شورای راهبردی بانوان

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شورای راهبردی بانوان

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب

مدتی هست بعنوان مسئول شورای راهبردی بانوان در بسیج انتخاب شده ام...

قرار است از خانم های صاحب نظر و فرهیخته شهر دعوت شود تا درباره مسائل زنان از آنها نظر خواهی شود ( هم شناسایی مسائل و هم دادن راهبرد و طرح) ؛

با توجه به اوضاع کنونی نظر کارشناس محترم و افراد آگاه رو درباره آسیب ها و تهدیدات در حوزه زنان و همچنین راهکار هایی که به ذهنشون میرسه می خواستم بدونم...

بنده تا حدی بررسی داشتم لذا نیاز به پاسخ اصولی و جامع داشتم .

با تشکر فراوان:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما بزرگواران
بحث آزاد است شما بفرماييد نكات و نظرات خودتان را موجز و كاربردي بيان كنيد

[="Navy"]و سلام بهترین بهانه ی آغاز است...

همره;567016 نوشت:

یعنی فقط باید کارشناسان محترم نظر بدن دیگه.

حامی;568973 نوشت:
بحث آزاد است

:Gig::Gig::Gig:

یا الله! با اجازه...

راستش من با این شورا و عملکردهاش هیچ آشنایی ندارم، ولی به نظرم:

یکی از بزرگترین دغدغه های زن امروز جامعه ی من، الویت بندی هدف هاش هست؛

اینکه اگه ادامه ی تحصیل داره میده یا تشکیل خانواده داده، شاغل هست یا نیست، در هر صورت از موقعیتش به نفع یکی از بزرگترین هدف های خلقت وجودی اش استفاده کنه. (از نظر من، این هدف، تربیت درست فرزندش هست.)

سواد قرآنی من نزدیک صفره، اگه اشتباه آدرس میدم ببخشید؛ توی آیه 32 سوره ی مائده خدای مهربون گفته که هر کی یه نفس رو نجات بده انگار همه ی انسانها رو نجات داده و...
خوب اگه منظور از همین یک نفس، فرزند هر کسی باشه، مسئولیت مادر یک خانواده خطیرتر از اونچه که فکرش رو بشه کرد به نظر می رسه.

منظورم رو روشن تر می کنم: باید تئوری زندگی اش رو طوری پایه ریزی کنه که اگه یه روزی لازم شد بخاطر تربیت فرزندش دست از کارهای دیگه اش بکشه بتونه بدون آسیب روانی این کار رو انجام بده. یا اینکه قدم های زندگی اش رو توی هر مرحله ای طوری برداره که در راستای رسیدن به این هدف باشه نه در کنارش. چون در طول بودن کمک به پیشبرد می کنه ولی در عرض بودن ممکنه گاهی جایگزین سازی اتفاق بیفته که به نفع هدف اصلی نباشه.

اگه عرایضم بی ربط بود، از سرکار همره عذرخواهی می کنم.

[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب

ازتون ممنونم اگه کاربران و دوستان هم نظری دارن بدن تا استفاده کنیم.

متشکر

همره;567016 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب

...
درباره آسیب ها و تهدیدات در حوزه زنان و همچنین راهکار هایی که به ذهنشون میرسه می خواستم بدونم...

با تشکر فراوان:Gol:

سلام علیکم و رحمة‌الله،
شما خودتان صاحب‌نظر هستید، خوب است مواردی را که به ذهن خودتان می‌رسد را طرح نمایید تا دوستان بهتر بتوانند در کلیات یا جزئیات کمک فکری کنند، حقیر بر خلاف شما صاحب‌نظر نیستم ولی اگر زبان به دهان چرخاندن در میان علما جسارت نباشد اینطور به نظر حقیر رسید که اگر ابتدا جایگاه زن و مرد مشخص بشود هر انحرافی از این جایگاه‌ها می‌شود آسیب‌ها و هر حرکتی در راستای ایجاد یا بیشتر شدن این انحرافات می‌شود تهدیدات و در نتیجه دیگر تشخیص آسیب‌ها و تهدیدات مدّ نظر شما هم ساده‌تر خواهد بود.
جایگاه زن و مرد یا به طور خاص جایگاه زن که بیشتر مدّ نظر شماست (اگرچه این دو از هم جدا نیستند و با درست شدن یکی فکر نکنم نظام و قوام درستی در امور زنان هم برقرار شود) هم از جهات متفاوتی قابل طرح است، جایگاه ایشان در بندگی خداوند و زندگی شخصی، جایگاه ایشان در خانواده و نهایتاً جایگاه ایشان در جامعه، یا به طور ریزتر جایگاه ایشان به عنوان فرزند و خواهر و مادر و همسر و دانش‌جو و معلم و پزشک و ... در مورد هر یک از این نقش‌ها آسیب‌ها و تهدیداتی مطرح است که در جای خود مهم هستند، اگرچه اهمیت برخی از برخی دیگر بیشتر است که آن هم بستگی به یکی از دو عامل زیر دارد:

• اول اهمیت نقشی که در ایفای آن نقش مشکل بروز کرده است
  • و دوم میزان ایجاد انحراف از وضعیت مطلوب،
این عامل دوم به طور خاص در دل خود بحث‌هایی ثانویه‌ای دارد مثل اینکه آیا این انحراف ایجاد شده و شناسایی شده اکنون قابل ترمیم بدون تلفات پس‌ماند هست یا باید تلاش کرد که لااقل با کمترین صدمات اثرات بد ناشی از آنها را کاهش داد؟ در این بین بحث‌های اخلاقی-اجتماعی هم مطرح است که مثلاً آیا فدا کردن بخشی از حق یک نفر (که تقصیر داشته است) برای داشتن حداقل‌های یک زندگی معمولی به جهت محافظت از حقوق افراد دیگر (که مستقیماً تقصیری در ایجاد آن آسیب نداشته‌اند) اخلاقاً صحیح است یا خیر؟ ... یعنی بحث تنبیه و غیره هم در این بین مطرح می‌شود در بحث راهکارها که گاهی ضرورتی ندارد و گاهی می‌تواند ضروری شود. در این زمینه فکر کنم راهکارها برای انحرافات متفاوت و تهدیدات متفاوت پیشتر بسیار مورد تفکر علمای این زمینه‌ها قرار گرفته باشد و خود شما هم حتماً با بسیاری از هم آسیب‌ها و هم تهدیدات و هم راهکارهای مقابله با آنها آشنا هستید، کارشناس گرامی هم بهتر می‌توانند در این زمینه‌ها کمک فکری بنمایند که ان شاء الله در وظیفه‌ی محوّله بتوانید بخوبی ایفای نقش کنید و در خدمت دین خدا و خلق خداوند باشید ان شاء الله.
یا علی

