ها
از اونجایی که خیلیا الکی حلقه میپوشن؟میندازن؟میذارنولی مجردن!

دیگه اونی که حلقه میذاره تقصیر خودشه و لابد دوست پسر داره و با این تفکر که شوهر ایندش هست انگشتر میندازه [البته از نظر بنده احمقانست]

در ضمن این قضیه رو دیدم که میگم حدس و گمان نیست تو همکلاسی های ما بودن البته راه دور بودن ...

و فرصت یک زندگی واقعی و خواستگار رو از دست میده و حقش هم هست :khaneh:

*شیوا*;571422 نوشت:
لابد دوست پسر داره
شایدم قصد ازدواج نداره ها؟:Nishkhand:

[=Arial Narrow]

جزیره مجنون;571324 نوشت:
سلام. از هرجا اومده باشه واسه من ک خیلی آرامش بخشه مخصوصا تویه جامعه . حتی بعضی اوقات ک میرم بیرون و احساس ناامنی میکنم جوری چادرم رو میگیرم ک حلقه ام دیده بشه. دست هرکی بوجودش آورده درد نکنه

باهات موافقم.
فک کنم تنها نفعش همينه..:ok:

جزیره مجنون;571324 نوشت:
سلام. از هرجا اومده باشه واسه من ک خیلی آرامش بخشه مخصوصا تویه جامعه . حتی بعضی اوقات ک میرم بیرون و احساس ناامنی میکنم جوری چادرم رو میگیرم ک حلقه ام دیده بشه. دست هرکی بوجودش آورده درد نکنه :khandeh!:

درود.

امنیتی که با یه حلقه بوجود بیاد....
با یه تعنه هم از بین میره....

[="Tahoma"][="Navy"]از هر کجا باشه و به هر نیتی استفاده میشه سنت خوبیه.[/]

یاس...;571427 نوشت:
شایدم قصد ازدواج نداره ها؟:Nishkhand:

بلاخره هر مقصودی داشته باشه به خودش مربوطه دیگه چون صاحب خودشه و صلاح خودشو بیشتر از هرکسی میدنه:khaneh:

مثلا حضرت مریم هم دلش نمیخواست ازدواج کنه و چقدر من دوسش دارم

بنده هم به ازدواج علاقه ندارم فقط خیلی کم پیش میاد یکی پیدا میشه که قیافش و ادبش ادم رو افسون میکنه ولی به اینها هم نباید اعتنایی کرد

به نظرم تو این دوره زمونه دوس پسری دوس دختری ادم ازدواج نکنه بهتره اونی که دوس دختر نداشته ازدواج کنی باهاش میشه برات اقا بالاسر اونی هم که دوس دختر داشته عمرا بهش اعتماد بکنه ادم

[="Arial"][="Red"]به نام خدا
با سلام
به نظرم چیز بیخودیه
فقط تکلفاته
از وقتی
که اومده پیوندها بیشتر نشده به کنار آمار طلاق هم به شدت رفته بالا
حلقه ازدواج واقعی همان الفت و مودت و رحمتی است که خدا بین زن و شوهر برقرار میسازد
[/]

tamahdi69;571551 نوشت:
به نام خدا
با سلام
به نظرم چیز بیخودیه
فقط تکلفاته
از وقتی
حلقه ازدواج واقعی همان الفت و مودت و رحمتی است که خدا بین زن و شوهر برقرار میسازد

سلام
میشه بگید حلقه ازدواج چه ربطی به طلاق داره؟
ببخشید ولی من منظور شما رو نفهمیدم
:Gig:

عروس مقدس;571493 نوشت:
درود.

امنیتی که با یه حلقه بوجود بیاد....
با یه تعنه هم از بین میره....

