رفتار با اسرا در صدر اسلام

تب‌های اولیه

25 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رفتار با اسرا در صدر اسلام

سلام

بنده دو سوال تاریخی دارم و سپاسگزار خواهم شد اگر کارشناسان محترم سوال مرا با دقت پاسخ دهند

1- رفتار پیامبر با اسرا چگونه بوده است؟ ظاهرا رفتار داعش با اسرا (مانند گردن زدن) را تبعیت از رفتار مسلمین با یهود بنی‌قریظه می دانند

2- ظاهرا مسلمین در غزوه بدر آب را بر کفار بستند, آیا این عمل مجاز است؟

من باید پاسخ دو دکتر را بدهم. لطفا پاسخ ها مستدل باشد

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

Anoushiravan;566135 نوشت:
رفتار پیامبر با اسرا چگونه بوده است؟

سلام علیکم
در اسلام براي جنگ و برخورد با اسيران قوانين و مقررات خاصي وجود دارد. يکي از اين مقررات آن است که با اسيران خوب رفتار شود. رسول خدا (ص) درباره اسيران بدر خطاب به مسلمانان فرمود: «درباره اسيران نيکي کنيد» (1)، و اين در حالي بود که برخي از ياران و اصحاب تصور مي نمودند که بايد برخي اسيران کشته شوند. «ابو عزيز» که پرچمدار قريش در جنگ بدر بود مي‌گويد: «از روزي که پيامبر (ص) سفارش اسيران را کرد، ميان آن ها خيلي محترم بوديم. آن ها تا ما را سير نمي‌کردند، خود دست به غذا نمي زدند. (2)
يکي از برنامه هاي اسلام در باره اسيران آزادي آنان بود.البته براي اين امر شرايط هم بايد رعايت مي شد، چنان که در جنگ بدر، رسول خدا براي آزادي آن عده اسيران که خواندن و نوشتن مي‌دانستند، شرط تعيين کرد، و آن اين بود که هر يک از آن ها مي‌توانند با تعليم خواندن و نوشتن به ده نفر از مسلمانان آزاد شوند
در فتح مکه نيز تعداد زيادي از مشرکان به اسارت مسلمانان در آمدند. برخي مسلمانان تصور مي نمودند که اينان - به خاطر ظلم و جنايت‌هايي که انجام داده‌اند- بايد اعدام شوند، گروهي از مسلمانان شعار انتقام سر مي دادند و فرياد مي زدند: امروز، روز انتقام است، روز از بين رفتن احترام و نفوس و اموال دشمنان و روز ذلّت و خواري قريش است، پيامبر ندا داد : "اليوم يوم المرحمه، اليوم اعزّالله قريشا "، "امروز روز رحمت است. امروز، روز عزت قريش است."(4) اما رسول خدا دستور عفو عمومي - جز براي چند نفر- را صادر نمود. خطاب به آنان فرمود: اذهبوا فانتم الطلقا (5)، برويد شما آزاد هستيد.
1. فروغ ابديت، ج 1، ص 515.
2. همان، ص 515.
3.طبقات ابن سعد، ج 2، ص 37.
4 .بحارالانوار، ج21، ص109، از تفسير نمونه، ج20، ص282.
5. ابن هشام، السيره النبويه، ج 4 ص 426، فروغ ابديت، ج 2، ص 338.

ظاهرا رفتار داعش با اسرا (مانند گردن زدن) را تبعیت از رفتار مسلمین با یهود بنی‌قریظه می دانند

اصل داستان آنگونه که می گویند نیست، اما در این سایت در چند تایپک بحث بنی قریظه شده است، اگر لطف بفرمائید تاپیک های زیر را مطالعه کنید باز اگر سوالی ماند خدمتتان هستیم
حضرت علی چه نقشی در غزوه بنی نضیر و بنی قریظه داشتند؟
بنی قریظه
توضيح كامل درباره جنگ با قبيله ابوقريظه
پاسخ, به شبهات, دکتر علی سینا ,شبهه ۴(قتل عام یهودیان)
باز خدمتتان عرض می کنم اگر سوالی بود خدمتتان هستیم

ظاهرا مسلمین در غزوه بدر آب را بر کفار بستند, آیا این عمل مجاز است؟

این داستان نیز صحت ندارد ولی در تاپیک دیگری بحث شده و تکرار آن نیاز نیست شما به تاپیک زیر مراجعه کنید اگر سوالی ماند باز خدمتتان هستیم
چرا پیامبر دستور داد در جنگ بدر آب را به مشرکان ببندند؟

عماد;566893 نوشت:
این داستان نیز صحت ندارد ولی در تاپیک دیگری بحث شده و تکرار آن نیاز نیست شما به تاپیک زیر مراجعه کنید اگر سوالی ماند باز خدمتتان هستیم
چرا پیامبر دستور داد در جنگ بدر آب را به مشرکان ببندند؟

بنده همان ابتدا هم گفتم که لطفا مستدل توضیح بدهید و نه بر اساس حدس و گمان و ارجاع به ناسخ التواریخ و ... !!!