سلام دوستان. منم اومدم یه نظری داده باشم گرچه دوستان واقعا صاحب نظر تشریف دارن. ب نظر من اگه قراره انجمنی واسه خانوما تشکیل بشه باید محوریت اش رو از سخنان رهبری انتخاب کنه. من فکر میکنم ایشون بهترین روشنگری رو واسه وظایف خانوم ها تویه دیداراشون بیان کردن و خواهشم از دوستان اینه ک تو رو خدا اینقد همایش و کنگره و این حرفا رو بی خیال بشین بیاین داخل نظام و دولت کار کنین.قانون طراحی کنین و ببینین دغدغه های دین در مورد خانوما کدوماش اجرایی نشده و اجراش کنین. خدا خیرتون بده . ببخشید پرحرفی کردم.موفق باشین. :Gol:

همره;567016 نوشت:
مسئول شورای راهبردی بانوان در بسیج

همره;567016 نوشت:
درباره آسیب ها و تهدیدات در حوزه زنان و همچنین راهکار هایی که به ذهنشون میرسه می خواستم بدونم...

با عرض سلام و ادب

شورای راهبردی بانوان در بسیج - درباره آسیب ها و تهدیدات در حوزه زنان

عنوان خیلی کلی است و برنامه های بسیج هم نا مشخص . حال شما تخصص در زمینه روان در مانی دارید احتمالا آسیب شناسی زنان و دختران در حوزه خانواده میتواند باشد و یا آسیب شناسی اجتماعی دختران و زنان

اگر بسیج بخواهد کاری در این حوزه انجام دهد هم احتمالا در قالب فرهنگی آن میخواهد کاری بکند .

اما چه نوع آسیبی ؟ مصرف موادمخدر یا تاثیرات فرهنگی ماهواره بر رفتارهای اجتماعی یا خانوادگی و شناسائی ناهنجاری و ارائه راهکار در حوزه فرهنگی ؟ و ...

این مطلب جای ابهام زیادی دارد لذا نظری هم نمیتوان داد.

موفق و موید باشید
یاحق

با سلام و احترام
من به صورت مروری نظر دوستان را مطالعه کردم.....

به نظر این حقیر مهمترین راهبرد برای زنان و دختران امروزی برنامه ریزی در زاستای هدایت آن ها به الگوی و اسوه ای مانند حضرت فاطمه سلام الله علیها هست...

مهمترین مشکل ما در این خصوص ایجاد فاصله و بعضا کناره گیری از اصل و وریشه خودمان هست...

به دلیل عدم برنامه ریزی در این امور اهداف و رسالت اصلی زن امروزی به ورطه فراموشی سپرده شده است، رسالت اصلی زن در خانه تعریف شده؛ اما ما شاهد هستم که یک شغل بیرون از خانه برای زنان امروزی عامل افتخار و برتری نسبت به دیگران شده است و این خود باعث شده مسائل دیگر نیز پدید آید ....

دومین مورد در این امر برنامه ریزی صحیح برای پر شدن وقت دختران به صورت مهارت زاست.... در گذشته دختران و زنان با مهارت آموزی در حوزه هایی که کمترین مواجهه با مردان را داشت به ایفای نقش خود در جامعه می پرداختنند اما امروز به گونه ای آن مهارت ها خلاف شان آنها تلقی می شود....

در یک جمله اگر بخواهم خلاصه کنم می توان گفت " کل شیء یرجع الی اصله" و اصل و ریشه ما جز بازگشت به معارف اصیل دینی و اصالت ایرانی بودنمان نیست و بهره مندی از الگوی های غربی نتیجه ای جز نابودی ما ندارد همانگونه که شاهد آن هستیم .....

با عرض پوزش به علت اطاله کلام .....

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش اگر بخواهیم موضوع را با متن ومطالب آن منسجم و مرتبط قرار دهیم رسم بر این است که از واژه ها تخصی رمز مهنا را بگشاییم . در موضوع شما بزرگوار سه کلمه مطلب را در سه حوزه تخصصی کرده است به نظر میرسد دوستان برای ارایه ینظرات خود بر این سه حوزه دقت کنند نظرات ایشان کابردی تر خواهد بود . اول : شورا که برای دوستان مؤید ومبین است درخصوص اینکه جمعی از اعضا که حداقل هدف و ذهنیت مشخصی در مورد موضوعات مشخصی را با حق رأی محدود ولی تعیین کننده را دارند و این حق رأی جزء مسئولیت هایشان می باشد دوم : کلمه ی راهبردی که در عرف اجتماعی و اعتقادی ما از کلمه ی راه یا طریق آن ، به عنوان هدایت کردن وضمیمه «بردی» آن به عوان شیوه ی عملی این هدایت برداشت میشود پس با این مضمون تا اینجا یعنی عده ای قرار است درباره ی هدفی کاربردی در حوزه ی عمل مشورت کنند و نظر بدهند اما هدف این مشورت احتمالا" (تحقیقی ونه شخصی) نیز بانوان ذکر شده که نظر و تحقیق دراین حوزه نیز در عرف اجتماعی و اعتقادی ما با مشکلات عدیده ای روبرو است زیرا تا هنگامی که در جهت های مشخصی حرکت کنید تایید می شوید اما وای به روزی که حتی با لحاظ تمام موازین شرعی و اخلاقی ومنطقی وعرفی وانسانی بخواهید از مسیر مشخصی که رسم شده اپسیلومی خارج شوید آنوقت میشود «شورای راهبردی فمنیسمی » مراقب باشید بزرگوار باور کنید این نتیجه ی حقیقی بیش از 20 سال تلاش بنده در این حوزه بوده که تقدیم شد خدمت دوستان بزرگوار :Gol: برای شما از صمیم قلب آرزوی موفقیت دارم .باز هم با کوله باری از تجربه در این حوزه (اعم از بسیج و شوراهای تحقیقی دانشگاهها ، مرکز امور مساجد و....) سری به این تاپیک میزنم البته با اجازه ی کارشناس عالم وبزرگوار جناب حامی .:ok::Gol::Gol:

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب و احترام

و پوزش از تاخیر در تشکر ، با کمبود وقت و ترافیک مواجه بودم.

porteqal;568989 نوشت:
یا الله! با اجازه...
راستش من با این شورا و عملکردهاش هیچ آشنایی ندارم، ولی به نظرم:

یکی از بزرگترین دغدغه های زن امروز جامعه ی من، الویت بندی هدف هاش هست؛

اینکه اگه ادامه ی تحصیل داره میده یا تشکیل خانواده داده، شاغل هست یا نیست، در هر صورت از موقعیتش به نفع یکی از بزرگترین هدف های خلقت وجودی اش استفاده کنه. (از نظر من، این هدف، تربیت درست فرزندش هست.)

