صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سؤالات و مشکلاتی برای دینداری یک جوان: سؤال دوم

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

سؤالات و مشکلاتی برای دینداری یک جوان: سؤال دوم

با نام و یاد دوست

عرض سلام و ادب

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

بنده در ابتدا زیاد اهل دین و این جور چیزا نبودم . خیلی کافرم نبودم ها ولی زیاد توی باغ نبودم تا این که خدا رو شکر تا حدودی وارد باغ همون دم دمای درش شدم . تا چند وقت اول خوب بود تا این که بعد از چند مدت به یکی سری مشکلاتی بر خوردم . شاید همشون یک ریشه داشته باشند نمی دونم و شاید ترتیب این حرفایی که می خوام بزنم به ترتیب نباشه دیگه خودتون ببخشید نمی دونم دقیق از کجا باید شروع کنم هرچی به ذهنم می رسه می گم .
    بعد از یک مدتی که احساس کردم دارم تقریبا خوب پیش می رم یعنی تقریبا سعی بر ترک محرمات دارم بعدش اون زمان مطالعه دینیم خیلی زیاد نبود ولی کم هم نبود . سخنرانی زیاد گوش می کردم و از این جور چیزا.
    بعد شاید جور گیر شدم . سعی بر این داشتم که کلا فول ترک محرمات کنم . این شد که کلا زیاد فکر به دین و مسائل دینی می کردم ، به خدا زیاد فکر می کردم، به امام زمان علیه السلام و...
    دعای های توسل و کمیل و ندبه رو هر هفته شرکت می کردم و فعالیت های دینی دیگه. مطلبی درون پرانتز راستش این خیلی عقیده ام بود و تا حدودی هستش که : افرادی مثل بزرگان ما که مراحل سیر و سلوک رو طی کردند با بقیه فرق داشتند . یک جورایی سختی کشیدند. اگر تو هم مثل بقیه باشی به همون نتیجه ای می رسی که بقیه رسیدند. همین طوری رفتار کردند خیلی ها که این شده که طرف پنجاه ساله اسمش آدم مذهبی هستش ولی به هیچ جا نرسیده . یک حال درست و حسابی تو نماز نداره) . البته این فعالیت های دینی حال هم می دادها ولی بعد یک حالت تکراری برام پیش اومد. روزام به یک سیر خاصی طی می شد.
    این رو هم بگم خودم می دونم که باید تعادل رو در دین داری حفظ کرد و مثلا فعالیت های جنبی هم داشت و از لذایذ حلال استفاده کرد اما یک سری مسائلی وجود داره .
    مثلا ببینید شاید مسافرت جزو برنامه های مفرح و روح افزا باشه ولی من مثلا می بینم وقتی اگر برم شمال نمازم ، از اول وقت و جماعت بودن می اوفته به چند ساعت دیرتر و این تازه تو راه مسافرته . شاید توی اون شهری که می خوای بگردی مثلا با یک جمعی از خانواده یا فامیل هستی بعد نمی تونی به بقیه بگی یا جورش کنی دوباره مجبوری دیرتر نماز بخونی . توی این مسافرته چند روزه چند بار نمازت دیر می شه . تاره تو اکثر جاها نه همه جا اوضاع حجاب و اینا خرابه می یای یک ذره ریلکس باشی می بینی یک عده اومدن اونجا رو به گند کشیدن . یا اصلا همین پارک می خوای بری اگر اطرافیانت توجه نداشته باشند می گن آره ساعت هفت عصر بریم که هوا خنکه تا فلان موقع که در اون صورت بازم نماز دیر می شه و... بسیاری از مواردی از این قبیل.

پس می تونم بگم که تا این جا این مشکل برام هست که اگر بخوام برم جایی تفریحی و این ها حد وسط ندارم یعنی دلم نمی یاد دعای کمیل و سایر مسائل نماز اول وقت و ... و در کل آن چیزی که برای خودم یک آرمان و ضرورت محسوب می شه رو ول کنم و اگر احساس کنم که قراره به هر دلیلی اختیارن یا جبرا به این ها لطمه ای بخوره به شدت ناراحت می شم و استرس می گیرم مثلا اگر کاری اداری یا چیزی باشه حاضرم ساعات خیلی اولیه صبح برم انجام بدم تا مبادا به ظهر و نماز برخورد کنه . یک رفتار دوگانه دارم از یک طرف می دونم که اگر همین طور پیش برم شاید افسرده بشم مثلا یا زده بشم و از طرفی اصلا و اصلا دلم نمی یاد مثلا یک چیزی مثل نماز اول وقت و به جماعت مسجدمون رو ول کنم !