آدم اگه آدم باشه کسی جرات نمیکنه بهش طعنه بندازه خدا رو شکر واسه من ک تا حالا پیش نیومده؛حلقه هم باعث اطمینان قلبی آدم تویه جامعه میشه کسایی ک دارن میفهمن بنده واسه چی میگم.موفق باشین.

tamahdi69;571551 نوشت:
از وقتی

خب شکرخدا که پس از بررسی های فراوان :reading:بالاخره یکی دلیل اصلی بالارفتن طلاق رو کشف کرد:yes: ... واقعا جای تقدیر و تشکر فراوان داره:Kaf::Hedye::paresh:

جزیره مجنون;571621 نوشت:
آدم اگه آدم باشه کسی جرات نمیکنه بهش طعنه بندازه

دست شما درد نکنه

بعضیا خودشون مریضن براشون فرقی نمی کنه تو پوشیه داشته باشی یا بدون روسری باشی بخوان طعنه بزنن می زنن

marzie_70;571628 نوشت:
دست شما درد نکنه

بعضیا خودشون مریضن براشون فرقی نمی کنه تو پوشیه داشته باشی یا بدون روسری باشی بخوان طعنه بزنن می زنن

سلام دوست من. خدایی نکرده اصلا قصد بی احترامی ب دوستان خوب و بهتر از خودم رو نداشتم. منظورم این بود ک همون خانوم پوشیه ای ک شما میگی خب معلومه از صد نفر شاید شاید یه نفر مریض پیدا بشه تیکه بهشون بندازه و طبیعتا در معرض تیکه نیست دیگه. من عذر میخوام اگه منظورم رو اشتباه نوشتم :Gol:

[="Arial"][="Red"]

تبسم;571575 نوشت:
سلام
میشه بگید حلقه ازدواج چه ربطی به طلاق داره؟
ببخشید ولی من منظور شما رو نفهمیدم
:Gig:

منظورم اینه که از معنای حلقه ازدواج استحکام پیوند را میتوان فهمید در صورتی که این تیکه طلا در عمل می بینیم که باعث استحکام این پیوند مقدس نیست[/]

سلام نظر من در مورد اون نکته ای که گفته میشه حلقه برای مصونیت و حفظ از نگاه و حرف و... فایده داره اینه که ما خودمون در این زمینه غنی هستیم و یه دختر مسلمان شیعه به تنهایی با حفظ ظاهر و رفتار خودش میتونه این مصونیت رو برای خودش به وجود بیاره و از خطرات بالقوه دور بمونه و نیازی به این نیست که امنیت خودش رو از یک جسم فلزی طلب کنه. به نظر میرسه علت به وجود اومدن حلقه ازدواج در تمدن های گذشته به این خاطر باشه که چون حریم های اخلاقی در اون کشورها (که بعضی هاش رو میشه حتی در آثار باستانی شون دید) به خوبی رعایت نمیشده و ممکن بوده زن و مرد قبل از ازدواج با هم و یا با افراد دیگه روابط دیگه ای داشته باشن لذا این نشانه رو به کار میبردن تا علامتی باشه برای اینکه نشون بدن ازدواج کردن و روابطشون مثلاْ دیگه مثل گذشته نیست. من که نمیتونم خودمو متقاعد کنم همچین چیزی رو به عنوان یه سنت اجرا کنم. خریدن انگشتر به عنوان هدیه بهتره.

به نظر منم حلقه چیز بسیار بسیار خوبی هست.
من واقعا تو دانشگاه دیدم وقتی یه استاد حلقه میزاشت چقدر حریمش در برابر دانشجوهای دخترش حفظ میشد.:ok::ok:

seyedeh khanom;572004 نوشت:
من واقعا تو دانشگاه دیدم وقتی یه استاد حلقه میزاشت چقدر حریمش در برابر دانشجوهای دخترش حفظ میشد.

یعنی واقعا برخی از دانشجو ها در برابر استاد شون هم امکان داره دچار خیال بشن (حتی اگه استاد خیلی رسمی رفتار کنه ...)

تو فکر این بودم اگه فرصتش بشه تو دانشگاه تدریس کنم ، اگه بعضی از دانشجو ها اینطوری فکرشون باشه ، حس بدی به آدم دست میده ...