سواد قرآنی من نزدیک صفره، اگه اشتباه آدرس میدم ببخشید؛ توی آیه 32 سوره ی مائده خدای مهربون گفته که هر کی یه نفس رو نجات بده انگار همه ی انسانها رو نجات داده و...
خوب اگه منظور از همین یک نفس، فرزند هر کسی باشه، مسئولیت مادر یک خانواده خطیرتر از اونچه که فکرش رو بشه کرد به نظر می رسه.

منظورم رو روشن تر می کنم: باید تئوری زندگی اش رو طوری پایه ریزی کنه که اگه یه روزی لازم شد بخاطر تربیت فرزندش دست از کارهای دیگه اش بکشه بتونه بدون آسیب روانی این کار رو انجام بده. یا اینکه قدم های زندگی اش رو توی هر مرحله ای طوری برداره که در راستای رسیدن به این هدف باشه نه در کنارش. چون در طول بودن کمک به پیشبرد می کنه ولی در عرض بودن ممکنه گاهی جایگزین سازی اتفاق بیفته که به نفع هدف اصلی نباشه.

اگه عرایضم بی ربط بود، از سرکار همره عذرخواهی می کنم.

ازتون واقعا ممنونم مستفیض فرمودید ، بله حق با شماست ، این هم یکی از دغدغه های خانم های این دوره هست که باید تدابیری اندیشیده بشه.

بازم ازتون ممنونم اگه نظر دیگری هم دارید با کمال میل مایل به شنیدن هستم:Gol:

باء;571467 نوشت:
شما خودتان صاحب‌نظر هستید، خوب است مواردی را که به ذهن خودتان می‌رسد را طرح نمایید تا دوستان بهتر بتوانند در کلیات یا جزئیات کمک فکری کنند، حقیر بر خلاف شما صاحب‌نظر نیستم ولی اگر زبان به دهان چرخاندن در میان علما جسارت نباشد اینطور به نظر حقیر رسید که اگر ابتدا جایگاه زن و مرد مشخص بشود هر انحرافی از این جایگاه‌ها می‌شود آسیب‌ها و هر حرکتی در راستای ایجاد یا بیشتر شدن این انحرافات می‌شود تهدیدات و در نتیجه دیگر تشخیص آسیب‌ها و تهدیدات مدّ نظر شما هم ساده‌تر خواهد بود.
جایگاه زن و مرد یا به طور خاص جایگاه زن که بیشتر مدّ نظر شماست (اگرچه این دو از هم جدا نیستند و با درست شدن یکی فکر نکنم نظام و قوام درستی در امور زنان هم برقرار شود) هم از جهات متفاوتی قابل طرح است، جایگاه ایشان در بندگی خداوند و زندگی شخصی، جایگاه ایشان در خانواده و نهایتاً جایگاه ایشان در جامعه، یا به طور ریزتر جایگاه ایشان به عنوان فرزند و خواهر و مادر و همسر و دانش‌جو و معلم و پزشک و ... در مورد هر یک از این نقش‌ها آسیب‌ها و تهدیداتی مطرح است که در جای خود مهم هستند، اگرچه اهمیت برخی از برخی دیگر بیشتر است که آن هم بستگی به یکی از دو عامل زیر دارد:
اول اهمیت نقشی که در ایفای آن نقش مشکل بروز کرده است
و دوم میزان ایجاد انحراف از وضعیت مطلوب،
این عامل دوم به طور خاص در دل خود بحث‌هایی ثانویه‌ای دارد مثل اینکه آیا این انحراف ایجاد شده و شناسایی شده اکنون قابل ترمیم بدون تلفات پس‌ماند هست یا باید تلاش کرد که لااقل با کمترین صدمات اثرات بد ناشی از آنها را کاهش داد؟ در این بین بحث‌های اخلاقی-اجتماعی هم مطرح است که مثلاً آیا فدا کردن بخشی از حق یک نفر (که تقصیر داشته است) برای داشتن حداقل‌های یک زندگی معمولی به جهت محافظت از حقوق افراد دیگر (که مستقیماً تقصیری در ایجاد آن آسیب نداشته‌اند) اخلاقاً صحیح است یا خیر؟ ... یعنی بحث تنبیه و غیره هم در این بین مطرح می‌شود در بحث راهکارها که گاهی ضرورتی ندارد و گاهی می‌تواند ضروری شود. در این زمینه فکر کنم راهکارها برای انحرافات متفاوت و تهدیدات متفاوت پیشتر بسیار مورد تفکر علمای این زمینه‌ها قرار گرفته باشد و خود شما هم حتماً با بسیاری از هم آسیب‌ها و هم تهدیدات و هم راهکارهای مقابله با آنها آشنا هستید، کارشناس گرامی هم بهتر می‌توانند در این زمینه‌ها کمک فکری بنمایند که ان شاء الله در وظیفه‌ی محوّله بتوانید بخوبی ایفای نقش کنید و در خدمت دین خدا و خلق خداوند باشید ان شاء الله.

ممنونم از لطفتون که شرکت کردید و نظرات مفیدتون رو ابراز کردید ، استفاده کردم :Gol:

بله متاسفانه این خلط جایگاه زن و مرد در تغییر و تحولات سبک زندگی کنونی باعث مشکلات فراوانی شده ، که این خود بعنوان یک آسیب مهم و چه بسا تهدید مد نظر ماست.

عارضم بحضورتون درباره انچه که فرمودید در این رابطه خودم بگم تا دیگران بهتر منظورم رو متوجه بشن و راحتر نظر بدن حقیقتش بنا بدلایل روانشناسی:Nishkhand: معذورم و دوست دارم

هر کی آنچه از حرف برادشت کرده رو بگه

بازم ممنونم اگر نظری دارید خوشحال میشم باز هم بهره مند بشم:Gol:

جزیره مجنون;571626 نوشت:
ب نظر من اگه قراره انجمنی واسه خانوما تشکیل بشه باید محوریت اش رو از سخنان رهبری انتخاب کنه. من فکر میکنم ایشون بهترین روشنگری رو واسه وظایف خانوم ها تویه دیداراشون بیان کردن و خواهشم از دوستان اینه ک تو رو خدا اینقد همایش و کنگره و این حرفا رو بی خیال بشین بیاین داخل نظام و دولت کار کنین.قانون طراحی کنین و ببینین دغدغه های دین در مورد خانوما کدوماش اجرایی نشده و اجراش کنین. خدا خیرتون بده . ببخشید پرحرفی کردم.موفق باشین.

از نظرتون ممنونم بزرگوار:Gol:

بله یکی از سرفصلهای شورای راهبردی بانوان سخنان مقام معظم رهبری در اینباره هست ، و ان شاءالله مورد استفاده قرار میگیره. درباره قسمت

دوم مطلبتون در ادامه توضیح میدم.

فاتح;572311 نوشت:
شورای راهبردی بانوان در بسیج - درباره آسیب ها و تهدیدات در حوزه زنان

عنوان خیلی کلی است و برنامه های بسیج هم نا مشخص . حال شما تخصص در زمینه روان در مانی دارید احتمالا آسیب شناسی زنان و دختران در حوزه خانواده میتواند باشد و یا آسیب شناسی اجتماعی دختران و زنان

اگر بسیج بخواهد کاری در این حوزه انجام دهد هم احتمالا در قالب فرهنگی آن میخواهد کاری بکند .

اما چه نوع آسیبی ؟ مصرف موادمخدر یا تاثیرات فرهنگی ماهواره بر رفتارهای اجتماعی یا خانوادگی و شناسائی ناهنجاری و ارائه راهکار در حوزه فرهنگی ؟ و ...

این مطلب جای ابهام زیادی دارد لذا نظری هم نمیتوان داد.

از اینکه نظر دادید که نمیتونید نظر بدید ازتون ممنونم:Gol:

فقط مواردی که بنظر رسید که باید گفته بشه ، جناب آقای فاتح همونطور که در پاسخ به جناب باء عرض شد بنده بنا به یک سری دلایل مسئله رو باز نکردم ولی این رو میگم ،

بله بنده از دید خودم انچه آسیب و تهدید میبینم و آنچه در ایناره از نگاه روانشناسی میبینم رو بیان می کنم ؛ هر چند مایل نبودم بگم ، ولی از اونجایی که بنده در منطقه ای

محروم زندگی می کنم اولین اسیب زنان شهرمون رو ناآگاهی در مهارت های مختلف زندگی میبینم ، و راهکارهایی که مد نظرم بود رو در جلسات برگزار شده مطرح و صورت جلسه کردیم .

هر کس از دیدگاه و جایگاه خودش آسیبها رو مطرح می کنه و راهکار میده ،

و موضوع مهم دیگه ؛

بله متاسفانه بسیج هم مثل ادارات دیگه دچار ایراداتی شده که نیل به اهداف را کمرنگ کرده!

اما برادر بزرگوار بنده همیشه میگم با توجه به سیره ائمه بنا به وسعمان باید تلاش کنیم ، تا زمان ترمیم سیستم اجرایی که بنظر جز اهداف بلند مدت هست

نباید از اهداف کوتاه مدت غافل شد!

بازم ممنونم:Gol:

محمد66;572332 نوشت:
به نظر این حقیر مهمترین راهبرد برای زنان و دختران امروزی برنامه ریزی در زاستای هدایت آن ها به الگوی و اسوه ای مانند حضرت فاطمه سلام الله علیها هست...

مهمترین مشکل ما در این خصوص ایجاد فاصله و بعضا کناره گیری از اصل و وریشه خودمان هست...

به دلیل عدم برنامه ریزی در این امور اهداف و رسالت اصلی زن امروزی به ورطه فراموشی سپرده شده است، رسالت اصلی زن در خانه تعریف شده؛ اما ما شاهد هستم که یک شغل بیرون از خانه برای زنان امروزی عامل افتخار و برتری نسبت به دیگران شده است و این خود باعث شده مسائل دیگر نیز پدید آید ...

ممنونم از نظرات خوبتون ، واقعا استفاده بردم:Gol:

در رابطه با این موضوع بنده یکی از خلاء ها رو در این میبینم:

http://www.askdin.com/thread43105-8.html#post578985

و اما در ادامه باید این الگوی زیبا درست برای جوانان امروزی تفهیم بشه! بنده تا چند وقت قبل شخصیت های بزرگی همچون شهید نواب صفوی ، امام خمینی (ره) ،

خواجه نصیرالدین طوسی و.. برایم شاخص بودند ، البته خوب هست ولی ایرادی دارد اینکه اونها آقا هستند و بقول آقای باء جایگاه و یا وظایفشان با زنان متفاوت هست.

بنظر باید این شخصیت های گرانقدر مثل بی بی دو عالم حضرت زهرا سلام الله علیها ، حضرت زینب سلام الله علیها و زنان صالحه دیگر بیشتر و بیشتر مطرح شوند تا انها

برای زنان شاخص و الگو شوند.

درباره قسمت دوم مطلبتون جا دارد که به شما احسنت بگم ، چرا که از جمله مشکلات دنیای ماشینی امروزی بیکاری خانمها در منزل معضل بزرگی شده! که باید فکر اساسی برای آن شود

بازم ازتون ممنونم نظر دیگری داشتید ممنونم میشم استفاده کنم:Gol:

••ostad••;573284 نوشت:
سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش اگر بخواهیم موضوع را با متن ومطالب آن منسجم و مرتبط قرار دهیم رسم بر این است که از واژه ها تخصی رمز مهنا را بگشاییم . در موضوع شما بزرگوار سه کلمه مطلب را در سه حوزه تخصصی کرده است به نظر میرسد دوستان برای ارایه ینظرات خود بر این سه حوزه دقت کنند نظرات ایشان کابردی تر خواهد بود . اول : شورا که برای دوستان مؤید ومبین است درخصوص اینکه جمعی از اعضا که حداقل هدف و ذهنیت مشخصی در مورد موضوعات مشخصی را با حق رأی محدود ولی تعیین کننده را دارند و این حق رأی جزء مسئولیت هایشان می باشد دوم : کلمه ی راهبردی که در عرف اجتماعی و اعتقادی ما از کلمه ی راه یا طریق آن ، به عنوان هدایت کردن وضمیمه «بردی» آن به عوان شیوه ی عملی این هدایت برداشت میشود پس با این مضمون تا اینجا یعنی عده ای قرار است درباره ی هدفی کاربردی در حوزه ی عمل مشورت کنند و نظر بدهند اما هدف این مشورت احتمالا" (تحقیقی ونه شخصی) نیز بانوان ذکر شده که نظر و تحقیق دراین حوزه نیز در عرف اجتماعی و اعتقادی ما با مشکلات عدیده ای روبرو است زیرا تا هنگامی که در جهت های مشخصی حرکت کنید تایید می شوید اما وای به روزی که حتی با لحاظ تمام موازین شرعی و اخلاقی ومنطقی وعرفی وانسانی بخواهید از مسیر مشخصی که رسم شده اپسیلومی خارج شوید آنوقت میشود «شورای راهبردی فمنیسمی » مراقب باشید بزرگوار باور کنید این نتیجه ی حقیقی بیش از 20 سال تلاش بنده در این حوزه بوده که تقدیم شد خدمت دوستان بزرگوار برای شما از صمیم قلب آرزوی موفقیت دارم .باز هم با کوله باری از تجربه در این حوزه (اعم از بسیج و شوراهای تحقیقی دانشگاهها ، مرکز امور مساجد و....) سری به این تاپیک میزنم البته با اجازه ی کارشناس عالم وبزرگوار جناب حامی .

سلام بر خواهر بزرگوارم سرکار استاد عزیز:Gol:

ممنونم از نظرات مفیدتون ، خب بله ما شور و مشورت می کنیم و نظر میدیم و صورت جلسه می کنیم برا سپاه تا اگر مقدور شد راهکارها و ایده های مطرح شده را اجرایی کنند.

در اصل نه تحقیق بلکه انچه مدنظر هرکس بنا به تجربه و علمش هست مطرح میشه.

خواهش می کنم بنا به تحقیقاتتون اگر در زمینه بانوان موضوعاتی مد نظرتون هست بفرمایید ...که در این آشفته بازار خدمتی برای اسلام کرده باشید:Gol:

[=lucida sans unicode]با سلام و احترام

همره;579004 نوشت:
درباره قسمت دوم مطلبتون جا دارد که به شما احسنت بگم ، چرا که از جمله مشکلات دنیای ماشینی امروزی بیکاری خانمها در منزل معضل بزرگی شده! که باید فکر اساسی برای آن شود

بازم ازتون ممنونم نظر دیگری داشتید ممنونم میشم استفاده کنم

ممنون از نظر لطفتان،‌
به زعم و نظر بنده سخن راندن در این حوزه نیازمند مطالعه میدانی و شناخت ابعاد مختلف فرهنگی جامعه زنان می باشد.برای دختران و زنان امروزی به واسطه

پیشینه مذهبی و اجتماعی و مخصوصا تحصیلی مختلف باید برنامه ریزی متفاوتی صورت بگیرد،‌به همین دلیل سنخ شناسی مناسبی باید در این زمینه صورت بگیرد

و متناسب با هر کدام برنامه ریزی مناسبی صورت بگیرد،‌برنامه ریزی در این حوزه نیازمند سیاستگذاری مناسب می باشد که توسط نهاد های سیاستگذار صورت

می گیرد،‌ راه کارهای مناسب هم باید متناسب با این سیاستها ارائه گردد....

البته در این خصوص لازم است که این موضوع به عنوان یک مساله مهم و حیاتی در نهاد های مذکور مطرح گردد که در این مقال نمی گنجد،

حال با عنایت به مسئولیت مهم شما در این خصوص می توان پیشنهادی با توجه به مطالعه شخصی ارائه کنم:

تلاش در جهت ایجاد نهادهای مردم نهاد، اخیرا مشاهده نمودم که سایت مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نیز در این مورد اقدام به نظر سنجی عمومی از متخصصان این حوزه نموده است،‌که نشان می دهد این پیشنهاد برگرفته از نظرات علمی و پژوهشی می باشد (مراجعه به سایت http://rc.majlis.ir/fa/forum) لذا حضرتعالی هم می توانید با توجه به مخاطبینتان به صورت محدود انجمن هایی را ایجاد نموده به طوری که افراد ترغیب در حضور فعال و موثر شوند.....
که این خود نیازمند راهکارهای اجرایی با توجه به ظرافت های خود می باشد ..........

همره;579017 نوشت:
خواهش می کنم بنا به تحقیقاتتون اگر در زمینه بانوان موضوعاتی مد نظرتون هست بفرمایید ...که در این آشفته بازار خدمتی برای اسلام کرده باشید
سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش بزرگوارید:Gol: واما اگر بنده نیز در این بحث شرکت میکنم البته (با اجازه ی استاد بزرگوار جناب حامی) فقط انجام وظیفه است در حد توان فکری خودم وگرنه فقط درمقابل استاد جسارت است و بس :Gol:به نظر میرسد بحث باید از آسیب های اجتماعی زنان آغاز شود و عواملی را که سبب بروز این آسیب ها میباشد را با مدیریت وطرح نقشه های اخلاق درمانی وروان درمانی مطابق با عرف حاکم بر حال جامعه اسلامی اقدام کرد جامعه ی اسلامی که درآن با هویت زن چند گانه برخورد میشود وزن را ،به خصوص نوع نوجوان ونوع بی انگیزه ونوع مضطرب آن را دچار سر در گمی می نماید همانطور که عرض شد این برخورد چند گانه با هویت زن ، آسیب های اجتماعی و فردیی را سبب میشود ،مسئله مربوط به آسيب هاي اجتماعي از دير باز در جامعه بشري مورد توجه انديشمندان بوده است و امروزه جوامع گسترده به دليل پيچيدگيهاي خاصي كه در اين نوع جوامع وجود دارد، با مشكلات و مسائل فراواني در زمينه هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي روبرو هستند ؛اصولا" همه ی انسان هاهميشه همراه با پيشرفت با انواع آسيب هاي اجتماعي روبرو هستند. نظير: خودكشي، اعتياد، خشونت عليه زنان، انحرافات جنسي، فقر، بيكاري، كودك آزاري و ... در اين ميان نيز زن به عنوان يك موجود عاطفي و حساس و ضعيف از لحاظ جسماني هميشه مورد تاخت و تاز قرار گرفته است و آسيب هاي جدي و غيرقابل جبراني را متحمل شده است. البته گاهی این تاخت وتاز نیز از طرف جنس موافق یعنی برخی از خود زنان در مورد سایر زنان با انگیزه های مشخص مانند نفع مالی ، جبران حس حقارت ، خود نمایی و.....نیز میباشد
آسيب اجتماعي چيست؟
هر رفتاري كه برخلاف هنجارها و فرمهاي اجتماعي از فرد سرزده و كاركرد فرد را به هم زده و تبع آن كاركرد خانواده و جامعه را تحت الشعاع قرار مي دهدآسیب اجتماعی درمورد موضوع بحث ما میباشد .
چه كساني در معرض آسيب اجتماعي قرار دارند؟
افرادي كه به دليل فشارهاي شديد اجتماعي و رواني ناشي از مشكلات اقتصادي و اجتماعي، نقض يا فقدان مهارتهاي زندگي، ضعف در بكارگيري شيوه هاي مقابله و ... سازگاري آنها با جامعه دچار مشكل شده احتمال بروز رفتار برخلاف هنجارها وجود دارد.
برخي از آسيب هاي اجتماعي زنان
* خشونت عليه زنان:
خشونت خانگي يا خشونت عليه زنان در خانواده، شايع ترين شكل خشونت عليه زنان است. خشونت خانگي خشونتي است كه توسط افراد يك خانواده كه ارتباط نزديكي با هم دارند و با هم زندگي ميكنند صورت گيرد. خشونت عليه زنان نوعي بيماري همه گير جهاني است كه در سكوت پيشروي ميكند و همه ملتها كم و بيش به آن مبتلا هستند. خشونت عليه زنان هرگونه عمل خشن مبتني بر جنسيت است كه موجب آسيب جسمي، جنسي يا رواني ميگردد.
خشونت عليه زنان به گروههاي زير تقسيم ميشود:
انواع خشونت:

1- خشونت زباني:
به كاربردن كلمات ركيك و دشنام، بهانه گيري پي در پي، داد و فرياد و بداخلاقي و بي احترامي، رفتار تحريك آميز و دستورهاي پي در پي، قهر و صحبت نكردن.
2- 3- خشونت فيزيكي و رواني كه به 2 گروه تقسيم مي¬شوند:
الف) شامل اخراج از خانه، كتك كاري محروم كردن از غذا و ....
ب) ،محكم كوبيدن در، به هم زدن سفره و ميز غذا و شكستن اشياء منزل.
4- خشونت جنسي:
مجبوركردن به ديدن عكسهايي خلاف اخلاق عمومي يا اجبار به روابط زناشويي غيرمتعارف، مراعات نكردن بهداشت زناشويي و خودداري از بكارگيري روشهاي پيشگيري از بارداري، مجبوركردن زن به سقط جنين، اجبار زن به حاملگي ناخواسته، متهم كردن زن به بي مبالاتي در مسائل ناموسي، شك و بددلي.
5- خشونت اقتصادي:
جلوگيري از استقلال مالي و دخل و تصرف در اموال شخصي آنها و يا ندادن خرجي خانه و پول كافي.
6- خشونت حقوقي:
امتناع مرد از طلاق برخلاف اصرار زن به متاركه، ازدواج مجدد شوهر (البته بدون رعایت موازین شرعی )و جلوگيري از نگهداري فرزندان توسط زن.
7-8- خشونت هاي فكري و آموزشي:
خشونت هاي مربوط به ممانعت از رشد اجتماعي- ايجاد محدوديت در ارتباط فاميلي و اجتماعي، ممانعت از تحصيل

خشونت عليه زنان در اين مراحل نيز انجام ميگيرد:
1- پيش از تولد: فقط براساس انتخاب جنسيت
2- كودكي: سقط جنین مونث،سوء استفاده جسمي، جنسي و رواني و ....
3- دوره جواني و بلوغ: خشونت هنگام اظهار عشق و قرار ديدار گذاشتن، رابطه جنسي اجباري از نظر اقتصادي، زناي با محارم و ....
4- سالخوردگي: خودكشي اجباري، قتل زنان بيوه به دليل اقتصادي، سوء استفاده جسمی و رواني
زنان قرباني خشونت چه مشكلاتي دارند؟
بررسي ها نشان داده است كه قربانيان خشونت همسر، يعني همان كسانيكه جزء مراجعان روزمره پزشكان و كارشناسان بهداشتي و مددكاران هستند از اختلالاتي مانند افسردگي، اضطراب منتشره، اختلال وسواسي جبري، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال در خوردن، اختلال درخواب و رفتارهاي اجتنابي رنج ميبرند. اين علائم سندرم زنان كتك خورده نام گرفته است.

مشكلات ديگري كه زنان قرباني خشونت از آن رنج ميبرند، عبارتند از: احساس خستگي، علائم گوارشي، علائم قبل از قاعدگي، درد مزمن مانند سردرد، دردهاي پراكنده و ضعف عمومي، كم خوني، اختلالات آميزشي، مصرف مواد مخدر، افكار خودكشي، عزت نفس پايين و مشكلات بين فردي مانند عصبانيت، درگيري، قهر، ناسازگاري و لجبازي.

* فرار از خانه یکی از مخرب ترین آسیب های اجتماعی زنان ودختران :
فرار از خانه و اقدام به دوري و عدم بازگشت به منزل و ترك اعضاي خانواده، بدون اجازه از والدين با وصي قانوني خود، در واقع نوعي واكنش نسبت به شرايطي است كه از نظر فرد نامساعد، غيرقابل تحمل و بعضاً تغييرناپذير است. اين عمل معمولاً به عنوان مكانيسم دفاعي به منظور كاهش ناخوشايندي و خلاصي از محركهاي آزاردهنده و مضر و دستيابي به خواسته هاي مورد نظر و عموماً آرزوهاي دور و دراز انجام ميشود. زنان متاهل نيز اغلب به خشونت و مفاسد اخلاقي همسر و يا اغفال و مفاسد اخلاقي خود از خانه متواري ميشوند.
تبيين عوامل موثر در فرار دختران:
آسيب هاي اجتماعي نظير فرار از خانه داراي زمينه ها و ابعاد مختلفي هستند و عوامل گوناگوني از جمله عوامل فردي، خانوادگي و اجتماعي در شكل گيري آن موثر است.
عوامل فردي:
اين دسته از عوامل معطوف به عدم تعادل شخصيتي و اختلال در سلوك و رفتار است، كه به برخي از آنها اشاره ميشود:
الف) شخصيتهاي ضد اجتماعي: مانند دختران وبانوانی که به دلایلی مانند بد دلی والدین و یا همسر ، افراط ویا حتی تفریط در دستورات دینی ، افراط در ویا تفریط در رعایت اخلاقیات دختران وزنان را از حضور در جامعه دور نگاه داشته و در نتیجه ازاو در بهترین حالت یک شخصیت ضد اجتماعی وحداقل یک شخصیت بد بین به اجتماع می سازد (البته گاهی نیز این گونه رفتارها موجب ولع بانوان برای حضور در اجتماع البته بدون مهارت رفتار اجتماعی به سبب دور نگاه داشتن ایشان از اجتماع میشود که خود آسیبی جدی میباشد )

ب) شخصيت هاي خود شيفته:
علايم بارز اين شخصيت، احساس شديد خود مهم بيني و شاخص بودن، تخيلات شديد و دائمي درباره موفقيت، احتياج شديد به خودنمايي و جلب توجه و تحسين ديگران. استعدادها و پيشرفت هاي خود را خيلي بزرگ جلوه ميدهد. اغلب اين افراد والديني داشته اند كه نسبت به آنها محبت با ثباتي نداشته يا سرد و طرد كننده بوده اند يا بيش از حد به آنها ارج نهاده اند. نوجوانان خود شيفته، به علت سركوب خواسته ها و فقدان ارضاي تمايلات دروني از كانون خانواده بيزار شده و به رفتارهاي نابهنجار نظير فرار از خانه گرايش نشان ميدهند.

ج) شخصيت هيستريونيك (نمايشي):
نزد اين افراد جلب توجه ديگران اولويت خاصي دارد. دوست دارند با جوش و خروش صحبت كنند. مشخصه بارز آنها بيان اغرارآميز، هيجاني، روابط طوفاني بين فردي، نگرش خود مدارانه تاثير پذيري از ديگران است. ایشان توجه كافي به درك موقعيت ندارند.
از عوامل ديگري كه در ايجاد فرار نقش دارند:
خشونت:
فراز از خانه يكي از بازتابهاي خشونت خانگي است.
تبعيض:
بسياري از والدين آگاهانه و يا ناآگاهانه با تبعيض بين فرزندان موجب اختلاف بين آنها و دلسردي آنها از زندگي ميشوند.
محدوديت مطلق:
دراين شيوه تربيتي، فرزندان از آزادي و اختيار لازم و متناسب با سن و شرايط خويش محرومند.
آزادي مطلق:
توجه بيش از حد متعارف و در اختيار بودن امكانات فوق حدسي فرزند هم ميتواند زمينه مسائلي چون فرار از خانه را ايجادكند.
همچنین عواملی چون وسايل ارتباط جمعي به خصوص از نوع ماهواره ای ویا فیس بوکی و...: شهر نشینی درعین دارا بودن فرهنگ روستایی(ازجمله عوامل آسیب اجتماعی دانشجویان دختر) ،: تغییر ارزشها: مشکلات اقتصادی : ضعف نظارت اجتماعی (بی تفاوتی سایر افراد جامعه به ناهنجاری های رفتاری ) از عوامل مؤثر در این آسیب ها برای زنان میباشد

دوستان سلام

شما مسئول شورای راهبردی زنان شده اید اما به نظر می رسد که آنچه از شما خواسته شده است در بهترین حالت مسئولیت یک اتاق فکر است.

نکاتی را خدمت شما عرض می کنم:
1- اتاق فکر می تواند نقش تحقیقاتی و مشورتی داشته باشد اما در شورا تصمیم گیری نیز صورت می گیرد.
2- اگر واقعا وظیفه ای راهبردی دارید، می بایست وارد به تحلیل های استراتژیک باشید.
حداقلی ترین تحلیل استراتژیک، تحلیل swot است. فقط آسیب ها و تهدیدها مهم نیستند، باید حداقل به فرصت ها، نقاط قوت و نقاط ضعف نیز توجه کرد و آنها را سنجید.
صرفا توجه به تهدیدها، منجر به تهدیدگرایی و دیدی تک جانبه در مدیریت می شود.
3- نمی توان در حوزه زنان فعالیت کرد اما بی توجه به مسائل خانواده و حواشی آن بود. باید بتوانید جایگاه مطلوب زن را در خانواده و خانواده را در نظام تربیتی و نظام تربیتی را در ساختار فرهنگی بشناسید و آن را با وضعیت موجود مقایسه کرده
4- برای فعالیت در حوزه زنان، از سویی باید تسلط خوبی بر مکتب فمینیسم و مکاتب مرتبط با آن داشته باشید و از سویی باید بر مبانی اعتقادی و مسائل شرعی زنان در اسلام تسلط داشته باشید، تا بتوانید به خوبی بین اینها تفکیک کنید.

••ostad••;579070 نوشت:
4- خشونت جنسي:
مجبوركردن به ديدن عكسهايي خلاف اخلاق عمومي يا اجبار به روابط زناشويي غيرمتعارف، مراعات نكردن بهداشت زناشويي و خودداري از بكارگيري روشهاي پيشگيري از بارداري، مجبوركردن زن به سقط جنين، اجبار زن به حاملگي ناخواسته، متهم كردن زن به بي مبالاتي در مسائل ناموسي، شك و بددلي.

6- خشونت حقوقي:
امتناع مرد از طلاق برخلاف اصرار زن به متاركه، ازدواج مجدد شوهر (البته بدون رعایت موازین شرعی )و جلوگيري از نگهداري فرزندان توسط زن.

مواردی که پررنگ شده است، برای حقیر قابل هضم نیست.
این موارد ممکن است بدون دلیل صحیحی باشد، مثلا زن مشکلی نداشته باشد و به دلایل واهی مثل به هم خوردن فیزیک بدن و اقتصادی و ... نخواهد باردار شود
یا اینکه زن به تحریک دیگران بخواهد طلاق بگیرد و اصرار کند
یا اینکه حق حضانت در حالت عادی با مرد است و زن هم توان مالی نگه داری نداشته باشد

اما این موارد با تبصره های شرعی که بعضا در قانون آمده است، درست است
مثلا بارداری برای سلامتی زن مضر باشد و مثلا وی جان خود را از دست بدهد یا کور شود یا ...
یا اینکه مرد خشونت به خرج دهد یا مسائل غیرشرعی از همسر خود بخواهد و ... که زن به این دلیل طلاق بخواهد
یا مرد صلاحیت نگه داری نداشته باشد مثلا معتاد باشد و ... که زن بخواهد فرزند را نگه داری کند.

مواظب باشیم که مخالف شرع و اخلاق چیزی را بیان نکنیم.

علی علی

سلام به نظر بنذه حقیر این کار و تشکیل چنین شورائی خیلی خوبه شما اگر یتوانید از مسائل زنان و مشکلات انان که در جامعه می باشد گزارشی کامل و جامع را به همراه راه کارهای خودتان و فاز بندی اهدافتان تهیه و بتوانید ان را اجرا کنید خدمتی بزرگ به جامعه بانوان ایران موده اید مشکلات زنان در جامعه ایران بسیار زیاده که هر بیشتر انان قابل حب و فصل می باشد اگر دوست داشتید در این ضمینه بنده حقیرم میتوانم به شما کمک کنم
موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و عرض ادب و احترام

ازتون بابت شرکت در تاپیک خیلی ممنونم:Gol:

مکلف;579210 نوشت:
دوستان سلام

شما مسئول شورای راهبردی زنان شده اید اما به نظر می رسد که آنچه از شما خواسته شده است در بهترین حالت مسئولیت یک اتاق فکر است.

نکاتی را خدمت شما عرض می کنم:
1- اتاق فکر می تواند نقش تحقیقاتی و مشورتی داشته باشد اما در شورا تصمیم گیری نیز صورت می گیرد.
2- اگر واقعا وظیفه ای راهبردی دارید، می بایست وارد به تحلیل های استراتژیک باشید.
حداقلی ترین تحلیل استراتژیک، تحلیل swot است. فقط آسیب ها و تهدیدها مهم نیستند، باید حداقل به فرصت ها، نقاط قوت و نقاط ضعف نیز توجه کرد و آنها را سنجید.
صرفا توجه به تهدیدها، منجر به تهدیدگرایی و دیدی تک جانبه در مدیریت می شود.
3- نمی توان در حوزه زنان فعالیت کرد اما بی توجه به مسائل خانواده و حواشی آن بود. باید بتوانید جایگاه مطلوب زن را در خانواده و خانواده را در نظام تربیتی و نظام تربیتی را در ساختار فرهنگی بشناسید و آن را با وضعیت موجود مقایسه کرده
4- برای فعالیت در حوزه زنان، از سویی باید تسلط خوبی بر مکتب فمینیسم و مکاتب مرتبط با آن داشته باشید و از سویی باید بر مبانی اعتقادی و مسائل شرعی زنان در اسلام تسلط داشته باشید، تا بتوانید به خوبی بین اینها تفکیک کنید

از مطالبتون استفاده کردم ، میتونم خدمتتون عرض کنم که تلفیقی از این موارد هست.

همونطور که خدمت بزرگواران عرض شد :

1- بنده بنا به دلایلی موضوع رو کامل باز نکردم و بصورت کلی گفتم و بازم بدلایلی مایلم خودتون تو ذهنتون موضوع رو باز و از دید خودتون توضیح بدید!

2- در این شورای راهبردی ؛ از اونجایی که افراد مختلف از محیط های مختلف جمع میشن و هم اندیشی می کنن و از دید خودشون راجع به موضوع جلسه

بحث و بررسی و راهکار میدن و باز از اونجایی که صورت جلسه میشه و فرستاده میشه سپاه و به ما وعده اجرایی شدن طرح ها مناسب رو دادن ؛ بنظرم تلفیقی از بیانات شماست!

3- شناسایی آسیب ها و تهدیدات موضوع چند جلسه هست ، جلسات دیگر مختص باز کردن هر موضوع و اهداف و راهکار ...هست.

4-نمیگم تسلط خوبی دارم اما تا حدی مطالعه داشتم ؛

از موارد استفاده کردم ، لطفا در همین زمینه ها که فرمودید بخصوص دو مورد آخر از دید خودتون توضیحاتی بدهید بنده میتونم چندین روز هم منتظر بمونم .

لینک خوبی هم سراغ دارید ممنونم میشم...

گمنام;579215 نوشت:
سلام به نظر بنده حقیر این کار و تشکیل چنین شورائی خیلی خوبه شما اگر یتوانید از مسائل زنان و مشکلات انان که در جامعه می باشد گزارشی کامل و جامع را به همراه راه کارهای خودتان و فاز بندی اهدافتان تهیه و بتوانید ان را اجرا کنید خدمتی بزرگ به جامعه بانوان ایران موده اید مشکلات زنان در جامعه ایران بسیار زیاده که هر بیشتر انان قابل حب و فصل می باشد اگر دوست داشتید در این ضمینه بنده حقیرم میتوانم به شما کمک کنم
موفق باشید

و علیکم سلام

ممنونم از اینکه شرکت کردید:Gol:

با کمال میل مایل به شنیدن نظراتتون هستم..

••ostad••;579070 نوشت:
سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش بزرگوارید

و علیکم سلام

ممنونم استفاده کردم:Gol:

••ostad••;579070 نوشت:
جامعه ی اسلامی که درآن با هویت زن چند گانه برخورد میشود وزن را ،به خصوص نوع نوجوان ونوع بی انگیزه ونوع مضطرب آن را دچار سر در گمی می نماید همانطور که عرض شد این برخورد چند گانه با هویت زن ، آسیب های اجتماعی و فردیی را سبب میشود

میتونم خواهش کنم این مطلب رو بیشتر توضیح بدید ، و صد البته راهکارهایی که در این موارد مذکور به ذهنتون میرسه چی هستن؟

و در کل تا الان متوجه شدید چه راهکارهایی در حوزه مسائل زنان جواب داده؟

متشکر

سلام

انچه که به نظر حقیر می رسد این است که مشکلات زنان را باید زنان حل کنند و این انجام نمی شود مگر اینکه زنان در سطح جامعه
مشاغل مدیریتی برابر با مردان داشته باشند
اینکه زنان در حاشیه باشند و انتظار داشته باشند مردان مشکلات انها را درک کنند و انها را حل کنند راه به جایی نمی برد
مردان قادر به درک روحیه زنان و خواستهای انان نیستند و از دید و زاویه فکری خود مشکلات زنان را می بینند و چه بسا
همین مساله ایجاد مشکلات بزرگتری برای زنان بکند

به نظر من برای درک و فهم و حل مشکلات زنان بهترین راه حل ایجاد فرصتهای برابر شغلی و مدیریتی برای زنان است
هرچه زنان به حاشیه رانده شوند مشکلات انها بیشتر می شود

موضوع قفل شده است