طبری می نویسد

همینطور ابن اثیر هم این مسئله رو ذکر می کند

خوب حالا بستن آب مشکلی دارد یا خیر؟ چه آن را فرمان جبرئیل بدانیم یا حیله جنگی ؟؟؟

Anoushiravan;567827 نوشت:
متاسفانه دوستان در اینگونه مواقع به حربه پیچاندن متوصل می شوند
بنده همان ابتدا هم گفتم که لطفا مستدل توضیح بدهید و نه بر اساس حدس و گمان و ارجاع به ناسخ التواریخ و کتاب باده ناب !!!

مناسفنانه دوستان به ادنی مناسبتی به دنبال اتهام هستند، بنده به شما عرض کردم تاپیکهای موجود در این باب را بخوانید اگر سوالی بود خدمتتان هستیم ، کجای حرف بنده پیچاندن است، خیلی از دوستان همین سوال را دارند ولی با خواندن تاپیکهای موجود اقناع میشوند، یعنی دیگر نیاز نیست ما تکرار مکررات کنیم، بعضی از دوستان نیز قانع نمی شوند و دوباره سوال می کنند، بنده نیز همین را از شما خواستم ، کجای این مطلب پیچاندن است

عماد;568222 نوشت:
مناسفنانه دوستان به ادنی مناسبتی به دنبال اتهام هستند، بنده به شما عرض کردم تاپیکهای موجود در این باب را بخوانید اگر سوالی بود خدمتتان هستیم ، کجای حرف بنده پیچاندن است، خیلی از دوستان همین سوال را دارند ولی با خواندن تاپیکهای موجود اقناع میشوند، یعنی دیگر نیاز نیست ما تکرار مکررات کنیم، بعضی از دوستان نیز قانع نمی شوند و دوباره سوال می کنند، بنده نیز همین را از شما خواستم ، کجای این مطلب پیچاندن است

شیخنا الکرام

بنده قانع نشدم از پاسخ هایی که در لینک شما بود

منابع دست اول می گویند آب بسته شده

آنگاه دوستان گرامی نظر ناسخ التواریخ را به عنوان پاسخ می آورند

ممنون میشوم موضوع را بشکافید

Anoushiravan;567827 نوشت:
طبری می نویسد hs.registerOverlay({thumbnailId: 'hsjs1', overlayId: 'hscontrolbar', position: 'top right', hideOnMouseOut: true});

قبل از هر چیز باید عرض شود که کتابهای منبع امثال طبری ، بلاذری و .... مانند مواد خام آشپزی هستند، اگر بهترین برنج ، گوشت، لپه و ... به بنده دهند تا قیمه درست کنم غذایی درست می کنم که هر کس خورد از دل درد همان شب جان به جان آفرین تسلیم کند، اما اگر همین مواد را به یک کدبانو یا آشپز ماهر دهند غذایی درست می کند که به هنگام خوردن آن انگشتان نیز بلعیده شود،
در اینجا نیز همین طور است، کتابهای منبع مواد خام است، باید آشپز این فن به سراغش رود
برای مهارت در آشپزی این فن نیاز به
مهارت در علم رجال ، ادبیات عرب، علم درایه، تفسیر قرآن و .... دارد اگر کسی از این علوم بی بهره باشد نمی تواند با خواندن طبری به واقعیت برسد
مثلا در متون قدیم، گاه گفته میشود یقول یا قال یعنی نویسنده نیز این مطلب را قبول دارد گاهی گفته فعل مجهول می آید یعنی با یقال یا قیل گفته میشود در این صورت خود نویسنده نیز این مطلب را قبول ندارد
یا در علم رجال مثلا طبری می گوید: از قول سیف بن عمر این مطلب را می گویم در این صورت حرف بی ارزش می شود چون سیف بن عمر طبق معیارهای علم رجال هم شیعه و هم سنی ضعیف است
یا وقتی قران حرفی می زند هزار طبری اگر مخالف آن با بگویند حرفشان بر دیوار زده می شود.
پس باید علم قرآن بدانیم ، علم رجال بدانیم ، علم ادبیات عرب بدانیم سپس با یک گزارش تاریخی قضاوت کنیم
این مقدمه بحث