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 20 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58307

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام خدمت شما برادر بزرگوارم از حسن اعتمادتون متشكرم
    خدا را شكر كه راه را يافته اي
    بزرگان اخلاق مي فرمايند بالاترين نعمت، نعمت هدايت است
    الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي هَدَانَا لِهَـذَا وَمَا كُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْلا أَنْ هَدَانَا
    سپاس و ستايش خداى راست كه ما را بدين [جايگاه و نعمتها] راه نمود و اگر خدا ما را راه ننمود بود راه نمى‏ يافتيم.

بايد شاكر اين نعمت باشيم و پيوسته تلاش كنيم در اين راه ثابت قدم باشيم. نماز در فواصل مختلف روز بايادآوري سبب غفلت زدايي مي شود و همچنين دعاي اهدنا الصراط المستقيم.

دوست بزرگوارم
    با همين زحمت هاست كه گنج به دست مي آيد مانند باغباني كه براي به ثمر نشستن درختان ميوه اش شب و روز زحمت مي كشد، درختان را تقويت مي كند، علف هاي هرز را از بين مي برد حصار مي گذارد و از آسيب هايي چو دزدان و حيوانات جلوگيري مي كند.
    در مسير سير به سوي خداوند چند نكته اساسي را بزرگان فرموده اند رعايت كنيم:
    - به اصل تدريج دقت كنيم و مسير را آهسته و پيوسته برويم. به همين حضرت علي فرمودند كمي كه دوام داشت باشد از كاري كه زياد باشد و ملالت آور اميدوار كننده تر است. و نيز فرمودند خيري در مستحباتي كه به واجبات ضرر مي زنند نيست.(بسيار مهم)
    - هركسي توان و استعداد و امكانات و شرايط جسمي و بيروني مختلفي دارد بنابراين نبايد خودمان را با ديگران مقايسه كنيم در عين حال نبايد فريب شيطان را بخوريم و به تدريج از مسير رشد فاصله بگيريم(مهم)
    - خداوند رحمت كند آيت الله ميانجي را. مي فرمودند با بزرگان بنشيند تا بزرگ شويد. بله وقتي شما با افراد معنوي نشست و برخاست كنيد شارژ مي شويد و انگيزه شما در رشد معنوي تقويت مي شود و غفلت هايي كه در روز مانند غبار بر دل مان نشسته پاك مي شود گاهي خواندن كتاب بزرگان يا شنيدن سخنراني آنها اين اثر را دارد.(مهم)
    - نماز اول وقت در هرجا كه باشيد وقت زيادي نمي گيرد با عمل تان ديگران را به نماز اول وقت تشويق كنيد.
    -دينداري مانع حضورتان در پارك و گردش و...نشود در بسياري از موارد مي توانيد اينها را با هم جمع كنيد و لذت در كنار خانواده بودن را هم درك كنيد.
    - برخي از جوانان هم سن ما در غرب و اروپا با نبود شرايط در دينداري خود ثابت قدم هستند
    -در مشاوره هايي كه داشتم برخي از طلاب خارجي از خانواده اي مسيحي بودند و برخي والدينشان وهابي بودند ولي وقتي به حقيقت رسيده بودند مجبور شدند براي باورهاي خود به خانواده خود نه بگويند و حتي كمتر رفت و آمد كنند.
    - امام كاظم(ع) فرمودند شبانه روزتان را 4 بخش كنيد: عبادات، كارحلال، معاشرت با افراد سالم، تفريحات سالم و حلال و فرمودند بخش آخر براي نشاط و شادابي درسه بخش اول است.
    -بهتر است برنامه مكتوب داشته باشيد مانند

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 8

نوشته
    198
    حضور
    6 روز 9 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    19
    صلوات
    801