یا امام رئوف;572018 نوشت:
اگه بعضی از دانشجو ها اینطوری فکرشون باشه ، حس بدی به آدم دست میده ...

شما تشریف که ببرین می بینین فقط فکرشون نیست ، رفتار ، گفتار و ... همه خبر میدهد از سر درون!:Esteghfar:

یا امام رئوف;572018 نوشت:
یعنی واقعا برخی از دانشجو ها در برابر استاد شون هم امکان داره دچار خیال بشن (حتی اگه استاد خیلی رسمی رفتار کنه ...)

تو فکر این بودم اگه فرصتش بشه تو دانشگاه تدریس کنم ، اگه بعضی از دانشجو ها اینطوری فکرشون باشه ، حس بدی به آدم دست میده ...

دقیقا من دیدم دخترها چطور به اصطلاح دنبال زدن مخ استاد هستن
و متاسفانه دیدم استادهایی که مخشون زده شده و به این دخترها بها دادن.
البته دیدم هم استادهایی که چطور با سرسنگینی و ضایع کردن. این دخترها رو سر جاشون نشوندن و حالشون رو گرفتن.
دیدم استادی که با چنان عشقی از همسرش حرف میزد که دخترها جرات نمیکردن دیگه طرفش برن.:Kaf::Kaf:
متاسفانه ادم این چیزها رو تو دانشگاه میبینه:Ghamgin:

اشتباست

نباید حلقه باشه که آدم کنجکاو باشه طرف مجرده یا متاهل

و اینطوری بیاد حرف دلشو بگه

seyedeh khanom;572052 نوشت:
دقیقا من دیدم دخترها چطور به اصطلاح دنبال زدن مخ استاد هستن
و متاسفانه دیدم استادهایی که مخشون زده شده و به این دخترها بها دادن.
البته دیدم هم استادهایی که چطور با سرسنگینی و ضایع کردن. این دخترها رو سر جاشون نشوندن و حالشون رو گرفتن.
دیدم استادی که با چنان عشقی از همسرش حرف میزد که دخترها جرات نمیکردن دیگه طرفش برن.
متاسفانه ادم این چیزها رو تو دانشگاه میبینه

راستش رو بخواین دیده بودم دانشجو های برای گرفتن نمره یه جورایی مخ استاد رو بزنند یا به طور رسمس تر به هر نحوی شده قانع اش کنند

اما این موضوع رو که مطرح کردیند رو تا حالا تو دانشگاه همون ندیده بودم (حتی نشنیده بودم !!!)

ما اساتید واقعا خوبی داشتیم (هم از نظر تدریس و هم از نظر نوع برخورد و احترام به دانشجو) ولی هیچ کس از هم کلاسی هام نسبت به اون ها دچار توهم و خیال نشده بودند

ولی همون طور که فرمودید اگه استاد یه مقدار جدی و رسمی تر با دانشجو هاش برخورد کنه ، فکر نکنم به امید خدا مساله ای پیش بیاد

[=Times New Roman] [="2 Koodak"]با سلام و احترام خدمت دوستانی که در این موضوع اظهار نظر فرمودند
[=Times New Roman] [="2 Koodak"]نتیجه ای که از نظرات شریف دوستان و این حقیر می توان گرفت این است که سنت حلقه سنت جهانی است اما در اسلام منعی برای استفاده از آن نداریم بلکه به لحاظ عرفی سنتی پسندیده است. البته این دلیل نیست ما همه سنت های عرف را خوب بدانیم. ولی باید گلچین کرد و به بعضی بخاطر احترام به عرف عمل کرد.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]دست کردن حلقه نیز از این سنت های حسنه و خوب است. البته دلیل شرعی غیر از عرف بر سنت بودن آن نداریم.[=Times New Roman] [="2 Koodak"]موفق و در پناه حق باشید.
[=Times New Roman]

موضوع قفل شده است