لطفا آدرس طبری و ابن اثیر را در این مطلب بگذارید تا بررسی شود

عماد;568234 نوشت:
لطفا آدرس طبری و ابن اثیر را در این مطلب بگذارید تا بررسی شود

متن زیر از جلد سوم ترجمه تاریخ طبری، ترجمه ابوالقاسم پاینده صفحه 960 هست

عبارت در خود کتاب طبری چنین است:
سنه 2 حدثنا ابن حميد، قال: حدثنا سلمه، قال: فحدثني محمد بن إسحاق، قال: حدثت عن رجال من بنى سلمه، انهم ذكروا ان الحباب ابن المنذر بن الجموح، قال: يا رسول الله، ا رايت هذا المنزل، ا منزل انزلكه الله ليس لنا ان نتقدمه و لا نتاخره، أم هو الرأي و الحرب و المكيدة؟
قال: بل هو الرأي و الحرب و المكيدة، فقال: يا رسول الله، فان هذا ليس لك بمنزل، فانهض بالناس حتى ناتى ادنى ماء من القوم فننزله، ثم نعور ما سواه من القلب، ثم نبنى عليه حوضا فتملؤه ماء، ثم نقاتل القوم فنشرب و لا يشربون فقال رسول الله ص: لقد اشرت بالرأي فنهض رسول الله ص و من معه من الناس، فسار حتى اتى ادنى ماء من القوم، فنزل عليه، ثم امر بالقلب فعورت، و بنى حوضا على القليب الذى نزل عليه فملئ ماء، ثم قذفوا فيه الانيه.(1)
در سند گزارش بالا دقت بفرمائید
عن رجال ، این رجال چه کسانی هستند، برای پذیرش یک گزارش تاریخی باید همه رجال مشخص باشند تا بتوان آنان وضعیت آنان را بررسی نمود ، هر جا عن رجال یا عن رجل آمد، به آن روایت نمی شود اعتماد کرد مگر اینکه در منابع دیگری نیز آمده باشد و آن شخص مشخص شود که چه کسی است
این از اشکال این گزارش

1.تاريخ‏الطبري،ج‏2،ص:440

Anoushiravan;568242 نوشت:

قَالَ ابْنُ إسْحَاقَ: فَحُدِّثْتُ عَنْ رِجَالٍ مِنْ بَنِي سَلِمَةَ، أَنَّهُمْ ذَكَرُوا: أَنَّ الْحُبَابَ بْنَ الْمُنْذِرِ بْنِ الْجَمُوحِ قَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، أَرَأَيْتَ هَذَا الْمَنْزِلَ، أَمَنْزِلًا أَنْزَلَكَهُ اللَّهُ لَيْسَ لَنَا أَنْ نَتَقَدَّمَهُ، وَلَا نَتَأَخَّرَ عَنْهُ، أَمْ هُوَ الرَّأْيُ وَالْحَرْبُ وَالْمَكِيدَةُ؟
قَالَ: بَلْ هُوَ الرَّأْيُ وَالْحَرْبُ وَالْمَكِيدَةُ؟ فَقَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، فَإِنَّ هَذَا لَيْسَ بِمَنْزِلِ، فَانْهَضْ بِالنَّاسِ حَتَّى نَأْتِيَ أَدْنَى مَاءٍ مِنْ الْقَوْمِ، فَنَنْزِلَهُ، ثُمَّ نُغَوِّرُ [4] مَا وَرَاءَهُ مِنْ الْقُلُبِ، ثُمَّ نَبْنِي عَلَيْهِ حَوْضًا فَنَمْلَؤُهُ مَاءً، ثُمَّ نُقَاتِلُ الْقَوْمَ، فَنَشْرَبُ وَلَا يَشْرَبُونَ، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَقَدْ أَشَرْتَ بِالرَّأْيِ. فَنَهَضَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَمَنْ مَعَهُ مِنْ النَّاسِ، فَسَارَ حَتَّى إذَا أَتَى أَدْنَى مَاءٍ مِنْ الْقَوْمِ نَزَلَ عَلَيْهِ، ثُمَّ أَمَرَ بِالْقُلُبِ فَغُوِّرَتْ، وَبَنَى حَوْضًا عَلَى الْقَلِيبِ الَّذِي نَزَلَ عَلَيْهِ، فَمُلِئَ مَاءً، ثُمَّ قَذَفُوا فِيهِ الْآنِيَةَ.

سند روایت مجهول است

اما همان که در طبری آمده نیز درست ترجمه نشده است
در پست 6 شما این مطلب را در ترجمه طبری آورده اید: پس از آن پیامبر برفت و بر چاه بدر فرود آمد و حوضها را از آب پر کردند و یاران خود را در آنجا به صف کردند، تا قریشیان بیامدند، و هماندم که پیامبر خدا رسید گفت اینجا قتله گاه آنان است. این ترجمه ای است که شما از مطلب طبری گذاشته اید
اما عین مطلب طبری : فنهض رسول الله ص و من معه من الناس، فسار حتى اتى ادنى ماء من القوم، فنزل عليه، ثم امر بالقلب فعورت و بنى حوضا على القليب الذى نزل عليه فملئ ماء، ثم قذفوا فيه الانيه.‏ (1)

اما ترجمه آقای پاینده : و با كسان برفت تا به چاه نزديك قرشيان رسيد و آنجا فرود آمد و بفرمود تا چاهها را كور كردند و حوضى بر آن چاه بساختند و از آب پر كردند و ظرف در آن انداختند.»
حال در ترجمه شما اینجا قتله گاه آنان است آمده که نه در متن طبری و نه در ترجمه آقای پاینده
1.طبری ج 2ص 440
2.ترجمه طبری ج3ص 960

Anoushiravan;568242 نوشت:

وايت مرسل ، منقطع، ضعيف و قابل استدلال نيست مضاف بر اينكه مطالب در كتب اهل سنت امده و شما هم شيعه هستيد و بستر عدم احتجاج را هم فراهم مي كند ولو اينكه صحيح باشد

سيد عباس;568270 نوشت:
وايت مرسل ، منقطع، ضعيف و قابل استدلال نيست مضاف بر اينكه مطالب در كتب اهل سنت امده و شما هم شيعه هستيد و بستر عدم احتجاج را هم فراهم مي كند ولو اينكه صحيح باشد

بنده اینجا با دو ملحد طرف هستم که باید پاسخشان را بدهم و این ها هم شیعه و سنی سرشان نمی شود

عماد;568269 نوشت:
حال در ترجمه شما اینجا قتله گاه آنان است آمده که نه در متن طبری و نه در ترجمه آقای پاینده

بنده چیزی اضافه نکرده ام و تصویر کتاب را قرار داده ام

تصویر متن کتاب کامل ابن اثیر نیز از جلد دوم ترجمه سید حسین روحانی است

Anoushiravan;568273 نوشت:
بنده اینجا با دو ملحد طرف هستم که باید پاسخشان را بدهم و این ها هم شیعه و سنی سرشان نمی شود

سلام عليكم

برادر عزيزم يك ملحد بايد عقل سرش بشود كه درسته؟ اين عقل حكم مي كند هر كسي بايد بر اساس معيار خودش سنجيده شود و نه مذاهب ديگر لذا من يك استاد رياضي را كه نمي توانم از طريق شيمي و كامپيوتر منكوب كنم بايد از معيار علمي خودش يعني رياضي مخدوش نمايم نه علوم ديگر زيرا علوم ديگر به او ارتباطي ندارد

مگر اينكه بگويد انها جاهل وهستند و بي عقل كه در انجا خداوند مي فرمايد اعرض عن الجاهلين

بر فرض آنکه پیامبر صلی الله علیه واله وسلم چاهها را پر کرده باشند این بدان معنانیست که ایشان آب را روی دشمن بسته باشند چه بسا یک پیش دستی باشد که بر آن مسلط شوند تا دشمن بر آب مسلط نشود و آب را بر روی حضرت و سپاهش نبندد
گزارش طبری نیز نظر ما را تایید می کند دقت بفرمائید
متن طبری: فلما نزل الناس، اقبل نفر من قريش، حتى وردوا حوض رسول الله ص، فيهم حكيم بن حزام، على فرس له، فقال رسول الله ص: دعوهم، فما شرب منهم رجل الا قتل يومئذ، الا ما كان من حكيم بن حزام، فانه لم يقتل، نجا على فرس له يقال له الوجيه، و اسلم بعد ذلك، فحسن اسلامه(1)
ترجمه آقای پاینده : و چون كسان فرود آمدند گروهى از قرشيان به نزد حوض پيمبر آمدند كه فرمود: «بگذاريدشان.» و هر كه از آنها آب نوشيد آن روز كشته شد مگر حكيم بن حزام كه كشته نشد و بر اسب خود جان به در برد و پس از آن مسلمان شد و مسلمانى ثابت قدم بود.(2)
این عبارت دو نکته دارد
نکته اول: فقال رسول الله دعوهم یعنی بگذاریدشان ، توضیح اینکه پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند اجازه دهید آب بردارند، یعنی آب را بروی آنان نبست
نکته دوم: فما شرب منهم رجل الا قتل يومئذ یعنی هر كه از آنها آب نوشيد آن روز كشته شد،توضیح اینکه نباید این نکته عبارت ما را به اشتباه بیاندازد، در عبارت نیامده هر کس آمد آب بخورد کشتند بلکه آمده هر کس از آن آب خورد در آن روز یعنی در اثناء جنگ کشته شد، زنده ماندن حکیم بن حزام تایید حرف ماست ، چرا که اگر بنا بود هر کس به سراغ آّب می آمد کشته می شد وی نیز باید کشته می شود ، پس هر کس از آن آب خورد در آن روز در حین جنگ کشته شد نه اینکه در حال آب خوردن.

1.تاريخ‏الطبري،ج‏2،ص:441
2.تاريخ‏الطبري/ترجمه،ج‏3،ص:961

Anoushiravan;568275 نوشت:
بنده چیزی اضافه نکرده ام و تصویر کتاب را قرار داده ام

بزرگوار خدا نکند ما به شما چنین اتهامی زده باشیم عرض کردم در ترجمه ای که شما آورده اید
عین متن کتاب و عین ترجمه آقای پاینده را گذاشتم آن مطلب وجود ندارد مراجعه بفرمائید

اگر آدرس ابن اثیر را نیز بگذارید بررسی می کنیم البته اگر از کامل بن اثیر باشد که نیاز به بررسی ندارد چون تقریبا از روی طبری نوشته است

شاید بفرمائید که شخصی به نام اسود بن عبدالاسد مخزومی برای آب خوردن رفت و توسط حضرت حمزه کشته شد، اما این گفته صحیح نیست زیرا وی برای آب خوردن نرفته بود بله برای تخریب حوض رفته بود
طبری در همین باره می گوید:
اسود بن عبد الاسد مخزومى كه مردى شرور و بدخوى بود برفت و گفت:«با خدا پيمان مى‏كنم كه از حوضشان بنوشم و آنرا ويران كنم يا كشته شوم و حمزة ابن عبد المطلب به مقابله وى آمد و در نزديكى حوض ضربتى زد و پاى او را از نيمه ساق ببريد و او به پشت افتاد و خون از پايش روان بود، اما خود را به سوى حوض كشانيد و در آن افتاد كه مى‏خواست قسمش راست شده باشد و حمزه به دنبال وى رفت و ضربتهاى مكرر زد و او را در حوض بكشت.(1)
1.تاريخ‏الطبري/ترجمه،ج‏3،ص:965

رفتار پیامبر با اسرا چگونه بوده است؟

سلام علیکم:Gol:
پیامبر از طرف خداوند مأمور بود شخصاً با اسیران گفتگو كند و آنان را ارشاد و تبلیغ نموده و به آنان امید بدهد. «یا ایّها النّبى قل لمن فى ایدیكم من الاسرى‏»(1)
گفتگوى مستقیم بالاترین شخصیت با اسیر كافر محارب، بالاترین عنایت اسلام و رسول خدا به اسیران است.
اما محتواى گفتگو چه باشد؟
خداوند در آیه 70 سوره انفال مى‏فرماید: محتواى گفتگو با اسیران این باشد كه اى اسیران، اگر خداوند در دلهاى شما خیرى بداند (و شما روحیه لجاجت و كینه نداشته باشید و زمینه رشد و سعادت داشته باشید) بهتر از آنچه از شما گرفته به شما خواهد داد. (اگر امروز آزادى شما گرفته شده، در آینده مسلمان خواهید شد.) به علاوه گناهانتان را مى‏بخشد. «ان یعلم اللّه فى قلوبكم خیرا یؤتكم خیراً مما اُخذ منكم و یغفر لكم»
راستى اسلام چه مكتبى است كه حتى شركت در جنگ بر ضد پیامبر مانع توبه و برگشت و دریافت مغفرت الهى نیست. به اسراء مى‏گوید «یغفرلكم»
اسلام چه مكتبى است كه دختر پیامبرش لحظه افطار غذاى مورد نیاز خود را به مسكین و یتیم و اسیر مى‏دهد.«و یطعمون الطعام على حُبّه»(2)
اسلام چه مكتبى است كه دومین شخص آن (امام على‏علیه السلام) بعد از ضربت خوردن و دستگیرى قاتل، سفارش آن جنایتكار را مى‏كند و مى‏فرماید: «احبسوا هذا الاسیر» این قاتل اسیر را حبس كنید، «اطعموه» او را غذا دهید، «و اسقوه» به او نوشیدنى دهید و در اسارت با او خوش رفتارى كنید. «احسنوا اسارته»(3)
موفق و موید باشید
:Gol:

با سلام

سند بستن آب چاه بدر را بررسی میکنیم :

قَالَ ابْنُ إسْحَاقَ: فَحُدِّثْتُ عَنْ رِجَالٍ مِنْ بَنِي سَلِمَةَ، أَنَّهُمْ ذَكَرُوا: أَنَّ الْحُبَابَ بْنَ الْمُنْذِرِ بْنِ الْجَمُوحِ قَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، أَرَأَيْتَ هَذَا الْمَنْزِلَ، أَمَنْزِلًا أَنْزَلَكَهُ اللَّهُ لَيْسَ لَنَا أَنْ نَتَقَدَّمَهُ، وَلَا نَتَأَخَّرَ عَنْهُ، أَمْ هُوَ الرَّأْيُ وَالْحَرْبُ وَالْمَكِيدَةُ؟
قَالَ: بَلْ هُوَ الرَّأْيُ وَالْحَرْبُ وَالْمَكِيدَةُ؟ فَقَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ، فَإِنَّ هَذَا لَيْسَ بِمَنْزِلِ، فَانْهَضْ بِالنَّاسِ حَتَّى نَأْتِيَ أَدْنَى مَاءٍ مِنْ الْقَوْمِ، فَنَنْزِلَهُ، ثُمَّ نُغَوِّرُ [4] مَا وَرَاءَهُ مِنْ الْقُلُبِ، ثُمَّ نَبْنِي عَلَيْهِ حَوْضًا فَنَمْلَؤُهُ مَاءً، ثُمَّ نُقَاتِلُ الْقَوْمَ، فَنَشْرَبُ وَلَا يَشْرَبُونَ، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: لَقَدْ أَشَرْتَ بِالرَّأْيِ. فَنَهَضَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَمَنْ مَعَهُ مِنْ النَّاسِ، فَسَارَ حَتَّى إذَا أَتَى أَدْنَى مَاءٍ مِنْ الْقَوْمِ نَزَلَ عَلَيْهِ، ثُمَّ أَمَرَ بِالْقُلُبِ فَغُوِّرَتْ، وَبَنَى حَوْضًا عَلَى الْقَلِيبِ الَّذِي نَزَلَ عَلَيْهِ، فَمُلِئَ مَاءً، ثُمَّ قَذَفُوا فِيهِ الْآنِيَةَ.

تأهّب المسلمون لخوض المعركة، وعسكروا في أدنى ماء من بدر.
فجاء الحباب بن المنذر إلى رسول الله صلى الله عليه وسلم فقال: أرأيت هذا المنزل،
أمنزلا أنزلكه الله، ليس لنا أن نتقدّمه ولا نتأخّر عنه، أم هو الرأي والحرب والمكيدة؟ قال: «بل هو الرأي والحرب والمكيدة» ، قال: يا رسول الله! فإنّ هذا ليس بمنزل، امض بالناس حتى نأتي أدنى ماء من القوم فنعسكر فيه، ثم نغوّر ما وراءه من الابار، ثم نبني عليه حوضا، فنملأه ماء، ثم نقاتل القوم، فنشرب ولا يشربون، فقال رسول الله صلى الله عليه وسلم: «لقد أشرت بالرأي» ، ثم أمر بإنفاذه، فلم يجئ نصف الليل حتّى تحوّلوا كما رأى الحباب، وامتلكوا مواقع الماء «1» .

1. رواه ابن هشام: 2/ 66، عن ابن إسحاق، قال: فحدثت عن رجال من بني سلمة؛ أنّهم ذكروا أنّ الحباب ... وهذا سند ضعيف، لجهالة الواسطة بين ابن إسحاق والرجال من بني سلمة. وقد وصله الحاكم: 3/ 426، 427، من حديث الحباب، وفي سنده من لم أعرفه، وقال الذهبي في (التلخيص) : «قلت: حديث منكر وسنده» كذا الأصل، ولعلّه سقط منه «واه» أو نحوه؛ ورواه الأموي من حديث ابن عباس كما في البداية: 3/ 267، وفيه الكلبي وهو كذّاب.
  2. حدثني أبو إسحاق إبراهيم بن محمد بن يحيى المزكي ثنا أبو العباس بن سعيد الحافظ ثنا يعقوب بن يوسف بن زياد ثنا أبو حفص الأعشى أخبرني بسام الصيرفي عن أبي الطفيل الكناني أخبرني حباب بن المنذر الأنصاري قال : أشرت على رسول الله صلى الله عليه و سلم يوم بدر بخصلتين فقبلهما مني خرجت مع رسول الله صلى الله عليه و سلم في غزاة بدر فعسكر خلف الماء فقلت : يا رسول الله أبوحي فعلت أو برأي ؟ قال : برأي يا حباب قلت : فإن الرأي أن تجعل الماء خلفك فإن لجأت لجأت إليه فقبل ذلك مني
  3. تعليق الذهبي قي التلخيص : حديث منكر وسنده

حدثنا ابن حميد قال حدثنا سلمة قال فحدثني محمد بن إسحاق قال حدثت عن رجال من بني سلمة أنهم ذكروا أن الحباب بن المنذر بن الجموح قال يا رسول الله أرأيت هذا المنزل أمنزل أنزلكه الله ليس لنا أن نتقدمه ولا نتأخره أم هو الرأي والحرب والمكيدة قال بل هو الرأي والحرب والمكيدة فقال يا رسول الله فإن هذا ليس لك بمنزل فانهض بالناس حتى نأتي أدنى ماء من القوم فننزله ثم نعور ما سواه من القلب ثم نبني عليه حوضا فتملؤه ماء ثم نقاتل القوم فنشرب ولا يشربون فقال رسول الله صلى الله عليه و سلم لقد أشرت بالرأي فنهض رسول الله صلى الله عليه و سلم ومن معه من الناس فسار حتى أتى أدنى ماء من القوم فنزل عليه ثم أمر بالقلب فعورت وبنى حوضا على القليب الذي نزل عليه فملئ ماء ثم قذفوا فيه الآنية .طبری
این خبر اولین بار توسط ابن اسحاق با سند مجهولی آمده
ما در اول همین موضوع سند طبری را بررسی و ضعفش را نشان دادیم و جالب اینکه این سند مشکلش بیشتر است زیرا عن رجال من بنی سلمه هم مزید بر جهالت سند است !

فَأَمَّا جَابِرُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرِو بْنِ حَرَامٍ السَّلَمِيُّ أَيْضًا فَذَكَرَهُ الْبُخَارِيُّ فِيهِمْ فِي مُسْنَدٍ عَنْ سَعِيدِ بْنِ مَنْصُورٍ عَنْ أَبِي مُعَاوِيَةَ عَنِ الْأَعْمَشِ عَنْ أَبِي سُفْيَانَ عَنْ جَابِرِ وقال كنت أمتح لِأَصْحَابِي الْمَاءَ يَوْمَ بَدْرٍ.ابن کثیر

وَفِي سُنَنِ أَبِي دَاوُدَ عَنْ سَعِيدِ بْنِ منصور عَنْ أَبِي مُعَاوِيَةَ عَنِ الْأَعْمَشِ عَنْ أَبِي سُفْيَانَ طَلْحَةَ بْنِ نَافِعٍ عَنْ جَابِرِ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرِو بْنِ حرام أنه قال: كنت أميح الاصحابى الْمَاءَ يَوْمَ بَدْرٍ وَهَذَانِ لَمْ يَذْكُرْهُمَا الْبُخَارِيُّ ولا الضياء فاللَّه أعلم.

در منابع عمری ویهود از این قبیل رفتار خشن مانند کور کردن وقطع آب و شهوترانی مفرط زیاد بچشم میخورد که برای توهین به مقام محمد ص توسط معاویه جعل شدند اما :
در کامل ابن اثیر بصورت ارسال آمده :

@ 19 @ شريق الثقفي وكان حليفا لبني زهرة وهم بالجحفة يا بني زهرة قد نجى الله أموالكم وصاحبكم فارجعوا فرجعوا فلم يشهدها زهري ولا عدوي وشهدها سائر بطون قريش ولما كانت قريش بالجحفة رأى جهيم بن الصلت بن مخرمة بن المطلب بن عبد مناف رؤيا فقال إني رأيت فيما يرى النائم رجلا أقبل على فرس ومعه بعير له فقال قتل عتبة وشيبة وأبو جهل وغيرهم ممن قتل يومئذ ورأيته ضرب لبة بعيره ثم أرسله في العسكر فما بقي خباء إلا أسابه من دمه فقال أبو جهل وهذا أيضا نبي من بني المطلب سيعلم غدا من المقتول # وكان بين طالب بن أبي طالب وهو في القوم وبين بعض قريش محاورة فقالوا والله قد عرفنا أن هواكم مع محمد فرجع طالب إلى مكة فيمن رجع وقيل إنما كان خرج كرها فلم يوجد في الأسرى ولا في القتلى ولا فيمن رجع إلى مكة وهو الذي يقول # ( يا رب إما يغزون طالب % في مقنب من هذه المقانب ) # ( فليكن المسلوب غير السالب % وليكن المغلوب غير الغالب ) # ومضت قريش حتى نزلت بالعدوة القصوى من الوادي وبعث الله السماء وكان الوادي دهسا فأصاب رسول الله وأصحابه منه ما لبد لهم الأرض ولم يمنعهم المسير وأصاب قريشا منه ما لم يقدروا على أن يرحلوا معه فخرج رسول الله يبادرهم إلى الماء حتى إذا جاء أدنى ماء من بدر نزله فقال الحباب بن المنذر بن الجموح يا رسول الله أهذا منزل أنز لكه الله ليس لنا أن نتقدمه أو نتأخره أم هو الرأي والحرب والمكيدة # قال بل هو الرأي والحرب والمكيدة قال يا رسول الله فإن هذا ليس لك بمنزل فانهض بالناس حتى نأتي أدنى ماء سواه من القوم فننزله ثم نغور ما وراءه من ثم نبني عليه حوضا ونملأه ماء فنشرب ماء ولا يشربون ثم نقاتلهم ففعل رسول الله ذلك # فلما نزل جاءه سعد بن معاذ فقال يا رسول الله نبني لك عريشا من جريد فتكون فيه ونترك عندك ركائبك ثم نلقى عدونا فإن أعزنا الله وأظهرنا الله عليهم كان ذلك مما أحببناه وإن كانت الأخرى جلست على ركائبك فلحقت بمن وراءنا من قومنا فقد تخلف عنك أقوام ما نحن بأشد حبا لك منهم ولو ظنوا أنك تلقى حربا ما تخلفوا عنك يمنعك الله بهم يناصحونك ويحاربون معك # فأثنى عليه خيرا ثم بني لرسول الله عريش وأقبلت قريش بخيلائها وفخرها فلما رآها قال اللهم هذه قريش قد أقبلت بخيلائها وفخرها تحادك وتكذب رسولك اللهم فنصرك الذي وعدتني اللهم أحنهم الغداة #
ودر منابع شیعه عکسش آمده :

الحرب على الماء
وقضية الحرب على الماء قضية قديمة، فقد حاول الكافرون دائماً السيطرة على الماء ومنع المسلمين منه لقتلهم عطشاً([16]).فقد منع المشركون الماء عن عبدالمطلب بن هاشم وصحبه لقتلهم عطشاً في صحراء الجزيرة ولما نبع الماء تحت قدمية لم يمنعه عبد المطلب من قريش.
ومنع المشركون الماء عن المسلمين في بدر بعد سيطرتهم على آبارها، ولما سيطر رسول الله(صلى الله عليه وآله وسلم) على الماء لم يمنعهم منه([17]). وسيطر الكافرون على الماء في غزوة الحديبية لقتل النبي(صلى الله عليه وآله وسلم) والمسلمين عطشاً، فجاءهم علي(عليه السلام) بالماء في منطقة الجحفة وبارك لهم الله تعالى في عين الحديبية بدعاء رسول الله(صلى الله عليه وآله وسلم)([18]).
الكتاب : السيرة النبوية ج2 وبحار ج 32

ومنع طلحة بن عبدالله الماء عن عثمان بن عفان وصحبه وأهله أثناء الثورة عليه وردّ شفاعة الإمام علي بن أبي طالب(عليه السلام)في اعطاء الماء لهم([19]).
ومنع معاوية ابن أبي سفيان الماء عن أمير المؤمنين علي(عليه السلام) وجيشه في معركة صفين ولما سيطر الإمام علي(عليه السلام) على الماء سمح لمعاوية وجيشه بالشرب منه([20]).
وسقى الإمام الحسين(عليه السلام) جيش يزيد بن معاوية الماء في صحراء كربلاء، ولما سيطروا هم على الماء منعوا الحسين(عليه السلام) واهله وصحبه منه فقتلوهم عطشاً([21]).

وتفصیل این قبیل بحثها وبنی قریظه و ...در :

https://sites.google.com/site/hojjah/rasul.zip

[="Tahoma"][="Blue"]

سلام

بنده دو سوال تاریخی دارم و سپاسگزار خواهم شد اگر کارشناسان محترم سوال مرا با دقت پاسخ دهند

1- رفتار پیامبر با اسرا چگونه بوده است؟ ظاهرا رفتار داعش با اسرا (مانند گردن زدن) را تبعیت از رفتار مسلمین با یهود بنی‌قریظه می دانند

2- ظاهرا مسلمین در غزوه بدر آب را بر کفار بستند, آیا این عمل مجاز است؟

من باید پاسخ دو دکتر را بدهم. لطفا پاسخ ها مستدل باشد

با تشکر

با سلام و عرض ادب

جناب انوشیروان من مطالعات زیادی ندارم
برای همین در رابطه با اسلام پاسخ گویی به کارشناسان واگذار شد

لذا برای من سوالی پیش امده و ان هم رفتار امریکایی ها با اسراست
بله رفتار امریکایی ها با اسرا چگونه است؟
من می خواهم پاسخ نسل حوان را بدهم پس لطفا مستند جواب دهید _ ممنون[/]

موضوع قفل شده است