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    بهتر است برنامه مكتوب داشته باشيد
    جناب حامی من این برنامه رو کپی گرفتم ولی اصلا متوجه نمیشم!تشویق چه کارهایی نماز اول وقت باشه اصلا جدولی برای کارهای روزانه نداره!!!یا من اشتباه متوجه شدم

9. صلوات ها 5

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

سلام
    بينيد اين يك برنامه هفتگي است
    كه براساس حديث امام كاظم(ع) تنظيم شده يعني بايد هر روز دقت كنيم از اين 4 بخش داشته باشيم
    مثلا وقتي كه نمازم را اول وقت خوانده ام به خودم مثبت داده
    اگر صدايم را بر مادر يا خواهرم بالا بردم به خودم منفي مي دهم
    و تلاش مي كنم مثبتات زياد و منفي ها كم شود
    و هر شب حسابرسي مي كنم اگر پيشرفت خوب بود تشويق مي كنم خودم را مثلا عطر مي خرم اگر بد بود جريمه مي كنم خودم را مثلا ظروف را مي شويم و..
    اميدوارم متوجه شده باشيد

11. صلوات ها 6

نوشته
    198
    حضور
    6 روز 9 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    19
    صلوات
    801

بينيد اين يك برنامه هفتگي است
    كه براساس حديث امام كاظم(ع) تنظيم شده يعني بايد هر روز دقت كنيم از اين 4 بخش داشته باشيم
    مثلا وقتي كه نمازم را اول وقت خوانده ام به خودم مثبت داده
    اگر صدايم را بر مادر يا خواهرم بالا بردم به خودم منفي مي دهم
    و تلاش مي كنم مثبتات زياد و منفي ها كم شود
    و هر شب حسابرسي مي كنم اگر پيشرفت خوب بود تشويق مي كنم خودم را مثلا عطر مي خرم اگر بد بود جريمه مي كنم خودم را مثلا ظروف را مي شويم و..
    اميدوارم متوجه شده باشيد
    ممنون
    یعنی لازم نیست بنویسیم چه کار خوبی و یا چه کاربدی انجام دادیم فقط + و - میزنیم؟

13. صلوات

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط mah.17 نمایش پست ها
    ممنون
    یعنی لازم نیست بنویسیم چه کار خوبی و یا چه کاربدی انجام دادیم فقط + و - میزنیم؟
    سلام بر شما
    ببينيد امروز سه شنبه است
    به خواهرتان تماس مي گيريد براي احوال پرسي : مي نويسيد تماس به خواهر+
    خداي نكرده غيبت مي كنيد مي نويسيد غيبت_ / قضا شدن نماز_
    و....
    اين طوري مي توانيد حساب داشته باشيد كه مثلا در يك ماه چندبار نمازتان قضا شده يا چندبار تماس گرفته ايد براي صله رحم و...

15. صلوات ها 3

نوشته
    198
    حضور
    6 روز 9 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    19
    صلوات
    801

سلام بر شما
    ببينيد امروز سه شنبه است
    به خواهرتان تماس مي گيريد براي احوال پرسي : مي نويسيد تماس به خواهر+
    خداي نكرده غيبت مي كنيد مي نويسيد غيبت_ / قضا شدن نماز_
    و....
    اين طوري مي توانيد حساب داشته باشيد كه مثلا در يك ماه چندبار نمازتان قضا شده يا چندبار تماس گرفته ايد براي صله رحم و...
    متوجه شدم.متشکرم.ان شاء الله زندگیامون رنگ خدایی بگیره!

17. صلوات ها 3

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

سلام علیکم و رحمه الله
    نیت المومن خیر من عمله
    این درسته که گاهی انسان ناخواسته در شرایطی قرار می گیره یک کار مثبت و بزرگی مثل نماز جماعت یا نماز اول وقت را نمیتونه انجام بده ولی همین که در دل آرزو کنه کاش الآن میتونستم اون کار را بکنم هم ثوابش را برده و هم اثر معنوی را می گیره.
    از طرفی ممکنه ناخواسته در شرایطی باشیم که ناثوابه مثل مجلسی که رعایت شرع را نمی کنند ولی به خاطر صله رحم مجبورید مدت کمی در آنجا حضور داشته باشیم, همینکه قلباً از شرایط اونجا ناراضی باشیم خدا هم ارحم الراحمینه و کسی را که به خاطر فرمان او و به خاطر صله رحم در این شرایط قرار گرفته مواخذه نخواهد کرد (البته انسان دائما باید مراقب وسوسه شیطان باشد و راضی به آن گناه و محیط نباشد)

اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
    و
    احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
    سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
    الحسین علیه افضل الصلوات و السلام

19. صلوات

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 18 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط ..........
    با سلام و عرض خدا قوت .

استاد خدایتان خیر دهد . باور کن بسیار خوشحال می شوم وقتی مشاهده می کنم که شما برای برطرف کردن مشکلات و مشاوره دادن چقدر زحمت می کشید . خداوند شما را خوشحال کند.

از پست اول شما در این تاپیک ممنونم .
    دو سوال در رابطه این پست داشتم که گفتم چون بدون نام هست نخواستم درون خود تاپیک بپرسم.
    1) اگر خانواده گفتند یا خودم می تونم پیشنهاد دهم که برویم شمال؟ در صورتی که می دانم در چند روز رفتن به شمال باعث می شود نماز ها با چند ساعت به تاخیر بیفتد؟ (می دانم که فرمودید می توان این ها را جمع کرد ولی با شرایط خانواده من (که بعدا عرض خواهم کرد در سوال دوم)، نمی توانم این کار را بکنم و این قدر برش ندارم که بگویم مثلا وقتی رفتیم برای نهار یک روز توی جنگل بگم می خوام نماز بخونم الآن )

2) سوال بعدیم اینه که از کجا بفهمم که واقعا حوصله ام می یاد یا نه وسوسه شیطان است برای انجام یک کار عبادی مستحب؟ مثلا نه به اون اول ها که همه دعا ها را شرکت می کردم نه به الآن که هیچ کدوم رو شرکت نمی کنم . روجوع می کنم به دلم می بینم حوصله ام نمی یاد. حالا این انتخاب درست رو از کجا بفهمم؟ یعنی دقیقا این که یک فرمودید نباید به تدریج از مسیر رشد فاصله بگیریم رو تو خودم دیده ام . می بینم که دارم شل می شم انگاری در ترک محرمات و توجه به دین به این بهونه که سخت بگیری باز افسرده می شی ها!!! حالا بعدا عرض می کنم من نمی تونم حد وسط رو کلا رعایت کنم !!!
    فردی صفر و یکی هستم و این موضوع دست خودم هم نیست ها !!!!!!!!!

سلام
    ببينيد قران چه ميگه:
    حضرت ابراهيم(ع) به عموش ميگه اين بت ها چي مي تراشيد؟
    نبايد خودمون را كم بگيريم
    به هرحال كل نماز ظهر و عصر 7-8 دقيقه بيشتر طول نمي كشد و بي احترامي كه نمي كنيد چند دقيقه نمازتون را جلوي خانواده و گوشه پس گوشه بخوانيد.
    قرار نيست اعلام كنيد من مي خواهم نماز بخوانم وقت نماز شد وضو مي گيرند نماز رو مي خونن
    البته نبايد افراط كرد مثلا مادر ديگ سنگيني دستشه همون موقع رها كني بري سراغ نماز.

نبايد مستحبات را تحميل كرد مثلا رفته اي دعا دوستت تمايل داره دعاي كميل را بخونه و اشك بريزه تا آخرش و مي كشه
    شما هرچي نشاط داشتي حتي يك صفحه
    ولي در همه حال مي توان به خدا و نشانه هاي خلقت و آفرينشش فكر كرد در كوه، صحرا، جنگل، دريا
    به دريا بنگروم دريا ته وينم
    به صحرا بنگروم صحرا ته وينم
    به هرجا بنگروم كوه و در دشت
    نشون از قامت رعنا ته وينم

خيلي وسواس گونه نگاه نكنيد فقط بايد حواس تون جمع باشه بگي هيچي نگم شيطون من به تدريج جدا مي كنه از فضاي معنوي
    گاهي ميشه حرمي رفت و هيچ كار نكرد فقط نشست و زل زد به ضريح و فكر كرد و ذكر گفت
    ميشه بندگان خوب خدا را ديد و شكر كرد كه بين انهاست

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری